EEN HEER MILITIE Leugenaars. De eene en de andere Markt. TE KOOP Stad en Omtrek. Verleden Zondag dus hebben wij de bui tengewone A vond vertooning der hoeren Meesters der Zondagschool van Sinl-Mar- tinus bijgewoond. Men voerde op een klein drama van Sleeckx, Slachtoffers van den den Oorlogen het groot nieuw Lustspel, De Schomemegcr, van M. Dr. Ban wens, schrijver van het melodrama, Iweiu van Aalst. Het kleine, doch lieve drama, is aller best door de jonge tooneelliefhebbers op gevoerd. Alle spelers, zonderonderscheid, verdienen eene eervolle melding. Mis schien wel wat overdrevenheid in uit spraak en gebaren, doch anders, zuivere taal, die ons van de spelers veel voor de toekomst doet verhopen. M.M. Van de Wacter en Thybaert hebben hunnen rol tamelijk wel vertolkt, maar ook zij, die nen, meer als anderen, onze opmerking iu acht te nemen. Het. nieuwe lustspel van MBauwens, in drie bedrijven, bevat van het eerste; tot het laatste laohstot voor drie verschillige blijspelenhet is puik ineengezet, (link ge schreven, wat vooral de werken van den schrijver van Iwein kenmerkthet doet lachen van 't begin tot het einde, en ver rijkt torzelvertijde de kennissen onzer Aalstersche bevolking met tal van ge schiedkundige feiten, jammer genoeg, over het algemeen zoo weinig gekend en gewaardeerd. Het stuk, ineen woord, vol doeten dat is, dunkt ons, al eene schoone belooning voor de vele nachten welke den schrijver aan dit werk opofferde. Nogthans wij mogen het niet verbloemen, naar onze besckeidene meening, zou het lustspel wel wat kunnen verkort worden, zonder daar om van zijne waarde of aantrekkelijkheid een zier te verliezen. Zooals b. v. het afle zen der verschillige brieven aan den Graaf van Aalst, welke voorzeker niet van be lang ontbloot zijn voor een aandacktigen en wetenswaardigen aanschouwer of toe hoorder, maar van den anderen kant, voor het publiek van verleden Zondag inder daad weinig aantrekkelijkheid behelst. Zóó is het publiek van onzen Werk manskring Vijand van lange eentonige tooneelen, liefhebber van afwisseling, verscheidenheid en veelvuldige beweging. Toch dient De Schouièvegcr van M. Dr Bauwens een zeer verdienstelijk lustspel genoemd worden en dit ouder alle opzich ten, zulks zijn deskundigen volkomen eens om te bekennen en bewijst den buitenge wonen bijval welke het te beurt viel. Wij verhopen dan ook het nogmaals, op hoo- gergenoemdc wijze gewijzigd, uitgevoerd te zien. Een woord nu over de spelers. Voorwaar, de achtbare Schrijver heeft reden 0111 voldaan en fier te ziiu over de uitvoering van zijn gewrocht! 'Ie beginnen van den hoofdrol tot het kleinste zijrollet- ie, hebben onze tooneelliefhebbers bijna hun zeiven overtroffen. M. Jozef Van Cau- wenbergh trok zich met zijnen lastigen rol schitterend uit den slag, zoodat wij wel be- geerig zijn. om den Schonwvegcr door een ander dan hij, te zien vertolken wij kun nen niet aannemen dat hem iemand beter zou kunnen uitvoeren. Wanneer M. Van Cauwenbergh Graaf vertoondewaren zij ne gebaren en uitspraak juist, onverbe terlijk en deden zij tranen lachen. Verge ten wij hier niet bij te voegen, dat zijnen rol hoogst moeilijk en uiterst lastig was. M. Benoni De Nayer speelde zeer na tuurlijk den Graaf van Aalst, Lodewijk den Dikken. Rolvastheid en eene altijd ge biedende uitspraak zijn twee goede hoeda nigheden hem eigen en die hem nogmaals de gelegenheid gaven zijnen naam van goed tooucclspelcr te vestigen. M. De Naeyer is los en ongedwongen in zijn spel, op do planken volkomen thuis wanneer hij, zooals lieden, een rol ontvangt die liompast, dan munt. hij uit. Vooral moeten wij aanstippen, het krom gebocheld Roelandeken Cas-Oas-Bult (ge boren te Smcorhobbe den 7 April 10..); vertolkt door M. Florent Meganck. Bijna ounoodig te zeggen dat M. Meganck, van bij zijne verschijning, alle lachspieren in beweging bracht en hij zich opperbest van zijne lastige... houding kweet. De geliefde komiek van den Cercle, verre van in zijne aantrekkelijkheid te verliezen, verbetert nog immer van jaar tot jaar, niet enkel in zijn spel, maar ook iu de sierlijkheid zij ner uitspraak. Het was het ecnigsto wat men nog van M. Fl. Meganck verlangde en lieeft eenieders verwachting overtroffen. MM. Th. Bombeeck on Cam. Kiockens, dienaars van den Graaf, waren du minst verdienstelijkste spelers niet 't waren echte typen van dienaars uit tic middel eeuwen, trouwe afbeeldsels van knechten tegenover kunne meesters. Ten slotte melden wij nog met lof de liccren Van de Velde, als toezichter van het grafelijk slot, Spanoghe, Van de Wac ter en Karei Do Naeyer, in hoedanigheid vap laamsche overheden MM. Kep- pens. als tandmeester en De Vyldor, als kleermaker. Do figuratie liet niets: te wenschen over en was vooral prachtig gegroupcerd do slotzang, waarin M. Van de Waeter deso io's 'zong, werd gebisseerd, Onze hartelijke gelukwenschcn aan den heer iustaaf l'ape, ouder wiens kundig geleide, het orkest ons meesterlijk uitge voerde muziekstukken ten gchoore bracht. Algemeen bewonderde men de uitvoerin; van muziek uit de middeleeuwen. Dit overzicht zou onvolledig zijn, indien wij niet een oogslag wierpen op de, door' M. J. Van Cauwenbergh geschilderde, toonoelversicringcu. In bet lustspel ver beeldt het tooneel de groote ontvangstzaal van liet oude Graven kasteellinks den broeden schoorsteen, waarop in gulden let teren, den wapenkreet der liccren van Aalst Hei.pt Godt daarnaast een prachtig portaal leidende tot de opschik kamer des Graven de wanden ziju op be rekende afstanden beschilderd met klim mende leeuwen aan den rechten kant, kleurrijk portaal leidende naar de keuken en iu 't midden, op den achtergrond, een pijler, welke naar boven leidt en schijnt het gewelf te dragen. Het geheel is met voel zorg, goeden smaak en geschiedkun dige trouwheid weergegeven. Dank aan den edelmoedigen en alomgc- achten heer Eugccn Van Itterbeeckdank aan liet bestuur van den Katholiekeu Werkmanskringdank aan bet talent van de lieereu Juliaan Goethals, stadsbouw meester en J. Van Cauwenbergh, roemt de Werkmanskring op bet grootste, schoon ste en best geschikste theater van Aalst Het buitengewoon luisterrijk avondfeest sloot met eene hartelijke aanspraak van E. H. Onderpastoor Bonnet. De Tooneelafdeeling van den Wcrk- manskring is insgelijks begonnen met aan- loeren, voor haar Ceciliafeest. Mon gaat o. a. opvoeren DE VALSCHE BURKAART, groot drama uit. de middeleeuwen. Het feest zal denkelijk midden der naas te maand gevierd-worden. Alles doet verhopen dat de Vertooning van den Werkmanskring deze der Mees ters onzer Zondagschool zal evenaren. Met studie en goeden wil komt men immers altijd vooruit De Tooneelmaatschappij Het Land van Riem onzer stad, zal binnen eenigo weken haar tooneeljaar openou met de opvoering van Zielenketens, Kocke-locre-koe en Wil lem Benkels. Als de plannen maar andermaal niet iu duigen vallen Wij hopen wel Yan neen... Koninck. Beukendrecf. 5 kinderen onder de 7 jaren. non, aan allen die zijn aangetast door eene huidziekte, uitslag, eczemas, brand, jetik- sel, sleeponde bronchitis, horst- en maag ziekten, rhumatisra en breuken, een 011- onfcilbaar middel om zich spoedig te ge- nezen, zooals hij zelf het radikaal was na geleden en vruchteloos alle vooruitgezette middelen te hebben beproefd. Dit aanbod, waarvan men het mensclilievend doel zal waardeeren, is het gevolg eencr belofte. Schrijven per brief of per postkaart aan den heer VINCENT, place Victor Hugo 8, to Grenoble, welke gratis en franco per keerenden post, zal antwoorden en do ge vraagde inlichtingen zenden. J a, de dag- b la den zijn leugenaars, want zij zeggen dat er veel goede reme- diön zijn tegen den hoest, wanneer den uitslag bewezen heeft dat het slechts de Pastil Walthery is, bekwaam om in 2 dagen verkoudheden, vallingen, bronchi- ten, enz. te genezen. schoon, Onlangs nieuw BIJEIMAGHIEN, voor fijn werk. aan een lagen prijs. Alsook eencn toog, zoo goed als nieuw, dienstig voor winkel. Zich voor beide voorwerpen te bevragen ten iiureele dezer. WAPENSCHOUWING van de in onbepaald verlof zijnde manschappen. MAATSCHAPPIJ DE BOKKENRIJDERS Op maandag 12® November aanstaan de zal de Maatschappij De Bokkenrij ders 1, de 28° verjaring harer stichting vieren. Om 10 ure s' morgens plechtige ziel mis voor de overledene Rijders Om 7 ure s' avonds Avondmaal ten lo kale van den Katholieken Kring, groote merkt. 12 BURGERLIJKE STAND. Gehoorten. Mannelijk geslacht 6) V rouwelij k geslacht 6) Huwelijken. A. Buekens, landbouwer, met D. Vcr- beeck, landbouwster, B. Daescleir, landbouwer, met M. Schockaert, landbouwster. J. Verhoeven, tabakbewerker, met M. Becckman, breidstcr. C. De Neef, werkman, met M. Vcr- beeren, twijnster. F. Van Driessche, twijnder, met M. De Paepe, twijnster. J. De Witte, magazijnier, met M. Kin dermans. OvERLIJDENS. B. Van den Borre, zonder beroep, 95 jaren, Lcopoldstraat. M. Walgraef, weduwenaar, Pauwels, twijnder, 21 jaren, Gentschestraat. G. Lcmaire, leerling bij de kweckelin- genschool van 't leger, 13 jaren, Graan markt. C. Van Neck, man Van Rillas, her bergier, 48 jaren, Nieuwstraat. J, Sonck, landbouwster, 73 jaren, Duchtige ranseling. Langs de kanten van den Osbroek is er vrijdag namiddag gebatterd gelijk in een spaan- sche kaberdoes. Zekeren Alexander Franck, bijgenaamd Zander den Bek, is door eenen Frans Pieters geslagen, dat hij van zijn zeiven was en heden als 'ncn droeven Lazarus in 't Hospitaal ligt. Hij is nogthans aan de beterhand en alles doctverhopen dat hij er zal door- spettelen. Verbrand. Op Mijlbeek aan de Bergemcerschen, kwam in het begin de zer week, een man van den trap zijner woning, dragende eene petrollamp. Op eens deed hij een misstap en viel naar beneden, met het ongelukkig gevolg dat zijne kleederen vuur vatten en hij op een oogwenk gansch met brandwonden over dekt was. De ongelukkige is eenige oogenblik- kernjadien, in het gasthuis, overleden. Een inwoner eener kleine stad had in de hoofdstad de vettbOntng van Willem Teil bijgewoond. Er waren verscheidene zangstukken die hem troffen en die hij weerdig oordeelde overgebracht te wor den aan zijne vrouw, die met hem de reis naar de hoofdstad niet had meegedaan. Om zeker tc zijn die zangstukken te her inneren, legde hij eenen grooten knoop in zijnen zakdoek. Bij 't begin van de voorstelling in een schouwburg ontstond op de galerij een hevig rumoer, waarop iemand uit de parterre naar boven riep: Stil daar wat, ezelsEen stem van boven ant woordde: Vergeef me mijnheer! hier, boven, is de hooizolderdc stal is bene den! n Een zangeres zou een concert ge ven. Op 't programma stond, dat zij eene aria zou voordragen, waarbij geen oog droog kon blijven. Bij den afloop van 't concert vraagde de eene vriend aan den andere; Wel, hebt ge geweend n Ja, om mijn entrée n was 't antwoord. Wicssfiel. Op Allerzielen avond was men in de berberg De Wederkomst, Verkensmerkt, aan 't wiezen. De bazin vroeg; Alfred Eeman ging abondance: Jan Monsieur ging misere en den baas speelde solo-slim. Dat is nog al raar, dunkt ons? zijn goed maar de eene is de andere niet. De pastil Walthéry (1 fr.) geneest den hoest, terwijl de pil Walthery het zoo vermaard bloedzuiverend middel is, even gunstig voor de maagpijnen. (1.25). In onze drukkerij IS VERSCHENEN EN TE KOOP Almanak voor het Land van Aelst, voor *895 (3° Jaargang), bevattende 80 bladz. aan 10 cent. het stuk. 6 fr. het honderd. Leven van Diederik Martens, door P. Yan Nuffel 0,50. Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, met een bijvoegsel door P. Van Nuffel. °>35- Bij Jos. Branteghcm, Groote Markt, alhier, is verschenen en bij ons te koop VLAANDEREN, (Gedicht), door P. Van Nuffel 0,25. De Burgemeester, Gezien de verwittiging van den heer Bevelhebber des Krijgsdistrikt van Deu- dermonde, in date 20 October jl. N" 764. Gelet op liet koninklijk besluit vtn den 3 Mei 1893, N" 10655, wijzigende bet ko ninklijk besluit vau 7 Augusti 1877, N° 4699. Verwittigd de manschappen dat dc Wa penschouwing, bij voormelde koninklijke besluiten voorgeschreven, in deze Stad, zal plaats hebben den Maandag 5 No vember 1894, ten Stadhuize, Militie zaal. Ten 8 uren 's morgens, voor vle man schappen tocbehoorende aan dc acht. beit ste klassen te beginnen dus van de klas van 1887 tot de klas van 1893 inbegrepen alsook de vrijwilligers en de klassen die hunne acht jaren dienst niet volbracht hebben. De militairen der 9''° en 10,Iu klassen (18851886) zijn niet verplicht zich ter Wa penschouwing aan te bieden. De manschappen zullen drager ziju van Imuue militaire kleoding en van hun mo bilisatie zakboekje (livret de mobilisati on). Aangezien de wapenschouwing altijd des winters plaats heeft, is bet den mili tairen toegelaten ouder de broek en vest, een warm kleedsel tc dragen, hetwelk langs buiten niet zichtbaar is. De Burgemeester herrinnerd do man schappen dat degenen welke zouden uala- ten blijveu ter Wapenschouwing op gemel- do dag en uur te verschijnen, of er zich buiten tenue zouden aanbieden, zulleu gestraft worden met eene terugroeping iu dienst van één tot zes maanden, overeen komstig het artikel 89 der militiewet. Alle militair die op het oogenblik der Wapenschouwing bet getuigschrift van aanwezigheid in den vreemde niet zal voorgebracht hebben, is verplicht de Wa penschouwing bij te wonen en aan den Be velhebber van het distrikt zijne machti ging om in dcu vreemde te verblijven te overhandigen. De Burgemeester bericht nog Je man schappen dat, ingevolge artikel 30 van het koninklijk besluit vau 23 Mei 1893 hier boven aangehaald, er van den dag van he den geene aanschrijvingen of afschrijvin gen op dc registers van militie, model B, lot na de uren dor Wapenschouwing zul len plaatsgrijpen. Gedaan en afgekondigd te Aalst, den 25 October 1894. De Burgemeester, "V.A_lsr WAMBEKE, AALST, 3 November 1894. BOTERMARKT. Zaterdag werden 832 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 6666 kilo. W Tarwe fr. Masteluin Rogge Garst Haver, per 100 kilos Spelt Aardappelen roode de 100 k. 0,00 a 0^00 Aardappelen gecle nieuwe 00,00 0,00 Boter de 3 kilos 6,00 a 6,82 Eiers de 25 3,00 5,3^27 per 3 kil. 3,00 a 3,50 12.50 a 00,00 12,00 a 00,00 09,50 a 10,50 00,00 a 00,00 12,50 a 14,50 00,00 a 0,00 Via Viggenen. por stuk fr. 20,00 5 25^00 Ajuin, 100 kilos.volg. kw. 0,00a 0,00 Hoppe 1894. BEL VOOR BEL, 1 Balen 44 a48frs. 1° KWALITEIT, 34 Balcu 41 a 47 l'rs

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 3