Zondag 11 Februari 1894. 5 centiemen per nummer. Is"' Jaar N° 18. Politiek Overzicht. DE KAMER. Kerkelijk Nieuws. Een Verjaardag Het anderhalfuur Rust Kpe. Mee Uletii. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere veek de prijs ervan is 2.ÓQ sjaari voorop betaalbaar. De inschrijving eind int me) SI december. Men abonneert zich in, alle postkantoren ties lands. Ongetekende brieven worden geweigerd. DftrKKE^mTGEVER P.-J. VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT. Nü 32. AELST. ANNONCKNPRJ.JS Per drukregel 10 centiemen. Reklamert. fr li Vonnissen óp de :ie bladzijde50 centiemen. Dik) rij Is te herhalen bekendmakingen bij a.c- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doèn ten uiterste tegen 's Vrij daags avond/s., Aelbt,, Zondag 11 Februari 1894. ITALIË. De toestand ziet er niel rooskleurig uit, want minister Crispi »«t met den Besten wil ter werel.l, niet Voort kunnen zonder nieuwe belastingen ten pe- drdgc van ruiin 80 miljoen fr. te beffen. Hoogst waarscliijnlijk zal de italiaansr.be Kamer bijeengeroepen «orden op 20 fe bruari. In de officieele kringen lioudt men staan dat Crispi dienaangaande uitdruk kelijk zijn gedacht zou hebben gezegd. Onder do leden der oppositie, is men vau gevooleu dat, wil minister Crispi zijn be wind nog een beetje uitrekken, hij min sten 00 of 100 miljoen frank belastingen zal moéten vragen. Moest de Kamer wei geren, dan blijft er het kabinofshoofd niets anders over dan zijn ontslag te nemen ol de Kamer te ontbinden. Oiulertusschen vermoerdert de fiüaciëe- le, ekonomische en handelskrisis in liet groote, eene Italië. Het ifc niet enkel in Si cilië en in de vastelands-provincion dat do eigendommen door den fiscus aangeslagen en verkocht worden aan Ikolaeholijke prij zen, omdat de eigenaars niet in staat zijn luiimc belastingen te betalen, ook Sardinië deelt mede van de brokkelingen en ont snapt aan dengeesel niet die gansch Italië teisterd. Te Sermicola zullen binnen kort niet min dan 295 buizen bij openbare veiling verkocht worden, omdat de eigenaars hun ne grondlasten niet konden betalen, alhoe wel die belastingen nog geeuc 50 frank be droegen. Dit feit is te erger, wanneer men weet dat deze gemeente hoogsten 1000 zie len telt. Niet ver van Sermicola heeft men groo te versterkingen gebouwd, die bekend staan nis oninneembaar, maar die miljoe nen en miljoenen kosten. Men ziet het, 't is bet overdreven milita rism dat Italië op den boord van den af grond brengt, SERVIE. - - Het gemeld is in omloop dat de jonge koning Alexander zou willen afstand doen van den troon ten voordeele van zijn vader. 16 Do kokende olie viel brmscheud over de aankomende machtige legerbenden, m een woord de strijd was algemeen. Maria, was op den hoogen muur ver schenen; zij vergat alle gevaar, trotseerde dewapéns van vriend otvijand; alleen eene gedachte bestormde baren geest, 't was de gedachte van haren i vader. Ecu zware steen werd geworpen en viel, Vier stfïj dërs verbrij zelende De maagd uitte «een.gi.1 en zakte bewus teloos op den met i>loed gek leurden grond. Haar vader vtks^etfoffiin en op den slag gedood, fr - Wilfried sprong zijn, geliefde bij, nam haai' om bet middel vast en zoo, niet zijn dierbaren last beladen, sprong luj vooruit, strijdend en gebiedend, strijdend als een getergde leeuw. Het is wreed gelijk èr op de ziftingen lé den afwez.br zijn, en dat bij zulke gewichti ge zaken. Er is besloten dat de arme men- sclien, die van 't bureel van Weldadigheid trekken, hun stemrecht zullen behouden, behalve die welke Verblijven in ïasl hui- in of andei'e Gestichten van Weldadig heid. M. JanssOnsvan 8t-Nikolaas heeft sterk gesproken tegen alle uitslditiiigen, behal ve voor misdaden Op het punt der Vërotirdoelingen ié de Kamer zeer streng geweest; z. b. v. die op 5jaar 3 maal veroordeeld wordt is zijn stemrecht kwijt. VORSTELIJKE VERLOVING De prins Leopold van Ilolienzolleni, wiens zoon met prinses .Tpscphiria, dochter van den (iraaf van Vlaanderen, verloubl is, is de rijkste der duitsche vorsten. De fortuin der familie gaat echter enkel over op den oudsten zoon, die aan de andere kinderen een voldoende pensioen moet be talen. De fortuin der familie Ilohenzoilcrii bevat talrijke kasteden, landerijcu en goe deren, zoo wat overal verspreid, en eene der rijkste en prachtigste verzamelingen van schilderijen van Europa. Vroeger reeds aanzienlijks vermeerderd in de handen van prins Leopold, die nog eene vorstelijke fortuin geërfd heeft van zijne meter, de princes van Licgnitz, mor ganatische eclitgeuoote van Erederik Wil lem III. koning van Pruisen, vader vah keizer Willem den I. Aan 't hof te Brussel en in het paleis van den graafian Vlaandereu is men reeds bezig toebereidselen te maken tot de brui loft. Op het einde der maand meert zullen er groote feesten gegeven worden. Ter gelegenheid der verloving van prin ses Josepliina, hebben de koning en de ko ningin adressen van gelukweiischen ont vangen, van wege het collcgie van burge meester en schepenen der stad Brussel; dei! lector magnificus, de leeraars en stu denten Katholieke Hoogeschool van Leu ven; de Algemeene Maatschappij der ge- pensionneerde officiers te Brussel. Maandag avond, ten 7 12, heeft in het paleis van den graaf van Vlaanderen, in de groote balzaal liet verlovingsmaal plaats gehad. Er waren acht en veertig koever ten. De koning bekleedde de eereplaats. Onder de genoodigden bevonden zich de ministers en hunne eehtgeuooten. do voor zitters van Kanier ën Senaat de gezant van Duitschland, en verscheidene lioog- weerdigheidbekleeders van het hof. Het maal was ten 9 1/2 ure geëindigd. Het oorlogsveld wasmet lij ken overdekt, en het bloed kleurde zich met het stinkend water der grachtenniettegenstaande dit drongen nog eenige vermelden op, doch ook deze vonden, zooals zoovele anderen, een schrikkelijke dood. De overste was na dit alles met de be- wustelooze maagd in een der zalen van liet kasteel getredendaar droeg bij haar aan de zorg van een oude trouwe krijgs man op, die op duren eed bezweet dat de jonkvrouw geen lèed zou geschieden. Inmiddels waren de overgèbleverie Mu zelmannen op tamelijk verren afstand des b.urchts gekeerd en overlegden daar onder elkander hoe zij best zouden doen om huu- ïiq zaken tot een goed einde te brengen. Wilfrietl aarzelde dan ook niet langer; hij vuurde zijné koene manschappen aan om nieuwe steenèn uit té bfepefi éh versche hoeveelheden olie te zieden: Dan, hunne vijanden bleven twee gesla gen uren werkeloos eiï die lahge tijdruimte word dooi' de Kruisvaarders zoo goed bes- eden Zondag, Quadragesima, Evan gelie Jesus door den duivel Iiekoort feestdag der 7 Stichters der Servietoiiorde. Maandag, H. Eülalia; dijnsdag, II. Julianus; woensdag, Quatertemperdag, H. Valentimls; donder dag, II.H. Faustinus en Jovita vrijdag, Quatertemperdag, H. Juliana en zaterdag, ook een Quatertemperdag, II. Silvinus. In St. Martens en St. Jozefskerk was bót woensdag een schrik van volk om hat kéfikken te ontvangen, 't was bijkans on mogelijk om aan dé eerw. hëeren Geeste lijken te geraken; dat is de schuld van dié kleine gramins die drie, vier maal tertig- Iteei'en en den doorgang bolemmeien. l)e honderdste verjaardag van de geboorte Zijner Heiligheid PiüsIX die uit hoofde vjUi de jubelfeesten van Leo XIII moest uitgesteld worden, zal in de maand mei aanstaande te Rome en te Sinigaglia, zijne geboorte- plaats. gevierd worden. De verjaringsfeesten zullen aanvangen op den 5° mei, met eeneu plechtigen dienst in de St-Laurentiuskerk buiten de muren; Z. Em. kardinaal Parocchi, zal el' de lofre de van den roemrijken Paus uitspieken. O]) deuzelfden dag zal de inwijding ge schieden van de monumentale kapel, in dewelke de stoffelijke overblijfsels vah Pius IX bewaard worden. Tegen dien tijd zullen denkelijk de ver- siéringswerken voltrokken zijn, die van dé Piuskapel een der voornaamste kunstju- weelen van Rome zullen maken. Al de mu ren zullen er bekleed zijn met prachtige mozaïekschilderijen, in welke de wapens van de verschillige landen, bisdommen, ge nootschappen en bijzonderlijk weldoe nci-s zullen prijken, daarenboven zal men door eene reeks symbolische verbeeldingen, de belangrijkste feiten onder dé regeering van l'ius IX voorgevallen in bet leven roe- pen. Al deze werken worden te Venetie uit gevoerd. In ronde cijfers bedragen de uit gaven voor die prachtige kapel de som van een miljoen en half franks, wat slechts ee ne geringe som is als men in aanmerking neemt de kostbaarheid der marmersoorten en de heerlijke mozaïek-tafereelen die de kapel versieren. In de nissen, die zich aan beide zijdon van het graf bevinden, zullep altaren opgericht worden; deze nissen zijii nog overblijfsels uit de Catacomben Van den H. Cyriacus, en zijn kleed met merk - wcerdige schilderstukken uit de middel eeuwen. nuttigddat zij eiken aanval, hoe machtig hij ook mocht wezen, trotseerden. De Sa- iazeuep echter, scheneu veydere pogingen als nutteloos aan, want zij verlieten het veld en verdwenen aan het oog der cliriiF tepe soldaten, die hunne blijde zegekreten ten hemel stuurden, dansten en sprongen en elkander geestdriftig omhelsden. Maria was uit haar bewusteloosheid op gestaan in hare schoone blauwe oogen zwom eeir blik vail vrolijkheid; die zij rond zich dwalen lietgewis moest de smart over 's vaders verlies haar r^eds minder het hart pijnigen W^s zijne troii- wploosh'ëid, zijn verraad tegen' zijne jougfe welttoehër, die zij u leven voor hem in <lb waagschaal stelde-', niet de liefdé zijnel' doèlïtef óriWaardig geworden dan i Toen zij Wüfried ontwaafttF/stak 'zij hem hare tengere hdnd toé én zegde Trouwe Vriend,' hoe manmoedig hebt 'gij u heden gedrhgén! O, wat blaakt mij' het harte van lierheid wanneer ik de hand druk vau den ohóvörwiubarcn Christenè 'S nvmDD.A.C3-S. De Gazette van Aalst heeft verscheide ne malen met. hare lezers gesproken over den wensch dien de patronen en de werk lieden der tweede Spk tie, van .den Werk en Nij'verhóidsraafl met algerfióehe stem men uitgedrukt, hebben, dat al de bazen aan hunne lieden een anderhalfuur rust tijd 'smiddags zouden vergunnen. Deze hervorming werd alreeds in eeni ge werkhuizen ingebracht, zij volgde wel dra ill verscheidene andere. Veh' nijveraars nogtaiis die tot. lieden naar de stem dor rode niet geluisterd heli- ben (en hier öiUjIvv een der gekozene die in den Werk en Nijverheidsraad den wensch gestemd bad) blijven de oude en algemeen afgekeurde gewoonte van een uur rust be houden. Op dién korten ti jd moet, de werk man zich al loopende naar huis begeven, dikwijls een kwaait uur verre, zijn eten haastig inslikken én zich spóeden oni we der op deti bepaalden óogenblik, op straf van boete, aait de taak te zijn. Aardige rust Niettemin was de wensch door den Werk en Nijverheidsraad uitgedrukt niet alleen redelijk maar de hervorming moest aan de patrollen evenzoovecl als aan de werklie den voordeelig zijn. Want 'ten is niet onbekend dat deze zich het meeste over slecht, vermors! en bedorven werk beklagen die van hunne werklieden een overgroot getal wien naet ongenoegzame uitspanninggestadiglijkver- eischen. Hoe zou het anders kunnen wezen? Om veel en bijzonderlijk om goed werk te verrichten is het, niet voldoende dat men voor dén' morgenstond tot laat in den avond werkemaar men moet kloekmoe dig, ijverig en oplettend zijn. Men zal die hoedanigheden in eeneü af- geslaafden en schier altijd vermoeiden ar beider moeilijk aantreffen. De boog kan niet altijd gespannen zijn Ook mógen wij stout bevestigen dat een andoralf uur rusttijd dé voortbrenging niet zou doen verminderen en dat de verlorene half uur zou dubbel en meer nog herwon nen worden De werkman zou ook de gelegenheid hebben van met de vrouw een woordeken |te wisselen pu zich minsten eenige oogen- blikkeu met zyne kinderen te verzetten. 'L. held, Voor Wiens manheiiblik den vijand beeft, voor wiens manneugestalte uwe sol daten den knie buigen Neen, lieve, antwoordde de overste, wat ik deed was slechts plicht en die al leen, God, voor wieu ik streed, weet het, was mijn eenigst doelwit.,. Spreken wij liever over Mat anders, Maria. Denkt ge, beste Wilfried, dat onze vijanden nog eeneu aanval zouden wagon? Ik geloof liét niet, Maria. De Sara- zenen zijn daareven vertrokkenwellicht zullen zi j niet voel trek gevoelen nog wéér fe kéereiï.é.'.. Néén, béStè, gij bedriegt u. Ik'ken de MhzelmAnnen. hunne listen, hlinne oni werpen, /uilen zij dn dag niet laten vonrliijgann. óm in den nacht met verdub belde klachten, met nieuwe wapenen, ik IiedoeJ die des wrraad-, die der lafheid -E terug-te koffïën?.... Wie'weet hef, Wil- Med?... '"'Q God alleen weet dit., sprak Wilfried en het hoofd "zeeg hem zwaar op de borst.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1