N° 184. Zondag 12 July 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 11 July. Buitenlandsch Nieuws. G-azette vail Aelst Het Bureel van liet I»Iad Is geveallgd In «la Uapelleetraet INI* 11, waer allo brievan, golden, enz. vrachtvry moeten loegezondeu worden. Abonneinenteprys £S fr. •sjaora, vooraf betuelbaer. Voor den bulten kan moil Inacbryvou In al do poatkuntooren, en voor da lundelyke gemeontan by do brlefdfugera- De beschaving by middel van bet kristendom dringt van dag tot dag dieper in Japan. Een bewys daervan is dat al algoden, vvaer- aen aldaer niemand meer gelooft, te koop aen- geboden worden. Daer zy van brons, van goed koper en soms van nog kostelyker metalen ver- veerdigd zyn, vindt liet gouvernement van den Mikado een groot geldelyk voordeel in den ver koop dier onnuttig geworden beelden. De dag bladen bevatten wegens dien verklop een aen- tal aenkondigingen in het engelsch, in den aerd der volgende: Te koop te Karna Kura, een zeer schoonen afgod met zes armen. Hy is vyftien voet hoog en werd in brons gegoten te... raed eens?... wel te Sheffield, in Engeland. Zoodat er in Engeland fabrieken en maet- schappyen bestaen hebben, of misschien nog bestaen, voor het maken en verzenden van af goden en van andere voorwerpen ten gebruike van het heidendom. De aktionnarissen dezer on dernemingen zyn sterk te beklagen, want het is te voorzien dat hunne dividenden eone merke- lyke daling zullen ondergaen. AMERIKA. De goud- en zilvermynen der Vereenigde- Staten langsheen de kusten van den stillen Oce- •aen, hebben gedurende de vyf-en-twinlig laet- ste jaren, voor eene weerde van 7 milliards, 943,224,670 fr. opgebragt aen staven van die kostelyke metalen. Galifornië heeft daervan de dry vierde, byna uitsluitend in goud, geleverd. De staetvan Nevada heeft daerin voor meer dan 1 milliard bygedragen. liet grootste gedeelte van het goud en zilver is naer Engeland over- gebragt, dat er alleen voor 5 milliards frank van heeft ontvangen. Er hebben ook gedurende dit 25jarig tydvak, groote verzendingen naer China en Japonië plaets gehad. In Romagna is de bevolking er niet ver van af, den hongerdood te ondergaen. Voor eenige dagen, dreigde te Forli de op roer te zullen uitbersten; eene uitgehongerde volksmenigte bedreigde de graenkooplieden en plunderde stoutmoedig de bakkerswinkels. Daerna kwamen, volgens gewoonte, de troe pen er tusschen. Eenige dagen te voren hadden te Faënza, soortgelyke tooneelen plaets. Zaterdag morgend was het de beurt van Rimini gedurende den nacht hadden in het Visschers- kwartier en in de nabyheid der Romeinsche poort samenscholingen plaets. 's Morgends ver- eenigde de hongerige bevolking zich op het Corso Augusto, en begaf zich irt menigte naer (i) TWEEDE DEEL. VUL In 't Brekelbosch. (82® VERVOLG.) En wat was het? Een spook?..., 't Was al meer dan een spook't Was een lamp ken dat achter het raem stond te pinken.... En de kapitein was benauwd van een onnoozele lamp? Jongens, sprak Jan, het deugt hier niet. Als ik iemand, uit erkentenis voor bewezen dienst,, het middel aenduid om 's nachts niet bestormd te wor- den in zyn huis, schryf ik hem voor zyn licht niet uit te dooven en een hondje binnen te nemen. De lamp slaet er, en, ongetwyfeld, ligt er het hondje nevens. Zy zyn op hunne hoede en vvy, wy moeten aftrekken. En daerop vertelde hy ons hoe, by dedryjaer geleden, toen hy nog geen kapitein was, hy met Pier De Moor, Jan Triest en Frans De Vrieze het kom plot hadden gemaekt 's nachts in te breken op het kasteel van Wichelen. Van dit aloud kasteel, ge- naemd het kasteel 't Zeyp, blyven slechts de grondves ten meer over benevens iels als een klein hofstedeken. Over een zeventigtal jaren bestond hel nog in zyn geheel. Het was daer dat, rond dien tyd,M. Deohamps, vader van den tegenvvoordigen aerlsbissehop van Mechelén, uit Frankryk overkwam om met behulp van cenen anderen franschman, oenen priester, eene kost school in te rigten. Weinige jaren nadien vertrok hy naer Melle, waer hy het vermaerd Pensionoael begon, thans besluerd door de hoeren Josephieten, en waer Mgr Victor Dechamps in 1810 geboren werd; hoe Bavo Cardon, van de parochie, hun den weg had gewezen, hoe die zelfde Bavo hun had verzekerd dal er veel laken en sarge te knippen lag en hoe er, voor het oogenblik, maer ééne persoon op hel kasteel was, en hoe zy nog lans de onderneming hadden moeten opge- (1) Eigendom der Gazette van Aelst. liet plein Cavour, waer zich de voornaemste broodbakkeryen van Rimini bevinden. In eenen oogwenk lagen de deuren der brood winkels op den grond en het brood werd ge roofd. Weldra daegden de policie en de troepen op en gelukten na veel krachtinspanning er in, de orde te herstellen. Van dien dag af heeft het gemeentebestuer van Rimini, de broodpryzen op de helft vermin derd; doch dit is slechts een tydelyk hulpmid del, dat niet bestendig kan zyn. Er is vooral gebrek aen werk, en indien het gouvernement van Victor-Emmanuël geene wyze en ernstige maetregelen gaet nemen, ten einde aen dezen toestand een einde te stellen, mag men met reden vreezen, dat er weldra onlusten zullen uitbersten over de gansche uitgestrekt heid van Romagna. FRAAKRYK. Frankryk is op het punt in eene nieuwe cri sis te vallen, de zwaerste misschien, die het tot hiertoe gehad heeft. Ditmael is de worsteling niet meer tusschen de groote party der orde en de revolutie: zy is tusschen de monarchisten, getrouw aen den Koning, en de liberale roya listen, die zich aen het zevenjarig bestuer klam pen, om zich niet te moeten uiten tusschen mo narchie en republiek. Door hunne valschevoor- zichtigheid gewonnen, door hunne listen om ringd, schynt de eerlyke Mac-Mahon zelf, op wiens aenkomst men zooveel hoop gevestigd had, het begryp van zyn tydelyk mandaet ver loren te hebben. Daegs na de revue van den 27 juny, in plaets van ter beschikking van zyn land en van zyn en koning dezen degen te stellen, die de beraed- slagingen van Frankryk beschermt neemt hy de pen, en schryft in eene dagorde aen het leger deze ongelukkige verklaring: De Nationale Vergadering, my voor zeven jaren de uitvoerende macht toevertrouwende, heeft in myne handen, gedurende dezen tyd, de orde en den openbaren vrede gesteld. Dit deel der zending, die my is opgelegd geweest, be hoort u eveneens toe. Wy zullen ze tot het einde toe volbrengen, overal het gezag der wet, en den eerbied, dien men haer verschuldigd is, hand havende. Dat kwam overeen met te zeggen, dat Frank ryk gedurende zeven jaren geenen anderen vorst dan maerschalk Mac-Mahon zal hebben. Onvermydelyk kon de Koning noch het monar- chieke Frankryk zulke uitlegging der wet van 20 november aenvaerden. Alzoo uitgelegd, zou het consigne van den beroemden soldaet »den weg sluiten voor den terugkeer van Hendrik V, en Frankryk beletten zich met zyne noodige medehulp op de grondslagen van zyn historisch regt herin te richten, en het overleveren aen een gouvernement, wel is waer eerlyker, maer even zoo machteloos als dat van den heer Thiers! Met laetstgenoemde ging het in spoed naer de roode republiek; met Mac-Mahon gaet het ven omdat er daer licht brandde. En, na dal Jan ons dat ailemael had verteld, trokken wy, om geenen verloren weg te doen, gevyven naer Lede.... Cottenier, vroeg Pier Pulle, mag ik nu voorlver- lellen? Het wordt by noen, en gy trekt het zoo blik sems lang dal ik hacsl geen tyd zal hebben om myn eigen verhaelsel le plaetsen.... Ik irek het lang?.... Wacht!,... Tusschen Lede en Veldekenshoek staet een watermolen, en by dien watermolen slaet een huis, en op dat huis slaet een dak,en opdat dak staet een schouwen op die schouw stond.... Zotte Cottenier! riep pachter Adriaen. Neen, dommerik, op die schouw stond, op slag van middernacht, Pier De Cock. Daer hy de dunste was van de vyf, was het lot op hem gevallen.... En wat deed Pier De Cock daer? Wat hy daer deed? Niemendalle. Maer Putte en Cruysken kloulerden achterna en bonden Cocksken een koord onder de armen. De kapitein beweerde liever zelfden sprong le wagen, maer, zegde hy, hy wou hel eens afzien.... Dus, Cocksken werd neerge laten. Een kwaert uers nadien, kroop hy langs de voordeur uil, zwart als de duivel, met een volle vracht vlas. Zoo zyn wy gevaren op Wannegem-Lede. Het vlas werd later verkocht aen Jobels, 't baronije van Wortegein, en.... er kwam een verken met 'nen- lan gen snuit en '1 vertelsel is uit. Disanlqu'il y a environs quatre anssurlesdix lieures ilu soir its out dié chez ledit Bavo Cardon scavoir lui Jcan I)e Lichte, Francois De Vrieze, Jean Triest et Pierre De Moor, qu'ils ontconcerld de voter le chateau de Wichelen et que led it Bavo Cardon leurs avoit enseignc Ie chamin en le conduisant hors de la porie, qu'ils ont did audit chütcau oü jls ont trouvd de la lumière ce qu'il les a empechd d'entrer quoy-que Bavo Cardon leurs a dit qu'il y avoit dans ce chateau beaucoup de drap el de serge a prendre. Fardé 1. Proces van Jan De Lichle, verhoor van 7 November 1748. Sur quoy Bavo Cardon leur ditil n'y a qu'une personne dans Ie chateau les Seig" n'y sonl pas. Ibid. Verhoor van 13 november 1748. Unautre (vol) a Lede pres de Wannegem avec Jean Cottenier, Pierre De Cock, Gabriel Van der Cruysscn et Pierre Van de Putle avec effraction qu'ils ont vendu le* lin provenant met tegenzin en traeg daer naer toe, maer bet gaet er noodlottig been, en met minder kans van terug te kunnen keeren, omdat bet onder wege al zyne zedelyke kracht zal verloren heb ben. De eenige kans, die bet in deze onderstel ling heeft om in den afgrond niet te rollen, is van er door de band van Napoleon uitgetrokken te zullen worden... Of de commune, of Cesar ziedaer wat bet zevenjarig bestuer, volge houden tot het einde toe, bet is te zeggen tot de uitputting aen Frankryk belooft Ziellier bet manifest van graef de Chambord, zooals dit door den Union van Parys wordt af gekondigd Franschen Gy hebt de redding van ons vaderland gevraegd aen lydelyke oplossingen, en gy schynt op het punt, u an dermaal daeraen te willen wagen. Elke der revolutiën, sedert 80 jaren opgekomen, is een schitterend betoog geweest van het monarchiek gevoelen des lands. Frankryk heeft het koningdom noodig. Myno ge boorte heeft my tot uwen koning gemaekt. Ik zou te kort schieten aen den heiligsten myner pligten, indien ik geene uiterste pooging waegde om de barreel der vooroordeelen, die my nog van u scheidt, om le werpen. Ik ken al de beschuldigingen, tegen myne politiek, tegen myne houding, myne woorden en daden ingc- bragl. Tol zelfs myuc slilzwygendheid dient tot voorwend sel van onophoudelyke uitvallen. Zoo ik ze sedert ver scheidene maenden onderhield, was 't alleen omdat ik de zending van den beroemden soldaet, wiens de gen u beschermt, niet moeilvker wilde maken. Maer heden, in tegenwoordigheid van zooveel op eengehoopte dwalingen, van zooveel verspreidde leu gens, van zooveel bedrogen eerlyke lieden, is de slil zwygendheid niet meer niogelyk. De eer vordert van my eene krachtige proleslalie. In de inaciid October laelslleden verklarende, dat ik bereid was de keten onzer lotsbestemmingen her- aen te knoopen en het geschokte gebouw onzer na tionale grootheid herop te beuren, met do medewer king van al de regtzinnige lieden, zonder onderscheid van rang, van oorsprong of party. Bevestigende dat ik niels lenig trok der verklarin gen, zonder ophouden sedert 30 jaren, in de olficicele en afgezonderde dokumenten vernieuwd, die in aller handen zyn, rekende ik op het spreekwoordelyke ver nuftvan ons geslacht en opde klaerheid van onze tael. Men heeft geveinsd te verstaen, dat ik de koniuk- lykc magt boven de wetten plaelste, en dat ik, ik weet niet welke gouvernemenleele kombinaliën droomde op willekeur en absolutism gegrond. Neen 1 De kris- lene en fransche monarchie is in zyne wezenlykhcid zelf eene gematigde monarchie, die niets heeft te ont- leenen aen die gouvernementen van avonluer, welk© gouden bergen beloven en naer den afgrond leiden. Deze gematigde monarchie bevat hel beslaen van twee Kamers, waervan de eene door den vorst in be- paeldc kategoriën, en de andere door hot volk, vol gens de door de wel geregelde wyze van stemmen, benoemd wordt. Waer kan men hier de plaets voor willekeur vinden? De dag dal wy gezamentlyk voor de belangen van Frankryk zullen mogen werken, zult gy leeren hoe do eendragt van volk en koning aen de fransche monar- En uw uitvinding? Ziet, schertste Cottenier, hel schynt dat ik het nu le kort heb gelrokken! Myne uitvinding is deze: dat het lot nu toe de gewoonte was van in le breken langs achter of langs voren en dal wy le Lede zyn ingebroken langs boven. Dat heb ik uitgevonden, gy weet het wel Cruysken; gy wacrt- erby toen ik den raed gaf van langs de schouw te werken.... Cruysken lachte luidkeels: Ik kon bliksems niet raden,'schaterde hy, wacrop hel moest uitkomen, en T is nu dal!.... moesL gy ons daerom een half uer lang zitten overzagen?,... Ha, 'l is nu dat! En gy met al uwen spiritus, wat hebt gy in uw leven uitgevonden? Niemendalle, he! want van uitvinden hebt gy juist zooveel verstand als een hond van peper eten.... Spytig noglans, antwoordde 'Gabriel, dat de kapitein, nog geen zestien jaer oud, op Bergstrate niet ver van Herzele, boer Looi s al zyn hespen langs de schouw heeft uitgehaeld. Ja, maer dal is T zelfde niet. Dal is permenlig het zelfde en gy zyt de uilvin der niet van de nieuwe methode: 't is Jan De Lichle. De slimmerik! Was'1 daerom misschien dat hy het liever eens had af te zien, gelyk hy zegde, lerwyl ik meende dat het een kael excusie was en hy zich noglestyf voelde: want hel was immers le on langs geleden dat de arme jongen uit bcul's handen kwam.,.. Nu om Teven, maer dat bewyst toch iets, le weten.... Dat gy niemendal hebt uitgevonden, zoo min als wy. Dat bewyst, zeg ik, dat de groote vernuften overal elkander ontmoeten.... Wal wil dat zeggen, Zot? Dat verslact gy niet, he! Dat is spacnsch van den baljuw van Worlcgém, den grootsten domkop die er onder de zon loopt.... Dieveut kent alle talen,behalve zyn moeder's tael, want hy kwam juist zynen dikken dudil vol a Ignacc Jobbeis surnommé le pelit baron du village de Wortegein. Ibid. Proces van Jan De Lichte, verhoor van 43 November 1748. chie toegelaten heeft, gedurende zooveel eeuwen, de poogingen te verydelen van hen, die slechts tegen den koning worstelen om hel volk le beheerschcn. Het is niet waer, le zeggen, dat myne politiek niet overeenkomt met de wcnschen van het land. Ik wil eene herstellende en sterke magt; Frankryk wil het met my, zyn belang voert het er toe, zyn in stinkt eiseht het. Men zoekt ernstige en duerzame bondgenootschappen; iedereen verstaet, dat do tradi- tionneele monarchie alleen ons die kan geven. Ik wil in de verlegenwoordigers der natie wakkere helpers vinden, voor hel onderzoek der kwestiön, aen hun loezigt onderworpen, maer ik wil die vruc.hte- looze worstelingen in het parlement niet, waer de vorst al te dikwyls onmaglig en verzwakt uitkomt; en indien ik de formuol verwerp uil den vreemde inge voerd, en welke al onze nationale overleveringen ver stoot, met zynen koning, die regeert en niet bestuert, dan nog gevoel ik my in volkomene gemeenschap met het verlangen der groote meerdorheid, welke niels van deze fiktiön begrypt, welke vau deze leugens ver moeid is. Franschen! Ik ben heden gereed, zooals ik gisteren was. Hel Huis van Frankryk is regtzinnig, loyael ver zoend. Schaerl u, vertrouwend, achter hetzelve. Er kome een einde aen onze verdeeldheden, om en kel en alleen te denkon aen de kwalen van het Vader land? Heeft het niet genoeg geledou? Is hot geen tyd om het zyn eeuwenoud koningdom, den voorspoed, de veiligheid, de waerdigheid, de grootheid, cn gansch dien stoet van vruchtbare vryheden weer te geven, die gy zonder dit nooit bekomen zult? Het is een groot werk, maer, mei Gods hulp, kunnen wy hel volvoeren. Dat iedereen, in zyn geweten, de verantwoordelyk- licid van hot oogenblik ovorwege cn nadenke over de strenge uilspraok der geschiedenis. 2 July 1874. HENDRIK. Een zeer eenvoudig stelsel van vervoer, dat men tot heden niet geweerdigd heeft te ge bruiken, werd verleden zaterdag te Parys, langs heen den grooten boulevard, tusschen den Tem ple en de Bastille op de proef gesteld. Dit stel sel bestaet in 24 yzeren rails die ringvormig en by middel van scharnieren aen elkander beves tigd zyn. Ieder wiel van het rytuig is met een dergelyken ring van rails omgeven, waervan de middellvn omtrent een zesde grooter is dan die van het wiel. Naermate het rytuig voortgaet valt eed der rails ten gronde, hot wiel loopt er over, waerna de volgende neervaR en alzöo voorts. Het stelsel is zeer eenvoudig, nogthans mag men er goede uitslagen van verwachten, vooral langs eenen weg waer men in regenach tig weder niet vooruit kan. Het grootste gebrek dezer nieuwigheid bestaet in de moeilykheid van het draeien. Het rytuig dat tot proefneming diende, was eene eenvoudige kar, geladen met 3000 kilos oud yzer. Elkeen stond aen deuren en vensters te zien naer den vervoerbaren spoor weg, die by zyn voorbyryden een afgryselyk gerucht maekte. Er zyn een groot aental vyffrankstukken in omloop, waeruit men by middel van fyne werktuigen, een gedeelte zilver genomen heeft. Deze stukken zyn daerna vol lood gegoten en vandeze bewerking blyft slechts een klein zorg- rooden nous in de wereld te steken toen de vrouw stierf in T kinderbed..,, 't Was ik die op hare uitvaert, ter hoogzael van Wortcgcm, den blnesbalg trok, en voor myn moeite, mogl 's nocnens in 't sterfhuis den papkctcl uitlekken.... Waer de tyd toch vervaert! En zeggen dat ik sedert dien reeds twccmael gegeesseld ben, cn.... dat de moeder van onzen baljuw toch zoo een brave vrouw was!.... Gy moet ze gekend hebben, gy, Pier Segers, gy zyt twiutig jaer ouder dan ik. De vrouw ruste in vrede, en..., uw tong ook. Hot woord is aen Pier Putte die ons gaet vertellen hoe hy gevaren is op Zwevezele met zyn koe. Ge zyt misschien benauwd dat ik u het leven ga beschryvcn onzes baljuw's moeder? Dal, zyt gy niet weerd!.... Zoo een brave vrouw!.... Pier Putte, vertel van uw koe; begin met den sleert, die u, van wegens den kapitein is toegewezen, cn toute honnctrcté, golyk de walin, Celia Van der Meulen, zegt. Ik, viel een wyf in, ik weel een moord le ver- lellen. Dees wyf was Wanne Opsomer, geborlig van Naza reth, huisvrouw van den dief en prangdief Marlen Clcels, van Petegcm-by-Deynzc. Tineke, op hel woord moord was schiclyk opgesprongen, het blinkend mes in de vuist. Hv was afzichtelyk le aenschouweu gelyk hy daer stond, met zyn doodbleek .gewrongen wezen, zyne oogen vol bloed en zyn verwilderd zwart haer. Hy dreigde en vloekte en schermde in het ruim.... Moorden! brulde hy; hier zal vandaeg bloed vlieten, of.... Jongens, mydl u, riep Cottenier, met ge- maekten angst. Heb ik het niet gezegd ons arm Gies- ken wordt stapel zotl Jan-Cottenier, ik beroep u: wie heeft myn broer verraden! Gy weet het: antwoord! Loopt naer de pompe, gy cn uw broer, en wasebt elkander mot den schrobber!.... Wat deert my Pier Geenst? Waer hy zit, uw lekker broerkm, zit hy wel en bygevolg, lael hem zitten, den verrader... Wal? Loop naer den duivel, en. lael ons in vrede I

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1