L Baron Leo Bethune Een en ander. A.TFIA.F'PJS w Geldklopperij. Eerrooverij. werken. werktuigen, nieuwe economische stelsels van korven of kassen enz., immers al wat deleden biöentelers nuttig kan zijn; verders houdt hij zich bezig niet hot geven van voordrachten voor iëenti It,, met het inzicht van honingm irkten eu het naspeu ren van voordeelige verkoop van was en honing, ook nog tracht de hond de honing oogst in hot Land van Waas doen ver meerderen niet zijne leden bijzondere ho ningrijke planten of boomensoorten te verschatten of aan te duiden, verder- re gelt de hond het gozamentlijk vervoer der biëenkorven of kassen, 't zij naar de heide 't zij naar de poldersin een woord het ie- verig bestuur van den bond verwaarloost niets om zijn doelwit: de herleving van den bieeniecll in Land van Waes te hereiken Thans, nog aangemoedigd dooi' het. ge meentebestuur van Vracenc (waar de bond zijn zetel heeft), heeft het bestuur beslo ten eenen eersten prijskamp van bieenteelt iu te richten. Deze prijskamp welke uiterst belangrijk zul zijn. zal plaats hebben te Vracenc, zondag 16 September aanstaan de en wij twijfelen niet of al wie den boer genegen is en het Land van Waes zal het zijne bijbrengen om dien prijskamp, welk een der nuttigste vakken van den Land bouw bevat, ten beste te doen gelukken; en wie het oprecht meent, sluite zich bij den Waasschen biëentelersbond aan. De Koningin. Onze Koningin heeft verleden donderdag haar 59°j;iar bereikt. Maria-Hendrika van Oostenrijk is te FeSth geboren den 23 Oogst 1839. De verjaring is in familie te Brussel ge vierd geworden. La Chronique klaagt over de werk zaamheid, die katholieken en socialisten aan den dag leggen met de aanstaande kiezingen. De sloor uit. de Sint-HuibrechtsgaanJe- rijen smeekt hare partijgenootcn liberale gazetten en voordrachtgevers naar den buiten te zenden. Boter aan de galg, mameerken. Ten eerste: de numero der liberalen is te goed gekend in 't vlaamsch land. Ten tweede: zij kennen de volkstaal niet, ten ware het geraadzaam ware het orgaan der papenvreters bij uitmuntend heid ouder onze boeren te verspreiden. Ten derde: de liberalen doen niets, voor niets, als ze aan 't schotelken kun nen geraken dan is bet wel. Eindelijk, het zijn oordjesbijters, La Chronique heeft bet eens zelve geschre ven. Als de Chronique nog denkt dat het vol doende is A bas la calotte te roepen, om de nieuwe kiezers te verlokken, mag de suk kel de wereld bedanken en pompwater driuken De Paus heeft aan de italiaansche bis schoppen een briel gestuurd over de pre diking. Hij schrijft dat de predikanten het evangelie moeten predikenhij keurt het af, de sermoenen door voordrachten te vervangen, ten ware de voordrachten gegeven werden door vermaarde rede naars. Ter overweging aan sommige ver waande kerels De Vlaamsche Zitdag. De Zitdag van den Vlaamsch Katholieken Lands bond, die maandag te Brussel plaats had is goed afgeloopeu. Een 120tal Vlamingen woonden de vergadering bij. Het werk was verdeeld in drie afdeelingen, handelende, de eerste over de Wetgeving en de kiezin gen; de tweede over Staatsbestuur en on derwijs; de derde over gerecht- en krijgs dienst. Teeken des tijds. Te Brugge zijn er maar 18 advokaten meer met een fran- sche plaat op hunne deur en reeds 13 met eene vlaamsche. Dit strekke tot voorbeeld niet alleenlijk aan de advokaten der andere steden maar ook nog aan zooveel andere medeburgers die tot nu toe het vlaamsch hunner on- weerdig vonden. Dc Monitcur bevat de fransche tekst der bepalingen opzichtens de stembussen voor de buieelen van meer en min dan 400 kiezers; in geval er kiezing is te gelijk voor Kamer en senaat, wordt de bus voor de Kamer aangeduid door een wit papier dat op het deksel geplakt isdeze voor den Senaat door een rooskleurig papier de dusseu zijn met twee sleutels; de eene wordt bewaard door don heer voorzitter van het bureel, de andere door den oudste der bijzitters; de omslagen voor dc bulle tins uadat deze uit de bus genomen zijn, zijn wit voor de Kamer, rooskleurig voor den Senaat. ki >gangen van vroeger blijven be- houdeiï, i;ocii, zijn open tot op 50 centi meters van den grond. FBANSCH KOPEIL Ten einde hot introkken van het fransch koper, dat nog in omloop is, te vergemakkelijken, zijnde post lui reel en, in de plaatsen waar geen agentschap der nationale bank is, gelast, te beginnen van 21 Augusti. de fransche, de luxemburgsche en italiaansche 10 en 5 centiemenstukk n en die van 1 en 1/2 penny om te wisselen, bij sommen die de 20Jr. niet te boven gaan. Die omwisseling kan gedaan worden tot 10 September, na welken datum de stuk ken zullen ophouden aan hunne volle weerde betaald te worden. De toestand van Mgr Jacobs, pastoor deken v ui St.-Gudula, tc Brussel, betert voortdurend. Mgr Jacobs bevindt, zich nog altijd in liet gasthuis der Asehestraat. De breede hoofdwonde is gansch toege groeid en de neuswonde, die het grootste gevaar opleverde, is ingsgelijks genezen. Binnen een of twee dagen zal Mgr Ja cobs in het klooster de mis weer kunnen celebree ren. Binnen een veertiental da gen zal de eerbicdwcerdige priester, op aanraden zijner gsueesheeren, eenigentijd op den buiten gaan doorbrengen. FRANSCH KOPER. Wil men weten voor hoeveel fransch koper er reeds naar Frankrijk is terug gezonden? Voor 4 1/2 millioen. En nog wordt er alle dagen voor 100,000 fr. verzonden. Men weet dat, die verzending geschiedt in vaatjes van 250 kilos elk. Deze worden uit Antwerpen per stoomboot geëxpedi eerd. De bank bezit daarenboven nog voor omtrent 280 tot 290,000 fr. italiaansch, engelsch en luxeinburgs koper. Veel geld is dus reeds ingetrokken, doch in do beide Vlaanderen is^ nog vee! in omloop. In het middenbureel, to Brus sel, waar dagelijks de zendingen der post- ontvangers inkomen, ontvangt men nog slechts rond de 10.000 fr. waar er vroeger voor meer dan 100,000 fr inkwam, behal ve de zendingen van de agentschappen der bank. Zooals men weet, heeft pastoor Daens, leider der zoogenaamde Volkspartij, ver leden Zondag, op do algemeene vergade ring van den Vlaamsch Katholieken Land- bond, een en ander uitgekraamd over het vlaamsch-spreken in de kamer. Hij raasde onder andere Wij moeten vandaag onze plaats niet VRAGEN, wij moeten ze NEMEN! Wij moeten ons recht eischen over al v M. Coremans, de koene Vlaming, nam daarna het woord. Wij knippen uit zijne sierlijke redevoering, het volgende waar is hij, pastoor Daens, die zoo even zegde dat de tijd van recht VRAGEN voorbij is en we 't nu maar nemen moeten "Ja, als het zoo maar te pakken of te nemen lag, wij zouden het al lang ge- pakt, hebben. (Alg-emeen gelach). Indien wij in ons land zulke machti- ge vijanden niet hadden, we zouden reeds lang hebben gezegepraald en on- ze verloren rechten herwonnen hebben. Onze rechten! Wel, wie geeft ons on- ze rechten terug zoo niet de wet? En 't zijn wij alleen niet die de wet ma- ken. Wij hebben af te rekenen met de Walen, met de verfranschte Vlamin- gen en, het ergste van al, met eene vijandsgezinde bureaucratie. Ja, iu de ambtenaarswereld zitten de grootste vijanden der Vlamingen, want door onzen zegepraal zien zij immers hun onrechtveerdig monopolie voor het be- zit van alle ambten en plaatsen be- dreigd Met al die vijanden hebben wij af te rekenen. En dan, hoeveel zaken van het hoog- ste belang zijn er niet, die ge zelfs niet rechtstreeks door de wet kunt regelen? Het vrij onderwijs, bij voorbeeld,waar- °P wij enkel eene indirecte werking hebben, om het tot zijnen vaderland- schen plicht, zoolang miskent, terug te roepen. Ik had te Brugge beloofd eene nieu- we poging te doen om de wet van 1883 gedeeltelijk, ten minste, te doen toe- passen op de vrije middelbare gestich- ten. Ik wilde alzoo iu de certificaten van vollëdige studies, door deze ge- stichten afgeleverd, de verklaring zien inlassclien dat minstens twee leergan- gen volledig iu het nederlandsch on- derwezen waren, wilde dit certificaat recht geven op de boventallige stem- men hij de kiezingen. Welnu, zelfs dat redelijke heb ik niet bekomen van mijne collegas der Ka- mer. Ge ziet, M. Daens, dat het alles zoo maar niet te pakken valt. Er moet geworsteld worden. Alleen door de macht van uw recht, door u de kracht uwer reden overwint ge!... (Langdurigetoejuichingen). liJOeotfrcfrmC KIESMAREN. BRUSSEL. In het werkmanshuis Concordia waren dinsdag laatst de ka tholieke werklieden van Brussel opgeroe pen om hunne kandidaten voor te stellen. Ongeveer 700 leden waren aanwezig. De 8 kandidaten, die zondag aan den poll zullen onderworpen worden, namen beurtelings het woord; allen verklaarden zich bereid het kiesprogramma van het Werkinadshuis te verdedigen. In het Werkmanshuis van Sint Joos- ten-Noode Steertstcrstraat, is men ook tot de benoeming van kandidaten overge gaan, ten getalle van vier. Uit al die kandidaten van de werkmans huizen zal het middenkomiteitder kies- werkingen eenen keus doen van 4 perso nen. BRUSSEL Het Werkmanshuis van Sint Gillis heeft eene wensch gestemd waarbij gevraagd wordt dat de werklieden door werklieden moeten vertegenwoordigd zijn. De liberale Chronique heeft alle moed verloren voor de Kamerkiezingen te Brus sel. Binnen twee maanden, jammert zij, zullen wij in de klerikale partij hooren lachen. Wij denken dat ook, en bij de liberalen zal er dan geween en tandengeknars zijn, doch onder de belastingbetalers zal er vreugde heerscheu. DENDERMONDE. Het komiteit der liberale kiesvereenigingvan Dendermonde beeft maandag eene vergadering gehou den ie Dendermonde. Liberalen van alle kleur en leden der werkliedenpartij waren er tegenwoor dig. Er wordt besloten van met de kiezingen op te komen. Het verbond der antikatholieken werd geslotenniemand zal iets van zijne eigene gedachten door laten Op de lijst zuilen een gematigde, een progressist en een werkman staan. Den 9 September toekomende houden zij eeuo algemeene vergadering te Dender- monde. Zij komen niet op voor den Se naat. i1 WW Zondag 11., had in de groote zaal van den katholieken werkmanskring eene al gemeene vergadering plaats voor de leden van den kring en de anti-socialistische vakvereenigingen Meer dan duizend werklieden-kiezers waren opgekomen en wachtten raet onge duld de opening der grootsche vergadering af, om hun gedacht, hunne eischen in de aanstaande kiezingen aan het bestuur te doen kennen. Wij zullen hier in geene wijdloopige besprekingen treden, maar enkel vaststellen, dat de bijeenkomst vau Zondag de trouwe weerspiegeling was van de gezindheid onzer Werkersbevolking nooit is de werkmanskring getuige geweest van zooveel geestdrift, nooit bekwamen sprekers eene zoo luide, schitterende ova tie, en 't was te midden dier warme lief deblijken, dat de dichte onafzienbare Werkersscliare UITRIEP ALS KANDIDAAT VOOR DE KIEZING DER KAMER VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGERS Alsdan steeg de vervoering ten tophet scheen dat er aan de toej uiehingen en het handgeklap geen einde zou komen vele oude werklieden weenden en de jongeren bezielt met al het vuur eens stalen inan- nenmoeds, deden de gewelven van het Werkmanshuis dreunen, met den kreet van Leve onze Voorzitter Welnu, wij ook, wij juichen deze beslis sing uit volle borst toe! De Werklieden hebben getoond dat zij niet ondankbaar zijn zij hebben gehandeld met overleg, wijsheid eu reden zij hebben eene groote plicht gekweten Imn\ers, wien stond het hun nader, hunne belangen iu de Kamer te doen verdedigen, dan door dezen, hun nen van elk beminden Voorzitter, dien zij sedert acht volle jaren met dienen onver- moeibaren iever, die taaie wilskracht, hem eigen, zagen werken voor 't welzijn der werkende bevolking van Aalst Wièu stond het hun nader te kiezen, dan hun beste vriend, hun milde weldoeiier.de jon ge rijkbegaafde redenaar, de deugdzame, christene huisvader, van elke Aalstersche Werkman, gelijk van welke denkwijze, als op de armen gedragen 't En zijn wij niet die moeten antwoorden, want, bij ve len onzer Lezers zal de dankbaarheid luide spreken eu zal men uitroepen «De leden van den Werkmanskring zijn hun zelven waardig gebleven; zij heb ben eene daad gepleegd, zoo verlïeven,zoo grootscli, dat dees bewijs van kinderlijke genegenheid en liefde voor hunnen vader, in alle harten het gevoel der verzekering doet ontstaan, dat, trots alle venijnige aanvallen en tegenwerking, M. Bethune, de vertegenwoordiger van het Werkvolk worden zal Vooruit dan, katholieke strijders Slechts eenige weken scheiden ons nog van de groote Kiezingen, die over uwe toekomst zullen uitspraak doen. De over winning is aan u, indien gij maar wilt Laat ons als één man voor den grooten Volksvriend opkomen, zooals wij het Zon dag deden, en dan is de triomf voor gansch de lijst onzer vrienden verzekert Nu hoog omhoog de Werkmans vlag, en 't Vlaamsche volk vooruit, Wijl jubelzang en klokkenspel weêrkliiiken blijde en luid! Verkleefd, gesteund de kloeke held, die op den eersten rang, Banier in hand, ons voorwaarts leidt en deinst voor haat nog dwang! Vooroordeel moge klomp on rots ophoopen langs de baan, Hij werpt ter neêr, wat weerstand biedt, en voert zijn strijders aan; Zijn strijders, die, het oog op hem, hun rechtsveroveraar, Hem volgen als een enkel man in onverbreekbre schaar. Want ja, gewonnen zal en moet de Christene worstelstrijd Eens zegeviert de werkmans vlag, verheerlijkt wijd en zijd Hij moge 't zien, die, meenge'n slag reeds voer op 't vriiheidsveld, Hij moge 't zien, zijn werk bekroond, de kloeke Werkmans held! I)e Dendergalm van verledene week be helst twee artikels, zoo lasterend, valsch en terugstootend, dat wij er van walgen. Zoo schrijft hij, onder andere, 1° dat de bewoners der Molenstraat jaarlijks 2 frs. moeten betalen, tot versiering der Werf- kapel. Zulks zijn leugens slechts die genen die dit willen doen, betalen weke- hjksch... 2 centiemen. 2° Voor het dekken der onkosten aan een autaar der Nieuwstraat. Zelfde leugens enkel dezen die zulks willen, geven naar goeddunken. 3" Voor de klok der kapel van Meule- schette, wordt door de Geestelijkheid geen geld gekloptziehier de waarheidDe ge buurte heeft besloten een nieuw klokje te koopen en in de Koolstraat eene omhaling te doen. Elk is vrij van te geven. Verders spot de schrijver van den laag gezonken Schel mengalm, met het zoo ver heven werk van 't Brood van den H. Au- tonius van Padua, waarvan hij de reeds bekomene weldaden in twijfel trekt. Pouha! Watgemeene taktiek 'tEn zijn toch van uwe kluiten of van deze uwer lezers niet, dat al die nuttige, onmisbare werken uitgevoerd worden Of denkt Dendergalm, dat het met de 2 CENTIEMEN van een of andere liberaal is, dat men kapellen onderhoudt, autaars plaatst, en patronagiën inricht Maar er is meer. Waar gaat al dat geld naartoe vraagt de liberale klodde. En het antwoord luidt Hooren wij niet dikwijls genoeg beves tigen dat de klerikalen met de pastoors altijd geld genoeg hebben om politieke propagande te doen of kiezingen te bewer ken? n Zulks is eene gemeene, lage taal voe ren het is lasterend en eerroovend in hooge mate Wij hopen dan ook dat degenen die 't aangaan, niet aarzelen zullen, de vleugels van dien al te vrijeu schrij velaar, wat to korten I

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2