W 186. Zondag 26 July 1874. 4(,e Jaergang. WERELYRSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 23 July. Buitenlaudsch Olieuws. Aelst liet Bureel van liet bind is gevestigd in «le Kapellestraét IV 11, wner alle brieven, golden, enz. vraclitvry moeten toegezonden worden. Abonnemcntsprys fp. jners, vooraf betaelbaer. Voor den buiten kan men Inseliryven in al de postkantoor en, en voor «lo landelyko genieenton by <lo briel'dragers. HERZIENING DER KIEZERSLYSTEN. Wy gelooven lo moeten verwittigen, dal de gemeen tebesturen zich tegenwoordig bezig houden met liet herzien der kiezerslysten, welke den 17 augusly acn- slaende moeten aengeplakt worden. De lysten welke men dit jaer opmaekt, zyn van een zeer groot belang, want hel is volgens deze, dal er in do maend October 1875 zal gekozen worden, voor do hernieuwing van de helft der gemeenteraden. liet is dus noodzakelyk, dat men zich van nu af aen 'l werk stelle om dicgeno op te zoeken, welke zy op de nieuwe kiezerslysten moeten doen brengen,alsook de zulke welke er moeten afgeschrabl worden. Zie hier dan over deze kwestie eenige acnwyzingen die wy gelooven te kunnen van pas komen Moet dit jaer op de kiezerslysten gebragl worden Al wie Belg of genationaliseerd zynde, en geboren voorden 1 mei 1854, dit jaer ten voordeele van den Stael in regtstreeksche kontributies (grondlasten per- sonncel en patent) belaell a) Voor dc Kamerseene som van Ir. 42-32; b) Voor den Provincieraed, eene som van Ir. 20; c) Voor den Gemeenteraedeene som van IV. 10 op voorwaerde nogtans, dat hy deze konlribulic in 1873 ook belaeld hebbc. In algemecjuii regel worden de persoonen welke al deze voorwaerden vereenigen door de zorgen van hel gemeenlebestuer van ambtswege op do lysten gebragt, indien zy de kontribulio betalen in de gemeente waer zy hunne weltelyke woonplaets hebben. liet kan nogtans gebeuren dat de bedienden van hel gemeenlebestuer, gelast met bet opmaken der lysten, onvrywillig of met opgezelten wil, den naem van do kiezersl.vst zou laten van iemand, die regl heeft om er opgebragl te worden. Daerom is bet de pligt van iedereen, wanneer de kiezerslysten zullen aengeplakt zyn, deze met de grootste aendachl na le zien en te onderzoeken of er zyn naem op voorkomt en of er geenc zyner vrienden op vergeten zyn, welke het regl bezitten om kiezers te zyn. Maer builen dit geval vanvrywilligc of onvrywillige vergetelheid kunnen er nog omstandigheden voorko men, waerin de personen welke het regl bezitten van kiezers te zyn, door het gemeente-bcslucr hunner resi- dencieplaets hiet kunnen op de kiezerslyst gebragl worden en zelf, of door de lusscbenkomst van iemand anders, hunne reglcn moeten doen golden. In dit geval-bevinden zich onder ander: 1° Diegene welke, ofschoon zy de gemeente met er dacd bewonen, zelfs gedurende eenen gcruimen tyd, zouden verwacrloosd hebben van er voor den 1" augusly hunne ivcltige woonplaets te nemen. Deze personen hebben geen enkel oogenblik tyd te ver- liezen. Zy moeten zonder uitstel zich doen afschry ven op de registers der bevolking van de gemeente die zy verlaten hebben, en dezen akt van afschryving VOOR DEN lmAUGUSTY aenbieden by bet bestuer der ge meente op welker lyst zy willen gebragt worden. 2° Dc personen welke den kiescyns geheel en gansch ofgedeellelyk in eene andere gemeente betalen dan degene waer zy op den ly'st willen gebragt worden. Deze moeten, oni op de kiezerslyst ingeschreven te worden, hunne konlributie-billellen van dees jaer cn die van verleden jaer vertoonen; die van verleden jaer moeten voldaen zyn. 3* Diegene die wel den kiescyns betalen, maer niet by name op den rol der konlributie voorkomen. Dit geval biedt zich zeer dikwyls aen. Zoo gebeurt het datde grondlasleu en bet personeeldoorverschillende personen betheld worden,ofschoon slechts een enkele (i) TWEEDE DEEL. VIII. In 't Brekelboscli. (84c VERVOLG.) Wat ik heb uitgevonden? Ik sleurde den-boer van "het bed, duwde hem op eenen stoel en, met be hulp van Pier Putte, bond ik hem de voeten vast lus- sclien sport en pikkel, zes duim boven denjjrond. Dat heb ik uitgevonden! Wondere inventie, lachte Collenicr! Gyspol? Mag ik u eens binden gelyk ik myn boerken heb gesnoerd? Beproef het, en, bv de minste beweging die gy vvacgt om regt te slacn, valt gy met stoel en al niet vlak voorover op uw bakhuis, en breekt gy u niet bals en kop, dan wil ik dal my brande als gil'l al wal my vandaeg door de keel zal slroonion; dan wil ik dat men my belrape op beelerdoed by den eersten boer die ik zal uilslroopen en dat men my knoope hoog en droog!.... De boer, hoe nydig en razig ook hy zynen prop zat le verküauwen, voelde zoowel het gevaer dal hem bedreigde dat by zich alleens niet dorst verroeren. En dan? En dan, dal spreekt vanzelf, dan namen wy al mee wat wy dragen konden. Pier Pulle ruimde de kleerkas; Cies'en Pieler bruinvel den kelder; Adriaen rolde de pachterse onder hel bed cn wy laedden het beddegoed op onze schouders. Allyd op lange plui men slapen, zegde Adriaen, dat begint ion laetste te verveion: voorloen zuilen wy op kortere rusten. Eu zoo trok elk op met het zyne, langs verschiliige wegen, om uit te komen onder ïhiell-ten-llove in hel bosch. Dacr hebben wy gedeeld en eerlyk het paert van den kapitein op zy gelegd.'I Stond Pier Pulle niet aen; (4) Eigendom der Gazette van Aelst. van hen op don rol der belastingen met name is opgo- schreven, ofwel dal de goederen, na den dood van den vader of het opperhoofd van hel huisgezin, onverdeeld blyve lusscheii de kinderen en dat de ko7it)ibutie mg altyd betaeld wordt in name van. dom overledene. In dees geval moet men het schepon-kollegic inlig- lingcn bezorgen over hel aendeel, dat men in <Jio onverdeelde contribulie belaell, helzy door eenen akt, welke voor eenen notaris gepasseerd is, hetzy door andere stukken, die bewyzeu dat men de bazis van den kiescyns bezit. Wy moeten hier doen aenmerken, dal de erfgena men aenstonds gebruik hebben van de kontributies, waervoor de overleden achterlaler van het érldeel op den rol gebragt was. De erfgenamen zyn dus niet ver.- pligt zelve tic konlribulic belaeld le hebben, gqdurende hel jaer dat hunne inschryving voorafgael. 4° De kiezers die hun kiesregt slechts by delegatio bezitten. Zoo kan de moeder-weduwe voor de pro vincie- en de gc7neentckiczing den kiescyns die zy be laell, overlaten aen eenen harer meerderjarige zonen en, by gebrekaen zonen, acncencn harer schoonzonen, die de andere vereischlcn bezit om kiezer te zyn. Maer zy is verpligt van deze Overlating woordelvk of schrif- telyk kennis te geven aen hel schepen-kollegie. Het is wel versteen, dal de moeder-weduwe aen stonds na den dood van haren echtgenoot, eene dele gatie kan verleenen aen een harer zonen of schoon zonen, niet voor den gelicelm cvns welken hacr man betaelde, maer alleen voor het aendeel van dozen cyns, welke haer wellelyk toekomt, dat is te zeggen voor de helft der grondlasten, wacrmede de gemeensehap- pelyke goederen geslagen waren, alsook voor do helft van liet personeel. 5° Eindelyk de landbouwers, welke liet regl heb ben van deel le nemen aen de gemeenlekiezingen, in gevolge der boerdery, enz., die zy als huerders in ge bruik- hebben. Inderdaad, de wet geeft hun hel regl van zich een derde van de grondlasten dezer eigendom men toe te rekenen.-De landbouwers moeten bel be zit dier rcglen bewyzen, door het vertoonen der kon- tribuliebiljelleu van de goederen die zy in huer heb ben, hclzy door een ander middel. Ziedaer verscheidene gevallen, in welke dc belang hebbende persoonen zelve hunne inschryving op dc kiezerslysten moeten vragen. Wy roepen op dit punt de byzondore aendachl in. Immers het is tyd dat zy zich aeu het werk stellen ten einde al welke dacr- loc hel regt hebben, op de Jiiezérslyslcn le doen brengen. Volgens een bevel van l'arys ontvangen is de geregierlyke overheid le Marseille, overgegaen tot eene huiszoeking in de wooningen van ver-1 scheidend honapartisten dier stad, namelyk by MM. Lagarde, Gaccia en Moutardier. -M. Lagarde is een gewezen maire van Mar seille. Hel was hy die het sladsbudjet belastte met -1,600,000 fr., voor het nachtfeest dat keizer Napoleon cn de keizerin by hunnen doorlogt te Marseille aengeboden werd. M. Caccia is een Korsikaen, hy heeft onlangs eene brochuer uitgegeven over zyn geboorte- eiland cn over Napoleon I. M. Moutardier is een gewezen policie-kom- missaris van hel keizerryk te Marseille, waer hy gedurende tien jaren, zeer streng was voor de republikeinen. maer 'l is de wel, en,... er kwam een verken niet 'nen langen snuit en.... Gy vergeel bel byzondorsle, viel Adriaen in. Wat vergeel ik? Wy waren, sprak Adriaen, getwee gebleven, omdat liet beddegoed, een al le zvvaer pak was eu ik derhalve, in elke hand, met een groot stuk spek onder den mantel liep; wy moesten elkander ullossen, loeu wy, op Bosterhout, geen tien minuten boven de hofstede, onvoorziens op ons smal wegelken, eenen boer en eene boerin zagen aeukomen, die ik beiden herkende.... Wat gedaen! Vluchten was niet meer mogelyk.... Ik nam een wanhopig, een roekeloos be sluit: alles of niets dacht ik in myn eigen en ik sprak lol Manuël'l ls de knecht en de meid van den uilgeslrooplen pachter: laet uw pak schieten of wy zyn er aen Gy vreest dal zy bet goed moglen herkennen, vroeg Manuël? Dal vrees ik. Ba,'er is nog dergelyk beddegoed in dewereld Dacrby legen ons twee kunnen zy niet op. By 't minsle gebaer of by 't minste achlerden- ken, vallen zy aen 'l roepen cn wy zyn overmand. Zie eens hoeveel volk er van den akker komt." Laet ons dan maer stout voorbytrekken, en.... elk'nen goeden dag. Dat is niet stout genoeg. Stouter moeten wy le werk gaen en slimmer. Laet schieten! Ik laet niet schieten. Haest u of 't is te laet!.... Manuël was koppig en hield wat hy had. Ik trok liet pak beneen, en de kamaraed schold my uil voor domkop en bloodaerd. Ik liet hem kyven, want dc dienstboden waren genaderd en ik had al myne tegen woordigheid van geest noodig. Heriep dc meid, wat schilt er? of gaet gy aen 't vechten? Ik deed of ik zeer gram was: Zwyg ervan, Mieken, zegde ik, die, die kreeft De uitslag dei'huiszoeking is naer Parys over- gebragt, waer liet onderzoek over de honapar tisten wordt voortgezel. By M. Evesque, handelsagent, oud-besluerder van den Sentinelledu Midi heeft men verschil lende brochuren van M. Echasseriaux en post zegels mét de beeltenis van Napoleon IV in be slag genomen. De in beslag genomen voorwerpen zyn naer Parys gezonden, alwaer men al de inligtingen verzameltjjetrekkelyk het komiteilvan den op roep tot het volk. Wy geven iedereen te raden waer men in Frankryk dc zonderlingste bewaerplaets van archieven vindt?Noch in het hotel Souhisc; noch by het ministerie van buitcnlandsche zaken; noch in liet paleis van juslicie;neen,op deVunt Neuf le Parys, in den buik van het peerd van Hendrik IV. Dit ruiterstandbeeld is in de dagen der res tauratie onthuld; dat was een slechte tyd voor de republikeinen, die genoodzaekt waren eene schuilplaets te zoeken, waer die le vinden was. Met groote hardnekkigheid speurde de konings gezinde policie alle verdachte dokumenteu op; de schril ten uit d'eersle jaren der republiek wer den zonder genade met vernietiging bedreigd. Hierdoor kwamen sommige republikeinen tot een zonderling plan. Men was bezig liet standbeeld op te rigten: gemakkelyk kon men zich van de hulp der werk lieden verzekeren en hen bewegen om heimelyk in het bronzen peerd eene verzameling van revolutionaire schriften te sluiten. Zulke standbeelden worden slechts stuk voor stuk op elkander gezet; hel allorlaelsl plaetst men er het hoold op. Men bezat dus hier eene bergplaets die tegen hel nauwgezetste onderzoek was beveiligd. Men zocht zooveel mogelyk de verdachte dokumentén byeen en deze kriinineele bibliotheek werd in den buik van liet doorluchtige peerd geworpen. Het standbeeld van Hendrik IV is onschend- baer; onbescheiden doorsnulfeling zou heilig schennis wezen, wie zou dan dit beeld durven behandelen als eenegewoftè bibliotheek? Frank ryk moge van meester veranderen, de monarchie moge zich wederom op de bouwvallen der bur gertwisten vestigen, deze schrilt.en zullen niet temin in vrede blyven rusten. De samenstelling van hel kabinet le Ver sailles, voldoet in het-geheel niet aen het ver langen der republiekeinen. De benoeming van M. Bodet, als minister van finanlien, werd wel met vreugde vernomen; uiaer dat generael de Chabaud-Laiour als plaetsvervanger van M. de Fourlou optrad, dat veroorzaekte iets meer dan verwondering onder de republiekeinsche l'rak- tiën. Immers zy hadden zoo zeer gerekend de twee opengevallen plaetsen door mannen hun ner party te zien aenvullen. Persoonlyke kwestien zyn echter voor het oogenblik van te gering aenbelang, in de poli tieke zaken van Frankryk, 0111 langde aendachl geboeid te houden. De Nationale Vergadering stael voor een moeilyk op te lossen vraegpunl, dacr, 'i is zyne beurt van dragen en alle vyf slappen zakt hy door zyne kniün Wy zyn, gelyk gy ziel, aen den verhuis.... Wy komen daer straks, bemerkte de knecht,van verre nog verhuizers te zien; zy trokken lings af. Wy, wy moeten naer Thiclt-lerHlovc, en de hemel weel hoe er le geraken, met die slek. Manuël had begrepen. Laed my dan nog eens op, sprak hy, ik zal he ft proeven of ik,.,. Ik kan u niet opladen, ik zit inel myn handen vol. Maer indien die brave menschen de goedheid willen hebben.... Met alle plezier, antwoordden meid en knecht; en zy laedden met eigen handen hun meesters goed op Manuëls schouders, en ik bedankte, cn ik deed hun myn complimenten doen aen den haes.wanl 'ne mensch moet altyd beleefd zyn, en ik gal' Manuël eenen duw en wy vorderden al trekbeèneed onzen weg. Vyf roeden verder keek ik om: Gelukt! riep ik uil. Willen wy hel nu opeen loopken zetten? vroeg Manuël. Niet le zeer. J\ncchl cn meid slacnonsaehlcrna le gapen. Twyfelen zy? DaChebbeu z'nen hun heen. Arjaen, ge zyl 'ne verduivelde slouterik; dal wist ik niet. Ziel gewei, Manuël, hadden wy ze onaenge- sproken laten voorhygaen, zonder coinedie le spe- Ion, zy hadden ons van le uaby bezien,"misschien argwaen opgeval -en liet goed herkend; ofwel, zy waren op dee^oogeiiblik le huis, juist iu tyds om volk by le trommelen en ons in te halen, cn nu is hel te laet. Terwyl ze daer siaen uit te zien of gy nog door uw kniên zakt cn of wy niet aen 't vech- len gaen, naderen wy op 'l gemak den boschkanl.... Ze slacn er nog.... Laet uw pak nog eens vallen, Manuël, ik zal kvven en tieren dal ze 'l tot op d'hof- en indien de laetste berigten uit Versailles waerheid bevatten, zal het gouvernement, by de beraedslaging nopens het wetsvoorstel-Ca- simir Périer, zich legen de proklamatie der re- publick verklaren. De aenvullingvan het kabinet heeft de kansen voor hel welgelukken van dit wels-voorstel sterk verminderd. Indien nu het wetsontwerp verworpen wordt, zullen ook de andere konstilulionneele voorstel len achteruit geschoven worden, tot hy den eerstvolgenden zittyd der Nationale Vergade ring, zoodat in den loop der aenstaende .week, naer alle waerschynlykheid, reeds de vakantie der Kamer zal beginnen. Hierdoor zal het voor stel van M. de Caslellane, hetwelk voor het lydstip, waeropde ministerieele krisis uitbrak, reeds op eene verdaging der Nationale Verga dering aendrong, als liet eenige praktische mid del, om een einde te stellen aen de oneindige twisten der Kamer, den voorrang behalen. liet cenigste wat in de wyziging van het ka binet niet onopgemerkt mag voorbygegacn worden, is, dat door de aftreding van MM. Magne en de Fourtou, al de honapartische ele menten uil den schoot van hel gouvernement verdwenen zyn. Hieruit zou wel kunnen voort spruiten, dat er aen de vervolging tegen M. Itouher, als voorzitter van een honapartisch komileit te Parys, zal gevolg gegeven worden. De Nationale Vergadering zet hareberaed- slaging met afwisselend geluk voort, nopens liet hudjet der uitgaven voorliet dienstjaer 1875. Eenige kleine twisten, die alleen den voorrang van dagorde, voor lïet eene artikel op het an dere willen, is alles wat hieraen eenige leven digheid of kleur byzet. Te Parys heelt men de degenstokken, die onder Napoleon I werden uilgevonden, vervan gen door keersstokken. Het zyn gewoone wan delstokken, van eene veer voorzien, waerop men slechts behoeft te drukken, om eene keers le voorsohyu te dobn springen, die van zelf ont brandt. HPAAJE. Vier stalen veldkanons zyn in NavaiTa aenge- hi agt. Over de kanons welke dezer dagen nog zyn aengebragt, zegt El (luartel Ileal hel volgende: Allen zyn van stael gemaekt, lieu zyn volgens liet stelsel Woolwich en beschikt voor kogels van 12 pond; twee anderen zyn van hel systeem With worth en insgelyks voor twaelfponders be stemd; verder heeft men zeven bergstukken, waervan er vier langs den mond en dry langs de kulas geladen worden. De acht overigen zyn volgens het stelsel Wilhworlh; zes worden ge laden met eenen kogel van 9 pond en twee an dere zyn voor twinligponders bestemd. Guenga is in de inagt der Carlisten, sedert 15 dezer. Door het verlies dier sterke plaets staet Madrid aen een onmiddellyken aenval der Garlisten bloot, want de provincie Cueopa grenst aen de provincie Madrid en de twee steden lig gen niet verder dan 150 kilometers, of ongeveer 30 uren, van elkander venvyderd. De veroverde stad ligt lusschen twee hooge hergen en zal slede kunnen hoorenZoo.... Knecht en meid trekken er van door.... Ze zyn hang van nog eens le moeien komen opladen, en wy....\vyzyu in 't bosch, wy zyn vry!.... Die onnoozcl snullen, gaen ze den pacifier zoggen welken diensl zy ons hebben bewe- zen, zy krygen plaketten voor palakons!..., 'i Was toch niet slim, merkte een roovcr op, hun vyys temaken dal gy naer Thiell-len-llove trokt 'L Was juist omdat ik dc waerheid zegde, ant woordde Adriaen, dal zy ons niet hebben geloofd; want een uor later werden er opzoekingen gedaen links af,in de richlingwacr knecht en meid de andere verhuizers hadden zien afzakken. Wanna Opsomer kwanwooruil: Ik ga myn moord vertellen, sprak zy. Luistert, 'L is zeer schoon. Wanneken, vroeg Pier De Wilde, hebt gy zelve die moord gedaen, ol' vvaert gy er ten minste hy wan neer zy werd gepleegd? Ik heb de zaek hooren verhalen van eenen die erhy was. 't Was te doen op Moorse! hy "Aelst. Dan heb ik hel woord, sprak Pier; M: heb ik den mulder van O.-L.V.-Lomheke, Klaes Van Licrde, helpen vermoorden. Helpen vermoorden! spotte Tonen-den-Breleur; 'k heb ik, op Nazareth, met myi eigen mes Louis De Vriezc de keel afgesneden.... Mie-den-BuH was liy den groep gekomen,zwierende hoven haer hoold eeiicn grootcn lap versch verken- vleeseh, een echte maegp leis ter. Wie vuer wit maken, riep zy,mag meedoen! 'l Is myn beste vriend, kapitein Mie, die 't gelag belaell. Dc gulzige rooversli'oep sprong regt en liep naer dc plaets waer het lekker zwyn werd uitgekapt. Daer werd. eenigen tyd getwist cfi gevloekl, geschacherd cn geruild; maer toch eindelyk kwam elk terug met reis of wat. Men haolde hout hy en haest dreven de krakende vlammen haren wolkenden smoók hoven da hoogste beuken. Jtergelyke vuren zag men beurtelings opgaen, van

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1