<4 |r. Tmu puffel. M. WOESTE In vroeger tijd. Zondag 26 Augusti 1894 5 centiemen het nummer Jaar iV° 45. EN DE CHRISTENE VOLKSFOPPERIJ LANDBOUW. 1! ÏAilTTE Mee 8pe. Mee Metu. ABONNEMENTSPRIJS I)it Blad verschijnt den Zondag van iedere week. Een abonnement kost 2,50 inschrijving op alle TIJD8TIPPEN VAN HET JAAR. MEN ABONNEERT ZICH BIJ DEN UITGEVER, WAAR BRIEFWISSELINGEN MOETEN GE- TEEKEND EN VRACHTVRIJ TOEGEZONDEN WORDEN. DRUKKER UITGEVER GENTSCHESTRAAT, N° 149. AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen 2° Bladz., 0.25 cent. Dikwijls herhaalde, bij accookd. Alles ten btt- REELE GEDRUKT, WORDT KOSTELOOS GEPLAATST. VOOR DE ANNONCEN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN Agence de Püblicité, R. d. l. Madeleine, Bruxelles. Aelst, Zondag 26 Augusti 1894. Er was een tijd het is reeds lang gele den toen de liberale partij ons wilde wijs maken dat zij eerbied had voor den godsdienst onzer' voorvaders zoo zegde men hypokrietelijk. Alleenlijk kreeg men dien eerbied als t kiezing werd, en de doctrinair moest rond gaan om den eenvoudigen burger te bedod- den en hem wijs te maken, dat hij ook een voorstaander was van 't geloof. En velen van die goede en brave men- schen geloofden het heilig, want de dok- trinair ging immers naar de kerk, was soms kerkmeester, stond goed met dezen of genen pastoor, gaf kasuifels en kande laars aan de kerk present. Och, hij was zoo braaf!... Maar de goede burger wist niet dat die zelfde slepus 's avonds, naar deze of gene donkere straat trok, waar hij heimelijk in de logie snapte... Allengs ging die huichelarij voorbij, want de conservatieve pers greep die oude pruiken naar hun masker, en deze laatsten werden daarenboven ontmaskerd door hunne eigene vrienden, die niet langer met die hypokrieterij om konden. De progressisten van dien tijd klaagden de tweezakken aanzij verweten hen open lijk dat zij naar de mis gingen, dat ze licht brandden voor de procession, dat ze hunne kinderen in katholieke pensionna- ten zonden, enz. En om nog meer te doen zien hoe on verdraagzaam zij waren, bespott en zij den geestelijke, de kerk, de plechtigheden; zonden sermoonpro evers in de Missen beleedigden de Bedieningen op straat; rosten de beêvaarders af, en toonden wel dat zij voor niets, wat eenigzings aan den godsdienst hoorde, ontzag hadden. Die booze dagen zijn voorbijgaan en heb- ben slechts nadeel gedaan, niet aan ons en den godsdienst, maar aan de liberale partij zelve. Vandaag 't wordt weer kiezing komt de Leberté, de Flandre de Pre- curseur andermaal met het oude deuntje voor den dag: Wij zijn niet tegen den godsdienst, zeggen zij, wij eerbiedigen la religion de nos p'ens, zooals den gewezen burgemeester van Gent eens declameer de. Wie denkt men met die nieuwe hypo krieterij nog te bedodden, naaide deug- hièterijen die er jaren lang, tegen ons en BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL'S TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 25 IX. Schutter! Schutter! Laat stormen, laat uw donder klateren, Barsi los, uw' heldere wateren, staak dit aklig keclgeratelen. ("C lays). Jan-ver-negen-en-negentig sprak Sebastiaan Schutter, toen hij den geheim zinnig™ nacht van do Gentscbebaau naar zijne woning weerkeerde; wat mocht het karabienschot beduiden, dat Gentswaarts gelost word t... Dat er hedendaagsch het Irosvan landloopers, schurken en roovers de wegen onveilig maken zulks weet ik maar al te wel, maar dat eene andere ons geloof, gepleegd zijn Het masker is gevallen, Mijnheeren, en de oude doctrinaire kerkmeest ers en kerk- pilairen, die ons zoo lang goudpoeier in de oogeu wierpen, zijn gevallen, versleten en sedert lang in de veri*eethoek gezet. Die chineesche draak zal, men kan er van verzekert zijn, iu de kieziugen geên effekt meer maken. Maar het bewijst dat de oude doctrinai re partij geen andere wapens meer vindt dan die, welke sedert lang in het oud ij zei- zijn geworpen. Versleten, tot op den draad versleten Wij lezen in De Stad Ninove Le Penple Frangaiseen der voor naamste katholieke dagbladen van Parijs, een dagblad waar een der uitmuiitendste en tevens volksgezinde priesters van Fran krijk de eenveerdo heer dar nier van aan het hoofd staat als hoofdopsteller en bestuurder, dit blad schreef liet volgende in zijn nummer van Diinsdag 7 Oogst 11. Wij geven deze regelen in overweging, wij zullen niet zeggen aan priester Daens, maar aan sommige katholieken van Nino ve (en Aalst. Red.); zij zullen er voordeel in vinden, als zij willen. De ruziemakers van hot arrondisse ment Aalst overigens zeer gemeene trawanten die zulken hatelijken en ver foeilijken kamp voeren tegen den dappe ren staatsminister Woeste, beweeren dat er niets eenvoudiger is dan hunne hou ding. Onder het belachelijk en schijnheilig voorwendsel van de pauselijke Encykliek toe te passen, denken die hooveerdige en heerschzuchtige bollen dat zij met eene zending gelast zijn, alhoewel zij volkomen onbekwaam zijn om er eene ie vervullen. De toepassing der EncykliekMaar, on voorzichtige babbelaars, het is reeds lang dat de achtbare heer Woeste allervoortref felijkst manceuvreert op het sociaal en staathuishoudkundig terrein, en wel beter dan gij het zei ven ooit zoudt kunnen Leest den lofsprakigen brief dien 11. de Paus hem geschreven heeft in Juni laatst. Zult gij de waarde van dat belangrijk stuk loochenen, en zult gij durven beweeren dat de Paus wiens getuigenis gij zoo dik wijls en zoo onvoorzichtiglijk inroept dat de Paus niet ouderscheiden kan en veel beter dan gij, dezen die zijne Ency kliek toepassen volgens zijne inzichten volgens zijnen wensch Gij ziet het, gij hebt eene schoone gelegenheid om uwen bek te houden verwaarloosd. M. Woeste heeft de schriftelijke goedkeuring van den Paus. En gij gij hebt ze niet, en nooit zult g-ij ze verkrijgen Begint dus met de goedkeuring van uwen Bisschop? Maar die goedkeuring ook, overigens zoo wel üs de andere, ontsnapt u en om goede redenenAhweet wel dat Leo XIII niet vergeten heeft dat het M. Woeste is die in 1884, op 3 maanden tijds de vrede herstelde tusschen Kerk en Staat, vrede lie niet meer bestond sedert het liberaal ministerie. De huluberlus of scheelc politiekers hebben zich in den wagen der E. V. ge spannen, omdat zij lioopen door dat mid del een zetelken in de Kamers te verove- ren Zij hebben tegen zich de geestelijkheid, al de burgemeesters, al de grootenmaar aan de kleinen beloven zij de maan en zij hitsen ze opte zeiver tijd trachten zij den dapperen heer Woeste te doen doorgaan als vijand van den werkman. Zij weten dat het val sell is, maar toch zeggen zij het Op de raeetingen verbroederen zij zich met de liberalen en sluiten zich aan bij de gevaarlijkste vijanden van den godsdienst! Het zal u dus niet verwonderen dat de geestelijkheid van hst arrondissement Aalst hun den rug keert, ze afkeurt en ze verloochent B>e waarheid is «lat die kamp eiMi ©clit schandaal wordt. Wij hebben nochtans goed betrouwen op de katholieke kiezers. Zij zullen M. Woeste hernoemen, hij die sedert 35 jaar deel neemt aan den goeden strijd, hij die ten alle tijde in de Kamers de edele en de onvermoeibare verdediger geweest is van al wat hier op aarde groot is, schoon is en goed is. Ongelukkiglijk, gelijk het ons een der verdienstelijkste priesters van het Bisdom Gent nog onlangs schreef, het kwaad dat die belachelijke en hooveerdige kamp te weeg brengt, zal binnen 25 jaar nog niet hersteld zijn. De Gazette van Aelst heeft er het vol gende bij te voegen Boveustaande is eene herhaling van het- gene wij reeds weken en weken hebben geschreven de Volksfopperspartij tot op het hemd ontkleed en in hare walgelijke naaktheid ten toon gesteldvan den ande ren kant geeft zij de bestrijders van een onzer dapperste Volksvertegenwoordigers, den heer Woeste, eene zoo klinkende muil- I peer, dat zij er lang gezwollen wangen zul- 'en van dragen. Inderdaad, M. Woeste is hun grootste stokpaard, en zij en laten dan ookgeene enkele gelegenheid voorbijgaan om er hunne gal op uit te spuwen. Verl. Zondag spraken wij met een oude katholieke kiezer, en die zei ons: Voor M. Woeste stem ik niet, want, 't is een.... PROTESTANTOver eenigen tijd wa ren buitenlieden, die wij zouden kunnen noemen, aan welke men wijs gemaakt had dat M. Woeste zijnen PaScften niet hield!! en dat hij zelfs voor de Kerk niet getrouwd was Wie zijn de uitstrooiers dier laffe leu gens Ahhet zijn leden dier zoogenaam de Christene VolkspartijDezelfde man nen die dagelijksch iu de kerk Ons Heer van zijn kruis zouden bidden; dezelfde ke rels die over de straat loopen, met den pa ternoster een half olie uit den broekzak dezelfde die gedurig schermen met Paus en Encykliek en voor hunne propere da den de goedkeuring afsmeekeu van Z. H. den Bisschop van Geut Wij noemen zulke lieden LAGE SCHÜRKEN, die eene 8CBIKI.ME- Itl.l plegen, waarover zij rekening zul len te geven hebben en waarvan zij eene schrikkelijke verantwoordelijkheid zulleu dragen. M. Woeste hoort alle dagen te Brus sel, de mis van 6 uren, en dit omdat hij protestant is en zijnen Pascheu niet houdt, zeker En omdat hij zulks doet. geachte Kie zers, zullen wij onzen achtbaren Vertegen woordiger kloekmoedig blijven verdedigen en hem met October als één man herkie zen bende zou ontstaan zijn, dat kan ik maar niet al te wel aannemen... En toch moe ten het schelmen geweest zijn als Dorus Coucke en zijne handlangers er zijn! Toen allen over den gracht sprongen, moest ik hun gevolgd hebben; 'k hadde dan 't fijn geweten... Nu is het echter te laat. Hij was zijne woning genaderd; deze stond nog opgesloten. Bast bleef schielijk staan, sloeg de hand aan het voorhoofd en mompelde ...Vanwaar kwam Nest Lat, mij daar zoo even tegen het lijf gebotst Ahdomoor, die ik benIk moest hem gevolgd hebben, eu dan zou ik ingelicht geweest zijn... Nu, 't is tot daar. De poel- denier is vermoord, 'k durf er op wed den, en weten zal ik, wie zijn moorder is Hij bonsde op zijne deur; Trien's hoofd verscheen aan het kleine vensterken Ah, Bast, zijt gij het riep zij is het reeds zoo laat Laat? antwoordde Schutter ik ge loof het donders wel't Beiert juist vijf uren op het belfort. Kort daarop verdween de nachtwaker in zijne haardstede. Haastig, mijn schatje, zei hij, sla vuur en aansteek den haard, want, al heb ben wij schoone lentedagen, toch zijn de nachten nog bitter koud. En beiden hielpen elkander in het klaar maken van het ontbijt. Toen zij aan tafel zaten, sprak Bast Trien, ik heb dezen nacht andermaal zonderlinge avonturen gehad. Dacht ik het niet? meende de vrouw; 'k zie wel, dat uw muts scheef staat. Niet zonder reden... Vrouw, ik ge loof aan het bestaan eener tweede bende struikroovers Ziet ge wel, man, dat ik gelijk had, IETS OVER DE BIENTEELT. Over twee jaren besloten eenige vrien den van den landbouwer en liefhebbers van biëenteelt, de kans te wagen, om den biëenteelt in het Land van Waes herop te beuren. Ten dien einde legden zij den grondsteen van eenen waaschen biëente- lersbond, en thans zijn zij er in gelukt eene machtige maatschappij van biëente- lers in het Land van Waes tot stand te brengen. Meer dan honderd eu vijftig be scherm- en werkendo leden hebben zich reeds bij de maatschappij aangesloten en thans groeit het getal nog dagelijks aan. De bond heeft voor doelwit het opbeu ren van den biëenteelt in het Land van Waes, door het aankoopen van schriften, toen ik u aanried, uwe vervolgingen te stakende booswichten vermenigvuldigen op schrikbarende wijze, én dit trots al uwe spitsvondigheid, uwen iever en werkzaam heid Staak dit nutteloos zwoegen, doe uw plicht als nachtwaker, meer niet, en ge zult er niet te slechter om varen. Stil, stil, mijn hendeken, streelde de man nu, meer dan ooit, moet ik waak- en werkzaam blijven. Hoe weet gij, dat er eene nieuwe bende ontstaan is Verzekering, dat heb ik er nog niet van, ziet go; het is maar een inschietend gedacht. Deze nacht beu ik de schelmen, Dorus, Jaak en Broos, gevolgd; zij waren van zin den poeldenier van Wetteren aan te vallen en ik was niet weinig nieuwsgie rig, om te zien hoe zij zouden uitspelen, daartoe bleef ik in de schaduw van de her berg De 4 Heemskinderen verdoken. De nacht was pikdonker, de heirdebaan verla ten, alles zweeg:... schielijk knalde een vuurschot in de verte en op hetzelfde oo- genblik schoof een groote wolksluier weg en de maan verlichte met spookachtige klaarte den omtrek. Ik was recht gespron gen en z«g met verbazing in de verte, een man op de vlucht! Ook de drie schurken, daar voor mij, stonden bedremmeld te kij ken de Burger nam dan een geweer en schoot zoo behendig en koelbloedig, dat den vluchteling getroffen neerviel! Alsdan stormde het drietal naar de plaats waar hun slachtoffer uitgestrekt lag. Spijtig nochtans, Trien, 'k ben niet veel wijzer teruggekeerd, dan ik er heengegaan ben. Doch zooals gewoonte, heb ik u al wat mij op het hart ligt; onmiddelijk ga ik de stad indaar zal, ik hoop het de op lossing van het zonderlinge raadsel vin den... Geef mij nu den winkelzak, ik zal met eenen koffij, bloem, rijst en tabak halen. Bast Schutter deed zijn pijpje vuinzen, sloeg de zak op den schouder en trok wol gemoed de Molenstraat op. ('t Vervolgt).

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1