N° 195. Zondag 27 September 1874. 4(le Jaergang WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 26 September, lïuitenhindseh Nieuws. G-azette Aelst Het Bureel van liet bltul Is gevestigd lil de liapellestrael IV* 11, wner alle brieven, gelden, enz. vraehtvry moeien toegezonden worden. Abonnemcntsprys 8 fr. 'sjaers, voorafbetuelbaer. Voor den buiten kan men Inscliry ven in al do postkuntooren, en voor de landelyko gemeenten by de briefdragers. FRANKHYK. De Gemeinde Zeitung, een oostenryksch dag blad, bevat een artikel nopens de spaensche kwestie, waerin ontwikkeld wordt, hoe M. von Bismark twee jaren lang gepoogd heeft wan trouwen te zaeien tusschen Italië en Frankryk, om hierdoor eerstgenoemd land tot een oorlog met de laetste aen te dryven, waerin Duitseh- iand tegen Frankryk party zou gekozen heb ben. Verder wordt er in aengetoond.hoe prins von Bismark zich tot Spanje wendde, alsook de geheime ooraken die Duitschland aenzetten in het gehouden gedrag van M. Lindau, als konsul van Pruisen te Bayonne. Eindelyk wordt er in aengetoond, waerom, niettegenstaende de bewyzen van voorzichtig heid en lankmoedig geduld der fransche Staets- lieden, het nog niet ten volle bewezen is, dat prins von Bismark er niet in gelukt, den eenen of andéren dag een oorlog tegen Frankryk in leven te roepen. Het artikel der Gemeinde Zei tung schynt ons zoo belangryk, dat wy het aen onze lezers hier in zyn geheel meedeelen Dagelyks wordt de nevengedachte opgehel derd, die Pruisen aenzette tot den overdreven iever met welke het zich in de zaken van Spanje mengde. Dat wat vandaeg in de spaensche kwestie gebeurd, is de herhaling van wat ver leden jaer plaets had voor Italië. Sedert byna twee jaren gebruikt M. von Bis mark al zyne diplomatiesclie kennis om wan trouwen tusschen de kabinetten van Rome en Parys te zaeien, het eene tegen het ander op te hitsen, door by voorbeeld te zinspelen by de Italianen, op demogelykheid dat Frankryk nooit zal kunnen wachten totdat zynemagt hersteld is, om Italië aen te vallen en de Italianen uit de Pausëlyke-Staten te dryven. Wat was toch de oorzaek der ophitsingen, uitgaende van het kabinet te Berlyn? Duitsch land heeft Italië willen aendryvon tot eenen oorlog tegen Frankryk, ten einde dit laetste land te kunnen aenvallen, als beschermer van Italië. Duitschland heeft Frankryk geheel wil len onderdrukken, en het voor altyd tol de on- mogelykheid brengenzich herop te beuren. Die spekulatie heeft echter schipbreuk gele den en legen de slimheid der Italianen, die heel goed wisten, met welk doelM. von Bismarkhen tot oorlog aendreef en tegen het doorzicht van graef Decazes. Victor-Emmanuël liet zich te Berlyn wel overhalen; maer Italië liet zich in het plan van M. von Bismark niet vangen. (i) TWEEDE DEEL. IX. Xe Aelst. (93B VERVOLG.) De kapitein met zynen leidsman was gekloulerd tol op de gaendery die buiten rond den beiaerd loopt. Hy stond een oogenblik gryn/.end rond te zien. Don reikte hy de hand over de stad en hare prachtige omliggcnden. Was hel verdreiging? Was het bewon dering? Een fraei uitzicht, niet vvaer, heer? sprak de cipier. Fraeiheerlyk morde de andere. En dit ge hucht, daer, lings, boven 't bosch? Hel is de pretery van Mylbeke. En ginder, regts? De pretery van Schaerbeke. En tot daer durft uw Jan De Lichte niet komen? Hy durft niet. Zeg het niet te luide, cipier; die kerel beweert men, heeft ooren overal en liet nooit eene uitdaging onbeantwoord. Hy komedan maer af, hy met gansch zyn kliek. Er zyn twintig pond beloofd voor wie hem, levend of dood, zal opbrengen. Twintig pond?.... 't Is weinig,cipier. Ik meende dat in Vlaenderen het hoofd eens rooverskapiteins meer weerd was. Ware het in Spanje of in Italië! Ware het te Parys! Daer stak men tot dryhonJerd goudstukken uit voor Cartouche, en 't was nog te weinig: de man woog meer. En toch, had men ticn- mael meer op zyn hoofd gesteld, nog had men hem niet gevangen, ware hy niet verraden geweest door eenen zyner mannen. Ja, heer, klappen komt soms te pas. Denk eens, dry honderd goudstukken! Ja; maer de goudstukken zyn in de kas der poli tie gebleven. De aen klager kreeg voor enkele beloo ning van niet geradbraekt te worden. Dan wierp men hem in eenen der onderaerdsche kuilen van het ge vang te Bicêlre en hy zit er nog; het is noglans 23 jaer geleden, want Cartouche werd geregl den 18 november 1721. Hoe lang zal hy er nog zitten?.... En dat komt, cipier, van zyn meester te verraden!.... 0 (1) Eigendom der Gazette van Aelst. Na de mislukking in Italië, wendde zich von Bismark naer Spanje. Er is gevraegd welke reden de grootkanselier kon hebben, om zich met Spanje te bemoeien, en er is niets gevon den dan dat hy de ongelukken van dit land wil exploiteeren, ten einde eenen oorlog tegen •Frankryk te bewerken. Voor het kabinet van Versailles is zyn spelkomendwarsboomendoor het gouvernement van Madrid te erkennen. En wat gebeurd er van daeg? Eene onge hoorde zaek in4je annalen van het algemeen volkenregtEen agent, de pruisische konsul Leridau, ligt op loer op de fransche grenzen en oefent er in Frankryk zelve, in naem van Prui sen een gezag uit dat aen de policie past. Die pruisische policie-agent, bespiedt de Franschen op de spaensche grenzen en poogt bewyzen op te doen, welke sterk genoeg zyn om de oiïicieele reklamen van Berlyn te ondersteunen, nopens de toegestane bescherming der Carlisten door Frankryk.* Wat nog verder gaet, is, dat er te Berlyn officieel over gepocht wordt, dat er aen den pruisischen agent te Bayonne dergelyke onder- rigtingen gegeven zyn. Een broeder van ge zegden agent, een geheimschryver by het ge zantschap van Duitschland te Parys, maekte jacht op de beweerde carlistische komileiten, welke over geheel Frankryk verspreid zyn en maekt hiervan een dossier op voorzynen mees ter te Berlyn. Men kan gemakkelyk begrypen dat zulkdanig gedrag, dat dergelyke handelwyze van eenen aerd zyn om eene wettige verbittering te ver oorzaken, niet alleen in de gouvernementskrin gen van Frankryk, maer over het geheele land. En ondanks dit alles, houdt het gouvernement zich binnen de grenzen cener wyze gematigd heid. In tegenwoordigheid der ongehoorde uit dagingen der Pruisen, blylf Frankryk kalm. Men wil zich niet tot vyandelykheden laten aendryven, omdat een oorlog op dit oogenblik noodlottig zou zyn, hoewel, onaengezien al deze treffende bewyzen van voorzichtigheid en ge duld, van wege de fransche staetsmannen, het nog niet zeer zeker is dat von Bismark er niet toe geraken zal, eindelyk een oorlog te doen uitbreken. Die onzekerheid schynt reeds zwaer te druk ken op de gezindheid der groote mogendheden, welke niets dan vrede verlangen. Iets wat de toestand openbaer maekt en licht verspreidt over het voornemen van ons gouvernement (namelyk het gouvernement van Oostenryk- Hongarië), is de volgende bekentenis, die aen een onzer als officieel erkende dagbladen, ont snapt is die verraders!,... Maer zeg eens, hoe is de politie achter hel wachtwoord gekomen van de bende? Ik wed dat het ook door verraed is. Inderdaed, het is die zelfde Pier Van der Geensl, waervan ik u even sprak, die hel heeft geleverd, om.,.. Om Om de geeseling te onlsnappen. En hy heeft ze ontsnapt? De reglers bedankten hem voor den bewezen dienst en beloofden te zullen onderzoeken of het op gegeven woord wel hel echt wachtwoord was der bende,... En in afwachting?.... ....Werd hy gcgeesscld en van daer naer de galei gevoerd om zyn tien jaer uil te doen.... Ik wist het, lachte Jan; verradersstiel, slechte stiel! En het verraden wachtwoord werd echt bevon den? Echt, heer. En het luidt? Komt gy niet te zeggen: verradersstiel, slechte stiel? - Inderdaed, cipier,ik was 't vergelen.... Laet ons van wat anders klappen.-,.. Zeg eens, die burg, oosl- waerls, tegen het bosch, hoe noemt gy dien? Die hooge, breede berg? 't IsBouchautberg.,.. Heer, gy die reist uit nieuwsgierigheid, daer moet gy henen, 't is slechts een myl van hier. Plaetsl u nevens eenen der windmolens die den berg bekronen, en vandaer ontplooit zich het prachtigste landschap van gansch Vlaenderen. liet is daer dat Vlaenderen ein digt en het bergachtig deel van hel land begint. In de verte, links, ontwaert gy de sleden Geeraerdsber- jen en Ninove, by den oever van den Dender, die, vronkelend,eenonafmeelbare uitgestrektheid bespoell, 's zomers groen en krielend van hoornvee, en 's win ters een even onafmeelbaer meer uitmakende. Vóór u, in de verre verte, ontdekt gy, by helder weder, twee zwarte punten die zich oplossen op het blauw des gezichteinders: het zyn de torens van Sl-baefs en van St-Pielers, te Gent. Regis hebt gy de schoone abdy van Afïlighem; en, achter u, het diep en somber woud, het Allligbembosch, onder wiens stille en ge- Dc aenklager in sprack heeft er dry-en-vurüg Jaren ge zeten. Om een oogenblik het licht der zon te genieten, had hy geleerd den doodc te spelen, en hy was er zoo voimaektin ge lukt dat, na hy waeriykdood was. men hem twee dagen heeft laten liggen in zyn kol vooraleér men hem ontdeed van zynen yzeren halsband. Het verbond, gezegd der dry keizers, zal vroeg of laet wel groote vuerproeven moeten doorstaen, door de erkenning van het gou- vernement van Madrid. Hetwelk in goed duitsch vertaeld, beteekont dat de andere mogendheden de oorlogs-onlr werpen van.Pruisen kennen, maer dat zy geens zins geneigd zyn, die te beschermen of er hunne goedkeuring aen te geven, uit kracht van bun .verbond met Pruisen. OOHTEAItYK. De Tag es Pirsse van Weenen bevat den voir genden brief uit Berlyn, nopens de Sleeswyk- Holsteinsche kwestie: Hel algemeen gevoelen houdt zich op dit oogenblik veel bezig met de feilen, die in het noorden van Sleeswyk plaets grypen. Er moet bekend worden dal' die leiten al heel zonderling zyn. Men verjaegt in de land streek geboren Denen, omdat zy hunne sympa thie voor Denemark laten blyken; dus mag er met regt gevraegd worden, voor wie en voor wat Duitschland die Denen aenziet, welke in Sleeswyk geboren werden? Aenziet liet die als duitsclic of wel als decn- sche onderdanen? Indien zy aenzion worden als duitsclic onder danen, met welk regt worden zy dan uit liet land verdreven? Indien zy acnschouwd worden als deensche onderdanen, met welk regt wordt hen dan hunne sympathie voor Denemark als eene misdaed aengewreven? Ziehier de uitlegging dezer legcnstrydiglic- den, want prins von Bismark ziet niet nauw op de middelen, en hecht niet veel prys aen de logiek. De logiek is datgene wat ons tot ons doel leidt, antwoordde de grootkanselier onlangs aen een deenschen diplomaet, die naïef genoeg was om te onderzoeken, volgens welke logiek het duitsch gouvernement handelde. En welk doel achtervolgt M. von Bismark by deze liandelwys? Niels minder nog meer cc dan dc aensluiling van Denemark by Duitschland. Prins von Bismark heeft wel is waer op eene onregtstreeksche wys aen den koning van De nemark doen voorstellen, om cc met alle zyne Staten in het Norddeutsche Verein te treden, waerby liy tevens te kennen gaf dat de koning zeer uitgebreidde voorregten zou behouden, vooral voor wat het deensch grondgebied be trof. Duitschland waerborglinsgelyksdeonscbend- baerheid van Denemark, maer daervoor ver* langt M. von Bismark dat de deensche vloot een werkelyk deel wordt van deduilsche zeemagt, heimuisvolle lommer het vermaerd Benedictvners- kloosler eenzaem is neergezeten.... 'k Wil dal zien, sprak Jan. Een tafereel, heer, gelyk een schilder er geen kan uitvinden.... En, als gy daer slael, opBouchaul- berg, keer dan uw blik hiorwaerts, en de aloude slad van Aelst zal u tegen lachen als een bloementuil in 'l midden van een groen tapyt!,... En, tusschen den berg en de stad, tusschen de boomen door, elk op een half myl afstands, zuil gy zien opryzen dc toren tjes van dry kasleelcn: het zyn dc heerlykheden van Erembodegem, Mylbeke en Moorsel. En de bende, vroeg Jan, heeft zy die kastce- len nog niet bezocht? Heer, lachte de cipier, gy komt gestadig op de bende terug; gy hebt er 't hoofd vol van. Zyt gy bang misschien? Vrees r.iel, wy zyn, wy, hier. Bang ben ik niet; maer ik zou gcernc het wacht woord welen.... De cipier werd laslig: Wilt gy dat woord kennen, antwoordde hy op lamelyk bitsigen loon, van niyzulLgy hel niet leeren: hevraeg u by den burgemeester of elders.... Allen voor tiénen, ééne voor allen, niet waer cipier?.... Had de afgemartelde, doodbleeke cipier nog kunnen verbleckenwal hy vernam zou het hebben uitgewerkt; nu werd hy geel eri groen. Hel geducht geheim der politie! riep hy beesch. Dal heb ik .toch niet verraden. Neen, ik heb het vernomen by don burgemeester. De cipier kon er niet van over. Om in zulk innig betrek te slaen met het magis- tract, moet men van de bedekte politie zyn! sprak hy. Van welke politie? Van degene welke komt ingericht te worden om in 't geheim de bedelacrs, de landzvververs en vooral de benden na te zeilen, hare doening af te spieden en al te doen vangen wat eenigszins verdacht voor komt. Ha! Ha! spotte Jan, is hel maer dal? Dan zal er de bende nog lang loopen! Uw politie is gekend; zy is beroemd door gansch hel land om haren onver- moeibaren yver van niels te verrichten. Ja, maer dcesmael zal men te werk gaen gelyk te Parys. - En hoe gaetdaL? - De nieuwe politie welke ik bedoel, is van fran schen invoer; te Parys heeft zy reeds hare preuf gc- slacn. Die inrichting is vooral gesteund op de kwaed- en dat er bondshavens zullen geopend worden op verschillende deensche bezittingen. Langs zyne 'zyde, is prins von Bismark bereid, niet alleen het noorden van Sleeswyk maer geheel het hertogdom af tc staen, niet aen den Stael Denemark, maer aen den koning van Denemark en op voorwaerdc, dat liet hertogdom aen de wetten van het keizerryk zal onderworpen zyn, evenals de andere duitsche Staten. Dewyl dc koning deze voorstellen niet zeer aenlokkelyk vond, heeft hy dezelve verworpen. Hieruit ontstond de kwade luim van prins von BtSmörk en de dwangmiddelen in het noorden van Sleeswyk. Het deensche kabinet heeft tol nu toe de kweste niet aengeroerd. Al de leden van het kabinet te Kopenhagen, zyn, zooals ge weten is, deensche nationael-liberalen. Dewyl zy nu byna geene hoop koesteren deze kwestie te kunnen oplossen ter cere van hunne party, verkiezen zy de kwestie te laten rusten, tot dat de politieke toestand hun gunstiger toe- schynt. De tyding dat het deensche gouverne ment reklamen zou gemnekl hebben, is voorha ng; maer misschien wil prins von Bismark het deensch kabinet dwingen dezelve aen te roe ren, opdat dit land onder bereik zyner diplo matische kunstgrepen zou vallen. Die zaek houdt onze diplomatie zeer levendig bezig, want zy zou eene buitengewoon groote belangrykheid kunnen verkrygen. Door het aensluilen van Denemark by het- Norddeutsr/ie Verein zou het beheer van het in- en uitvaren der Ballische-zee in handen der Pruisen zyn, en de russische vloot in dit water zou reëds ten halve als een krygsgevangene van Pruisen mogen aenzion worden. Rusland zal dit niet toelaten, en wat zal En geland zeggen? Het kan niet ontkend worden, dat Rusland en Pruisen koeler zyn en er mag verondersteld worden dal de voorstellen van M. von Bismark aen hel kabinet van Kopenhagen, door hetzelve trouw worden meegedeeld aen Rusland. De dreigende voornemens van Pruisen tegen over Rusland, waervan hierby de trouwe bondgenoot een slaeltje gaf', hebben te Sint- Petersburg een levendig ongenoegen verwekt. Het kleine Sleeswyk heeft uog zyne geheele rol niet vervuld in de politieke aengelegenhe- den van Europa. TURKTE. De korrespondent van den Pos/ te Konslari- tinopel, zegt dat Turkye niet werkeloos wil blyven in de aengelcgcnheden van Spanje, maer ook een oorlogschip naer de spaensche kusten zal zenden. Het aengeduide vaèrluig is eene fregat, gewapend met 50 kanons, ge- doeners zeiven. Degenen die men vangt en die slim en rap genoeg hy de hand zyn, koopt men uit; men belooft hun vergiffenis voor het verleden en volkomen onslrafhaerheid. Gy begrypt, eens die mannen acn onzen kant, dan.... Maer, jongen lief, schcrtslc Jan,op honderd die ven en kwaeddoeners die gy in Ylaeiideren zult opra pen, zult gy nog niet óónen vinden die u dienen kan: het zyn al domme, lompe bedelacrs, van dc grofslen uit!... Alweer ecu fransch gedacht! Wal voor Frank ryk goed is, moet overal goed zyn,en haeslzullen wv vernemen dal zy hun druivelaers komen planten in de Polders! Nu, laet ze begaen; wy zullen afwachten wie de fynsten zyn, want, ik weel het, Jan De Lichte ook heeft.... Jan wedcrhield zich; hy ging zeggen: De kapitein ook heeft zyne politie en zelfs zyne bedekte politie* Maer, vooraleer dit kenbacr te maken,zou hy hel eerst eens alzien, en, om te beginnen,zyne politie eens tus schen de heenen jagen der nieuwe politie naer dc fran sche mode. Dal lachte hem tegen en hy zou hotge- wiglig vraegpunt eens ernstig onderzoeken. Gy zegt, heer? vroeg de cipier. Ik zeg niemcndalle, ten zy dees: dal,wat er ook moge gebeuren, morgen of overmorgen of later, 't zy binnen of builen do stad, gy, cipier, niets meer tc duchten hebt van Jan De Lichte.Gy hebt nu al genoeg uitgcsiaen en wy zullen op u waken. Dank u, heer; en zeg, bid ik u, by dc overheid dat gy my geplaegd hebt op alle wyzen om my hel wachtwoord der Bende af te persen, en dal hel niet gelukt is; dat ik een trouwedienacr ben, dal liet ma- gistrad, de provoost, gy en geheel dc politic op my slaet mogen maken. Maer, vriend lief,ik ben.... ik hen van uwe poli tie niet.... Wie.... wie zyt gy dan? Kom, kom, genoeg geklapt.... Ik heb gezien wat ik zien wilde, en meer vernoemen dan ik verwachtte. Dank u cipier, wy zullen voor u zorgen.... Daermec was de jonkheer de markt op, terwyl de beteuterde bediende radeloos stond te gapen van bo ven den trap. Op de markt stond Bartel te wachten, lly ging den kapitein te gemoet Hewel, vroeg hy, hebt gy uw kot gevonden? Ja. Eü gy hebt er uw plaets besproken. Vooruil naer de Werf, gebood Jan, daer zul len wy klappen. Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1