Weer ainq een jaar voorbij. /PIERLALA SCHERPE KRITIEK op de EINANTIEELE POLITIEK der Regeering. DE GAZET VAN EN OMSTREKEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Nummer 1 Donderdag 3 Januari 1946 BUREELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114 Zondag van ïedeiie week 3e Jaargang 1946 1 fr. het Nr. DICDI AI A >C MICIlUril Het zoo pas voorbije jaar is er een geweesx rijk aan wereldgebeurtenissen. Het jaar 1945 heeft ons naast aangename en vreugdevolle verrassingen ook bittere ontgoochling en teleurstelling gebracht. De onvoorwaardelijke Capitulatie der as-mogendheden en meteen hunne to tale nederlaag beteekende voorzekers eene glorievolle overwinning waaraan ook ons land in de mate van het mogelijke heeft meegeholpen. Het einde der vijandelijkheden was tevens he; einde der ballingschap onzer politieke gevangenen, krijgsgevangenen en gedeporteerde arbeiders. Hun terug keer naar de haardstede bracht vreugde in menige familie die angstvol de thuis komst van een geliefde vet beidde. De vijfjarige harde strijd had overal puinen nagelaten en waar de eene, spijts de puinen, feestvierden, beweenden anderen op die puinen hunne dierbare dooden. Helaas, bij sommigen is de angstvolle 'afwachting nog een probleem. Dage lijks beangstigt velen de schakwekkende vraag of hun betreurde afwezige nog in leven is. Het ontzetien der dui.sche concentratiekampen ging met de meest gruwelijke ontdekkingen gepaard. Bij het vernemen tot wat het duitsche nazume in staat was is er over de heele beschaafde wereld een kreet van ontzetting gegaan. Al deze gruwelen, de moeilijk bevochten overwinning, het hatelijke van ver raad en verklikking, zouden moeten bijdragen om de menschen der democrati sche landen in een nauwe broederband samen te bundelen tot het verhaasten van een duurzame en rechtvaardige vrede en om zich schrap te zetten tegen al- Je vredes oorende elementen. Doch, op internationaal gebied beloeren de landen naijverig tlkaar. In het zoeken naar de oplossing heeft men de eene conferentie na de andere belegd en men heeft tot op den vooravond van die nieuwe jaar amper een paar passen voorwaarts gezet in het bespreken der te volgen methode tot het opstellen der vredes. voorwaarden. De binnenlandsche politiek in de onderscheiden landen heeft het werk der leidende personaliteiten ook niet vergemakkelijkt. Gelukkig hebben de verkiezin gen in Hongarije, Oostenrijk, Luxemburg en Frankrijk (voor wat de wester landen van Europa betref aangetoond dat de bevolking wars voelt van al wat eenigzins totalitair klinkt, gelijk van welken hoek 't totalitair regime ook kome. In ons eigen land zijn we er ook nog geen stap op vooruitgegaan. Evenals vóór den oorlog heeft hier te lande de politiek eene perverse rol gespeeld. On- zi jpoli ici hebben nog niet breed en onpartijdig leeren denken. Om politieke partijbelangen te dienen hebben zij in de oogen van den buitenwereld een mal figuur geslagen. De Koningskwestie, het vrouwensttemrecht, de epuratie, de schorschingen en benoemingen, het uitstellen der verkiezingen, dit alles heeft als ondergrond niet het welzijn van ons vaderland maar wel een politieke bereke ning. Het jaar I 945 was ook nog het jaar der stoeten niettegenstaande we maan den in staat van beleg leefden. Vrijheidsstoeten naast protest- en rouwstoeten Die in schijn, eensgezinde stoeten, gaven tevens een beeld van onderlinge twisten. In dit alles heeft de pers een voorname rol gespeeld. De eene pers heeft, dit politiek manoeuver aangedikt en aangewakkerd, terwijl de andere (gelukkiglijk) haar rol flink heeft vervuld en belet heeft dat het nog erger werd. Wij durven te schrijven dat ook ons blad, in de mate van het mogelijke en spijts de bepérkte middelen Waarover liet beschikte, ten rol'ten güe'cle he'rft vervuld. Bij het verschijnen van ons eerste nummer op I Oct,. 1944 hebben wij verklaard dat ons blad eerst en vooral een Nationale politiek wil voeren, zon der het Nationale van het Sociale te scheiden. Ons blad zou ook zijn Kristelijk en Volksch. Eindelijk zou het zijn een «Aalstersch blad». Wij meenen getrouw gebleven te zijn aan deze stelling, alhoewel wij zelf overtuigd zijn van de leemten en de te korten. Wij danken al onze lezers om hun vertrouwen geschonken aan ons blad spijts die leemten en die te korten. En... wij zijn zoo innig verheugd te mogen mededeelen dat, gezien de ruimere en betere mogelijkheden waarover wij thans beschikken, ons blad in he ver volg nog veel meer het vertrouwen onzer stadsgenooten en der lezers van de omliggende gemeenten zal mogen oogsten. Het is vol hoop en met meer begeestering dan ooit dat wij dit nieuwe jaar inzetten, overtuigd als we zijn dat de degelijkheid van het blad onze grootste en beste reclaam zal zijn. HET REDACTIE COMITÉ. HOEVEEL HEBT GIJ IN 1945 UITGEGEVEN VOOR DE NAASTENLIEFDE door H. DE GREEVE. pr. Nieuwjaar is de tijd van de balance. 3 l December klokslag I 2 uur sluit de Lvenseigenaar de balance "af van een le ven. Een jaar is er beslag gelegd op zijn geld, zijn aandacht, zijn kennis, zijn in vloed door allerlei instanties en allerlei menschen. Het Z'jn even zoovele posten in de klinkende munt der menschelijke vitali teit, die uitgetrokken werden voor aller lei doeleinden. Men kan zich afvragen waarom heb je je die jaar ui gesloofd en men zou verbaasd staan te hooren waar aan sommige menschen zooveel van hun energie hebben verspild en vergooid. Denk alleen aan het enorm groot aantal menschen da; zijn handen en ziel bezoe delde door broodnoodige artikelen tegen zwarte prijzen te verkoopen. Maar wat hebt gij uitgegeven voor de naastenliefde? Het jaar woog zwaar om zijn ontze'tcnde verantwoordelijkheden. Krasse s'aaltjes heb ik meegemaakt van egoisme bij menschen van wie men het tegenovergestelde had mogen verwach ten. Hoe groot is de nood in de geteis terde gebieden. Hoe is het mogelijk da iemand wiens huis dertien, veertien ka mers bevat waarvan er drie gebruikt worden, er rus'ig tien of elf leeg s'aan en dakloozen laat nat regenen in een vernielde woning. Ieder moe maar eens nadenken en de posten nagaan die hij uittrok en waarvoor hij ze uitrok. En als de naas tenliefde geen leeuwendeel kreeg, zi" 'i er me' Mijnheer of Mevrouw's bank saldo hierboven slecht uit. Ze zullen in 1946 heel wa* moeten bijstorten aan gees:elijke reserve om het te kort aan te vullen. DE BELASTING OP HET KAPITAAL EN DE GESINISTREERDEN De minister van Financiën heeft be sloten dat, voor de vasts'elling van de belasting op het kapitaal de door oor logsgebeurtenissen vernietigde of bescha digd; goederen zullen geschat worden. Moest eenig gebouwd onroerend goed, ten gevolge van oorlogsgebeurte nissen, niet meer bewoonbaar of ge bruikbaar zijn, dan zou zijn kadastraal inkomen, door het feit zelf tot nul her leid worden en zou er geen provisioneele belas ing op kunnen toegepast worden. NIEUWE TREINEN NAAR DE KUST Van 7 Januari e.k. af. datum van het verschijnen van een tweede bijvoegsel aan den reisgids, zullen de navermelde nieuwe treinen ingelegd worden 1841 Brussel (Zd) V 14.50 BentSt-P. 15.45 Brugge 16.29 PIERLALA'S NIEUWJAARSBRIEF. BESTE LEZERESSEN, GEACHTE LEZERS, Ik ben zoo blij U, bij het begin van dit Nieuwjaar, mijne beste heilwenschen aan te bieden. Ik wensch dat het jaar 1946 voor u allen gelukkiger weze dan 1945. Voor dezen die het jaar 1945 niet ge lukkig mochten noemen is dit natuurlijk een pracht-wensch Deze die wel tevred'-n mogen terug blikken op het voorbije jaar wensch ik toch nog meer geluk. Alhoewel deze wensch niet zoo heel natuurlijk schijnt daar zulks zoo wat na-tr «nooit genoeg» riekt, meen ik hét toch oprecht en ik tracht te bewijzen da f ook die wensch heel juist is. Geluk i mmers snviakt altijd naar nog Ne mensch heeft van geluk nooit genoeg om volledig gelukkig te zijn. Want het volle geluk is niet van deze wereld heeft men oné altijd gepredikt. Wanneer een mensch hier aan te veel geluk ten ondergaat dan is het juist een bewijs dat het geen geluk was, geen echt, geen waar geluk. Dan was het alleen maar schijn-geluk, h?t was plezier, ge not, rijkdom, enz. allemaal zaken die men missen kan om echt gelukkig te zijn, alhoewel velen óct niet willen ge looven. Neen aan echt geh.k gaat men niet ten onder. Van dat vaar geluk kan er nog altijd wat bij. Moest het van mij afhangen, beste Lezeressen en Lezers, ik zou u allen ne goeiën ,'chep van da; echt geluk geven. Maar... jlat hangt van mij niet af., een beetje wel,' omdat de mensch zijn medemensch moFt helpen gelukkig maken. Vergeet to< h niet dat elke mensch zijn eigen gel^fk moet willen be hartigen Rond Nieuwjaar m^akt een wijs han delaar zijn bilan. Wanneer ik den bilan mijner Pierla la's opmaak dan be^ ik tevreden over. mijn «gezeever». Van zichzelf content zijn js ook al een vaa de voorwaarden tot het geluk. Waarom ben ik over mijn «gezeevei» tevreden Oh Om meer dan één reden Luis tert Omdat men mij tot nog toe op geen grove leugens heeft betrapt. Omdat ik vrij bleef van terechtwij zingen» Ik had zelfs de eer nie; te wor den «geschorscht» Omdat, wat men vandaag in andere bladen Zeever noemde enkele dagen na dien moest verwezenlijken. Omdat veel zaken die men als onjuist betiteld achteraf niettemin bewaarheid werden. Omdat in andere bladen, door hun geschrijf, voor mijn artikels veel re- klaam werd gemaakt zonder dat ze er ooit in lukten de grond van de zaak te weerleggen. Omdat veel lezers mij een ware steun waren door hun talrijke brieven met sympathie betuigingen of met inlichtin gen. Ik kreeg ook al eens een schrijven wat aljes behalve sympathiek was maar naar den tekst te oordeelen was de schrijver er van wat van lotje getikt en na'uurlijk was zoo n schrijven anoniem. Best zoo voor de schrijver Omdat ik nogal critiek op mijn ka zak kreeg. Maar, die critiek kwam van dien kant van waar ik ze verwachtte. En. het doet zoo'n deugd voor 'n stuksken journalist te weten dat men van tegenstrevers wordt gelezen en be grepen PAUSELIJKE NIEUWJAARSGIFTEN 1946 Inschrijving geopend door den Bond van Katholieke Journalisten van België en geplaatst onder de hooge bescher ming van Z. Em. de Kardinaal-Aarts bisschop van Mechelen en van HH. Ex- de Bisschoppen van België. EERSTE LIJST Z. Em. Kardinaal van Roey. Fr. 5.000 Z Exc. Mgr Kerkhofs, bisschop van Luik, 2.500 Z.Exc. Mgr Coppieters. bisschop van Gent, 2.500 Z. Exc. Mgr. Lamiroy, bisschop van Brugge, 2.500 Z. Ecx. Mgr Charue, bisschop van Namen, 2.500 Z. lExc. Mgr Carton de Wiart, bisschop van Doornik 2.500 «La Libre Belgique», '9.000 «Vers l'Avenir», Namen, 4.000 «Le Courrier du Soirr, Verviers, 500 «De Gazet van Aalst». 100 «Het Volk», Gent, 5.000 «Gazet van Antwerpen», 5.000 «Gazel van Mechelen», 2.000 «Courrier de l'Escaut». Doornijk, 1.000 Bnes H. Gillis de Pelichy-van Ca- loen de Bosseghem, Brugge. 1.000 Naamloos U^OO Dhr G. Pirson, !'aaa Dhr Cammaert, Berchem I 000 Dhr. P. Faisant, Escneux, 500 fr. enz. Totaal der eerste lijst 54.901 (Post- checkrek. 382,79) (Pauselijk Nieuw jaarsgeschenk, Brussel) M BERICHT ILITAIRE DIENST De jonge lieden, van fransche natio naliteit, geboren tusschen 1 October 1919 en 31 December 1924, worden verzocht zich zonder verwijl in betrek king te stellen met het Consulaat van Frankrijk te Gent. 3, Ar eveldeplaats. Deze echter welke hun verblijfplaats hebben in het rechterlijke district van Yper en Kortrijk. zullen zich in betrek king stellen met de Kanselarij van Kor trijk, 37. Pierre Tacklaan. De telling en het medisch onderzoek zullen vastgesteld worden op een datum die individueel zal bekend gemaakt worden. De jonge lieden die geen ge volg zullen gegeven hebben aan de co:i- vocatië, die hun worden geadresseerd zullen dienstplichtig verklaard worden. Eindelijk, wordt er herinnerd aan de geïnteresseerden dat zij. uit rede \an hun verblijfplaats in het buitenland, op hun aanvraag, een ui stel van hun inlij ving kunnen verkrijgen tot den ouder dom van 30 jaar, wanneer zij tot de klassen 1939 a 1943 behooren en tot 25 iaar, wanneer zij tot de klassen IVH behooren. DE MEDISCHE HONORARIA INZAKE VERPLICHTE VERZEKERING De Heer L. E. Troclet, Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, heeft op Vrijdag 21 December een vergadering van den Bestuursraad van het Rijks fonds voor Verzekering tegen Ziekte en Invalidit. voorgezeten in den loop waar van op zijn voorstel, de kwestie betref fende de medische honoraria inzake ver- plich'e verziering werd onderzocht. Na den Minister over dit vraagstuk gehoord, werd er namelijk besloten I de medische honoraria, die vroeger 1 5 fr. voor sonsultatie in de spreek kamer en 20 fr. ten huize bedroe gen respectievelijk op 20 en 30 fr. te brengen. 2) de aan de verzekerden verleende te rugbetalingen respectievelijk I 7 en 20 fr. te verhoogen. 3) de honoraria voor dokters-specialis ten van 25 op 50 fr. te brengen. 4) (de prijzen voor heelkundige bewer king als volgt te wijzigen le cat.: 1.800 fr. (instcde v. 1,350 fr.) 2e cat.: 1.350 fr. (instede v. 1.000 fr. 31; cat.: 750 fr. (instede van 650 fr.) 4-.. .cat.400 fr. (instere van 350 fr.) 5de prijs van de verzorging in hospi talen en klinieken te brengen op 100 fr. per dag (instede van 70 fr.) in geval van operatie. 85 fr. per dag (instede van 70 fr. voor de in observatie geplaatste zie ken gedurende de eerste vier dagen. 60 fr. per dag (instede van 50 fr. voor de zieken onder behandeling. 58 fr. per dag (instede van 40 fr. voor de kraamvrouwen in moder- huizen en klinieken. Het lijdt geen twijfel dat het Medisch Corps, eenerzijds, en de verzekerden, anderzijds, de door het Rijksfonds voor Verzekering tegen Ziekte en Inva liditeit gedane poging om aan de nieuwe wetgeving haar werkelijke sociale draag kracht te waarborgen, zullen waardee- ren. He, Rijksfonds voor Verzekering te gen Ziekte en Invaliditeit is gerechtigd de hoop te koesteren da' het door zijn poging om de honoraria van de dokters te verbeteren, op hun medewerking zal kunnen rekenen voor de totale verwe zenlijking van het programma der ver plichte verzekering. De verzekerden zullen van hunnen twege, vaststellen dat de Verzekering ,e- gen Ziekte en Invaliditeit, ten koste van zware opofferingen, ten groote kracht inspanning doet opdat zij in het nieuw verzekeringsstelsel een werkelijk middel voor een doeltreffende maatschappelijke zekerheid vinden. VERVOLG VAN HET VORIGE NJJMMER. Baron Moyersoen sprak in de Senaatszitting van Donderdag II. de volgende redevoering namens de rechterzijde uit 1884 Oos'ende Oostende Brugge Gen; S'-P. 16.52 20.30 20.56 21,38 Brussel (Zd) A 22,28 BIJRANTSOENEN VOOR HANDARBEIDERS De handwerkers onder de 18 jaar als mede de werklieden d e gedurende den ganschen dag een als zwaar aangezienen arbeid verrich'en. ontvangen één bijze- gel voor brood, vleesch en margarine per vijf dagen werkelijken arbeid. De nieuwe bijzegcis voor vleesch. me de letter W, geldig vanaf I Januari hebben een waarde van 50 gram. Wij zetten dus een nieuwjaar in. Ik hoop dat O.L-Heer mij in het jaar Onzes Heeren 1946 de noodige gezond heid naar ziel en lichaam zal geven op Gedurende het jaar 1946 moe en wij er ons vooral op toeleggen onze ver woeste gewesten herop te bouwen. Ik zou graag weten hoe men de uitgave denkt te dekken. In dezelfde redevoering heeft de heer Van Acker verklaard dat de opbrengst van de b.lasting op het kapitaal to' dek king van de oorlogsschade zou worden aangewend. Wat denk; de minis er van financiën daarover De wet zegt uit drukkelijk dat die belasting lot de munt- saneering moet worden aangewend. Het is onmogelijk dat het anders zij. De Staat heeft 63 milliard geblokkeerd. Het is rechtvaardig dat de belasting plichtige de belasting kunne beiale door middel van de titels der leening. Andere bronnen van uitgaven wor den niet voorzien, ik denk daarbij aan de parastatale instellingen. De begroo ting van economische zaken en die van ravitailleering zijn merkelijk besnoeid. He; kolenvraagstuk zal in al zijn vor men een bedrag van 2 milliard 660 mil- lioen dekken. Aan den anderen kant, worden 474 millioen voorzien om het tekort te dek ken toe te schrijven aan het verschil in prijs op de ingevoerde stoffen. Voor den post der ravitailleering wa ren 2.650 millioen frank premies voor- Is toelage aan de landbouwers dat ik me! dit blad ook mijn intrede in j 2.842 millioen frank als tusschenkomst den huiskring moge doen; opdat ik de I van de Schatkisi' om het verschil te dek- menschen moge wat waarheid, die an- j fcen tusschen de invoer- en de uitvoer ders verscholen blijft, bekend maken j prijzen, alsook voor he; verlies toe te opdat ik er sommigen moge opmonte- j schrijven aan beschadiging, diefstal, enz. ren, anderen wat geneeren. êmbeteeren j ,n da, aj)es geen controle door hei en critekeeren. parlement. Het is er mij niet om te doen de sub- Ik dank allen, dezen die me trouw en tidiën te critiseeren, wanneer zij voor ook dezen die me ontrouw waren de- loopig toegekend worden, zen voor wien ik sympathiek en ook de- j Qnzc kostprijzen zijn reeds te hoog. zen voor wien ik onsympathiek ben. j ondank8 de subsidiën. Aldus het geval Ik hoop dat de trouwen me trouw 'oor de steenkolen, en de kolenmijnen blijven en dat de ontrouwen het ook zul- ilijven nochtans verder geld verliezen, len blijven. Want ne mensch moet dub- Welke zullen de gevolgen op den bel op zijn hoede zijn wanneer hij wee: Kostprijs zijn, wanneer men de subsidiën dat menschen van een andere opinie dan /al afschaffen de zijne ineens vriendelijk worden <n i Ik hoop dat de regeering ons weldra hem lof toe zwaaiën. PIERLALA. op de hoogte zal stellen van de docu menten betreffende de verrichtingen van de zending Kronacker, documenten die wij reeds dikwijls gevraagd hebben. Zullen wij een voldoend antwoord krijgen Ik verlang het De verslaggever heeft de oprichting van een speciaal fonds betreffende de verrichtingen van de economische zen dingen gevraagd. Ik aanvaard die sug gestie en ik stel een amendement dien aangaande voor. Bij artikel 3 wil ik een andere opmer king maken. Betreft het hier nieuwe rhesaurievoorschotten, die aan de op 31 October reeds toegekende 7,235 millioen zullen toegevoegd worden Of gaat het er eenvoudig om, diezelfde commen opnieuw te gebruiken voor nieuwe aankoopen In het eerste geval s'el ik den Senaat voor het 2" van ar'ikel 2 af te schaffen. Wij kunnen niet langer de 'hand leenen aan zulke voorschotten. Nu kom ik ertoe een gewichtige op merking van den minister aan te stip pen: hij heeft gezegd dat hij in het vooruitzicht stelde de aan particuliere toebehoorende vreemde deviezen te doen inleveren. Dat is een zeer gevaarlijke politiek, waardoor een uitslag zou kunnen wor den bereikt in strijd met hetgeen de mi nister wenscht. Met de men'aliteit die wij voor ons land kennen, zou het vol staan dat dit ontwerp gekend zij, op- da: talrijke buitenlandsche deviezen ons zouden on'snappen. Mijn redevoering duid' u aan welke houding de rechterzijde zal aannemen cn welke de redenen van ons verzet zijn. Wij hebben geen enkel persoonlijk be-- zwaar tegen den minister van financiën, doch de regeering boezemt /Ons geener- lïi vertrouwen in cn wij weigeren haar alle kredie'. Haar algetneene poli iek stuit ons te gen de borst. Haar benoemingen zijn gekenschetst door partijdigheid. Zij zijn niet van dien aard het zedelijk peil van he land te verhoogen. De maatregelen van den eers'e-minis'er om de. geenszins bedreigde vrijheid te beschermen, ver wekken bij ons alleen wantrouwen.

De Gazet van Aalst | 1946 | | pagina 1