N 187. Zondag 2 Augusty 1874. 4(le Jaergang, WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelsl, 1 Augusty. Buitenlaudsch Nieuws. Gazette van Aelst Het Bureel van het bled I» geveetlgd In <lo Kupelleatreet 1*1" II, weer ulle brieven, gelden, enz. vruchtvry moeten toegezonden worden. .Vbonnementaprya S! fr. 'ajnera, vooraf betuelbner. Voor den bulten kan inen Inaehryven In nl de poatkuntooren, en voor de lun.lelyke gemeente» by do brlefdragera. 8PAIVJE. De overwinningen der Carlisten doen aen de republiekeinsche dagbladen en misschiet) wel aen von Bismark zelve, het hoofd verliezen. Niet alle gouvernementen zyn zoo bezadigd in hunne antwoorden die hun, van wy weten niet welke zyde gedaen zyn, dan Engeland door den mond van lord Derby beleden beeft. Engeland wil de Spanjaerden zelve, tussclien de repu bliek van Maerschalk Serrano en de monarchie van don Carlos laten kiezen. Wie of wat het onderzoek der fransche over heid, in het departement der lagere Pyreneën, nopens den aenvoer van munitiën en oorlogs- materieel voor de Carlisten, uitlokte, is niet geweten; maer alles doet vermoeden en schynt zelfs te bewyzen,dat dit onderzoek op aendrang van Duitschland plaets had. Te oordeelen naer de tael deroflicieuse drukpers in dat land, ge- looven wy niet, den bal mis te slaen. En nogtans vergeet prins von Bismark, dat bet fransch gouvernement vryen doorvoor ver leend heeft aen de Krupp-kanons, waerover de spaensclie republiek beschikt, hoewel het gou-. vernement van maerschalk Serrano, met even weinig regt, als dit van don Carlos, kan en mag erkend worden. Vergeet soms prins von Bis mark hierhy niet, den balk (e voelen die aen zyn eigen been gebonden is, om den stok te zoeken welke liy denkt, in de handelingen van maer schalk Mac-Mahon verborgen te zyn? Wy lezen in den Union vfin Parys: De Ayencie llavas heelt baren veldtógt herno men tegende legers van don Carlos. Deze manier van handelen is zeer eenvoudigen bestaetenkel in de,wreedheden welke de republiekeinen be- dryven, de Carlisten ten laste te leggen. Gisteren nog vertelde een telegram zoogezegd van SaivJuan-de-Luz komende, een aental dwaze wreedheden welke door de soldaten van don Alfonso zouden gepleegd zyn, na de inneming van 'Cuenf.a. Eenige konservatieve dagbladen hebben, ongetwyfeld uit onoplettendheid, dezen telegram meegedeeld, welke men beweert op gesteld te zyn volgens de verklaringen van eenen ooggetuige. Aengezien er van ooggetuigen spraek is, vraeg ik de toelating om op myne beurt te vertellen wat ik gezien heb. In bet dorp Abarzuza heb ik de lykenvan oude vrouwen gezien, in de puinen der afgebrande buizen, ik heb de verkoolde over lay fsels gezien der gekwetste Carlisten inde am- (i) TWEEDE DEEL. VIII. In 't B&rekelboscli. (85® VERVOLG.) Pier De Wilde, Mie-den-Bult, Tonen-den-Breleur, Wanna Opsomer, 't riep al overhoop. Ieder wilde spreken; dezaek van Moorsel werd betwist vooraleer zy was voorgebragt, en 'l werd volkomen harrewary in den rooverskring. Mie-den-Bult, met hare stem, scherp en bvlend als een scheermes, Mie die in 't aen- zic.ht was gevlogen van Wanna Opsomer en haer regt was aen 'L vvedereischen met handen en landen, Mie had een oogenblik kans van boven te liggen, toen andere roovers bylraden die ook waenden wat te ver tellen te hebben. Simon Ysenbaerl was van 't getal. Hy beweerde gestolen te hebben met brack op Erpc, ten huize van Pieter Lauwaert in 1745; eens op Gee- raerdsbergen, waer hy metzyne complicen werd ver- jaegd, en een tweede mael op 't zelfde Geeraerdsber- gen, omtrent den Oudenberg, waer hel beter gelukte; en vervolgens op Vullezelc, Waregem, Nieuwerkerke, Nedcrbrakel, Balegemen zelfs teOphassell; en Simon besloot dat ingezien zynen graed van luitenant, het woord aen hem was. Een luitenant had gesproken, een luitenant die Wal anders in gezag stond dan knorrepot Tineke, en de makkers moesten zwygen, zelfs Mie-den-Bult. Doch, wy vragen er den lezer versehooning over, de mak kers waren misnoegd. Simon had enkel een tiental dief ten beloofd en er ging verteld worden van moor den dees was veel wreeder en immers veel schooner voor die onlaerde kwanten, en.... de schelmen mees muilden. Simon bemerkte het: Dan zal ik u, sprak hy, liever verhalen van Maria-Oudenhove, myne geboorteplaets, waer ik den 4 November 1744, op de jaermarkt, Tisl Aerenls met myn mes heb doodgestoken. Dal was beter! De troep juichte en Simon mogl be ginnen. Doch, men erinnert het zich, 'l was dezelfde Simon die Mie gendarme bad vinden liggen smoor dronken in het woud, en de arme luitenant die nog maer half ontnuchterd was, kon maer slecht zyne ge- Vonnis I. H Vonnis I. Zie kapitlcl II, eerste deel. (;l) Eigendom der Gazette van Aelst. bulancen,die vernield werden door de vlammen welke men er met de hand had aengesucken. Dit gebeurde op twee passen afstands van bet kwar tier van den opperbevelhebber, en toen men 's anderdaegs dezen ouden soldaet terugbragt, die zyne neêrlaeg niet bad willen overleven en in den dood eetie herstelling zynei* militaire eer bad gezocht, vond men nauwelyks een dak waer- ouder by den laetsten troost van dun godsdienst kon ontvangen. Ik bel) de kerken van Abarzuza, Zabal en Arandigoyen gezien, ontheiligd met eene woede welke de communards van Parys niet gekend hebben. Eene afschuwelyke byzon- derheid de republiekeinen gebruikten om de vuren hunner bivaks te stoken, in plaets van bout, liet linnen en beddengoed der inwooners. De llavas had slechts te gaën zien, wat scboone verhalen bad zy kunnen telegrafeeren Ik heb de Carlisten zien oorlogvoeren; ik heb ze op hunne schouders de gekwetste republie keinen zien wegdragen en ze met broederlyke zorgen omringen. Dat men de ooggetuigen on- dervrage; dat men, by voorbeeld, vrage aen M. Furley, een verdienstelyk en zeer gekend En gel schman, hoe men deze gekwetsten inliet hos- pitael van Irasohi behandelde. Ik heb de jemge en liefdadige echtgenote van don Carlos, die voor alien dc kristelyke instel ling van de Caridad ingerigt heeft, zich zien be droeven omdat zyde gekwetsten niet kon behou den om ze te verzorgen. Ik bad gewensclit, zegde dona Margareta,ze slechts terug te geven als zy zouden genezen zyn. Niet een van deze gekwetsten ten minste, is vertrokken zonder een woord van troosten van hoop te Iiooren, uit den mond zelve der bemin- nelyke vorstin, en allen hebben liaer toegejuicht. Ziedaer de wreedheden der Carlisten. Ik zal er iiogbyvoegen.dat de Spanjaerds een zoo lier natioiiael gevoel hebben, dat bet zeer gewaegd zou zyn, in bet kamp der Carlisten den moed der vyandelyke troepen ui twyfel te trekken: Zy vechten als Spanjaerds, zoo als wy, zegde men rny, alleenlyk weten zy niet waervoor zy vechten. Het is de kracht van ons princiep, die ons op hun de overwinning geeft. Ik zal niets zeggen over den verspieder Schmidt. Hy werd gevat in dezelfde omstandig heden als zynelandgenoolen, welke gedurende liet beleg van Parys in 1870-71 gefusilleerd zyn; hy werd drager bevonden van papieren, waer- uit zyne oneerlyke zending bleek en bevreesd zynde, beeft hy scliandiglyk zyn leven willen afkoopen. Hy bood verscheidene verraden aen en heeft eindelyk slechts een weinig weerdig- heid aen den dag gelegd, toen hy liet protes tantism afzwoer. De oorlogswetten werden op dachten byeenrapen; hy brabbelde eenige woorden zonder kop ofsleert, sprong van den os op den ezel, verwarde 'L een met '1 ander, en eindelyk, uitgelachen en bescbacmd, gal by 'i woord acn Wanna Opsomer, zyn verbad belovende voor later, na den hutsepot. Wanne was in haren schik. Dal ze nu maer toezie van niet te liegen, gromde de teleurgestelde Mie Mulders, of ik zal er tussclien komen. Ten andere, bemerkte Rcinory, Vis juist geen moord, die zaek op Moorsel, het is enkel een ongoluk. Wanna Opsomer begon: Te Moorsel, op 't Ekslerken, woonde, twee jacr.ge leden, eene weduwe in den wandel gekend onder den naem van Mcken Callenbroeck. Het was een bfaef, stil vrouwken, en zy bad maer eenen zoon. Deze was van ons volk; dal wist niemand en mokeu veel min. Hy had eenige jaren gediend by de boeren; maer dan bad bv Mcken welen wys te maken dat er meer Ie winnen was met door het land te gaen leuren; en bv vervaerdigda. eenen stootwagen, kocht wal el'legoed met Mekens spacrpol en Tist Cattenbroeck was Icur- kramer. Dal gaf hem de gelegenheid om, zonder argwaen le verwekken, te loopen met iedereen en gansche nachten builen huize le blyven. Dees laeïsle vooral beviel Meken geenszins; maer de zoon deed haer verslaen dat zyne nieuwe sliet dergelyke onge makken mebragt; en, daer hy Meken nauwkeurig na elke reis met een goeden stuiver in de vuist slak, ge troostte zy zich dat nacht uitzitten en zy werd er allengskens aen gewoon. Ware Meken slimmer ge weest, zy bad van lyd lot lyd het gepak onderzocht van haren kramer en zy had bevonden dat bel onver- anderlyk betzelfde inhield; en dan zou zy haer eigen hebben gevraegd vanwaer de schoone penningen kwa men die Tisl met zooveel zorg en liefde wckclyks in haren voorschoot kwam werpen.... Nu, daer Tist zich weinig bekommerde met zyn ellegoed uil te zetten, had hy natuerlyk veel lyds om vrienden te kweeken, en vrienden had hy veel. De voornaemste was een huzacr van 'L garnizoen van Aelst. Schier geene zondag ging voorby of hy kwam Tisl bezoeken. Altydwerd hyvan Meken wel onthaeld, want hy had zoo een fyne long, hy was zoo een fyne rat; hy kon zoo schoon den heilige spelen Jlicn huzacr ken ik, viel Mie-den-Bult in; het was een hollander van Leiden, de broer van Cies-bruinvel. Niet waer Cies Hendriex? Hy is sedert dien verongelukt in de Maes, sprak Cies. hem slechts toegepast na een nauwkeurig on derzoek en een vonnis.Gedurende de dagen zy- ner voorloopige gevangenis werd hy met voor komendheid behandeld. Byna op hetzelfde oogenblik ontdekte men, in de rangen der Carlisten den korrespondent van de Igualdad, een republiekeinscli dagblad van Madrid. Men kon hem niet zonder moeilykheden, zelfs niet zonder gevaer, vry laten cirkuleeren; daeroni hield men hein vast tot na den veldslag, doch hy dacht er zelf niet aen zich te beklagen; hy was eerder een gast dan een gevangene. Dat men in de vier noorderprovintiën eenen republiukein aenduide, die in zyne goederen of in zyne betrekkingen verontrust werd. Het ware niet zonder gevaer, in een fransch dagblad te spreken van de vryheid die onder de Carlisten heersclit: in oorlogstyd heb ik u nooit de woor den siaet van beleg liooren uitspreken. De Ayencie llavas meldde ons gisteren nog: Het gerucht loopt dat Moriones de Carlisten in Navarra heeft verslagen. Dit is een gerucht welk zy reeds dikwyls heelt doen loopen, terwyl Moriones in aftogt liep. Het zou tyd worden een einde te stellen aen dit stelsel van nuttelooze onjuistheid; al de val- sche tydingen beletten de wezenlykheid niet, en liet is met zulke bondgenooten niet dat de republiek van Madrid er zal in gelukken.de ge wapende eischen te onderdrukken van een Her, godsdienstig en moedig volk, dat zyn bloed en zyne vryheid voor't regt en den koning veil heeft. Dc woede der republiekeinen in Spanje is vooral tegen de priesters gerigt, die onvenny- dclyk de zaek vail don Carlos moeten genegen zyn. Het getal dezer slagtoffers van de magie- loozc wrack der republiek, klimt reeds op tot b8 en ongelukkig wordt de vervolging van dag tot daggrooter. Elk oogenblik wordt er gemeld, dat er nieuwe verdachte Carlisten zyn aenge- houden, die tussclien dieven en moordenaers worden opgesloten in het Saladero. ITALIË. Luidens inligtingen der Gazzetta d'Italia wordt er weer veel gesproken over een bezoek van' keizer Wilhelm byden koning Victor Emmanuël, in de aenstaende maend november. De keizer zou zynen intrek nemen in het Quirinael. Een ander gerucht echter, dat niet zoo aengenaem klinkt, wil dat de handlangers der Internationale voornemens zyn poogingen tot oproer te doen in Calabrië, Sicilië en Romagna. Het gouverne ment heeft bevelen gegeven die oproeren te on derdrukken; alleen blyft te weten, of de maet regels afdoende zullen zyn? 't ls wel besteed, anlwoorddc Mie. pan, hernam Wanne, er was ouder de vrienden van Tisl sedert lang complot geinaekt van, by de eerste gelegenheid, in te breken in de abdy TenRoosen. De gunstige gelegenheid kwam en dc dag werd vast gesteld. Tisl verwittigde zynen huzaer;dcze beweerde, uit hoofde van dienstzaken, dien dag niet vry te zyn. Noglans hy vroeg dc tier op welke men zou inbreken en fist antwoordde dal men overeengekomen was de bestorming te beginnen rond elf ure van den avond, vóór de nonnen op het koor waren voor de nachtge- tyden. De huzacr drukte nogmacls zyn spyl uil'de expeditie niet le kunnen bywoncn, hy die, zegde hy, noglans voor een kansken was. Hy was er zoodanig voor, voor hel kansken, dal de valschaerd aenslonds makkers van zyn soort iu geooegzaein getal vergaderde om Tisl te voorkomen en de abdy tc plunderen ten zynen profyte. Dien avond lag Tisl in Allligemboseh en ten lione stond hy met zes anderen op Mylbekc. Ik was de zesdevan die zes,sprak Jaek Hemory. Wy waren geladen met takkenbossen om door den gracht der abdy le waden en de muren le beklimmen. Het was liene, hernam Wanne, toen Tist met zynen troep, die allen waren verkleed e;i zwart' gc- maekl, op T zelfde Mylbeke oenen anderen troep ont- rooellen, even goed vermomd en even onerkeohaer. Tist was uiterst verrast en schoor raed met zyne makkers. Een van dezen sprong vooruit en riep slout tol den anderen troep: Wie zyt gy en waer vaert gy henen? Noch 'i een noch 'l ander gaet- u aen, was 'l ant woord. Gy zvl onderkruipers en gy trekt naer d'abdy Geen antwoord deesmacl. Ik wed, mompelde een van Tisle's makkers, dal hel kerels zyn van'tJeppe De Beer's kliek. Zy moe ten achteruit of wy slagen ze doodl Ge weet, vrienden, voegde Wanna de vertelster erby, welke bloedige liaet er bcslael tussclien ons volk en de verstrooide overblyfsels van TJeppe De Beer's bende. Ook was dc naem van 'l Jeppe nauwlyk Vrouwenabdy tussclien Moorsel cn Hcrdcrscm, gesuiim i- mcerd in 't jacr IV der fransche Republiek. Niet zeiden vinden wy in de process!ukken dat die liuer- lingen, de soldaten van dien tyde, in liunne snipperuren by 't slcchlsle volk zich vervoegden om soms ook dief cn roover tc worden. Een gekende baenstrooper van dien lyd, wiens naem met dien van Jan De Lichlc in de volksverhalen gcwoonlyk gepaerd gaet. inWKHIK. De H. Vader heell den volgenden brief ge- stuerd aen den voorzitter en aen de algemeene vergadering der katholieke komiteiten van Frankryk, te Parys. Welbeminde zonen, heil en aposlolischen zegen, Aengezien hel onzen wensch is, beminde zonen, dat al de mannen, die slrydcu voor dc wacrheid, zich vereenigen, opdat hunne pogingen, die-verschillende oogmerken ten dool hebben, zich iu eenegemeenzamo overeenkomst kunnen samensluilen en aldus eene groolere magt en doelmatigheid verkrygen, ten voor- deeleder werken Waeraen zy zich loewyden, verheu gen wy ons le vernemen, dal zulks uwe gewoono ma nier van handelen is. Het verwondert ons dus niet, dat gy in de laclsto vergadering uwer komilciten, niet tevreden mol het geen gy reeds ondernomen hebt le volledigcn .on le volmaken, er aen gedacht hebt om nieuwe werken in het leven le roepen. Wy wenschen u byzondcrlyk geluk omdat gy uwe bezorgdheid vooral gevestigd hebt, op het punlu-aerin hel grootste gevaer ligt voorde menschelyke samen leving, te welen, hel bederf der kinderen van liet volk en de slechte opvoeding der jeugd. Even als hot volk, wanneer hel eene kristene opvoeding hecfl ont vangen, gehoorzaem, ecrlyk, werkzaem, tol dc oen- dracht genegen is en zyne gaven eu krachten slechts gebruikt lot liet welzyn van het gemeen vaderland: zoo ook ontwikkelt de goddeloosheid, dicde hoovecr- digheid voedt, alle slaeh van begcerlykheid, brengt zy twisten en tweedracht meê en moei zy onvermy- delyk oproer verwekken. Niemand is hel onbewust dal dezelfde uitwerksels zich ook inde hoogero klassen der samenleving voor doen. De ondervinding leert inderdacd dal eene jeugd die zich hoeft ontwikkeld onder den invloed ccuer godvruglige bescherming cn aen wie goede princie pen zyn ingeprent, uitmunlendo burgers oplevert, vastbesloten lol hel handhaven der orde, gegrond vest op den godsdienst en de rcglveerdigheid eu iu slael om, door eene ware wyshcid, eene regie cn voorzichtige leiding der openbare belangen, groot heid en voorspoed aen hun land te verschailën. Zy loont insgelyks dal, als men integendeel,-aen de kinderjaren die vaste grondslagen weigert cn de zelve aen de dwaling overleven, men sleehls op het zand houwt en dal men niets kan slichlen dat niet bouwvallig en wankelend zy, en geschikt om hot vaderland in de versehrikkelyksle rampen te slorien en liet tol zynen ondergang le geleiden. Daeroni behaegl hel ons grootelyks dat gy, vooral in die kweslien, heslolcn licht uwe pogingen len dienste der bisschoppen en der geeslelykheid te stel len, opdat zy, hetgeen hun zonder hysland heden moeilyk zou vallen, er do volvoering van bereiken, dank aen uwen ioVer en aen uwe wollige werking voor hel welzyn der Kerk en van hel vaderland. Wy smceken, uit ganscher harie over uwe nioci- yke maer uiimunlende onderiieining de zogen des hemels al. Wy hebben het vast betrouwen dat de god- dolyke gunst niel zal ontbreken acn u die er eer op stelt u te steunen op de onwankelbare rols van waer uitgesproken of er werd zyne kwanten plechtig aen - mailing gedaen van te wyken. Nog eens, geen antwoord. Dc messen, dolken cn slokken kwamen voor de pin, cn er ging gevochten worden. Tisl Cal lenbroeck sprong vooruit en liep, in den donkeren, op eenen langen degen, die den ongelukkigen door het lyf ging lol aen het gevest... Tist builde een hart scheurenden kreet cn viel.,.. Zyne vrienden sprongen Ier hulpe by, maer Tisl gaf geen leeken moer van leven. Dan werd er getierd cn gevloekt, en gezworen dal Tisles dood op staenden voel zou gewroken wor den. Maer hel wanordelyk geschreeuw der slryders maektc gansch de gebuerle wakker en de gebuerio kwam by met fakkels cn lauteenien; en dc slryders vluchtten uileen, en de abdy werd niet bestormd, en Tist Cattenbroeck bleef liggen waer hy log. Weet gy wie zyn mooi'denaer was? Het was de huzacr, de val schaerd, de beste vriend van Tist. De huzacr vluchtte Aelslwaerts op; maer, al loopend, erinnerde hy zich dal; op dit uer, de poorten geslolen waren, en hy keerde terug, en hy liep regt op 't Ekslerken af, en ging Meken Callenbroeck opkloppen. Maer eer hy Meken opklopte, had hy zyn zwart gezicht gewasschen en hy zegde lol Meken: Er heelt dezen nacht onder ons een ongelukkig gevecht plaets gehad op Moorsel; er. is een inensch gevallen en ik sla hel nietberg my lol morgen. Hy wist niet wie uegene was dien hy had vermoord; en Meken, die dagelyks van bloedige wor stelingen tussclien desoldalery hoofde, nam uil me- dclydenden vriend van haren zoon binnen. Zy schuilde hein in den geitenstal en zegde: als Tist. l'huis komt zullen w y samen heramen wal er le doen slael. Tisl kwam te huis, te vieren van den morgen, met de voe ten vooruil; t is te zeggen, dat men hem naer huis bragt, en dat Tisle dood was.... Verbccldl gy u de wanhoop der arme moeder? Verbeeldt gy u de verle genheid van den inoordcuaor? Zy stonden daer samen voor hel lyk..,. Meken was in onmagl gevullerren de huzacr was weg. Ily was gevlucht; maer do schim van Tisle zat hem overal op de hielen; en hy is gede serteerd en is later,in de Maes verdronken. T Is wel besleedT was een gemeene kerel Uw verhael is zeer schoon, sprak Pier De Wilde, en ik zet er een tegen. Hel woord is aen my. De eenigste troost welken Meken genoot, hernam Wanna, waste vernemen dal hare Tisl nog in lydsberegl was geweest door den proost der abdy. Maer dal men 't lyk naer huis had gebragt, motTaenzichl gezwart als dat van een roover,dat ging haer versland le boven; en een maend later was Meken Callenbroeck dood....

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1