N° 204. Zondag 29 November 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(1) Buitenhmdscli Nieuws. Aelsl, 28 November. De Yzeren wegen in België. Gazette van Aelst Het Bureel van het bind Is gevestigd lil de Knpsllostraet IV* 11, waer elle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonneinentsprya tf fr. 'sjaars, vooraf betuelbaar. Voor den buiten kun men inschryven in nl de postUuutooren, en voor de lentlelyke gemeenten by tie briefdrager** FRANKHYU. Te Parys is bet gerugt in omloop over een grooten slag welke raaerschalk Serrano, in overeenstemming met zyn gouvernement, zou willen wagen tegen de Carlisten. Die slag zou, altyd volgens dit gerugt de laetste hoop der Carlisten vernietigen. Voorzichtigheidshalve wordt er verzwegen waerin dit onteilbaer mid del zou bestaen, dat overigens wel hier of daer in de hersenpan van eenen of anderen korres- pondent zou kunnen geboren zyn, en nu door dezen als een gouvernementsplan wordt opge geven. Wy weten genoeg hoe ver de magt van maerschalk Serrano reikt, om aen die beuze- lary niet meer weerde te hechten dan zy in werkelykheid verdient. Een tweede gerugt en dat meer de aendacht verdient, beweert dat er heden een pronuncia miento te Madrid zal plaets hebben ten voor- deele van don Alfonso, prins van Asturië en zoon van koningin Isabella. Hierby zou zich aensluiten de geheelegrandesse van Spanje, byna geheel de adelstand, de hooge koophandel en andere notabiliteiten. Eene gelyke betooging zou voor denzelfden dag voorbereid worden te Parys, door de Spanjaerden welke daer ver- blyven. Moet hierin niet de terugroeping van het noorderleger naer den Ebro gezocht worden en bestaet er geene gegronde vrees voor maer schalk Serrano om zyn diktatóraet te zien in storten? Ook zal hel aen niemand verwondering baren, als wy zeggen dat de minister van oor log zyne portefeuille heeft neergelegd en dat dit ontslag met drilt is aengenomen. Hoe was het mogelyk aen een persoon de portefeuille van oorlog te laten, dietwylel durlde koesteren over de krygskundige weerden van het plan Gandara-Laserna, (Gandara is liet hootd van den generalen staf by hel noorderleger), het welk door maerschalk Serrano zelve wasgoed- gekeurd? M. Sagasta, den voorzitter van den kabinets- raed, en die in het geheel niet vry te pleiten is van alfonsistische gevoelens, heeft, zoo hel schynt, de byzonderste bewerkers uitgenoo- digd tot de onthouding. Maer dewyl de over tuigingsrede, zooals gewoonlyk, slechts op veronderstellingen rustte, zoo mag er stellig gezegd worden, dat hierdoor geene doorslaende overtuiging aen de Alfonsisten gegeven is, om hen hun plan te doen vaerwel zeggen. Misschien tellen zy wel ietwat op de bedekte ondersteu ningvan hel kabinet en Zou dat misschien de verborgen dryfveer zyn, waerom het noorderleger zoo spoedig naer den regteroever van den Ebro teruggeroepen is, hoewel die expeditie een millioen pesetas aen het land gekost heeft, voor enkele vervoer kosten? Zou mogelyk de oud-gunseling on derhands zyne hulp willen leenen aen de pro- klamatie van don Alfonsoen hetpronunciamiento, met het leger willen ondersteunen? De uit komst zal ons die moeielyke vragen oplossen; maer dit blyft niettemin zeker, dat noch het gelukken van 'tpronunciamiento, noch zyne on derdrukking een duim gronds, noch een enkel man aen de zaek van don Carlos zal ontnemen. Hel schynt dat hel kabinet van maerschalk Mac-Mahon maer iii het geheel niet op zyne rust is met den uilslag der kiezingen voor de municipale raden, welke volgens de republie- keinsche drukpers, een doodelyken slag moet hebben toegebragt aen de meerderheid van 24 mei 1873, en tevens het bewys leveren van erg mistrouwen in het gouvernement. Nu ontstael de vraegwat zal dc regeering doen tegenover deze omstandigheid? Zal zy met den stroom al- varen, de republiek proklameeren, of zullen er maetregels genomen worden tegen de druk pers? Dat is moeilyk te beantwoorden; mis schien noch het eene noch het andere, hoewel er byna met zekerheid mag gezegd worden, dat de stemming der konslilutionneele wetten zal verdaegd, en het gouvernement door een kleurloos ministerie van openbare zaken zal uitgevoerd worden. Waerschynlyk zal dit gou vernement zoo lang, zoo goed en zoo slecht als het gaen wil, de zaken besturen en aen de toekomst de lotsbestemming van Frankryk toe vertrouwen. SPANJE. Het republiekeinseh leger is naer zyne kwar tieren aen den Ebro teruggekeerd. Tot groote verbazing der Spanjaerden en der vreemdelin gen, hebben de republiekeinsche generaels Laserna en Lomo niet gepoogd Vera te bemag- tigen, dat slechts dry kilometers van lrun ver- wydert ligt en schynen er zelfs niet aen gedagt te hebben Aspeitia aen te randen, dat 17 kilo meters verder ligt. üok zouden zy lrun niet ontzet hebben, zonder belonuillegbaerverlaten der positiëu op Monte San Marco, door generael Ceballos. En nogtans is Vera de plaets waer de carlis- tiscbe bommen gefabrikeerd worden, benevens buskruit en andere munitiën. Te Aspeitia is de groote kanongielery, welke door bekwame car- listische oflioiers bestuerd wordt en waeruit al de kanons gekomen zyn die tolde belegering van lrun dienden. Waerom heelt bet republiekeinseh leger van dien dubbelen tocht afgezien? Waerschynlyk vreesden de generaels Laserna en Lomo voor eene dubbele neerlaeg indeberg- englen van Navarra en hebben zy zich verge noegd met de schrale overwinning rond lrun. De belegering van lrun zou echter een dub bel doel gehad hebben: de stad innemen in twee ot dry dagen, indien onze artillerie de kanons der dry forten Park, Mendivil en dat der Kend, kan tot zwygeh brengen, ofwel een deel van bet republiekeinseh leger naer lrun trek ken, om zyn versterkt kamp aen den Ebro te verzwakken. Generael Laserna had niet zoo ras dit kamp verlaten ol'Pampeluna werd nauwer ingesloten en een onzer divisien maekte zich gereed Cas- tilje binnen te rukken, waer de bevolking slechts wacht op de aenkomsl der Carlisten oin don Carlos te proklameeren. Castilje door ons bezet, wordt eene bedrei ging voor de hoofdstad van maerschalk Serrano, dat ligt geheel in de overtuiging der Carlisten. Het laetste verslag door het bestuer uitgege- ven.betrekkelyk onze yzeren wegen, bevat zekere wetenswaerdige opgaven welke wy hier over nemen. Op 1 january 1873, lag er in België 3,280 kilom. yzeren weg, waervan het grootste deel met dubbele baen. Deze lengte vertegenwoor digt slechts de voorriaemste wegen; men moet er nog omtrent 1000 kilom. byvoegen voor by- hoorige wegen, ontwykings- en intredingswe gen, enz., 'tzy een totael van by de 6000 kilom. of 2400 uren spoorbaen, meer dan het vierde van den omkring des aerdbols. In evenredigheid zyner bevolking, is er niet één land van Europa dat zoo veel yzeren wegen heelt als België. Elkeen onzer vyl' millioen in- wooners, heelt, voor zyn deel, 70 centimeters railweg, en, de dubbele banen medegerekend, heeft hy er meer dan 1 meter. De Duitschen hebben zich lot heden vergenoegd met 50 cen timeters, en de Franschen met 47. Onze bevolking digter ingesloten zynde dan in welkdanig ander land, zoo hebben wy, wat betreft de uitbreiding der spoorbanen en zulks betrekkelyk de oppervlakte van het land, nog klaerblykender den voorrang. Middelmatig ge nomen, per hectaer uitgestrektheid, ligt in Frankryk 0,32 m. spoorweg; in Duitschland 0,40 m.; in Engeland 0,90 in., en in België meer dan 1,10 m. Neemt men in aendacht dat de 3280 kilom. spoorbaen eene breedte eischen van 7 tot 8 me ters, dan komt men tot het verbazend getal van 2300 hectaren gronds, aen den akkerbouw ont nomen, gelyk de opposanten aen de wet van 1834 zegden. Dat maekt met dc standplaetsen en derzelver toebehooren het duizendste deel uil. van s lands grondgebied ol 3 centimeters vierkant per vierkanten meter. Om dit verwikkeld net te bedienen, bezitten de Staet en de compagniën gezamentlyk boven de 1110 locomotieven, 3400 rytuigen voor rei zigers, en 36,000 wagons voor alle slach van marchandisen. Hing geheel dit materieel in éénen trein aeneen, het zou in hare volle lengte de byzonderste baen bezetten van den Staet, die van Oostende naer Herbestal, rydende langs Gent, Brussel, Leuven, Luik en Verviers. De omloop jaerlyks in België gedaen door al de locomotieven samen, beloopt, voor 1871, tot vyl millioen uren, meer dan vyf honderd mael den omkring der aerde, of zes-en-twintig mael de reis van de aerde naer demaen.gaenen kee- ren. De rytuigen en wagons samen hebben in den zelfden tyd, zeglig millioen uren afgelegd, tweemael den afstand van de aerde tot de zon... De omloop der reizigers is tegenwoordig zoo groot in België, dat men mag rekenen dat gansch deszelfs bevolking, op een jaer tyds, zich zes- mael verplaetst; of, wat overeen uitkomt, dat 30 millioen menschenzonder tusschenpoos zich verplaetsen op 365 dagen, 't zy zeven-en-vyflig per minuet. TWEEDE DEEL. X. Hier- en daer. (102* VERVOLG.) Wy weten, sedert lang reeds, dat de bende zocht munt te slagen van al wat haer onder de handen viel; wy hebben gezien hoe het haer gelukt was voor geld vrygeleiden te verkoopen aen reizigers en voerlieden die vroeg en laet op 'de baen moesten zyn, en die anders gróót gevaer hadden geloopen langs bosschen, uitkanten of dergelyk alzonderde plaetsen te worden aengesproken en uitgestroopl; wy hebben gezien hoe de kliek haer kostelyk wachtwoord zelf op grooten intrest wist uit te zetten, en eindelyk hoe zv,in andere gevallen, aen wie het kwam vragen, regts'treeks hare bescherming toestond, voor geld, altyd voor geld, gelyk het gebeurde met Lippe Parré, in 't Brekel- bosch. Doorgaens waren de kwanten getrouw aen hel gegeven woord, en wie kon betalen, en soms hiel en daer, als het nood deed, zonder al te luidruchtig te proteslceren, eenen penning wist by te leggen buiten het accoord, werd wel onthaeld op hoeken en kanten, en mogt vry voort alsof hy zelf van de bende ware geweest. Do kapitein had immers voorgeschre ven dat de makkers eerlyk moesten te werk gaen. Zulks belelte geenszins dat, vonden die eerlyke dieven gelegenheid 019 op eene of andere schuinsche en in schyn verschoonbare wvze eenen knip in het konlracl te geven, zy de kans niet waernamen: wal voorviel aen Lippe Parré, den wrokkigen vrek, zal het bewyzen. De lezer erinnert zich dat Parré, na tegen klinkende (1) Eigendom der Gazette van Aelst. munt de beloofde bescherming der bende le hebben belaeld, op den hoop eischte dat er werd ingebroken by zyne vyanden, zyne aertsvyanden, die gevloekte Dieraerts, en dat men er al zou stelen en kelen wal er te vinden was. Dus, den avond zeiven der kermis in liet Brekel- bosch, vertrokken tien uitgelezen mannen in de rich ting van Sleenhuise, sliepen dien nacht lusschen Wassenberg en den Pullepel, in het woud. Wy zeggen tien mannen, want in de hofstede van Pieter Die- raert was veel volk te buis, jong en kloek volk. Wy zeggen uitgelezen mannen, want, hel zal den lezer misschien verwonderen, de roovers waren uiterst verlegen te moeien te doen hebben met vrouwvolk; en, by Pieter Dieraert, benevens zyne schoondochter, die een felle boerin was, waren volgens de opgaven der processtukken, nog twee meiden in.dienst, even fel als hare meesteres. Niel dat vrouwvolk móeielyker te binden was of den mond le versloppen dan mans volk, neen; maer, gaf 'l mansvolk, Ier verdediging, een stool of een steek, het vrouwvolk krabde en beet in aenzicht en banden,en..,, de bende liep niet geerne geteekend: zy hadden,dc oolyke schelmen,de historie van Slien Merckx niet vergelen.... Den avond nadien werd er aengcklopl, op Strypen, by Lippe Parré. Lippe was pas 't huis gekomen en, naer het de ge woonte was van den wantrouwigen vent, had hy aen- slonds de deur achter zich gegrendeld. Verbaesd van op zulk ontydig uer te worden gestoord in zyne kluis, vroeg hy bang en verlegen wat er van de beliefte was. Wal is er zwarter dan kool? bromde het door bet sleutelgat.... De deur ging open, en Simon Ysenbaerl, de luite nant, en Adriaen Vagenende, twee van de besten, tra den binnen. Zy vroegen eten en drihken. Lippe leefde alleen in zyn huishouden; en, by eenen ouden ongehuwde, by eenen schrapigen gierigaerd gelyk hy was, wal is er al veel le vinden, ten zy een stuk droog brood? Er werd een Iweedeir.acl aengcklopl.... Deesmael was hel Lieven Faviel vergezeld van.... Cies Tineke! Hoe waren die twee byeengeraekl? De afgezette lui tenant en de nieuw benoemde!... Hai Tineke, einde lyk ziende dal by niet verder kon, dan beslissend den vrede geteekend lusschen den kapitein en deszelfs vrienden?... Het moest zyn, want barsche Cies zag er nu buitengewoon lieftallig en beleeld uit. Lieven Faviel nogtans,scheen 'l spel niet al te veel te staen.want hy verloor Tineke geen enkelen stond uit hel oog.... Kortom, na een kwaert verloops, zalen de dieven alle tien by Lippe binnen. Lippe.vloekte yselyk; juisl niet omdat zy kelder en schapraei hadden geroofd, maer om hunne tegenwoor digheid. Wal zaken hebt gy bier? riep hy. 't Is by de Die raerts dal gy zyn moet, gy zyl er voor belaeldWat gaet dc gebuerle van my peinzen? Peinzen staet vry, Lippe, zoolang men zwygl. Zy zullen zeggen, dal ik omga met dc Bende! Zy zullen de waerheid zeggen, Lippe. Zy zullen zeggen dat ik van de bende ben! En erby voegen dal gy by uw gelyken zyt. Lippe was helsch woedend; maer, eilaes, by was overmand! Hy beproefde een ander middel. Luistert, sprak hy, wilt gy op slacnden voet myn buis ruimen, ik schonk u twee krouen te deelen, boven de rekening. Luitenant Simon ontving de kronen, maer.... de roovers bleven. Al wat Lippe voor zyn sinueken en zyn schyvcn verkreeg was dal zy zich stil zouden houden en geen licht zouden ontsteken. Lippe, met of legen dank, moest zich daermeê ver genoegen. Daerop werd er geklapt van de expeditie by do De overtuiging der Serranisten daerentegen is, dat een dezer dagen liet diktatóraet zal ver rast worden door een alfonsistisch pronuncia miento oi eenen staetsaenslag der radikalen. In den onverwacliten aftocht van de gene raels Laserna en Lomo ligt dus het bewys, dat de republiekeinen niet sterk genoeg zyn om de zeven provinciën, welke reeds geheel aen don Carlos hehooren, te overrompelen ol deze daer- uit te verjagen. Zy durven het zelfs niet wagen Pampeluna te ontzetten. Het carlism is dus tweemael magtig en door zyn vaendel, de dapperheid zyns uenvoerders, de regeltucht zyns legers, en door de zwakheid zyner vyanden, die noch vaendel, noch aen- voerders, nog regeltucht bezitten. Eene genoegzame ruitery by het carlistisch leger zou voldoende zyn, om in eenige weken de zegeprael der Carlislèn te verzekeren. l)e Carlisten hebben reeds een eersten aenval op lrun gewaegd. Wel zegt eene depe- ,che uit Hendaye, dal hunne poging om de abdy San-Marcial in te nemen, mislukte, na een ge vecht dal van den dageraed lot 8 ure 's mor- gends duerde; maer reeds heelt eene andere afdeeling een levendig vuer tegen de stad zelve geopend. Het garnizoen laet dien aenval niet beantwoord, zooals ligt le begrypen is. De be- legeraers hebben reeds de heelc stad omsin geld en op verschillende punten zyn zy slechts 500 meters van de stadsmuren verwyderd. ITALIË. Sedert lang was de politie van Napels er op uil om eenige bandieten,die in de omstreken dezer stad met de meeste stoutmoedigheid bun stieltje van rooven en plunderen uitoefenden, in banden le krygen. Hel was niet zoo gemakkelyk; want, buitendien dat de roovers zooals men gewoonlyk zegt wakkere vogels waren, kon men langs den anderen kant van wege de bevolking, ja zelfs van wege de slagtoffer», moeilyk eenige juiste inligiingof acnduidingbekonicn, daer iedereen vreesde dal dit verracd vroeg of laet duer zou te staen komen. Over eenige dagen echter bood by de Napelscbe politic zich een man aen, wonende in een afgezonderd huis builen, doch niel ver van de stad, en na vele omwegen gebruikt en menige acnbevcling gedaen to hebben, bekende hy de oorzuek en de rede van zyn bezoek. Hy bad in den morgen van maendhg eenen brief ontvangen, oiibeschaeind weg geteekend met den nacm van Hieronimo Dusco, bandieten-overste, wncriii hem werd opgelegd op eenigen afstand van zyne wo ning eenen boom, die inen acnwees en die te herken nen was aen een Ons Lieve V rouwe kapelleken dat er aenbing, eene som van 5000 fr. in den grond le delven tegen den zaterdag daerop volgende. Gelioor- zaemde by niet, luidde de brief, dan zou én de boer, én zyne vrouw én de kinderen weldra mogen verne men vvacraen men zich blootstelde ingeval men dc bevelen der bende niet uitvoerde. De overste der politie aenboorde bel vcrhael van den bedeesden boer met aendachL en na zich eene poos bedacht le hebben ried hy hem aen bot geld maer op de aengewezene plaets te bergen. Hy, politie commissaris, stelde er zich vera nl woord el yk voor en zou wel belet hebben dat men den schat zou ontvoe ren, want hy zou nu, en bevestigde zulks met zeker heid, den bandiet en zvnc medeplichtigen, indien ze kwamen, wel geknipt hebben vooraleer ze den schal roofden. Dieraerts en al dc kansen ernstig overwogen. Lippe moest de noodige inliglingen geven Ten half ell verliet een roover den hoop, om den hond een vergiftige pil le gaen toewerpen, cu, rond elf, stond de hofstede voor en achter omsingeld. Daer de grond week was, hadden de roovers zich onlmaekl van hun scliooisel, ten einde min duidclyke sporen na le laten. Er werd een stuk uil de deur geboord, en de be* vvooners werden verrast in bunnen eersten slaep. Lippe, in zyne haetdragende nieuwsgierigheid, had zich niel kunnen wederhouden van by le komen, en hy stond le kyken over de haeg. Hy hoorde geen ge rucht, en dacht niet beter of't lag al vermoord dat in huis was.... Geen kwaert nadien zag hy de roovers, den eenen na den anderen, en in verschillige riglingen bel veld inloopcn, geladen met al wal draegbacr was. Hy was misnoegd te bestaligen dal zy ook de koeien cn do poerden niet meenamen.... Had hy er eenen durven acnspreken,hv had hem den waerom gevracgd; by had tevens vernomen hoeveel dooden er waren..,, maer, uit vrees van nog eens met de kliek op 'tkot le zitten, zond hy zc naer den duivel en trok naer huis: 's an- derdaegs zou hy welen wat by geerne wist. Ja, 's anderdaags! Hoe verplet stond by If, gapen toen, met 't krieken van den dag, de bailluw van 'tdorp, vergezeld van den veldwachter voor zyne deure zag verschynen Vele voetsporen hadden de geburen rond hel pacht hof gevonden; doch een alleen was kennelyk; bel wa ren de sporen van zware grove holleblokken.,.. En dit spoor liep van Lippens buis lot voor de haeg der Die raerts,en vandaar terug van waer helwas uilgegaen... De veldwachter greep Lippe by de kraeg en bond hem digt, terwyl de bailluw,zich meester maekte van Lippes kloefen en ze ging melen op heispoor.... Do kloefen pasten er juist op.... Wordt voortgezet,)

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1