N° 182. Zondag 28 Juny 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bendö van Jan de Lichte. Aelst, 27 Juny. Buitenlandsch Aieuws. Kaetsspel Esplanadeplein. Kaetsspel van Ërpe, Gazette van Aelst Biet Bureel van liat blad Is gevestigd In do Kapellestraet 1*1* 11, waer alle l»rl«von, gulden, enz. vroehtvry moeten toegezonden worden. e i««es vooraf betaclbaor. Voor den buitoii kan men tnscliryven In al do postkuntooron, en voor do landelyke gemeenten by de briefdragers* Abonnemeuispryij o ii*. s jaei FUA.YKBVK. Waorschynlyk zal nog in den loop dezer week het verslag der kommissie van dertig, nopens liet wetsontwerp-Casimir Périer, aeu de Nationale Vergadering voorgelegd worden. Dit verslag zal slechts aen eene enkele lezing onderworpen worden en het belang der be- raedslaging, zal niet alleen Frankryk, maer ge heel Europa in gespannen houding naer den uitslag doen wachten. Een paryzer dagblad verzekert dat, indien het voorstel-Casimir Périer door de Nationale Vergadering verworpen wordt, het linkercen trum zich dan onmiddellyk by de twee linker- fraktiën, zal aensluiten, om de ontbinding der Kamer te vragen. Het getal stemmen, welke tot dit ontwerp zouden kunnen overgehaeld worden, is reeds opgenomen en klimt tot 317. Dat is nog geene meerderheid, en om hiertoe te geraken, moet er ondersteuning gezocht worden by de uiterste regterzy, of onder de bonapartisten. In het geval dat de ontbinding zou gestemd worden, moeten de algemeene kiezingen vol gens het oude stelsel, of by naemoproeping plaets hebben, omdat de nieuwe wet niet ge stemd is en in elk departement zouden het lin kercentrum en de twee linker fraktien een ge- meenen lyst voordragen. Volgens het reeds opgestelde plan, zouden aen het hoofd dier lys- len overal waer dit doenlyk is, MM. Thiers en Gambetta geplaetst zyn. M. De Damas, een der vertrouwden van graef de Chambord, is sedert eenige dagen te Ver sailles, om zich met de legitimisteu te verstaen en hen mee te deelen tot hoeverre deze kon toe stemmen in de grondwettelyke waerborgen. Men gelooft inde parlementaire kringen niet aen eene overeenkomst tusschen deregter-cen- trum en de uiterste regterzy. De laetste denkt ten onregte, dat het van het regter-eentrum af hangt de monarchie te herstellen, door zich by haer aen te sluiten. De republiekeinen verheugen zich reeds op voorhand over dit vooruitzicht, omdat het noodzakelyk tot de ontbinding der Nationale Vergadering moet leiden, want de verdeeldheid is groot in het konservatief kamp: deze willen de konstitutionneele kwestiën verdagen tot tegen den winter, gene verlangen dat de president (i) TWEEDE DEEL. VIII. In 't Bi*ekeIbosch. (80® VERVOLG.) Hot was over twee weken, ging Lippe voorl; ik wandelde door het veld, radeloos en als om zot te worden van verdriet, toen iemand my onvoorziens aenspreekl en mv noemt by mynen naem.... Ik kyk op: de man kwam my tamelyk goed voor, maer ik kende hem van haer noch pluim. Ik vroeg hem wat hy hebben moest. Gyzyl Philips Parré,anlwoorddedevreemdeling, en gy hebt veel uilslaens met uw geburen. Hoe weet gy het? Wie zyt gy Wal ik zeg weet iedereen, de streek is er vol van. Van Douchautdries tot Roosebeek, van Sl-Üenys- Rouele lol Sottegem toe, hoort men schier anders niet meer spreken dan van 't ongeluk van Lippe Parré en van die schurken van Dieraerl's die hem vervolgen.... Ha! riep ik, geheel de streek is er vol van? Zoo veel te beter! Luistert toe, vriend, en oordeel zelf of die schelmen het rad niet verdienen. Daerop legde 'ik hem de zack uit in 'l lang en in 't breed. Ik moest den vreemdeling veel dingen hebben verteld die hy nog niet wist, want hy stond waerlyk verontweer- digd. En gy hangt alzoo,'viel een roovcr in, gy hangt alzoo uw zaken aen 'l klokzeel? Vermits geheel de streek er mede bemoeid gael. En zoo, met den eersten den beste dien gy ont moet, raesl en zeevert gy van ploegen stelen, van akkers verwoesten, van pistolen schieten? Dal is niet voorzichtig, manzoo klapt men zyn eigen zeiven aen de galg. 't ls waer antwoordde Lippe; maer wal wilt g'er aen doen! Ik zou myn ongeluk aeu de hoornen klagen, wat zou ik hel zvvygen voor de menschen? En heeft die vreemdeling dan toch eindelyk niet gezegd wie hy was? Ik heb niet aengedrongen om het le weten; ik zal met ander zaken in 't hoofd.... Dan, die vreemde ling gaf my eencn raed. Raed of geenen, hernam nogmaels dezelfde roo- ver, in uwe plaets had ik willen welen vvien ik voor handen had; tegenwoordig mag men niemand ver trouwen. In tydsomstandigheden gelyk vvy er be leven en, vooral met een pak op de lever gelyk (d) Eigendom der Gazette van Aelst. tier republiek, na de verwerping dier wetten, door eene boodschap de Nationale Vergadering verantwoordelyk maekt voor de gevolgen. DLIT8CIILAIYD. Het wordt bevestigd dat graef von Hatzfeld, verlegen woord iger van Duitschland le Madrid, een verlof zal nemen van twee maend- n en ge durende zyne afwezigheid door den raedsheer Radolinski vervangen worden. Dit schynt de lydingen te bevestigen uit Spanje, waer de vertegenwoordiger van Duitschland dagelyks in het noorderleger verwacht wordt; maer ook mag er uit afgeleid worden, dat de pogingen van von Bismarktot het plaetsen.van eenduitscli prins op den spaenschen troon, mislukt zyn. Misschien wil nu graef' von Hatzfeld nog eene proef wagen by het leger, om dit tot zyne plannen over te halen, alvorens naer Beriyii te vertrekken. De uitroeiing der katholieken en het bezit nemen van den spaenschen troon, zyn twee moeilyk uit te voeren plannen voor von Bis- mark. Eene derde moeilykheid staet hem echter nog te wachten in de worsteling met Beieren, waer koning Lodewyk maer in hel geheel het hoofd niet wil buigen, onder den pantoffel van den grootkanselier. In antwoord op de opmerkingen van zyn kabinet, over de stémming van den Ryksdag, nopens de kwestie der uitbanning van den jesuiet Fugger, zegde de vorst, dat hy zich wel aen de.bondswelien wilde onderwerpen, maer dal hy het zweerd niet getrokken had, om zyne nationaliteit tegen die van Pruis te verwisselen. Dit beteékent zoo veel als: ik wil heeren meester blyven in myn huis, en lach met de bevelen van prins von Bismark. ITALIË. De Voce delta Verita deelt den tekst der rede voering mede, welke de Paus uitsprak in ant woord op de geiukwéusehoh die hem gedaen werden, hy gelegenheid zyner ,28jarige troon beklimming. Indie redevoering protesteert Z. li. nogmaels legen de overweldiging der Kerkelyke Staten, tegen'de afschalling der geestelyke kor- poratiën en tegen al de rooveryen en andere gewelddadige feiten, waeraen de H.Kerk bloot- staet. De Paus hernieuwt al zyne vroegere protes- tatiën, opdat zyne vyanden geen gebruik zouden kunnen maken van zyne stilzwygendheid, als een voorwendsel om hunne vervolging voort te zetten; doch vooral omdat er onlangs, hetzy mon delings, hetzy by geschrifte, zekere verlangens gy er een op hebt, dient men eersl te vernemen met vvien men langs de baen loopt. Wie weel of degene aen wien gy zoo regtzinnigen zoodvvaes u hebt gebiecht, de schout in persoon niet was!.... Hy zal iewers lioo- ren spreken hebben van zekeren Lippe Parré, die met fusiek en pistool op jagt loopt achter de boer kens en men zegt dal die bliksem van Schout, om achter de waerheid le komen, dikwyls verkleed loopt.... Lippe begon ernstigen argwaen op le vallen. Doch hy wilde het niet laten blyken en zocht zyne verle genheid onder grammoedige woorden le verbergen. Gy houdt den zot met my schoot hy legen den roover uit! En als ge dan toch moet weten wie hy was die my heelt aangesproken, hevvei hel was 'ne menseh van uw groótle en van uwe jaren, iels rond de vyftig; maer met dees verschil dal hy schoon ge kleed was, lerwyl uw slordige bedelaarsplunje geen hal ven schelling weerd is; dal hy eenen fracien zwar ten queu droeg, lerwyl uw vuil ros haer, geverfd in 't wortelzap, zoo vurig rood is dat ik niet begrypen kan hoe uw smerige pet sedert lang in brand niet sla.... Kent gy hem nu?.... Of meent gy misschien dat ik u niet ken?.... Gy zyt Pier De Lichte van Hundel- gem. Toon uwen rug als ge durft! In 1740 hebben z'u te Hundelgem gegeesseld en u verbannen voor twintig jaren; gy moest sedert lang uit den lande zyn en gy blyfl hier nog altyd te vagabondeeren.invilipendentie van de justitie, om treffelyke lieden als ik voor den aep te houden Degene, dien Lippe kwam te noemen en uit te schelden, gebaerde ol hy zeer bèschacmd was en schoof al drupneuzend achter de rooverssehaer. Doch hy lachte sluw, de veinzaerd; hy trok een oogsken op pachter Adriaen en mompelde binnensmonds: Lippe zit in de muit. Betalen zal hy!.... Hy was goed.... de raed dien ik hem gaf!.... Die Pier De Lichte was de eigen oom van Jan. En nu, den raed? vroeg Coltenier. Decs zegde my de vreemdeling: ik verkeer juist in denzelfden toestand als gy. Ik heb slechte geburen en de Meier spant met hen. Geene bescherming van wegens de overheid bekomende, heb ik een wanho- pelyk besluit genomen, en weet gy wal ik heb gedaen Ik heb my gewend tot de Bende van Jan De Lichte en heb hare bescherming ingeroepen. Kent gy den kapitein? Ik heb er veel hooren van spreken, zegde ik, hy is uit de gebuerle; maer ik heb vernomen dal hy dood is. Dood of niet, de bende leeft en dat is genoeg. Ik zal u in betrekking brengen met een van d'hoofd- mannen. En de Bende kan my beschermen? uitgedrukt zyn, voor liet tot stand komen van eene toenadering tusschen de vyanden der H. Kerk en hel Vatikaen. De laetste brief, welke Z.H. namelyk ontvan gen heeft, is opgesteld in zeer beleefde en eer biedige woorden. Hy zegt, dat hy, stadhouder van den God des vredes, aen al de vyanden der H. Kerk moest vergeven en de banvloeken op heffen, welke tegen deze uilgesproken zyn. De Paus verklaerde echter, dat hy geen vrede kan sluiten met de vyanden der H. Kerk. Hy ver zocht de kardinaels, hem in dit gedrag te vol gen en maende de vreemde bisschoppen, vooral die van Duitschland en Brazilië aen, vurig in hunne gebeden te volharden. Na het te Deum dat in St-Pielerskerk gezon gen werd ter gelegenheid van de verjaring der beklimming van de H. Stoel door Z. li. Pius IX, hebben eenige persoonen, toen zy den Paus aen een venster bemerkten, met zakdoeken ge- wuild, eenige andered, die men denkt gewezen pauzelyke zouaven tè zyn, riepenLeve de Paus-koning! Een dezer laetsten werd aenge- liouden. Er hadden vyf ol zes andere aenliou- dingen plaets. De menigte ging overigens vreed- zaem uiteen. De bersaglieri bezetteden het voor plein en deed haer ontruimen. De Paus heefton- middellyk na de betooging het venster verlaten. De Paus heeft dynsdag de gelukvvenschen der vertegenwoordigers van België, Beieren en San Salvador ontvangen. In antwoord op het adres van den eerw. heer Dealy, heeft Z. H. gezegd: dat Amerika vandaeg liet eenige land is, waer hy iu de oogen van het gouver nement wezenlyk Paus is. In al de landen van Europa, vervolgde Z. 11., moet ik vreezen, dat myne daden onderzocht of tegengewerkt wor den door de uitvoerende inagt, Lerwyl ik naer de Veréenigde-Staten, vry al de pontifikale dokumenten-zend, zonder vrees dat hel gouver nement zich tegen hunne openbaermaking zal verzetten. shpaiwjus. Al de berigteu uit Spanje, welke over het oorlogstooneel handelen, zeggen dat de wer king der vyaudelyke legers, byna uitsluitend beslaet in dagelykseke veranderingen van posi tion, welke natuerlyk wel eens door weinig beduidende schermutselingen afgewisseld wa ren. Carlisten en republiekeinen besparen hunne inagt en trekken al hunne hulpbronnen te zamen, om in den ophanden zynden veldslag niets aen het toeval over te laten, want langs weerszyden gevoelt men, dat de uitslag beslis send moet zyn en dat hiervan de voorloopige De Bende kan alles. Na acht dagen zullen de Dieraerl's noch de Meier meer kikken of mikken en gy zult uw land terug hebben.... Ernstig gesproken Ik spreek by ondervinding, antwoordde de vreemdeling. Maer.... hol heeft my wat geld gekost, want die kerels doen niets voor niets, en.... Al moest het my tien roeden gronds kosten sprak ik. T ls wel, zegde de andere; verraed ons gesprek voor niemand; houdt u stil cn gyzull u nooit bekla gen my hier vandaeg ontmoet ie hebben. Daerop gaf hy my de band en verdween. Begrepen! riep Gabriel. En men heeft u gedag- vaerd dal wy vandaeg in VBrekelbosch zouden zyn en gy komt onze bescherming afkoopen?.... De kapitein is afwezig, maer er zyn luitenants.... He! Simon! Simon Yscnbaert, merkte de pachter op, ligt dronken in den elzenkant. Koben uit 'i Cruysken dan! Die moet le Brussel blyven, in zyn herberg. 'k Ben ik hier, sprak Tineke. Gy? spotte Gabriel, de mot zit in uw strepen! Gy hebt zelf gezegd dat gy uw luitenantschap van Jau uiel-aenveerdet, en bygevolg.... Ik heb geen luitenants noodig, viel Parré in. Waerom laei gy my niet uitspreken? Ik heb maer één woord meer Le zeggen. Zeg op dan. Dry vier dagen na myne onderhandeling met bedoelden vreemdeling,ontving ik eenen onbekenden bode, laet reeds in den avondParré, zegde hy, gy zuil u bevinden, den laetsten dynsdag van Maerl, m 'i Brekelbosch by Ronse: de kapitein zal er u komen spreken. Daerop was de bode de deur uit. Ha! riepen de reuvers verrast. Wy zyn loch wel vandaeg den laetsten dynsdag van Maerl, he? Hevvei ik wacht op uwen kapitein: 7 is daerom dal gy my hier in 'l Brekelbosch ziel. lk had my laten vvysmaken dat Jan De Lichte dood was, maer het schynt dat hy nog leeft. Hy leeft, Lippe, hy leeft, riep Cruysken juichend; hy is nooit zoo levendig geweest a!s thans! Leve de kapileiil! lk meen loch niet dat men my bedrogen heeft? Dat men my eenen strik heeft gespannen? Want aen een gezeldschap als hetgeen vvaerin ik my bevind, had ik my geenszins verwacht. Niemand heeft u bedrogen, Lippe! Als de kapi tein u doen boodschappen heeft dal liy komen zou, dan zal hy komen. Leve de kapitein!.... He, jongens, riep Cruysken al dansend en springend, Jan komt! Jan komt! Vivat de leute! lotbestemming van Spanje afhangt: Koningryk of Republiek, Republiek ol Koningryk. ZONDAG 28 JIJNY om 2 uro namiddag, spelen de par iyen Brussel (Koninklyke Maelschappy) logen Hofsladc. Om 3 ure, Erembodegem legen Hol'slade 5® party. Om 4 ure, de 2 winnende partven legen malkaer. ZONDAG 5 JULY om 2 ure namiddag, spelen de par- tyen SI. Piclers Capelle tegen Erembodegem. Om 3 ure, Hcrdcrsem tegen Erembodegem 2° party. Om 4 ure, do 2 winnende partyen tegen malkaer. Vyt ffuizniè ZONDAG 28 JUNY om 2 i/-j ure namiddag, spelen de parlyen Claus Aelsl tegen Slalpacrl All'ons, Erpc; om 3 11* ure, Jooslens Baerdegem tegen Van Biessen Wan* zele; om 4 1-2 ure, Van der Straelcn Baerdegem legen Smckeus Lede. Ziehier de namen der gezwoorncn onzer stad die zullen deel maken der 3C sessie van hel assisenhof van Oost-Vlaenderen, welke zal geopend worden den 3 augusiy, onder hel voorzitterschap van den raeds heer De Schryvcr. De heeren: I). Levionnois, fabrikant alhier; J. Van Hoorde, grondeigenaer id. Hel liuwelyk van prinses Louisa dat men eerst legen augusiy, dan legen de septemberfeesten en ein delek tegen October bad aeugekoudigd schynt thans bopaeld verdaegd lot op 18 lebruary 1875, dag waerop de bruid bare volle 17 jaren zal bereiken. Prius Philips van Saxen, zal in meert aenstaende 30 jaren oud zyn. De minister van juslieie berigl de grilliers der koophandels-reglbanken en der reglbankeu van eer sten aenlcg, die de plaets van koophandels-reglbanken vervullen, dal volgens art.42 der wel van 22 frimairc» jacr VU de griffiers geen enkelen aki onder handlec- ken, mogen iu depot aen veerden, indien hy niet te voren geënregisireerd is. Deze schikking is tocpasse- lyk op hel neerleggen van akten, waervun de afkondi ging door de wet van 18 mei 1873, bclrekkeiyk de handels-ma'clschappyou is voorgeschreven. De griffiers mogen dus geene akten van deze soort in depot ont vangen, welke niet geregistreerd zyn; uittreksels van akleu moeien melding maken van de registratie der akten, waeruil zy gelrokken zyn. M. David, volksvertegenwoordiger vanV'crviers, is overleden. Men schryfl ons uil Mullein (Audenaerde) dat aldaer uit het huvvelyk van Bruno Chyselinck, en Pelagie Knudde, landbouwers hel veertiende kind is gesproten. Onder dit getal is maer een meisje, name lyk hel tiende kind. De overige dertien zyn jongens, Een algemeen handgeklap ging op en tien minuten later wist men door ganseh hel woud dat Jan zou komen. Mie gendarme was in haren schik dal zy aeu- slonds den gruep.geschacrd rond 'l geslachte verken, met twee pollen jenever uil hareeigeue hot beschonk. Zie nu, pruilde Tineke; ik had het 'lyk gero ken. Jan moeial moet erby zynWie, drommels, heelt hem nu weer wysgemaekt dat w y hier samen zitten? Gy vracgl wie? Maer Tincke-licf, Jan die weet wal niemand weet, zou niet weien wat ganseh de Bende wist van over vier weken? Niemand heeft hem verzocht op de kermis. Hy is er niet min welkom voor. Leclyke mouwveger, grynsde Tineke.... Zie, Gabriel, ik begryp niet boe gy, die anders een goed makker zyt, hel zoo kunt houden met dien heer van Jan De Lichte 1 Yerledene weel, zcgdel gy daer even, heelt hy langs de baen van Iddergcm nog oenou schan- digen kaekslag toegereikt.... Jan mag slagen, sprak Cruysken met zekere kod dige fierheid. Zoo? Jan mag slagen?... En waerom, als 't u be- liell? Omdat hy meesier is!... Ha! Ha! spotte Tineke, by beproevo het op my, cn.... En als by zyn grys oog opcnlrekl, dan kruipt gy iu den grond van benauwdheid!... Ily zal my in 't aenzichl niet smylen, zeg ik u.... Neen, maer eens, in de kroeg van moeder Beih, heeft by u over hoofden en banken gesmeien en dees mael, zyt gy niet wys, vliegt gy fos over 't bosoh lol op den toren van Sohoorisse! O die Samson, wal lach ik hem uil Hevvei, Samson, zal haesl komen en zeg bel hem zeiven. Ja.koinen zal hy 0111 geheel bel feest le bederven; ge zult er weer een spel gaen van zien.... Wal zeker is is dees, le welen dal, betaell hy niet gelyk een an der, hy op ons,kap niet zal zitten brassen en nog veel min van ons verken zal proeven, al heet hy zyn eigen kapitein. Eeuwige knorpot, is '1 nu uit? viel Cotlenier ge stoord in. Is er iemand die hel feest bederft liet is wel gy, blik6cmsohe yzegrim die ge daer zit! /.iet eens, jongens, is dal nu een kcrmisgezicht dat hy daer ligt le spinnen?... Zwyg, Tineke, o*. ik roep aenslonds op Mie Gendarme!.-. Tineke grolde als een hond die men den muilband aendoel, en '1 ventje zweeg. Zolte Cotlenier keerde zich lot Parré. Lippe sprak hy, vvy ten minsie zyn redelyko

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1