De Gazette van Aelst. JERUSALEM Zondag 26 November 1893. lsle Jaar N° 7 - POLITIEK OVERZICHT. Evenredige vertegenwoordiging HET ONWEER. Kerkelijk Nieuws. i\Te<- Spe. !\ee Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop betaalbaar'. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKERUITGEVER PETRUS NUFFEL, ;KRtUlT€ v|k] MOLENSTRAAT, N" 32, AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklamen. fr 1 Vonnissen op de 3' bladzijde. 50 centiemen. JJikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac~ coord Men wordt verzocht de inzendingon t« doen teu uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, 26 November 1893. FRANKRIJK. Het telegraafpersooneel aan de spaansche grens heeft het werk gestaakt. De telegraaf- gemeenschap is onderbroken te Hendaye en te Bayonne. DUITSCHLAND. De antisemieten zijn van zin in den Rijksdag een wetvoorstel neer te leggen, strekkende om de inwijking van vreemde joden in Duitschland te verbieden. De regeering zal dat voorstel bestrijden, doch van eenen anderen kant herkent zij dat er maatregelen moeten genomen worden tegen de j oden, uit Rusland ver jaagd, en die naar Duitschland komen afgezakt. ITALIË.De telegrafisten en de depechedragers van Rome hebben maandag het werk gestaakt, omdat men hen op denzelfden rang wil stellen als de postbe ambten en de briefdragers. Tot. nu toe is de dienst voort gezet geweest door plaatsvervangers, doch men vreest dat dè werkstaking zich zal uitbreiden. BULGARIE. Prins Alexander van Battenberg, die verlecieue week overleden is, heeft een boekdeel zeer merk woord ige gedenkschriften nagelaten. Do prins heeft zelf, eer.ige dagen voor zijne dood. verklaard dat de we reld niet zonder verwondering die .gedenkschriften zal lezen SPANJE. Zondagavond, inden Eldoradoschouw- ''JTS. te Barcelona, liet een toeschouwer der. gaandeiy zijnen'tooheeikijker vallen. Hef publiek, denkend dat er eene bom geworpen werd, verdrong zicli naar de uit gangen, De policie had groote moeite om de orde te her stellen. Verscheidene personen zijn in hot gedrang ge kwetst geweest, doch gelukkiglijk niet zeer erg. PERZIE. Eene geweldige aardbeving heeft groote verwoestingen aangericht te Kuelian. De twee derden dér stad zijn vernield. MEXIKO. Vijftig Indianen hebben plotselings de stad Palomas overvallen en de inwoners uitgeplunderd. Na alles verwoest te hebben, zijn zij weer in 't gebergte gevlucht. Tot nu toe heeft men zc ïiog niet kunnen ach terhalen. BRAZILIË. Een telegram meldt dat te Nitcheroy, bij het bombardement, 300 huizen ingestort zijn en dui zenden beschadigd. Honderde inwoners werden gedood. Op eene bevolking van 37.000 inwoners, hebben er reeds 30.000 de stad verlaten. Meeverzekert dat de lSjarige prins Pedro-d'Alcantara de Bourbon-Orleans-Braganza, als keizer van Brazilië zou uitgeroepen zijn. Mij ontvangen den volgenden brief en verleenen hem gaarne eene plaats omdat l)ij bevat de daarlating van alle brutelc persoonlijke aanvallen en de beperktheid van zijn inhoud, twee hoofd^ereischten onzer standrege- Aalst, 21 November 1893. Mijnheer Maandag 11. heeft er alhier in het koffiehuis Minard eene meeting plaats gehad, leu voordeele der Evenredige vertegenwoordiging, voorgeweten door eene commissie van 3 liberalen en 2 cathohekende aanhoorders be stonden uit driekwaart liberalen, éénkwaart catholie- ken en eenige werklieden, behoorende tot verschillige gezindheid. Ik, benevens andere gezeÖen, ben daar geweest en het is de verontwaardiging die njrij de pen doet opvatten om de handelwijze te schandvlekken van de heeren commis sieleden, allen geboren Vlaipingen, waarvan geen enkel een woord LAAMSCH gesjhroken heeft. Al de aanwe zigen verstonden Vlaamsen, drijkwaart verstond het fransen niet en die drijInvaart., waaronder wij, werklie den, rekenden vast, na de redevoering van M. I)e Raets, op eene beknopte vlaamsche vertaling; te meer daar men steunde op de aanwezigheid van een commissielid die tevens ondervoorzitter van het Vlaamsch Taalgildehs. Zulke daad in eene door-vlaamsche stad is een bloe dige kaakslag voor ons werkvolk, eene daad die deze belangrijke groep (hier bijgevolg niet vertegenwoordigd) geen het minste vertrouwen zal hebben ingeboezemt,. Welnu, wij raden de heeren verdedigers der Evenredi ge vertegenwoordiging aan, in 't, vervolg hunne meetings in de Moedertaai,tn.di»en, zno aaet gove.u wij hun-de-ver zekering dat al hunne woorden en ronkende volzinnen in eene ledige zaal zullen verdwijnen als rook door de schouw. x. Y. Z. 7 Toen den morgendstond aanbrak bevond men zich alreeds in veiligheid: Iii een klein dorpje. Hier toch zou men voedsel vinden. Men klopte dan aan alle deuren, maar geene mënschelijke schim waagde zich om te ko men openen. Wilfried echter gelukte beter; na een kwartuurs op eene deur getarabourd'te hebben, vertoon* de zich iemand aan het venster, die vroeg Wat wilt ge? Ha sa! riep de overste, ons binnenlaten en dat spoedig, of ik schiet u uit het venster. En bliksemsnel vloog het venster dicht en daar ston den de soldaten even ver als vroeger. Gansch het dorpje door hetzelfde antwoord. Men werd verplicht met geweld te werk le gaan; deuren werden ingestampt; vensters verbrijzeld en alles wat aan voed sel geleek, geroofd en gretig verslonden. Nu echter was er niemand meer die tegenstand bood èu toen de solda ten verzadigd waren, begon men ernstig te denken aan logist; na al de doorstane vermoeienissen wilde men zich eens uitstrekken op eene zachte slaapstede. Elk soldaat zocht een huishij deed de bewoners uit de kelders of van de zolders komen en gebood hen voor alles te zorgen wat hun tot gemak kon verstrekken. Wel waren de eenvoudige boeren met eene geheime vrees be vangen en bij velen was men verplicht met de wapens te rammelen om hunne schuilplaats te doen verlaten, doch toen zij de zachte wezenstrekken van de nu kalm- Het orkaan welke Zondag nacht over Europa gewoed heeft richte in verscheidene steden aanzienlijke verwoe stingen aanwij zullen beginnen met België Gent. Van het stadhuis zijn dakpannen afgerukt langs den kant der Stadhuisstege. Op de Vrijdagmarkt is een groot uithangbord afgerukt. Iu de Schoolstraat is de schouw van het, huis n. 55 erg beschadigd, eu zal geheel moeten afgebroken worden. In de Barrierstraat, is een deel van den afsluitingsmuur van den koer der herberg u Prins Kardinaal door den wind omgeworpen. Op den Swijnaardschen steenweg, n° 386, is een petroollantaarn omgeworpen en verbrijzeld. Oostende. In die badstad zijn twee visschersloe- pen aangekomen met vier mannen te kort aan boord... Visschers zeggen dat ze nog vier andere sloepen gezien hebben op. zee, waarvan de geheele bemanning was over boord geslagen. Heyst-aan-zee. Vrijdagavond is eene iu opbouw- zijnde vilia op de zeedijk, onder de geweldige drukking van den wind ingestort. Yperen Aldaar waren metsers bezig met de pui- nen van het oud arsenaal af te breken. Een rukwind sloeg een muur omver en een werkman werd ouder de puinen begraven hij was reeds dood toen men hem er van onderhaalde. Te Spa en tc Arlon sneeuwde het tusschen de storm. Fkankbijk. Verscheidene zeeschepen werden in de haven aan stukken geslagen. Te Brest is een vaar tuig, met petrol geladen, gezonken. Op de uoordzee is de visschersloep n° 8, van Duinkerke, gezonken. Reeds heeft, men langs verschillige kanten lijken en overblijf sels van schepen gevonden. Nooit is ue zee woeliger ge weest. Engeland. 134 personen hebben te Londen ten gevolge van het hevig tempeest het leven verloren. Het juist getal is uog onbekend, maar men schat dat er toch ten minste 200 dooden zijn. Penzanse. Een groote steamer, waarschijnlijk de Hampshireis op zes mijlen van Penzance in zee vergaan De bemanning bestond uit 22 lieden. Een is slechts ge red, de anderen zijn verdronken. gewordene soldaten beschouwden, verdween alle angst en achterdocht. De dorpelingen deden hun uiterste best, om voor hun nen logistgast een keurig maal te bereidenzij stookten het vuur hevig aan voor den soldaat die zijne doorweek te voeten warmde, en op zijn gemak in den hoek van den haard zijn pijpke rookte. Wilfried had intrek genomen bij eenen armen hout akker; deze ook was met den schrik der dood op den zol der gevlucht, edoch toen de zoete stem des jongelings hem naar beneden riep, aarzelde hij geen oogenblik te gehoorzamen, zoo getroffen was hij door den betooveren- den klank. Toen de jonge overste een stuk brood met kaas, het eenige wat zich iu de schamele hut, bevond, genuttigd had, begeerde hij van slapen te gaan. Kapitein, sprak de oude sukkelaar, als gij hier de trap opgaat, op de kamer staat mijn bedgij kunt er ge bruik van maken, zooveel en zoolang als het u belieft. En waar slaapt gij dan vroeg Wilfried. Och,., ik zal mij wel behelpen, heer... Waarmee? Ik ben sterker dan gij vermoedt en zal mij bier op een bussel strooi werpen. Ohmaar dat nooit kreet de overste, eerder dan dit gebeuren zou, sliep ik zelf op de straat... Ga gerust te bed, brave man, ik zal mij het strooi wel nuttig ma ken. En ik verbied het u, weersprak de zwakke ouder ling, ik, ik zal niet gedoogen dat gij uw leven, die het leven uwer soldaten is, de herleving misschien van het oude Jerusalem, zoudt ondermijnen. »r zal vandaag een VoJkske naar de elfuremis, van 'St Martens parochie, trekken; de Koninklijke Har- ^monie viert heden haar Ceciliafeest en men zegt dat zij het stuk gaan uitvoeren: Les francs juges, een meesterstuk vaifkurist en 't zal ook wel ëöh meesterstuk van uitvoering zijn. Zondag toekomende speelt de oude Garde, in de kerk, de ouverture van Zampa, ook een groot stuk, van F. Herold, als wij ons niet bedrie gen en den Zondag daarna zal 't waarschijnlijk de beurt zijn aan ons moedig Pompierskorps; de talentvolle mu ziekmeester zal waarschijnlijk ook met iets puiks voor den dag komen, om uit zijne gewoonte niet te gaan. Heden Zondag, Evangelie van Het einde der wereld feestdag van den H. Albertus Maandag, H. Jacobus v' Marchia dijnsdag, H. Bibiaua Woensdag, H. Alfred; Donderdag, H. Andreas, apostel, altijd een arme werk man geweest, maar van God geroepen om groote diens ten aan Zijne Kerk en aan de wereld te bewijzen de H. Andreas werd door de Joden gekruisigd, maar op zijnen uitdrukkelijken wil, met het hoofd omlaag, zich onwaar dig achtende te sterven zooals zijn Goddelijken Meester Donderdag ook feestdag der H. Justina, Maagd en Mar telares, ProficiatVrijdag, H. Eligius, patroon der goudsmeders, messenmakers, slotmakers, koperslagers hoefsmeders, loodgieters, enz. Dit ambacht heeft in dè hoofdkerk haar altaar en gestoeltenop den gevierdeu dag speelt de beiaard een eeuwenoud airkeer bestaat te Aalst ook nog een aloud liedje over den patroon der Smeders, welke aanvang neemt met de volgende woor- En als gij eens ziek moest worden? hernam de hoofdman, die het pijnlijk voorgevoel eener aaustaande dood voor den houthakker poogde te verbergen. Goede man weende de grijsaard. Brave zielmurmelde de jonge Kruisvader. Hij ontdeed zich van zijn prachtige wapens, vaderlijk erf deel van Ridder Jhean het ijzeren uorstkuras en pant- serhemd waarop het wit kruis der Kruisvaart prijkte, nevens hem, strekte hij zich met een waar genoegen en gerust geweten op den strooibussel neer. Hij, de hoofd man, hij de Meester, slapende zooals den goddelijken Zaligmaker in den stel van Bethleëm Wat scheen het harde strooi hem licht! Hij dacht met onuisprekelijke vreugd aan zijne soldaten die met den vroegen morgen goed uitgerust zouden zijn, een goed stuk brood iu den knapzak hebbende en met jonge bee- nen de marsch zouden kunnen voortzetten. Bij de dorpelingen, daar waar de gezellen slapen, had men dezelfde gepeinzen. Neen, geen enkel boer bad zich over zijne kostgangers te beklagen gehad en lang na hun vertrek herhaalden ze nog dikwijls Dit waren ten minste brave jongens! IV. De nacht verdween om plaats te maken voor den ont luikenden morgen; de straten van het turksche dorp waren eenzaam en verlaten. Wat men eerst later bemerk te, waren eenige dorpelingen die op de stoep hunner woningen verschenen en de vensterluiken openden. Yooraleer er eene uur verstreken was, had alles in het dorp zijn gewoon uitzicht hernomen Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 1