De Roelanders. TOONEEL. M. De Burlet. Socialistische gekozenen. Proving. Kathol Get. led. Proving. Kath. TE JROOMEJST. Waar 't vliegen wil <lnt ballottcering van zondag weer alles iu orde zal brengen. In Luxemburg en in Limburg is de toe stand weinig veranderd. Kortom, over bet algemeen genomen, beeft de nieuwe kieswet de katholieken verscheidene uitslagen bezorgd, waarop men vroeger niet had mogen hopen, 't Is weer het liberalism dat meer en meer ge- handhavend uit den strijd komt en meer en meer door het socialism verdrongen wordt. De vooruitgang der katholieken en de verdringing van het liberalism door het socialism zijn nogmaals de twee kentee- kens van den dag. Zij zullen alle vrienden van orde en rust aanzetten om zich meer en meer bij de katholieke partij aan te tsluien. M. De Burlet is, naar het schijnt, beslo ten ecnen zetel in de Kamer te vragen, zonderde revanche af te wachten, die cene nieuwe kiezing hem ongetwijfeld te Nijvel zelf zou aanbieden. Verscheidene leden der rechterzij Jhehben hem aangebo den, zooals ge weet, te zijnen voordeele hun ontslag te gevenmen denkt dat de achtbare minister Leuven zal kiezen. Uit de wetgevende en provinciale kie- zingeu spruiten lessen, die onze wetgevers zullen te pas komen, voor het opmaken eener goede wet op de gemeentekiczin- gen. Het gouvernement wil tot gccncn onze groote steden in handen laten vallen der volgelingen van de roodo vlag. Men zal dus in de ecrste'plaatshetfilgemeen stem recht puur en simpel verwerpen. Zooveel mogelijk zou-men den invloed der verschillende klasen van burgers moe ten evenredigen, uaar het peel dat zij heb ben bij te dragen iu de gemeentelijke las ten. De kwestie is eene praktische formuul te viuden, om dit princiep te verwentlij- ken men wanhoopt niet daarin te geluk- ken De socialisten, die bij de laatste kiczing totkainertedeü eerden uitgeroepen, kwa* men woensdag bijeen, om de gedragslijn vast te stellen, die de partij in de Kamer zal volgen. Sommige vreemde bladen hebben liet vermoeden uitgedrukt, dat de socialisten zouden weigeren den grondwettelijken eed van getrouwheid aan den Koning af te leg gen. Volgens do Gazette is dit ook niet noo- dig; maar men zweert trouw aan de grond wet, met al wat zij bevat, dus den Koning inbegrepen? Zoo uunkt ons. Het kan nu wel zijn dat eenige hunner een zeker voorbehoud zullen maken, doch dc groote oppositie van hunnen kant zal enkel voor den dag komen, hij dc stem ming van de begroeting der dotaties aan de koninklijke familie. 't Is Napoleon van Chipka die het ons leert in zijn Vliegend Land, van Acht. Drij dagen aan een stuk staan liegen Oh, mijnheer Petrus Doe er toch" een dagsken af. Die kerel moet ecne borst hebben lijk een blaasbalg. Ziet gij hem daar .staan, te midden in 't Vatikaan en altijd maar liegen, liegen dat het schuim over zijne lippen rolt. Waarschijnlijk dat Kardinaal Ram- polla de goedheid zal gehad hebben, den man van tijd tot tijd een doosken Wal- hery's pillen in de vuist te foefelenan ders kon hij dat niet volhouden. En zeggen dat dc Paus, ja, dc Paus in persoon, drij dagen op die zee van leu gens is staan luisteren, want dc Paus is onwankelbaar gebleven voor zijn Christcne Volk Alia, Goddank, dc Catholiekc wereld is alweer eens gered, de Paus blijft van 't gedacht van Mijnheer Petrus. Mijnheer Petrus, en vergeet het adres niet van dien Aalstcrschen Hercules in de leugentaal hij kon u soms van pa§^ komen later, als er een plaatsken open valt in de redactie van 't Land van Aelst. R. S. DE PROVINCIALE RADEN. Ziehier eene vergelijkende tafel van de samenstelling der provinciale raden voor en na dc kiozingen. Voor de kiezing. Luier. Brabant 29 62 91 Antwerpen 50 West-Vlaand. 73 23 73 3 76 Oost-Vlaand. 74 19 93 Henegouw 13 13 76 Luik 15 68 83 Limburg 44 0 44 Luxemburg 29 15 44 Namen 48 14 62 Na de kiezing-. Lieer. Soc. Bal. Brabant 42 34 0 15 Antwerpen 50 0 0 23 West-Vlaan. 73 3 0 .0 Oost-Ylaand. 74 1 0 18 Henegouw 2G 37 10 f 17 Luik 11 16 5- 51 Limburg 44 0 0 Luxemburg 27 9 0 8 Namen 37 3 0 22 PROVINCIALE KIEZINGEN. UITSLAGEN IN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Menschen Mcnschen Hoort eens wat cr, vcrlcdenc week, te Roomen is geschied Wondere dingen Er is daar 'nc mensch van Aalst naar toe gegaan die er drij dagen is blij ven staan liegen. De vergaderingen der bende, zoo ver volgde Cathrieu, worden regelmatig ge houden in de herberg liet Nachtlichthij Beruaard Koels,iu de Innige Ridderstraat, waar allen, behalve Zwarten Broos, op logist zijn.... U de nachten opsommen,die Bast besteedde om de schurken te bespie den en té vervolgen, is mij onmogelijk... lïiansjis echter ue taak aan u, die onver moeibare waakzaamheid voort te zetten mochtet gij heter lukken dan Bast, liet is mijn vurige wensch. Wat mij aangaat, ik zwoer op het lijk van Bast Schutter mij te wreken, en ik ben niet mciucedig ge weest. Wat zoudt gij ons aanraden in de te genwoordige omstandigheden t e doen Ziehier mijne bescheidenc meening Gij hoeft slechts te weten wanneer de bin ders vergadering houden; het zal u alsdan niet moeilijk vallen, ze met eene sterke macht te overrompelen, te vangen en in de hooien te slaan. Ik vraag het woord riep nu een der oudste nachtwakers,den knolligen vinger omhoogstekende. Endoor een toestemmend hoofdgekuik' AALST. Stembrieven Geldige stemmen Volstrekte meerderheid Katholieken MM. Bethuno, Blanquaert, De Vos. Eeman, Limpens, Mortens, Socialisten. MM. Baudewijn, Braeckman, Dc Meeter, Luyckx, 18,535 18,078 9,040 10,425 10,880 10,234 10,072 10,093 10,148 1,740 1,763 1,794 1,773 des burgemeesters beantwoord, begon hij: Heer schout, mij geheugt het vol gende: Toen ik dezen nacht in de Lange Ridderstraat, voorbij Hei Nachtlicht, ging, bemerkte ik dat er alles nog open was. Altijd aanzag ik den waard voor een braaf en deftig poorterhet is waar, er kwam daar van alle volk in, doch dit wasgeene roden om don goeden naam zijnor herberg in twijfel te trekken, immers, 'ne mensch, die herberg houdt, kan ziju volk zoo maar niet goeds-moeds aan de deur werpen. Dit inziende en overwegende, wilde ik den waard iu zijne broodwinning niet benadee- ligen, en ik deed hem, vóór middernacht. niet sluiten't Scheen mij toe, dat cr dien nacht schromelijk veel volk in 't Nachtlicht wasik hoorde roepen Tot morgenavond! «....Heden besluit ik uit die woorden dat er bijeenkomst dezen a- voud zal zijn. De stadhouder viel van de eene verwon dering in de andere. Meester Blonunaert, meende hij, gij zoudt kunnen gelijk hebben. Maar niet te haastig; haasten spoed, zelden goed. Wij moeten vooral voorzichtig te werk gaan. Van Bcvcren, 1,296 Van der Meirsch, 1,210 Scheurmakers, liberalen en radikalcn. MM. Ghysselinckx, 7,011 Moens. 6,941 GEEIIAARDSBERGEN. Katholieken. MM. De Clippcle. 4,239 De Cooiuan, 4,298 Van der Linden, 4,792 Liberalen en Socialisten. MM. De Clcrcq, 2,550 De Launoit, 2,732 Hooghuis, 2,000 NINOVE. Katholieken. MM. Cooman, 4,401 Sonck, 4,299 Van der Schueren. 4,240 Roelandistcn, Socialisten en Liberalen. MM. Lambrechts, 3,443 Sitnons, 3,344 M. Van Langcnhacckc Jan, 1,335 CckozeiTM. De Cooman en ballotteering tnsschen MM. Sonck, Van der Schueren, Lambrechts en Simons. SOTTEGEM. Katholieken. MM. deKerchove, 4.365 Mussely, 4,482 Scheurmaker en liberaal. M. Van Heddegcm, 1,168 HERZELE. Katholieken. MM. De Vuyst, 4,336 Vandcrhaegen, 3,789 Roelanders en Scheurmakers. MM. Cobbaut, 371 Roelandt, 1,079 Liberaal. M. Verbrugghcn, 3,099 Mijnheer, de Hoofdopsteller, de Roe landers hebben hier, te Vclsicque, vijf mectingen komen houden en met groote moeite kregen zij hier de laatste week eene herberg, om hunnen dwazen rim ram aan de Kiezers op te disschen. De voorlaatste keer zijn zij uitgefloten en de laatste maal heb ik in hunne aanwezig heid die aaneenschakeling van valsche beloftens weêrlegt. Hier, zoowel als te Hillegem en elders hadden zij in de kiezing voor getuigen, het puik der gemeente 'k laat u oor- declen zekere Pom en Snoeck, bijge naamd Vrouwenverdriet en Dronkaard. Alle weldenkende lieden onzer ge meente zijn het eens om de lijst Woeste krachtdadig te ondersteunen Geestelij ke en Wereldlijke overheden, met de bijzonderste ingezetenen, stellen zich aan 't hoofd om de Roelanders het gat te wijzen, waar Frére-Orban en Bara zijn doorgekropen. Iets waaruit wij ons volstrekt niet verstaan, is dat De Landwacht zoo fel partij trekt voor de kliek Daens. Wat mag hier achter schuilen Ik doe deze opmerking omdat De Landwacht te Vel- sicque en Strypen nogal gelezen wordt, maar hiermee voorzeker geene lezers zal aanwinnen. Verders zal ik u op de hoogte houden van den politicken toestand in Velsicque en Strypen. Velsicque. D. L. M Zekere Mijnheer Pie kwam over laat st, 's avonds, laat, zeer laat naar huis, zijne handen waren vol olieverf. Zijn ma dame, een soort van vischkladde, wist niet waaraan dit toe te schrijven. 's Anderendaags vernam zij dat de lan taarnpalen iu de straat vcrsch geschilderd waren. Veuleren uitleg had zij niet noodig. Neen, neen, vriend Denderbode, het en was geenen Bakker, die de meet ing in 't Slot uitriep Dat de Kerk voor hun liet hoofd zou huigen. 't Was 'non Smid. Kunt ge beter getuigen hebben dan De Gazette van Aelst, die op hij hot uiten dier woorden, op den koer van 't Slot tusscheueen troep zatte en vloe kende boeren stond au alle kanten ontvangen wij brie yen van gelukwenscliing en aanmoediging in onzen strijd tegen dc scheurmakers. Aan al die verkleefde Vrienden, onzen inuigen dank Maar dit is niet genoeg!'Er zijn nog voel brave mcnschen die niet weten, dat een blad, om te kunnen strijden met de gelijke wapens, nog wat anders noodig heeft, als een bureauleen vol.... gelukwen- weuschen. Kloek aan, Vrienden achterblijvers, u allen geabonneerd op 't Gazctjen van Olstj! Er mag met nieuwjaar geen enkel dorp van ons Arrondissement meer zijn, waar wij niet gelezen worden. Vergeet niet., achtbare verkleefde aan hangers der Oude Partij, dat uwe opzeg gingen aan de Scheurmakersbladen hun nen doodsteek zijn. Allo, niet meer getwijfeld, deze week nog een klein ruilingske gedaan O Volk en Kleine Patriote, gij speelt een zoo laffe als lage rol m den kiesstrijd van ons Arrondissement Die siiuode ondankbaarheid zult gij u bitter beklagen Zooals wij op ons eerste blad melden, zal de Rekerijkkamer Db Cathabinisten, op Zondag 11 November aanstaande, an dermaal het prachtig drama DE PRIES TER ter Stadsschouwburg opvoeren. De beer BOEKX van Antwerpen, reeds al lergunstig bekend in onze stad, verleent zijne medewerking. Wij twijfelen er niet aan of het Aalst- erscli Publiek zal er aan houden cenen onzer beste Vlaamscbe tooucelspelers le gaan toejuichen. Immers, het is overbe kend dat de heer Boekx in den Neder- landschcn Tooneelprijskamp van Breda, (Holland) den eersten prijs als beste too- neelspeler werd toegewezen. De heer.Boekx zal optreden in den rol van Olivier Robert; de heer Janssens in dien van Rao-Sangor-Sing en den heer Ed. Van Ilauwc vervult deu rol van Pornio. Eu zich tot de weduwe Schutter wen dende, vervolgde hij Achtbare vrouw, gij hebt uwe plicht trouw volbracht, ons onschatbare diensten bewezen, vele geheimen ontsluiert. Heb dank. Het zal niet gezegd worden dat de stad Aelst zijne verdienstrijke ambtenaars en poorters stiefmoederlijk behandeld, en tot staving mijner woorden, wil ik u met genoegen melden dat het Magistraat u een levenslang pensioen toekent, die u toelaten zal onbekommerd te leven. Cathrien Schutter dankte in korte maar hartelijke woorden en keerde genist en welgemoed huiswaarts. Dan stond de stadhouder recht en richt te de volgende aanspraak tot zijuc Nacht wacht Mannen, het oogenblik om de ban den uit do mouwen to steken, is aange broken De bende, met haren aanvoerder Burger Dorus, is in onze handen, zoo go maar wilt. Niemand van u mag ruchtbaar maken, wat hier komt gezegd en verhan deld te worden. Ziehier nu hoe wij de ge vaarlijke kerels zullen trachten in handen te krygenDeze nacht, rond half elf uren, bevindt gij u allen aan den hoek van Sint- Antheunisstraatjc, waar ik u zal kumen vervoegen. Alsdan ga ik, den sabel in dc vuist, vooruit, en gij volgt; ik ga naar de kroeg zien of er nog licht ten huize is, en is 't zoo, dan is het zeker dat er bijeen komst gehouden wordt en do binders op post zijn; wij zullen er echter ook zijn I Mannentwee uwer zullen zich aan het venster strijdvaardig houden, voor wan neer het kou gebeuren dat de deur bij den eersten stoot van onzen hcukboom niet week, om toen de glazen in te slaan, eu langs daar dc schurken op de hielen tc zitten. Alles zal moeten rap en gezwind gaan, of gansch het spel is bedorven Ik reken dus op uw aller onversaagdheid Deze nacht, om half elf ure, aan Siut-An- theunisstraatje Een gemompel van goedkeuring steeg uit de lnumekcuuitcn op en allen vcrlie- teu, stil/.wijgeud, de vicugd iu het hart, het huis des burgemeesters. Nog eenige uren, dachten zij, en Burger Dorus, met zijne gezellen, zitten onder het Belfort aan dc muren geklon ken (liet vervolgt).

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2