Sterker dan een Atoombom Stadsnieuws De Toestand PIERLALA DE GAZET VAN EN OMSTREKEN Versctijmt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Nummer 65 Zondag 19 Augustus 1945 2° Jaargang 1945 1 Fr. het N' BUBEELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. Sterker dan een atoombom, die halve steden verwoest zal op 26 Oogst de geestdrift, de zegezekerheid, den overmoed en de rotsvaste hernieuwingsdrift van tic machtige, nieuwe, frissche jonge arbeidersbeweging zijn. Sierk, omdat baar leden gestaald, gelouterd en gespierd werden in den heeten strijd van het dagelijksche arbeidsleven. Sterk, pal en allesgevend, omdat ze aanvoelen dat ALLEEN de K.A.J. hun heeft kunnen optillen uit den modderpoel der onzedelijkheid, uit de troostelooze verlatenheid, uit den greep van den tijdstroom. Sterk, hoopvol en moedig omdat het leven weer een uitzicht krijgt De toe komst, zij straalt voor ons. Sterk, trotsch en fier, omdat zij behcoren tot de machtigste arbeidersjeugdbe weging van de wereld. De K. A. J. De Wereld K. A. J. 26 Oogsc Losbranding van de atoomkracht van de K. A. J. Een mijlpaal in de wereldrevolutie, in den strijd om den arbeidersstand. e arbeidersjeugd staat paraat Ten strijd voor ons recht, voor vrede en wel stand. I en aanval tegen uitbuiting, miskenning, misprijzing en ontgroening van de arbeidersjeugd. De arbeidersjeugd verdedigt zichzelf Samen aan den arbeid, samen tei ver overing Ten strijd, bereid I ^p..^ 6 Oogs,. toont de K. A. J. aan het land, aan heel de wereld de vruchten, den rijkdom en de belofte van het 20 jaar wroeten, vechten en werken van de arbeidersjeugdbeweging in dienst van den arbeidersstand, van de Kerk, van he. Vaderland. Zij heeft stand gehouden, ondanks de tegenslagen, de mislukkin- gen, den tegenstand van de velen die ons niet begrepen Op 1 9 Oogst begint de propaganda naar buiten. De steenen, de vensters, de muren, zullen spreken van ons kongres. Up I 9 Oogst koopt iedereen het Kongres kenteeken. Nu is de tijd van den arbeider Strooibrieven, spandoeken, plakzegels en affi- chen zullen onze Kongressen aankondigen. Op 23 Oogst om 9,15 u. 's avonds spreekt onze Nationale VoorziUer Mar- cel Van de Wiele, voor den radio. Verwittig uw vrienden en kennissen. IEDER- LLN moet het hooren 'ü/diei laaISle week VÓÓr ons konSK! stemt de arbeidersstand van Vlaanderen en Wallonië voor ons statuut. In alk fabrieken, ateliers en bureelen zullen Ka- jot'ers de stembrieven voor het volksreferendum aanbieden. Honderdduizenden handteekens zullen ingezameld worden. De arbeiders en jonge arbeiders zullen bewijzen dat ze hun volle vertrouwen schenken aan de K.A.J. Deze week zal tenslotte gekenmerkt zijn door de zeer bedrijvige geestdrift van onze leiders en kidsters. Gekenmerkt door de dagelijksche, onzichtbare, maar groote offers van onze duurbare zieken. Gekenmerkt door een vurig gebedsoffensief van onze leden en sympathisan ten, opdat ons kongres een reuzenstap moge worden naar de ware volledige ont voogding van de arbeidersmassa Op -5 Oogst zullen te Brussel tienduizend afgevaardigden van de plaatselijke en ondernemingsafdeelingen het statuut bespreken en voorstellen tot vervolledi ging indienen. In den namiddag zal, in aanwezigheid van hoogwaardigheidsbekleeders, zoo wei Kerkelijke als burgerlijke, het statuut plechtig aangekondigd worden. 1 ®en plechtige en ontroerende rouwhulde zullen de leiders en leidsters hun dank, betuigen aan de pioniers, de martelaars en de helden van de beweging en un machtig,e trouw beloven aan het ideaal waarvoor zij hun jonge leven gaven. J 1 5 De arbeidersjeugd dankt I Kan. Cardijn, onze groote Generaal, slichter van de wereld K. A. J. geeft als slot de richtlijnen voor de nieuwe etape. En nu vooruit Oeen kracht, geen macht stuit onzen gang Vooruil voor de verkristelijking van e opvattingen, van de arbeids- en ontspanningsmiddens voor de verkriste- lijking van HEEL de massa. De dag van 26 Oogst wordt in elke afdeeling voorbereid door een stille avondwake rond het H. Sacrament. MOETDAVEREn'T ALLEEN BRUSSEL, MAAR GANSCH HET LAND Geen 100.000, maar 500.000. heel het volk 26 Oogst Nationale feestdag. De doorbraak De ontploffing Den inzet Hen s^ijd I De overwinning De toekomst Niemand doet het ons na Alleen de K. A. J. kan dat verwezenlijken. Hon derdduizenden Kongressisten, honderden sprekers Wie ons kent hij kome Wie ons niet kent hij kome dubbel. Wie ons niet WIL kennen hij kome driedubbel. Niemand kan ons weerstaan Op 26 Oogst de vlaggen aan elk huis. Overal Communiemis en om 10 1/2 u. plechtige Jubelmis en sermoen op de speelplaats van het St. Jozef-College Aalst. s Namiddags ALLEN naar 't Kongres Openlucht feest op de speelplaats van voornoemd gesticht. Luister, er naar den heldhaftigen strijd van de pioniers der beweging, 'naar de p echtige afkondiging van het statuut van de arbeidersjeugd. el,. §ansche volk kongresseert mee voor vrede en welvaart, voor meer ont wikkeling, bescherming en standsfierheid bij den arbeider. Hel land zal daveren 1 Niemand ontsnapt. Wie niet weggeraakt is ontvangt reeds Zondagavond of Maandag de speciale editie van «Bevrijding» en «Jeugd en arbeid». Een half miliioen gaan er op dne dagen verspreid worden. Iedereen m&e! weten en zal we- ten wat we willen. Het land aal daveren Of is het niet waar dat de kracht, den durf, de edelmoedigheid, de geestdrift, de zegezekerheid, het idealisme, het offer en het gebed van onze KEijotters en Kajotsters sterker dan een atoombom zijn Kom naar 't St. Jozef-College I Kom naar ons Kongres We zullen het u bewijzen Namens K.A.J. en V.K.A.J. GEWEST: AALST. Nieuw Britsch militair Bevelhebber in ons land De Britsche militaire missie deelt me de: Majoor-generaal Erskine heeft de lei ding van de Britsche militaire missie over- 1 ren aan kolonel T.H. Spear. Jeeps en Legervrachtwagens blijven in Europa Washington, 1 7 Aug. Een woord voerder van het ministerie van Oorlog verklaarde dat het oorlogsmaterieel, na melijk de Jeeps; de tractoren, de vrach - wagens enz., die zich in Europa bevin den, door de Europeesche landen van het ministerie voor Handel der Vereenigde Staten zullen kunnen afgekocht worden. Er zullen in ons land heel wat liefheb bers opdagen, als de wisselstukken later maar te krijgen zijn ten aan de kommunistische vossen- preekii raden wij aan de geschiedenis van hei Russisch kommunisme te lezen; daai- in zullen ze dan vernemen hoe de men scheviki eerst bijgehaald en daarna, als zij met deemoedig werden jegens de on verdraagzame irunderheid, werdfcn «uit gezuiverd Dat men de «revolutionnai- re» methodes aangeprezen en toegepast dooi Lenin leze en men zal veel wijzer zijn Zoo las ik in dat socialistisch blad «n nu gaan de socialisten hetzelfde waag- stuk beproeven... Ze zijn dan toch niet wijzer. Ik ken een zekere I f°° Snuivers mijmering verder... ik ben stillekens opgestaan e.n ook mij merend verder gegaan... Ja., ja vriend Snuiver d er zijn veel zak<?n die ne mensen nie«t begrijpt... mochten toch de mencchen begrijpen vooraleer het TE ,aatls- PIERLALA. SNUIVER MIJMERT HARDOP. Reeds dikwijls belbofde ik aan mijn vriend snuiver hem een persoonlijk be zoek te brengen. Eindelijk is het er van gekomen. Toen zijne achtbare wederhelft mij had binnengelaten en op mijn vraag naar Snu.ver antwoordde dat hij ergens den hof was, trok ik behoedzaam op zoek om hem door mijn onverwacht be zoek <te verrassen. Heel achter in den tuin, gezeten op een oud-vermolmd bankske en de uitgedoof de pijp in de hand, zat Snuiver in diepe gepeinzen weggedroomd. Zijn pijp viel hem van het danig ver schrikken uit de hand gelukkig zon der stukken wanneer hij plots mijn «dag Snuiver» hoorde. Snuiver wilde mij verwelkomen stond recht om mij in huis te ontvangen, maar ik duwde hem terug op zijn banks- ken, raapte de gevallen pijp op en me naast hem zettend zei ik «Snuiver mij mert nu eens hardop voor mij Snuiver zuchtte n'n langen a a u h terwijl hij met de platte hand een paar maal over zijn gezicht wreef alsof hij den verloren draad zijner gedachten aan 't zoeken was. Toen... begon Snuiver, vei- gelend dat ik naast hem zat, de volgende overweging Er zijri veel zaken die ne mensch niet begrijpt.... 10.000 Belgische Kommunis ten werden gedurende de bezetting in concentratiekampen geworpen, honder den neergeschoten, opgehangen en dood geslagen... Hoeveel echte kommunisten waren er voor den oorlog in ons land Schiet er nog éénen over Al die andere duizenden en nog eens duizenden gede porteerden die geen kommunisten waren en het nog- niet zijn, zijn die van geen tel... zijn die nu slechte vaderlanders Ik zelf ken niet veel kommunisten alhoe wel hun bladen van een machtige partij spreken. Of zijn die kommunistische massa s fantomen die de partijleiders als een «fata-morgana» zien defileeren Ik zou wel eens een werkelijken kommu- nistischen stoet willen zien waarvan al de deelnemers het opschrift dragen «ik ben kommimist». Persoonlijk ken ik er maar éénen. Eenen die werkelijk zegt kommunist te zijn... ik heb hem gezien.... ik heb hem gehoord... hij is eenen van die 10.000... hij is niet dood... niet neergeschoten... niet opgehangen... niet dood geslagen... integendeel wel te pas en springlevend. Ik heb er ook gezien die ook kwamen vandaar waar die 10.000 waren en die leefden nog een beetje... Ze waren ma ger... uitgemergeld... kaalgeschoren... en als ik sprak over hun ellende van ginds dan... met een lichte en flauwe handbe weging vroegen ze er niet over te spreken en zij zelf zwegen er liever over... Die handbeweging... die smeekende oogen blijven mij bij en ik bewonder hun zwij gen... Zij zijn de stille helden wier da den niet hun woorden van hen getuigen Ik ken nog een tweede kommunist, niet persoonlijk alleen van naam, ook eenen van die 10.000. Van de hand van deze heb ik het volgende gelezen «Aan gehouden in Juli 1943, na gedurende 38 maanden, als algemeen secretaris de; partij, heb ik tegenover de gestapo al hoewel ik niemand heb verraden, noch de geheimen der organisatie heb uitge leverd niet de besliste houding gehad die ik, gezien mijn groote verantwoorde lijkheden, had moeten aan den dag leg gen en de kommunist die het ondertee kent is niemand anders dan den Heei Relecom, algemeen secretaris der K. P. Nog een derde kommunist ken ik ook alleen bij naam. Het is de Heer La- hau; die nu in de rangen der K. P. heel hoog staat, want hij is er voorzitter van en diezelfde heer Lahaut kwam in 1 940 op voor economische herleving van ons land onder den bezetter. Ik ken met name nu ook een zeke re M. Lambilliotte geecht aan het kabinet van den huidigen Eerste Minister. Deze heer werd na de bevrijding in Frankrijk aangehouden oorzake collaboratie acti viteit met den bezetter, hij is de schrijver van het boek: L'Heure de L'Europe over een nieuw Europa onder duitsch toezicht. De socialistische afgevaardigde Louis Piérard bekwam dat zijn vriend door de Belgen in plaats van door de Franschen zou geoordeeld worden. Lam billiotte werd vrij gelaten. Maar in plaats van aan het Belgisch gerecht uitgeleverd te worden, werd hij geecht aan het kabi net van den Eersten Minister. Ik ging over 1 4 dagen om versch rundvleesch en de slachter rolde het in pen eiuk gazet. Thuis gekomen zag ik dal het het socialistisch blad «De Werker» was gedateerd van Maart 1945 en ik las het volgende «Aan hen die geloof hech Zie vervolg vorige kolom BEDENKINGEN OVER DE VOORBIJE OORLOG. Meer dan eens heeft men gewezen op de verschrikkingen van den oorlog en op al zijn verwoestingen, zoo op stoffelijk als op zedelijk en sociaal gebied. Doch ook in deze afschuwelijke tafereelen kan men 'n lichtzijde ontdekken. De gedachten en opvattingen, die an ders op vertraagd tempo evolueerden, zijn nu in gedurige omvorming. AI wordlt hierdooi de kracht der traditie, ondermijnd, toch biedt dit onverhoopte mogelijkheden ten goede. Hervormingen die vroeger op onbegrip en onwil stuit ten, krijgen nu onbekendê kansen om tot werkelijkheden te groeien. Menschen, vroeger onwrikbaar ver strikt in gewoonten en inrichtingen her zien hun stellingen en zijn voor 't goede of 't kwade te winnen. Rust is verdwe nen, doch werkdadigheid krijgt onge kende kansen tot lukken. De oogst golft rijk in onme elijke vel den halen de maaiers hem binnen, of verrot hij ter plaatse door onze schuld Ook op stoffelijk gebied, kunnen de tuigen der vernieling voor vredeswerk omgevormd. De oude formule de zwaarden tot ploegen omsmeden 1 kan nu nog worden toegepast Het vliegwezen, dat in vorige oorlog zulke machtige vorderingen maakte, stond hierna ten dienst van het transport wezen. De machtige bombardiers, onder dezen oorlog uitgebouwd, zullen groote afstand-transporten grondig wijzigen. Waar een luxe- en snel-paketboot om trent een week noodig had om New-York te bereiken, wordt dit nu 'n zaak van een dag. De schroeflooze vliegtuigen, uit vinding van dezen oorlog, krijgen zeker hun aanwending bij snel-vervoer. Wat de atoom-energie betreft, zullen nog talrijke en kostelijke proeven ver- eischt zijn, eer zij tot vredes-doeleinden kan aangewend. Mocht men voortaan, al de voort brengsels van het menschelijk vernuft tot vredesdoeleinden, en niet tot vernie ling, aanwenden. Zoo kunnen zij tof het geluk der menschenkinderen bijdragen 1 NOOIT MEER OORLOG De atoombom heeft zulk een ver schrikkelijke afdoendheid dat niets haar weerstaat. AI de productie-centra, waar zij op terecht komt, worden er werkelijk door versplinterd. Samen met het inten sief aanwenden van vliegtuigen en vlie gende bommen, maakt zij den oorlog tot zulk een totale vernielingsuitspatting, dat er niet meer aan te denken valt. Met het..oog op dit alles, moei men de woorden van koning George VI bij de opening van het «Parlement», volledig beamen, waar hij zegt de naties der aarde moeten van het aanwenden van den oorlog afzien, of door wederzijdsche Kerk van Sint Martinus ZONDAG 19 AUGUSTUS 1945 te 7 u. Kommuniemis voor den vrouwen bond van het H.Hart.Er is geen 1 0 u.mis. SOL.MISSEN T. E. VAN ST. ROCHUS Maandag te 8 u. voor de beide Zout- straten, Zonnestraat, Houtmarkt, Naza- rehstraat en aanpalende straten. Dinsdag te 8 u. voor de St. Jorisslraat, Nieuwstraat, Rooseveltlaan, Botermarkt en aanpalende stra en. Woensdag te 8 u. voor de Kattestraat, Groote Markt, Kerkstraat en aanpalende straten. Donderdag te 8 u. voor de Molenstr., Kapellestraat, Graanmarkt, Vaartstraat en Werf. Woensdag: Generale berechting: de geloovigen gelieven de namen der zieken tijdig op te geven in de sacristij. Kerk der E. P. Capucienen ZONDAG 19 AUGUSTUS 1945 Derde Zondag van de maand, 's avonds om 5,30 u. rozenhoedje en lof waaron der processie ter eere van O. L. V. van Troost - Dinsdag, Sint Antonius'dag om 8 u. mis met zang, korte oefening en zegenen ter cere van den H. Anlonius s Avonds om 5,30 u. rozenhoed ie en lof. Woensdag, feestdag der zeven Vreug den van Maria, volle afl. en general; Abs. voor de D. O. Zendagdienst der Apotheken ZONDAG 19 AUGUSTUS Is alleen open van 9 tot 12 u. en van 14 lot 18 u. de Apotheek van M. De Valkeneer, Esplanadeplein. TENTOONSTELLING der werken van Kunstschilder PROS. BOSTEELS in de zaal van het BELFORT, Groote Markt Aalst, van 1 ln tot 20n Augustus. Openvan 10 tot 1 2 u. en van 2 tot 7 u. DE «FOTOGRAFISCHE KRING VAN AALST», noodigt alle kineasten, lief hebbers van smalfilm, uit op een SPE CIALE VERGADERING DINSDAG. 21 OOGST, te 8 uur in het lokaal «Coo- peratief», Pieter Couckestraat, 28, Aalst. vernieling vergaan Het verschrikkelijk oorlogsgeweld hoeft dus bedwongen. Doch hoe, tenzij door een zedenwet waaraan zoowel de volkeren als de enkelingen onderworpen zijn. Aan de wereld blijft geen andere keus over: of zich onderwerpen aan de zedewet, of vergaan ER IS OPPOSITIE EN OPPOSITIE De communisten zitten in de regeering, doch erbuiten breken zij haar werk af. De bijzonderste taak van iedere ïegee- ring blijft nu inderdaad het nationaal herstel. En wat doen de communisten Zij remmen de kolenproductie, grond slag van het industrieel hernemen, en zij onderhouden het land door een atmos feer van onrust en ontevredenheid. Dat is verdoken oppositie, dat is vernielings- oppositie, dat is oppositie ten bate van eigen partij al moest heel het land er bij ten ondergaan R De katholieke partij staat ook in de oppositie. Doch deze oppositie wil in dienst staan van het land. De katholieken vormden steeds en willen dit blijven, een nationale partij Men hoeft dit wel te gedenken, zoo men de komende houding der partij begrijpen wil Zoo zal zij b.v. de finantieele ontwer pen stemmen. Oud-Minister Eyskens legde in dit merkwaardig geheel de offers vast, aan de burgers te vragen, om de openbare finanties te herstellen. Uit louter partij belang ware het voordeeliger deze ont werpen niet te stemmen. De. lastenbetaler draagt, wie hem aanslaat, nooit in het hart. De eenvoudige man, wiens frank door dit ontwerp wordt verdedigd, ver geet zoo licht wie deze maatregel vooi- stelde. «Uw vrienden vergeten U licht ei dan uw vijanden Dat is altijd zoo ge weest. Dus uit louter partijbelang moest de katholieke oppositie hier tegen het ontwerp stemmen. Zij zal er toch vóór stemmen uit sociale plicht I Het oorlogschade ontwerp van Oud- Minister Ronse zal de geteisterden niet volledig voldoen, omdat het met het b talingsvermogen van de natioriale ge meenschap moet rekening houden. Voor deze laatste reden zal het ook door de katholieke oppositie worden ge stemd. En zoo heeft de katholieke partij be sloten elke maatregel van de regeerin^ g«ed te keuren, die de nationale gemeen schap dienen zou. Haar oppositie tegen een onwaardige regeering, zal haar nooit haar nationale plicht doen vergeten. Eerst het land, dan de partij Zoo past het, en zoo diende ook de regeering te handelen. Doch deze verwaarloost haar heiligste plichten, uit schrik voor de communisten. Doch het land waakt, en vraagt weldra rekenschap 1 y. KUNSTSCHILDER PROS BOSTEELS EXPOSEERT Kunstschildei Pros Bosleels exposeert een vijftigtal van zijn werken in 't Bel fort, Groote Markt. Bosteels is een per soonlijkheid in zijn techniek, in de keuze van zijn onderwerpen, in de interpretatie ervan en vooral in zijn kleuren; die zijn van hem en van hem alleen (Niets schreeu werigs, niets verbluffends, niets gezocht, doch voornaam en stijlvol, zoo zijn de werken van dezen artist, wiens schilde- rijen getuigen van gedege'nheid en volle rijpheid. Een werk van Bosteels vult een interieur aan. Dat kan niet gezegd wor den van elk doek en van eiken schilder; soms breken zij het geheel en al-hans de harmonie in het volledig kamerdecorum. Dat is een groote hoedanigheid bij Bos teels: Hij verrijkt vervolledigt, brengt meer harmonie. Als besluit Kunstlief hebbers bezoekt de tentoonstelling Bos. teels en schaft U een van zijn werken aan, aldus zult gij uw interieur verrijken met een kunstwerk van blijvende waarde.P.R VERBROEDERING v. HET GEHEIM LEGER (Schuiloord Aalst) (A. B.) Op Zondag, 12 Augustus LI., om 10 u. 15 heeft eene plechtige mis opgedra gen geweest in de parochiale kerk van Sint Jozef, ten bate der gestorvene en nog afwezige leden van het Geheim Leger, sector Aalst. De plaatselijke leden der Verbroede ring, alsook verscheidene afvaardigingen der in den omtrek verblijvende schuil oorden, hadden er aan gehouden in grooten getalle deze kerkelijke plechtig heid bij <te wonen. vertrek had plaats aan 't lokaal om 0 uur, in volstrekte orde onder het bevelhebberschap van den Voorzitter, den Heer De Grève. Andere lokale Ver broederingen waren insgelijks vertegen woordigd o.a. deze der verminkten, oud strijders 14-18. vuurkruisers, rijkswacht plaatselijke politie met aan 't hoofd de Heeren Kommissaris De Veylder en Po lo he-inspecteur Van Hover, alsook aiT- dere notabelen der stad. Het sermoen voorgedragen door den heer Onderpastoor De Gendl, aalmoe zenier van het Geheim Leger, welk in en kele sobere maar waarheidsvolle woor den het vaderlandschlievend" werk onzer dierbare leden weergaf, deed menige traan wegpinken bij de aanwezigen. In 't kort, schoone plechtigheid, welke toegelaten heeft de kameraadschappelijk ke banden der leden van het G. L. nog te verstevigen. TROF

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1