GAZET VAN AALST In Memoriam PIERLALA Politieke overwegingen EN OMSTREKEN Nummer 3 BÜREELEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Donderdag 10 Januari 1946 3e Jaargang Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114 1940 - 1 fr. het Nr. het verwacht, tenzij hij zelf Mijnheer Viktor Ronse is niet meer. Dit is de droeve mare, die we aan onze lezers, bij den aanvang van nieuwe jaar moeten brengen. Een slepende ziekte ondermijnde zijn lichaam. Zijn optimisme en zijn werklust waren echter ontembaar Niemand had zich echter aan zoo een snel verloop misschien. De Heer heeft hem echter niet onvoorbereid gevonden. Want wanneer hem in zijn laatste oogenblikken gevraagd werd of hij gereeu was, anlwoorde hij met zijn tradiiioneelen lach. Ik ben gereed en ik weet dat ik ea. Dat is optimisme tot in den dood. Dat kunnen alleen sterke Christelijke Zielen. Da' kan alleen een man met een sterk' karakter. Zijn leven schetsen is onbegonnen werk. Viktor Ronse was in leven prefekt aan de Technische school te Aalst. Vriend van de leerlingen en moedigen kamper voor zijn collegas. Man van den weerstand, stond hij onder de bezetting in den dienst voor ar beiders in den vreemde, in het Groen Kruis. In St. Vincentiusgenootschap speelde hij zijn rol onder de eenvoudigen, en de armen waren zijn lievelingen. Aan de redaktie van de «Gazet van Aalst n was hij een der trouwste me dewerkars. Iedereen herinnert .zich nog zijn kranige taal, als vertegenwoordiger van het Katholiek onderwijs, bij het inrichten van den Vredes oet. In de Christelijke Vakbeweging trok hij de aandacht op zich door zijn doordrijvende aktie voor het statuut van den leeraar in het technisch onderwijs. Qp het Congres der 15.000 van het A. C. V. te Aalst, werd hij de aangewe zen voorzitter van het Arrondissementsvak'verbond tot vreugde der arbeiders, onder wie hij zich thuisvoelde. Het was echter op het terrein der Christelijke Volkspartij dat hij allen en al les overtrof als lid van het voorloopig cohiité. Hij fie'ste van de eene gemeente naar de andere om de C.V.P. uit den grond te wringen. Hij werd lid van het Hoofdbestuur, en het waren slechts de'2 maan den gedwongen rust,die hem weerhielden het ondervoorzitterschap te aanvaar den. Hij heeft er werkelijk alles uitgehaald, voor de gemeenschap. Hij zal GEEN rekenschap "moeten geven over hst misbruiken van zijn ta lenten. Een man is heengegaan op een ouderdom van 47 jaren. Een toonbeeld voor velen. Zijn gedachtenis zal in eere worden gehouden. Zijn tallooze vrienden uit al le standen zullen die schoone ziel in hunne gebeden gedenken. Hij ruste in vrede. DE, REDAKTIE. JAN PUBLIEK EN DE BEVOORRADINGSCOMITES Jan Publiek» da's vast en zeker ne volkschen naam. Volksch is de voornaam en volksch de achternaam. Jan Publiek» juis omdat hij volksch is isteekt graag overal zijn neus tusschen en zegt over alles en nog wat zijn «Zeg». Hierdoor is onze [an in menig geval een gevaarlijke kwast en dikwijls een niet-welgekomen gast. Dit beteekent niet da; «Jan Publiek» steeds ongelijk heeft. Hij slaat wel eens den bal mis maar hij kan hem soms heel gepast terugkaatsen. Men heeft gedacht onze Jan, tegen al le wettelijkheid in, aan de buitendeur te la en bij de zittingen van het stedelijk bevoorradingscomité. Doch, na vele zit tingen is men tot de wettelijkheid over gegaan en werd «Jan Publiek» toegela ten. Zoo kom; heï dat Jan Publiek nu re gelmatig aanwezig is bij de zittingen van voornoemd comité. Jan is er als toeschouwer en luis:eraar en als dusda nig bracht hij mij een oog- en oorgetui gen verslag. Dit verslag is hoegenaamd niet vleiend voor 't Comité. «Jan Publiek» de man uit het volk is er eenen van zijn volk en vertelt voor zijn volk. In Aalst is Jan n'n Aalsïe- HET GESLACHT VAN 18 30 Wij hebben in een vorig artikel be toogd dat wij onze parlementaire ge schiedenis niet kenden., en dat dit een groot tekort was in de vorming van on ze Katholieke Vlaamsche Jeugd. - Wij zouden meer moeten zeggen wij beelden ons deze geschiedenis vaak gansch verkeerd in. Wat weten wij van 1830 bijvoor beeld Weten wij dat bij de vestiging van onze onafhankelijkheid de jonge generatie de hoofdrol heeft gespeeld... en dat zij ons die grondwet heeft gege ven, die tot voorbeeld heeft gediend in zoovele landen die na ons tot het demo cratisch regime zijn ontwaakt Stellen wij ons integendeel niet voor dat de re volutie van I830 iets totaal vreemds is geweest, het werk van vreemdelingen of van vreemden invloed, waartegenover het volk en vooral het vlaamsche volk. zooniet vijandig, dan toch onverschillig heeft gestaan... Op deze stelling heeft Kanunnik Floris Prims reeds geant woord, wanneer hij aangetoond heeft hoe de vlaamsche clerus het zijne heeft bijgedragen om het nieuw regime te s'eunen... De samenstelling van het Na tionaal Congres dat na de verkiezingen van Ottobtr 1830 tot s and kwam, be vestigt dat oordeel van Kanunnik Prims en openbaart ons anderzijds de groote politieke belangs'elling van de jeugd van dien tijd. Laten we daar even bij stil staan Wa' ons eerst opvalt is het groot getal priesters die tot lid van het Congres werden gekozen. Er zijn er niet min der dan dertien; allen van de vlaamsche arrondissementen. Vlaanderen vaardigt dus naar het Congres bij voorkeur diegenen onder de inteliec ueele elite af, die het dichts bij het volk waren gebleven, «les peti.s vi- caires» uit dien tijd... die allen zeer vooruits'revend waren, doch terzelfder- tijd met. het volk waren verbonden ge bleven... Bewijs dat de revolu'ie niet onpopu lair was, maar wel ïn'egendeel steun vond bij de volks-verbonden krachten terwijl het wel geweten is dat het orangis me zijn aanhangers bij de volksvreemde elementen vond. Tweede kenmerk van de samens elling van het Congres de overvloed van jon ge afgevaardigden. Zij spelen wer kelijk de eerste rol en leveren aan de jon~e S'aa» het politiek personeel da onder leiding van Leöpo'.d I stilaan oi ware staatsmanschap zal groeien... Noemen we eerst de grootste onder hen Joseph Lebeau, afgevaardigde van Hoei, oud zes en dertig jaar. Hij is het die de candidatuur van Leopold de Saxe Cobourg Gotha, doet zegevieren. Hij is de ware grondlegger van onze buitenlandsche politiek. Zijn moed en zijn redenaarstalent hebben ons in I839, op het oogenblik dat Hollandsch- Limburg en het Groot Hertogdom Lu xemburg van ons brutaal werden ge scheiden, gered uit de zwaarste crisis die de jonge Staat heeft doorgemaakt. Rond hem staan Van de Weyer, ge zant te Londen, oud 28 jaar, Devaux (oud 28 jaar) die met J. B. Nothomb (oud 25 jaar) een zeer ruim aandeel nam in he'. opstellen van de grondwet. Verder nog de Meulenaere (36 jaar) Ch. Rogier (30 jaar) Alex Roden- bach (44 jaar) Cons'antin Rodenbach (30 jaar) De Potter (44 jaar) Priester Dehacrne (26 jaar) voorstaander der Republiek. Priester de Foere, (43 jaar). De oudste ónder diegene die een groote rol hebben gespeeld is de Gerla- che, en hij is 45 jaar. He was dus werkelijk een opvallende jonge afvaardiging die geroepen was om de grondslagen van den Belgische S aat te leggen, met jeugdig enthou ne ging zij aan het werk en op min dan tien maand kreeg België een eigen grondwet, en een eigen Koning... Wa: het geslach van 1830 opbouwde was duurzaam, het was jong werk, maar wijs werk. De jonge generatie van onzen tijd moet daar een les ui trekken. Zij ook s aat voor groote problemen, zi; ook staat voor e;n kecring in de gcschie denis en moe' de koers bepalen die ons land voor jaren volgen moet. Zij beschikt om deze taak te vervullen over veel meer middelen dan het ge slacht van I830 s udie in eigen land en in eigen taal (de generatie van 1830 is groot gebracht in zeer troebele ijden en moest vaak onderwijs genieten in den vreemde) een grondige gods dienstige vormfng training tot Katho liek Apostolaa enz. Zal zij het zoo goed doen als die van I830 Da' zal d; naaste toekomst uitwijzen., aan de vruch'cn erkent men den boom... aan wa? de jeugd van heden in t open baar leven zal presteeren zal men ook de d.ugdelijkhe d van de Katholieke Ai tie moeten erkennen... L. M. En, Jan Publiek van Aalst zegt «Pierlala man in ons stedelijk bevoor radingscomité gaat het op zijn Aalst- ersch. D' er wordt daar nogal gezwanst! Een van mijn aangenaamste ontspan- ningsuurkens is een bezoek aan die zit- Ingang vrij Goede zitplaats I Welverwarmde zaal en... een waar ge noegen de acteurs op de planken te zien! Alle voorwaarden zijn vervuld voor een mensch die van humor houdt en een kostelooze, warme er. aangename avond wil doorbrengen. De hoofdrollen v4.dcn vertolkt door" vertegenwoordigers van stadsbestuur, zegelkensdienst en controoldienst. De vertolkers der bijrollen en de figuranten zijn vertegenwoordigers van standen, partijen en verbruikers Ik weet zegt Jan, nu nog niet waar de hoofdacteurs eigenlijk aan too- neel doen. Is het wanneer ze hun eigen lijke dienst waarnemen op het stad gel- of controolhuis, of is het tijdens de zitting in het bevoorradingscomité. In ie der geval op één der beide plaatse doen ze aan tooneel, spelen ze comedii Moes'en ze dat niet doen dan wordt Jan Publiek in beide gevallen voor den zot gehouden, dan spelen die hee- ren met de brave menschsn hun voe ten «Een dramatisch-blijspel hetwelk reeds dikwijls voor het voetlicht op het Co mité-theater werd gebracht is dat der fameuze fritkramen. Reeds veel bedrij ven werden opgevoerd en nog is men aan de slotscène niet. Ik geloof dat de tbaters van het theater hierdoor het publiek in spanning willen houden. Zoo ook gaat het met de vervolg-romans in een dagblad. In ieder geval kan men reeds de zedeles uit begrijpen. En die zedeles is de volgende: «Men krijgt door dat dramatisch-blijspel stilaan de over tuiging dat misbruiken en wetsovertre dingen in de hand worden gewerkt en beschermd door voornoemde instanties. Het dramatische en komische tevens in heel die fritkramen revue is wel dat geen honderd controleurs bekwaam zijn die fritverkoopers op heeterdaad voor wets overtreding te betrappen».Terecht vraagt Jan Publiekzich dan ook af; Hoe het mogelijk is dat 'n handelaar die in zijn inkcl verkoopt door de controleurs kan worden in overtreding genomen Ik riskeer me een vraag «En zedeles «Jan Publiek De zedeles Pierlala is de volgen dc «De controleurs zijn onbekwaam of het zijn comcdianten» Ik denk Jan dat heel dat Comité een comédie is en dus onnoodig. Pierlala, niet alleen een comédi' maar ook anti-democratisch. Anti-democratisch En ik di dach; dat het juist anti-dictatoriaal Niets is minder waar Pierlala Zoo'n Comités doen denken aan ies wa we bij dc duitschers gebrandmerkt heb ben. Hebben wij niet gehoord dat duitschland vóór en tijdens den oorlog de gezagdragende en de orde-handha vende organismen in schijn bleven l>e staan doch praktisch ondergeschikt wa ren aan Nazi-kliekjes die op elke meente de teugels in handen hadden. Ook hier, bins: de bezetting, hing het lot van v- l menschen af van de wclwil lendheid of de kwaadwilligheid \an een DE VETTEN EN DE MAGEREN PROTEST VAN DE CHRISTELIJKE SYNDIKATEN TEGEN DE VERGOE DING 1000-8000 FR EN NIEUWE VOORSTELLEN aan de REGEERING Nu is het met de populariteit van Eer ste-minister Van Acker hedemaal amen Ge moet eens hooren wat het la gere staatspersoneel.het socialistische niet het minst, sedert Vrijdagochtend zegt over den grooten beschermer van den geringen man. Duizend frank speciale vergoeding voor dien s'.aatsagent welke het-met een jaarwedde van 10 tot 15.000 fr. moet stellen. Achtduizend frank echter voor wie reeds jaarlijks tachtigduizend frank salaris heeft. De ve ten worden vetter, maar de mageren blijven even mager. Deze laat- sten heeft onze linksche regeering werke» lijk gezegend met de linkerhand, en dat is /heusch geen woordspeling. Het Chris'elijk Syndicaat van het Personeel der Spoorwegen, Posterijen, enz., protesteerde onmiddellijk bij Eer- ste-minister Van Acker tegen de wijze waarop de vergoedingsschaal werd aan gelegd. Het vroeg dat aan elk staatsagent minstens 2.000 fr. zou worden uitge keerd en daarenboven nog een vergoe ding aan de gehuwden, zulks volgens het aantal kinderen ten laste. Met ver scheidene ministers voerde het christelijk syndicaat sinds Vrijdag bespreking' opdat de kabinetsraad he voorstel zou aanvaarden. Gisteren, Maandag, werd nog al het mogelijke gedaan om een guns iger vergoeding te bekomen. Het christelijk syndicaat bleef er verder op aandringen dat ook de gepensionneerden de idemni'eit zouden kunnen trekken. Naar het heet, wil de Eers'e-minis.'er de kwestie herzien, daar hij zich zijn blunder bewus is. N A BRUSSEL ANTWERPEN GENT, enz. EINDELIJK AALST Op 20 Januari om 3 u. Zaal RINK VOORSCHOTTEN OP OORLOGSSCHADE VERGOEDINGEN ln het Staatsblad van 9 Jan. word', gemeld Er mogen voorschotten toegekend >rden in mindering op de gébet-rlijke oorlogsschadevergoeding aan g'eslnis- treerden van Belgische nationalitei. waarvan de van nature onroerende goe deren, in België gelegen, maicrleele. rechts reeksche en zekere schtade gele den hebben, die aangegeven werd over eenkomstig de voorschriften van de be sluitwet van 19 September 1945. He bedrag van die voorschotten mag den normalen kostprijs op 3 I Augus us 1939, voor het herstel of den wederop bouw van het onroerend goed niet over- 'reffen, rekening houdend met de mate- rieele en economische vetusteit op den dag van het onheil. De voorschotten worden bereketd volgens ieder geteisterd feitelijk com plex. De aanvraag geschiedt door den gesinis reerde of zijn wettigen vertegen woordiger, met uitsluiting van ieder con ventioneelen lasthebber; ze wordt in du plo opgesteld op formulieren waarvan he; model aan dit besluit wordt toege^ voegd, en onder aangeteekenden omsiitlf. aan de provinciale directie voor oor logsschade gestuurd, waar de aatigif'e werd aanvaard. De vereffening der voorschotten ge beurt in schijven, de eerste bij voorleg ging van het werkontwerp, de andere bij voorlegging van de fakturen der on dernemers en leveranciers. De voorschotten ontslaan den Stan*, tot het verschuldigde bedrag, van de ge beurlijke verplichting een oorlogssctta- devergoeding te betalen; zij kunnen met afgestaan worden tenzij ten bate van dt erkende samenwerkende maatschappijen voor oorlogsschade en slechts ter rege^ ling van rekeningen betrekking heobenn op geteisterde onroerende goederen er kan geen beslag op gelegd worden. MONTGOMERY KOMT NAAR LEUVEN Op 15 Januari a.s. zal de Univejsi; teit v zitting, HOUD DIE DAG VRIJ. NAAR VERVROEGDE VERKIEZINGEN ONTBINDING DER KAMERS Dinsdag op het einde van den namid- g, werd in de parlementaire kringen den indruk verstrekt, dat een ontbin ding der Kamers nakend is. De voorzitter van den Senaat ver klaarde aan een redacteur van het agent schap Belga, dat men zich, naar zijn meening. reeds van nu af aan in een door de aanstaande verkiezingen beïn vloede atmosfeer bevindt, die een hin- srpaal is voor de behandeling der be langrijke vraagstukken, die op dit ogenblik op de agenda der wetgevende ergaderingen voorkomen of waarom trént de ministers een beslissing moeien némen; provinciewet, vrouwenkiesrecht, besprekingen van de begrootingen, sa larissen, pensioenen, oorlogsschade, sta tuut der burgerlijke slachtoffers, gevan genen, enz. Dhr G llon is van oordeel, dat dt intbinding geen remedie op zichzelf is, maar hij ziet er geen andere in de hui dige oms andigheden. Belga voeg' er aan toe, dat de ge-* dhchte om de verkiezingen zoo spoe dig mogelijk .e doen plaats hebbtn, gfoote vorderingen heeft gemaak in al de 'politieke kringen. Ook mag men er zich aan verwachten, dat de toestand binnen zeer korien tijd zal opgehelderd zijn. Leuven, tijdens een Academische hulde brengen aan NLrarschalk Montgomery, die te dier gelegenheid hei diploma zal ontvangen van doctor honoris causa voor de Faculteit dMr Wetenschappen. De heeren professoren P. De Smet en L. Van der Essen, director Maghificui Mgr. Van Wacyenbergh en Maarschalk Montgomery zelf zullen er het wooro voeren. De Maarschalk zal op het stadhuis van Leuven te I 5 u. worden ontvangen. DE VERKOOP VAN KAAS KOMT VRIJ OP 13 JANUARI. Door hel Ministerie van Ravitaille:- ring werd besloten dc verkoop van kaas vrij te laten van 13 Januari a.s. af. Al leen de fabricatie zou aan een vergun, ning onderworpen blijven en dit Oft het oog op het toekennen van de noo- dige contingenten grondstoffen. De maatregel die thans getroffen werd is we.r een s'ap verder naar de vrijheid van den handel. De nabije toe komst zal echter uitwijzen of hij op ©ert gunstig oogenblik werd getroffen daai he; inderdaad geen geheim is dat er geèn kaas genoeg voorhanden zal zijn om He behoeften van onze menschen te voldoen die vóór den oorlog zoowat 30.000.000 kg. kaas per jaar verbruikten. Zullen wij binnenkort misschien al leen nog kaas op de zwarte markt aati- reffen teg.m hoogstaande prijzen kliekje dui:schgezinden. Weten we niet d&t in duitschland de gestapo s hun agenten hadden in politiekorps en in het leger. Wie niet tot de partij behoorde in duitschland mocht zich aan het ergste •trwachïen, schuldig of nie Onze bevoorradingscomités alhoewel iiït hetzelfde doen toch aan die prak tijken denken. Een groot verschil is er dat zc publieke zittingen houden en dat Te deelnemers gekend zijn. Doch juist hierin lig het groot bezwaar. want hierdoor kunnen de leden geen ernstig k leveren omdat veel redenen hen beletten van ernstige sancties te treffen. En als ze geheime zittingen houden en ook de leden zijn niet gekend dan ver vallen we in het dictatoriaal regiem. En uwe oplossing Jan Publiek Kort en bondig Pierlala. Ik verklaar dat die bevoorradingscomités uitheem- sche praktijken zijn. vroeger duitsche, nu misschien Russissche, toch geen dë- mocratische. F.n daarbij ze zijn overbo dig Wij hebben ons polilie-korps; on ze rijkswachten en onze gerechtshoven volstaa' zulks niet Als zulks onvol doende is dan zou ik voorstellen nog oen Con'rool-comité t« benoemen om de werking van het bevoorradingscomité ie controlecren. Nu mijn besluit Jan Publiek Dank om uwe inlichtingen en ik zeg De wereld is een schouw'ooneel, elk speelt zijn rol en... weinigen krijgen hun recht PIERLALA DE BELGISCHE BEZETTINGSZONE AKEN, KEULEN EN BONN LIGGEN ER IN BEGREPEN Hoewel thans geen enkel nieuwe aan wijzing kan worden gegeven omtren. de iden'iteitcn van he« akkoord, dat ward afgeslo-en in verband met de deelne ming van België aan de bezetting van het Rhijnland, is men in de welingelich te kringen van meening dat hei wensche- lijk is er aan te herinneren dal de toe stand van België zeer verschillend is van dien van 1919-20. Na den eersten w reldoorlog was ons land te Koblenz vertegenwoordigd op s'rict gelijken voet met de groote mogendheden. Thans is de contróleraad van de «Vier Grooten» die te Berlijn «telt. belast met het bur gerlijke bestuur van Duitschland, en de ze raad mag zijn taak aan een derde nfe; overdragen. Maar niets belet diat een óf m«r der Vier Grooten, derden in hun bezd'ings- zone zouden opnemen. Dat kan b.v. het geval zijn bij Canadteschc, Belgisch; of Nederlandsche divisies in de Britsche zone. Totnogtoe waren Belgische bataljons verspreid onder de Britsche bezettings- 'ro;p;n. Het akkoord Spaak-Blum tal de hergroepeering van deze eenheden mogelijk maken in een sec'or die aan onze grens paalt en waarin Aken. Keu len en Bonn begrepen zijn. Verder zul len deze troepen onder Belgisch bevel s aan. wat vroeger niet het geval vsa --

De Gazet van Aalst | 1946 | | pagina 1