Het masker afgetrokken Maskers af. STAD EN BUITENKERMIS. Ze hebben ze kruipen! BIJVOEGSEL AAN DE GAZETTE VAN AELST VAN 29 JULI 1894. Het Katje mag zijn melk. Uw Stemrecht Werklieden, Landbouwers LASTER. MedeburgersWerkliedenLandbouwers Met October aanstaande, zult gij andermaal ter stembus geroepen worden voor het aanduiden Uwer Vertegenwoordigers in de Wetgevende Kamers. Tot hier toe heerschte in ons door en door Katholiek Arrondisse ment Aalst, onder de voorstaande!s van Godsdienst, Moedertaal en Vrijheid, eene Eendracht, door onze libe rale tegenstrevers benijd; bewonderd en geroemd door gausch de Belgische Katholijke Partij Zulks was te schoon in de oogen van eenige laatdeukende kerels in hunnen verwaanden hoogmoed zworen zij Die Een dracht moet gescheurd, die Vredeketens verbrijzeld worden Ilaat en Tweedracht zullen wij den scepter doen voeren Zij zijn hunnen verradersrol begonnen met aan te vallen al wie den naam van Katholiek draagt en niet bereidt is, zoo maar goeds-moeds, alles te aan vaarden, wat zij het Kiezerskorps opdringen. Wie zijn zij dan, die mannen, die Werkman en Land bouwer gouden bergen en een luilekkerland beloven Wie zijn de Scheurmakers, die meetingen houden in danszalen en liberale herbergen, voor gezelschap en toe hoorders hebbende Godverzakende kerels, Socialisten en ander uitschot der Samenleving Wie zijn ze, die noch smaad, laster, noch beleedigingen spareu aan onze Katholijke Gemeentebesturen, aan onze Werkmanskrin gen en Vakvereenigingen Zijn het Menschen, den naam van Katholiek waardig V Neen, zij zijn het niet Zijn het lieden, die zich door hunne persoonlijke hoeda nigheden ten opzichte van Arbeid en Landbouw, ver dienstelijk hebben gemaakt Neen, integendeel, want hunne daadzaken werpen eene zwarte vlek op die twee achtingsvolle Nijverheden Zijn zij, die besloten heb ben, alle rijke menschen uit de Besturen te bannen, zelf Werklieden Neen, duizendmaal neen Weet ge wat ze zijn Scheurmakers, ellendige Volks bedrieger.-, Visschers in troebel water, bezielt door ééne en dezelfde hoopnamelijk een zetel ken in de Kamers te veroveren, 't zij door vleierijschoone beloften, list, bedrog, dwang, logen- of lastertaal, 't is hun om 't even, als het plan maar lukt. Dan, M. Woeste, ziedaar de vijand Stormt er maar duchtig op los, want "t is de duchtigste hinderpaal welke hun in den weg staat. Neen, geene beleedigingen of laffe aanvallen worden hem gespaard; geen enkel hun ner meetingen gaat voorbij, zonder dat de groote Katho liek aangerand en door den modder gesleurd wordtElk nochtans weet wat M. Woeste voor zijn Arrondissement in het bijzonder en voor het Land in het algemeen reeds al te weeg brachtde grootste Staatsmannen roemen zijn onbetwistbaar talent, en zijne schitterende ver- 1!.1 1. I I .1 n nu ni4- r\ /".l Lc IV. T\T\ÜV1ll QQ li diensten niette doen! de Christene Volksfopperij heeft ït M. Woeste Weg, den koensten Verdediger het signaal gegeven Weg met M. Woeste Weg, den onmisbaren Staatsman! Weg, van onzen Roomsch-Katholieken Godsdienst Het Consigne zegt meer Weg met den verdienstrij- ken heer Van WambekeWeg met den wijzen heer Verbrugghe en weg met onzen gevierden talentvollen heer De Saedeleer En waarom, willen de A olksfoppers dat onze oude Gekozenen over boord moeten? WaaromTen eerste, zoo schrijven ze in hunne ophitsende bladen en vlug schriften van Aalst en Ninof, omdat onze achtbare Gekozenen oude Kroppers geworden zijn die nooit iets voor 't Volk zullen doen Hoe en zijn ze toch niet beschaamd, de lappersDat moet eiken trenelij- ken mensch met ons uitroepen. Want overbodig is het wel, hieraan te halen wat onze achtbare Volksvertegen woordigers in de lange jaren, dat wij ons vertrouwen in hen stelden, reeds bewerkstelligden Immer bereid om onze belangen te verdedigen, minzaam in hunnen om gang, steeds op de bres om onze grieven te doen weer klank vinden bij dehoogere Overheid, altijd^ gereed om hunne Kiezers zooveel mogelijk te voldoen. Zulks is zoo waar, dat hunne schitterende herkiezingen alle leugens van welkdanigen vijand ook, vergruizen en als een bloe dige kaakslag op de leugenaars neêrbonst Maar dit willen de Scheurmakers niet weten. Zij heb ben een tandje dat loutert om in de plaats te zitten en dat brengt hunne verbeelding, hunne verwarde geestver mogens gansch op den hol... Het Werkvolk on de boe ren zijn met ons, raaskallen zij, want wij kabassen en tamboeren op de rijke mensschen dat het een plezier is... Wij zullen eens laten hooren, dat die lawijdmakers, die zoo met de Socialisten op den persoonlijken Eigen dom uitvallen, wel inderdaad de armoe en liet Werkvolk in specie zijnAan het hoofd, advokaten, welis waar zonder zaken, maar wat gaat er nog in dezen tijd! dan volgen er... boekdrukkers, die beschikken over groote mekaniekpersen, boekwinkels, huizen, enz., enz. enz. rijk geworden met de halve kluiten van Werklieden en Boeren, Zoo verwaand zijn zij aan Paus, Koningen en Prinsen de les spellen, niettegenstaande zij slechts als barmhartige zeeveraars te boek staan.Maar 't geld dat rond is, maakt recht wat krom is, want indien die Volksfoppers maar eenvoudige werklieden waren men zou ze naar Gheel doen transporteeren, zonder aarzelen. De koliektic zal ten naaste bij compleet zijn met kerels die nog Voorzitters van Kath. Maatschappijen ge weest zijn, doch het er te warm kregen en bijtijds de plaat poetsten. Dat zijn menu die arme sukkelaars, die gaan strijden voor hunne noodlijdende medebroeders Zij zijn het, menschen, die ons met October onze stem men willen ontfutselen, met schoone beloftens?..Pas si béte! Eerst DADEN, Mijnheeren en dan, dan zullen wij zien... :t,En is niet genoeg van te zeggen: 'k zal ek ik dit en dat doen: en wanneer men in de zetels ligt, er zijn broek aan vagen en jaarlijks de 4000 bils opstrijken.... Bewijst, ons eerst door dnden wat gij voorliet Volk gedaan hebt; wijst ons ue plaatsen aan waar gij in des Werkers toestand lening gebracht hebt, kortom toog ons, of gij het door U voorgestelde Programma reeds m praktijk hebt pogen te iirengen, waar en wanneer. o n Maar daar zult gij u wel voor wachten, hé, kwaadvuurstokers t L>at kunt gij niet, neen, dat zult gij nooit kunnen! Wij zijn ervan overtuigd, of sprak een uwer hoofdmannen der Chrhtene Volksfoppers niet 111 Aalst letterlijk de volgende woorden uit: u Nooit zal ik iets voorden Werkman doen; het stoot mij tegen de borst met. werklieden in aan raking te komen Burgers, Werklieden en Landbouwers, opent de oogen.... Verwil dert dc wolven uit den schaapstalLaat U niet omklappen door de ronkende volzinnen die kosten de sprekers niets t zijn Charla tans die hunne pillen vergulden om ze des te gemakkelijker te doen slikken. Vraagt enkel die heeren wat ze zoo wel voor U, wat ze in het voordeel der Katholijke Partij reeds deden, en wanneer ze zoo met den mond vol tanden zullen staan gapen, weest gerust, dan zullen wij dan; zijn, om uit te roepen Wat ge gedaan hebt, Volksfoppers Uns Werkvolk willens en wetens den verkeerden weg tot zijne Redding, tot zijne Vrijmaking aangewezen in alles wat de Katholijken op touw zetten, stokken in't wiel gesteken alle katholijke instellingen mis prezen en beknibbelduwe pachters geen enkele centiem MIN l^ten betalen van het oogenblik dat ge zoo olksgezind geworden zijtW at ge nog doet, uwe Werklieden VEEL MINDER betalen dan hetgene dezelfde Stielgenoten in andere steden winnen Van uwe werkhuizen Kakscholen maken van kleine knapen, die de volwassenen vervangen; uw Werkvolk op eene wijze behandelen, weinig in over eenkomst met uwe geliefkoosde spreuk Vaderlijk handelen va derlijk bestieren, en dat, niettegenstaande de Pauselijke Encycliek, welke gij als een talisman onder den borstlap draagt Dat zouden wij hun zeggen, brave Menschen, en misschien nog al wat meer, want de rakkers zijn hier en overal, van den eersten tot den laatsten, het masker van het Verraderswezen gerukt Daarom blijft ons Volk wat liet, is Trouw aan zijn Verleden Ver kleefd en trouw aan onze oude Vertegenwoordigers Leve de Bewarende Katholieke Grondwettelijke Vereeniging:! DE SCHEUR- EN RUZIEMAKERS. Vriend Kiezer, gij kent alreeds die rare vogels. Laat ze ons wat dichter leeren kennen. Wij zegden u dat zij verkeeren metframacons en geuzen. Gij zult straks gaan zien hoe die verkeering met hunne framasonieke en geusche zomerlieven ze alreeds verbeterd heeft. Denkt gij dat zij nog strijden tegen goddelooze liberalen en geuzen geens zins zii spuwen uitsluitelijk laster, venijn en nijdige aanvallen tegen al wat Katholiek is, tegen M. onderpastoor Ponnet den ieverigen Bestuurder van den Katholieken Werkmanskring, den grootsten Volksvriend van Aalst, tegen de andere Priesters die gehoorzamen aan Deken en Bisschop en die zij durven afschilderen als blinddoekende en muilbandende 't volk. Hoe treffelijk! Onlangs bevindt zich bij toeval in een derde huis een chef der Scheurmakers met eenen Eerw. Hoer pastoor, 't. Gesprek valt over de Kiezingen, en die pastoor zegt zoo eenvoudig weg Bij ons zijn alle Kiezers katholieker zul len geen vijf afvallen En op nfjdige, duivelsche spotwijze antwoordt dadelijk de Scheurmaker. - 't Verwonderd mij niet, den Heiligen Geest onder gedaan te van M. Pastoor zal ze intijds komen inlichten. -Mijnheer, hernam de Pastoor ik aanzag u tot nu toe nog als een Katholiek hert, lichtzinnig, misschien en verdwaald, maar toch Katholiek. Welnu, wanneer ik u op zulken toon hoor spotten met den H. Geest, dan zie ik klaar dat de H. Geest bij u niet meer is, maar dat het wel een andere Geest is die u bezielt Of de'Scheurmaker aan 'tloopen viel't Was nagel op den kop. Liegt, liegt nog, liegt maar altijd voort (schreef Voltaire) er blijft tocli altijd iets van over. Eu geliefde Burgers en Werklieden, zoo doen de Scheurmakers in hunne VERMAARDE bladjes Alles afkeuren, alles kritikeren, iede reen benijden en beknibbelen, alle besturen hatelijk maken en ver achtelijk'! En dan Ha, Vrienden, 't katje mag zijn melk!, dan zelf bestieren, zelf aan 't schoteiken zitten, zelf zijn zakskes vullen. En dan nog v Dan. als 't spel zo(t gespeeld zijn, dan lachen met de we reld en zingen 7 Katje mag zijn melk Heerschappen van de Scheu ring en de Revolutie, wacht nog een beetje Wij verzekeren 't u, gij hebt nog tijd Vrienden Lezers van Standaard en Gazette van Aclst-, 't is waarlijk drollig om zien en om zich krom te lachen, do mcctingen welke de Volksfoppers op onzen Buiten gaan houden. Nergens krijgen zij eene Katholijke herberg voor een uur in huur, en 't is op een m..put of op eene ton dat zij, in gezelschap van liberalen, socialisten, of ander ge meen eoedje, hunne drogredens uitkramen De Boerkens kennen do Barakmans reeds door en door en ze schuifelen de Trompetters van Jericho ferm uit. Een feit. is het, dat zij in alle Gemeenten fiasco s be halen, zoo groot als ons Stadhuis. Eere aan de brave Buitenlieden Hier to Aalst gaan wij kortelings ook een dier Kerraiskes krijgende Foppens zijn voornemens, hij gebrek aan lokaal, alhier eene tent of barak op te timmeren zij zullen bij middel hunner gescheurde Klok, hunnen koppigen gedresseerden in den uatten blauwsel gestoken Clown en andere vervaarlijke wilde heesten ofte monsters, zooveel volk mogelijk trachten binnen te lokken. En avantla musique Enlréz, Entréz, Mosjieurs Hier staat den Theatre der Volksfoppers, gezegd les hommes sauvages Deling deling, deling! tam te ram ta ta tara tatam terereboum te reiJongens, jongens, nu gaan we 'nen gauk Uw Stemrecht, uw duurbaar Stemrecht dat u de macht geeft uwe belanden door te drijven cn mede te helpeu aan de verdediging van Katholiek Geloof, wie heeft het U geschonken, achtbare nieuwe Kie zers, Landbouwers en Werklieden V Wie? 't Katholiek Ministerie, de Katholieke Kamer, t Katholiek Senaat. En zij hebben het gedaan tot spijt van alle liberalen, socialisten en andere visschers in troebel water, die gestadig tegenwerkten. Nu is 't in October te doen. Hoe zal 't gaan Opperbest. De Katholieken van ons Arrondissement hebben een Programma opgesteld, gansch Volksgezind, gansch voor den kleinen Winkelier, Ambachtsman on Fabriekwer ker, gansch ten voordode van den Landbouw 't Katholiek Program spreekt Voor 't LOON der fa briekwerkers en Ambachtslieden; opdat zij de noodige RUSTTIJD zouden bekomen, opdat hunne zedelijkheid ;n hunne gezondheid, alsook hunne vrouwen en kinde ken zouden beschermd en geoorbiedigd worden, opdat men iets zou doen om den Werkman in zijnen ouden dag an de armoede vrij te maken. 't Katholiek Program is voor den nfelag der las- ten die wegen op Landbouwers en kleinen AN inkelier, voor de dadelijke afschaffing: der tabakswet, en dor misbruiken van de vleeschkeuring:, voor de lasten »pjde vreemde margarine ten voordeele van onzen boter- handel, enz., enz. Is dat geen schoon plan. Vrienden, werken voor erkman, Winkelier, Landbouwer, en onder 't. Katholiek vaandel? O Ja, niet waar. Welnu dit plan, dit Programma wordt tegengewerkt.: 1» Door de oude verstokte liberalen en hunne wettige kinde ren de socialisten, te samen willen zij den Landbouwer cn den Werkman verhongeren om ze alzoo tot ongeluk en opstand te te drijven. 2° Door zekere onvoorzichtige personen, klom m getal, God zij dank, die eertijds Katholiek, nu tegen den wil en den raad van onzen Bisschop, van al de Dekens en Pastoors van t Ar rondissement, eene scheuring willen tot «tandbrengen. Is (lat geen schandaal, A rienden, UAN STEMKEC111 te willen benuttigen en ontfutselen, om zoo te werken tegen uw brood en tegen uw geloof, die verdedigd wor den door de Katholieke Partij Wat willen dau die ScheurmakersNiemand kan hef tot nu toe met zekerheid zeggen, daar zij tot nu toe maar eeue zaak hebben gedaan, en dat is Rl ZIEMAKEN Maar wat w\j zien is dat zij alreeds verbroederen met framacons en geuzen. Welnu onthoudt hot spreekwoord Met, wien gij verkeerd, zoo wordt gij geerd En roept met ons Leve 't Katholiek Programma! Leve 't Katholiek Stemrecht Leve de Katholieke Eendracht,! AVeg met dc geuzen en hunne scheurmakende Bond genoten Wat is 't plan der Kath. Kieskomiteiten Dat er overal in iedere Gemeente door alle Standen een Kies- komiteit benoemd wordt in volle vrijheid Dat dit kiescomiteit vrijelijk gekozen door de kiezers daar aan de Kandidaten den wil van 't Werkvolk, van de Landbouwers, enz. opdringen. Is dat niet treffelijk? En die dat bestrijden, wat doen zij Strijden tegen de Rede Strijden tegen de Vrijheid Strijden tegen de Volksbelangen In zekere bladen hier wel gekend valt men altijd op den rug van den rijken manHij geeft niet genoeg en bij werkt niet genoeg. Sedert eenige dagen, menschen, is de kaart gekeerd. Men moet, den armen mensch niet bejegenen met hulp en onderstand, men moet niet schrij ven wat de werkman doen moet om zijnen toestand te verbeteren, ah neen, en hoort 't zijn. schrijven zij, rijke menschen die zich bemoeien met den Katholieken Wei k- raanskring (en wie weet hier niet in Aalst wat al goed er daar in den kring voor 't werkvolk gesticht wordt 't zijn millionuairs, zeggen zij, die schrijven in den Stan daard (en wie ziet niet ter oogen uit wat dat geeërd blad doet voor 't algemeen welzijn en bijzonderlijk voor de lij dende kleine Burgerij en den lijdenden Werkman?) he wel; en in den Katholieken Werkmanskring, en in den Standaard hebben die rijke menschen geene zakenJa, menschen, zoo schrijven de Scheurmakers en de bondge noten der Geuzen. En waarom Ha, menschen, 't is klaar: 'tZijn Revolutionnairs en ze zouden geerne in de Revolutie buit maken Hola, kadé, nog niet, zeê 't, ATolk kent u en gij zult liet gevoelen 40,000,000 BALLEKENS! Men verzekert dat er achter de Scheurmakersbladen van ons Arrondissement meer dan 40 millioen franken zitten!!! Ohdie rijkaardsdie ponkers! din Rotschil den! Allons, arme werkmenschen. komt af.' Ze schrij ven toch zoo schoon voor U! 't Zijn uwe redders. Eerst voor elk van U een honderd franken of twee, en dan oen wetgeving, representanten en bestuur gelijk in een He- melken Ha! wat zal dat hier toch geworden Geen arme suk kelaars meer, geen ellende meer in dc huishoudens, al lemaal geput aan de kas van 40 millioen want, men schen, ze hebben ze kruipen(Achter hunmis schien En dan alle dagen 5 franken winnennog een klein beetje werken, maar niet veel lang slapen en gezond ronken; tweemaal in dc week kermis voor geheel 'thuis houden, enz., enz... Ohdie redders van dc Samenleving Salueert, men schen, ze komen af ze zien or toch zoo proper en zin delijk uit, ze lachen U zoo vriendelijk toe, ze praten toch zoo mooi, en de fond ofte grond van hun hartje is toch zoo zuiver Toe, zij niet beschaamd, arme wroeter en werker, ga er bij, bij die mannen; ze hebben ze krui pen 40 MILLIOEN En nou nog niet genoeg Nou nog willen aan 't schotelken zitten! Nou nog willen munt slaan op den rug van den Werkman - AVocst gerust, wij kennen die Vossen Drukker-Uitgever, Petrus Van Nuffel, te Aalst Gentschestraat.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 5