N° 188. Zondag 9 Augusty 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYkSCII NIEUWSBLAD. Dö Bonde van Jan de Lichte.(1) Aelst, 8 Augusty. Uuilenlaudscli Alieuws. G-azette van Aelst Het Bureel von liet 1»I«<1 gcvemtigd in «le ifapellestraet 1*1" 11, waer nlle Itrievon, golih-ii, enz. vraclitvry moeten toegezonden worden, lenteprys .5 Ir. 'ejaera, vooraf botaftlbaur. Voor den bulten kan men inachryvon in al «le poetkuntooren, en voor «le landclyke goiueanton by «lo brlt^fdriigcra* SPANJE. Ziehier eenige wetensweerdige byzonderhe- den die in eene korrespondencie over Spanje voorkomen Spreken wy vooreerst van de twee Europa's. Europa is verdeeld in twee zeer verschillende deelen: Hot eene is zeer groot, inwendig volkomen gerust, zeker van de toekomst en sluit zich aen by den stoffelyken vooruitgang onzer eeuw. Dit is Noord-Duitschland, Engeland, Oostenryk, Rusland. Het andere is zeer klein, inwendig zeer be roerd zonder toekomst en niet verder gevorderd in den stoffelyken vooruitgang als bet eerste. Dit is Frankryk en Spanje. Waerom deze vol- maekte vrede in het eenê deel en die gestadige beroering in het andere? Het antwoord is ge- makkelyk. Het groot Europa eerbiedigt nog steeds het oude regt, de legitimiteit. Het klein Europa zoekt het nieuwe regt te stichten, name ly k de revolutie. Thans komen wy aen de dry Spanje's. Wy zullen beginnen met de Spanje's van het nieuwe regt Het Spanje van den staetsaenslag van Pa'via, dat noch dén vooruitgang der Carlislen, noch dien van bet bankroet kan tegenhouden, ontstond teCadix in4868,uiteene monsterachtige samen spanning en heeft de bloedigste demagogie en de grilligste gouvernementen beleefd. De diktatuervan Prim, de regeering van Aine- deus, de socialistische republiek van Pi y Mar- gall, de roode republiek van Salmeron, de zoo gezegde konservatieve republiek van Caslelar, de staetsaenslag van Pavia en de diktatoriale republiek van Serrano. Zes gouvernementen in min dan zes jaren. Wy beklagen de europesche kabinetten die, gedu rende dit tydstip, reeds drymael erkend hebben, hetgeen wy de spaensche anarchie noemen, na- nielykPrim, Amedeus en Castelar. Aldezerevolutionnaire gouvernementen had- dengebrek aen wettigheid, geld en toekomst en, na de tooneelen van Alcoy, Malaga, enz., hebben zy het land in eenen burgeroorlog gewikkeld, waerdoor op dit oogenblik meer dan 300,000 Spanjaerden onder de wapens staen."Men begrypt dat de europesche kabinetten zich niet haesten om ditmael MM. Serrano enCic te erkennen. 2° Het Spanje van den jongen don Alfonso, zoon van Isabella, hetwelk den terugkeer zoude zyn tot die reeks van pronunciamientosdie Spanje tot den ondergang gebragt en Europa geërgerd hebben. Ziehier de voornaemste: In 4837 ontrukt de sergeant Garcia, met den dolk in de vuist, aen koningin Kristina, de kon- slitulie van dat jaer. In 1840, wordt deze koningin door Espartero verjaegd. In 1843 brengt Narvaez haer terug en Espartero wordt weggezonden. In 1818 vloeit 't bloed by stroomen door de straten van Madrid. In 1831 wordt Isabella gedwongen de absoluli- sche fraklie barer party tot het gezag te roepen. In 1854, opstand van O'Donnell, die zyn mani festvan Manzanaris uitgeeft en Espartero terug roept. In 1856 zend liy hem opnieuw naer Logrono. Sedert dit tydstip tot 1868 hebben ver scheidene pronunciamientos, waervan twee on der het besluer van Prim, Spanje met bloed be vlekt; eindelyk dit van Cadix werpt den troon van koningin Isabella omver. 3" Spreken wy eindelyk van het Spanje van 't oude regt, wiens kenspreuk is: God, Vader land, Koning. Dit Spanje bevat lieden een groot derde deel van het schiereiland; de andere twee derden wachten slechts op de aenkomst van den koning, om zich te wapenen en hem toe te jui chen. liet is algemeen bekend de republie- keinen en de Alfohsisten loochenen bet niet, dat de overgroole meerderheid der Spanjaerden Cariist is. Hoe zou don Carlos, indien het zoo niet ware, zonder de hulp van eenige vreemde mogendheid, zonder leening en op een jaer tyd, een leger van 100,000 man hebben kunnen in- rigten, waervan iedere veldslag een zegeprael was? Ziehierthansonsbesluit: Indiener nog logiek bestaet in de politieke wereld, moet hel groot Europa, dat isDuitschland, Engeland, Oostenryk en Rusland, don Carlos erkennen, omdat het legitimist is. De andere natiën, welke wy om byzondere redenen niet genoemd hebben, moeten hem er kennen, omdat zy konservatief zyn. Voegen wy er by dat de eenen en de anderen deze erkenning moeten doen om den europc- schen vrede en de aenzienlyke belangen, welke zy in het schiereiland hebben, te waerborgen. ULITSOHLAND. Zouden de betrekkingen tusschen Frankryk en Duitschland, opzichtens de kwestie van Spanje, meer gespannen zyn danmen het teParysschynt te gelooven? Eene depeche uit Madrid maekt ons bekend met den beknopten inhoud derinededeeling, die over dit ontwerp door den prins vanHohenlohe en den hertog Decazes zou gedaen geweest zyn. Zy zou kkaer en duidelyk zyn. De regeering van Duitschland zou in zekeren zin het fransch gouvernement pramen, zyne grens der Pyreneën voor de krygsoperaliën der Car- listen te sluiten, en aendringen op de noodige maetregelen om een einde te stellen aen den staet van zaken, strydig met 't regt der volken Men moet echter uit het oog niet verliezen, dat er hier maer kwestie is van eene niet-olli- cieële inligting, doch waervan wy verpligt zyn rekening te houden, ten aenzien van den toe stand, waerin de pers van Madrid zich bevindt. Men mag aldaer maer schryven hetgeen het gouvernement wel wil toelaten, en van dan af is men genegen als nauwkeurig te beschouwen, in zulke gewigtige kwestie, al hetgeen het gou vernement niet verbiedt. Wy zullen er byvoegen, dat eene depeche uit Berlyn ook evenmin ollicieël als deze van Madrid, deze laetste stellig loochent. Men verzekert dat deafgezant van Duitschland geene geschrevene mededeeiing aen den hertog Deca zes gedaen heelt. Zy bevestigt nogtans, dat de prins van Hohenlohe aen den minister van bui- landsche zaken van Frankryk eene mondeling- sehe mededeeiing heeft gedaen, maerzy bekent ten zelfden tyde dat de depeche der dagbladen van Madrid valschelyk heelt uitgelegd hetgeen er te Versailles door den vertegenwoordiger van 't duitsche keizerrykover die kwestie gezegd is. Wy kunnen maer de feiten aenhalen,gelyk zy ons door den telegraef overgemaekt worden. Het hoort den belanghebbenden gouvernemen ten toe, de openbare denkwyze nopens deze tegenstrydigheden in le ligten. Is er eene depeche van het duitsch gouverne ment, dat het deze afkondige; indien er geene is, dat het die loocheue. In alwachting blyft eene zaek zeker, te weten, dat er opmerkingen door Duitschland aen Frankryk gedaen zyn. Het ontwerp, door het kabinet van Berlyn ge nomen opzigtens eene tusschenkomst der euro- peesche mogendheden in Spanje, is, gelyk men er zich moest aen verwachten, door de spaensche pers slecht onlhaeld geworden; behalve twee of dry uitzonderingen, hebben al dedagbladen van het Schiereiland het gedacht van zulk ontwerp met kracht verstooten. Er is ook geen politiek man in Europa, die Spanje en het karakter zy- ner inwooners kent, die de gevaren van zulke onderneming niet beseft. Bismarkis erintusschen in gelukt, Italië mede te slepen in zyne handeling tegen de Carlislen. Eene depeche uit Rome, van 3 dezer, verzekert dat het italiaensch gouvernement, op verzoek zyner consuls in Spanje, een oorlogschip naer de spaensche kusten zal zenden, 0111 zyne land- genooten, die aldaer verblyven.te beschermen. Dit is ook de bewoording waervan zich de duit sche bladen hebben bediend, om de beteekenis en het doel der duitsche betooging tegen don Carlos uit te leggen. Te gelyken tyde meldt eene depeche uit Malta dat, het engelsch eskader naer de spaensche wateren is vertrokken. Dit telegram zegt niets meer dan deze eenige woorden. ver. Gillc greep hel fusickvan Cies,die op schild wacht stond, ën schoot. Hy had den tyd niet om le zien of zy getroffen was, want de knecht ook was ontsnapt, had overal om hulp geschreeuwd en Cies riep ons dal er volk kwam. Dan vluchtten wy op onzo hourt, en 'l is al^val ons die expeditie heelt opgebragt.... En gy kwaenit van de jagt zonder wild? Wy hadden,,doemnis, allee is geen musch ge schoten! En 't was nogtans zoowel besteken, en wy hadden zoo dapper gewerkt!.... Pier lie Wilde was uitgeklapt en,... hy stopte zyn pyp. Uie booswicht had die schroomelyke moord ver teld alsof hel de onschuldigste zaek der wereld gold; het was op koelbloedigcn lossen loon en met den glimlach om de lippen dal hy er de minste omstandig heden van opsomde; elk woord dal hem uil den mond rolde, was bekwaem den ongevoeligste het haer le berge le doen ryzen, en zie, onder het dertigtal dat hem aenhoordc, was er niel ééne, onder de vrouwen even min als onder de mannen, die den minsten af schrik, de minste veronlwaerdiging openbaerdc.... Integendeel,al walde moordenaer en zyue complicen van de aen hoorders ontvingen, was lof voor hunne vrome daed of spot en scherts omdat zy buileloos waren gaen vluchten!.... Klopte er dan geen men- schenharl meerinden boezemdierwangedrochten?.... De booswicht haeldezynen verroesten degen uit en toonde hoe hy nog met gestold bloed was bevlekt. Dan vergat men allen schimp om alleenlyk den moorde naer met de geesldrifligsle loftuitingen te overladen... Aengemoedigd door den In val welken Pier Do Wilde ontmoette, sprong Tonen Van der Guehl vooruil en toondezyn mes: Tonen werd opzyne beurt toegejuicht. Zy hadden bloed geroken, de jakhalsen, en er moest nog bloed zyn! Tonen moest vertellen hoe hy Louis De Vrieze de keel had afgesneden.... Zyn vonnis geelt ons hel portret van Tonen. Anthone Van der Gucht, bygenaemd Tonen den Brelcur, geborlig van Aelst, oudl in de 30 jaeren, lanck ontrent de 5 en half voeten, swarlachtig slee- u pende hair, bolster van aensicht, wel te passé, en wet op zyn lederen, dick gebeenl, draegende een grys laeeken kleed ende soinwylen een bruyn, eene gebloemde Callcmandre veste en eene bruyne brocck. Fardé 54 der processtukken lelterlyk overgeschreven. De verschillige korrespond entiën uit Spanje toonen aen, dat dit land in denzelfden onzeke- ren toestand als Frankryk verkeert, zwevende tusselien de republiek en d'e monarchie, zonder te kunnen besluiten om den eenen of den ande ren regeeringsvorm aen te nemen en te vestigen; de willekeurigheid speelt er meester, maer daer ook toont zy magteloos le wezen om aen bet land de rust en de veiligheid te geven, die bet zoo dringend noodig heelt. De Germania zegt gemagligd te zyn, de ty- ding der dagbladen te bevestigen, dat de prins- bisschop van Rreslau, in naem der bisschoppen van Pruisen, eene verklaring naer het pruisiscli gouvernement gezonden heeft, waerin gezegd wordt, dat de Kerk zich niet zal onderwerpen aen de Siaetswelten, voor wat de godsdienstige aen- gelegenheden betreft. De Kerk erkent geene an dere overheid dan die van den Paus in deze za ken. Het antwoord van het staetsministerie be stond tol nu toe slechts in eene mededeeiing, dat de verklaring ontvangen was. FU.WKItYli. Er zyn onderhandelingen aengeknoopt tus schen het Vatikaen en'Frankryk om de reeds lang ontworpen verdeeling van hetdioceesLyon tot stand te brengen. De eerste uitslag dezer on derhandelingen zou zyn: het benoemen van eenen bisschop in partibus, met residentie te Saint-Etienne. De policie van Parys heelt in den Creuzot een aenzienlyk depot van buskruit ontdekt, dat ongetwyfeld moest dienen tot ondersleuning eener min of meer verwyderde revolutie. Al de openbare ambtenaers, zooals maires, adjunkten, magistraten, enz., die hunnen naem lieten vooraf gaen door titels als: markiezen, graven, barons, enz., hebben berigt ontvangen hunne familiepapieren te overhandigen, die be- wyzendat zy hiertoe het regt bezitten; zoo niet, zullen zy voortaen die titels moeten achterlaten. De policie-agenten hebben woensdag be vel ontvangen om een waekzaem oog te hou den en te beletten dat eene legitimistische bro- cbuer wordt rondgedeeld, ten einde hierdoor eene monarchieke propagande le maken. Dit vlugschrift bevat op de eerste bladzyde bet por tret van graef de Chambord, met deze divisie: Hendrik V, koning van Frankryk. Z WIT8EH LA1VD. Het is den 15 september aenstaende, dat bet internationael postkongres in deze stad verga dert. Reeds talryke Staten, hebben aen den Bondsraed hunne toenadering beloofd, naine- lyk: Engeland, Rusland, Oostenryk-Hongarië, Duitschland, België, enz., alleen Frankryk en Italië ontbreken nog op de lyst der bytredende Staten. Voor hel oogenblik droegTonen eene roode (luwce- len broek welke hy gestolen luid te Burgt by Ant werpen. Wie van nahydien kerel in zyn bolstere tronie be keek, ontdekte er iels in dat eer walg dan yzing baerdc, Op dit eng verncpen voorhoofd, in die kleine zwarte oogskens die sluw blikkerden onder hunne overhelde wenkbrauwen, om dien overgrooten mond die allyd glimlachte, stond onuilvvischbacr do valsch- lieid en liet vuig verraod gestempeld. De Breteur begon. Wy waren, ik en Lodc, ons leven lang goede kamaraden geweest: Lode loch meende liet. Ily waft een behendiger dief dan ik, maer toch allyd vrygevig. Soms leelde ik ecu gansclie maend ten zynen kosie zonder dal hy er ooit op sprak. Dien dag was Lode ryk. Hy had in de bosschen, lussehen Asleneen Zee- vergem een 'hcelen schal verborgen,een dubbel hand vol permissieschellingen. Had ik dat eer geweten, Lode zou nog in leven zyn. Dan, wy gingen ze samen ontgraven en wy hukken naer dc Forluyn, de kroeg onder het bosch. Lodc trakteerde en ik vroeg hem zestien schellingen op leen om er ook een kan tc kun nen legen zetten. Of de kamaraed my niet betrouwde, of hy dien namiddag slecht gezind was, ik weel het niel; maer in plaels van zestien kreeg ik er tien. 'k Zal, dacht ik in myn eigen, hein dronken maken, en mor gen als hy wakker wordt, zal ik, op eene of andere manier, hem weten wys le maken dat hy zyn geld verloren heeft. Tegen den avond, wanneer Lodc zoo alleiigskens twee voor eén begon le zien; wanneer, in zyn vcrdwaeld oog, de gansclie herberg begon te dansen en de aerdbol mee, zette de baes ons builen omdat wy te veel la.vvyt hielden naer zyn goesle. Een loopkeu de deur voorby, slronkeldc Lode; zyn drylip rolderwind achler, de baen op tol in den sloot. Een jongsken stormde hem achterna, duwde hem nog eenen goeden dop toe in hel slyk en kwam hem, doorweekt, den eigenaer ter hande stellen. Lode, in zyne zatte mildheid, gal den straellooper een ganschen halven schelling. En ik? vroeg ik, de han I reikende.... Wacr zyn wy! vroeg Lode. Op weg naer Nazaiulh om slapens le zoeken. Er schoot een gril door Lode's hoofd. Hy stak den zypelenden hoed op zynen vinger en deed hem draeiex*. TWEEDE DEEL. VIII. In *t Brekcllxisch. (86® VERVOLG.) Cies, sprak Dc Wilde, nam een geweer, Thys een groot pistool, de anderen hunne messen, en ik niynen degen. Zeg eens, vroeg de Zot, hoe zyl gy achter dien degen gekomen Men pakt wat men krygen kan, en ik heb hem verruild met Tonen Siinois van Mokeren, tegen eenen vierling beste aerdappeleu. 't Is wel een oude ver roeste kling, myn degen, maer hy doel nog goed werk, zooals gy het gaet zien. Dus.... De aerdappcl scliynt herkomstig te zyn uit Virginia, een «Ier Vereenigdc Staten van Amerika. Die plant ging van Amerika over naer llaliö, naer Duitschland, naer Spanje en vandaer werd zy verspreid in Ierland en door gansch het grondgebied van Engeland. Op het einde der XVI eeuw werd de acrdappel van Italië naer Frankryk overgebragt; men plantte hem eerst in Franehc-Comté en laler in Burgonje. Doch, daer het eene nieuwigheid was, misirouwde zich het volk ervan. Men be weerde zelfs dat de acrdappel de leprooshcid le wege bragt, zoodal de overheid deszell's gebruik verbood en dat men ophield het gewas te kweeken. Slechts in 1783, onder Lodewyk XVI, dank aen den volksminncndon yver van den beroemden akker- bouwkundige Parmenlicr, kreeg de kostbare knol voor allyd zyne welverdiende plaets op den akker. Parmenticr begon met de van overouds ingewortelde vooroordeelen tegen den patat tc bestryden; maer het hielp niet. Dan verzinde hy den list dien men weel. Ily beplantte, ten zynen koste,eenen wyduitgeslrek- len akker van het zavelveld (plainedesS iblons) met aardappelen en bezette den akker met gendarmen. Verboden vrucht bekoort, zegt het spreekwoord; en inderdacd, de gansche akker werd geroofd waer de gendarmen byslondon en de acrdappel was voor allyd verspreid in Frankryk en in aide naburige streken. Nogtans, dat die plant gekend was in onze Vlacndcren vóór •1783, en gebruikt werd zelfs by hel geemene volk, bewyst eene aanhaling uit de processtukken. Zoo lezen wy, Fardé 10, in de getuigenis van zekeren Laurenlius De Vos, van Mellc, ten laste van een wyf der bende dat. hem bestolen had, dat zy ten zynent was binnengedrongen verzoekende eenige aardappelen te mogen verwarmenpour ij pouvoir rechauffer quclques poul tries de terre. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. Zeg eens, die Tonen Simois is hy dezelfde niet die, eenige jaren geleden, met Trien De Bouvcr, zyn wyl, op Hookauter, zekeren Jan De Metier heeft aen- gerand en hem met dreigementen zyn gold heeft doen afleggen? Dezelfde, 't Zyn twee vieze protokols, die ouden. Tonen is 57 en zyn wyf 73; en 'l wyf is de ergste van beiden. Zy werd le Aelst in 't gevang gezet en zy is uitgebroken. Dus, alle zes gewapend gelyk het be hoorde, schoven wy naer Lombeek, vast en zeker er goede vangst le doen, al moest er menschenbloed slroomen. Gillis-' schoonbroer liep vooruil om den weg le wyzen. Wy kwamen aen by den mulder, en, builen onze verwachting, vonden wy hem aenwezig: hy zal by zyn vuer. Dan vroegen wy ol er geen werk le bekomen was op de boerdery. Klaos antwoordde dal hy sederl lang niet meer boerde, maer enkel hel malen deed. Dat wisten wy zoower als Iiy. Dan vroe gen wy otn eens le mogen drinken. Van Lierde liaeldc gewillig eenige kannen bier op, en wy namen geza- menllyk plaets by den haerd. Ily zat, de mulder, lus sehen Thys en De Vrieze. Ik zie hem nog zitten, don armen vent, bukkend over hel vuer om zyn pypken aen le steken, geenszins deukend dal liy zynen bietsten trok aen 'l trekken ging..,. Ik doe teëken acn De Vrieze, en oogenblikkelyk zat Klaes met Vrieze's mes in den rug.... Hy vloog huilend op, en Thys loste hem zyn pistool in den romp. Daerop ontstond eene wanhopige worsteling lussehen kiaes en Thys; ik liep toe en boorde den mulder myn kling door het lyl. Het was een taeie kerel, die mulder van Lombeek, het leven was er als in geroest; hy stond schuimend le springen in zyn bloed en bespalte ons van hoofd lol de voelen. I)al duerde zoo al lang genoeg, en Thys, om er kort mee le maken, joeg hem zyn mes in de darmen.... Deesmael viel hy, en ik gaf hem, tot slot van rekening, met mynen zwaer beslagen schoen, eenen schop in de hersens; hy spartelde nog een oogenblik en'twas uit. Middelerwyl had Jan De Vrieze le doen gehad met hel wyf. Zy zat hem fel in 't haer, de molenarin, en zy kreeg voor haer moeite, dry vier messteken in de borst: zy hield er zich mee tevreden, en wy moglen gerust aen 't rooven gaen..,. Jamaer, de meid was buiten geraekl en vloog huilend hel veld in. Gille wou ze inhalen, maer zy was reeds le O Vonnis LXXXV.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1