Verschillend Nieuws. Een en ander. -3- Het Spook van Aalst. FRANCISCUS MARINUS VAN DEN BERGH €•3» mmm den Sinte Eloi, slaapt op strooi, slaapt op hooi, slaapt op kaf, Sinte Eloi, enz. Hoe oud maf dit lièken wel wezen'? Dit vragen wij aan al onze geërde Ijezers-Smeders, welke wij terzelvertijde, een Proficiat mei uwen dag wenschen.Is 't waar dat er in de Sint-Josefskerk een altaar geschilderd is door schilder Albrecht Meganek, oud-leerling van wijlen Die ter Carael? En is maar dat die kerk een oprecht kunstjuweel wordt. Het Huis van God, zei een groote heilige, moet alles overtreden in pracht en kunst, daar door nerkennenue dat alles wat bestaat, van hein komt en heui toebehoort. Zaterdag, H. Paulina. Verscheidene dagbladen geven aan de regeeringen den raad, de dynamietfabriekanten te verplicnten hunne kardoezen iu een slechtriekend bad te dompelen, dat overal hunne tegenwoordigheid zou verraden. De anarchisten zouden dan hunne aanslagen zoo ge makkelijk niet meer kunnen plegen. Een goede boni. Wij vergaten te meidon dat de begrooting sluit met een boni van 10 milioeu. M. Beer- naert had slechts een klein millioentje voorzien. Hij bekomt er negen meer. 't ïs ëen over treffelijk bewijs van liet zoo kundig be heer van den achtbaren minister van linanUe,maar het is ook een geluk voor ons, zeggen, de Bruggelingen, daarmeê zal niemand eenen steek-waarop hebben om de noodige millioentjes voor JJmgge-zeehaven te weigeren. Wij verhopen "r Beurs en kof.rsspel. Duitschland gaat strenge maatregelen uitvaardigen tegen de bejirsspeculatiën en de koersspelen. En Belgie? 't Is wel waar dat de schatkist aan beurs en koersspel veel profijt doet, maar dat is geen reden öm de lieden, welke door woeker of speeldrift verslonden zijn, in de hand te werken. Le Peuple zegt dat die menschen ziek zijn. Maar die zieken brengen soms een gansche familie op 't zand en wij hebben meer compassie met de slachtoffers dan met de woekeraars en spelers zelve. Men outneme deze de occasie van hunne driften bot te viereu, en de zieken zullen spoedig genezen zijn. Ali! als 't volk zijnen zeg zal nebhen bij de stembus en in de Kamers, dat jodengoedje zal wel gekortvleugeld worden. Het kapitaal heeft hot allemaal misdaan. Vooruit durft schrijven dat het kapitaal de eksteroogen voortbrengt. Wij zijn verzekerd dat de socialst die zulke dingen schreef met oksteroogen zit, en dat zij hem op dien oo- oogenblik uepeu. EEUWENOUDE SAGE, NAVERTELD DOOR P. V. N. (Verschenen in Het Belfort van de maand Juli 1890). "Werk- en Nijverheidsraad. Zondag heeft te Antwerpen de kieziug plaats gehad voor de leden van den Werk- en Nijverheidsraad, al daar. De strijd is zeer hevig geweest tusschen socialisten en katholieken. Gansoli den dag heeft in de stad de grootste bedrijvigheid geheerscht Voor de kiezing der bazen-leden was er geen strijd. Voor de kiezing dei werklieden-leden zijn er op de 10,558 ingeschrevene kiezers slechts 4,664 opgekomen. In vier afdeelingeu was er geen strijd De anti-socialisten zijn gekozen in zes afdeelingen, de secialisten ook in zes cn in de twee andere afdeelingeu zijn de bijzondere lijsten der diamantnijverheid en van het boekdrukkersverbond gekozen. AALST. Het 4e bureel, 3® afdeeling der Nijverheidsbazen van Vlas-, Katoen-, Kemp- en Juteweverij, heeft een om zendbrief gezonden aan alle de nijverheidshoofden van die vakken, ten einde hunne werklieden des middags eene uur en half rust te verleenen in plaats van een uur zooals het nu is. Wij verhopen dat alle bazen zonder onderscheid van denkwijze, de vraag van het bureel zul len toestaan. CIP'3— WERKRECHTERSRAAD. Op het einde der toekomende maand zal er jn onze stad eene kiezing voor den Werkrechtersraad plaats hebbeu. De anti-socialistische werklieden zullen zich hoogstwaarschijnlijk op rang zetten. Het was nog nacht... Van lieverlede echter hegon het opkomende daglicht met den grauwen mist te kampen de duisternis verdween, de horizont klaarde op eu het eerste morgenlicht verscheen aan de kimme, het oosten met piu'pere tinten kleurende. Plotseling wierp zich eene goude klaarte op de vergulde weerhanen der torens en de stad scheen opeens met eene brandende tooi is vel licht. Weldra steeg de zon in hare volle majesteit op en herschiep de met sneeuw overdekte straten in een veld, met diamantgruis overzaaid. Op dit oogenblik kwam er een smid, /aatwaarts, de „tal in. Het was ecu grove kerel, met stuur gelaat, bree- de schouders en sterkgespierde handen. Pijnlijke godacn- ten moesten hem door den geest zweven, want hij neep krampachtig de lippen opeen eu schudde zenuwachtig het hoofd. Ja, morde hij hoorbaar, de hand naar de stad rich tende, ja, men zal ginder met mij lachen... maar wat waag ik eraan?... ik heb het niet gezien, en toch zal ik zweeren van ja Hij was aan de Werfkapel hier stond, in eenen hoek verborgen, eene lange graatmagere gestalte hem ai te wachten. Het was als een levend geraamte, in eene oude jas gedraaid'tegeu de bijtende koude. Hebt gij het gezien? vroeg hij klappertandend. Zwijg antwoordde de smid, 't is schrikkelijk. De haren van den kleermakerwant dat was hijrezen ten berge. Hoe? watschrikkelijk? suisde hij. Afschuwelijk!... Wreed! was het antwoord, maar kom, 't is te koud om blijven te staau. Volg mij, gij gaat akelige dingen hooreu. Kleermaker en smid sloegen de Molenstraat in, en verdwenen in eene kleine smidse. Eene halve uur daarna, wist gansch de stad dat Hal ten, de Smid, verleden nacht een bezoek aan het ver maarde. maar nooit geziene spook georacht had en toe komende nacht naar den burcht zou gaan,om^enge- vreesden kerel tot een tweegevecht uit te dagen. Nie mand sloeg geloof aan dit gezegde en, de kleermakei oude vriend van Balten, beweerde, dat, men Lucifer m persoon moest zijn om de stoutmoedigheid zoo verre te ^ijTnacht kwam. De stad scheen als met een rouw- floers overspannengeen enkel standen pmkte aan den hemel en er woei een hsvi|e Noordewmd. (Het vervolg de naaste week). NAAR DE CONGO. Zooals wij het reeds meldden, maken de EE. PP. Trappisten van Westmalle zich gereed om in den Congo eene nieuwe missie te gaan stichten. Algemeen is gezegd geworden dat de Trappisten daar een k'ooster gingen houwen. Daar is voor het oogenblik nog niets stelligs van. De Trappisten zullen er eene mis sie bedienen evenals dc andere geloofszendelingen, en zich terzei vertij d op den landbouw toeleggen en beproe ven de Europeesche gewassen in den Afrikaanschen grond te doen groeien. Alle ambachten, dienstig voor hunne eigene noodwendigheden, zullen in den Congo door de Broeders-Trappisten uitgeoefend worden. De Trappisten zullen er vooreerst met de verzorging en de opvoeding van een 200tal kinderen van de inboor lingen gelast worden. Deze negertjes, te beginnen van den ouderdom van 2è, 3 maanden, zullen de Trappisten nogal wat werk geven. Men merke aan dat de Congo- landers veel gauwer groot en volwassen zijn dan wijOp den ouderdom van 8 of 9 jaren is de Congoneger een groote mensch. Tot uitoefening van den landbouw en de verschillige stielen, zullen de Trappisten de noodige gereedschappen mede nemen, evenals twee koeien van het gekende ras uit de st allen van het klooster van Westmalle. Zaad en pl intgoed van vruchten en gewassen neemt rileii ook met Het vertrek der broeders en paters zal plaats hebben rond G Februari, te Antwerpen, met den stoomboot die den regelmatigen postdienst doet tusschen deze stad en den Congo. OVERLIJDENS. Vrijdag, 19 November, is^lhier godvruchtiglijk in den Heer ontslapen, Mijnheer echtgenoot van Dame PELAGIA SCHELLAERT, geboren te Aalst deq. 29 November 1819. De Overledene was een alom geacht on geërd Mede burger; recht in zijnen handel, vriendelijk in zijnen om gang en van zijne werklieden als een Vader bemind. ij bieden de achtbare Familie onze innige deelne ming aan in het smartelijk verlies welke, zij ondergaan. Dat zijne Ziel in vrede ruste gadering. Daaruit blijkt dat zij voor 1894 tot voorzitter heeft be noemd den heer E. Hiel en tot ondervoorzitter den heer J. Michiels. Daarna gaat de Akademie over tot het verkiezen van haar bestuur, voor het aanstaande jaar. Met algemeene stemmen wordt tot bestuurder verkozen, M. Stallaert. Tot onderbestuurder wordt benoemd de eerwHeer Dr H. Claeys. Vervolgeus wordt aangenomen het voorgedragen ont werp tot samenstelling van het Biographisch Woorden boek, waarna de vergadering uiteengaat. KUNSTNIEUWS. Wij vernemen met genoegen dat onze stadsbibliotheek iu het kort met een groot getal werken zal verrijkt wor den; reeds is de nieuwe kataloog indruk.... Wij brengen eene warme hulde aan liet Gemeentebestuur, die ons zoo leesgierig publiek ruimschoots voorziet van eene dege lijke en nuttige lectuur. De boeken onzer bibliotheek zijn inderdaad voedsel voor hart en geest en er bestaan weinige boekerijen in laanderen, die op zoo n voortref felijke voet ingericht zijn cn bestuurd worden. Wanneer er een stadsgenoot, een werk uitgeeft, wor den er telkens door M. Kregersman exemplaren aange kocht. Is dat niet al wat loffelijk is c®o De inschrijving door de parijzer drukpers geopend, om ecu gedonkteekon op te richten aan den toonzetter Gounod, heeft reeds 43,000'fr. opgebracht. OIO Het Davidsfonds zal, naar Hel Handelsblad meldt, prijskampen uitschrijven, om de heuchelijke verjaarda gen van den stijd te 'vieren, die mee boeren op het einde van verledene eeuw, tegen de fransche overweldigers hebben gevoerd. Verschillende maatschappijen hebben zich voor die viering bij het Davidsfonds aangesloten. Konixklijke Vlaamsche Akabemie. In de ver gadering van 21 November heeft de heer Coopman, na- mensch de kommissie voor nieuwere Taal- en Letterkun de verslag uitgebracht over de door haar gehoudene ver- BRUSSEL. Een brand is maandag namiddag, om 4 ure, uitgeborsten in het bureel van den heer de Bur- let, minister van biunenlandsche zaken, Wetstraat. Dank aan de spoedige hulp, was men het vuur gauw meester. Er is beslist dat de treinen in België door electri- teit zullen worden verlicht. Zondag avond, rond 7 1/2 'ure, kwamen drie ser- gant-majoors der carabiniers, de genaamden H., J. en P., uit eene herberg der Hoedeumakersstraat en geraak ten in twist met burgers. Na eeuige minuten werden zij handgemeen en van beide kanten waren er reeds gekwetsten toen de policie aankwam. Allen werden naar het middenbureel van po licie geleid, waar proces-verbaal werd opgemaakt. De serjant-majoor J., die zoo dronken was als een je- nevertonne, wilde zich op het stadhuis zelfmoorden, met zijn sabel iu de borst te steken. Gelukkiglijk hadden de agenten het voornemen van de plodde bemerkt, anders was hij mol. Niettemin had hij zich eene wonde van twee centimeters diepte toege bracht. Hij werd als 'nen Lazarus naar het krijgshospi taal overgebracht. In een huis der Spaarzaamheidstraat, op het tweede verdiep, woonden de echtgenooten Sprots, met hunne drie kinderen, 2 maanden, 6 en 8 jaar oud. Over twee maanden was Sprots, bronsbewerker, uit zijnen dienst gezonden geweest, bij gebrek aan werk. Het huishouden verkeerde in den diepsten nood en Sprots kon geen werk vinden. Vrijdag morgend ging hij nogmaals al de werkhuizen af, doch te vergeefs. Omtrent 3 ure kwam hij thuis met eene broodkaart. Na omtrent een uur gerust te hebben, stond hij eensklaps recht en waarschijnlijk door een ze nuwaanval bevangen, sprong hij door het venster. De ongelukkige werd met verbrijzelden schedel en gebroken beenen stervend naar het St-Pietersgasthuis gebracht. Sprots was slechts 30 jaar oud M. J... wonende op de steenweg van Charleroi, had door de dagbladen laten aankondigen, dat hij een iweewieler te koop had. Dinsdag bood zich eenwelge- kleede jongeling aan om den velocipeed te koopen. Hij vroeg om hem eens te beproeven, en er na eenige ron den mee gedaan te hebben, reed hij eensklaps weg en was weldra uit het zicht verdwenen. De tweewieler had eene weerde van 700 fr. SCHAARBEEK. Verleden vrijdag was te Schaar beekeen herbergier der Vanderlindensraat, M. D.., overleden. Zijne vrouw was diep aangedaan door die dood. Zaterdag avond, toen de schrijnwerkers de doods kist thuis brachten, viel vrouw V... op den vloer neer. Men snelde haar ter hulp, doch zij was reeds een lijk. De ontroering had haar gedood. St°-CATHARINA-WAVER. Over acht weken, op eenen zondag, verdween in deze gemeente Leonieke Hel lemans, een tienjarig meisje. Het kind was laatst gezien geweest in gezelschap van zekeren Rueleus, eenen ouver- beterlijken schelm, die reeds meer dan eens met het ge recht heeft af te rekenen gehad. Gedurende deze laatste zes weken was de streek in al le richtingen afgezocht geweest en niets werd omtrent het verdwenen meisje vernomen. Reulens die als ver moedelijke dader van de moord op Leonieke werd aan gehouden, weigerde eenige inlichtingen te geven. Zondag lest nu, rond 4 1/2 ure 's namiddag, kwam een inwoner van O.-L.V. Waver, zekere Van Calster, de Lombaardstraat voorbijop eenige afstand van den dreef waar Leonieke in het gezelschap van Reulens laatst was gezien geweest op den dag der verdwijning. De aandacht van Van Calster werd gewekt door een hoop bladeren hij onderzocht en weldra kwam het lijk van een kind te voorschijn. Geen twijfel of het zou het lijk zijn van 't ver miste meisje. Dadelijk verwittigde hij de naaste geburen, doch in het eerst kon men er geen geloof aan hechten want de omstreken waren te goed doorzocht geweest. Het volk stroomde toe en dadelijk werd bestadigd dat het gevon den lijk wel degelijk dat was van Leonieke Hellemans. De ontroering was algemeen en de kerel verdacht van den akeligen moord te hebben gepleegd, werd vervloekt. Had men hem op dit oogenblik in de handen van 't volk geleverd, voorzeker zou hij er niet levend zijn uitgeko men. Het meisje lag op den rug met het aangezicht naar bo ven, de rechterhand lag op de borst en de linkerhand bo ven het hoofd in 't welk zij een kruisje hield gemaakt van Stukjes hout samen gebonden met schors. Men kan oordcelen in welken toestand de ouders van het ongelukkig slachtoffer die Jobsmare vernomen heb-

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 2