N° 193. Zondag 13 September 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYKSCSI NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Aelst, 12 September. Buitenïiuidseh Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van hot hlntl Is gevestljjd In «le K£apellestraet IV8 11, wner alio hrloveii, galden, enz. vrncbtvry mofttan loegexund^n worden. AbonnementRprys SS Ir. 'ejaers, voorafbetaelbaer. Voor den huiten kun men Inscliryvun In ul de poetkuntooren, en voor de lan«lelyl&e gomeauton hy de lirlerdrngei'M» CHINA. De Chineezen wapenen zich, met hel oog op een mogelyken oorlog met Japan. Met spoed worden er troepen naer Formosa gezonden en aenzienlyke krygsmagten worden te Swatow en Amoy saemge'trokken. Kanons van de nieuw ste modellen, waeronder men Gatlingkanons telt uit liet arsenael van Nankin, zyn naer het vermoedelyk oorlogstooneel vervoerd. In de opgewondenheid van het oogenblik, heeft de onderkoning zoo ver de overleverin gen zyner voorouders vergeten, dat hy eene telegraetlyn daergesteld heeft van de reede van het eiland Pagode, aen de monding van de ri vier de Min tol aen zyne wooning in de stad. -Dê-0tt^€-ASl^terkingen van Taku zyn hersteld en een groot nicu^kaSlöfilis^Pjigerigt, waerop de Kruppkanons dreigend staeii te güpca. Men meldt dat er torpillen zullen geplaetst wordêfl- op de afdyking van Woosung. Een gekurasseerd schip is by de chineesche marine gevoegd. Waer is de tyd toen die goede mandarynen tegen deEngelschen te velde trok ken, met houten kanons en .met schilderyen waerop vuerspuwende monsters afgebeeld wa ren? Er zullen weldra geene Chineezen meer zyn! SPANJE. Men leest jn-een-3 korrespondentie gedagtee- kend uit San-'Sebastiani, 2 september: Generael Zabala heeft, in den veldslag die op 28 augusty naby La Puebla d'Arganson heeft plaets gehad, eene nieuwe neêrlaeg ondergaen. Het plan van den veldlogt dat hy met zooveel moeite had opgevat, is geheel en gansch omver geworpen. De verantwoordelykheid hiervan valt, zegt men, op generael Ceballos, die met 8000 man en twee eskadrons ruitery eenen aenVal ruoesl uitvoeren op los Arcos en die opgehouden werd te Viaua, eene kleine stad, gelegen op zes kilometers afstand van Logrono, op den weg van Eslella. Moriones werd tusschen Tafalla en Puente- la-Reyna, tegengehouden door Dorregaray. Men weet niets stelligs over de botsingen die plaets gehad hebben,-zelfs niet genoeg om zich het minste denkbeeld te kunnen vormen over de operatie welker uitvoering men gepoogd heelt. Het is noglans bekend dat op 27 augusty 's avonds de brigade der voorwacht, aengevoerd door Blanco, Miranda verlaten heeft in de rig- ting van Arminon en den nacht overgebragt heeft op de hoogten van het graefschapTrevino, welke het dorp.behcerschen. 's Anderendaegs TWEEDE DEEL. IX. Te Aelst. (91® VERVOLG.) Het isde tweede maeldatwyden kapitein ontmoeten "le'Aspelaetvin den Paling. Eenige dagen geleden, vonden wy er heiri, bezig met zynen te langen sabel een stuk af te vylcn: deesmael heeft de zonderlinge wapensmid wat anders by de band. De achterkamer is in eene smids herschapen; Jan heeft hamers en aembecld doen leenen en twee yzeren platen gokochl; en nu staen kapitein en "luitenanten aen 't smeden bovenarms om uit het gloeiend metael een harnas le vervaerdigen. Jan had gezegd: lot den dag van hedenwaren moed en slimheid myn beste borstwapen; maer, meer dan ooit, heb ikvoortaen te rekenen mctvrflsehe broeders, met verraders; en een kwade slag is gauw gegeven. Daerop had hy de twee luitenanten den hamer in 'de'vuist gestoken, hen op eed doende zweren van nooit, aen wie het zy, kenbaer te maken dat hy, de kapitein, met een yzeren lyfrok onder' de kleederen liep. Hy zwoer op zyne beurt, dat hy die voorzorg nam, niet uit benauwdheid, uit lafhartigheid, maer kei uit nood; en hy riep het voorbeeld in va.ii.Car- i"i" he, die zeker geen bloodacrd was, en nochtans, e of by nachie, nooit zyn maliehemd verliet. \en het maliehemd van Cartouche wist hy niet te geraken; hyzou zich voor het oogenblik vergenoegen zyn kuras, hoe plomp en zvvaer ook, en hoe lastig uicigde lezynom dragen. Wy erinneren ons le hebben hooren zeggen door ouderlingen dat Jan De Lichte mismaekt was van lichaem, dal hy eenen hoogen rug had. Nergens in de menigvuldige stukken door ons geraedpleegd, hebben wy dit gezegde bevestigd gevonden. Integendeel, daer waer er byzondere spraek is van hem, wordt hy afge schilderd gelyk wy zeiven, van het begin dezes ver- haels, hem voordroegen, tewelen, als een pronte, llinksche kerel, hoewel hy ros was van haer. Ten andere, in de processtukken slaet hy herhaclde mael vermeld als zynde geweestvrywilliger in T hollandsch leger; en over honderd dertig jaren evenmin als nu, moglen mismaeklen noch bullenaersaenspraek maken (1) Eigendom der Gazette van Aelst. 's morgens trok de brigade Pino door Zadorra en bezette Manranos, terwyl de brigadeOviedo post vatto op den regterkaul der baen van Vit- toria tusschen Arminon en La Puebla. Gene rael Zabala volgde deze baen, aen het hoofd van zyn legerkorps. Het gevecht begon aen den regtervleugel. Twee carlistische bataillons, die in het dorp Anastro door sterke verschansingen beschermd waren, sneden den brigade-generael Oviedo den weg af. Links werd de brigade Pino, door twee andere bataillons die de hoogten een wei nig voor Tuyo bezetten, gedwongen zich achter haer geschut te verschuilen. Eindelyk, na een gevecht dat niet minder dan vyf uren duerde, geraekte het leger tot in het dorp La Puebla. Deze positie kou men niet behouden zonder gevaer te loopen van omringd te worden doorde carlistische troepen die langs alle kanten aenkwamen. Na den toren van den optischen telegraef bevoorraed te hebben, be val generael Zabala den terugtocht op Miranda. Terwyl de opperbevelhebber zynen optocht in de richting van Vittoria uitvoerde, trok ge nerael Ceballos over den Ebro langs de brug van Logrono en trok Viana binnen. By het uit- gaen dezer stad bevond hy zich op eens voor eene carlistische overmagt en na een onbedui dend gevecht, vond hy zich verpligt terug te wyken. Deze dubbele slechte uitval heeft een leven- digen indruk gemaekt op het gouvernement van Madrid. Generael Zabala werd in allerhaestge- roepen en vertrok naer de hoofdstad. De tydingen uit Spanje oefenen natuerlyk een grooten invloed uit op de gemoederen in Duitschland, vooral sedert hel voorval te Que- taria. Reeds is er gezegd dat het duitsch eska der zou versterkt worden, maer hetschynt dat het gouvernement niet te haeslig wil voort- gaen, ten einde de gevaljen van botsingen tus schen Spanjaerden en Duitschers niet grooter te maken, en geen vat te geven voor diploma tische geschillen, welke hieruit moeten voort spruiten. Daerom ook weerspreekt waerschyn- lyk eene depeche, die gezegd wordt uil goed ingelichte bron te komen, stellig de tyding, dat het eskader in de Cantabrische-zee zou ver sterkt worden, en beweert zy verder, dat er tot nu toe niets nopens dit ontwerp bepaeldwcrd. EIIAA'ItïlVSi. De Union van Parys heeft de volgende be- rigten ontvangen, onder dato 7 september: Luidens depeches uit Bayonne zyn wy ge- magtigd te melden, dat er-een verwoede veld slag geleverd is, die dry achtereenvolgende da gen hernomen werd, tusschen de Carlisten on der aenvoering van cabecilla Saballs en de op liet edel soldatenspel. Dus, wat die ouderlingen ons verhaelden is niet gegrond, en grootvader of oud- grootvader, door wie die overlevering lol hen is ge komen, moeten Jan De Liclilc gezien hebben of van hem hebben hooren spreken, sleehls dan wanneer hy reeds met zyne plaet op den rug liep; want dat hy dicrwyze cenigszins geleek aen eene schildpad met hare schelp eer dan aen Cartouche mei zyn fyn ge werkt pantser, is zeer acnnemelyk. Vóór de kapitein oen Paling verliet, wist hy door zyne bespieders dal de Bende, volgens gegeven bevel, het Drekelbosch had geruimd, ter uilzondering van Tineke, Pier Putte en Gillis Van Pamele, die gebleven waren om, zegden zy, Tónen den Brelleur le verzor gen die maer in eenen soberen slaet verkeerde. Daerop had Jan order gegeven die kerels van naby te volgen, opdat hy in lyds kon vernemen wat zy in 't gedacht hadden, want voor hem was de verzorging van den Brelleur slechts een voorwendsel. Weinige dagen nadien, rond tien ure voormiddag, wandelde over en weder de markt van Aelst,een lakei. Hy moest van hoogen- huize zyn, die lakei, want hy was zeer deftig uitgedost; zqo pront, ja,dal hy de aen- dacht op zich irok van soldaten en poorlers. Doch, noch de bewondering der voorbygaenden, noch de pracht zyner ryk gekleurde livrei maekten hem Irotsch; zeer bang, integendeel, zag hy er uit en uiterst ver legen: men had beweerd dat die heerenknecht met zyn roode kazak, ietswat kwam te misdryven en dal hy vreesde erkend le worden. Hy ging met hel hoofd in den grond alsof hy spelden zocht, loerende van on der zynen diep afgetrokken hoed de markt rond als zocht of verwachtte hy iemand die hem van zynen Ias- ligen post moest verlossen. Soms ook keek hy,benauwd weg, inde rigting der Zoulslraet, en dan morde hy binnensmonds: 't Is daer dat ze wonen, de Demulders, oom Jan en tante Lisbeth; '1 is daer dat ik ben geboren en waer Barthel is gekend van huis tot huis..,. Z'hebben my schoon vermomd, ja; maer sprak er my iemand aen uil de Zoulslraet, iemand van de Doorselaers, van de Michielsen ol van do Wellekens, Barthel wareeraen, Üe namen dier bewoners der Zoulslraet zyn ontleend aen eene Revue gedaan (omtrent den tyd van ons verhael) van de communicanten binnen de siadt Aelst endc de twee prelerycn van Mylbeke ende Schaerbeke, op bevel van Durghmeester ende Schepenen, ende geteekend P. 1'. üeruddere, grejjier der stede. republiekeinsche kolommen van generael Lopez Dominguez. De republiekeinen konden niet door de carlistische rangen breken, en zagen zich dus genoodzaekt van hun plan af te zien om Cerdagne binnen te rukken. De belegering van Puycerda is denzelfden dag hernomen. Er heeft eene botsing plaets gehad op de kust van Biscaye, tusschen de Carlisten en de pruisische kanonneersloepen. Eene depcche uit Madrid, zelfde dagleekewing, luidt daerentegen kortweg: Generael Lopez Dominguez heeft de Carlis ten vyfmael overhoop geslagen, alvorens Puy cerda te ontzetten. De depeche van kommandant Zembst werpt al de schuld van de botsing tusschen de Pruisen en Carlisten op deze laetste, die dan toch geene hoegenaemde reden hebben dooreigen toedoen, niet alleen meer Kruppkanons tegenover hunne rangen te zien opryzen, maer ook met duitsche troepen handgemeen te worden. Het is echler onmogelyktot nu toe te kunnen bevestigen, langs welke zyde het ongelyk van den aenval is, hoewel de republiekeinsche dag bladen stout weg bevestigen dat de Carlisten niet langer hunne uitdagende houding kunnen verbergen, met le beweren dat de Pruisen Zumaya, naby Quetai'ia gebombardeerd hebben, waerop een geweervuer geopend is, ten einde den aenval af te slaen. Wat ook van het geval waer zy,zoo gelooven wy het voorzigtig het feit niet le beoordeelen, voor aleer wy nauwkeurige inliglingen ontvan gen hebben. Het is onbeiwistbaer dat, indien het feit waer is, dit kan aenleiding geven tot ernstige verwikkelingen, waervan denuitslag niet te voorspellen is. Er zyn te veel persoonen die belang hebben in het ontstaen dier oneenig- heden, om de geruchten over dit voorval niet met ajle voorbehouding te behandelen. De London Times zegt nopens deze kwestie, dal het weinig afdoet te weien op wie de ver antwoordelykheid van dien aenval rust. Dat wat vooral belangryk is, zegt het engelsch dagblad, is het feit dat eene groote mogendheid in aen- raking is gekomen met den oproer. Dit voorval zou aen prins von Bismark het voorwendsel eener regtstreeksche tusschcnkomst in de hand kunnen geven, indien hy zulks verlangde; maer.... de moeilykheid van eene dergelyke onderneming, maekt die veronderstelling hoogst onwaerschynlyk. (Dus ook niet onmogelyk). Er wordt reeds onder alle voorbehouding ge zegd dat de vertegenwoordigers van Pruisen by de verschillende hoven van Europa, in het ge heim bevel hebben ontvangen, ollieieus de kabi netten te polsen, ten einde te weten op welke dat voel ik.,.. Ook wal zyn ze van zin met my?... 't Is Mie-Gendarme die my gelakkeld heeft gelyk ik hier loop.... Waerom.? Welke rol moei ik spelen?.,. Stelen of kelen heb ik nog niet moeten doen; maer wat zal 't vandaeg zyn.... 'k ben 'ne zeer schoone jongen nu, 't is waer; als z'cr maer geen kleinen jongen van ma ken..,. En de helsche brigand, waer blyft hy?.... Kon ik hem maer onlloopen!... Hy moest hier zyn klok slag tiene; het slaet ticne, en.... Iemand ldople den lakei op den schouder: hy ver bleekte. Gy wacht op uw meesier? werd hem gevraegd daer slaet hy sedert vyf minuten u achterna te kyken. De lakei erkende geenszins dengene die hem kwam le verwittigen. Veel min erkende hy dengene dien men hem voorstelde als zynde zyn meester Wie daer slond was een Jonkheer, geleersd en gespoord; met een gepoeierd pruiksken onder den hoed, met netel doeken halsband, geborduerde vesl en broek, en een fynen lluweelen frak,... T ls gedraeid en gesponnen de jonge edelman dien wy weleer ontmoetten te Brus sel, by Koben uil hel Kruisken. De Jonkheer lachlle hartelyk om de verrassing van den lakei, en zyn zwcepken vattende, gaf hy hem eenen trok tusschen de beenen. Wat is zwarter dan kool? was de vraeg. Aï, riep Barthel, zyt gy hel?... Maer, bliksems, ge moest daerom zoo hard niet slaen! Ik ben toch uwe hond niet, meen ik? Kom! gebood de andere: ik vooruil, en gy dry passen achter, gelyk hel een wel gekweekten edel- manskncchl betaemt.... Barthel had wel aen le houden, vragende welke comedie er nu te spelen was,hy kreeg geen antwoord; en beiden trokken Werfwaerls op. Gekomen in den hoek der Kefugie van Affligem hield de Jonkheer stil, keek beseheiden rond zich henen, en niemand ontwarende, haeldo hy voorzigtig een stuk perkament van onder zyn kleed. Lees! gebood hy den lakei. Deze las: Permissie lol ingang der gevangenis sen del' slede van Aelst.» Geteekend Ch.Bagucnault de Beauvais. Hy herlas en onderzocht nauwkeurig hel geschrift. Jan, sprak hy, mag ik u eenen raed geven? Te weten Steek dat perkament in 't vuer: het is noch het handtceken van den Provost-gencrael, noch de pen van den greflier. manier eene regtstreeksche gezamentlyke tus schcnkomst in de zaken van Spanje zou ontvan gen worden. Het gouvernement van Madrid zal de botsing tusschen de Carlisten en Pruisen zoo veel ontkennen als mogelyk is, omdat het weet dat eene regtstreeksche tusschcnkomst van Duitschland al de partyen in Spanje naer don Carlos zou doen overloopen; maer Duitschland zelve weet niet goed welke houding aennemen, dewyl hetzichwat ligtvecrdig in eenen veldtogt tegen de Carlisten gewikkeld heeft. De Moniteur francais spreekt insgelyks over de vrees,die in Europa hecrscht,omdat Duitsch land een voorwendsel zoekt, door bovengemeld feit, om regtstrceks zich té bemoeien met de carlistische kwestie, maer eindigt dit artikel met het volgende besluit: Naer alle waerschynlykheid echter, zal het kabinet van Berlyn gewilliger overgaen, de an dere europesche mogendheden tegen de Carlis ten op te hitsen, door zekere diplomatische mid delen, liever dan zelve eene houding en eene verantwoordelykheid aen te nemen, die moeie- lyk in overeenstemming zou te brengen zyn met den aerdrykskundigen toestand van Duitschland. De erkenning van het gouvernemenl-Serrano door Europa, zou dus langs die zyde aenleiding kunnen geven, tot geheel onverwachte voor stellen, waerdoor de weigering van Rusland, om die erkenning by te treden, zich duidelyk zou afteekenen. De Union van Parys bevat de volgende depeche: De Carlisten hebben werkelyk uit Gumaya op de pruisische sloepen gevuerd, die eene gewapende landing op de kust wilden be proeven. De troepen van don Carlos, die geene der diplomatische overeenkomsten van Duitsch land met maerschalk Serrano erkennen, zullen altyd 'tspaensch grondgebied doen eerbiedigen. Gisteren zyn de omstreken van Irun en Fontarabia door 3 bataillons Carlisten bezet. Italië en Frankryk blyven, in plaets van te bezuinigen en de belasting*le verminderen, tot aen de landen toe gewapend. Italië heefteen leger van737,514 man. Frank ryk wapent zich insgelyks tenpryze van groote uitgaven. Reeds zyn er 400 millioen frank toegestaen voor het vullen der magazynen en nog een mil liard wordt door den minister gevraegd, om ze in voldoenden toestand te brengen. De Nationale Vergadering heeft zich zoo mild mogelyk getoond in alle militairezaken.Eenige weken geleden verleende ze 100 millioen om te beginnen aen de versteiking van Parys.de oos- telyke grenzen en de Alpen, werken die geraemd zyn op 675 millioen door de ingenieurs, en dus wel het dubbel zullen kosten. Ik weet bet wel: 't komt van Pctryns. Sleek hel in '1 vuer dan, of betraepl men u by ongeluk met dilvalsch liandleeken by, de Provost i's ligt gestoord en gy zult bel druk bezuren. Sohryf gy dan de permissie. Ik? By duivel en hel dat zal ik niet. Hel is al le veel dat ik deserteur ben, om my nu nog met schrift- yervalsehiug te belasten. Ik moet nogtansopden toren! Op den toren? ls 't maer dat? Wel, daertoé hebt gy immers geen papioren noodig! Zoo? Zeg op! Gy hebt u slechts te noemen; gy hebt slechts aen den minsten straelveger te zeggen dat gy Jan De Lichte zyt, en ter stonde zyt gy op den toren, en dees mael zyt gy er voor goed, meester kapitein. Barthel, gy spot. Ik spreek zeer ernstig. De kapitein bedacht zich Waer woont gy? Sedert veertien dagen woon ik to Hundelgem. Ik vraeg waer gy woont, hier te Aelst, gy of uwe familie. In de Zoulslraet, in T eerste van de zes laetste huizen woont myn oom, Jan De Mulder. Kom wy trekken by Jan-oom. Daer zullen wy bcraedslagen. ll< naer de Zoulslraet?.;.. met u?.... Hola! Waerom niet? Zie, Jan, hebt gv het ongeluk my naer de Zoulslraet te leiden, ik zweer het u, op den bult vaft myn zuster en op myn eigen leven, dal ik 't halvcute markt aen 't roepen val en ik verklaer, waer poorlers en soldaten byslaen, dat gy de kapitein der bende zyt dien men overal opzoekt..., En ik, ik klaeg u aen als deserteur! Dat deert my niet! liet zal my integendeel een troost zyn te sterven, wetende dat gy nevens my hangt, aen dezelfde galg. Gemeend, Barthel? Boproef het eens! Want naer de Zoulstraol ga ik niet.... Jan bedacht zich voor de tweede mael. Gevonden! riep hy. En hy trok Barthel mee naer de Werfkroeg welke wy reeds hebben leeren kennen. (Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1