N° 189. Zaterdag 15 Augusty 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 14 Augusty. Buitenlandsch Nieuws. G-azett Aelst ■let Bureel van list blutl Ih govestlgd In tie Evapelleatraet IV* 11, waer all* brio van, gulden, enz. vraelilvry moeien toegezonden worden. AbonnemenUprya K fr. 'a jnora, vooraf belaelbaer. Voor den buiton ban man Inacliryvuii In al da poatknutooran, en voop da lundelyke gaineuntun by do briefdragers* FRAAKHYIi. Volgens de Gaulois zou er een belangryke nota aen al de vertegenwoordigers van Duitsch- land gezonden zyn, die aen deze ambtenaers oplegt, aen de gouvernementen by wie zy afgeveerdigd zyn, vanwege prins von Bismark te berigten, dat de grootkanselier van Pruisen denkt dat het oogenblik geslagen is, om bet gouvernement van maerschalk Serrano te er kennen. Zou die aendrang somtyds moeten gezocht worden in de mededeeling der Weser-Zeitung? Dit dagblad zegt immers, dat er reeds twee spaensche opperofltciers te Berlyn zyn aenge- komen, om bezit te nemen van de aengekochte geweren voor de buitengewone reserve. En de handel van het duitsche keizerryk moet langs alle zyden begunstigd worden. Verder wordt er verzekerd, dat het duitsch gouvernement zich niet verzetten zal tegen de verzending dier wapens, dewyl Duitschland er een overgroot getal te veel bezit, sedert den laetsten oorlog met Frankryk. De Volkszeitung te Keulen, bevat bovendien een telegram uit Berlyn, hetwelk beweert, dat het niet herkend spaensch gouvernement aen het pruisisch gou vernement moet gevraegd hebben, om eenige der prysgemaekte kanons uit den laetsten oorlog in te koopen. Maerschalk Serrano zou zich des noods zelfs vergenoegen met buiten dienst ge stelde stukken der pruisische artillerie. Prins von Bismark is tot nu toe echter het antwoord schuldig gebleven op deze laetste vraeg, dewyl het spaensch gouvernement nog niet erkend is. Waerschynlyk is de nota waer- van de Gaulois gewaegd, een gevolg der aen- vraeg van maerschalk Serrano; want twist zoeken legen Frankryk, onder bewering dat dit land de Carlisten openlyk begunstigt, en oorlogsmateriëel, dat aen Frankryk toebehoord heelt, aen een even weinig erkend spaensch gouvernement verkoopen, zou al te duidelyk liet nagejaegde doel van prins von Bismark voor geheel de wereld blootleggen. Dat er overigens weinig kans bestaet om het gouvernement van het sabelregt eerstdaegs er kend te zien, mag stellig bevestigd worden. Dit blykt ten volle uit de sluitingstroonrede .dei- koningin van Engeland, want ofschoon ook dit gouvernement de voortdurende onlusten in dat land diep betreurt, en er met verlangen de her stelling van orde en rust te gemoel ziet, gelooft de koningin nogtans dat elke tussclienkomst nadeelig zou werken op de spaensche «ongele genheden. Waertoe zou dus eene erkenning van het gouvernement Serrano dienen De kansen voor eene erkenning door Rusland zyn even gering, want de Nord een officieus dagblad der russische politiek, verklaert zich rondweg en krachtig tegen welkdanige tus- schénkomst in Spanje. Eene erkenning van het spaensch gouvernement, op aendrang van Duitschland, zou niets anders zyn dan eene be- (i) TWEEDE DEEL. VIII. In 't Brekelbosch. (87* VERVOLG.) Tonen kon maer moeilyk den hoon verkroppen hem door den rooverskrin'g aengedaen, en Judas-Bretèur ging op zoek achter knorpot Tineke om zyn bitter leed te klagen. Middelerwyl was, rond de ziedende ketels, nog menig roover opgestaen, eischende zyne beurt van vertellen. Er waren er by den groep gedurig bygeko- men en, hoe meer aenhoorders, hoe meer indruk te verwekken, hoe meer toejuichingen in tc zamelen. Veertig a vyftig zalen zy daer aenwezig en schier niet eéne of hy had zeer ernstige misdryven ten zynen laste. Over die misdryven nogtans waren zy trolsch; de eene wilde liet voor den andere niet opgeven, en ieder moest welen dat zy vroolyke gezellen waren en weerdige leden van de vermaerde bende van den alom vermaerden Klysler-Lichl! Allen nogtans hadden geen moord op te brengen; dat speel hun, want, wie ge moord had stond in groot aenzien by dat slechte volk, wel leverstaen, wie gemoord had, niet als de Dreleur, maer gewerkt had op een treffelyke wyze, volgens de regels, gelyk de zes op Lombeek.... Sara de Egypte- nares, de ergste vlug van heel de ploeg, wou volstrekt verhalen hoe de bohemers waren binnengedrongen met huisbraek, lusschen Deynze en Harelbekc; hoe zy, Sara, door het gat was gekropen en de broederk de deur had geopend. Jooskens Mie, de schele, wou vertellen hoe zy, te Brugge, haren man, Jef Van Vonnis XXXIV. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. dekte tussclienkomst, en met den besten wil dei- wereld kunnen wy niet gelooven, dat Rusland zoo inschikkelyk zal zyn, om eene gril van prins von Bismark, die geen belang kan opleveren aen Rusland, in te willigen. Wat Frankryk betreft, hierover hebben wy reeds gezegd dat dit land de erkenning der repu bliek in Spanje niet zal by treden, dan nadat al de andere mogendheden van Europa dezelfde officieel erkend hebben. Er blyft dus aen prins von Bismark niemand overwaerop hy met volle vertrouwen kan rekenen, dan juist het gouver nement van Ralië, want ook de officieuse druk pers van Oostenryk-Hongarië, verklaert zich vyandig aen elke vreemde tussclienkomst in de spaensche moeilykheden. Er blykt overigens uit de inligtingen van de Opinion Nationale, dat prins von Bismark de erkenning van het spaensch gouvernement niet vertraegt dan om de deur open te laten, langs- waer de duitsche kandidaet voor den troon zou kunnen vooruitgeschoven worden. Door geheel het land, zegt de Patrie van Parys, werken de radikale en republiekeinsche dagbladen op den geest der bevolking, om te bekomen, dat niemand vergeet zich op de kie- zerslysten te laten opschryven. Dagbladen en komiteiten herhalen om ter meest, dat de nieuwe wet voor doel heeft liet grootst mogelyk getal kiezers te bekomen onder de massa der werk lieden. Tot daer toe is hierin niets buitenge woons, maer zonderlinger is het, en alles moet dit bewyzen, dat er een middenkomiteit bestaet om aen al de broeders en vrienden der 86 departementen het wachtwoord te zenden. Zou het gouvernement, vraegl hierop hetzelfde dagblad, zoodra dit debonapartische komiteiten, waernaer sedert eenige maenden met zooveel zorg gezocht wordt, ontdekt heeft, ook niet op zoek gaen naer de radikale komiteiten te Parys en in de departementen? Dat zou niet meer dan regt en billyk wezen. Brieven uit Weenen en llongarië, te Parys aengekomen, maken veel ophef over eene aen- staende reis van maerschalk Mac-Mahon naer Oostenryk. Volgens die berigten, zou de presi dentvan het invoerend bewind in Frankryk wil len tegenwoordig zyn by de grootc manocuvers der kavalerie, die kortelings in llongarië moe ten plaets hebben. Byzondere inlichtingen, zegt inerop de Patrie van Parys, laeten ons toe te verzekeren, dat het voornemen van maer schalk Mac-Mahon niet is, op dit oogenblik Frankryk te verlaten. Onlvlugtlng van Maei'sclinlU ItaznliiP. Maerschalk Bazaine heeft het voorbeeld van Henri Rochefort gevolgd. De parysche dagbladen melden, dat hy in den nacht tusschen zondag en maendag van het eiland Sainte-Marguérite ontvlugt is. Hoewel nadere byzonderheden tot nu toe ont breken, moet de vlugteling met behulp eener koorden ladder ontsnapt zyn. Duisternis, ruw weder en storm op zee, moe ten die ontsnapping byzonder hebben in de hand gewerkt. den Haute, had zien hangen; en zoowaren er nog velen die ietswat op te brengen hadden; maer het scheen dat T gezelschap net op geen vertellingen meer had. Er was van moorden gesproken, en al dat stelen en hangen kwam nu als al te gemeen voor: hel waren enkel alledaegsche wederwaerdigheden van hel stroopers leven. Ten andere, het verhael van den Breleur had een zeer ongunstigen indruk ge- daen op die treffelyke lieden; en ten andere nog, en eindelyk Mie gendarme verklaerde dal de hutsepot gereed was en dal wie ingegeven had, mogt aen- vallen. Hel spyt ons voor den lezer. Het winterseizoen van 1746-47 was de bende buitengewoon voordeelig ge weest, en nu slaen wy in achterstel met menige aenhalenswaerdigc feilen. Dan wy zullen trachten er iewers achter te komen. De kermis moot nog eenige dagen duren, ten ware er iets onvoorziens lusschen kwam. Hel rooversmael zullenwyniet beschryvcn. De lezer weel met welke gemanierde kwanten hy te doen heeft, en de beschryving mogt welligl by hem meer walg dan belang verwekken. Zoo had Lieven Faviel ganscli den voormiddag geschrabd en gekuischl aen zynen mortelbak, en kwam met dit nieuwe slag van kom by, vragende zes portiën, voor hem en vyf andere makkers. Zotte Collenier had wat anders uitgevonden. Al klappend en luisterend had hyeene spar gevierkant, waermede hy nu aen 't steken stond in de ketels. Hy haelde de beste brokken boven; maer dal liep niet goed af. Er werd getwist en geprotesteerd; de gulzige spar werd aen stukken geslagen en in T vuer geworpen, en Collenier mogt zyne beurt.afwachten, of vasten. Hier en daer, in hoeken en kanten, ontdekte men lek- kermuilen die zaten pekelharing te smullen met ge braden palaten; en, wie onder de wyven de ryksle waren, goten koffy op. Na het mael werd er algemeen, onder de mannen, een uilken gevangen. Velen hadden eene verre reis Men veronderstelt dat de maerschalk op een schip gegaen is dat naer Italië bestemd was. De fransche dagbladen voegen hierby dat het gouvernement besloten heeft de medepligtigen van die ontsnapping, streng te straffen. Het verdwynen of duidelyker gesproken de ontsnapping van maerschalk Bazaine, verwekt te Parys eene gegronde en zeer groote opschud ding. Deze vlugt is van veel grootere politieke beteekenis dan die van Henri Rochefort. In den laetsten persoon heeft de krygsraed enkel eene party gestraft, die vertegenwoordigd was, door den lanteernman; op den eersten daerenlegen, werden al de rampen die Frankryk troffen by zynen ongelukkigen veldtogl tegen Pruisen ge wroken. Die ontsnapping zelve biedt geen hoegenaemd gevaer aen voor het gouvernement van Versailles, en is onderdit oogpunt weinig belangryk; maer langs een anderen kant kan die ontvluglingveel moeilykheden berokkenen aen het gouvernement omdat het bloot staet aen alle soorten van op merkingen van wege die drukpers, welke aen hetzelve vyandig is. Onregtstreeks zou het zelfs wel kunnen beschuldigd worden, de oogen ge loken te hebben, vooral na de pooging van mevr. Bazaine, om eene strafverandering voor haren gemael te bekomen. De maerschalk zelve zou voorzigliger gehan deld hebben, te wachten lot eene of andere om standigheid zyne bevryding bewerkte; immers de deelneming in het lot van den overwonnene van Metz is klein endehaet.die ietwat tot zwy- gen gebragt was door het vonnis van den krygs raed, krygl hierdoor weer vryen loop. De laetste byzonderheden over de ontsnap ping zyn nog weinig talryk en laten het geheel tot nu toe, met een zeker geheim omhuld. De telegrammen uit Parys en Versailles spreken eikandeftegen, want volgens deze moet de vlugleling reeds te Brussel of teSpa zyn aenge komen, waer zyne echtgenoote op hem wachtte, terwyl andere bcsveeren dat mevr. Bazaine in de nabyheid van het eiland Sainte-Marguérite verbleef en eene niet onbelangryke rol by de ontsnapping vervulde. Inlichtingen over de laetsle beweringzeggen, dat mev. Bazaine en een barer neven een roei boot huerden, waermede zy Teiland naderden. Een stoomboot werd van de kust op de hoogte van liet eiland bemerkt, die daer op en af draeide tot kwart voor 10 ure 's avonds. Voor zyn vertrek wandelde Bazaine op het terras, in gezelschap van kolonel Villetle en den bestuerder der gevangenis. De koord, welke lot de ontsnapping diende, droeg op verschillende plaetsen bloedsporen. De vlag waeronder het avisoschip vaerde, kon op zulken afstand en met eene overtrok ken en duistere weêrgesteltenis niet herkend worden. Kolonel Villette, gewezen aide-de-camp van maerschalk Bazaine en die vrywillig de gevan genis van zyn vrocgeren bevelhebber deelde, is gisteren te Maiseille aengehouden. De kolo nel is in het fort Saint-Vincent te Marseille opgesloten. gedaen om naer T Brekelbosch te komen. Maer de wyven waren aen den dans geraekt, en het werd onmogelyk een oog te luiken. De rinkelbommen der bohemers weergalmden door hel diepe woud en Sara was nog eens hel kalje van de baen. Het looneel van op Aelslkermis werd vernieuwd en de bohemers deden eenen ryken oogst op van duiten en blinde plaketten. Zotte Collenier had de makkers een schoon liedje beloofd. Hy was boven op eene ton gekropen en zong dal hel klonk van Jan kapitein, van Jan, Den groolen man, Dien niemand temmen kan! En de roovers herhaelden dal het dreunde, het referein van Jan, Den grooten man, Dien niemand temmen kan! Pier Putte met zynen stradaveeren Jel Lehouck met zyn lier, begeleidden den zanger. Nevens hen stond een wyf van rond de vyftig, een bruinvel, Adelaide Janssens, van Maestricht. Zy had iewers een oud versleten boek gevonden of gestolen, had er de bladeren uitgescheurd en verkocht nu dezelve als zynde het lied van Jan De Lichte, permen- lig gedrukt. Niet eéne der aenhoorders, niet eéne in gansch hel Brekelbosch die een letter geleerd-was; doch, wie een oordje ryk was, wou hel lied bezitten van Jan, Den groolen man, Dien niemand temmen kan! Wie hield aen dans noch zang, was verzet gaen zoe ken onder de tenten, waer men drank verkocht en tuischte. Onder die woeste kerels bleef de eendracht niet lang heerschen. Weldra werd er getwist;de vuis ten kwamen uit de mouw en hier en daer glinsde een kruismes boven de vlottende hooiden. Zoodat het an- Het algemeen vermoeden is, dal maerschalk Bazaine met zyne vrouw en kinderen ontsnapt is op eene roeiboot, waermede mevrouw Bazaine verleden zondag haren echtgenoot kwam bezoe ken. De richting die door het brooze vaertuig gevolgd werd is niet gekend. De Gazette de Frame bevat eene partikuliere depeche, welke beweertdat maerschalk Bazaine, zoodra hy in Italië aen wal gestapt was, den yzeren weg van Turyn op Bazel koos, en dat de gewezen opperbevelhebber van het fransch leger, gisteren morgend te Brussel moet aen gekomen zyfi. Het gouvernement werd eergisteren door den gouverneur van het fort verwittigd over deze ontsnapping. Het dacht de tyding geheim te houden, opdat het Journal ofjiciel, gelyktydig inel de aenkondiging er van, zou kunnen mel den, dat er een onderzoek ingespannen was en dat de wetten streng zouden toegepast worden. Er zyn reeds sedert gisteren bevelen gegeven door den minister van juslicie, omditonderzoek met alle nauwkeurigheid uit te voeren. Uit dit onderzoek is gebleken dat de neef, welke aen mev. Bazaine de behulpzame hand leende, M. Ijuelle, gewezen ollicier by het fransche leger is. Het vertrek van kolonel Villette, werd uit Bonne naer Versailles gezonden, en het ant woord kwam tydig genoeg te Marseille, oin in die stad zyne aenhouding te bewerken. Kolonel Villette was voornemens naer Parys te ver trekken, op het oogenblik dal hy aengehou den is. Eenige dagbladen beweren dat het plan Ier ontsnapping reeds sedert zes weken opgemaekt was. Maerschalk Bazaine weigerde, maer ten gevolge der mislukking van eene poging tot verkryging van strafverandering, gaf hy toe aen den aendrang en nam zyne maetregels om te ontvlugten. Men verzekert dat hy weigerde gebruik le maken van een fransch vaertuig tot zyne over- vaert. De geseinde stoomboot moet dus eene vreemde vlag gevoerd hebben. De prokureur der republiek te Grasse, heeft ingevolge de wet, den bestuerder der gevange nis, de wachters en de dienstboden, voorloopig aengehouden. Hy heelt insgelyks de soldaten van hel fort gekonsigneerd en doet de posten bewaken door de gendarmerie. De plaets waer Bazaine zich verborgen heeft is nog niet gekend. Sommige zeggen dat hy in Italië is; anderen beweren dat hy in Spanje verblyft terwyl een berigt uit Spa meldt dat maerschalk Bazaine donderdag aenstaende in die stad verwacht wordt. Mev. Bazaine bevindt zich reeds in die stad. DUITSCHLAND. Eene der belangrykste kwestien, die in den aenstaenden zittyd aen de goedkeuring van den duilschen Ryksraed zullen onderworpen wor den is het wetsontw.erp betrekkelyk het regiem der flduciaire cirkulatie. Het liduciaire fonds van welkdanig financieel gesticht, is dat deel der fondsen, hetwelk als waerborg in cirkula tie gebragt wordt. Niet alleen al de duitsche ders zoo cenzaem en rustig boscli allcngskens in be weging kwam,en eindelyk le vergelyken stond by het looneel der woeligste en losbandigsto volksfeesten on zer grootc steden. Het was geen dry ure namiddag of, in de nabyheid van het rondpunl, Slronkclde ram tegen aen stuk geslagen banken en stoelen, gezaeid langs de wegen, en menig al te ligte tent lag neer- gesleurd. Hel was een harrewar die niet te beschry vcn is. Meest allen, zoo vrouwen als mannen, waren bedronken Lippe Parré die verlegen en ongeduldig op den kapi tein wachtte, zag hel spel van verre na; de man dacht niet beter of hy bevond zich in 'l raidden van de dui vels der hel Zotte Collenier, die sedert lang was uilgezongen, stond, met gekruiste armen, le kyken van op zyn ton. Bliksems, sprak hy, de wind zit in 't noord ge keerd, er is tempeesL op hande.... Hagelen zal hel, maer wat anders dan hagelbollen; 't zal uitkomen op een algcmcene vechlparty.... Als die kerels eenen kroes te veel ophebben, komen z'overeen gelyk twee mosselschelpen.... Wie aen zyn vol houdt raackl zich uil de voeten.Myd u, Jan Collenier, de drom zakt af naer't rondpunl!... Cies Tineke loopt aen 'thoofd... hy trekt zyn mes, hy schermt in de lucht, hy schreeuwt als een mager verken.... Wal gael er gebeuren?.... WareJan-kapilein tegenwoordig, hy zou er eens onder rossen met den bezemsteel, en 'i ware wat gauw effen... Waer blyft de kapitein nu?... En Mie-gendarme, waer zit zy Mie-gendarme was niet ver le zoeken. De drom naderde inderëaed hel rondpunl. Tineke, huilend en tiecend,was gevolgd van een twaelflal roo vers, waeronder men,op den eersten rang,Pier Puile, Gillis VanPamelcenTonen-den-Breleur onderscheidde. Tineke raesde van zyn broer dien men verraderlyk had geleverd en zwoer dal de verrader geeu uer meer te leven had.... Wie had zyn broer verkocht? Hv had het reeds duizendmael gevraegd, maer niemand* wist

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1