BERICHT Kerkelijk Nieuws. KIESMAREN. Overvloed van gelijk Een en ander. ONS WOORD GESTAND. Christus n, al liet hij zelfs zijn dikken pa ternoster een half el lang uit zijn,en hröek- zak hangen. Wij die dachten dat de socialisten al tijd met stouten stap, vank en vrij, voor den dag kwamen wij zien ze nu, gelijk vroeger ook Je doctrinairs deden, als slangen de huizen binnensluipen, om e; de lichtgeloovige menschen te misleiden. Het schijnt echter en, dat blijkt zelfs uit het tweede nummer, dat De Landbomver zeer slecht op den buiten ontvangen is ge weest, en dat strekt aau de vlaatpsehe dor pen ter cere. Het is ook niet deltig van de menschen te willen bedriegen. Hoog" de vlag:! Vlag: In t°P« opdat iedereen we- te wie en wat g-e zijt Vandaag, Zondag, vieren wij den feest dag van de H. Laora; maandag, H. Bar nardus; diinsdag, H. Joanna francisca; woensdag, H. Timothcusdonderdag, H. l'liilippius; vrüflag, H. Bartholomewsza terdag, II. Luuovicus. Wij Iiebbeu in een vorig nummer gesproken over de lief dadige inrichtingen der Sint-Jozefsparo- cbie, maar 't schijnt dat er daar wéér groo- te en ontbeerlijke inrichtingen gaan tot stand komen, waarover wij kortelings breedvoerig zullen sprekenvoor het oo- genblik zullen wij ons nogmaals ophouden met het vei Jienstrijk werk van het Brood van den H. Antonius van Padua; ziehier een der talrijke voorheelden valide alver mogendheid' diens grooten HeiligeEene arme werkvrouw, moeder van een huisge zin, richt zich tot hemGoede Heilige, zegt zij, mijn kind bijna vier jaren oud, heeft nooit kunnen gaan al de genees- lieeren verklaren mij dat het geheel zijn leven gebtekkig zijn zalgij zijt zoo mach tig en goed. verkrijg toch van God zijne genezing. Ik beloof u 13 frs. brood voor de armen, indien liet na acht dagen kan gaan 10 frs. indien het kan gaan na veertien da gen en slechts 5 frs. indien het na eene maand kan gaan. Daags na de belofte kuil het kind alleen loopen en ging zijnen vader tegemoet, die van het kiijgsarze naal naar huis weerkeerde. De proces sie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart is verleden woensdag in onze stad met een nog al gunstig weder kunnen uitgaanmen bestadigd met vreugd dat er zoo weinig uitzonderingen zijn, in het bevlaggen of versiereu der huizen. Zooals alle jaren waren de groepen allerprachtigst en lieersclite, onder het toezicht der EE. H. ouderpastoors van Siut-Martens, de beste or(je, Wij doen onze lezers opmerken dat wij een dépot hebben van alle god vruchtige werken, zooals levens der heili gen kerkboeken, paternosters, kanten- en andere beeldekens voor patronagien en congregatiën; wij gelasten ons met liet drukken van geestelijke zangen en gebe dekens ten dienste van hoogergemelde in- stellingen. Het bestuur der katholieke Kiesvmcni- ging van Gent heeft, zegt het Volk, met48 stemmen tegen 10 en 4 onthoudingen, het volgende dagorde aangenomen. De Katholieke Kiesvereeniging van t arrondissement Gent verklaart hetzelf- de getal kandidaten toe te staan aau den Antisocialistischen Werkliedenliond als aan den Landbouwershoud van 't ar- rondissemeut Gent. Echter, het getal zetels van eiken bond zal de twee niet Baas Vcrmassen, ik weet van niets stamelde Vlieghers, en hij liet zijn pypke zsikkcu - Bartholomew, gij kent Burger A an Campenhout, een rijk en braaf man uit de Nieuwstraat W eluu, deze, benevens zij nen knecht en zijne meid, zijn vermoord geworden En daarna begon de spreker, die goed ingelicht scheen, gansch de toe dracht der zaak te vertellen. Het was niet zonder reden, dat Bartel Vlieghers door gansch het lichaam huiverde hij had V an Campenhout allerbest gekend, ja zelfs, hem meermaals een bezoek afgelegd, toen hij naar de stad kwam, en het was met on- steltenis in de stem, dat hij aan \ermas- sen vroeg Wat zijt ge nu voornemens in de stad te doen Zooals ik u kom te zeggen, eerst mijn pluimgedierte verkoopen daarna moetik hii den notaris Van Stichel, aan den Mo lenberg die de nalatenschap van den ver moorde in handen heeftdaar ik nu eene zijner pachthoeven bewoon, zoo moet ik natuurlijk weten wat er mij te doen staat.. Doch nu moet ik verder, mijn beste Bar tel tot later eens mogen overtreffen r Aan hrt hegtinir "ïebi de Katholieke kifsveioenieing.ivcihtl vMnacht verleend met heide, voorn- "inde vereenigingen te onddHiamlelcil.. DjlvSMUDK. i ri Groote, voorma lige jvoorzitter van het katholiek kicsko- mitejit van Oiksiïjfude,komt in de aan- staaade ksczing oj)|te<Jm M. De Lantshee- HB1 BUWUflllJUl bevat dc lijst der ge meenten, wier kiezefc in andere gemeeii- ten van hare kantons; moeten gaan kiezen. Dio gemeenten zijn tt-n getjille vau 231, te weten: 3 in de provincie;Antwerpen, 13 in Brabant, 14 in West-Vlaanderen, 9 in Oost-Vlaandercn, 32| in Uenvgo.uw, .42 ju Luik, 37 in Limburg,. 14 in Luxemburg, 67 in Namen. LUIK. Leo Defuisséaux, Anseele en Defnet zullen als socialistische kandidaten te Luik voorstaan. Te Charleroi ziju Je onderhandelingen tusschen de sodalis'en en de liberalen af gebroken. Deze laatsten hebben gevonden dat de roode te gruote slokkers waren, en zij hebben bosloten maar alleen de kans te wagen. De Christene Demokraten te Verviers hebben besloten den kiesstrijd aan te gaan met eene afzonderlijke lijst. Allen die aan de eendracht in de katholieke partij hou den, keuren krachtdadig die beslissing af. Het schijnt dat er onneenigheid heerscht in het socialistisch kamp voor de verdee ling der zetels welke de rooden hopen hiel en daar te veroveren met de hulp der libe ralen, hoop die nochtans waarschijnlijk niet zal verwezentlijkt worden, want ons dunkt dat de rooden de huid van den beer verkoopen vooraleer hij geschoten is. In alle geval, hoop of niet, de socialis ten watertanden naar die zetels, en er dreigt twist te onstaan voor de verdeeliug. De roode opperbazen zijn nu bijeengeko men, en hebben besloten dat zij. en zij al leen, van den koek zullen eten, als zij den koek maar krijgen. Zij hebben zich zelve tot kandidaten aangesteld op plaatsen waar zij denken den strijd te mogen aangaan. Anseele stelt zich op 2 plaatsen voor. De liberale Chronique zegt dat, op kies- gebied, de zaken zeer schoon staan.... voor de katholieken, ja. Wij gelooven dit ook, Chronique. Aangekomen te Antwerpen per stoom schip Rhynland van New-York en bestemd voor Aalst, aan order J. I. M. 1/50 50 Balen Katoen. C. H. S. op 18 Juni uit New-Orleans afgezon den door den heer C. H. Schaeffer. De drager van het cognonement wordt verzocht zich te doen kennen aan VON DER BECKE MARSILY, Red Star Line ^A-lsnTW^Ej-RFEJST. De Stad Ntnove, een koene confrater, steeds op de bres, wanneer het de verde diging geldt onzer Behoudsgezinde Partij, doet i-ittere klachten over de oïfyerschil- ligheid waarmede hij vau de partij zelve, bejegent wordt. Die het haver verdient, krijgt het niet, en 't water loopt altijd naar de... zee. Zoo ook, besluit het Ninof- sclie blad, is weeral 't geval met de stich ting van een nieuw weekblad. Wij stemmen volkomen in met De Stad Nifuove. Inderdaad, er is nog menigen moedigen strijdgenoot, die op den achter grond staat, wanneer het belooningen van bewezene diensten betreft. ...Maar, wees gerust, beste confrater, allcenopslorping, nijd en onbeschoftheid, verstooting en miskenning, dit alles zal zijnen tijd hebben. Heb intusschen goede moed, alle weldenkende menschen zullen ons op het oogenblik van handelen ter zij staan. Vlieghers murmelde een wedergroet en begat zich naar binnen, waar de huisgeno ten reeds aan den disch zaten. Mat de goede man op het harte lag, moest er af, en hij verhaalde de gezegdens van Ver- massen. Maar toen de jonge Jacob naar zijn lievelingsplekje en de meid in den stal was, toen kon hij zich niet langer be dwingen, de akelige veronderstellingen, die ziju hart bestormden, aan zijne vrouw kenbaar te makenhij begon met te wijzen op de plotselinge geheimzinnige verdwij ning van zijnen zwager, Dorus Coucke, en eindigde met vlakaf te verklaren, dat Ja cob's vader, dief en moorder geworden was. Dat was een harde slag voor de brave Brigitta, maar zij ook besefte al te wel, dat de woorden baars gemaals op geene ij dele veronderstellingen rustten. Helaaser verliep niet veel tijd, of men kon reeds duidelijk de sporen zien, die het geheime lijden, bet verkropte hartewee op de wezens van man en vrouw gegroefd haden zulks was de iouge Jacob niet ont snapt en toch bleef hij somberder dan ooit, afgetrokkender dan weleer. Een vermoeden, zoo ijselijk, dat zij er bijna niet dierven aan denken, bekroop de De onderhandelingen tusschen den ko ning der Belgen en de fransche regeering over de Congokwestie hebben tot eene verstandhouding geleid. Vlaamsch nickelgeld. Wij verzoe ken dringend onze lezers die een vlaamsch nickelst.uk van 10 centiemen zouden bezit ten, het ons te zenden. We zullen het voor het venstor van ons bureel ten toon leg gen. Het vlaamsch nickelgeld is toch het zien weerd(! V) Goed gezegd. 't Is van onze confra ter Het Fondsenblad Wij hebben doen opmerken hoe onge rijmd bet was van wege Vooruit, de anti- socialisten voor verraders, verkochten en slaven uit te schelden, omdat zij, op hun ne vergadering van zondag, slechts spra ken van drie zetels te eischeu, terwijl ge zel Van Beveren, daags nadien, hetzelfde getal voorstelde voor de socialisten. Volgens Vooruit ligt daarin, niet de minste tegenstrijdigheid, aangezien er tot nu toe geeu verbond gesloten is en gezel Van Beveren in zijnen persoonlijken naam gesproken heeft. De tegenstrijdigheid ligt hierin dat Vooruit al de scheldwoorden van zijn re pertorium naar het hoofd der antisocialis- ten werpt eu geen enkel woord van blaam heeft voor gezel Van Beveren een soci- alistischen hoofdman die letterlijk het zelfde voorsteld. Als Vooruit zijne uitvallen tegen Van Beveren zal keeren, dan zullen wij geloo ven dat zij gemeend zijn. Het Laatste Nieuws schrijft dat, als het een mirakel ziet gebeuren, gansch zijne redactie trappist of capucien wordt. Er valt eerst te zien of men zekere gewezen seminaristen en andere kazakkeerders van die redactie, wel bij de trapisten of capu- cicnen zou willen aanvoerden Het bestuur van den Congo-Vrij staat houdt zich thans bezig met feesten in te richten ter eere van baron Dlianis, die in de maand september in Europa weerkeert Die feesten zullen plaats hebben te Ant werpen en te Brussel. Le Pcuple meldt dat Jan Volders in het echtgenoten VlieghersZou Jacob ten prooi zijn eener terende ziekte Van dan beziplde hun slechts ééne be geerte, één enkel verlangen, al ware het ten koste der grootste opofferingen Hem redden!Men vertelde hem van de schit terende toekomst welke hem te wachten stondmen sprak hem over Pieter Breu- gelmaus, met wien hij reeds tweemaal naar Gent geweest was, aan het hof van Keizer Karei V, waar hij kortelings als jonker zou aanvaard worden; kortom men poogde hem moed en vertrouwen in te stor ten, ten beste mogelijk. Lieve Jacob, zoo sprak Brigitta hem aan, ge treurt en verkwijnt als de lelie, onder de zengende stralen der zon altijd blijft gij even droef en neerslachtig Weet gij dan niet, beste vriend, dat, als gij lijdt wij met u lijden, wanneer gij opgeruimd zijt, wij met u ook juichen en jubelen Hebt gij dan geen vertrouwen meer in ons?... Vergeet gij uwehooge vrienden Schrikt gij niet bij de gedachte, mijn kind, dat Keizer Karei u als hofknaap zal weigeren, bij het aanschouwen uwer ver magerde wezenstrekken, bij het zien van uw zwak gestel Zothuis van den Leuvenschen steenweg,te jjrussel Jiet bezoek van zijne familie heeft ontvangen, en dat hij nog altijd raaskalt. Er zijn nog findei r socialisten die raas kallen, alhoewel zij in geen zothuis zijn opgesloten. Le Peuple vertelt dat zondag te Ternath de. boeren die van de socialisten nummers van den valschen Landbouwer ontvangen hadden, die nummers vernietigd hebben op verzoek van den pastoor. Zij hebben daar zeer wel aan gedaan. Verleden zondag stond op de Groote Merkt, te Hal, een roode propagandama- ker te peroreeren over het luilekkerland, dat de socialisten aan hunne volgelingen beloven. De policiekommissaris kwam hem vragen of hij de toelating ontvangen had om op de Groote Merkt te spreken, en op het ontkennend antwoord van den redenaar, deed hij hem aanstonds zwijgen. De roode jan is, naar het schijnt, dan gaan meeting houden op een achterkoerke. Dat is iets in den genre onzer Volksfoppers. Le Peuple beweert dat de uitgevers van een vlaamsch kiesblad, dat op den buiten uitgedeeld wordt, geheele zwermen plooi- ers hebben in dienst genomen, die 's nachts werkendat er in den nacht van dinsdag tot woensdag flesschen jenever onder die plooiers rondgingen en dat deze woensdag morgend op hunne beeneu waggelden en tierend door de straten trokken! Bedoelt le Peuple daar misschien de Volksstem mede? Welnu, dan mogen wij hem zeggen dat de uitgever vau de Volks stem geen plooiers in zijnen dienst heeft om dat blad te plooien, dat er daarenbo ven dinsdag geen blad is uitgekomen, dat er 's nachts dus nog minder gewerkt werd, en zijn er jeneverflesschen geweest, dan moeten zij gansch alleen rondgegaan zijn, aangezien er nog bladen, nog plooiers wa ren. Zouden de kerels, die zulke verzinsels aan le Peuple overbrengen, misschien niet zelf de jeneverflesch aangesproken heb ben? Dendergalm houdt mordicus staande dat onze Katholieke Overheden de lasten ver meerdering eischen in plaats van de ver mindering. Wij hebben hem nochtans doen opmerken, dat hij de welbekende waar heid bestreed en hem tevens eeu uittrek sel gegeven van 't programma onzer Vrien den. Eeu ander kan schrijven, wat hij wil, Dendergalm; wij houden staan dat door onze Rath. Overheden geene belasting op de voedingsmiddelen van 't Werkvolk zal gestemd worden, nooit! Ten slotte moeten wij de gevallen Ster van 't Aalstersche Liberalismus doon op merken, dat De Gazette van Aalst, van zwarte noch nobele meesters orders te ont vangen heeft. 2° Dat er wel kunnen groo te meesters bestaan, doch dat wij van nie mand het KLEIN KNECHTJE zijn. Verstaatje dat, hansworst Maar, a pro-pos, Dendergalmgij wijdt ellenlange kolommen aan den kiesstrijd van ons arrondissementdoch wij zoeken ons te vergeefs de oogen uit, om tusschen al uwe koeiwachters-proza, één woordje één enkel, te vinden over de liberalen, so cialisten en de rest van uwen bloeienden en groeienden Concordia. Lieve moeder, krijschte toen de knaap, ik zal al doen wat ge wilt weder opgeruimd en blij worden, maar... waar blijft vader toch zoo lang Hij zal haast terugkomen, mijn goe de vriend. Haast.... Wanneer Zeer kortelings.... Ja... En dat hij eens niet meer we- derkeeren moest Maar, Jacob toch, gij vreest altijd het ergste Is alles dan niet mogelijk, moeder Ja toch, miin kind, doch vergeet God niet, die den Vader der weezen is... Pie ter Breugelmans, gij weet het, werkt aan het hof; hij is uw beste vriend en spaart zich geene moeite om u weldra gelukkig te zien eens in de omgeving van onzen machtigen vorst, zullen alvermogende lie den weldra uw vader ontdekt hebben. Wanneer Brigitta zoo sprak, had zij haar voedsterkind voor een paar uren ge troost en versterkt. Doch laat ons de gebeurtenissen niet vooruit loopen en terugkeeren naar Aelst, waar ons andere zaken wachten. Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2