Onze Vergaderingen Aan onze KERKNlilJWS. IN AMERIKA. Een en ander. Taalbelangen. het. vreemd kopergeld. Hij herrinnerd in zijnen omzendbrief dat. Artikel 1 der wet, van 10 Augustus 1887 op de betaling van het loon aan werklieden, bepaalt dat liet loon moet be taald worden in wettelijke gangbare klin kende munt of papieren geld. Dat artikel zegt nog: Alle betalingen ondereenen anderen vorm gedaan zijn nietig en wor den beschouwd als hadden zij geene plaats gehad, r Overtredingen van die bepaling worden bedreigd met de in artikel 10 der zelfde wet gestelde straffen. Daar het vreemde kopergeld geen wet tigen koers in België heeft, zoo is het on betwistbaar dat de betaling van loon met die munt onder bet wetsverbod valt. De openbare ontvangkantoren zullen de vreemde kopermunt voor hare volle naam- waarde nog aanvaarden tot, 10 september aanstaande: te beginnen met den 11 sep tember znllen zij ze alleen met verlies voor de bezitters aannemen. Het. is van belang zooveel mogelijk te verhinderen dat het verlies voor rekening kome van den werkenden stand, ten ge volge van betalingen in overtreding van de wet gedaan. l)e minister van justicie verzoekt de prokureurs-generaal de aandacht der parketten te vestigen en vooral aan te driugen bij de parketten nabij de fransclio grens - op artikel 1 der wet van l(i au gustus 1887, en aan te bevelen de werkge vers te doen vervolgen die, na 15 augus tus aanstaande, in strijd met de wetsvoor- schriitcn, hunne werklieden in vreemde kopermunt zouden betalen. In het Algemeen Belang an Tongeren vinden wij een uitsluitend fransche aan kondiging om een leeraar te vragen voor de teèkensehool dier gemeente. Geven ze daar soms de lessen in het fransch? De minister van oorlog heeft aan alle krijgsoverheden last gegeven zooveel mogelijk aan de soldaten verlof te ver- leenen om aan den veldarbeid deel te ne men. Nogtans mag geen soldaat vrijgelaten worden van de schiet- en krijgsoefenin gen, en in alle geval moet de bezettings- dienst verzekerd blijven. De aanstaande legeroefeningen zullen den i September beginnen. Het 4° korps zal dien clag uit Beverloo naar Brussel aanrukken. Den 3 September zullen de troepen op de oevers van den Dender le geren, den 4 te Scherpenheuvel, den 5 te Aarschot, den 6 te Leuven, den 7 te Au- derghem. Er zullen twee gevechten ge leverd worden den 4 te Scherpenheu vel en den 7 te St-Stevens-Woluwe. De troepen zullen den 8 September te Brussel uiteengaan. Het Nieuws van den Dag, uit Holland, heeft acht dagen geleden, een artikel medegedeeld waarin gezegd werd dat de historische stoet Gent door de Eeuwen heen, op 15 Juli was uitgegaan en over heerlijk geweest is Welnu, de stoet is alsdan niet uitge gaan ten gevolge van den regen Het artikel was op voorhand geschre ven cn gezet en bevatte de beschrijving van alle groepen en wagens. Ziehier, volgens een duitsch blad, het een visch, dit zijn waarachtig geene kin derspelen ook bekroop mij sterk den lust wanneer dc rakker naar mijne tong zag, hem maar ineens den neus af te bijten... Oei, man, dan kon de zaak eene ge vaarlijke wending nemen. Wat wilt gij cr aan doen, Nelle? Dat ligt zoo wat in mijnen aard. Dan, cr viel mij een zwaar pak van het lijf, toen den speurhond vertrok,.. Thaus, vrouw, thans heb ik de handen vrij!... Gij blijft hij uw besluit den poelier te vermoorden Den hoon mij aangedaan, vergeet ik nimmer; 'k zal den "NVetteraar de keel afsnijden, zoo waar als ik leef!... Bravo Vrouw Stuyvers heeft mijn briefje gelezen en moet reeds bereid zitten 0111 de roovers goed te trakteereu. Wel bekome 't de lafaards Dit briefje schrijven, was toch een voudiger en gemakkelijker. Dat beken ikedoch, man tegen man, dat gaat! Ik heb een goed geslepen dolk, een uitmuntend karabijn, waartegen de sterkste vuisten eens poeliers niet ver mogen. Frankische Arbeidersblatt, hoeveel de kop stukken der socialistische partij in Duits land trekken 50 chefs of agitators van eerste klas winnen 12.500 fr. per jaar. 300 agitators van tweede klas winnen jaarlijks 3.750 frank. Al deze voorwachten worden betaald aan zoo hooge loonen en verschillend volgens dc bekwaamheid, juist gelijk in de tegenwoordige maatschappij om over al meeting te geven en het volk tot socia- lismus aan te Vuren. O volk, wanneer gaan de oogen open Wanneer ziet ge, waar belangloosheid en ware volksliefde de hoofddeugden der ware Christene Democratie uitmaken Ons Vlaanderen schrijft De Vlaamsche Beweging is geen strijd voor klinkers en medeklinkers, voor woorden of klanken. Zij wil bij middel van de taal, ons volk weer groot maken zooals het eertijds was, groot in zijnen arbeid, groot in zijne werken, groot in zijne ondernemingen, groot in de kunst, alles oorbaar, alles doordrongen van de eigen taal, het merg, de ziel van 't volk. Zij wil de klove dempen die in Vlaan deren tusschen grooten en kleinen is ge graven zij wil dat de grooten, 't licht voor de kleinen doen schitteren, die nu eilaasin den nacht der onwetenheid en verlaging zijn gedompeld. Dc historische stoet te Gent is verle den Zondag met het heerlijkste weder be gunstigd. Vandaag zal hij zijnen twee den ommegang doen. Voor 25 centiemen in zijnen Strijdpen- ning, wenscht Vooruit dc sukkelaars ge luk, die enkel voor de wet trouwen. Veel geluk in het huisgezin, zonder Gods ze gen, dat is onze wensch, zegt hij En dan wil Vooruit gaan propaganda maken op den katholieken buiten, waar men in alle belangrijke omstandigheden des levens Gods zegen afsmeekt Die gelukwenschen zonder Gods zegen, zijn zeker nogmaals een bewijs dat het Socialismus niet tegen den Godsdienst is? Vlaamsche Zitdag. De zitting die den Maandag 20 Oogst te Brussel zal ge houden worden, belooft van nu af buiten gewoon te gelukken. De schikkingen zijn genomen om hem eene belangrijkheid te geven, gelijk de omstandigheden het ver- eischen. Van nu af is de medewerking van al wie naam heeft in de Ivatholijke Vlaamsche Beweging, teenemaal verze kerd. Het kiesplatform is voorloopig op gemaakt. De verslaggevers zijn insge lijks aangeduid en zullen de besluiten, die verleden jaar genomen zijn geweest, volledigen. Er is wel verstaan dat de Zit dag slechts eenen dag zal duren, 's Mor gens komen de afdeelingen bijeen en 's namiddags is eralgemeene Vergadering. Heden Zondag is het den feestdag der H. Martha en het Evangelie Jezus helpt de doofstommen maandag, H. Abdon dijnsdag, H. Ignatius van Loyola; woens dag, Sint Pietersbanden donderdag, Portiunculavrijdag, vrijdag, H. Ste- phanus; zaterdag. H. Dominicus.... Man, herhaalde Nelle, ik heb reden mijn mond dicht te houden... Ja, gij zijt nu eens een recht schrandige kerel Ik bewonder, ik aanbid u, ik.. Genoegschreeuwde Lange Pe pin, ik kim hoegenaamd geene vleierij dulden. 'k Weet het, hernam het wijf; doch dit was mijn inzicht niet, verre van daar: maar het is bewondering voor uwe wils kracht, uwen moed, uwe... Gaat ge eindelijk zwijgeu, helsche slang? Ge denkt voorzeker mij weder wat drinkoordjes te ontfutselen? Voorwaar, Nelletje, gij zijt een verkeerde weg inge slagen; sedert mijn laatste paart van Van Campenhout, is er reeds al te veel naar de kroeg gegaan. De vrouw werd langszamerhand warm de roover zag het met duivelsch genoegen en stond bij den haard hartelijk te lachen. Als ge mij nog lasteren durft, riep dc Zwarte, dan breng ik gansch uw moor- denaarsboel uit Ik lach lijn met uwe dreigementen, tergde Pepin; Wil ik u eens schoon zeg gen, wat voor beeldekeu gij zijt Als 't u belieft, lapper Dijnsdag, in de kerk van 't Collegie, groote Feestviering, 's avonds om 8 ure plechtig" lof cn sermoen door pater Ver- meeren. Donderdag Grooten Aflaat in de Kerk der Arme Claren. Op Sint- Jozefsparochie komt een liefdadig werk gesticht te worden, dat reeds in veel an dere groote steden de beste vruchten draagt, namelijk het Brood van den H. Antonius van Padua. Het werk, door de hoogere Kerkelijke Overheid goedge keurd is bestemd om oneindig veel goed teweeg te brengen, en reeds komen de giften op onze Parochiekerk mild toe; de H. Antonius blikt met welbehagen op zijne vereerders neer en bekomt voor hun en hunne familie, van God, talrijke genaden. Die tot dit liefdadig werk iets willen bijdragen, kunnen hunne gif ten nederleggen in den offerblok, voor den altaar van den H. Antonius, in de Sint Jozefskerk, of laten geworden aan den onderpastoor, E. H. Van der Stee. Aan ons blad van heden is een Bij voegsel gehecht. Zondag, om half 4 uren namiddag, werd de vergadering geopend van den Anti-Socialistischen Werkmansbond. Zelden waren de leden zoo talrijk op gekomen. De Voorzitter dankte hun 0111 de machtige opkomst, en stuurde dan een hartelijke Proficiat aan 4 Werklie den, die van onzen Koning de Nijver- heidsmedalie ontvangen hebben. De Secretaris gaf verslag over den toestand der kas, daarna nam Alexander Van de Velde het woord, om te spreken over het Werkliedenprogramma in de toekomende kiezingen hij ontleedde het schoone programma der Gentsche Anti- Socialisten, waar hij zich ten volle bij aansluit, en wat door de Werklieden met luide toejuichingen werd begroet. Spreker ontwikkelt zijn voorstel tot het kiezen hunner afgeveerdigden bij het groot Ivieskomiteit. Hij vraagt den Le den of niemand geen beter of voordeeli- ger stelsel kan aanduiden. Niemand vraagt het woord. Eindelijk heett de stemming plaats Eene groote meerderheid doet het voor stel van den koenen Werkman zegepra len. De Vergadering ging onder den groot sten geestdrift uiteen. En 's avonds Nooit zagen wij zooveel Volk in de zaal van den Kath. Werkmanskring. M. Baron Leo Bethunc en A. Van de Velde, onze gevierde Redenaars bekwamen een bijval welke wij nooit voor welkdanige sprekers ook, zagen. E. H. Onderpas toor Ponnet, deed door zijne Volkslie- vende taal de vervoering ten top stijgen, en bij het eindigen zijner aanspraak, hoorde men slechts één kreet, dien van Leve, leve lang onze goede M. Ponnet Eene zatte dweepster, eene slons Weet ge wat nog? Neen Een der grootste vuiltongen welke God op zijnen aardbol loopen heeft! Ver staat gij mijsmeerige helleveeg AI te wel, laffe schelm schreeuwde Nelle, wijl tranen van razernij haar uit de oogen sprongen. Maar, Helsche Verdoe menis! vloekte zij, daar zal het niet bij blijven! Eikendeen moet weten wie ge zijt, dief en moordenaar, die gij zijt De vrouw was reeds de straat op. Nu eerst begon Pepin het ergste te vree zen zou de heks hem inderdaad durven verraden Zij was er stout genoeg voor Als een wind schoof hij haar achterna buiten greep hij zijne model-echtgenote bij het haar en bracht ze vloekende en tieren de terug binnen, wijl deze niet ophield van roegen Moordenaar van Van Cam penhout! dief, schobejak, luiaard en tal van andere liefelijke benamingen. Dan, Zwarte Nelle kreeg tot antwoord zulke on barmhartige ranseling, dat hare ribben kraakten, en wanneer de buren het hooiü uit de vensters staken, had alle gerucht in de straat opgehouden. Laat de Volksfoppers maar huilen 't Volk is met ons! Alle dagert die God verleent, worden Hunne leugens op klinkende wijze gelogenstraft. De Aalst- erschc Werkman is niet ondankbaar je gens Overheden en Weldoeners en stuurt alle twistzoekers en afgevallene Christe nen, die onze Katholijke Werkmans kringen bezwadderen*, terug naar hunne krochten. De vloek keert immers weer naar zijn hoek Door dc nieuwe Grondwet, gestemd, dank aan 't katholiek Ministerie en de ka tholieke Kamer, heeft iedere deftige bui - gcr op 25jarigen ouderdom kiesrecht. Op dat het kiesrecht voor ons, Arbeiders, niet nutteloos zoude wezen, moeten wij ons ver eenigen. Alleen in de vakvereeniging ligt onze macht, onze hoop, onze redding Ingevolge de beslissing, genomen in de al- gemeene vergadering der Anti-Socialisten, gehouden op Zondag 11., hebben wij de eer u vriendelijk te verzoeken op dc algemce- ne vergadering van alle fabriekwerkers te willen tegenwoordig zijn, welke zal gehou den worden ter groote zaal van den kath. Werkmanskring, heden Zondag om 10 u. des 's niorgend>, ten einde over te gaan tot, de stemming van 25 afgevaardigden voor het groot Ivieskomiteit. Alvorens de stemming zal plaats grij pen, zal door A. Van de Velde, voorzitter van den llaad van Werk- en Nijverheid, eene aanspraak gehouden worden. Dege nen die bij vergetelheid geen oproepsbrief zouden ontvangen hebben, aanzien dit als uituoodiging; in den kring zal hun een kiesbulletijn behaudigd worden. Werk broeders, opgepast! Komt allen Zondag, 11a het eindigen der Hoogmis, naar den Werkmanskring't. Geldt onze loonen, onze macht, de wetten die ons moeten vrijmaken. Dat niemand ontbre- ke l)e toestand is er verschrikkelijk. Onze werkstakingen, zelfs die van April 18'J3, zijn er slechts kinderspel bij De werkstaking der amerikaanscbe ar beiders is, gelijk overigens alles in Ame rika, reusachtig en gansch buitengewoon. Haar begin was klein. Zekere Pullman, een milliardrijke maker van wagon-salons, had verleden jaar het loon zijns werk volks verlaagd. Nu vroegen de arbeiders hun vroeger loon en, daar Pullman wei gerde, gingen zij in werkstaking. Die werkstaking is gewettigd, wij aarze len niet het te zeggen Weihoe! die Pullman is millioenen en honderden millioenen rijk en tusschen die schatten vindt hij niet eenige duizenden dollars om zijne arbeiders, die hem toóh rijk maakten, een rechtveerdig loon te ge ven Ahmen klaagt soms dat de maatschap pelijke toestand gespannen is; dat het werkvolk zijne klachten te luide laat hoe ren... Maar, zeg eens, als men dingen ver neemt, zooals de oorzaak in Noord-Ame rika, zeg, moet ge dan niet bekennen dat het volk dikwerf gelijk heeft E11 moet ge dan niet met 011s, liet gedrag schandvlek ken van dergelijke bazen zonder hart, van Hewel, mijn tortelduifke, was de koek naar uwen smaak? vroeg de Lange, schalk lachende zult ge voortaan nog goesting hebben om mij de mauw te stree- len Ach, neen, nooit! Liever sterven Belooft gij mij dat Het wijf beloofde hem alles wat hij wil de- Goed zoo! herhaalde hij, en hij schoot naar zijn zak en liet eenige geld stukken in de vuile uitgespreide hand zijns wijfs vallen. 't Was dan ook onder de gulste dankbe tuigingen dat hij op straat geraakte. De spreuk blijft waar, morde de ver rader Om der wille van het smeer, likt de kat den kandeleerMaar zulke katten zouden een mensch in nesten brengen straks zou ik, bij alle duivels! nog mijn spel verbrodden, want wie verzekert mij dat Dorus met zijne gezellen niet reeds de Gentschebaan op is Is het zoo, dan, zoo waar als ik leef, breek ik Nelle de laatste ribbe in haar karrekas! Althans, ik begeef mij naai' de Lange Ridderstraat I1001' ik gerucht in onze kroeg, dan ben ik baas Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2