EEN HEER Anderlues. Markt. Stad en Omtrek. Verschillend Nieuws. Aan de Maatschappijen Nogmaals heeft te Anderlues cene schrikkelijke koolmijnramp de bevolking in rouw eu verslagenheid gedompeld. Zondag morgend rond 1 ure, waren 26 werklieden arbeidend in den put nummer 4, gezegd Gendebien-put, op Ö87 meters diepte. Tien gravers bevonden zich in de bovenste, en de zestien anderen in de on derste verdieping. Men deed mijnen springen bij middel van springpoeder Favier, welke aanzien wordt als onschadelijk. Reeds had de ploegbaas Brokawien eene eerste mijn doen springen, zonder dat er zich iets kwaad voordeed, maar bij de tweede ont vlamming der mijn, ontplofte de grisou of grauwvuur en maakte tien slachtoffers. De Slachtoffers. Het waren de tien gravers der bovenste verdieping welke allen omgeworpen en ge raakt werden. De zestien werklieden der onderste verdieping konden allen onge deerd de vlucht nemen. Vijf koolgravers werden op den slag ge dood. Een hunner was gansch vermorzeld: het hoofd, de voeten, de romp lagen hier en daar over de baan't is de genaamde Victor Lachambre, ongehuwd, wonende te Carinères. De reddingswerken werden spoedig in gericht. De bestuurder der werken, Mas- cart, en de gebroeders Leander en Emiel Maseaux, conducteurs, kwamen op het eerste signaal toegesneld om de reddings werken te besturen. De redders daalden in den put en gaven eerst hunne zorgen aan de vier gekwets ten, welke zij naar boven lieten brengen De eerste redders welke neerdaalden, vonden den werkman Victor Thomard, va der van 4 kinderen, op de knieën tegen ee- nen muur geleund en kermend van de pijn. Hij werd op den rug van eenen red der geheschen en zoo weggebracht; nu en dan moest de redder zijne vracht op han den en voeten voortsleepen, ten einde de ingestorte hoopen te kunnen overkruipen. Op het oogenblik dat het slachtoffer in den ophaalbak gelegd werd, om naar bo- van te brengen, bezweek hij aan zijne schrikkelijke pijn. Nog vier andere lijken werden gevon den Emile Dechamps, en August Biau- net, beiden ongehuwd, Antoine Stiéve- nart, getrouwd, zonder kinderen, en Leur- puen J.-D, vader van vier kinderen. De ploegbaas Brokawien werd zeer erg gekwetst, 'maar, voor de aankomst der redders, had hij zich tot aan de ophaalbak weten voorts te sleuren BURGERLIJKE STAND. Geboorten. Mannelijk geslacht 10) gg Vrouwelijk geslacht 16) Huwelijken. J. Van Coningsloo, handelaar, met C. Van de Voorde, winkelierster. A. Troch, schrijnwerker, met A. Bom- beek, breidster. P. Van de Meerssche, twijnder, met P. Van den Eeckhoudt, passementmaakster. A. Van der Gucht, daglooner, met M. Scheerlinck, twijnster. OvERLIJDENS. F. Van den Nest, weduwenaar, Ver hulst, zonder beroep, 73 jaar, Neerhof. F. De Spiegeleer, man Bavoiy, wever, 65 jaar, Keizerstraat. E. Van der Borght, zonder beroep, 13 j. Windmolenstraat. J. De Smedt, man Coesens, Bleekers- gast, 67 jaar, Mijlbeek. B. Mailly, vrouw Van Assche, zonder beroep, 63 jaar, Zoutstraat. P. Van der Heyden, weduwenaar, Roe- landt, handelaar, 78 jaar, Gentschesteen- weg. C. Roelandt, twijnder, 12 j. Bolleweg. 1 kind onder de 7 jaren. biedt gra tis aan te doen ken nen, aan allen die zijn aangetast door eene huidziekte, uitslag, eczemas, brand, jeuk- sel, sleepende bronchitis, borst- en maag ziekten, rhumatism en breuken, een on- onfeilbaar middel om zich spoedig te ge nezen, zooals hij zelf het radikaal was na geleden en vruchteloos alle vooruitgezette middelen te hebben beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal waardeeren, is het gevolg eener belofte. Schrijven per brief of per postkaart aan den beer VINCENT, place Victor Hugo 8, te Grenoble, welke gratis en franco per keerenden post, zal antwoorden en de ge vraagde inlichtingen zenden. Serenade en Huldebetoon-. Onze Koninklijke Harmonie gaf verledene week aan de woonst van den heer baron Leo Bethunc, >^en puik Avondmuziek, ter ge legenheid zijner benoeming tot Ridder der Leopoldsorde. Ter zelfde gelegenheid werd hem Zondag 11., in den Kath. Werk manskring, waarvan de heer Leo Bethune Voorzitter is, een prachtige bloemtuil ge schonken, vergezeld eener hartelijke toe spraak van den geestelijken Bestuurder. E. H. Ponnet, en de lezing van een Geluk- wensch door M. Alex. Van de Velde, werkman. M. Baron Bethune, diep ont roerd, heeft zijn Werkvolk hartstochtelijk bedankt. Nogmaals, uit den grond van ons hart Proficiat Onze Processie heeft verleden Zondag haren jaarlijkschen omgang in de straten der stad gedaan. Onnoodig te zeggen, dat, dank zij het gunstig weder, een overgroot getal vreemdelingen zich in onze stad be vonden, die ongetwijfeld volkomen bevre digd huiswaarts zullen gekeerd zijn. Opmerkenswaardig en vertroostend is het, dat zoo weinige woningen uitzonderen zich te bevlaggendat kenmerkt ten vol le den geest van het Aalstersche Volk. Zie op onze vierde bladzijde ver- schillige schoone mengelingen en waarheidsvolle paragrafkens. Afg-ekeurd. Deze week heeft M. AdolfRenneboog veearts, alhier, afgekeurd en in den grond doen delven 1° Een paard, welk op stal stond in de Korte Nieuwstraat. Het dier was gestor ven door het eten dat op de maag was blij ven liggen en niet kou verteeren. 2" Eene koe, dood gevonden in eene wei de en toebehoorende aan de gebroeders De Coen, koopmans, Lange-Zoutstr. Die koe is gestorven van eenen opdraag in de longen. 3° Eene koe, in het stedelijk slacht huis geslacht, en welke kankerachtig was tot in de deelen van het vleesck bestemd tot den verkoop. 4° Eene koe. toebehoorende aan land bouwers van Aalst-Mijlbeek en gestorven aan hevige kankerachtige longteering. Alle vier deze beesten zijn in het slacht huis gedolven in bijzijn der policie. Geknipt. Verledene week hebben wij gemeldt dat de duiven gestolen waren van den heer Gustaaf Declercq, Zwem kom, alhier. De vermoedens vielen dan ook op den genaamden Frans V..., eenen bengel van achttien jaren, die met bovengemelde duiven, als er prijskamp was, geloopen had. Na herhaalde afwijkingen heeft hij den diefstal bekent; hij heeft ze gaan ver- koopen te Erembodegem-Terjoden, waar hij in dit huis terzei vertij de een diefstal met braak en beklimming pleegde. Frans V... is heden met de gendarme rie naar Dendermonde geleid. Moeder Jus- ticia zal hem, 't is t'hopen, een schoon eollekeu passen. Ongeval. Maandag om 7 ure 's a- vonds, heeft, de genaamde Karei Van den Abeele, oud 17 jaren, fabriekwerker, St- Jacobstraat, zich de hand gepletterd in de fabriek Filatures et Filtenes Reünies, op de Vaart. Nieuw ongeval. Dinsdag rond 8 1/2 ure van de morgend, heeft de genaam de Pieters Henri, in dezelfde fabriek, ook zijne hand gepletterd. Derde ongeval. Donderdag nacht is er ook een werkman in eenen molen ge draaid op het fabriek van de heeren Le Clercq, S. Josephstraat. De hand van het slachtoffer was gansch verpletterd. Moedige daad. Verleden Zondag, rond 5 ure, is het 5-jarig kind van Frans Van Malderen, van op 't Neerhof, aan de ijzeren brugge in het water gevallen, en -;ing verdrinken, toen zekeren Gilbert, die daar met zijn schip lag, ktvam aangeloo- pen, moedig in het water sprong en het kind van eene gewisse dood redde. Deze moedige daad verdient beloond te worden. DIEFSTALLEN VAN BELANG. KERXKEN. Men schrijft ons In den hof van M. Smiets zijn al de aardappels afgekapt en de fruitboomen de schors al- daan. De daders van deze laffe daad zijn onbekend. HAALTERT- bij- Kerxken. Men schrijft ons Bij zekeren De Schryver, horlogiemaker van stiel, zijn in den nacht van dond&'dag gestolen10 zakhorlogiën, eene mand met flesschen likeuren, 3 hes pen en eenige stukken, eene geheele man de mastellen, 1 kilo kaffé, 2 kilos suiker en een tobben vet. Vrijdag nacht hebben de dieven een bezoek gebracht aan Emile CaUebaut eu hebben er 16 frs gestolen. Naar 't schijnt hebben zij zich dan moeten spoeden om te vluchten. St. ANTELINCKX. Men schrijft om In «!en nacht van zaterdag op Zondag zijn alhier 30 kiekens gepakt. Donderdag, 31 Mei, om 5 ure namid dag, heeft de vrouw van De Ketelaer, tor- wijl deze naar den ommegang was, zich op gehangen. De pin blijft met 10 kinderen zitten. STEENHUYZE. Men schrijft ons Alhier ook werd er gestolen bij de jufvr. Nuttinck, en dat nog wol 150 kiekenen Een oude man, dio in den stal sliep, heb ben de stoutmoedige dieven vastgegrepen, in een zak gestoken en hem zoo op don boomgaard gedragen, zoodat hij de daders niet heeft kunnen herkennen. SCHELDEWINDEKE. In den nacht van maandag tot dinsdag zijn dieven inge broken in het klooster alhier. Zij zijn in de remisife geraakt, en hebben daar een ven ster opengebroken, dat in de bloeruen- school uitkomt; zij hebben de lessenaars opengebroken en al het geld gestolen dat er in lag en dat moest dienen om de kinde ren te betalen, voor de bloemen die zij maken. Al het garen hebben de schehnen op den vloer open geworpen en vertrap- peld, zoodat het geheel bedorven is. BERLAERE. Twee vlucbttolingeu uit het gesticht van Wortel, hebbeu hier op den dijk der Schelde een minderjarig meisje aangerand. Een hunner is door de gendarmerie aangehouden. APPELS. Omtrent Dendermonde, Appels, St-Gillis en Grembergen, zijn er verschillige drankslijters en hergiers ge knipt geworden voor overtreding der wet, omdat zij geen exemplaar van de wet. op de dronkenschap in hunne herberg hadden uitgehangen. Daar het maar de eerste maal was, zijn zij enkel verwittigd en berispt geworden. Eenige anueren, die voor de tweede maal geknipt werden, zijn in contraventie geno men. DENDERMONDE. Dinsdag zijn al hier de paarden op hol gegaan van een brouwer, te Aalst. De knechten waren in de herberg van de weduwe Meyvaert, in de Mechelschestraat. Gelukkig kwam de heer Rubens toevallig langs die straat; de paarden in volle vaart ziende aankomen, sprong hij er naartoe, greep ze vast en hield ze staan De heer Rubens verdient den meesten lof, want op dat unr was de school gedaan en vele kinderen op straat, zoodat er on vermijdelijk groote onheilen te betreuren waren geweest. Geen enkel blad der stad Aalst of van den omtrek, geeft zooveel itadsnieuws, en nieuws uit de naburige parochiën, dan De Gazette van Aelst. BRUSSEL. Een erge klucht is over gekomen aan een jongen brusselschen so cialist. Die brave jongen was buiten mid delen geraakt, liet zijne kamaraden de pro paganda voortzetten en kwam citoyen Van den Dorpe, herbergier-gemeenteraadsheer socialist, over zijnen toestand spreken. Citoyen Van den Dorpe beloofde voor hem te zorgen en inderdaad, eenigen tijd later was onze socialist bevorderd tot po litieman in het policiekorps van M. Buis. Politiemannen krijgen soms aardige ge dachten en zoo kwam het, dat zekeren dag de socialist het in den kop kreeg, zijne vroegere gezellen den duivel aan te doen. Zoo ver ging het, dat hij verleden week proces-ver baal durfde opmaken tegen ee nen socialist! 'tBekwam hem slecht, want de vrienden, zonder eerbied voor 's mans nieuw uni form, gaven hem zulke rammeling dat hij nu nog in 't gasthuis ligt. Een jongeling uit de Delcourtstraat, te St-Gillis, werd donderdag avond rond 8 ure op de Zuidlei achtervolgd door een meisje der Theodoor Verhaeghenstraat, die dreigde hem vitriool in het gelaat te werpen, indien hij haar niet terugnam. De jongeling riep op de policie, doch aan stonds kreeg hij van net meisje den in houd eener fleschteer op net hoofd. De arme sukkelaar was gansch geteerd en zag er uit gelijk een Jantje-pek. Te mid den van het algemeen gelach, werd het paar naar het policiebureel der tweede af- deeling gebracht, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Een nijveraar van Barcelona kreeg over vijf jaren van eenen brusselaar <;eu koppel reisduiven ten geschenke. Hij nam do dieren meê, zette ze in een afzonderlijk hok, liet hen voortkweeken en won van hen eene talrijke duivenfamilie. Dezer da gen, in de meening dat deze twee oude duiven genoegzaam overgewend waren, liet hij ze vrij... En zie, nauwelijks waren zij iu volle lucht, of zij stegen in de hoog te, vlogen eenige keeren rond en verdwe nen. Een paar dagen later ontving onze Spanjaard eene depeche van zijnen brus- selscnen vriend, meldende dat de duiven in het oude hok waren teruggekeerd. LOOZMtrgenmaandag zal men al hier 'de 100 verjaardag vieren van een oud soldaat van Napoleon I, zekere Auutphë Dierickx, wonende te Wellen, eene ge meente gelegen ongeveer 13 kilometers van Hasselt. M. Dierickx, vereerd met de medalie van Sinte Helena, oefende eertijds het be drijf uit van hoefsmid. In 1819 huwde hij Anna Stas, en uit dezen echt zijn twee zonen geboren, thans beiden overleden. De honderdjarige woont nu bij een zij ner kleinzonen. Het is hem onmogelijk nog een stap te gaan, zonder ondersteund te worden. Niettegenstaande zijnen hoogen ouder dom, geniet hij de beste gezondheid; el-en en drinken lust hem zeer goed. Hij drinkt anders niet dan water en koffie, nooit bier of genever. M. Dierickx rookt veel en is liefhebber van pruimtabak. De honderdjarige nam op 17jarigen ou derdom deel aan de loting met dejongc- lingeu der omliggende gemeenten. Hij werd ingelijfd Dij een regiment frausch voetvolk, trok naar Saksen eu vervolgens naar Beieren. Na Leipzig bezocht te hebben, lijfde hij zich in bij het Oostenrijksch leger. In zijn land teruggekeerd, moest hij nog eenige iaren dienst doen in het Hollandsch leger. Een groote stoet zal gevormd worden, waaronder, o. a. een escadron van het 2 Lanciers zijne bijtreding toegezegd heeft. 's Avonds volksfeesten, fakkeltocht en vuurwerk. LONDERZEEL. Woensdag is 't par ket van Brussel naar Londerzeel St-Josef gekomen om een onderzoek iu te stellen over eenen stoutmoedigen diefstal bij de wed. V. D. B., in de Patattenstraat ge pleegd. Over twee weken werd bij de wed. Van den Bergh de som van 700 fr. in kla ren dag gestolen. De twee vermoedelijke daders werden bijna onmid. aangehouden. In onze Drukkerij worden spoedig en uitermate net aan ongeloofelijke LAGE PRIJZEN gedrukt kaarten, plakbrieven, programma's, enz., enz., voor Duiven, vluchten, Kaart,- Bol en andere Spelen- Piiiskampen op den Vogelpuk, Bak en Billard, enz, Die Prijskampen worden dan GRATIS in ons blad afgekondigd, en genieten dus eene dubbele ruchtbaarheid. AALST, 2 Juni Tarwe fr. Masteluiu Rogge Garst Haver, per 100 kilos Spelt Aardappelen roode de 100 Aardappelen geele nieuwe Boter de 3 kilos Eiers de 25 Vlas, per 3 kil. Viggenen, per stuk fr. Ajuin, 100 kilos,volg. kw. 1894. 15,75 a 16,25 12,75 a 13,75 10,00 a 10,50 00,00 a 00,00 16,00 a 17,00 00,00 a 0,00 k. 7,00 a 8,00 0,00 a 0,00 5,50 a 6,50 1,68 a 1,81 0,00 a 0,00 25,00 a 30,00 0,00 a 0,00 Hopmarkt. GEWAS 1893. Hedeu werden ter markt, gebracht: 0 b. 0 balen geprimeerde of geplukt bel voor bel en verkocht tegen fr. a 000 0 balen le kw. gewone pluk en verkocht tegen fr. 00 a 00 0 balen werden'afgekeurd. 'U BOTERMARKT. Zaterdag werden 1071 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 9600 kilo grammen.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 3