N° 183. Zondag 5 July 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, A July. Builculundsch Nieuws. G-azette van Aelst Ilct. Ourccl van hot blacl Ih gttvcailgd In <1® Unpellastraet 11, uraer alia brloven, golden, enz. vraclitvry mooton toegezonden worden, /tbonnemcntsprys fr. 'u jner», voorat" botaolbaer. Voor den bulten ban men Ineeliryvon In nl do poatliuntooron, en voor do Inndelybe goineunlon by do briefdragers* FRAi\UHYK. Het voorstel Casimier Périer is door de kom missie van Dertig verworpen met 19 stemmen tegen 6. Waersehynlyk zal het voorstel Lambert Sainte-Croix geen beter onthael genieten, want er is reeds eene onderkommissie benoemd, samengesteld uit MM. Daru, Lacombé en Ven- tavon.Die leden moeten een wetsontwerp neêr- leggen, dat niet alleen de grondslagen eener konstitutie, maer de wezenlyke artikels eener wel zal bevatten, die het hoofdzakelyke eener grondwet inhoudt. Ziedaer dus de onzekerheid der verschillende frakties van de Nationale Vergadering geëindigd, nopens het besluit der kommissie van konstilu- tionneele wetten. Het eenigste wat nu nog ver langd wordt door de legitimisten, is, dat het voorstel de la Rochefoucauld, dat aen de goed keuring der kommissie van initiatief onderwor pen is, en waerin de republiekeinen met gelyke meerderheid zetelen, als de legitimisten by de kommissie van Dertig, terzelfdertyd in de Nati onale Vergadering ter beraedslaging gebragt wordt, met de twee voorstellen die het prokla- meeren der republiek vragen. Teregt vraegt eenieder zich alWat moet het einde van al die tweedragt, van al dat twis ten worden? Stelt Frankryk door het gedrag zyner vertegenwoordigers, waervan het eene deel de proklamatie der republiek als het hoog ste geluk aenziet, en het andere deel de herstel ling der monarchie als het eenige redmiddel voor het land beschouwt, zich niet bloot aen de kuiperyen eener derde party, die der bonapar- tislen, waerin de eensgezindheid door niets ge dwarsboomd wordt en die daer door, onafge broken op het eenige doel afgaet, de herstelling van het keizerryk, de proklamatie van Napo leon IV. Er wordt veel gesproken over het kracht dadige dagorde, dat door maerschalk Mac-Ma- hon aen het garnizoen van Parys gericht is. De president der republiek was vooral gevoelig aen de blyken van deelneming, welke by van de toeschouwers ontving, die, zoolang de revue duerde, niet ophielden te roepen: Leve Mac- Mahon! zonder over de republiek te gewagen. Het schynt dat de bonapartisten geene moeite sparen om in troebel water te visschen, dat is,«dat zy niets onaengeroerd laten, om party te trekken uit de oneenigheden der legi timisten en de vyandschap der republiekeinen, met de verschillende frakties der regterzy. De schilder -communard Courbet is door de regtbank veroordeeld tot betaling der her- opbouwingskosten van de kongreskolom. TWEEDE DEEL. VIII. In 't Brekelbosch. (81* VERVOLG.) De roovers, die hun leven lang overtuigd waren geweest dat mannen van hun soort nergens in de wereld geenén spreek meer hadden en niets verdien den dan verachting en straf, waren uiterst verbaesd over het nooit gehoord gezegde van Nellc en, niet min benieuwd te vernemen wat zy ter staving ging inbrengen, schoven zy stilzwygend by. Te Parys, sprak Nelle, loopen er onlellyk veel dieven. Hoe kan hel anders? Te Parys ligt veel te rapen en, gelyk ik u kom te zeggen, de dieven zyn er waerlyk bevoorregl en worden van hooger hand be schermd. Üe luiteiionl-generael der politie kent ze en hy kent ze geerne; wat betreft ze tot ondadigheid te dwingen, 'dat is,schynt het, zyn vak niet; integendeel, zyn zy doortrapt en behendig, hy gebruikt ze lot zyn vermaek en tolverzet van 't hof. Gy gelooft het niet? 't Is noglans zoo. By voorbeeld, komt ergens een vreemdeling van aenzien de hoofdstad bezoeken, aen- stonds zendt hem de luilenant-generael zyn rapste vluggen op de hielen en eene eerlyke belooning wordt beloofd aen wie erin gStukken zal hem zyn uervverk of weldanig ander juweel vün waerde te ontfutselen. Eens de diefte gedaen, wordt evengauw de politie verwittigd en, wanneer de vreemdeling zyne klagt komt indienen,staet hy als verstomd: nauw'elyks heeft hy het vermiste voorwerp beschreven of reeds is het hem ter hand terug gesteld! Zoo vangen die fransche pochers het ginder aen om te doen gelooven en te bewyzen dat de politie van hun land de eerste politie is van gansch de wereld!.... Wie er zich als dief door zyne behendigheid onderscheidt is verzekerd tegen alle straf. Dikwyls zelfs daegt de luilenant-generael zyne kwanten uit; hy verzamelt de befaemsle in zyn kabinet en zegt hun: mynheeren, bemerkt wel, vrienden, dat die goede jongens, onze confraters, daer mynheer genoemd worden, en dat nog van den luitenant-generael der politie. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. De heropbouwing zal niet voleind zyn voor het einde van juli. Aengaende bet standbeeld dat dezelve moet bekroonen is nog niets be- paeld. DUITgCHLAXD. De Pall Mall Gazette bevat eene depeche uit Berlyn, onder dato 27 juny, die wanneer zy niet buiten de waerlieid gaet, een bewys geelt van het despotism in Rusland en de hardnek kigheid waermêe de scaer aen zyne opperheer- schappy houdt. Volgens die depeche, zou den groothertog Nikolaes, zoon van den keizeraller Russen, levenslang naer het Caucasusgebergte gebannen zyn, nadat hem het grootkruis van St-Joris ontnomen werd, dat hy voor zynedien- sten in Khiva bekwam. De reden, waerom die verbanning plaets had, wordt niet opgegeven. M. von Bismark, de almachtige kanselier van het duitsehe keizerryk, had voor de regt bank van Osnabruck, eenen eisch tot schade vergoeding voor laster ingespannen tegen twee dagbladschryvers. De regtbank heelt dezen eisch van de hand gewezen en von Bismark tot de kosten veroordeeld. Een der dagbladschry vers had geschreven, dat von Bismark den groo- ten brand van 1866 had aengestoken, zonder te spreken van dien van 1870 een brand die aen honderd duizenden Duitschers het leven heeft gekost. De tweede had in zyn blad gezegdWy zyn het niet, die valsche depeehes hebben ver spreid, om het nationael gevoel aen le prikke len en het Duitsehe volk tot een yselyken oor log op te ruien. De regters van Osnabruck wa ren van gevoelen, dat von Bismark door die zinspelingen niet gelasterd was en hebben zyne vraeg verworpen. SPANJE. Maerschalk Manuel del la Concha, markies del Ducro y Habana, is gesneuveld in het ge vecht teMaro,nabyEstella. De8üjarigegrysaerd is vervangen door cenerael Zahallu. minister van oorlog, en als plaetsvervangervan den Jaet- ste is benoemd generael Cottouer, bestuerder- generael der infanterie, oud-kapitein-generael van Catalonië. Te Madrid wordt het overlyden van maer schalk Concha als een groot verlies aenzien voor het republikeinsch leger, hoewel hierdoor echter de oorlogsoperatiën geenszins zullen ver- traegd of opgeschorst worden. Het plan van den overleden maerschalk zal met de grootste kracht dadigheid voortgezet worden door generael Zaballa. Don Manuel della Concha, markies del Duero y Habana, werd in 1794 te Madrid geboren. Zyne eerste wapenfeiten grepen plaets onder den onafhankelykheids-oorlog, tegen Napoleon 1. In 1816 vertrok hy naer Zuid-Amerika, om de oproerige kolonisten te bevechten, waerby hy zich met maerschalk Espartero onderscheidde. In 1824 werd hy brigade-generael en veld- maerschalk tydens den oorlog tegen don Carlos. Hy werd algeveerdigdc voor Cadix, was aen- hangervan koningin Maria-.Kristina en de infante Isabella, maer werd, na de neêrlaeg van Espar tero, een der steunpilaren van het gouvernement Narvaez. Van 1843 tot 47 streed hy met goed geluk tegen de liberalen. In 1853 stelde hy melO'Don- nell, Gonzales Bravo, graef de SMo Mayor, enz. het beruchte adres op tegen het gouvernement van koningin Isabella, waerin de onmiddellyke byeenroeping eener Cortes gevraegd werd. Dit adres dat de oorsprong werd van den op roer in 1854, haelde eene verbanning op den hals van de onderteekenaers, naer de Canarische eilanden. Markies Concha verkoos echter een verblyt in Frankryk boven zyne verbanning en weldra verscheen hy aen het hoofd der junta revólutionnar in Saragossa, welke eindigde met de verbanning van koningin Maria Kristina, den val van Narvaez en de herstelling van Espartero, Concha werd in al zyne titels hersteld, bestuer- der der artillerie benoemd en tot maerschalk verheven. Hy was en bleef een der warmste aenhangers van koningin Isabella II, tct na het uitbersten der revolutie van 1868 en werd toen tot voor zitter van den kabinetsraed verheven, maer gal zyn ontslag omdat de koningin niet wilde terug- keeren naèr Madrid. Hy ging zelve naer de grenzen, zyn ontslag in handen der koningin neerleggen, na voor eerst aen al de bevelhebbers van het garnizoen der hoofdstad den last te hébben opgedragen, zich niet langer te verzetten legen de volksbe weging. Zyn overlyden zal vry spel leveren aen de republikeinen, want hy was en bleef tot aen zy- nen dood de warmste aenhangeren verdedigei' van don Alfonso, prins van Aslurië en zoon van konin«in Isabella II. wier region hv tol het einde toe verdedigde. Maerschalk Serrano zal waersehynlyk niet sterk over zynen dood treuren, want Concha was, zooals wy reeds hooger gezegd hebben, een hevigen aenhanger der Altonsisten. In de laetste dagen waren er zelfs vele verschynselen, die deden vermoeden, dat hy aen de heroprig- ting van den troon voor don Alfonso meé- werkle. Dat was het gevolg waerom het gouvernement van Madrid bevel zond aen maerschalk Concha om de soldaten, die hun diensltyd volbragt had den vry te laten. Deze moesten naer de garni- zoenplaetsen gezonden en door rekruten ver vangen worden. Dit bevel werd algemeen beschouwd, als een blyk van wantrouwen in den opperbevelhebber van de spaensche troepen, dewyl maerschalk Serrano vreesde voor een pronunciamento tot proklamatie van don Alfonso als koning van Spanje. Het plan hiervan werd aen maerschalk Concha toegeschreven. Sedert vrydag avond was maerschalk Con cha meester over de posilien van Abarzuza, Vil- latuella, Muro enz. Des zaterdags werd dealgemeene aenval met groote hevigheid hernomen; maer rond 4 ure namiddag werd de regtervlcugel van het repu bliekeinsch leger teruggeslagen van de ontzag- gelyke position welke door de Carlislen, naby Estella, bezet waren. De divisie Compos, welke door het vuer der Carlisten verpletterd werd, week in wanorde achteruit. De brigaden Echague en Blanco sprongen de wykende divisie ter hulp, maer werden totstaen gebragt door eene frontverandering der Carlis ten en de losbrandingen der bataillons Navar- reezen. Op dat oogenbiik werd maerschalk Concha doodelyk gekwetst. Een algeineene schrik en verwarring maekte zich van het republiekeinsch leger meester. De brigade Blanco en de ruitery dekten den aftocht; maer de Carlisten hernamen Muro en Abarzuza, en het republiekeinsch leger zakte des avonds af naer Tafalla en Laroggo, met zyne konvoois levènsvoorraed, munitiën, al zyne kanons, maer met achterlating van byna al zyne gekwetsten. De verliezen der republiekeinen worden be rekend op 4000 man aen dooden en gekwetsten. Buiten maerschalk Concha zyn een brigade- generael en 300 olliciers buiten gevecht gesteld. Een dagorde uil 't carlistisch hoofdkwar tier, zegt, dat de oorlog zal voortgezet worden zonder genade.Hunne leus is overwinnen of sterven. ZWITSERLAND. Men schryft uit Goumois, 23 juny, aen do Libert^ \an Freiburg: Zondag, 21 juny, had er opaeiranscnc gren zen eert barbaerseli tooneel plaets, dat eene onuitwischbare vlek zal printen op het voor hoofd der latte werktuigen van hel priestersver- volgend gouvernement van Bern. Deeerw. heer Lacliat, onderpastoor van Saignelégier, was verscheidene zieken gaen berechten, die aen- gedrongen hadden om de laetste hulpmiddelen van den godsdienst, uit de handen van een ka tholiek priester teontvangen. Rond 5ure's mor- gends kwam hy naby de Doubs, in gezelschap van eenige jongelingen, die zich naer Goumois, op het fransch grondgebied begaven om er de mis by te wonen. De priester werd by de policio verraden door eenen persoon die door iedereen met de vingers gewezen wordt. De gendarmen van Saignelégier spoedden zich hem te achtervolgen. Toen de eerw. lieer Lacliat hen zag naderen, sprong hy in de rivier de Doubs, welke de grensscheiding dal hel de Zot van Worlegom is die het heeft gedaen. De Zot trdk op. Wat was hy, gelyk hy daer liep, wat was hy toch een aerdigc earicalticr, die Zot van Wortcgem, met zyn dik lyf op zyne twee magere bcsemslelen; met zyne broek die veel te wyd was en zyne vest die veel te nauw was; met zyn dik kacl hoofd dat allyd knikle; met zynen zwarlen ongekamden baerd en zynen krom men ravenneus die uitslak als een kapmes; met zyne armen, ook krom en veel te kort, en die allyd slinger den, net, had een drukkersgast gezegd,of hy lusschcn twee parenthesen marcheerde.... Zoo noglans mar cheerde, sedert veertig jacr, zotte Jan door hel leven, iedereen doende lachen en iedereen latende lachen. Ziet hem daer eens loopen waggelheenen, lachte Cruysken, ge zoudt zeggen dat hy geen dry kan telleiij maer of hy rap hy d'hand is, daer zult ge over oor- deelen. Ik ga u een strophe verhalen van Cottenier. Het was te doen te Lede; 'k was erby; Pier Cock cu Pier Putte waren er ook by, en de kapitein ook. Tineke stond eensklaps regl en verliet den groep. He, luitenant, riep pachter Adriaen, Cics, waer nu henen? Men komt van den kapitein le spreken, zegde een andere, en gy weet het, Cies kan daer niet legen. 't Moet wat anders zyn. Ziet, hy baelt Coltenier in, hy houdt hem slaen.... T Is Mie gendarme die hem in T hoofd speelt..., hy is er benauwd van.... Dal meen iR niet. Tineke, vêor zooveel ik hem ken, is voor niemand bang, en zou zich liever armen en beenen laten afslagen dan voor wie het zy den duim te leggen. Hy is al meer aen 't leggen dan den duim, sprak de oude Seghers. Kykl eens! Iuderdaed! lachte Cruysken. De Zot heefl hem •nog geen dry woorden gezegd en ziet hein daer eens staen, die held van Tineke! Ziel eens hoe hy het hoofd lael hangen, beteuterd en bedeesd!.... Eu nu, blik sems, geven z'elkanderen de handWaer gaen wy dat 8chryvenEn nu keeren z'op hunne stappen terug enkomen samen naer ous, arm aen arm!... Plaets, jongens, plaets!.... Meester Tineke zag er buitengewoon droef en spy- tig uit; het was of hy wel aen '1 weenen wilde gaen. 't Is daerom, viel Cottenier in, dat onze geduchte kapitein, een jongen wel gekweekt en die zynen wereld kent, zich ook mynheer doel heelen. T Is, gromde Tineke, 't is 'ne schoone mynheer, uwe kapitein, met zynen leclyken rossen.... Tineke kreeg iewers van den eenen of anderen der aenhoorders eenen schop in de lenden, en Nelle mogl voortgaen. Mynheeren, spreekt hy hun toe, hel geldt hier de eer en facin der parysehe schuimers. Die en die dielte is le plegen, en men beweert, en er is gewed, dat gy er niet zuil doorgeraken, want de persoon die moet bestolen worden is verwittigd en houdt zich op zyn hoede.... Dus, neem uwe voorzorgen, en vergeet niet dal ik verantwoord heb voor den goeden uil- slag.O Bliksems, schoot Hansken van Welleren geest driftig op, ik ben jong, ik kan nog veel leeren en ik wil hel avonturenIk vertrek naer.... Hans, houd u geslotengebood de Zot, laet Nelle spreken. Gelyk men hier aen de politie eenen veldwach ter of eenen beul ontleent, ontleent men daer in dat luilekkerland eenen dief; en de adel, de ambassadeurs, de prinsen en de koning zelf worden uilgenoodigd op zyne oefeningen. Zoo heelt er de luitenant-generael allyd een twintigtal in de mouw, van 't puik uit, die hy in beschik houdt voor 't lydvcrdryf van '1 hof. Het zyn allyd gasten van hoofsche manieren, en gevvoon- lyk zelfs uitgeschudde edelmans, ridders, graven en markiezen,die in de gauwdieveryJiun verbrasl fortuin en hunnen verloren rang zoeken terug le vinden. Dan, gelyk de hooge stand ginder leeft, met zyne zeden en gebruiken, moeten dieven en schelmen niet schamen er zich by aen te biedenzy zyn by hun gelyken..,. Het gebeurt schier dagelvks dat op hel vriendelyk acndringen van deze of gene hertogin, een dief, ver- inaerd om zyne toeren, uit hot gevang wordt gehaeld; men zet hem op proef, en, beantwoordt zyn talent aen het groot gedacht dat madame er van had, het is zelden dat de luitenant-genorael aen een zooverdiensl- vol sujekt de vryheid niet schenke voor altyd. Verzint een dief ergens een nieuwe kunstgreep die doe lachen O Al deze opgaven nopens de parysehe politie van dien tyde, zyn leltorlyk ontleend aen menig uitgegeven Gedenkschrift h indelende over de Regeering van Lodewyk XV, of bewondering bare, alles is hem vergeven, zelfs zyne toekomende zonden.Hel is juist niet le zeggen dat er van tyd tot lyd niet éóne zy die al eens 't gelag belale. Doch, dan nog mag hy met troost naer de galg trekken. Die arme Cartouche, byvoorbecld, wanneer men hem naer de Grèvc voerde, weenden al de damen van '1 hof: T was om een bculshart te breken.... Genoeg! riep Hansken. Ik trek naer Parys, op staenden voet. Wie gaet mee? Cottenier lachte Hansken vierkant uit. Gy naer Parys? spotte hy. Ilebl gy niet begrepen wal Nellc Verbeek komt te vertellen? Er is hier kwestie van heerendieven, en wy, och arme, wy zyn maer onnoozele boerend ie ven.... Wel gezegd, bevestigde Tineke, juist gelyk onze lekkere kapitein, al meent hy hel anders, enkel maer een Boercncarlouche is.... Tineke, viel Lieven Faviel veronlweerdigd in, den kapitein zal ik overbrieven dat gy hem Boerencar- Louche hebt verwelen, en, verliest gy er deesmael uwe strepen niet by, zeg dan dat 'k 'nen deugniet ben.... Zoudt gy geerne luitenant worden, Lieven?.... Gy zult tyd hebben om er naer te wachten, naer myn strepen, hoewel men waent dat er de mot in zit! Wel is waer, het spyt my innig dat ik ze heb moeten ont vangen van Jan De Lichte; maer ik houd wal ik heb. Vandaer geraekl men verder.... Hier hebt gy het, lachte Cottenier, Tineke gaet kapitein worden Waerom ik zoowel niet als een ander? Ziel ge wel, kreet de Zot,'l was toch waer!.... Hemeltje lief, onze Cies wordt stapel zot! Houdt hem vast, jongens, en bindt hem!..,. Gy, kapitein? Na acht dagen ware g'hcel de Bende om zeep, sprak pachter Adriaen. Gy kapitein? Ik ging nog 'ieverwerkendan onder u te dienenLach niet, Tineke: wat ik zeg, wat ik u zweer is gemeend, want zulken eed doe ik nooit.... Gy, kapitein?.... Ha, ge zult ook tyd hebben om er naer le wachten, naer dat pluimken en ge moogt er naer steken met de palingsehaer!.... Gy, kapitein Dat moet ik gaen vertellen aen Mie gendarme! Kon ze lachen, Mie, ze zou plezier hebben; doch, maekl zy u vandacg simpelen soldaet, luitenant Cies, het zal aen my niet liegen en zeg dan aeu al wie 't hooren wil

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1