DIRK MARTENS Socialismus. Wijze Raadgevingen. Kerkelijk Nieuws. Een en ander. Korte Levensschets Yerschillend Nieuws. Mgr. Doutreloux, bisschop van Luik heeft eenen herderlij ken brief afgekondigd, waarin vele nuttige raadgevingen voorko men en die ernstig belang oplevert voor deze die zich met de maatschappelijke kwestie bezig houden. Uit dit merkwaardig schrift,knippen wij het volgende: Het ware voorzeker roekeloos, zegt Mgr Doutreloux. de weergeving der woor den van den Paus (in zijne encycliek Re- mm Novarumvoor te stellen als eene buitensporige taal of eene ophitsing dei- kwade driften; doch, van een anderen kant, ware het afwijken van de wijsheid, elk oogenblik aan de werklieden de kracht dadige uitdrukkingen te herhalen, waar door den H. Vader zekere misbruiken heeft moeten brandmerkenhet ware af wijken van de waarheid, algemeen te ma ken wat in het gedacht van den Paus niet moet algemeen gemaakt worden, of in te krimpen wat eene algemeene bedoeling heeft; voor te stellen als stipte, rechten, wat hij enkel vereischt van de billijkheid of van de liefdadigheid, of in lieidadig- heidsplicht te veranderen wat een plicht van rechtveerdigheid is. Het ware een nisslag van denzelfden aard begaan, in dien men, wanneer men aan de werklie den van hunne rechten spreekt, hun ins gelijks niet spiak van hunne plichten; in dien men hun uitsluitend toonde wat er ge brekkig is in hunnen toestand, zonder ook hunne aandacht te roepen op hetgeen er gedaan geweest is voor de verbetering van hun lotbij voorbeeld, indien men hun niet liet weten dat bij zekere bazen welda dige instellingen wijzigen wat bij anderen nog kan te wenschen latenindien, met te handelen over de wetten, nog te maken ten gunste der werklieden, men niet sprak van de reeds gemaakte wetten en van het klaarblijkend verlangen onzer wetgevende Kamers om nog verder te gaan op dien weg. Men mag de werklieden aanzetten om middelen te zoeken,ten einde hunnen toe stand te verbeteren; doch men moet dit derwijze doen, dat zij hunne eischen doen gelden met kalmte, in orde en vrede, zon der de moeilijkheden te ontkennen, welke de bazen te overwinnen hebben, moeilijk heden eigen aan de in te voeren verande ringen, moeilijkheden voortspruitende uit deu toestand der zaken, enz. Verlichten, onderwijzen, leiden wij onze werklieden, helpen wij hen zoo goed mogelijk om de rechtmatige en mogelijke verbeteringen in hun lot te bekomendoch houden wij eene niet min bezorgde en niet min liefdadige rekening van de rechtmatige belangen en van de moeilijkheden der bazen. Mh innen eenige weken liggen wij aan JtJ d' Eerste Communie. Heden Zondag, JO;Evangelie: Het woord Gons vf.j«;k- LEKEN BIJ HET ZAAD. Muuildag feestdag van den H. Fraaciscus de Sales, bisschop van Zwitserland; dijnsdag, 11. Aldegondis, patroonersse van Mespelare. Temsche, enz.; woeusdag, H. Petrus van Nola; donderdag, II. Ignatius, bisschop; vrijdag,' O. L. Vrouw Lichtmis afgestelde Heiligdag en zaterdag, H. Blasius, bis schop en martelaar. In de Sint Mar- tenskerkis men'ievêrig aan 't leeren oe- ner nieuwe Mis van Gounod't orkest der hoofdkerk is tegenwoordig onder alle op zichten redelijk welliet meesterstuk wordt in 't kort ojigevoerd en 't is met den meesten lof dat men in den muzikalen we reld van het Offertorium spreektKerk muziek kan nooit te schoon zijn. In de St-Josephkerk is het eene jonge zangmaat schappij, met name St. Jozefkring die ha re kloeke jongelingstemmen door de ge welven der schoone parochiekerk doet drui neu. Wij zullen in 't kort eens belang rijke wetenswaardigheden mede deeien over de Sint-Martenskerk onzer stad hoe zij moest geweest zijn, om voltrokken te wezen eu wat de reden was dat men moest staken zonder dat zou onze kerk een dei- grootste en schoons! e der wereld geweest zijn; het tegenwoordig koor is een mees terstuk van bouwtrant, dat alleen is vol tooid geworden en min of meer zijne oor spronkelijkheid heeft behouden. A propos van influenza, men heelde zich niet in dat het eene ziekte is die pas een paar jaren bekendis. Wij lezen Op 2 Juli 1782, was de fakulteit van geneeskunde der hoogschool van Leuven vergaderd, om eene hoogst belangrijke bes- slissing te nemen. Het geleerde korps had bestadigd, dat van in 1729 eene nieuwe ziekte tusschen het volk was verspreid ge worden, en het wilde den aard daarvan, alsmede tot genezing strekkende middelen opsporen. De doktors van het land, inzonderheid de bekwame vakmannen van Antwerpen, kwamen overeen om te beslissen, dat de nieuwe ziekte van 1729, niet anders was noch kon zijn, dan de Russische ziekte of te influencie. Daar Holloway, de patroon der pillen draaiers, nog niet geboren was, moest men wel zijne toevlucht tot andere geneesmid delen nemen. De dokters beveel den dus aan limo nade zonder wijn, wei van melk, aftreksel van vlierbeziën eene lichte purgatie met rhubarber of eau de Vienne verder werd den lijder ten sterkste aanbevolen zich niet bloot stellen aan scherpe avond-of morgendlucht. Wilt gij voor uw drukwerk in volle ver trouwen gediend zijn, wendt u dan tot de drukkerij der Gazette van Aclst. DE VASTEN Daar de gezondheids toestand op verscheidene plaatsen van ons land te wenschen laat, hebben HH. Hoog waardigheden de bisschoppen besloten dit jaar het vleescheten toe te laten op al de dagen van den Vasten, behalve den vrij dag van elke week, op Asschewoensdag, op denwoensdag en den zaterdag van Quater temper (14 en 17 Febrari) en op den zater dag der soede wppk VAILLANT. De beruchte Anarchist, die in de Fian- sche Kamer eene dynamietkardoes wierp, waarbij verscheidene Kamerleden erg ge wond werden, was door de Rechtbank van Eersten aanleg van Parijs ter dood veroor deeld. In het eerst wilde hij tegen de uitspraak niet in verbreking gaan, doch op aandrin gen van hooge ambtenaars kwam donder dag de voorziening voor het Hof van kas- satie; deze echter heeft het beroep verwor pen. VAN Vervolg. Ten slotte dezer kleine levenschets wil ik hier, naar Prudens Van Duyse, kort- bondig bijvoegen hoe men er in slaagde Diederik Martens een standbeeld te plaat sen. Het weze eene geringe hulde aan de menigvuldige Aalstenaars en Vlamingen die er toe medewrochten. De commissie tot het oprichten van het standbeeld had de medewerking der pro vincie ingeroepen. Dit verzoek werd dan ook in de zitting van 13 Juli 1849 voorge dragen. Een waardige Aalstenaar en Belg den heer Evit, was de tolk der bespre king en bood moedig het hoofd voor tal van tegensprekers, waarvan sommigen de onbeschaamdheid zoover durfden drijven de echtheid te betwijfelen van 's Drukkers invoering. Zekere heer Doktoor an der Donckt, verklaarde daarbij met uit gestoken hand n dat hi] in t algemeen de standbeelden verfoeit, ten prijzc aan addi- tioncele centiemen opgericht, en als oud klassiek dokter, wou hij dat de aarde licht blijve voor DIEDERIK MARI ENS Kort maar veel beteekend was het ant woord van deu heer De Jaeger, gouverneur die bewees hoe belangrijk het was vernuft en talent aan te sporen, met deze beide op vaderlandsche gedenkteekens van groo- te mannen te wijzen. Heer Jacquemyns voegde erbij dat hij geenszins den roem van den Aalstenaar betwijfelde, vermits deze aan den schok van vier eeuwen had weten te weerstaan. Daarenboven, vervolgde de spreker, de heer an der Donckt ont\ ange van mij de stellige verzekering dat de aar de MARTENS alleszins licht zal zijn en blijven. De eerwaarde heer Van Iscghem,prelect van 't Jezuitencollegie onzer stad, bewees dat den grooten boekdrukker eene onbe grensde genegenheid toedroeg om na 't volledige werk van De Gaud een door slaande gewicht inde waagschaal der druk- kunstcretiek to leggen, schreef die geleer de de in 1852 verschenen Biographie de Thierry Martens d'Alost, premier imprimeur de la Belgiqueavec la bibliographic de ses editions. De Gand bracht den eersten steen van DIRK MARTENS gedenkteeken tot stand, de heer adv. De Smet legde dien ter plaat se waar hij moest liegen de eerw. heer Van Iskguem heeft dien niet alleen in vast oiinent gelegd, maar er nog menigen ande ren ster n bijge\oegd. Het standbeeld, een der schoonste van België, in gotischen stijl, werd op de groo- te Markt den l> Juli löóli plechtig onthuld onder het toezicht van Z. K. H. Prins betfpold, thans kouingder Belgen. Op het voetstuk in blauw arduin, met witte mar meren platen versierd, leest men Kant der Kerkstraat Ter eere van DIRK MARTENS. van Aelst, welke <le eerste Belgieland begiftigde met de boekdrukkunst, opvolgendlijk werkhuizen inriclitende in zijne geboortestad, te Antwerpen en te Leuven, en die, niet alleenlijk door zijne latijnsche, greeksche, hebreeuwsche en in anderlei gedrukte uitgaven, maar ook door zijne geschriften en onderwijzing ter hoogschool van Leuven, eenen eeuwigdu renden roem verdiende heeft de stadraed en de bevolking van Aelst dees standbeeld opgericht met de penningen van den Staat en van de bijzouderen. MDCCCYI, Kant der wacht van Policie Onder de regecring van LEOPOLD Koning der Belgen, P. De Decker, minister van hel inwendige E. I)e aether,gouverneur der Provincie; G. DeGhcest, burgermeester Schepenen C. De Witte, J. De Craecker-Notte. Leden van den Stadsraed E. Van den Herreweghe. C. Cumont-De Clerck. J. IJevens J. Van Assche. P. J. C laus. F. Gheeraerts. J. Govaert. F. Van der Smissen. E. De Smet. J. B. De Windt E. Callebaut. 11. De Ryck, Secretaris. Leden der Commissie tot uitvoering dezes standbeelds Ch. Rogier,eerevoorzitter A. B. Brnnoau, voorzitter P. J. De Smedt, ondervoorzitter; G. Cumont-De Clerq. C. Do Witte.T. Dom- morJ. P. F. Ciiyt, secretaris. P. Impcns, J. Jou ret. CH. De Moor. A. F. Van Ise- 0'hem. S. J. levensbeschrijver. G. De os, onder-Secretaris. J. Van Achter, tresorier. Kant van hel oud Stadhuis 0 THEODO eccu SACRA I MARTIN debat ANCORA Aalst, 23 Januari 1894. Heer opsteller. Ik neem de eerbiedige vrijheid u dit schrijven te zenden en verzoek u zoo goed te willen zijn hetzelve in uw geërd blad optenemen. Als lezer van De Gazette van Aelst beken ik rondweg dat gij uw Pro gramma volgt en uitvoert op de stiptste wijze en uwe artikels tegen het zoo ver derfelijk Socialismus voorzeker veel goeds en nuttigs den Werkenden man berokke nen. Thans zij het mij toegelaten u ook eens een en ander over die sekte, eilaas, nog niet genoeg naar waarde ontmaskerd, te schrijven. Van over jaren boft liet Socia lismus op hare trouwe. Broederliefde elk weldenkend mensch weet dat zij het eer ste nooit in praktijk stelden en wat het tweede aangaat, dat zij zelfs niet weten wat Broederliefde is. Dit wil ik eens klaar doen zien. Is het wel noodig over het eerste punt uitte wijdeu of in bijzonderheden te tre den Ik geloof het niet. Immers, wij avc- ten wat zij gedaan hebben en nog zullen doen voor hunne slachtoffers... Van hun ontstaan af, hielden zij voor leus Luister naar onze woorden, maar ZIE NIET NAAR ONZE DADEN. Deze week hebben zij aan de heeren fa briekanten onzer stad eenen omzendbrief gestuurdOm opslagvoor hun werkvolk te vragen, wellicht V... Ge zijt er Avel meê. 't Was om op Vastenavond-dijnsdag 't volk te doen werken en hun den Eersten Meidag te laten verletten, voorgevende dat ze voornemens waren de baldadigheden van die dagen te beteugelen Men ziet van hier hoe de heeren patroons die papier- kens zullen ontvangen hebben. Een raad aan die hervormers Zie maar toe, mannekens, dat gij zelf het u ten plichte rekent vaii die dagen geene bees tigheid uit te zetten een brave Werkman immers kent het onderscheid tusschen het goed en het k>vaad en weet Avat er hem te doen staat, terwijl, ten anderen, den Eer sten Meidag een dag van slemperij en ver- ergenis zou zijn,misschien een soort slech ter als Vastenavond. (Hier laat onze geachte briefwisselaar eene geschiedenis A'olgen, welke de socia listische verdraagzaamheid in haar volle daglicht stelt het feit is echt maar gezien de persoonlijkheden welke er in voorko men, kqunen wii dit gedeelte niet opne men wij gaan dus over Heer Opsteller, uavc geërde Lezers zul len met mij gereedelijk willen bekennen dat, het. Social i sinus hier iu 't stad ook reeds Ne tempestatum vis auferat ANCORAM SACRAM quom mentcm figas,est iacienda tibi. Voorkant van het standbeeld Theodorico Martino Alostano qui Primus artein typographicam in Belginm induxit. Constitutis demceps in urbe patria Antverpia Lovani otfuanus et qui non solum excudendis latinus, graciS. hebrairis alliisque libris sed scribendo etiam et in acra demia lovaniens docendo famam immortalitatis meritus est. S. P. Q. A. Ex cere turn publico turn collato p.* p. MDCCCLVI. Het oogenblik dat den doek neerviel, die bet schoone beeld van Diederik Martens verborg, zong denDendermondschen Dich ter Neen, 't is geen feest eens Mans, het is de [feest der Volken, Maar, hoor, terwijl ik mijn gevoel u wil [vertolken, Klimt weer een vreugdekreet De beiaard in dit oord Eerst uitgevonden heft zijn klinkend klok- [akkoord En dooft bijAvijlen mij de stem...Vriend, [moogt gij pronken Op 't manuren voetstuk, tot de zon hebb' [uitgeblonken Aalst, P. Van Nuffel, 1893. SLOT. dat het Socialismus hier iu 't stad ook reeds goddelooze gebruiken ingebracht heeft. O Aalst, Avat zij ge toch geAvorden Gij die altijd beroemd waart om uwe Ware Ka tholieke grondvesten, uwe verkleefdheid aan Kerk en Staat Zouden wij zoo maar goedsmoeds, de armen werkeloos op de borst geslagen, moeten zien dat in onze geboortestad Feestdagen gevierd Avorden welke ons dagen herinneren, dagen van bloed en tranen, dagen van moord en brand, die ons de Parijsche Commune dAvingen te verheerlijken Ik zeg met al mijne medemakkers Neen dat zal hier nooit gebeurenWij zullen werken met ons Katholiek Bestuur, hand in hand, voor de verdelging onzer vijanden, voor de eropbeuring van onzen Stand, voor de Avel- vaart der burgei's en het behoud der goede Rijken Alle man aan den wagen dus Jantje BRUSSEL. In den omtrek van het Park stierf onlangs Mev. N... Het is stel lig dat zij een vermogen bezat van onge veer 20,000 fr. De erfgenamen .hebben echter na hare dood niets meer gevonden. Zij beweren dat vrouw X... die de overle dene dikwijls bezocht, de obligatie ont vreemd heeft. De zaak wordt gerechtelijk onderzocht. ELSENE. Zaterdag vond de kerkhof bewaarder op het graf van generaal Bou- langer een kistje, goed toegebonden en met lonten voorzien, en daaronder füsées, bel- gischeen fransche vlagjes, aardappelen en fijuin,eneenhemd en eene onderbroek. Het Kistje werd naar 't policiebureel ge bracht, en daar met de grootste voorzor gen geopend door M. Gody, leeraar van scheikunde in de krijgschool. Het bevatte Avorsten en sneden bloedpens. Er werd proces-voorbaal opgemaakt, en de policie heeft een onderzoek ingesteld. St-GILLES. Zondag avond was een welgekleed heer eene gemeubelde kamer

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2