N° 190. Zondag 23 Augusty 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 22 Augusty. Buitenlandsch JXieuws. Gazette van Aelst Het Bureel vau l,.t la «eve.llg.l In .la Ku*.ll..tr.et X- II, w.er alia brlav.n, «aiaen, vraehtvry ma.t.a toegeaanden warden. e.....-nri>ataalbnar. Voor den bultou Uoa man Inacliryvan In nl da poatkantooran, an voor .la lundelyke KOinrantan by do briefdrager.. Abonnementsprjra 25 fr. Jmoi »u,u FUAXKHVK. Er wordt in Frankryk byna over niets ge sproken dan over de ontvluchting van maerscnaiü Bazaine en de kiezingen in het departement Calvados. Maerschalk Bazaine ontvlucht en zyne eerste wandeling is naer Arenenberg, in Zwitserland, waer hy een bezoek aflegt by de gewezen keizerin Eugenie en den kleinen na poleon. M. Le Provost de Launay, bonaparti- sche kandidaet in de kiezingen van Calvados bekomt ruim 40,000 stemmen tegen 27,000, gegeven aen den republiekeinschen, en 9,000 aen den legitimistischen kandidaet. Ofschoon er nu ook geene stellige gevolg trekkingen te maken zyn, uit dit dubbel feit, zou er nogtans kunnen uit opgemaekt worden, dat de beweging der bonapartisten in Frank ryk veld wint, onaengezien Sedan, Metz, de vyf milliards oorlogsbelasting en al de rampen die Frankryk sedert den ongelukkigen oorlog van 4870-71 getroffen hebben. Vooral wordt de stryd hevig tusschen republiek en keizerryk. Het schynt thans stellig dat maerschalk Ba zaine den 18 dezer door Verviers gekomen is, op weg naer Spa, waer hy dan ook moet aen- gekomenzyn. Het was 2 ure 35 minuten, toen hy door eerstgenoemde stad reed en de trein hield ten 3.30 te Spa stil. Maerschalk-Bazaine, in gezel schap van zynen broeder stapte af en nam zy- nen intrek in het Hotel du Midi. Ziehier den brief welke mevr. Bazaine aen M. de Chabaud-Latour, minister van binnen- landsche zaken in Frankryk, zond Spa, 16 augusty. Mynheer de Minister, By myne aenkorast alhier, lees ik in de dagbladen dat, ten gevolge der ontsnapping van den maerschalk, verscheidene aenhoudingen hebben placls gehad. Het was reeds myn inzigt u daerover te schryven, en nu is het voor my een pligt. Zoek geene medepligligen, want er zyn geene. Myn neef, M. Alvarez de Kuil, en ik, hebben alles gedaen. Ziende dat er geen verande ring kwam in de behandeling van den gevangen maer schalk, en dat die behandeling dreigde zyn leven le verkorten, heb ik het besluit genomen hem le bewegen om le ontvluchten. Ik verzogt gevolgent lyk mynen neef, wien zyn onafhnnkelyke toestand hel toeliet, my te helpen, en wy gaven elkander ons woord om alles zelve te doen, ten einde geen andere persoonen in ge- vaer le brengen. Nu ga ik u omslagtig kennis geven van alles wat er gebeurd is, in de hoop het geregt in tc ligten en le beletten,dat onschuldigen langer in de gevangenis zuchten. (i) Ik verliet Spa den 29 july, vergezeld door mynen neef, wiens verkleefdheid alle prooven doorstond. Wy begaven ons naer Genua, waer wy den 2 augusty acn- kwamen. Op maendag 3 augusty gingen wy naer de bureelcn der Compagnie Peirano Danovaro, om eene speelyachl te huren, onder voorwendsel een toglje op de Middellandsche Zee te doen, en op voorwaerde dat het schip gansch ter onzer beschikking zou zyn. Zater dag morgend, om 5 uren, verlieten wy de haven van Genua, en kwamen nog in den morgend*te PorLMaurice aen, waer het slegl weder ons dwong den dag over te brengen. Ten 3 uren gaven wyden kapitein bevel zich naer den golf Juan le begeven, waer wy, zoo zegden wy hem, eene dienstbode van eene villa op de kust wilden aen boord nemen, want de kapitein kende onze ontwerpen niet. l)e maerschalk was, door zinsneden myner brieven, geschreven in sympathieken inkt, verwittigd gewor den dal hy, by de aenkomst van eenen sloomer in de golf Juan, onmiddellyk zyne maclregelen moest nemen, om des nachts aen den voet van het eiland te komen. Toen de kapitein ging vertrekken om zyne patentbrie ven te laten viseeren, vroeg hy ons wanneer en naer welke rigting wy wilden vertrekken. Wy antwoordden hem: Wy gaen naer eene hier naby gelegen villa 0111 er eenen dienstbode te nemen, en welligt ook eene kamenier, en daerna keeren wy rond middernacht naer Nizza terug. Om half acht ure verlieten wy den sloo mer met eene boot, die hy aen boord had, en lieten ons aen wal zetten in de nabyheid van la Croisette.om zelfs niet de mannen der ekwipagie in verantwoording te brengen. Van daer gingen wy le voet naer la Croisette, waer wy eene boot huerden, om eene speelvaert te doen. De zee was zeer hol en daer niemand onzer kon roeien, bereikten wy den voel van het fort, regiover Juan, slechts tusschen half tien en tien uren. Dan zagen wy den maerschalk langs eene koord neerdalen, en om hem, door een teeken dc plants aen le toonen waer de boot lag, ontstaken wy een stekje. De maerschalk ant woordde ons dadelyk door iusgelyks een stekje af le steken,om ons de plaets aen le duiden waer hy nedcr- gedaeld was. Eenige oogenblikkcn daerna sprong hv in zee, om de boot tc bereiken. Myn neef moest hem helpen om er hem in le krvgen, want hy had kneuzin gen bèkomcn en zyne krachten waren uitgeput. Alle dry wendden wy poogingen aen om terug te keeren naer de boot, die ons moest afwachten acn het punt waer wy ze verlaten hadden. Na ze, niet zonder moeite, wedergevonden te hebben, stegen wy er in en deden de boot door een der malroozen naer de kust roeien. Zoodra wy aen boord waren gaven wy, myn neef en ik, den kapitein bevel 0111 zich gereed le ma ken, aengezien het reeds 1 uer des morgends was, en regtstreeks naer Genua te stevenen, waer wy den 10 augusty, ten 11 ure 's morgends, landden. Ziedaer, mynheer, de waerheid. Ik heb de eer u te groeten. Echtgenote BAZAINE. Eene korrespondentie uit Parys zegt over de ontvluchting van Bazaine het volgende Zyne ontvluchting kan eene ïnerkweerdige gebeurtenis worden of een bloot incident bly- TWEEDE DEEL. VIII. In 't Brekelbosch. (88* VERVOLG.) Makkers hier tegenwoordig, sprak Jan op plech- tigen toon, aenhoort my en oordeelt! Hebt gy Stien Merckx gekend Den stropdrager? Wy hebben hem gekend. Weet gy wat zyn einde was? Hy stierf aen de galg. Weet gy wie hem aen de galg heeft geklapt. De rabauten van 't gentsch garnizoen. Neen, makkers, neen!,... Pier Geenst, omdat Stien, om zekere goede redenen, Pier in zyn eigen huis, te Nederbrakel, eenen schoonen morgen, had plat geslagen, daerom heeft Pier Geenst den armen Stien, te Gent, waer hy hem by geval ontmoette, by de fransche overheid uil wrok aengeklaegd als zynde een der voornaemsten van de bende van Jan De Lichte!.... En de rabauten van Gent? Ja, zy hebben hem doen vangen, bevonden met het geld dat zy hem gedwongen hadden te stelen by den drukker in de Veldstraet; maer 't was opgemaekt spel: die veraohlelyke huerlingen voerden slechts de hun opgegeven rol uit. Pier had Stien heimelyk ver kocht. De rabauten kregen elk tien schellingen voor premie, en Pier Van der Geenst ontving er, hy alleen, vyftig!.... Wie dus was de valschaerd? Wie was de verrader? Spreekt! Was het Pier Geenst?.... Een bevestigend gemor bromde door den breeden rooverskring. En heeft Pier de galei verdiend, vroeg Jan? Tineke schoot vooruil Het is alom geweten, schreeuwde hy, dat de Van der Geynsten van Nederbrakel by u sedert lang in de beet staen, omdat zy voor den irolschcn myn heer Jan van Velsiecq, niet willen buigen. Maer ik, ik zal de Van der Geynsten wreken, en met my zult gy afmeten!.... Op een snoode wys hebt gy myn broer geleverd, en snood en vuig is de laster dien gy tegen hem komt uit te brassen!.,.. Mie gendarme ging Tineke op het lyf springen, maer Jan wederhield ze. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. ven. Gy weet uit goede bron, dat het motief, hetwelk het gouvernement belet had de dood straf voor maerschalk Bazaine te veranderen in eene verbanning alleen de vrees was, door MM. de Broglie en Decazes te kennen gegeven, dat de maerschalk de zaek van don Carlos in Spanje zou gaen dienen en daerdoor de regeering in ongelegenheid brengen. Het denkbeeld om don Carlos zyne diensten aen te bieden, heeft den maerschalk gedurende zyne gevangenschap nooit verlaten; hy volgde de militaire operatien van het carlistisch leger met de grootste oplettendheid en eene nauw keurige kennis van het land, waer hy vroeger in de gelederen van het vreemdenlegioen ge streden heeft. Verscheidene malen heeft de ge- nerael aen zyne vrienden gezegd dat, zoo hy na zyne veroordecling vry geweest was, hy zyn degen zou aenbieden aen den kleinzoon van hein, dien hy bestreden heeft. Water nu ook van de ontvluchting zy, de komst van maerschalk Bazaine in hel carlistisch leger zou de militaire operatien een spoedigen en krachtigen loop kunnen geven. De maerschalk sprak er van om als eenvoudig soldaet dienst te nemen; maer waerschynlyk zou don Carlos zyne hulp beter op prys stellen. Volgens het gevoelen van den ouden krygstnan draeit het carlistisch leger te langinhel noorden; hy meent dat het een flinke marsch naer Madrid moet maken en al de in de provinciën verspreidde strydkrachten verzamelen. Indien die meening ingang vond, zou de oorlog spoediger gaen en men don Carlos weldra te Madrid zien. De ontsnapping van maerschalk Bazaine heeft reeds aenleiding gegeven totdeaeuhouding van twee persoonen, welke men voor den vluchte ling van het eiland St-Marguerite hield, name- lyk generael d'Aurelles de Paladines en een ge- naemde 1)., die naby Coudcs. by bet alstappen van den trein, werd gevat. Deze laciste vooral beeft veel moeite gehad oin le bewyzen dat by den echte Bazaine niet was. Hk'A.YJE. IlHntrest vuil «Ion Cnrlo». Aen de Krislcne Mogendheden. Als koning van Spanje door het regt, cn in feite heerschende overeen uitgestrekt deel der monarchie, richt ik my lot do kristcne mogendheden, welk niet zullen onverschillig blyven aen het lol eener groote natie, waervan dc bestemming ongclwyfeld invloed uitoefent op de lotsbestemmingen der wereld. Ik wil gekend zyn; ik wil geoordeeld worden vol gens myne werken en niet volgens de lasteringen welke men tegen my verspreid heeft. Ik wil dal het Krislendom indien het uilspraek te doen heeft tus schen het gouvernement zonder naem van Madrid, Luitenant, sprak hy, uiterste poging doende om zich te bedwingen, luitenant Gies, is 't uit? Neen, T is niet uit! Gy beweert dat Pier Geenst een makker heelt verkocht voor vyftig vuile schellin gen. Geef bewys van 't geen gy voorbrengt, ol ik ver- klaer u, vóór gansch de bende, den groolsten schurk van Vlaenderen!.... 't Was stout gesproken, vooral vóór gansch de bende; doch Jan bleef kalm. Pier Geenst, sprak hy, heeft zyn verracd verteld in 't byzyn van vyf makkers, te Nederbrakel, op Stra- tcndi'ies. Noem die vyf! Makkers riep Jan op forsigen loon, makkers van de bende-, ik beroep uKent gy de vyf getuigen die, le Aelst, tegen Pier Geenst zyn opgekomen? Wy kennen ze. Het zyn dezelfde vyf die Pier Geenst hebben hooren klappen. Die vyf zyn eerlyke lieden, treffelykc en trouwe makkers. Dus, nog eens, heeft Pier Geenst de galei ver diend Hy heeft ze verdiend! Leve de kapitein! De ploeg kwam hy om Jan De Lichte de hand te drukken. Blvft, gebood hy, blyft staen, elk in zyn ge lid! 't Is 't laelste niet. ....Wat verdient hy, hy die 't wachtwoord der Bende verkoopt?... Het wachtwoord verkoopenDat was tot heden on gehoord by de Bende. Makkers hadden elkander besto len, aengeklaegd, ja vermoord; maer het wachtwoord verkoopen!... Er ontstond eene onstuimige woeling onder de roovers. Ja, sprak Jan, ons kostelyk wachtwoord is ver kocht, is verraden! Wat zoo lang ons schild was ge weest togen alle aenvallen, is eensklaps ons verderf geworden.... De kring schoof vloekend by en eischte den naem van den meineedige. Eilaes, kreet hy, ik heb het te lael vernomen, anders stierf Pier Geenst op het rad!... Dees verracd moest den kapitein uiterst bitter val len, want tranen stonden hem in d'oogcn. Ook wie, op dees oogenblik, had kunnen zien hoe het noodlot tig nieuws onlhaeld werd by de roovers, hoe die wreede sombere wezens ontvlamden en de vuisten kraeklen, ware van schrik gaen vluglen. Niemand on der hen mogt zich roemen Jan De Lichte ooit één traen te hebben zien ontrollen, zelfs niet toen de heul hem zoo onmenschclyk martelde le Aelst op het schavot; en nu, nu weende hy, de geduchte kapitein.... Wat nu gedaen! vroeg Kombaut Vekcman. Aenstonds Cies Tineke zyn rekening geven: hy betale voor zyn broer. Wy zullen hem hangen... Weze zyn lyk den raven van 't Brekelboseh overgeleverd,en dat men nooit in 'l land gewage van Vandergeenstenl... Zoo sprak Lieven Faviel, en door het woud weer galmde de yselyksle moordkreten: Weg met den ver rader! Hangt hem! Hangt hem! Maer de kapitein kwam er tusschen Makkers, riep hy, dien kerel zal afrekenen met my; ik beloof het u, gy zult le vreden zyn. Het by- zondersle voor my is le weten of de verklaring, welke gy in regie hebt geeisebt van myne doening, voldoende is; of ik dc wel heb geschonden.... Gy hebt wel gedaen! was het toejuichend ant woord* De galei was veel le zoet voor eenen boos wicht als Pier Geenst het rad was zyn lot! Weg,weg mot den verrader! Doch Jan bemerkte er hier en daer die geenszins in de luidruchtige goedkeuring deeldon; ja, tol zyn innig spyl en verrassing, dal er meer misnoegden waren dan de gekende knorpotten Tineke, Gillis VanPamele en Pier Putte.... Wal beduidde het?... Bestond er waer- lvkecn samenspanning tegen hem, buiten zynewete?.. Hy wou hel ondervinden; en, zich regtende, riep hy andermael Wie, onder u, tegen myn gedrag ietswat heeft in te brengen, kome vooruit en spreke! De troep van Tineke scheidde van den kring cn na derde stout. Jan lelde ze: zy waren dertien Hy schrikte.... 7,oo veel? dacht hy.Zou hel wel ernstig gemeend zyn? Wacht! Jan smyl zynen sabel ten gronde, stygt af, trekt de mouwen omhoog, kruist de bloole gespierde armen voorde borst, en plant zich voor den muilerslroep T was tyd of nooit van er eens effendoor le slaen. Hoop slecht volk, bulderde hv, schuim der Bende die ge zyl, wat moot gy hebben van Jan De Lichte? Spreekt!* Wat slaet gy daer te meesmuilen en gezichten te trekken?... Spreekt, doemnis! En Jan haelde de gebalde vuisten vooruit. Gelyk de kapitein daer stond, met zynen venynigen blik die vuer en vlam schoot, had Tineke, voor zyn ongeluk, hem nog ontmoet in de krocht van moeder Beth; Tineke nogtans stond pal en grynsde Jan tergend in 't aenzichl. Doch twee van zynen aenhang verston en ray, den afgrond wel kennc, die den wettigen ko ning scheidt van hel ouregl van eenige gelukzoekers, in diklators veranderd. Toen ik myne aensprack op de kroon aen het ge luk der wapens toevertrouwde, na al de vredelievcndo middels te hebbeo uitgeput, om myn welbemind land te onttrekken aen de dreigende verschrikkelykhedcn van een spaensch 93, heb ik gehoorzaemd aen den pligt en der vaderlandsliefde. God heeft my begunstigd, ik heli de ware volkstem- miug bekomen, deze welke duizenden'Spanjaerds met het zuiverste van hun bloed bestempelen. Europa weet dat ik zonder wapens, zonder geld, een leger heb gevormd, met de hulpmiddelen welke myde zelfopoffering en den geestdrift van oen groot volk verschaffen cn ik den vyand overwonnen heb, overal waer hy my den stryd heeft aengeboden. Ik hel» hem zelf den slag aengeboden en hen slechts ecnmacl teruggeweken voor een geschut tienmael sterker in getal en onvcrgelykbacr in dracht. De stra tegische terugtocht van Bilbao, in welke ik noch een man, noch een kanon verlorcu hel), vond echter eene schitterende vveerwraek in de zcgcprael vanAbarzuza. Myne voorposten staen voor de poorten van Madrid, bet uer is naby waerop ik dit leger der republiek, dat men vruchteloos tracht tc stellen tegenover den voortgang onzer zegepralen, volkomen zal vernietigd hebben. Myne vyanden verraden hunne onmacht door den diefstal, door moorden, de brandstichting, welke zy openlyk dekretecren en vvaeraen zy zich koelbloe dig overgeven. Na hel land. door hunne pliehlige hecrschzucht tolden afgrond gebragt te hebben, onleercn zy het zelve door hunne misdaden, en dooden heldoor hunne barbacrsche onbekwaemheid. Spanje weel hoe ik my ten hunnon opzichte gedragen heb; ik beroep my op degene die myne gevangenen waren na den slag van Abarzuza. Zy.'die ook Spanjaerden zyn, kunnen zeg gen hoe ik hen behandeld hel). Altyd regt latende wedervaren aen den moed van henzelve die my be vochten hebben, ontving ik aen myne tafel de sim pele bataillons-overstcn, verzachtte hun lot en ein digde altyd met zc in vryheid te stollen of niet zc uil te wisselen tegen de enkele mondelingschc belofte, dat er my een gelyk getal myner gevangenen zou ge geven worden,en dal heb ik gedaen, nieltegcnslaemlo de verbanning onder moordende klimaten, toegepast op onze krygsgevangenen, die onder hunne handen gevallen zyn of door hen voor gyzclaers vastgehouden te midden der rustige bevolkingen. Een dag is gekomen waerop onze vyanden onze velden hebben verwoest, onze dorpen verbrand, onze gekwelslen vermoord en alle slaeh van ysclyke din gen bedreven. Dal kon ik niet gedoogen en ik hebdc schuldigen aen de slrcnghcid van hel geregt overge leverd; doch ofschoon de moordenaers en brandstich ters ter dood veroordeeld waren, heb ik slechts toe gelaten van er een op lien to lusilleercn, verklarende dat ik, als beschermer der belangen en van het leven myner volkereu, dezelve zelfs hier wilde sparen. Onmachtig tot iets anders en zoo laf als gemeen zynde, nomen zy hunnen toevlucht lot den laster, en beschuldigen my voor Europa en de wereld, van da den van woestheid, welke zy alleen in slaet zyn te den het spel geenszins; zy schoven slillckens achter uit en gingen schuil zoeken achter den kring. Jan bemerkte het. Gy spreekt niet? vloekte hy; gy durft niet!... Myn broer, schreeuwde Tineke, myn broer moet ik hebben!... Valschaerd! Hel is uw broer niet die u bckom- nierl; ik weet immers hoe gy hem niet lyden kost. Neen, wal u op hel harte weegt, wat u het nydig hart verzuert, is dat ik my uit eigen gezag heb aengesleld als meester over allen,omdat ik regt bad op liet mees terschap, omdat, al uw verstand sacmgelcgd, gy er op T honderdste deel nog niet zoudt aen toekomen om eene bende op tc dryven. Ik bof op myn eigen niet, maer 't is zoo. Zonder my hingl gy sedert lang reeds allen aen de galg. Waer er gevaer was deed ik u hei melyk verwittigen, en overal heb ik u beschermd. Lydl gy gebrek by den troep? Krygl gy uw geredelyk deel niet in alles? Of, meent gy niet genoeg le krygen, vvyl bet dan u eigen zeiven. Gy zyt liet die my be driegt, gy zyt liet die de kas en de bende besteelt: ik weet bet, want ik weet alles. Doch daer zal een einde aen komen; en, 't zy u lief of leed, nog eens, Tineke; nog eens muiters en misnoegden; nog eens makkers en gezellen: meester ben ik, meesier blyfik, en kapi tein za! ik sterven al leefde ik honderd jaer! Dal zullen wy zien, morde Tineke. Ja. gy hebt gezworen my om hals le brengen, gy en vele anderen; maerdaertoe hebt gy geen hart in 't lyf! Nacht en dag ben ik op de baen, gy allen hebt my ontmoet gansch alleen: het was daer dat gy my moest aenvallen; het was dan dat gy my verrader- lyk, langs bosch of kant, den kogel of den ponjaerd in den romp moest jagen! Maer, nog eens, gy durft niet! Gy zyt een hoop zwetsers en lafaerds!.... En dat komt my hier uitdagen, hier in 'l Brekelboseh, waer honderd trouwe vrienden bystaen, gereed om u met mes en dolk den mond le stoppen I Niet waer mak kers!.... Tineke keek rond zich henen, llvzag hoede seiirik- kelyke messen kryschend boven de hoofden waeiden; hy hoorde welke afgryslyke eeden en vloeken opsiegcn uit den kring, hoe by bloed en dood, den trouw der bende nogmaels werd gezworen.... Beef niet, Tineke, spotte Jan; beef niet, jongen, zy zullen u op hel lyf niet springen. Ik alleen sta tegen u. ik alleen tegen gansch uw kliek Gy ziet het,ik l)en ontwapent. Komt by dus, allen gelyk! Doodt hem, den kleine van 't Jeef De Lichte; en gacl zeggen dan dat hy alzoo op de wereld is gekomen!....

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1