N° 194. Zondag 20 September 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte, Aelst, 19 September. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel run liet bluJ I» gevestigd In .le l£*.pellis.tr«et I*. 11, wuer ,1k brluvsn, gol.len, em. vraebtvry moeten toegezonden warden. Abon.iement.prye a fr. •ej«.»re, voornrbetuelbner. Voor den bulton ban men In.chryven l.i nl d. poetbuntooren. en voor do Iandelybo gemeenten by do briefdrager.. FRANKRYK. Het fransch gouvernement moet niet al te best gezind zyn over de redevoering, welke markies della Vega de Armijo, afgezant van Spanje by het gouvernement van maerschalk Mac-Mahon, by zyne receptie heeft uitgesproken. De Pres se, het gekende orgaen van hertog Deca- zes, minister van buitenlandsche zaken, zegt dat die redevoering een zonderlingen indruk heeft achtergelaten, en dat zyne uitdrukkingen onze eeuw dry honderd jaer achteruit wilden voeren. Wy dachten, zegt dit dagblad, den af gezant van Karei V te hooren spreken tot koning Frans I, en hem te hooren klagen over den op roer der Gentenaers. De toon is hoogmoedig. Er wordt in gespro ken over de ondervonden voldoening, by het herstellen der officieele betrekkingen tusschen de twee landen; maer geene de minste zinspe ling wordt er gemaekt over dankbetuiging voor bewezen diensten van Frankryk aen Spanje; geèn woord wordt er gezegd van deelneming voor het ongelukkig Frankryk, welker erken ning Spanje weigerde, tydens de overrompeling door Duitschland. Er was van niets spraek dan van de gekoesterde hoop, dat deze goede stem ming zou meêwerken tot het eindigen van den oorlog, die in de grensprovinciën van Frankryk woedt. Uit stellige bron wordt ons verzekerd, zegt de Patrie van Parys, dat groothertog Konstan- tyn, broeder van den keizer aller Russen, by M. Thiers sterk heeft aengedrongen om dezen van zyne persoonlyke inzigten te doen afzien en zyne volgelingen by de konservatieve party aen te sluiten. De reden van dien aendrang moet gezocht worden in het belang dat er in gelegen is, en voor Frankryk en voor Rusland, dat het gouvernement van maerschalk Mac-Mahon eene echte instelling wordt, die, met behulp van alle brave burgers, elk revolutionnair betoog kan onderdrukken. Het bereiken van dit doel, zegt hierop de Patrie, is des te meer te verlangen, dewyl de duitsche dagbladen zeer ongerust zyn over de reis van den groothertog in Frankryk en daerin eene pooging zien, om een bondgenootschap tusschen de twee landen te sluiten, in 't voor uitzicht op een mogelyken oorlog tusschen de twee keizerryken. De drukpers die prins von Bismark verdedigt, schynt volle vertrouwen te hebben in het verbond van Gastein, ofschoon ook door de weigering van Rusland, by het er kennen der spaensche republiek eene eerste in- (i) TWEEDE DEEL. IX. Tc Aelsl. (92* VERVOLG.) In de kroeg, mogt Darthei bestaligen dat, wanneer zyn hoogedele meester zich gewaerdigde te Aelst zyne intrede te doen, hy zonder gevolg niet kwam. Er zaten daereen twintigtal kerelsdie Barthel nooit had gezien, doch op den eersten oogslag erkende voor dieven en slecht volk. De goede jongen werd meer en meer ver legen. Nu, Jan had gezegd dal hy het gevonden had. Wat?.... Voor den noen had men den vreemden edel man tweemael gezien in de Ridderstraet, waer de Vilain's woonden. Was hy by den Burgemeester ge weest? Hy was er uitzinnig stout genoeg voor,... De tweede mael was hy een oogenblik blyven staen vóór de Gildekamer van St-Antonius: hy was er een stuk beschreven papier aen 't spellen geweest, en nogmaels had hy gezegd: gevonden! gevonden!..,. Omtrenldryurenamiddagzagmen hem marktwaerls komen afgezakt, vergezeld van eenen sladsbediende en gevolgd van zynen lakei. Hy hield stand voor den toren en de lakei kreeg bevel voor de deur te blyven wachten totdat hy beneden kwam. Goed, morde Barthel; mogt gymaer nooit meer beneden komen! De bediende ontbood den cipier. Die cipier kon geen dertig jaer oud zyn. Hy was lang van gestalte en moest, vroeger lyd, een pronte kloeke jongeling zyn geweest. Maer nu was hy bleek en mager alsof de kwynziekte hem verleerde; hy ging met gebogen rug, en hinkte aen hel linker been. Jan erkende dien cipier, en zyne lippen begonnen te grynzen; doch hy wederhield zich. Maer toen de zware sleutel in het deurken werd gestoken en het yzer kryschte, dan sidderde hy onvrywillig; en hy klom de 45 trapkens op, en vóór hy by de deur van zyn kol stond, was hy bleek als een lyk. De sleuteldrager ontgrendelde de deur en leidde Jan binnen. t Is hier, sprak hy, hier dat men de zwaerst vermoede betichten opsluit. De laetste occupant was (I) Eigendom der Gazette van Aei.st, breuk hierop gemaekt is; maer de dagbladen van Saksen vooral ontkennen niet, dat een oor log tusschen de Slavische en teutonische stam men zeer mogelyk wordt, en uit dit oogpunt beschouwd, wordt vooral het verblyf van den groothertog Konstantyn in Frankryk belangryk. Maerschalk Bazaine heeft eenen brief ge schreven aen den New-York Herald, waerin hy zich regtveerdigt over Sedan en zyne ontvluch- ting. Hy werpt de schuld van de neêriaeg op gansch andere oorzaken, dan de voerders van het proces deden; op de slechte inrigting en het kleiner getal stryders, die men tegenover het duitsche Jeger stellen kon. Ten slotte zegt de maerschalk Ik kan my over vele bitterheden troosten door my te herinneren dat uw ouslerfelykc Washington niet volkomen vry is gebleven van beleedigingen in den aerd dergenen, welke men my heeft toegeworpen en dat zyn vriend Lafayette, nog grootere beproevingen dan de myne heeft te lyden gehad. Lafayette heeft Lodewyk XVI, zynen vorst, zien onthoofden; zyne troepen hebben hem beschuldigd en wal meer is, deze verloren allen.eerbied voor hunnen bevelhebber. Om te ontsnappen aen een vonnis, zooals dat wacrdoor ik getroffen werd, vond Lafayette zich ge dwongen eene schuilplaets te zoeken in hel vyande- lyk leger, onder de soldalen van den keizer van Duitschland. Goddank! ik ben minder ongelukkig ge weest, dan deze groote patriot. Ik ben op verre na niet ryk, maer buiten myne vryheid bezit ik onwaerdeerbarc schatten. Ik bezit voor eehtgenoote eene amerikaensche vrouw, die my de grootste bewyzen van opofTering gegeven heeft, welke aen eene vrouw kunnen gevraegd worden; ik bezit kindereu, die ik zeer lief heb; een voorlreffely- ken broeder, die my zou aenmoedigen indien dit noodig ware en lel eenigc vrienden, die my ondanks alles trouw blyven. Myn toestand is dus niet wanhopig. Ik klacg niet en verlang niet dat men my beklage. Indien het noo dig is, zal ik hel voorbeeld volgen van een uwer landgenoolen, den beroemden generael Lee, de over wonnene van Richmond en in den handenarbeid het welzyn myner familie zoeken. Ik laet my niet neer drukken door de grillen van het lot en heb myn nede- rigen oorsprong niet vergeten. Ik ben simper soldael geweest, heb ransel en geweer gedragenen den ar beid heeft niets dal my afschrikt of vernedert. Ik aenzie myne militaire loopbaen nog niet als geëindigd; ik ben gezond en bezit nogal inynekracht. Er zyn pligten die ik nog te vervullen heb en ik zal die volbrengen, zoodra het oogenblik er toe aengebro- ken is. Ongetwyfeld zal dan hel geluk dat zich zoo wreed tegen my gekeerd heeft, my die laetste ver zachting brengen, welke zy dikwyls aen oude solda ten schenkt. GeleekendMaerschalk BAZAINE. ITALIË. Uit ofliciëele cyfers blykt, dat van 1862 tot 1873, dus 12 jaer, door het italiaensch minis terie van oorlog is uitgegeven eene som van ",632,797,437 liras, waervan 260 millioen voor zekere Van der Geenst van Nederbrakel. Hy werd ge- geesseld, gebrandmerkt en naer de galei gevoerd. De edelman beweerde geen vlaemsch to kennen, en vroeg uillegging in 't Iransch. De voorlaelsle occupant, hernam de cipier, was zekere Jan De Lichte..,. Jan zuchtte pynlyk, en zyne verkrampte vuist zocht wraekgierig vvien of watzy treffen zou..., Een akelig graf, niet waer, heer? Het zicht alleen ervan ontstelt u, dat zie ik. Ik heb hier nog vreemde lingen binnengebragt, en zy ook verbleekten. Wal zal hel zyn als gy de lorluerkamer zult zien; de lortuer- kamer met hare pynbanken en hare raderen, zwart van gestold bloed; met hare brandyzers en geessels; hare stalen hefboomen om ribben en leden te breken; hare aerden kannen waermede men den patient, wan neer men hem te folteren rekt en hy niet klappen wil, item zooveel pollen water opgiet totdat hy klappe of barste...; en de bank waer de regters gezeten zyn en vanwaerzy dil alles afzien, onverschillig en onbewo gen!.... Wy ook, wy, die leven by geesselen, brand merken en radbraken, wy zyn daer ongevoelig aen; maer voor vreemdelingen is" hel wal anders. Anders ook voor dengene die door dat slraelje moet passeo- ren.... Zie; daerin den hoek, aen die kelen, lag Jan De Lichte, en hy lag er tien maend. Wat hy gedurende die tien eeuwendurende maenden heeft afgezien is met geen pen te beschryven.... Doch, hy had het niet gestolen, de brigand; en krygen wy hem terug.... Kent gy dien Jan De Lichte? vroeg de kapitein bevend. - Of ik hem ken! Ik was dan beulsknecht en heb hem helpen geeselen.... Doch geeselcn deed hem weinig, hel was een taeie kerel; maer ik sprak een ongelukkigwoord te veel en vroeg hem spottend ofdc maeltyd hem had gesmacht.... Hy was tot eeuwigdu rende ballingschap verwezen; maer de schelm is weten te ontsnappen en hy heeft zich gewroken. Zie, heer, gelyk ik hier sta, was ik weleer de felste beuls knecht van Nederland; ik had zelfs een landje dat naer het beulschap louterde, en tol dil ambt zou ik geko men zyn. Nu vindt gy van den gespierden beulsknecht slechts het geraemte meer, en ik ben een verdorven man. 't ls Jan De Lichte die my heeft afgewacht aen de Gentsche poort; daer heeft hy my doen geeselen op zyne beurt, en my zoo wreed mishandeld dat ik meteen gebroken been naer't hospilael werd gevoerd, en ik nu niet de lering zit waer ik moet van sterven. Om Godswille! Doch ik hoop nog lang genoeg te leven den slag van Custozza en 6 millioen voor de in neming van Rome. Dus bleven 2,366,793,437 liras over voor onderhoud van het italiaensch leger, dat op papier 200,000 man telt. Verdeelt men die som over de twaelf jaer, dan blykt dat het italiaensch leger jaerlyks 200,000 millioen liras kost. En zulk een duer leger kan niet ééne provincie, Sicilië, tot orde en rust brengen. Hoe ellendig moet dan wel dal leger zyn Naer aenduiding van de Qazette de Franc, hebben verschillende fransche dagbladen ge meld, dat het italiaensch gouvernement einde- lyk van het Iransch kabinet de terugroeping van den (hénoque verkregen had. Noglans moet, volgens beweren van een goed ingeligt fransch dagblad, deze pooging van M. von Bis- mark geheel mislukt zyn en zal het italiaensch gouvernement het statu quo in deze zaek blyven behouden. Als voldoende reden hiertoe, moet de gewoonte gelden, dat elke afgezant by een vreemd hof, het regl bezit een oorlogschip van zynen vorst ter zyner beschikking te houden. HI'A.VJE. Uit carlistische bron wordt, onder dagteeke- ning Tolosa 14 september, het volgende ge meld: Een bloedige maer roem ryke veldslag heeft gisteren plaets gehad in de nabyheid van Sanguesa, tusschen het negende bataillon van Navarra en 1400 republiekeinen. Nadat het vuer eenige uren geduerd had, heeft de 4' kom- pagnie van dit bataillon, vereenigd met de krygsmagten van Rosa, een aenval met de ba- jonnet uitgevoerd, den vyand overhoop wer pende, die gedwongen werd zyne posten te verlaten en in eene bergengte te vluchten, van waer liyop Sanguesa kon terugtrekken. De verliezen van den vyand waren aenzien- lyk; van eene kompagnie van Guadelaxara en andere vrywilligers, is byna geen enkel soldaet ontsnapt. De vyand is geheel ontmoedigd. De Carlisten rukken op naer Luinbier. Gene rael Dorregaray heelt aen den republiekein- schen generael geschreven; om hem te verzoe ken menschelyker te handelen,dewyl de oorlog langs de zyde der republiekeinen immer wreed- aerdig is. De beschuldiging welke men de Carlisten toewerpt, als zouden zy op de afgezanten van Duitschland en Oostenryk geschoten hebben, is volkomen valsch. De Carlisten zyn op geene enkele natie verbitterd; zy willen aen hunne vyanden geen voorwendsel geven tot eene tus- schenkomst en vergeten niet, dat de ministers onschendbaer zyn. Zy eerbiedigen dezelve, zelfs wanneer zy hunne vyanden zyn. De keizer van Rusland heeft een zeer vriendschappelyken brie! geschreven aen don Carlos, waerin hy aen dezen zyne sympathie om den aerlsschelm hier weder te zien, hierop den- zelfden toren,aen dezelfde keten; en dan zal het myne beurt zyn! Hy geleek reeds geen mensch meer toen hy voor de regtbank verscheen, maer deesmael.... Jan aenschouwdc de ongelukkige cipier en was tevreden van zyn werk.... Zyt gy de eenigste, vroeg hy lachend, op wien dien aerlsschelm zich heeft gewroken. Een soldaet van 't regiment Itoussillon werd opgeraept met een broodmes in de borst: hy is lang dood. En nu verwacht gy Jan De Lichte om hem kroos en kapitacl terug te geven En komen zal hy. Vóór ik sterf wil ik hem zien radbraken. - Ik reis het land door, heb veel van hem hooren gewagen, en er is my gezegd dat hy dood is. Leugens, heer! Valsche geruchten die hy heeft uitgestrooid om ons van zyn spoor te helpenMaer 'tzal niet uitmeten: zyn spoor is gevonden..., Zooveel te beter. Waer zit hy tegenwoordig? In Henegouwen of in Vlaenderen. Gy zyl niet zeker? Henegouwen is groot, cipier, en Vlaenderen nog grooter. Ja; maer wy kennen zyn wachtwoord. Ha! Dan zyl gy er boven opEn dat wachtwoord luidt?.... - Heer, verschoon my, 't is '1 geheim der politie.... Het spyl my. Voor reizigers als ik, gold dat woord een beste vrygeleide,... Ik wed dat het voor goud te koop is, dat wachtwoord,... By hem, ja; maer hier niet. Kom, cipier, wees toegevendik zet het be taald.... De cipier aerzelde. Neen, sprak hy, dat mag ik niet. Ik ben arm; htft is uit medelyden voor den verminkten beulsknecht dat z'hem als cipier hebben aengesteld; doch, arm of niet, ik ben eerlyk.en myn meesters geheim verraden, zal ik voor geen geld. Spreekt dal wachtwoord niet van kulen en van zwart?.,.. - Neen, heer; het luid geheel anders..,. - Nu, om 't even schertste Jan, ik wil u niet pla gen. Gy zyl een trouw dienaer en gy verdiend beloo ning.... Hier hebt gy uw goudstuk, op afrekening..,. Juist gelyk by den soldaet van 't Ruussillon's, lachte de cipier: 't was ook op afrekening!.... uitdrukt en betreurt dat Spanje de overleverin gen en de leerlingen zyner geschiedenis verge ten hebbende, in Europa den rang niet meer bekleed vvaerop het regt had en welken het door de omwentelingen verloren heeft. Hy eindigt met den wcnsch uit te drukken, dat er aen de rampen van Spanje een einde zou komen en vernieuwt aen den koning de ver zekering zyner hoogachting. Onze lezers mogen niet vergeten dat deze hoogst- gewichtige tyding door den Havas Reuter mee gedeeld wordt.) AMEIUKA. De voorvallen, welke sedert eenigen tyd plaets hebben in de zuidelyke Staten van Ame rika en vooral in Kentucky, Tennesse en Texas, zyn zoo ernstig, dat het gouvernement van Washington al zyne krachtdadigheid hieraen zal moeten wyden, ten einde aen dezelve het hoofd te bieden. Die onlusten spruiten voort uit den onalhankelykheidsoorlog, welke zoo veel bloedverlies en geld gekost heelt, waerby president David werd geslagen, en de Noord- Amerikanen, door de voile neêriaeg van gene rael Lee, gevolgd door de inneming van Rich mond, de overhand kregen. Sedertdien tyd bestaet er eene hevige vyand- schap tusschen de blanke en zwarte rassen, welke vandaeg wil ontaerden in een nieuwen burgeroorlog. Op verschillende plaetsen heb ben reeds bloedige worstelingen plaets gehad, waerby het gezag der wettige overheid geheel ontkend is en die eindigden met talryke straf uitvoeringen, gekend onder den naem van Lgnchlaw. Blanke en zwarte bevolking zyn even bloeddorstig en wedieveren met elkander in wreedheid, zoodat liet hoog tyd wordt dat het gouvernement zyn invloed doet gevoelen om hieraen een einde te stellen. Dit zal echter on- vermydelyk met veel moeilykheden gepaerd gaen, want de blanke bevolking beeRveel goed te maken tegenover hare vroegere slaven; maer ook deze hebben zich zwaer vergrepen legen hunne vorige meesters. Alle handelszaken zyn te New-Orleans onder broken, hoewel de stad belrekkelvk rustig is. Ongeveer 10,000 blanken zyn naer het stadhuis getrokken en hebben er M. Pence geïnstalleerd als gouverneur, terwyl eene depeche naer pre sident Grant gezonden werd, met verzoek de keus der blanke burgcry goed te keuren. De beweging van het blanke ras strekt zich over geheel Louisiana uit, en ook hunne kleur- genooten van Green County, in Alabama, heb ben de gewapende zwarte bevolking verdreven en velen dezer over de kling gehaeld. - Ik zal myn verslag doen by de overheid on, komt gv u te herstellen, beul zult gy worden, dat beloof ik u; en gy zelf zult Jan De Lichte radbraken. 't Ware de schooostc dag myns levens. Zult gy hem ten minste erkennen, uwen Jan De Lichte? Men zegt dal hy van gezicht en gedaenle ver andert als een kamcloen van kleur. Hem erkennen, als men hem helpen geeselen heeft 't Is wel, cipier; maer het voornaemste is en blyft hem weten te vangen. Hy of zyn kliek durft zich rond Aelst niet wagen. Doch zyu spooris gevonden endan..., hel wachtwoord, gy begrypt?.... Zoo? Rond Aelst durft hy niet komen? En nog veel min te Aelst zelf: hy is er te wel gekend,... Dan vrees ik dat het nog langer zal duren dan tot morgen vooraleer gy hem geklampt krygt. Gy vreest ten onregle, heer.,.. Zoo, zoo, gromde Jan, men beweert dat hy Aelst niet durft naderen! Heer, sprak de cipier, is ULd. voldaen van den toren, dan gaen wy over tot de tortuerkamer. Uwe permissie spreekt op al de gevangenhuizen der stad, en de tortuerkamer is 't ziens weerd. Onlangs stierf een priester die, geroepen om te Yperen eenen boos wicht by te staen, zoodanig werd geslagen by het aenschouwen der folteringen welke zyn penitent te ondergaen had vóór hy den geest gaf, dal de goede man er doodelyk ziek is van geworden en nu onder d'acrde ligt. Die folteringen zal ik u tooncn, en, vermits gy zoo mild u toont jegens eenen ongelukkige als ik, zal ik die gereedschap ter uwer eer eens doen werken.... Dank, was hel antwoord ik heb er genoeg van, van uw koten en marlclkuilen. Ik had liever, is hel mogelyk, wat hooger te klimmen, om een algemeen uitzicht op de stad en hel omliggende te genieten. Ik heb lucht noodig: my dunkt, het is my iiier zoo be vangen op hel hart..., Dan moeten wy naer den bciaerd. Naer den bciaerd dus, cipier. Wordt voortgezet.) Zie, l.e llègne de Marie- Thérèse dans les Pays-bat Autri- chicns par ChPiot, bladz. 281. Komt paste verscliynen te Leuven, by wc I'onleyn.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1