N° 191. Zondag 30 Augusty 1874. 4(le Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte^ Aelst, 29 Augusty. Buitenlandsch Aieuws. Z6tt© Aelst liet Bureel van liet blad 1» gevestigd In ilo Kap«Uestrael !V* 11, wner allo brieven, gelden, enz. vrochtvry moeten toegezonden worden. Abonnenienteprys SS Ir. jaers, vooral"betuelbaer. Voor den buiton kan men Inscliryven In al do postbuntooron, en voor »1® lamlelyko gomeonten l»y de briefdragers* CHINA en JAPAN. By de kans op een oorlog tusschen China en Japan, naer aenleiding van de japansclie expe ditie Legen Formoso,is eene vergelykitig van de strydkrachten dier beide mogendheden niet zon der belang. De militaire statistiek van die afge legen landen is natuerlyk niet onvoorvvaerdelyk te vertrouwen, doch, voor zoover zy gaet, doet zy de volgende cylers aen de hand: China bezit een leger van 1,000,000 man (waer- onder200,000 mantartaersche ruilery),en eene vloot van 2,000 schepen met 190,000 koppen. Japan daerentegen zou slechts over een leger van 80,000 soldaten en eene vloot van 18 schepen beschikken kunnen. Doch daerby dient in over weging genomen te worden, dat het japansclie leger uitstekend gewapend en goed geoefend is, zoodat het vermoedelyk méér dan opgewassen zou zyn tegen de slecht gewapende en slecht beoelende zwermen Chineezen; terwyl hoven- dien de kleine japansclie vloot gedeeltelyk uit pantserschepenbestaet,die onder de2,000 hou ten oorlogsjonken der Chineezen eene geweldige verwoesting zouden aenrigten. Over het geheel zou men dus mogen aenne- men, dat Japan door de hoedanigheid van zyne stryd krachten ruimschoots vergoedt, wat het aen getalsterkte van zyn leger en vloot by zyn zooveel grooleren nabuer tekort schiet. Niet on- inogelykware liet, wanneer liet tot een konflikl moest komen, dat Rusland zich aen de zyde schaerdevan Japan.Er is eene russischeflottilje aen den mond van den Amur gestationeerd, die, zoo zy verkoos, liet chineesclie gouvernement wel zou weten te overreden om van den voor genomen inval in Yarkand en van het verder koncentreeren van triepen aen de grenzen van Siberië af te zien. ENGELAND. Het dagbfad The Manchester Guardian ont vangt van zynen korrespondent te Londen, het volgende berigt: Hetvooruitzigt van eenen oor log tusschen China en Japan doet reeds zynen invloed gevoelen aen een belangryken tak van den eurppesclienkoophandel,namclyk den han del iu oorlogsbehoeften. Ik verneem uit goede bron, dat sedert verscheidene weken door chi- ueesche agenten aenkoopen gedaen zyn van Kruppkanons in Duitschland en van buskruit, grootendeels in Engeland, voor eene weerde van 10,000 p. st., (230,000 fr.) Persoonen die belang hebben in den koophandel van het uiter- TWEEDE DEEL. IX. Xe Aelst. (89® VERVOLG.) Jan met zyne dry gezellen, trok liet boseh uit, in de richting van Valkenberg, een gehucht tusschen Neder- brakel en Michelbekc. Paer, in 't byzyn der twee luite nanten, zou hy afspreken met Parró en vervolgens hem naer huis zenden op Strypen. Voor men het vlakke veld naderde, hield Lippe den kapitein staen. Bacs, sprak hy op verlegen loon, komt gy daer- even niet te zeggen dat, van Opbrakel tol Ellezelles de boeren voor bun deur staen gapen? Ik, ik ben zeer gekend in de streek; bemerkende vanwaer ik henen kom, en in welk gezelschap ik my bevind, zullen zy my aenzien voor eenen roover uit bet Brekelbosch, my vangen en my hangen. Dal sla ik niet. Lippe heeft gclyk, bevestigde Simon; de boeren zullen ons erkennen, ons overrompelen, ons vangen en hangen. Wachten \vy liefst lol het nacht zy. Vooruil, gebood Jan, vooruit! De dry volgden slilzwygend den hoofdman. Jan zag er verstrooid en bekommerd uil. Dal ver raste Lieven Faviel zeer. Hy woü welen wat er haperde. Een einde wegs verder, sprak by: Kapitein, een schoone dag voor u! Jan, uit zyne overwegingen ontwakend, zag op. Wat heel gy een schoone dag! vroeg by slucr. De dag van heden, meen ik. Dertien muiters doen wyken zonder slag of stool; een luileuant seban- dig afgezet en een verrader gegeusselddat noem ik een luisterlyke dag. Gy zyl een felle gast, Jan; gy moest u eigen eens gezien hebben,slaende ontwapend voor de muitersploeg; kalm en maiihailig als een generael die een gansch vyandelyk leger uildaegt. Wal waert gy wreed om zien, Jan, wat waerl gy schoon! Had ik het moeten afwerken, ik ware er afge komen met schade. Gy, integendeel, slaet hooger in gezag dan ooit. Noch Graef noch Baron in 't land, hooggeregt oefenende, en bezittende kako en galg, die magligcr zy hy zyne laten dan gy by uwe bende; en gy zvl nog met tevreden? De lol'spraek van Lieven, en vooral de vergelykenis welke hy opbragl lusschen den adel en den ro'overs- (1) Eigendom der Gazette van Aelst. ste oosten, of die in China geleefd hebben, zyn bevreesd op liet denkbeeld van eenen oorlog tus schen beide landen. Zy denken dal eene over winning van China rampspoedige gevolgen zou hebben, voor al de takken van den vreemden koophandel, en voorzien zells dat in dit geval, al de vreemdelingen die in China verbly ven, zou den uitgedreven worden. Volgens de beste in- ligtingen, welke ons toekomen, schynen de Japa- nezen in hun regt. Inderdaed toen men zich eenigen tyd geleden te Yeddo beklaegde over hetgeen er gebeurd was aengaende het eiland Formosa, heeft hetchineesch gouvernement alle verantwoórdelykheid en alle gezag over die streek van zich afgeschud. Thans echter pogen de Chinezen teen gezag te eischeu, hetwelk hun gouvernement een jaer geleden verwierp. In alle geval zou een oorlog tusschen deze twee landen, groote veranderingen in bet oosten te weeg brengen. 01'deze veranderingen goed of kvvaed zullen stichten, hangt af van de zegeprael of de neêrlaeg der Japanezen. Eene briefwisseling uil Londen, onder dato 22 augusty, zegt: De Carlisten en liunne aenbangers werken met iever en schynen veel voortgang te doen in Engeland. Verleden week maekte sir Campbell eenen brief openbaer, waerin hy de talryke vrywillige dienstnemin gen weigerde, welke aen het carlistisch komi- teit gezonden werden, maer tevens allerlei stoffelyke hulp vroeg, benevens vrywillige zie- kendieners voor hel verzorgen der gekwetsten. Heden melden ons de dagbladen dat de byzon- derste hoofdmannen en aenbangers der car listische party uitgenoodigd geworden zyn op een groot gala-banket, gegeven ter eere van markies Sofraga en van kolonel Rondot, afge- veerdigden van don Carlos, die met eene be- langryke zending in Engeland gelast zyn. Naer het scliynt zou kolonel Rondot, tot eerelid ge kozen zyn van den klub van liet- leger en der zeemacht, een der onderscheidenste klubs van Londen. Het is verwonderlyk te zien hoe de dagbladen deze betoogingen schier met geest drift vermelden, wanneer men zich de hevige uitvallen herinnert, diemauwelyks dry weken geleden, in den Times en meer andere dagbla den verschenen. De terugwerking schynt zoo volkomen dat mén niet weet wat er van te den ken. SPANJE. Het laetste nummer van den Estandarte, offi cieel dagblad uit het kamp. van don Alfonso de Bourbon, bevat een dagorde, waerdoor de be noeming van den veldmaersclialk Lizarraga tot stafoverste van het centrumleger bevestigd wordt. Hy is de plaetsvervanger der generaels kapitein, vleide uiterst deszelfs hoogmoed; doch dat alles onlfronsde hem geenszins. En dal heel gy een luisterlyke, een schoone dag? gromde hy het hoofd schuddend. Een slechte dag, Lieven, een allerslechtste dag, vriend. Dan versla ik er my niet meer aen. Lieven, er is onkruid gezaeid op den akker: hel ligt te kiemen, hel komt op.... Begryptgy, Lieven? V:m welken akker spreekt gy Van den onzen.... Lieven begreep geenszins. Doch hy antwoordde: Te Maria-Lierdc, op myne parochie, als er on kruid in den akker woekert, laet men het gerust opkomen; dan rukt men liet uil en men werpt het m 't vuer. En de wortels, Lieven, en de wortels? Hoe de wortels?.... Lieven gy verslacl my niet. Ik geloof bet ook. Tweespalt is er gezaeid in de bendeDe draek is onvoorziens zoo magtig geworden dat hy. reeds den kop durft opsteken.... Ik vrees haest hem niet meer le kunnen temmen. Nu begryp ik, riep Lieven verrast, en hy viel in diepe overdenking verslonden. En gy vreest, zegt gy? Ik vrees, en met reden. Hewel regluil gesproken, ik ook, ik vrees. Maer weel gy wat? Uw al te groote goedheid, uw onvoor zichtige lankmoedigheid!.... Hadt gy met dat slecht muilersgespuis eens en voor allyd kort spel gomaekl, den draek den kop verplet en hel onkruid uitgeroeid tot den laelsten wortel..., Begrypt gy, Jan. Het was misschien reeds te laet. Neon, het was niet te laet! Maer gy, gy hangt te veel den grootmoedige uil, en weel gy waerop al die dwaze grootmoedigheid zal uitkomen? Vandaeg ston den er dertien legen u; hewel, ik voorzeg hel u, mor gen zuilen er dertig staen. Jan antwoordde niet. Lieven ging voort: Er zal een bende opkomen in 'l midden der bende; en 't zal alweer eene bende zyn tegen bende, gelyk hel in Vlaenderen sedert dry honderd jaer is geweest. En dan? Ja, en dan, dal weet gy zoowel als ik. Gy, gy zult uwen koslelykcn tyd verspillen met kapiteins op te zoeken, uil te dagen en te doorschieten; wy, in plaets van een oordje te verdienen, zullen met den oorlog zitten legen den vyand; cn dan komen de ver- Moya en Freixa, welke bet interim dezer funk- tien uitgeoefend hebben. Generael Moya vervangt in de provincie Va lentie, generael Palacios, als bevelhebber der provincie, dewyl de laetste voorloopig tot ge nerael van liet leger benoemd is. Generael Freixa zal de junta voorzitten, die gelast is met de klasseering der oversten en officiers. Een ander bevel van den prins verklaart, dat aengezien liet gouvernement der republiek de goederen der militairen en ondersteuners van de koninklyke party in beslag neemt, en deze verplicht hunne haerdsteden te ontruimen, hy zal gebruik maken van het regt van wettige verdediging. Gevolgcntlyk zullen de familiën der militairen of aenbangers der republiek, hel grondgebied moeten ontruimen dat door de Carlisten bezet is; hunne in beslag genomen goéderen zullen als vruchtgebruik aeugewend worden, om de beroofde Carlisten schadeloos te stellen. In elke provincie zal eene bestuerlyke junta zetelen, welke gelast is met de uitvoering dier maetregels. Ziehier hoe het Journal des Débats den tegenwoordigen toestand in Spanje afschildert: Na de inneming van Seo de Urgel en mis schien met de kanons welke in deze stad de overwinnaers in handen vieien, wordt vandaeg Puycerda door de Carlisten gebombardeerd. Waerschynlyk zullen weldra de verkeermid- delèn tusschen Madrid en Frankryk geheel on derbroken zyn langs den zuid-oost kant, en zullen al de wegen welke door de Pyreneën loop.en, van Jonquiere tol Campredon en Puy cerda, in banden der Carlisten overgaen. De Midden-Pyreneën bieden byna onoverko- melyke moeilykheden voor hel verkeer aen en de wegen van Saint-Jean-Pied-de-Fort en Bay- onne naer Pampeluna zyn byna geheel in de maclit der Carlisten, zoodal er geene ietwat veilige baen meer overblyft lusschen Madrid en Frankryk, dan die van Bayonne naer SanSebas- tiani, en dan nog moet dezen weg door sterke afdëelingen regelmatige troepen beschermd worden. Dat is een bedroefde toestand en de werke loosheid van generael Zaballa, die zicht schynt te vergenoegen met marchen entegenmarchen, zooals die welke hy onlangs uitvoerde van Lo- grono naer Tolosa en omgekeerd, toont niet aen, dat er weldra eenige verandering in dien toestand zal komen. Hetzy uit onverschilligheid, gebrek aen hulp middelen of onbekwaemlieid, laten de aenvoer- ders van bet republiekeinsch leger volle vry- heid aen hunne vyandên en deze trekken hieruit het meeste voordeel. De bewyzen hiervan zyn onweerspreekbaer en verhoogen op onrustba rende wys. Geheel dat deel van Spanje, gelegen tusschen eene lyn, die zou gelrokken worden van San tander naer Logt ono, van Logrono naerCuenpa en van Cuetifa naer Valencia, is min of meer blootgesteld aen de invallen of onderworpen aen de overheid der carlistische troepen. llcl verkeer is geheel onderbroken ofwel worden de treinen onderzocht op de yzeren wegen van Madrid naer Saragossa, Lerida en Barcelona, van Madrid naer Valencië en van Valencia naer Taragona, Barcelona en Girona. Dc steden Medina-Coeli, Cuenya en Teruel weten reeds wat hun den oproer kost; de ge dwongen ligting van het goevernemont ver meerdert het getal der parlygangers van don Carlos, door die lotelingen naer het carlistisch leger te voeren welke beducht zyn voor de slalelyke tucht onder het republiekeinsch leger. En eindigende vraegl het dagblad, ol dit alles wel geschikt is om de groote mogendheden ge neigd le maken tot de erkenning van het gou vernement der republiek in Spanje? Berigten uit Bayonne aen het Weencr Vaterland, zeggen het volgende Dorregaray stael nu, volgens de laetste be rigten, met 15,000 man en 23 kanons tusschen Vittoria en Miranda; verscheidene batailjons zyn echter den Ebro reeds overgetrokken en Caslilië binnengerukt tot zelfs voor de poorten van Logrono, wner zy het kerkhof bezet hebben. De inwoners moglen zonder scliriflclyk vprlof niet meer voor de poort komen. Zabala is niet in stael iets ernstigs daerlegen te ondernemen, want de troepen weigeren voorwaerts tegaen. Daerby zyn Zabala's batail jons, door ziekte en desertie lot kompagnies gedund. By troepjes van 15 en 20 man zwemmen zy den Ebro over, om le deserteeren of tot de Carlisten over tegaen. Onlangs reed een deta chement van 24 man met den luitenant aen het hoofd, ongehinderd naer Eslella, en trad in de carlistische gelederen. Deserronislischehoofdofficieren hebben geen moed meer en houden hunne zaek voor verlo ren. Zabala zelfheeft reeds een dozyn keeren zyn ontslag gevraegd, maer men wil het hem niet verleenen. Thans heeft hy de kenteekens van zynen rang afgelegd, draegt geen uniform meer en laet alles loopen zooais het loopt. Even als aen den Ebro ziet heter in geheel Spanje uil; te Valencië by voorbeeld, doet bet geheelegarnizoen geen dienst meer, inaer begaet alle mogelyke ruwheden; de geheele troep, raders en dc spioenen er tusschen, en dan valt politie en krygsmagl in eens op beide legers, en.... En hol zal '1 einde zyn van de Bende van Jan De Lichte... En dal door uw schuld. Een hittere gryns bekroop dc wezenstrekken van den kapitein. Wal tny verwondert, sprak hv, is dees: eerst noemdet gy dezen dag een sehoonen dag voor my, en, op vyf minuten tyds, verandert gy van gedacht en gy aenziet hem voor slechter dan ik zelf. Hoe knoop ik dal aeneen. Uw racdsel van Tonkruid en van den draek heeft my klaer doen zien. Den dag van heden is voor u en voor ons allen een rampzalige dag: ik heel hem het begin van T einde. Ernstig gemeend? Wel is wncr, gy hebt dc misnoegden doen wy ken; maer zy zullen weerkomen. Wal zy ééns beston den zullen zy nog durven, cn de draek, in plaets van éénen kop, zal opslaen mot zeven. Gy hebt een luite nant afgezet; maer welken luitenant? Tineke,die, toch sedert lang van tel niet meer was. Gy hebt er eenen doen geesselen; maer wal deert ons die Brelleur? Hem doen geesselen op den boom waer hy tegenstond, dal doei even veel olfekt op de Bende. Maer bad gy dc der tien overhoop doen hangen of radbraken, dan ware... Zwyg, Lieven, zwyg; gy weet niet wal gy zegt. Meent gy misschien dal wy voor dergelyke ge-, regtslelling zouden geweken hebben? Wel integendeel; wy allen zouden volgaerne erin geholpen hebben. Kun nen wy geesselen, wy kunnon ook meer. Lieven, Lievengy weet nog niet hoe wraekroe- pend de slem is van bel bloed!... Lieven zag twyl'elend op: hy erkende zynen vvoeslcn en onverschrokken kapitein niet meer. Gy vreest misschien,schertste Jan,dal,daerwaer '1 noodig is,ik voor bloedvergieten zou terugdeinzen. Dat zeg ik niet; wie soldaet is geweest, schrikt voor geen bloed. Maer wal gy te dikwyls vergeel is dat gy le doen heb met slecht volk, waerop geweld alleen magtig is. Dat vergeet ik, meent gy? Gy beeldt u in dat gy aen '1 hoofd slaet van een bende struikroovers uit Spanje of Italië,of aen 't hoofd der heerendieven van Cartouche; die ten minste wa ren beschaefde lieden, terwyl... Terwyl ik maer te .doen heb met slechte boeren, en ik maer een Boereu-Carlouche ben, niet waer, Lieven?... Myne achting cn verkleefdheid, meester, stellen u verre boven Cartouche en al dc kapiteins der aerde. Ik ken u, en hel is juist omdat ik ii ken, dal uwe doenvvyze tny soms zonderling voorkomt, dal ik, in vele gevallen, uwe toegevendheid niet begryp. Jan was tevreden over Liuvens verklaring. Niet alleen den moed on de behendigheid schatte hy als hoofdhoedanigheden eens rooverskapilcins, maer te vens de geveinsdheid; en niet ongaorne beslaligde hy dal zyne doening voorkwam als met zekere begooche lende geheimnis omgeven. Dan, stelde Lieven hem hoven Cartouche en andere soorlelyke helden, hy, in zynen onmeetharen hoogmoed, stelde zyn eigen nog veel hooger. Hel griefde hem hitter zich Boercn-Car- tuuche te hebben hooren hcelen;maordat scheldwoord zou hydoen liegen en, des noods, het versmachten ih den mond van den lastereer die hel had uilgevonden. Lieven Faviel bemerkte hoe diepzinnig den kapitein zal te mymeren. Jan, zegde hy, ik kom daerevcn misschien wat al ie stout le sproken; doch ik sprak reglzinnig. Heeft myn woord u gekwetst, dan.,.. Geenszins, luitenant. Gy weel immers dat rond borstige lael my geenszins mishacgt. Op wie spreekt als gy is allyd stael te maken. Het eenige wat my spyt is dat ik sedert lang reeds u als myn luitenant cn ver trouweling niet hebbe aangesteld 't Was nu de beurt van Lieven van voldaen le zyn en de vrede was gesloten. En nu, Lieven, vroeg Jan, hebt gy vertrouwen in my Welke vraeg! Antwoord Ken ik u niet? Wie weet!.... Nu om 't even. Gy komt le bewe ren dal de bende voor 't begin van hacr einde stael: gy bedriegt u. Er hangt gevaor in de lucht, ja; maer hel is zoo groot niet dal hel niet meer af te keeren is: gy hebt het overdreven. Van hetgeen gy liet begin van 't einde heel, zal ik beslissend hel begin maken van ons aller welvaert, van eene welvacrl lol heden u onbekend. Laet mybegaeii. Wal zult gy doen? Nog eens, hebt gy vertrouwen in my? Ja?.... Hewel zwyg dus, en spreken wy van wat anders. Ja, viel Lippe Parré in, spreken wy van wal an' ders. Zeg eens, bacs Jan, ik heb lot op dezen oogen- blik niet een boerken voor zyn deur onlwaerd; gv be- weerdet noglans dat... Lippe,. was T antwoord, de avond valt; de woef»

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1