KERMIS 1894. St. Jozefs-Parochie. Slag der Gulden Sporen KOPERGELD. Anti-Socialisten Werkmansbond ALGEMEENE VERGADERING Katholieke Werkmanskring, ALGEMEENE VERGADERING Historische Stoet 11 JULI 1302. VERVOLG EN SLOT. Willem van Gulik, een ander veldheer van het Vlaamscko leger streed met zulk geweld dat hem het bloed uit neus, mond en ooren sprong. Een zijner schildknapen ontneemt hem zijne wapenrusting om hem te laten adem scheppen, werpt zich in het midden der Franschen, en roept luidkeels: Hier is Willem van Gulik!... De vaandrig van Willem werd vijfmaal neergeveld, en vijfmaal richtte hij zich op, immer zijnen staudaard in de lucht rondzwaaiende. Nooit, heeft men zulke slachting gezien: de lijken vermenigvuldigden en werden tot hoopen onder de slagen der Vlamin gen. Frankrijks adel stierf ellendig onder de goedendags. I)e Fransche Stadhouder van Vlaanderen. Jacob van Chatillon, en zijn booze raadsman, Pieter Flotte werden verworg* l en verscheurd door de burgers, welke zij met zooveel genoegen geplaagd hadden. Het was negen ure en de strijd duurde voort. De ridders, wier getal merkelijk verminderd was, werden uiteengeslagen. Al de Franschen, die met hand- of kruis boog gevochten hadden; raakten in wan orde de Vlamingen daarentegen, hieven vereenigd en onversaagd. Robrecht van Artesië, dol van razernij en wanhoop, kon de nederlaag niet langer werkeloos aan schouwen. Tot hiertoe was hij aan den overkant der beek gebleven, met eene uit verkorene bende ridders, meenende dat er zoovele manschappen niet noodig waren om die wolven, zooals hij de Vlamingen noemde, uit te roeien. Hij geeft zijn paard de sporen en ijlt naar het moord- tooneel tot bij den standaard van Vlaan deren; hij grijpt hem vast, schudt hem met geweld en scheurt er een stuk afde schok doet hem eenen stijgbeugel missen toch strijdt hij voort, terwijl de bijlen en kuodsen op zijn kuras bonzen en knarsen zijn paard is gewond, hij zelf met bloed en zweet overdekt. Van het begin des gevechts had men ee ne weergalooze dapperheid zien aan den dag leggen door eenen man, welke men om zijne kleeding onder al zijne landgeno ten onderscheiddehet was een leekebroe- der der abdij van Ter Doest, bij Brugge, met name Willem van Saeftingen. Nau welijks had hij van verre het wapenschild van Robrecht erkend, of hij drong door zijne strijdmakkers tot bij den prinsen sloeg hem met zijnen knots op de borst hij sloeg met eenen tweeden slag het paard op den kop, en meester en paard wentelen in het zand. Met eene stervende stem vraagt Robrecht of er geen ridder in de nabijheid is, wien hij zijnen degen kan overgeven, maar hem wordt kortaf geant woord dat men geen fransch verstaat en geene krijgsgevangenen noodig heefthij wordt geslagen, gestooten en blaast den laatsten adem uit. De dood van Robrecht en het verlies van hunnen standaard benamen de Franschen den moed. Het slagveld werd een waar moordtooneelde Vlamingen vielen met nieuwe woede op het overschot der ridder schap; mannen en paarden sneuvelden onder den kreetVlaanderen den Leeuw Nog een laatste aanval werd door het hulpleger der Franschen beproefd, maar ook dit werd teruggeslagen en op de vlucht gedreven. De vluchtelingen werden den ganschen dag vervolgd tot voor de poorten van Rijsel en Doornik. Des nachts, bij het licht der fakkels, maakte men de gekwets- ernstig dat de dokter bezoek brengt. Voor 't overige laat ik aan uwe ervarenheid om den lastigen bezoeker zoo gauw mogelijk af te schepen. Nelle had er vrede mede en verzocht ha ren man mede te bed te gaanDeze vol deed aan haar verzoek en weldra duidde het luid gesnork aan dat het duivelsge- broed in de armen van den slaap gewie geld was. Doch neen, wij vergissen ons, want eene lange gestalte opent de deur der slaapka mer en treedt tastend vooruiteen oog wenk later danst het zwakke licht eener vuile roetkaars, en bij de mistieke klaarte herkennen wij de grof gesnedene duivels- trekken van Lange Pepin. Hij bukt zich over de tafel en schrijft op een stuk per kament de volgende regels Aan de weduwe Stuyvers, Gelief heden nacht op uwe hoede te zijn; men is voornemens uwe woning op eene ongehoorde stoutmoedige wij- ze aan te vallen, uw geld te stelen, en ook misschien wel u te vermoorden... u Het wachtwoord der roovers is Nood maakt Broodneem het ten bate. Morgen vroeg, fluisterde de metser, zijn deze woorden met mij te Erpe J ten af; de dooden werden uitgeschud en men verzamelde een grot >t.en buit. Zoo verging het heerlijk leger, waarmeè Filiep de Schoonc Vlaanderen wilde ver nietigen. Zeven duizend ridders, waaron der arie en zestig prinsen, hertogen en graven, bijna zeven honderd baanderhee- ren en elf honderd edellieden met twintig duizend voetgangers bleven op het slag veld wat voorheen den roem van Frank rijk uitmaakte, strekte nu tot aas der wormen. De vergulde sporen der zeven honderd ridders, welke men op het slag veld gevonden had, werden in de Lieve Vrouwekerk van Kortrijk als zoo vele ze- geteekeneu, aan den muur gehangen. Aan die roemvolle zegepraal is het te danken dat ons land bleef voorts bestaan en het lot niet heeft gedeeld van de ande re leengoederen der Fransche Kroon, die voor en na bij Frankrijk ingelijfd, hunne taal en hunne nationaliteit verloren heb ben. Met recht wordt er van jaar tot jaar meer geijverd om van dien 11 Juli een al- gemeenen feestdag der Vlamingen te ma ken, want nu, gelijk voor eeuwen en eeu wen en eeuwen, is Frankrijk uit op het bezit van ons landhet is en blijft onze erfvijand. Van Kortrijk en van de omliggende plaatsen trekken op dien dag talrijke maatschappijen, onder klok- en hoornge schal, naar het Groeningerveld om hunne redenaars en dichters in hel oude West- Vlaamsoh den lof der dappere voorouders te hooren uitgalmen, en hunne liefde voor het Vaderland door de hernieuwing van het grootsch verleden te herdenken. In Brugge is de 11 Juli door den Ge meenteraad als nationale feestdag uitge roepen en vergaderen de Vlamingen met wuivende vlaggen rond de standbeelden van Brevdel en De Coninck. In andere ste den van Vlaanderen is de Slag der Gulden Sporen eveneens herdacht. Klokke Roeland heeft besloten dat de oprichting van hunnen theatre des va riétés,zal geschieden in 't begin der maand Augustus; de ingang zal slechts 10 of 15 centiemen bedragen. Vooruit nochtans lacht hartelijk met het plaatsen der barak en vind dat spel te kostelijk. Wij niet! schreeuwen de Roelanderszie maar eens de danstenten te Ninove opgeslegen. Indien de Trompetter van Jericho zijn woord houdt, zullen wij in de gelegenheid zijn, de plaats aan te wijzen, den datum en het uur op hetwelke de voorstelling zal beginnen, de naaste week zonder faut. Een onzer vrienden meldde ons Zondag, dat er bij den thêatre eene nieuwe aan trekkelijkheid gaat gevoegd worden, na melijk het Massacre des Innocents, on der het bestuur der firma Smekens et Ci0 en de medewerking der heeren Gistzakko, Kaatsballi en Cetywayio, de grootste leu genaars van gansch de wereld. De voor stelling zou gesloten worden door eene uitdeeling van biberone en zee ver la ppekens. Wij staan voor de echtheid van boven staande niet inmaar wij zullen het af wachten. In alle geval, de Barakkemans zijn er, parbleu, bekwaam genoeg toe, en dat er aardige dingen in de lucht hangen, zal voorzeker niemaud betwisten. VH. Lange Pepin aan 't werk. Verraad, verraad Sta op, ontruk en haal, Het voorwerp van uw spijt (De Aelstenaar Wkllekbns). Het was Vrijdag en vijf uren in den morgen. Bast Schutter, de oude hannekenuit, kwam van zijne nachtronde thuis. Trien, zijne vrouw, zorgde voor het ontbijt en Bast plaatste zich dapper aan tafel. Als een goede kristen, nam hij de muts van het hoofd, en plooide in diepe godsvrucht het hoofd op de borst; zijne gade volgde hem hierin na. Wat treffend schouwspel! De grijze nachtwaker was op dit oogenblik voor een schilder, het ware afbeeldsel eens heiligen; de sneeuwwitte haren, die hem als eene kroon der rechtvaardigheid den schedel sierden, blonken als zilver en golfden in dikke klossen op het donkerkleurig wam buis hartelijkheid las men in zijne oogen, rechtzinnigheid, op zijn gelaat.... En Trien?... In hare trekken blonken zacht heid en teederheideen zweem van stil Men weet, dat, volgens er eerst bepaald was, de fransche, de luxemburgsche, itali- aansche en engelsche koperstukken van 10 en 5 centiemen, slechts tot 1 augusti aanstaande tegen hunne volle naamweerde mochten uitgewisseld worden, en dat zij dan een verlies ondergingen van 10 p. c. in de twee volgende maanden, en later van *20 p. c. om met 10 december geheel en gansch ongangbaar te worden. Het Staatsblad van woensdag kondigt nu een koninklijk besluit af, waardoor ae tijd voor de uitwisseling dier stukken aan pari, met eene maand verlengd wordt. Men zal dus de fransche, luxemburg sche, italiaansche en engelsche koper stukken zonder verlies mogen uiiwisselen tot 10 september aanstaande. Dat is een zeer wijze maatregel, waar voor wij den minister van financies, M. de Smet-de Naeyer, moeten geluk wenschen, doch die maatregel zal ontoereikend blij ven, zoolang er aan de postbureelen en de ontvangers in de kleine steden en op den buiten geene stellige bevelen gegeven wor den, om mee te helpen tot de intrekking van het kopergeld. Heeft M. de Smet-de Naeyer dan de be lofte vergeten, die hij inde Kamer heeft afgelegd? In alle geval, hij wacht al te lang om de beloofde maatregelen te ne men, en de intrekking van het kopergeld, dat een voordeel voor ous land moest zijn, dreigt voor den kleinen neeringdoener en de werklieden erge nadeelen te zullen op leveren, indien in den toestand niet voor zien wordt. DRINGEND. AALST HEDEN ZONDAG OM 3 URE NAMIDDAG VOOR AL DE WERKENDE LEDEN. DAGOEDE 1° Drijmaandelijksch verslag. 2° De Werkman en de Kiezingen. 3° Buitengewone Prijsloting. Gezien de belangrijkheid dezer Vergade ring rekent het Bestuur op de aanwezig heid der leden. -^z?c»arfi^c<irTür, i AALST HEDEN ZONDAG OM 6 URE 'S AVONDS VOOR AL DE WERKENDE LEDEN. Bijzondere Mededeeleng De Werkman en de Kiezingen. om 7 1/2 ure ALGEMEENE PRIJSLOTING voor al de aanwezige leden. Vrienden, allen op uwen post Niemand mag ontbreken geluk, gemengd met goedheid des harten, glom op haar gelaat, dat nog de sporen droeg van vroegere maagdelijke schoon heid. En beide lieden waren gelukkig; nimmer was een twistziek woord tusschen hen opgerezen, maar immer heerschte de verstandhouding, de liefde van den huwe- lijksstond. Nu verteld Schutter zijn we dervaren met de bende; hij noemt het wachtwoord en zegt, besloten te zijn, he den nacht de roovers op de hielen te vol gen. Maar dan werden de oogen van Trien door tranen verduisterd en met bevende stem sprak zij Bast, indien gij de roovers op heeter- daad betrapt, zult gij dan uw leven roeke loos in gevaar stellen, met ze pogen aan te houden In het geheel niet, meende Schutter 'k en heb, Jan-ver-negen-en-negentig! nog niet veel trek om naar 't Pierenland te verhuizen. Wanneer ik de kans schoon heb, wil ik mij omringen van eenige vast- beradene mannen, die noch en sidderen, noch en wijken, wat er ook gebeuren mo ge dan is het, Trien, dat wij zullen wer ken, nu niettrouwens heden heeft nie mand iets van de schurken te vreezende De Aalstenaars die nog niets van den opbouw gezien hebben der Kapel van O. L. Vr. vau Meulcschette. zullen bij hun bezoek, met verbaasdheid de handen in eenslaan en uitroepenWélk schoon kunststukwelk kostelijk juweeltje van bouwtrant! En inderdaad, de nieuwe bid plaats heeft elks verwachting overtroffen maar wat de kroon op alles zet, ïs voorze ker wel den hoogen toren, in vorm van koepel, waar men heden aan werkthij is zoo verheven, dat men van op den Gent- schen Steenweg, boven velden en weiden, zijn toppunt ziet verrijzen. Er zal eene klok ingehaugen worden, doob de gebit- ben geschonken, waar ieverige parochia nen eene omhaling voor doen. Schaarbeek is fier over zyne nieuwe Bidplaats, en te recht wilt elk een steentje ter opbouwing bijdragen. Eene gaanderij, welke honderd perso nen kan bevatten, versiert het inwendige der Kapel, zoodat zij in haar geheel ge makkelijk 250 menschen zal kunnen plaats verleenen; rondom zal een hofje worden aangelegd, afgesloten door een ijzeren tra liehek. Den 8 September aanstaande, viert men den Feestdag van O. L. Vr. Geboorte, en alles doet verhopen, dat tegen dit tijdstip de werken gansch voltrokken zullen zijn, wanneer dan ook de solemnele inwijding zal plaats grijpen. De 8 September zal voor Schaarbeek een dag van geestdrift en van vreugd, een dag van blijde Feeste zijn Van nu af worden toebereidselen gemaakt en is men vol iever voor de plechtigheden, die alles moeten overtreffen wat men tot hiertoe op St. Jozefsparochie zag. Wij brengen hier eene warme hulde aau den bouwmeester, M. J. Goethals Hulde aan de manhaftige Geestelijkheid, ontwerpers der prachtige Verheerlijking, die door alle eeuwen heen zal getuige zijn hunner manhaftigheid en werkzaamheid Hulde aan de brave Gebuurte, wier diepe Godsvrucht nogmaals zoo klaar en schit terend uitschijnt Na de geheele voltrekking der nieuwe Bidplaats, zullen wij in ons blad twee prachtige platen laten verschijnen, voor stellende, de Oude en Nieuwe Kapel van Meuleschette. BRIEVENBUS. Wij hebben in den loop der week eene briefwisseling ontvangen, zijnde eene be oordeeling over het uithangbord der Ca- tharinisten, maar men had vergeten het stuk te teekenen. Indien de schrijver zich wil kenbaar maken, zijn wij bereid zijn schrijven op te nemen anders niet. «GENT DOOR DE EEUWEN HEEN. Elkeen zag met belangstelling den 15 Juli tegemoet. Op het programma der Gentsche gemeentefeesten was er iets bij zonders gebracht: de Historische Stoet Gent dooi' de eeuwen heen. Gent, zoo rijk aan geschiedkundige her inneringen, ging eens hare zustersteden Brugge en Antwerpen bewijzen wat men door eendrachtig werken en met de mede werking van verschillige maatschappijen kan teweeg brengen. Alle toebereidselen waren genomen, geene moeite gespaard opdat de onderne- poeldenier van Wetteren bezit het wacht woord, hem ook zal geen leed geschieden. En toch bekruipt mij eeu ijselijk ver moeden, mijn vriend: Vroeg of laat kunt gij in hunne handen vallen. Gij verontrust u waarlijk ten onrech te, vrouwkenAllo, allo, ban eens vlug die nare gepeinzendenk aan de behen digheid van Sebastiaan Schutter en heb goeden moed Trien keek strak voor zich uit, maar antwoordde niet. Had zij wellicht een voorgevoel van hetgene er later zou ge beuren? Niemand zou het ooit weten. Al thans, het gesprek bleef hier bij, en men repte over andere zaken. Toen de nachtr waker ontbeten had, maakte hij zich vaar dig om uit te gaan. Dien dag was er bij Bernaard Roels,den onvergelijkbaren waard uit Het Nachtlicht eeneu goeden pot getaptde klanten wa ren in groot getal gekomen en waren blij ven zitten tot in den avond toen er ech ter wat al te veel gisting onder de verbrui kers kwam, had ze de voorbeeldige baas, eenvoudig met een klinkende Verdord een voor een aan de deur gesmeten. Wil len wij hem eens een bezdek afleggen?

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2