NIET DURVEN.. St.-Jozefsparochie. Een en ander. t OVERLIJDEN. De Volksfoppers aan 't werk. Onze koene confrater De Stad Ninovc drukt gansch ons artikel Katholieken over, maar Klokke Roeland is er zoo zeer niet meê in zijn schik; hij noemt ons schrijven venijnig, leugenachtig en las terend. Nochtans, hij wacht zich wel iets te weêrleggen, uit vrees van zijne vingeren te verbranden. De Trompetter van Jericho zou gaarn eens met ons in 't publiek descuteeren wij mogen al onze nobele vrienden meê- brengen, zegt hij, dan zal hij kunnen zien wie de nieuwbakkene democraten van GazetteStandaard en heel den staf van Woeste zijn. Bedankt, heeren! Wij kennen die kne pen te wel, dan dat wij er ons zouden la ten door beet nemen. Met u immers, is cr, zoo min als met Socialisten, geene eerlijke bespreking mogelijk. En, om overschreeuwt, beleedigd en belasterd te worden, zooals altijd het geval is, daarvoor zijn de opstellers der Gazette van Aelst, of hare nobele vrienden als ge wilt duizendmaal te goed, en in al le geval veel eerlijker clan sommige kerels, die de verwaandheid hebben zich zeiven als groote mannen te doen door gaan.... Indien de gebrilde Baard zoovele schi- kens niet pakte, dan, ja, zou hij mis schien wel..een voet of twee grooter ge worden zijn M. Baron Leo Bethune, Voorzitter van onzen Katholijken Werkmanskring, en M. Alex. Van de Velde, werkman, voerden verleden Zondag te Geerards- bergen, het woord. Twee chefs der Klok waren in de zaal aanwezig, maar geen van beiden dierf den smikker openen. Hoe moedigOnder den dekmantel schrijvenDat weldra de besturen van onze Werkmanskringen mochten ge zuiverd zijn van alle rijkaards en no- bilons maar in 't openbaar, (wel te verstaan als er den betaalden staf klak- kers niet bij is), zwijgen dat ze z wee ten Nog eens: Hoe moedig Vooruit van zaterdag, op zijne eerste bladzijde, maakt twee kinderen verdacht van vergiftiging hunner moeder; op de tweede, vertelt hij van eene vrouw die ha ren echtgenoot een ponjaard in de borst stoot, en van een man die op zoek is ach ter de minnaars zijner echtgenooteen eindelijk, op de derde bladzijde, gaat hij aan 't droomen van de liefde van Samsou voor Dalila. Ongelukkige dompelaars, die daarvan hun voedsel maken. Slechte menschen, die aldus de kiemen van het kwaad in de harten strofen. Moet men ernstige geruchten gclooven, die in omloop zijn, dan is er spraak van de aanstaande verloving van prinses Henriet- ie, dochter van den graaf van Vlaande ren met den prins van Orleans, haren ko zijn. Het Nationaal Vlaamsch-Verbond heeft een verzoekschrift gestuurd aan den minis ter van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs om de inrichting te vragen van "enen hoogere raad van kunst en letteren, ltLiUU En zeggen, brabbelde de Zwarte, dat gij dit alles aan mij te danken hebt Doch niemand sloeg acht op zijne woor den, en geen wonder, men was voor goed tegonnen met het geld te tellen. Na een geruim tijdverloop was de telling dodelijk geëindigd: de inhoud der vier beurzen samen gebracht, bleek het dat *>lk hunner niet min dan elf honderd gul lens voor aandeel had Elf honderd gulden! 't Was waarlijk de tóoeite waard om van hespen te spre ken en dronken van vreugde op te sprin gen Dorus, die ras bemerkte dat aan de uit- gelatene vreugdekreten zijner makkers geen einde zou komen, deelde haastig het geld en beval dat Broos en Pepin naar iiuis moesten. Hij vatte eerstgenoemde bij den schouder en hem duchtig heen en \veer schuddende, riep hij Pas op Broos, want gij zijt dronken Regelrecht naar huis, hoort gij 't Is kleer,'t is kleer,stotterde de metser, die in den broekzak ramme lende, waggelend de deur bereikte. welke het karakter van raadgevend li chaam zou hebben, en zijn advies zou uit brengen over de zaken die de kunsten en de1 letteren aanbelangen. Vooruit is nu weer kwaad omdat, de ouderdom der kiezers voor de provinciale raden, die de provinciale senateurs moe ten kiezen, bepaald is op 30 jaar. De bourgeoisie, roept het rood orgaan verontweerdigd uit, wordt niet geleid door 't algemeen belang of den recht- vcerdighmdsgeest, maar zij gehoorzaamt alleen aan haren brutalen klassenhaat, hare verachting en schrik voor de ar- men. Zuu men dan niet zeggen dat er in Bel gië geen arme menschen Iloven de 30 jaar gevonden worden V Of wil Vooruit te ver staan geven, dat, als de menschen 30 jaar worden en dus wat oudervinding van de wereld beginnen te krijgen, zij de dwaas heid en de ongerijmdheid van het socia lism inzien en voor geene roode kopstuk ken meer zullen stemmen 't Moet dit laatste zijn, want hoe anders zou die klassenhaat van pas komoijbij eene kwestie van ouderdom Nog eene vraag Welke is, volgens Vooruit, de kiesouderdom, die door het algemeen belang en den rechtveerdigheid- geest vereischt wordt Dat kan toch de ouderdom van '21 jaar niet zijn, want dan zullen de mindeijarigen protesteeren. Mis schien wil Vooruit de kinderen laten stemmen, die kunnen loopen, met den bibberon in den mond Dit is mogelijk het ideaal van den toekomstigen socialis ten Staat. De krijgsbewegingen zullen dit jaar in het noorden van Brabant, en de lijn Dicst Aarschot geschieden en voor doel hebben Brussel te verdedigenhet vijande lijke leger zal uit het kamp van Beverloo komen. De troepen die aan die manceuvers zul len deel nemen zijn deze der derde afdee- ling, gemobiliseerd gelijk in oorlogstijd, met zes klassen die binnen geroepen zul len worden. VlAAMSCHE NIKKEL8TÜKKEN Het gouvernement is zinnens een deel van het nikkelgeld dat eerstdaags moet opgeslagen worden met Vlaamsche opschriften te ver vaardigen. Italiaansch geld. Te beginnen van 25 Juli aanstaande zijn de Italiaansche zil verstukken van 2 fr., 1 fr. en 50 centiemen niet meer gangbaar. Men zorge dus intijds zich ervan te ont maken. De stad Brussel heeft in hare bureelen eene steendrukkerij ingericht. Het druk ken der nieuwe kiezerslijsten heeft haar alzoo slechts 3,800 fr. gekost, wijl andere steden er tot 12,000 fr. voor betaalden. fir F ilni In onze stad is godvruchtig overleden Jufvr. Amandine Van den Berg-he, ge boren te Aalst den 7 Mei 1866. De plech tige lijkdienst heeft donderdag laatst on der een grooten toeloop van Volk plaats gehad.... Onze innige deelneming in de droefheid der reeds zoo dikwerf beproefde Familie 1 Wij ontvangen het volgende schrijven, waaraan wij bereidwillig eene plaats lee- nen Heer Uitgever, Verleden Zondag hebben de Volksfop pers weeral van zich doen spreken. Zij ga ven namelijk eene meet ing in Den Arend, op Aalst^Mijlbeek. Ik heb het geluk gehad Ja, 't is kleer, zei den beer, en hij blies de lamp uit! lachte de waard uit het Nachtlicht en hij wierp de deur achter de metsers toe. Deze, door het helscli weder weldra ge deeltelijk ontnuchterd, slopen langsheen de huizen af, terecht eene ontmoeting met de Nachtwacht vreezende. Dank aan hun ne tegenwoordigheid van geest dan, be reikten zij hunne woonst, op het Neerhof, alwaar Pepin aan zijne waardige weder helft, Zwarte Nelle, ook eens eene goude kroon liet betasten. Dorus, Jaak, Nest en Nard, na hun geld in veiligheid gebracht te hebben, sukkel den insgelijks naar hunnen strooizak. Wordt voortgezet. een dier geveinsde volksgezinde en van al le nut outbloote vertoogen bij te wonen. Om 5 1 /4 werd de meeting geopend door een advokaat van Denderleeuw, De Pels- maeker, die twee zijner collega's, als spre kers op de strooibriefkens gezet., veront schuldigde dan volgde een uitval in rëgel op de Regeering, die, volgens hem, nog niets gedaan heeft voor den Werkman. Hij geeft in eenen adem het programma der Christene Volkspartij(ko/^sEOPPERri 4 beste briefw. Red.) programma, waaruit men opnemen moet dat die mannen gansch België gaan het onderste naar boven kee- ren. Spieker randt achtbare Volksverte genwoordigers aan en bezweert het Volk zich op den dag der Kiezing toch niet te laten uitkoopen voor een glas bier of twee. Juist alsof ons Werkvolk voor niets anders goed was Wel gezegdvriend! En Klok ke Roeland van Zondag 11., maakt ons leu- fenachtig als we schreven dat die woorden ten gestadig op de lippen liggen. Red.) Na een hevig geknarstand op de rijke coffres- forts, haalt hij karaktertrekken van rijke menschen aan, die ik, ze mogen echt zijn, al of niet, veel te kleingeestig vind om ze hier neêr te schrijven. Tot slot van al dien barmhartigen zeever, dringt de werkman- advokaat cr nogmaals op aan dat de werk lieden wel uit hun oogen zouden zien om hun Stemrecht goed te gebruiken, om als één man tegen den algemeenen vijand DE COFFREFORT, ten strijde te trekken. Het is alsdan, heer Uitgever, dat ik mij zeiven afvroeg of die aanwezige heeren, met de kluiten van 't Werkvolk rijk ge worden, den oorlog verklaarden tegen hun eigen welgevulden coefre-fort, ofwel dat zij zinnens waren den inhoud ervan na de meeting aan hunne behoeftige toe hoorders uit te deelen Zulks wiire ten minste logiek geweest Gezel Sanders, socialist, bekomt dan het woord. Hij zegt dat vorige spreker daar SCHOONE woorden gesproken heeft, maar dat ze niet gesteund zijn op de Rechtveer- digheid. Al de hervormingen welke de Volksfoppers vragen, zijn dezelfde waar voor de Socialisten sedert 25 jaren op de bres sprongen. Gij mannen, van de Chris tene Volkspartij, hebt vroeger die hervor ming t>esti*ec5em en nu wilt gij ze het Volk komen opdringen! (Bicn tapé. Wij schreven Zondag hetzelfdemet bewij zen in dé hand. Red.) Op het verklaren van Spreker dat de Socialisten niet tegen den Godsdienst zijn, ontstaat er zulk hevig ge roep en getier dat mijn trommelvlies dreig de te borsten; zelfs vrouwen riepen: Aliou M. Daens, daar tegenwoordig, roept, schreeuwt en stampt met zijnen regen scherm om hem aan stukken te stampen. Te midden van al dat geharrewar, waaruit men niets verstaat, wil De Pelsmaeker het het woord nemen, maar M. Daens roept en schreeuwt maar altijd voort Na de stilte eenigzins hernomen is, is 't woord aan een anderen Socialist, met na me Ghysbrecht, (Cadette); deze tracht te bewijzen dat het de Katholieken zelve zijn die den Godsdienst afbreken. Hier kon M. Daens zijne woede niet meer verkroppen hij onderbreekt, tiert, en.... stampt; zijn vriend De Pelsmaeker (Die tegenwoordig o- vcral den hoofdrol moet hebben wil hij tevre den zijn. Red.) tracht hem te bedarenver loren moeite! eindelijk vraagt Daens het woord. Hii ondervraagt Cadette over eeni- ge zinsneden nopens den Godsdienst, die klaar en duidelijk in hunnen Vooruit ge staan hebben en hij beroept de Socialisten op eene wedding, met Vooruit in d'han- den. De Pelsmaeker zegt dat hij onbewust was van tegenspraak, anders hadde hij ee- nige Vooruiten meê gebracht; hij ver haalt ook dat hij te Ninove, op eene open bare discusie, Anseele op de vlucht dreef. Vandaar geroep en getierLeugenaar! Sanders herhaalt dat De Pelsm. een leu genaar is en hij, evenals alle andere Ka- tholijke Overheden van Werkmanskrin gen, het Volk wil onder den hiel houden; hij noemde zelfs onzen achtbaren heer Baron Leo Bethune. Heer Uitgever, wij waren daar met ee- nige leden van den Kath. Werkmanskring en der Anti-Socialistische Vakvereeniging (Waarop de lage Volksfoppers loeren om beiden aan stukken te scheuren. Red.) en dit laffe gezegde mochten wij toch niet la ten voorbijgaan zonder luide te protestee ren ik zelf, riep dat hij zulks moest be wijzen,maar Sanders zweeg dat hij zweette. De Pelsmaeker besloot ten slotte dat er met de Socialisten niet te redenceren valt, (Dat wist gij met al uw advokatenverstand langer dan van Zondag.Maarmei ons die gij met uwe Jerichoosche trompetten en gescheurde Klokkenzoudt kunnen over schreeuwen, zoudt gewei willen, he?.. Doch of wij u fijn d'ecr van de zotten aandoen Red.) en dat het oogenblik daar was om te sluiten. Op die Monsterrrmeeting waren in het g'heel, onpartijdig geteld, nog geen ÏOO toehoorders. Hebben wij dus geen gelijk te zeggen Volkspartij van 7 man Red.) Gelief, lieer Uitgever, enz. Z. lid van den Kath. Werkmanskring. Daar is 't dat tegenwoordig de handen aan 't werk geslagen worden. In de Sipt- Jozefskerk komende, vallen uwe oogen op den nieuwen oyerschoonen biechtstoel, in het zuiverste gothiek gebeeldhouwd door den heer Van Pottelsberghelkeen roemt de zuiverheid van afwerking, do zwierig heid van stijl, en de meesterlijke opvat ting van het geheel, en wat wij het meest bewonderden zijn de kunstig gesnedene beelden aan beide ingangenook de nis sen, waarin zij geplaatst zijn, zijn wonder schoon..:. Een weinig verder, aan den Al taar van het H. Hart van Jezus, fonkelt eeno nieuwe geschilderde glasraam uit'het Huis van M. Arthure Verhaege, den koe nen Werkmansbeschermer, onzen achtba ren Vriend. Elk die het nieuw kunststuk ziet, slaat verrast de handen ineen en voelt zich door zooveel schoons diep getroffen... Ja, die geschilderde glasramen bréngen niet weinig bij ter opluistering onzer tem pels, en dat juist ontbreekt Sint-Martens- kerk om met de schoonste kerken van het land te wedijveren. De Sint-Jozefskerk wordt allengskens een recht juweeldoosje, en het zal wel overbodig wezen hier te zeg gen wien onze Parochianen dit moeten dank wijten. Vandaar schieten wij ons naar de in op- bouwzijnde Kapel ter Meuleschette. (Ka pelleken-Beek). Zooals men weet zal het oud Kapelle ken dat dagteekent van 1600, weldra ver dwijnen, maar een weinig achterwaarts, op het allignement der Dierik-Martensstraht, rijzen reeds de muren, ter hoogte van een meter uit den grond, die de plaats aanwij zen eener nieuwe schoonere bidplaats; de ze kapel, rondvormig gebouwd, zal acht meters hoog zijn van metselwerk, zonder het dak te rekenen, wijl de vroegere slechts 4 meters metselwerk en 4-meters dak heeft. Rondom zal een schoon ijzeren traliehek geplaatst worden en aan de linker en rech ter zijde worden twee woningen gebouwd, die, /.onder twijfel bestemd zijn voor twee bedienden, uitsluitelijk gehecht aan den onderhoud der bidplaats. Het plan uitne mend schoon, werd vervaardigd door onzen stedclijken bouwmeester M. Goothals; de werken zijn ter uitvoering aan M. B. Hér- remans. De nieuwe bidplaats moet tegen einde Augusti gansch in orde zijn en do wijding zal met luisterrijke plechtigheid geschieden; dat zal een feest zijn voor gansch Schaarbeek en de heele stad, die immer hunne liefde en genegenheid tot O. L. Vrouw van Meuleschette glansrijk de den uitschijnen. Nu gaan wij de Dirk-Martensstraat uit en komen wat hooger de lvat t.estraalpoort op, waa«' wij blijven staan aan het Oud Kerkhof. Juist rechtover dezen doodenak- ker, waar de aseh van zoovele oude Aals- tenaars de vorrijzenis op den Jongsten Dag afwachten, staat eene bidplaats toegewijd aan de H. Barbara, patroonersse voor de goede dood. Welnu, die kapel is op eene voortreffelijk" wijze vernieuwd en her steld, maar wat aan alles de kroon spant, >is wel de rijke schildering van onzen goe den vriend M. Edmond ARDYNS, uit de Pontstraat. Gans-h binnen de palen dei- strenge Kerkelijke Gothiek gepenseeld, levert heel liet inwendige voor den aan- schouwei een betoovêrende aanblik op; het oog rust op die bonte mengeling van goud en kleuren en onwillekeurig roept men uit: M. Ardyns heeft hier getoond dat hij dit hoogst moeilijk vak diep bestu deerd heeft qii het met, welgelukken uit voert Wat de schildering nog meer pracht bijzet, zijn de vier gekleurde glas ramen, welke de Kunstenaar erin bracht, en die ook door hem vervaardigd werden. Wij raden onze geërde Lezers aan, die langs de Kattestraatpoort op wandel zijn, een oogenblik bij bet werk van M. Ardyns stil te blijven, om zich te overtuigen dat wij geenszins overdrijven, wanneer wij zeg gen, dat men ter uitvoering van dergelij ke werken niet meer uit de stad hoeft t,e gaan. ïu alle geval, de herstelling dezer zoo schoone bidplaats, is een bezoek ten volle waard, vele kunstminnaars zullen er op aftrekken en M. Ardyns heeft zich door dit werk een verdienstelijke naam ge maakt.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2