Politiek Overzicht. Een en ander. DE KAMER. Kunstnieuws. Kerstmis-Legende. het bewind van een ministerie uit de rech terzij, vijandig aan de evenredige verte genwoordiging, of wel de samenstelling van een ministerie van zaken, dat de kies wet zou doen stemmen en tot na de aan staande k ezingen aan het bewind zou blij ven. Onder de namen die van nu af reeds in de parlemantaiie kringen opgegeven wor den voor het geval oener ministerieele ver andering, moeten wij dezen melden van ridder Descamps, senateur, den geleerden professor van recht bij de Hoogeschool van Leuven. -Q- V ergaderivg van Woensdag. M. Beernaert opende de vergadering. Al de ministers waren aanwezig. M. Lam mens stelde voor eene kommissie te be noemen, ten einde de grondslagen oener verstandhouding tusschcn de regeering en de rechterzijde te zoeken. I)at voorstel werd eenparig toegejuicht en 11a eeue kor te bespreking werd het volgende beslist De katholieke leden der bureelen van Kamer en Senaat zullen de kommissie be noemen, en den datum der eerste zitting bepalen. De kommissie zal de voorstellen opmaken, die aan M. Beernaert zullen on derworpen worden. Die beslissing werd door vele leden be schouwd als eene eerste voldoening aan M. Beernaert gegeven. De vergadering was ten 12 12 ure geëindigd. M. de baron T Kint de Iioodebeke, voorzitter van den Senaat, de ministers en verscheidene volks vertegenwoordigers hebben zich aanstonds najjr het ministerie van financies begeven. Frankrijk. De franscho Kamer heelt woensdag het onderzoek van de kiezingen harer leden geëindigd. Kamer en ornaat liehben eenige uoodige kredie ten gestemd, en daarna werd de zittijd van dees jaar gesloten. Engeland. - - Dinsdag heeft in het E11- gelsch Lagerhuis de bespreking plaats ge had over de gevraagde vermeerdering der engelsche vloot. M. Gladstone heeft die vermeerdering krachtdadig bestreden, en de meerderheid van het Parlement heeft hem gelijk gege ven met 240 stemmen tegen 204. T Italië. Het nieuw ministerie Crispi is woensdag voor de italiaansche Kamer verschenen. De ministerieele verklaring door M. Crispi afgelezen, bekent dat de toestand voor Italië zeer bedenkelijk is. Om het evenwicht in de financies te her stellen, zullen er besparingen gedaan wor den, doch, voegt M. Crispi erbij, het uur om aan het land eenige opofferingen te vragen, is geslagen. wij twijfelen er aan, of de belasting schuldigen dat nieuws met genoegen zullen vernemen. Zwitserland. De zwitsersche Bond raad heeft maandag een wetsontwerp aan genomen, betrekkelijk de ophitsingen tot misdaden tegen personen, en het misdadig gebruik van ontplofbare stoffen. Dat ont werp zal naai' de Kamers gezonden wor den. Maandag heeft de algemeene verga dering plaats gehad van Sint Pieterspen ning te Gent, in de zaal van den katholie ken kring. In de zaal bevonden zich een groot ge tal geestelijken. De vergadering wordt om 10 ure geo pend door het gebruikelijk gebed, in het latijn luidop gelezen doorMgr Pourbaix. De heer \VVerspeyen maakt aan de talrijke vergadering bekend, dat Mgr Stil lemans, op het onverwachts ongesteld ge worden zijnde, in de onmogelijkheid is de plechtigheid bij te wouen. Hij bedankt vervolgens, Mgr Pourbaix, voor de blijken van belangstelling, welk hij aan de Gentsche katholieken geeft door zijne aanwezigheid op deze bijeenkomst. Verslag doende over de inkomsten van Sint Pieterspening. meldt de heer Ver- speyen dat, binnen het verloepen jaar eene som van 101 j400 fr. is ingezameld in het bisdom van Gent. Spieker weidt vervolgens uit over de herstelling van het tijdelijk gezag van de H. Vader. Ka het verslag des- heeren Verspeyen neemt Z. Hoogw. Mgr Pourbaix, hulpbis schop van Doornijk het woord en herin nen de woorden welke Z. H. Leo XIII tot hem sprak toen hij laatst te Rome was. Als ik de goede werken in oogenschouw neem van heel de katholieke wereld, zegde de Paus, dan is het Belgie, dat mij liet meest verheugt. De zitting werd kwaartna 12 ure gelie ven. Emilie Ctaeys, uitgeefster van Vooruit en zekere Lamarc», bediende van Vooruit zullen voorliet assisenhof van Antwerpen moeten verschijnen, ouder beschuldiging van schriften opgesteld en uitgegeven te hebben, welke misdadige opruiingen be vatten. Reeds van over lang hebben spaarkas sen en maatschappijen van ouderlingen bijstand aan het gouvernement de vraag gedaan om hunne kapitalen kosteloos in de nationale Banken te mogen in bewa ring geven. Tot heden werden die bewa- ringen in bijzondere Banken gedaan waar de belanghebbende één frank per duizend en per jaar, en 10 centiemen voor inschrij ving luidden te betalen. Ongetwijfeld zal de Kamer dit smeekschrift thans gunstig aanvaarden. Het inrichtingskomitoit der proef kie zing met de evenredige vertegewoonliging te Brussel, heeft aan de leden van Kamer en Senaat een uitvoerig verslag over die proefneming gezonden. Zitting van Woensdag20 December 1802 Voorzitterschap van m. de i.antsheeee De zitting werd ten 2 ure geopend. M. Kebon ondervroeg de regeering over de aanzienlijke vermeerdering der kiezers voor den werkrechtersraadte Gent. Er zijn nu 8,000 kiezers meer dan over drie jaar. Iloe komt dat M. de Smebt de Naeyer. Degenen die vroeger verwaarloosd hadden hunne inschrijving te vragen, hebben zc dit jaar gevraagd. M. I'Èron. Neen, dat is afgesproken geweest in den Aulisocialistischen Bond van Gent, met M. Verhaegon, die de gent sche socialist eu wilde verpletteren. (Gelach rechts). M. Nyssens. De veroordeelden heb ben vier en twintig uren om hunne rech ters te verwenschen. (Nieuw gelach). M. Fèron. -M. Verhaegen kon met troepen van Gent alleen, de socialisten niet overwinnen. Hij heefteen beroep ge maakt op de werklieden van den buiten. M. Van Nae\ien, Die dezelfde rech ten hebben als de anderen. (Zeerwel rechts). M. I'Èron. Hij heeft valsche kiezers gemaakt. (Geroep). Men vindt er schaap herders, jachtwachters, veldwachters en zelfs zes baardscheerders onder. (Gelach). Stem. Om de socialisten den baard af te doen. (Gelach). M. Fèron. Het, is ongeoorloofd (Ge lach.) Men heeft de boerenbenden naar Gent geroepen om aan de socialisten de zetels te ontnemen, dié zij in den werk- reehtersraad bezaten. Er werden bedrio- gelijke middelen gebruikt en de bestuur lijke overheden hebben de valsche kiezers lijsten goedgekeurd. Allerhande beroepen werden opgeschreven handelaars, pach ters kooplieden in konijnenvellen, graf makers... Stem. Zij hebben de socialisten met de kieziug begraven. M. de Smet de Nayer. Het is aardig dat Vooruit de zoogezegde vervalschiugen enkel gezien heeft toen het te laat was. M. hÈRON. De antisocialisten hebben slechts eene onteerende overwinning be haald. De buitenkiezers zijn komen stem men onder ue hoede der pastoors en veld wachters. (Gelach rechts). M. Van Wambekf Ge lacht ermee. M. Fèron. Beveelt een parlementair onderzoek. Rechts. Dat is niet ernstig. M. Dohet. Gaan de socialisten mis schien alleen stemmen M. Fèron. Zij stemmen metonafan- kelijkheid. (Algemeen gelach rechts). Mijn besluit is dat de werkrechtersraden een meer plaatselijk karakter moeten krijgen. M. de Smet de Naeyer.M. heron spreekt hier niet gelijk hij anders tot de de katholieke werklieden spreekt. (Gelach) t'ïs eerst nadat de socialisten geklopt zijn dat hij de verdeeling der werkrechtersra. den slecht vindt. Hij klaagt over de kiezerslijsten. Weet hij dan niet dat zekere werklieden van den buiten alle dagen naar de stad gaan wer ken Weet hij niet dat op de dorpen vele werklieden een winkeltje houden, en hij telt die als kooplieden De vermeerdering van kiezers, die M. Féron zoo zeer doet schrikken, is gedaan op 86 gemeenten. Zij heeft dus niets verwonderlijks. M. Féron spreekt van partijdigheid van zeker gemeentebestuur van Gent dan ge daan M. Liebaert. En dat van Antwerpen dan M. de Smet-de Naeyer.Het gent- sch gemeentebestuur heeft geweigerd 700 katholieke kiezers op de lijsten te schrij ven. Protesteert daar tegen, M. Fé;oi! (Zeer wel rechts). M. Lemonnier. Waarom antwoordt M.de Smet-deNayer op de ondervraging M. Dufrane-Friard. Hij is geen minister. M. Nyssens. Maar hij heeft dat ver schil met u. dat gij het nooit zult worden. (Luidruchtig gelach rechts.) M. Dufrane-Friard. Wat wilt gij zeggen Verklaar u. Ik maak geen aan spraak op de plaats van minister. M. Nyssens. Het is gelukkig voor u dat gij u door geen droombeelden laat misleiden. (Nieuw gelach). M. Duf rane... zwijgt. M. de Smet-De Naybr. Ik besluit:is er bedrog te Gent gepleegd, dan is het langs den kant der liberalen en socialisten en niet langs den kant der katholieken. T oejuichingen rechts). M. De Bhuyn, minister, betreurt dat de socialisten de werkrechtersraden in po litieke korpsen willen veranderen. De be weegredens door M. Féron aangehaald, zijn uit socialistische bladen getrokken, en berusten op geen ernstigen grond. M. Férou kent de gebruiken van den buiten niet, waar de bediening van veldwachter, het lied rijf van baardscheerder, enz., door werklieden word uitgeoefend. Ware er be drog gepleegd in het opmaken der lijsten de socialisten zouden wel eerder geprotes teerd hebben. M. Helleputte protesteerd tegen de wijze waar p M. Ieren van M. Verhaegen heeft gesproken. De voorspoed der anti-so cialistische bonden steekt M. Féron en zijne vrienden do pogen uit. Dat zij echter geene ijdcle begoochelingen koesteren. De werklieden zullen niet gaan met degenen die de roodo vlag door do straten dragen. Zij zullen integendeel rond de nationale vlag scharen (Toejuichingen rechts). Spreker legt het volgende dagorde neer: n De Kamer voldaan over de uitlegging 11 van M. den minister van landbouw, nijver heid en openbare werken, gaat over tot het dagorde, n (Verscheidene leden der rechterzij ko men M. Helleput te geluk weuschen voor zijn krachtdadig antwoord op M. Féron). M. Féron roept uit zijn de anti-socialis ten apostels van tweedracht. Zij willen, zegt hij, de regeering van het kruis, waar mee ik mij niet bekreun. Ik hoop dat de werklieden u naai' de kerken zullen terug zenden. Eene nogal vinnige woordenwisseling heeft plaats gehad tusschen M. Nothoinb Bara, Féron, Jan.son, De Bruyn en Helle- putte. M. Bara stelde het eenvoudig dagorde voor, waarmee M. De Bruyn zich tevreden verklaarde. M. Helleputte trok zijn dagor de in. M. Bara wilde dat echter niet. Eene verwarde bespreking ontstond, en ten slot te stelde M. Helleputte zijn dagorde terug voor, dat aangenomen werd met 55 stem men tegen 20 en 15 onthoudingen. De zitt ing werd ten 5 ure geheven De koninklijke bibliotheek van Brussel heeft 4brieven van Rubens gekocht, in het italiaansch geschreven aan Pieter Van Veen, stadspensionnaris van den Haag, be trekkelijk den verkoop van etsen naar de schilderijen van deu vermaarden kunste naar gemaakt. Die brieven zijn in eene veiling te Gent gekocht geweest. De jaarlijkschc groote wedstrijd voor den prijs van Rome, zal in 1894 plaats hebben voor de beeldhouwkunst. Ieder kunstenaar, Belg van geboorte of bij in burgering, mag als mededinger worden aangenomen, mits hij, op 31 december 1894, den ouderdom van 31 jaar niet heb- be bereikt. Aan den bekroonde wordt, gedurende vier achtereenvolgende jaren, een reispen- sioen van 5,000 fr. verleend om zijne stu diesin den vreemden te volledigen. Behal ve de groote prijs, mag er een tweede prijs en eene eervolle melding toegekend wor den. De tweede prijs bestaat in oen gou den eerepenning, van 300 fr. waardedeze prijs mag, evenals dc eervolle melding, in verdeeling worden gegeven. De voorbereidende prijskamp zal don derdag 15 april 1894. ten 11 uren's mor gens, in de koninklijke academie van Schoone Kunsten te Antwerpen- geopend worden. De aanvragen tot inschrijving moeten schriftelijk of persoonlijk aan het beheer der koninklijke academie van Schooue Kunsten te Antwerpen gedaan worden. In den gemeenteraad van Parijs is er voorgesteld een krediet van 50,000 fr, te verleenen voor de deelneming der stads diensten aan de tentoonstelling van 1894 te Antwerpen. I. Tegen de naakte muren van de kapit telzaal zaten de monniken van.... op hun ne houten banken, roerloos, met neerge slagen oogen en de handen in de breede mouwen verborgen. Grijsaards waren zij allen, en ware er 1111 en dan geen holle kuch uit hunne borst gekomen, men hadde ze aanzien met hun bleek gelaat, stil en stom dat. ze daar zaten voor beelden, docli voor beelden des lijdens! t Gebed was geëindigdde abt was op gestaan, en bevend klonk zijne stem «Geliefde medebroeders, lange jaren is hot geleden sedert God ons jonge broeders heeft gezonden. Moet ons klooster verdwij nen, wij onderwerpen ons uit ganscher herte aan de raadsbesluiten des Heeren. Doch onmogelijk is het ons uitgeleefde grijsaards al de getijden te zingen. Ik heb dan besloten, dat voortaan iedereen op de koor in 't bijzonder de getijden zal lezen, met ui (zondering nochtans van den Magnificat. De lofzang onzer Moeder moet zoo plechtig mogelijk geschieden. Hoe ge brekkig ook onze stem weze, ons inzicht toch is prijselijk, en overvloedig zal Ma ria's zegen over ons nederdalen. Zachtjes stonden ue monniken op, kniel den neder eu keerden sprakeloos, onder 't prevelen van een gebed, naar hunne cel le weer. E11 verscheidene malen daags kwamen zij bijeen in de kork, en ieder las zijne po- tijden in 't bijzonder: maar tegen den a- vond, op het einde der Vespers, zong men den Magnificat. Doch welke zang! Waren er mensehen inde kerk, zij verborgen liet aangezicht met. heide handen de landman die in de nabijheid zijnen akker beploeg de, haalde de schouders op; en dc vogelen, die rond de kerk in de lommerrijke lindo- boomen nestelden, verschrikten en namen de vlucht. Dat alles wisten de niouuikkeu doch met de diepste ootmoedigheid gingen zij voort: de abt had gesprokén, en zij, moes ten gehoorzamen. II. Vier jaren waren vorloopen. 't Was in den namiddag van Kerstmis; de monniken waren in de werkkamer voivenigd en stil zwijgend vlochten zij manden. Eensklaps belde men aan de poort des kloosters. De broeder portier deed open 1 n een jonge ling vroeg om den eerw. abt te spreken... Deze was aanstonds bij hem. Mijn zoon, wat verlangt gij Vader, ik heb besloten de wereld vaarwel te zeggen en eene schuilplaats te zoeken in de eenzaamheid van uw kloos ter. Hebt gij uwe krachten beproefd,mijn zoon'? Zijt gij overtuigd dat God u roept, en voelt gij u sterk genoeg om uwen tijd uwen jongelingstijd, den sehoonsten vol gens dc wereld, te besteden aan gebed, ar beid en boet pleging? Ik heb over alles nagedacht, mijn vader, en ik deuk dat Godes hand mij hier geleid heeft. En wat was vroeger uwe bediening Ik was voorzauger in de hoofdkerk van... Kom dau, mijn zoon, sprak de abt en blijmoedig klopte zijn hart. en moge God u de genade schenken van altijd in uwe goede voornemens te volheiden. Aanstonds had de abt het blijde nieuws aan zijne kloosterbroeders meegedeeld en ougeduldig wachtten allen het uur der ves pers af. Hoorwelke melodij stroomt er door de eenzame beuken der kloosterkerk! Welke machtige toonen eu tevens welke zoetheid.' Zacht trillende klinkt Maria's ootmoedige bede. Doch de dankbaarheid bemcestert hare stem; hare ziel ontvlamt, en machtig en krachtig vermeldt do Moeder des Ueo-

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 2