De gescheurde Klokke EEN WERKMAN Een en ander. Het vreemd kopergeld. - l)e heer Dupont, ondervoorzitter van tie Senaat, heeft dinsdag het gouvernement onder vraagd aangaande de moeilijkheden welke het publiek ontmoet bij de uitwisselingvan liet vreemd kopergeld m de Nationale Ban ken. Koper geld. Klacht op klacht over het uitwisselen van kopergeld. Niet alleen doet men do burgers een ongelooflijken last aanmaar nu komt men met vitterij en voorden dag. diegeenen naam hebben. leder stuk dat eenigszins geblutst, ge schard of gebogen is, wordt geweigerd op de lkink. olschoon niemand weet waarom. Het stuk heeft om die schar of hints toch niet minder waarde? Stukken werden geweigerd, omdat er zelfs cèno onbeduidende schrap of pïefes- ken aan was. Als dat pen vast aangeno men stel stiel is, dan kan men rekenen dat er voor GO, 70 p. c. kopergeld zal gewei gerd worden, wat later met overgroot ver lies door den houder zal moeten worden afgezet. fin wie ontvangt er koper? Wie anders dan de werklieden, de kleine neeringen en stielen. Men begrijpt dat koper, zoo lang in om loop zijnde, niet zoo gaaf meer zijn kan als toon het nieuw was. De afgekeurde stukken komen natuur lijk weèr iu het publiek, koeren nogmaals naar de Bank terug en als deze eindelijk de deuren zal sluiten, zal het publiek met de sehaè zitten te pronken. Van alle kanteu protesteert men eu te recht over de strengheid, waarmee men hier te werk gaat. Vooruit d vertelt van werklieden die gevochten hebben, haar om pluimen, en schetterend van plezier, roept hij uit: Proliciat, werklieden! Eliwel, vrienden, wat dunkt u van dien besehaver die de meuscheu proficiat wenscht als ze aan 't vechten zijn. En die durft ons beschuldigen van ver deeldheid te zaaien Dat is ne sterken kadé, eb? Het postbestuur beeft een maatregel ge nomen, die de geheel bandelsbevolkmg van België in groote verlegenheid brengt. Voortaan laat het postbestuur niet meer toe op de kwittanties te melden waar toe zij eigenlijk dienen. Bijvoorbeeld, gij zult niet meer mogen zetten op eene kwit- tantieVoor geleverde bloem of winkel waren voor abonnement op deze of die ga zet, enz. n Wij Lopen, in het belang der nijverheid, lat die maatregel van korten duur zal zijn. Het is niet waar dat de kiescommissie ■n den Senaat veranderingen voorgesteld «ft aan de nieuwe kieswet. Zij heeft, wel waar, cenige verbeteringen aangeduid, die er zouden kunnen ingebracht worden, >ch zij heeft besloten goene verandering vii den gestemden teks voor te stellen. I)e kieswet zal dus waarschijnlijk onver anderd gestemd worden door den Senaat, «■Ti 't zal niet meer noodig zijn de Kamer nog opnieuw bijeen te roepen. Donderdag voormiddag heeft te Marcke de plechtige uitvaart plaats gehad van den weledelen baron Johan Bethune. Al wat Kortrijk van voorname ingezetenen en overheden telt, was er tegenwoordig. De plechtigheid was zeer indrakwek- cischt... Onnoodigte zeggen dat Sierens do eerste vooruit trad. Gij zijt beiden koene kerels, bofte de nstruktie-rechterook zal liet Magistraat twen dienst weten te waardeeren. Gij ziet die drij lijken hier? brengt ze beurtelings boven m de keuken De twee mannen namen het lijk van den eigenaar en droegen het boven, daarna was liet de beurt aan knecht en meid. Wijl dit alles gebeurde, werd er iu de stad over niets anders gesproken, dan over de driedubbele moordde schoenmaker en winkelier hadden pekdraad en toonbank verlaten, de kleermaker was koortsig van zijne tafel gesprongen en alle ambachten waren in elk pratend groepje ruim verte genwoordigt voor het huis der misdaad zelf was eeue groote menigte nieuwsgieri gen saamgedrongen. Voor de woning van het gebeurde stond ook een nachtwaker, met name Sebastiaan Schutter. Ja, dacht hij, ik verwed mijn hoofd, indien hier ter stede geene welingerichte bende nestelt!... Hoe anders de talrijke* wekkend, niettegenstaande alles met den grootst cn eenvoud geschiedde. Het Nieuws van den Dag schrijft o. a. Ycrlcilcn Zondag heofl er te Geeraardsber- gon rene meeting plaat* gehad door de mannen der ('hrislone Volkspartij, dat is de partij der katholieken die klagen over hetgeen zij den ouden slenter noemen, die denken dat met de nieuwe kieswet alles moet overhoop geworpen en veranderd worden dat is vooral de partij die op alle toonen berlüjiltdat er nieuwe man nen naar ae Kamers inocten gezonden wór den. - Van die meeting hebben de socialisten natuurlijk voordeel getrokken; Anccele, tegen welken geen onkelen Volksfopper is opgewassen, hoeft in die danszaal leelijk zijnen duivel geschoren, 't Is na dit ver haalt te hebben, dat Het Nieuws van den Dag schrijft - Wij hopen dan ook dat de meeting van verleden Zondag eene les zal zijn, en dat liet niemand meer in onze partij in het gedacht zal komen, meetingen te beleggen, waarop de roo- do redenaars vrij toegelaten worden met hunne lastertaal. Ren goede zoon houdt geen meetin gen met kerels, die zijne ouders heleedigen en door het slijk willen sleuren. Er is overigens een oud spreekwoord dat men zoo min in de politiek als in andere gele genheden mag vergeten, en dal spreekwoord zegt Met wie ge verkeert, Zoo toor at ge ycecrd. kondigt met haren gewonen opgeblazen stijl, op hare eerste bladzijde af, dat zij heden /ondag eene groote meeting geeft te Aspejaere. EENIGE muzieken (liegt zijtoegevende aan de VRAAG van verscheidene Gemeentebesturen der omliggende parochiënzullen voor en na de meeting eenige gepaste stukken laten hooren. Alzoo liegen, dat is nog de moeite weerd Niets nochtans verwonderd ons, wanneer het van kerels komt, die Roe land aaneen foe ff clen. De mislukte koeiwachter van Ninove zal wel doen ons de namen der Gemeen teraden te noemen, die dergelijke vraag deden, zoo niet houden wij staan, dat hij, en al de Don Quichotte's die hem beta len, Leugenaars zijn. De Trompetter van Jericho, die zich wel zou wachten persoonlijkheden of snoode beleedigingen te drukken, vraagt zich af, of M. Van Wambeke een Sena torszetel, WAAR NIETS AAN VAST IS, ZOU willen aanvaarden Van onze achtba re Volksvertegenwoordigers in het alge meen gewagende, noemt hij hun D'OU KROPPERS. Dat en zijn geen snoode beleedigingen, zou'n 't wel!... Weg dus met den onvergelijkbaren en onmisbaren heer Woeste Weg met den eerbiedwaardigen en ver- diensnjken heer Van Wambeke Weg met den vromen en wijzen heer Verbrugghen Weg met den iever- en talentvollcn heer De Saedeleer Weg met al die luiaards, die nietdeu- gen en oü kroppers Maakt plaats, hier zijn de Rakkers der Volksfopperij De twee sukkelaars van Ninove, wel ke te Gecrardsbergen in de zaal gedron gen waren, waar MM. Baron Bethune en A. Van de Velde, het woord voerden, aanslagen te huis brengen?.g'Hebt. daal de moord op meken Geertrui, de inbraak bij Breugelmans, en heden eene driedub bele moordJan-ver-negeu-en-negentig! daar schuilt iets achter. Een geheim?... Dagelijksch vraag ik mij zeiven af, waar die rakkers van eenen Doras eu Spiege- loer mogen verhieven zijn... Dat zij onze poorten uit zijn, kunnen zij de kat wijs maken, mij niet... In alle geval. Bastje, opgepasteen oog in 't zeil houden binst den nacht zal niet onpas komen Zoo dacht Bast Schutter, den hanneke- nuit, een man van ondervinding, van gron dige kennissen en helder verstand, ie mand waaruit, als hij iets iu den zin had, men het er met geen paarden kon uitkrij gen. Twintig jaren waren verzwonden, toen hij zijne eerste ronde, als nachtwa ker miek en sedertdien had hij menige streken en geheimen van binders leeren kennen, begrijpen en achterhalen. Kou het wel anders, of, nu zijne haren vergrijsd waren, hij met vermoedens in het brein iieuv V ilij woonde, evenals Broos en Pepin, op Bet Ncèrhof. In die kerels, waar hij en geen woordeken durfden tegenspre ken, (ge zoudt ze van compassie een half censken gegeven hebben), protesteeren nu omdat zij daar het woord geweigerd wierden. Andermaal liegen, om zwart te zien. Enkel dit is voorgevallen: Een der twee snullen zei halfluide Ik vraag het woord... En een werkman fluisterde hem toe Vraag gij u liever een pint, jongen! 't Was al. Of kadé zich dan eene pint vroeg, weten wij niet, maar wij hebben er hem toch nooit met eene gezien. Zij noodigen voornoemde heeren uit op eene openbare moeting, door hert be legd, in.... eene... ilitnsxsiut Spelonken van <len Dui vel, schreef het Land ran Aalst voorgeborchten dei" hel, broeinesten van 'l zedebederf vaar Belzebub de maal slaat en (f) Liclaaleei* op den troon zit Onnoodig te zeggen dat onze hoogge achte Vrienden vlakaf geweigerd hebben daar den voet in te zetten, na op zoo'n vreeselijke wijze, door 't Land van Aalst, 't kiekenvleesch op de ribben ge jaagd te zijn... 't Is nochtans den opstel ler van 't Land zelf, die daar (nevens Lichafeer gewoonlijk de orgel draait... Zouden al wetenden man dan zoovele jaren het Stedelijk Bestuur van Aalst, met zijne eeuwigdurende zagerij en, voor den aap gehouden hebben, of was het slechts om de orgelbazen te ten- tecren? 't Schijnt immers, dat hij weinig schrik heeft van met duivels in aanra king te komen. De Christene Volkspartij die Vergade ring houdt in het voorgeborchte der hel Wij zullen nog al lachen, blijft dat co rned iespel wat voortsduren Tu videris! ALS SPREKER. Aalst, 20 Juni 1894. Mijnheer de Hoofdopsteller, Verleden Zondag was het vergadering voor de Vakvereenigingen, waarop ook de leden van den Katholieken Kring toegela ten waren. Op liet gestold uur verdrong zich reeds een groot getal leden in de groo te zaal, want men wist dat onzen Vriend Alexander Van de Velde, belangrijke me- dedeelingen te doen had. De voorzitter Frans De Trog, opende de zittinghij bracht hulde aan het zoo tal rijk publiek, 't is te zeggen aan de leden der Vakvereeniging eu den Werkmans kring, voorhuune machtige opkomst, en bedankt lnm in den *aam der besturen van beide Gilden; vervolgens geeft hij het woord aan den ieverigen Werkmansvriend Alexander Van do Velde. Een geestdriftig handgeklap begroette het optreden van den koenen strijder, die zich geene moeite spaart om den werkman op de hoogte te houden van den huidigen toestónd. Mijnheer de Hoofdopsteller, ik bid u mij te verschoonen, want mijn schrijven zal misschien wat te lang zijn, doch ik acht het mij als eene plicht, die zoo schoo- ne Redevoeriug zoo onverminkt mogelijk weêr te geven, om die woorden te ver spreiden en omdat uwe geërde Lezers den ieverigen Werkman van nabij zouden lee ren kennen. Vrienden, sprak hij, uw geestdriftig handgeklap zegt mij genoeg met welken iever gij onze werkingen, ons streven volgt. Heden nochtans kom ik niet tot u als re- schuins rechtover woonde, had hij nooit een goed oog gezien hunne handelwijze, hunne minste bewegingen, had hij opge spoord en gevolgd, en was het hem tot hiertoe nog niet gelukt de metsers op hee- terdaad te betrappen, toch gaf hij den moed niet op, vast overtuigdEens, vroeg of laat, loopen Pepin en Broos in mijn net! Met deze muizennesten, zooals zijne vrouw dit noemde, in het hoofd, bereikte Schutter het Neerhof, waar, in bonte men geling, eenige zwarte en halfnaakte ben gels speelden, vochten-juichden en tier den. Het Neêrhof was toen tertijde een cirkelvormig pleintje, op welke de lage huisjes hunne puntige gevels als in eenen gezelligen kring bijeenstaken. Voor de wo ning van Lange Pepin zat ook een drietal snaken, die zich niet weinig vermaakten, met elkander duchtig in het haar te vlie- Sen- Kijk, zei Bast, voor Pepin's deur ligt een toegevouwen perkament... Al wat met slecht volk in aanraking is, deugt al zoo min... Laat het ons maar oprapen... En, wijl hij zich ter sluiks bukte,} nam hij het brieve op, bergde het in zijn faam- deuaar, veel min als eerzoeker, maar als werkman, als broeder, om u rekenschap te geven van onze daden. Hel zul u nog wel gedenken welke woorden ik tot u gericht heb, wanneer gij mij als kandidaat voorde kiezing van den Werk- en Nijverheidsraad uitriept. Toen zegde ik u, dat den mij op de schouders geworpen last, zwaar was, maar ik hem mot liefde aanvaardde, om voor u te wer ken en te zwoegen, en uwen toestand te verbeteren. Vrienden, liet is u niet ombe kend welke hoogst moeilijke taak die voor mij geweest is, met wat onaangenaamhe den en tegenkantingen ik te bekampen heb gehad, daarom acht ik het nutteloos daar iu verdere uitleggingen te treden, doch laat. mij toe u uitteleggen wat voor mij en mijne colegas van den Werk- en Nijver heidsraad, wel de grootste moeilijkheid is geweest. Gij herinnert u nog allen wat er voor gevallen is op de fabriek der Vaart, waar m de spinnerij eeue werkstaking losbrak Wij gaven de werklieden voor den Raad, in volle rechtvaardigheid, gelijk (Geroep Ja, ja!) en wat was bet gevolg? De pa troons weigerden met} ons langer te zete len en gaven hun ontslag... Wij kouneu dus niets meer aanvangen. Ik persoon lijk, schreef dan brieven naar den heer Burgemeester, naar den Gouverneur, en zelts naar den Minister, om nieuwe kiezin gen te beleggen, ten einde den Raad te kunnen volledigen. Deze kiezingen hadden plaats, maar geen enkel patroon trad als kandidaat op. Waarom? Waren ze allicht bang, omdat ze wisten dat zij het met geen knikkers te doen haddèn, maar met man nen, bezielt door den geest van Recht vaardigheid, die vast besloten waren de belangen hunner noodlijdende modebroe ders hardnekkig te verdedigen Ziedaar, Vrienden, wat wij, fabriekwerkers, deden, wel wetende, dat het juist in do al'deeling onzer vakken is, dat de meeste grieven en misbruiken den vrijen teugel hebben, :en het wij, fabriekwerkers, zijn, die het he- vigt beproefd worden. (Luid handgeklap). Beminde Toehoorders, veroorlooft mij thans u mede te declen wat wij geant woord hebben en wat wij verlangen uit het Vraagboek, ons door den heer Minister gezonden. Ik verklaarde u daar straks dat in onze al'deeling geene patroons meer ze telden ik gaf echter den moed niet op én stelde mij aan 't werk om de heeren fabri kanten andermaal met ons te doen verga deren. M. Casier, van Geut, aanvaardde. Te samen dan, hebben wij de volgende eischen den heer Minister gedaan Dat den duur van een werkdag wette lijk zou bepaald worden en de werkman genoeg zou verdienen om in zijnen onder houd te voorzien. Dat een vrouwspersoon, die hetzelfde werk van den man verricht, hetzelfde loon betaald worde. Afschaffing van alle nacht- en Zondag- werk. Het erinvoeren van de uitbetaling der 14 dagen. Dat den patroon geenen loonaftrok mag toepassen, zonder eene maand vooraf gaande verwittiging. Toepassing der wet op den vrouwen en kinderarbeid. Een uur en half rusttijd 's middag's, zonder loonaftrok. Benoeming van werklieden-toezich- ters door den Staat. Verplichting van het uithangen van een Reglement van inwendige orde. Verzekeringskassen tegen werkonge vallen, enz., enz. (Slot volgt). buis en trad in zijne woning. Na zich vrolijk bij den haard geschoven te hebben, taste hij naar het briefte, eu sprak tot zijne vrouw, die voor het ontbijt zorgde Zie nu, Trien, ik zou't nog gaan vergeten: 'k heb daar iets opgeraapt en wie weet, is liet geene banknoot van hon derd guldens Eene banknootspotte Trien vrien delijk indien ons dat geluk eens overkwa- me!... 't Spijtigste van al is, dat men die ten huidigen dage met een lantaarn zou moeten zoeken. Ondertusschen had Bastiaan het perka ment ontplooid; zijn wezen kreeg eene ernstige uitdrukking en, daar zijne weder helft geen antwoord op haar vriendelijk gezegde ontving, hervatte zij Wel, Schutter lief, gij antwoordt niet Verduiveld! riep de hannekenuit, van zijn stoel opspringende; dit briefte wil ik niet ruilen voor eene banknoot van honderd guldens Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2