Arbeiders, 't Klaske Malgré DINAMIET Is 't wel verstaan KERSTBOOM STERREKEN!! VERGADERING HCE MEN KIEST of verantwoordelijkheid der Soci alisten. GROOTE EN KATHOLIEKE KIEZERS WERKLIEDEN Zondag allen op uwen post; vergeet de namen der kandidaten niet. Zie hier hoe ge stemmen zultBij liet afroepen van uwen Naam, ont vangt gij een kiesbul- letijn, waarmee gij in 't houten schutsel gaat gij overtuigd u of het lessenaarken wel zuiver is, alvorens er uw bulletijn op te leg gen, dan neemt gij den tampon (het is NIET noo dig inkt te nemen, anders is er meer oplettend heid. te gebruiken) eu ge maakt voorzichtig het wit puntje, dat zich in het vierkant bevindt, ONDER het STERREKEN, ZWART. Ge wacht een oogenblik, en als uw kiesbriefdroog is vouwt gij den DOMPER op en steekt die in de bus... VAN KANDIDATEN. Wij ontvangen een belangrijk schrijven over de kandidaten der socialisten, schrij ven welke die kerels ontmaskerd aan de twijfelachtige kiezers, die hun nog niet van noKjj kennen Menige kiezer is nog onbekend niet do kandidaten die zich voorstellen voor de kiezing van deit' Werkrochters-Raad ik acht het noodig ze te doen kennen. Wij zullen beginnen met u° 1 M' MICHIELS, kleermaker, socialist op de eerste plaats (bijgenaamd Langen Chalentrotseerder van. arbeid.en gevang, gepasseerde week getrouwd (Proficiat!).... 'ne feilen bol in t afleggen van examens over godsdienstige vraagpuntenToen hij zich ging ingeven om te trouwen, werd hij uitgesteld omdat hij zijnen Onze Vader niet kende.Maar wat zou Chalen daar meê inzitten'?.... Hoe zou hij onzen hcmelschen Vader kennen, hij die zelfs zijnen wereldlijken Vader niat kent? zijn vader die zich voor hem de vin gers krom zwoegde en onder den last der jaren bedelend langs de straten loopte, zonder dat hem van wegens den socialist op de eerste plaats ooit eenige hulp of onder stand gejond wierd, tot dan den sukkelaar in een zinneloosgesticht opgenomen werd.. Ziedaar een waren en deftigen socialist, die zijne partij eer aandoet.... Wie ver wonderd het dat men hem als kandidaat der liberalen uitriep?? Al die Zondag voor hem kiest ontvangt, als hij erbij is overal voor 6 eens eene pint bier. Wij gaan over tot n° 2. Laat zien, wie hebben wij hier: HAMELINCKX, kuiper of tounekensmaker van beroep dat is voorwaar de rechte man, op de rechte plaats... Oursson de wilde man, zou voor hem den duim moeten leggen hebben, zoo verslingerd is hij op dompersvleesch ge lukkig voor ons dat hij noch naar vergade ringen of kerk gaat want 't zou op eenige dagen met den laatstèn van ons gedaan zijn en dan ware den menscheneter van zijn zegepraal on zondag verzekerd.... Wij geven hem nochtans eene goede remedie om zijnen eetlust te verzadigen: dat hij begint met eenige groote kuipen te maken, om de volksverdrukkers van Concordia vier dagen op te leggen, dan kan hij toe ren en smeeren zooveel het hem lust. Gelijk de twee andere gaan er twaalf in een dozijn. Hen eersten VAN CAEKEN- BERGH schijnt nog al 'nen goedzak, maar hij is potvernonde zoo dwees als 'nen hor zel op al wat domper is; dit komt voort omdat hij zoo min kent van liberaal en so cialist, als een blinde over de kleurenhij Kei*lijklieid en Hecht aan selle Werklieden, Kiest-, liieat voor «Ie Hun nen van ons Dat zijn de mannen die liet wel mee- nen;, bekwame werklieden die hun vak verstaan en dus, met veel kunde over de geschillen die zich zouden kunnen voor doen, tusschcn u, werklieden on uwe pa troons zullen vereffen, maar op eene recht vaardige wijze. Neen, zij zullen niet doen, zoo als de socialisten van Gent die tégeü het werkvolk stemden. Kiest dus zondag toekomende voor de Kandidaten der Anti- Socialisten eu dan zult ge ware verdedigers in den Raad hebben die uwe belangen zul len 'Voorstaan eu niet zullen achteruit deinzen om aan den patroon te zeggen: Gij hebt uwen werkman onrechtvaardig behandeld, en gij zijt verplicht /dien man in zijnen rechtvaardigen eisch te voldoen Peaks. V.Vyl U<_. 1VXCUIU11, J11J is niettemin verzot op speelreiskes, want hij maakt deel van -den liberalen Bazen- verdedigingskring, waar hij meehuild met de wolven uit den hoop... Wij passen het dom uilejonk de volgende spreuk toe:Heere vergeef het hem, want den sukkelaar weet niet wat hij doet. Eindelijk richten wij ons tot den laatstèn: CEULEMANS, ziidewever van stiel!; alom gekend, als zijnde zeer licht van memorie bij sommige winkeliers; 'ne scluipekop van Lier, primus der zattekouten zijner ge boortestad. Wij geven hem ook nen raad Grommeur, wanneer gij in den raad geko zen wordt, zie wel toe dat, wanneer liet zitting is, gij eenige bobijntjes van 4 eens in uwe karrakas weeft, anders zou liet u soms te lastig worden de belangen van den werkman te verdedigen en te verstaan Als gij uwen bredden vol hebt, kunt ge dan uwen roes uitslapen in den rechters- zetel. Ziedaar werklieden den vierden van schuppeue zot op tafel. Aan u nu te oor- deelen of het dergelijke mannen zijn waar door gij u wilt vertegenwoordigd zien in den Raad der Werk rechters... Aan u nu te beslissen of gij mannen gaat nemen DIE HET RECHT NIET HERBEN ALS WERKMAN TE SPREKEN, aan u te be slissen wie zondag zegepralend uit de stembus komen zalde verkochten aan de rijken,-de volgelingen van liet revolution- nair vaandel of de vrije Anti-Socialisten Werklieden, verdedigers uwer rechtmatige eischeu, Minnaars van Orde en Vrede; strijders voor het verdrukt en ongelukki Werkvolk van Aalst; die in den Raad wer ken zullen met Rechtvaardigheid, De Fransche socialisten en hier onder ons Le Peüple verfoeien en veroordeelen den aanslag van 't Paleis-Bourbon. De verantwoordelijkheid der socialisten is nochtans klaarblijkcnd. Dat bevestigd de Moniteüe Univeesel. De ontroering zegt hij, veroorzaakt door de ontploffing, van gisteren, mag ons uit 't oog nietdoen verliezen welke de diep- ingcwortelde oorzaken zijn van den aan slag begaan in de kamer. Ér is eene gelde lijke dynamiet en eene stoffelijke dyna miet en deze laatste is voorzeker noch de gevaarlijkste noch de moorddadigste. Te vergeefs willen de socialistische afgevaar digden en schrijvers zich wit wasschen en hunne verantwoordelijkheid loochenen, met luider dan al de andere te roepen Weg met de Anarchisten! Zij zullen er in gelukken, noch om de openbare mee ning te misleiden, noch om hunne zede lijke medeplichtigheid met de gezellen te verbergen. En inderdaad, evenals een grenade- boom grenaden voortbrengt en evenals een republiek bomben voortbrengt, zoo ook moeten driftige, vergiftigde en meest al vaiscke rechtsonderzoeken door de hoof den der socialisten ingericht om de bijge- loovige en woelzieke menigte te verbijste ren, dwaasheden tot stand brengen en'mis daden doen bedrijven zooalsdeze van gisteren. Laat ons er-niet van bedriegen. Indien de dynamiet de-lading is der bombc die door den anarchist wordt voortgeslingerd, 't is ook liet godverloochende socialismus dat er den wereld door het vuur aansteekt. De Tijd zegt dat <le laf bare gezegden der socialisten die de moorderij afkeuren, zeer moeiëlijk iemand zullen kunnen over tuigen; en dat zij door hunne hevige op hitsingen op eene gevaarlijke wijze de sclianddaderij hebben aangemoedigd Het is nog weinig geleden dat de Matin de volgende verklaringen van Julius Gues- de afkondigde, verklaringen die nu op allergepaste wijze moeten herinnerd wor den Ik ben, zegt hij, socialist geworden door de commune. I)an heb ik verstaan wat het is de Ware Revolutie en hetgeen haar on derscheidt van de republiek, aanschouwd als naamloos bestuur van zekere klas. Ik heb in de commune ontwaard eene volledige omwenteling van alle instellin gen. Er is tusschen de socialisten van ver- schillige kleuren een bond machtig genoeg om hem samen te vatten, breed genoeg om hen niet te hinderen, en die bond hot, is de gezamenlijke wil van alle hedendaag- sche sociale regeling aftebroken. Allen zijn omwentelaars in denzeltden graad; zij willen alle rechterlijke, huishoudelijke en is gelijk welke verhandeliugen onder het volk teenem aal veranderen. De poli tieke omwenteling beteekeut niets anders dan een vooruitgang naar de sociale om wenteling. Overigens, wij moeten het luidruchtig getuigen, ons kwam nooit het gedacht; van ons bij eene wettige daad bepalen. Wij makengeen 't miusfe onderscheid tusschen de wettige en de onwettige middelen. Vvat mij betreft, de middelen van wer king verdeelen zich in twee klassendeze die leiden, naar het doel en de c die er van verwijderen. Aan de tweode klas beboeren volgens mij, het gebruik van dynamiet, de opstan den tegen de policie, het oproermaken, enz. t Is niet uit geestdrift voor de gerech tigheid, noch uit geldelijke voorzichtigheid dat wij dat alles van kant wijzen, 't is om dat dat ons van ons doelwit verwijdert en verdaagt. Wij keiïivn die Stoffelijke ge- wcldeuarijeii af, cnkciijk omdat zij tegen strijdig iqjn mot oiize belangen. AAN ONZE LEZERS. De Gazette van Aelst, was deze week een Strijdnummer, een n,um- mer dat uitsluitend gewijd was aan de verdediging van 's werkmans rechten, een nummer dat de werkingen der Ka tholieken en der .Socialisten uiteenzette. Reeds van haar ontstaan af heeft het nieuwe blad in vele huisgezinnen een vriendelijk onthaal genoten omdat men verzekert was een vriend bij zich binnen te brengen, die aan den huiselijken haard steeds gretig zou gelezen worden. Met al de hertelij kste herkentelijkheid danken wij onze medehelpers die den zwakken beginnpling door woord en door daad on dersteunden en hem de richting aanwe zen, Welke een blad, om den waren Huis vriend te worden van eiken katholiek, moest trachten in tc slaan. Zijn wij erin gelukt? Wij durven die hoop koesteren; immers de veelvuldige blijken van deel neming, de verzekering dat ons blad beantwoordde aan eene noodzakelijkheid in onze stad, de dappere medewerking en de nog steeds aangroeiende abonnenten bevestigen ons zulks. Edoch, was ons nummer deze week uitsluitend een strijdblad, van den ande ren is De Gazette van Aelst, een nieuwsblad dat den mofilijkstcn lezer bevredigt, dit hebben onze abonnenten van ons ontstaan af moeten getuigen. Wij strijden, en ons Programma, zal zulks immer blijven; wij strijden voor den Aalsterschen Werkman; wij bevech ten het Socialismus; bovendien bevat de Gazette van Aelst een groot politiek overzicht van 't binnen- en buitenland, kerkelijk nieuws, een en ander, kunst- nieuws, vlaamsche belangen, het schoon mengelwerk Jerusalem, nuttige aanmer kingen, drie kolommen verschillende nieuws, eene kolom markten, de trek kingen en eenen ijzerenweg. Dit alles be nevens den burgerlijken stand en de za- terdaagsche markt. Met Nieuwjaar be ginnen wij een boeiend historisch verhaal uit de geschiedenis van Aalst DE TORENWACHTER. De prijs van het abonnement is slechts 2,50, betaalbaar met Nieuwjaar. De Gazette van Aelst houdt zich uitsluitend bezig met hetgenc wat zijne Lezers aanbelangt, en dat wil wat zeg gen. De Gazette van Aelst, is het BESTKOOPSPE blad der stad Men kan inschrijven op ons Bureel of op do ïnschry vingsbulletijn, hierachter geplaatst Recht voor allen en 011 Ier l et. spelen des bijanrds, het wapperen der vlaggen en het geruchtdcr slepende buizen,de gros-caisse voorop, om al drupueuzeude door de stad te trekken... Triomf! voor ons Anti Socia listen! de zege vlag zal bij alle weldenkende burgers aan de gevels hunner huizen ge- heeschen worden; de Katholieke Werklie den zullen jubelen bij de bonzende gal men der feest klokken, die voor de anar chistische bondgenoten zullen kloppen als doodsklokkenTriomf 111 de roode vod heeft moeten zwichten voor onzen Vlaam- schen Leeuw!... de vijand ligt verpletterd onder den biel van 't Aalstersche, Katho lieke Werkvolk, die wilden wat was recht en wonnen wat zij wileen belangrijke VOOE AL DE Zaterdag avond om 8 1;2 ure in den Katholieken Werkmanskring. GHEHSTTSaiHIE Sprekers zullen het woord voeren. Op, Werklieden van Aalst! Allen naar de Meeting, geene onverschilligheid in den strijd, allen die nog eerbied hebben voor Godsdienst, Huisgezin eu Eigendom moeten het als een plicht aanzien zondag ter stembus te gaan en dus zaterdag in massa naar de meeting tc trekken. Ge zorgd dat het er stroomel... VRIJDAGAVOND. Zal men leeren kiezen met don stempel al deze die twijfelen, moeten komen..! Katholieke Medebroedei's, brengt uwe makkers, uwe geburen mede. die do kic- zingmet den bulletijn nog niet kennen. Zondag om 4 ure namiddag worden de socialisten en anarchisten van de Bazen- verdediging met grooten triomf begraven de stoet zal zich in beweging zetten in IN DEN KATH. WERKMANSKRING, VAN AELST Het bestuur van den Katholieken Werk- manskriug onzer stad neemt de vrijheid nogmaals de medehulp af te vragen onzer hooggeachte en weldenkende Medeburgers voor hetopreclitenvanden Kerstboom inde zaal der Korte Zoutstraat. Gelieven zij dus hunne menigvuldige en voor den Werk man geriefelijke prijzen vóór zondag aan staande te zenden, hetzij naar het huis van den core voorzitter, M. Eugeen Van Itterbeek, hetzij naar het huis van don bestuurder, Eerw. Heer J.-B. Bonnet. Namens het Bestuur De Schrijver, I. VLAS SEN BR OECIvDn Vooezitter, BnnL. BETHUNE.

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 3