N° 192. Zondag 6 September 1874. 4,lc Jaergang. WEKELYkSEII NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 5 September. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van liet blad la gevestigd In <lo Uupellestreet 1*1' 11, wuer ..lie brieven, gelden, ene. vrecbtvry moeten toegezonden worden. tlionnemcntBprya B IV 's joora, voorafbetaelbner. Voor den buiten kan men Ineelu-yvon in al de poatltuntooren, en voor do lan.lelyUo gemeenten by do briefdrager.. EItAAKHYK. Het schynt dat het onderzoek nopens de ont snapping van Bazaine geëindigd is. Het verslag besluit tot de schuldigheid van een deel des bur- gerlyken personeels dat met de bewaking van den vluchteling gelast was. In den avond van 9 augusty moet de maer- schalk door eene poort ontsnapt zyn, met mede werking van eenige wachters en op aendrang van kolonel Villette. De militaire werkzaemheid bleef nooit .in ge breke. Slechts kolonel Villette is schuldig aen omkoopery der burgerlyke bewakers, zoodat deze en de andere verdachten voor het assisen- hol van het departement der Maritieme Alpen Uen te verantwoorden hebben over de ont snapping van maerschalk Bazaine. De soldaet R., die de wacht betrok op het oogenblik dat de ontsnapping plaets had, zal voor een krygsraed te regt staen, volgens de militaire wetten. Men leest in de Soir: Het onderzoek over de ontsnapping van den gewezen maerschalk Ba zaine, in plaets van geëindigd te zyn, wordt neerstig voortgezet en schynt eene nieuwe wen ding te nemen. De medepligtigheid van persoo- nen vreemd aen het eiland Sainte-Mai guérite, welke 'van den eersten dag als waorsehynlyk werd beschouwd, wordt dagelyks meer en meer bevestigd. Ten gevolge van verscheidene opzoekingen en inbeslagnemingen, welke te Parys hebben plaets gehad, is kapitein Doineau gisteren te Nizza aengehouden. Zooals men zich herinnert is kapitein Doineau een oud arabisch bureel overste die, in de laetste dagen van het keizer- ryk, terdood veroordeeld werd, ten gevolge der droevige gebeurtenissen waervan de dagbladen op dit tydslip vol waren. Kapitein Doineau bekwam eene strafvermin dering en na eenige jaren gevangenis werd den oud-arabischen bureeloverste, by besluit van Napoleon 111, genade geschonken. De kapitein begaf zich alsdan naer Nizza, waer hy zeer af gezonderd leefde. De ontsnapping van den gewezen maerschalk waeraen hy, naer men zegt, zou deel genomen hebben, zal op nieuw, van dien persoon doen spreken, die in zynen tyd eene zonderlinge ver- uiaordheid bezat. De republiekeinsche drukpers van Frank ryk is niet tevreden over de benoeming der prefekten, zooals die door het gouvernement gedaen is.LeFrancais een ministerieel dagblad, heeft zelve de taek opgenomen de kritieken te voorspellen, welke hieruit zullen voortspruiten, maer eindigt zyn artikel met de volgende be merking: De voorwaerdenvande tegenwoordige uit- (i) TWEEDE DEEL. IX. Xe Aelst. (90® VERVOLG.) T)e zoek van Parré was gouw afgewerkt. Lippe eisohle de bescherming der bende tegen de Dicraerts, voor hem en voor de zynen ten eeuwigen dage. bal kostte hem een schoon sommetje gclds. Hy knorde wel wat en vloekte, maer hy liet toch de kronen schieten: zyn bloedige haet maekle hem mild. Iels nogtans eischle hy op den hoop, te weten: de bende zou inbreken by de Dieracrls, al waer 't van morgen af; er al rooven en stelen wat in huis was en de rest van den boel in brand steken..,. Jan sloeg top, ontving de beurs en beloofde al wat Lippe vroeg. En daerop mogt Lippe naer huis trekken. En wy, vroeg Ysenbaert, waer gaen Wy benen? Jan keek Parré achterna, en toen deze verre genoeg de baen op was, steeg hy af. Ily knoopte de slygbeu- gels gekruist op den rug van zyn peerd, gaf het ecnen ruwen slomp en hel beest vloog vooruit regl naer den Dries en den Pollepel om uit te komen op Steen huyse. Nullelooze last, sprak Jan; de ruin mogt den ruiter verraden. De makkers vroegen uitlegging. Bliksems, lachte Jan, 't was zeer eenvoudig! Ik verliet de Sclior te voet. In lyds myne groetenis wil lende brengen by de makkers van 't Brekelbosch, werkte ik fel mei de heenen. Dezen noen stond ik op Valkenberg, juist op de zeilde plaets als nu. Ik voelde my zeer vermoeid en vond geen kans meer om voor den nacht het woud le bereiken: nogtans ik moest er zyn. Had ik nu, dacht ik, de looverbolten van 't ventje dat eiken slap zes mylen doel, of had ik ten minste een peerd!..., Daerop zie ik in de verte komen aenge- rend zekeren pachter di'en ik kende: het was Joost Waeterloos en hy woont dezen kant Steenhuyse. Go- (1) Eigendom der Gazette van Aelst. voerende magt zyn zoodanig geschikt, dat deze vastberadenheid noodzakelyk is en indien het gouvernement het ongeluk moest hebbeff hier van af te wyken, zouden hieruit de betreurens- weerdigste*gevolgen ontstacn. liet gouverne ment is, in de bestaendé omstandigheden, ge dwongen eene ferme en onplooibare politiek Van tegenstand te volgen. Dal de volmagt van maerschalk Mac-Mahon zooals zy door de wet van 20 november 1873 geslicht is, versterkt, bevestigd, verzekerd worde door defensieve en konservatieve instellingen, en zoodra dit ge schied is, kan aen het gouvernement den raed gegeven worden eenfverzoenende enverdraeg- zame politiek in te huldigen. Tot zoolang dit niet verkregen is, blyl't eene ferm onbuigzame politiek noodig, die op geen punt een aenval tegen de Nationale Vergadering, noch. tegen maerschalk Mac-Mahon duldt. Er zyn eenige dagbladen der oppositie die beweerd hebben dat de president de uitvoerende magt, gedurende zyne reis door een deel van Frankryk, moet verklaerd hebben, dat hy, na de parlementaire vakantie, zelf zou aendringen in den schoot der Nationale Vergadering, op de geheele vernieuwing van dit lichaem. De Presse weerspreekt echter op de doorslaendste wys deze bewering der drukpers, en zegt dal maer schalk Mac-Mahon niets gezegd heeft wat van aerdis hieruit die gevolgtrekking op te maken. - Het schynt dat er door het fransch minis terievan mariene, de krachtdadigste maetregels zullen genomen worden om in de Chineesche zee de zeeroovery te doen eindigen. Ondanks de poogingen der fransche kruisers en hunne gedurige waekzaemheid, worden er byna dage lyks nieuwe misdaden bedreven, en hebben er de stoutste aenslagcn plaets tegen de vreedzame koopvaerdyschepen Paryschc Statistiek. Men beeft weieens gezegd, dat Parys geheel Frankryk in ininiatuer is. Alles vindt men daèr véreenigd, de meest uileenloopende bcdry- vcn, de landbouw zelf is dacr vertegenwoordigd, want op de grenzen der fortificatiën treft men 188 pachters en lol grondeigenaars aen, die van de op brengst hunner lauderyen leven. Te Parys volgt men het voorbeeld der byün, wal de verdeeling van hel werk betreft. Voor een mes, een eenvoudig zakmes, is de samenwerking van niet minder dan negen verschillende persoonen noodig: vyf voor den kling en vier voor hel hecht. Er zyn te Parys niet minder dan 16 fabrieken, uitsluitend voor de vervaerdiging van kunstoogen bestemd. De handel te Parys voedt op het oogenblik 402,232 menschen; 202,634 mannen en 192,598 vrouwen. Tc Parys kan men alles koopen en verkoopen. De 5952 voddenrapers, die in deze stad worden gevonden, houden er eene eigene beurs op na, waer oude cou ranten, lorren en gebroken glaswerk wordt ter markt gebragt. Niet minder dan zeven huizen zyn er, die in postzegels handel dryven, en met de geheele wereld in betrekking staen. Er zyn 1878 letterkundigen, die van hunnen letter kundigen arbeid leven moeten. Met hun 1878 houden zy er niet meer dan 808 dienstboden op na, maer zy onderhouden 2258 ouders en bloedverwanten. zwind leg ik my plat en plak het oor tegen den grond.... Pachter Joost was genaderdik doe hem teeken en hy slael. Hoe het kanon dondert! sprak ik. Welk kanon? Hel fransch kanon.—Waer? Rond Oude- naerde. Onmogelykj. de franschen liggen op de Macs. Hoor zeil.... Joost was nieuwsgierig. Hy kwam by en legde hel oor legen den grond, hel aen- ziehl van de baen gekeerd; zoodat de goede man geens zins bemerkte dat zyn peerd reeds bezeten was.... 'k Zal 'l u weerbrengen dezen avond, riep ik! En Waeterloos liep u achterna.... -Ja, peerdeloos. En T was te lael! En ik stond in tyds voor'l Brekelbosch!.... Daer hoorde ik veel gelier en dreigend geschreeuw. Zy zyn zoo vroeg aen T vechtendacht ik; en ik wou hel op myn gemak eens afzien. Dan, opdat niemand my kon voelen aenkomen, bond ik de hoeven van '1 peerd met verdroogd gras in, en ik hoorde al wat er omging: en ik sprong juist in lyds by om het mes van Tineke af te keeren v;an Collenier's borst. En nu, vroegTaviel, waeromdienschooncndraver niet behouden De duivel helpe u aeneenen anderen. Ik had beloofd hem weer le geven, cn een man als ik moet van zyn woord zyn. Simon en Faviel lachten den kapitein vierkant uil Waerom niet liever, schertste Simon, hel peerd by den toom geleid, hel eigenhandig besteld aen Waeterloos en den hoed in d'hand, den man gaen ber danken? Dat ware eens echt riddcrlyk geweest. Waeterloos is te nieuwsgierig, antwoordde Jan. Hy wou weten waer hel kanon donderde; maer liever toch zou hy den pcerdendicl' ontmoeten die hein dezen noen verschalkte, 'k Wed dal hy tegenwoordig voor zyn deur slact met zyn knechten om den kwant eens duchtig op den rug le donderen. Hy zal lang wachten het beest kent den weg van zynen stal, en.... myn gegeven woord blyffiueer. De twee luitenanten schokten de schouders. Van hier, hernam Jan, vertrekken wy naer de Schor. Daer geef ik den bacs zyn plunje weer.... Allyd 't zelfde, spotte Simon; houden is houden en krygen is de kunst. Onderdo geneesheeren lelt menallopathen, hommo- laihcn eo-ihydrolheropalhen. Gepatenteerde genees- iccrcn zyn er 1726, dat is dus ongeveer 1 yoor elke 1000 zielen. Behalve deze gorcgelde troepen is er een tal van ongeregelde troepen; een honderdtal somnambules zyn er, wier hulp ieder kan inroepen, die zyn hond verloren heelt, en eene menigte kaertenlegslers wordt er gevonden. By deze hielsle dames kan men zich abonneeren. Tegen betaling van een frank per maend, mag men elke week eenmael komen om zich de kacrl te laten leggen. Deze operatie duerl een kwartier, hoogstens tien minuten. Hel leger der ambtenaren is 32,939 persoonen sterk. Ambtenaer worden is een in Frankryk inheem- sclie ziekte. In Parys wordt veel gewerkt. Zoo men weet, dal er 300,000 leegloopers op slrael zwerven, zou men meunen dal niemand iets uitvoerde; doch wanneer men met den kreupelen duivel van Lesage de daken an de huizen kon ligten, zou men spoedig tot eene ;ansch ahdere opvatting worden bekeerd. Er wowll te Parys veel minder gedronken dan te Londen. Niettemin zyn in eerstgenoemde stad 25,000 wynhuize'u, en treft men er 7226 billards aen. Deze noodlottige inrichtingen zyn? van den morgen tolden avond vol en worden vooral door werklieden bezocht. De werklieden verkeeren in den treurigen waen, dal het voor de gezondheid hoogst noodig is, om,eer men aen hel werk gaet, een pierenverschrikkerlje le nemen (luer le ver;) een volksbygeloof, dat tol in de eerste helft der 16e eeuw wordt aangetroffen. Er zyn te Parys niet minder dan 200,000 personen, die des morgens opstaen, niet wetende hoe zy aen een middagmaal zullen komen. Zy leven, maer niemand woel eigenlyk hoe. Welk eene taek voor de politie om dit steeds aengroeiende leger in bedwang le houden, dat elk jaer vermeerdert door dal gansehe zwermen jaerlyks op Parys neervallen, en het cyler der bevol king zoodoende wordi verhoogd. Hel verschrikkelyk eyfer dezer recruten voor allerlei misdaden le verla gen, daerloe is gccnc politie in stael. HDAAJE. De politieke lydingen zyn schaers en devoor- vnllen fn Spanje alleen, zyn byna alles wat et- op politiek terrein gebeurt, alhoewel die nog weinig geloof verdienen, zooals zy door den telegrael worden meegedeeld. Voorloopige ge loofsbrieven worden tussclien de verschillende kabinetten en het gouvernement van maerschalk Serrano gewisseld, zoodat de receptie der ge- akkreditefèrde diplomaten, behalve in Rusland, kortelings kan plaets hebben. Volgens de Nord was de volgorde, in welke de verschillende mogendheden, die besloten het gouvernement van maerschalk Serrano te erkennen, hunne bytreding aen M. Ulloa, minis tervan buitenlansche zaken te Madrid beloofden, aldus: de eerste erkenning kwam van Duitsch- land, de tweede erkenning van Engeland, de derde van Frankryk, dan volgde Italië, daerna Portugal en eindelyk Oosteuryk-Hongarië. De kleine mogendheden, als Denemark, België, Zweden en Noorwegen enz. worden niet opge somd. Waerschynlyk zal die erkenning in denzelfden zin hebben plaets gehad, als de geloofsbrieven luiden der gevolmachtigden van Spanje by de vreemde hoven. Deze beginnen metdezinsnede: In naem der spaensche natie, liet hoofd der uitvoerende magt van de republiek, enz. Dat beteekent volgens onze uitlegging, in andere woorden: In naem der diktatuer van maer schalk Serrano, gerugsteund door de degens van de generaels van 3 jauuary 1874, of in naem van hel gouvernement des sabels. De Liberté, die volstrekt niet Carlist gezind is, brengt als volgt hulde aen don Corlos Op het oogenblik dat de europesche mogend heden aerzelen, om het gouvernement van maer schalk Serrano, uit eeneStaets-aenslag onlstaen, te erkennen, op het oogenblik, dat het kabinet van Madrid weigert de Cortes byeen te roepen, ten einde aen dit feitelyk gouvernement eene bekrachtigingen een gezag te geven, die het tot heden miste, heeft don Carlos een besluit getee- kend, waerby de vertegenwoordigers der dis- trikten van de provincie Alava tegen den 31 au gusty worden byeen geroepen tot het kiezen an eene algemeene deputatie en een byzondere junta, overeenkomstig de fueros. De pretendent kan geen gelukkiger inval hebben. Tot de be- wooners van Alava te spreken van hunne fueros, hunne aloude vryheden, is hun juist ter tyd de hun dierbare tyd en in hel geheugen roepen, toen men de provinciën van Biskaye, Guipuzcoa en Alava als zoovele kleine, onafhankelyke repu blieken beschouwde, die onder de bescherming der kroon van Castilië waren geplaetst. Door deze provinciën met Spanje te verceni- gen,door hunnealoude fueros op te hellen, heb ben de vorige gouvernementen een voortdurend konllikt in het leven geroepen, datde pretendent zich heeft ten nutte gemaekt, door in zekeren zin een terugkeer naer het verledene te beloven. Wy weten niet of Don Carlos zyn doel zal be reiken, of hy om zoo te spreken stap voor stap eene vertegenwoordiging van het land uit zyne gekozene zal weten byeen le brengen, maer tegenover de vyandige houding van den duit- sclien rykskanselier heelt de genomen maetre- gel wel een zekere politieke takt en handigheid. Wy lezen in eene korrespondentie uit Madrid, gedagtcckend van 26 augusty: Een telegram, dezen morgend aengekomen meldt, wel is waer onder alle voorbehouding, dat het garnizoen van Puycerda, tot bet uiterste gebragt, en na verscheidene aenvallen afgeweerd te hebben, eindelyk zou gevraegd hebben om zich over te geven. Deze nieuwe neêrlaeg der republiekeinen verdient echter bevestiging, te meer daer eene hulpkolom ter ontzetting dezer stad is gezonden, welke zou moeten tegenge houden zyn door de Carlislen, ofwel door eenig onverwacht toeval. In het ministerie van oorlog zegt men dat Zabala bevel heeft gegeven oinde ontzetting van Puycerda en de herinnemingvanSeo de Urgel gelyktydig te bewerken. Deze twee operatiën zouden inderdaed, byna te gelykertyd kunnen Zoo is 'l, bevestigde Faviel. De nieuwe luitenant dorst er zelfs byvoegen: Kapitein gy zyl 'ne snul Gelukkig voor hem, was de kapitein juist op dees oogenblik vari goede luim. Hy vergenoegde zich met op minachligen toon te antwoordden Wal men al moet hooren van dieven en slecht volk! Jan wist, by hooren verhalen, dal Cartouche nooit zyn gegeven woord le kort kwam; en Cartouche zou hy evenaren, ja, overtreffen!!... Wie,nopens dat punt, anders dachten dan hy, sehold hy uit voor dieven en slecht volk.... bic dieven eu dat slecht volk hadden, wel is waer, hem kunnen antwoorden: En gy? Maer dat ware wal al le stout gesproken geweest, want Jan hield aen zyn weerdigheid eu had felle vuisten. Nogtans het is te vreezen, dat meester Jan, in zyne dolle verwaendheid, den paryschen held zoo verre zal overtreffen dal by sleehls deszelfs caricatucr zal daerslellen, en hy zal sterven gclyk Tineke hem heeft gedoopt, als Boeren-Carlouche! En om u le looncn, sprak hy lot zyne luitenan ten, dal ik eorlyk hen in handel en wandel, hier hebt gy de beurs van Lippe Parré: ik sehenk u elk twee kronen; ik houdt er zes voor my als kapitein, en de rest is voor Embo, voor de kas der bende. En breken wy in hy de Dieracrls? Zeker ja, en zelfs hy Lippe.... By Lippe?.... Dat toch ware niet eerlyk,kapitein. Heb ik Lippe beloofd hy hem nieL in le breken? Neen; maer gyhebt hemde bescherming .beloofd van de bende, en gy zendt hem de bende op den hals. Die iobraek zal gebeuren op de eerlyksle wyze. Ik ken Lippe; hy zal er willen byzyn wanneer wy de Dicraerts zullen bestormen, en van dit oogenblik af is hy verkocht. Laet my begaen: myn plan is getrokken. En nu, vooruil naer de Schor; daer zullen wy rusten. Morgen vroeg naer den Paling. Jack Steven zal my zeggen hoe ik gemakkelyksl op den toren van Aelst kan geraken,... Op den toren?.,.. Ik ga myn oud kol bezoeken. Gy spot?.,.. Dal heb ik my in 't hoofd gestoken en 't moet er door. De makkers keurden hevig hel roekeloos bestek af; maer hunne bemerkingen, hoe gegrond ook, kregen geen antwoord; Jan slapie vooruit zoo fel hy kon en de luitenanten hadden moeite hem te volgen: zoo moesten zy wel zvvygen. Ten tien ure van den avond stonden zy voor de Schor en de baes werd opgeklopt. Jan vroeg logement. De kelderkamer werd in be schik gebragt en de brigands sliepen gerust in. De bacs integendeel kon gecu oog meer luiken: hy sleet dien droef langdurigen naehL met zuchten en kermenalweer dal gespuis ten mynenlDe bende onder myn dak!.... Ware de vrouw thuis!.... 's Anderendacgs kreeg de bacs zyn plunje terug, 't was toch dat gewonnen; en de kapitein, in boeren- kleeren, de wapens onder den kiel, zeilde met do makkers af naer Aspelaer. Gekomen op Sevecolcn hield hy eensklaps stil, en wees met den vinger vooruil in de richting van Sraer- rehbe. Erkent gy wie ginder aenkoint? vroeg hy. Die met zynen dry lip, zynen sabel cn zyn geweer? Een soldaet waerschynlyk. Hy is soldaet geweest, en nu is hy pretor op Schendelbeke. Gryzo Cinlhe, dc veldwachter? Dezelfde. Ik sla hem nog wat schuldig, cn, ver mits ik nu toch aen T afrekenen ben mei iedereep, zullen wy dezen in'l voorbygaon maer meenemen.... Gy, alle hei de baen af; verduikt u. Den mond geslo ten en deooren open!,... Let maer loc, hy is niet gemakkelykl Jan ging den veldwachter te gemoel, groette hem, en trok voorby, stout en onverschillig. De veldwachter stond. Jan bemerkte het en stond ook. Gryze Cinthe sprakeloos, onderzocht met het oog den hoer van hoold lol de voelen. De hoer onderzoclit Cinthe met even slrakken blik en even tergende nieuwsgierigheid. Ik ken u, sprak de preter.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1