DE GAZET VAN HULST EN NU PIERLALA De politieke toestand EN OMSTREKEN Nummer 19 BUREELEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Donderdag 7 Maart 1946 Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. 3e Jaargang 1946 1 fr. het Nr. Wie het vorig artikel getiteld «Nu de gemoederen kalmer zijn» in dit blad verleden Zondag verschenen, gelezen heeft, die zal moeten toegeven dat wij gelijk hadden toen wij schreven dat een linksche regeering een dwaasheid en een misdaad zou geweest zijn. Die dwaasheid en die misdaad is nog me gebeurd dank aan de weigering der liberalen. Ondertusschen kreeg dhr. Spaak een informatie opdracht en door zijn schrij ven aan de liberale gevolmachtigden vernamen wij ook zijn Actie-program- ma. We kenden reeds dat van de C. V. P. door den persoon van dhr De Schui ver. Wanneer wij de twee vergelijken dan durven wij te beweren dat het C. V. P.-programma in niets moet onderdoen voor dat van dhr. Spaak, wel integen deel. Waar wij vroeger beweerden dat de socialistische partij de C. V. r. in de oppositie wenscht te sturen omdat deze laatste zou ontdekken hoe armzalig de regeering Van Acker het land bestuurde en omdat de koningskwestie met mag opgelost door een volksraadpleging, zijn wij nu geneigd er nog een derde rede aan toe te voegen, n.l. dat het C. V. P. programma dat van de socialis tische partij te veel overschaduwt. De C. V. P. in de regeering met haar echt volksch en waar democratisch programma zou duizenden arbeiders uit de socialistische rangen tot de ontdek king en tot de overtuiging brengen dat de democraten en de arbeidersvrienden zetelen in de christelijke volkspartij. Nu dat, na de mislukking van dhr. De Schrijver, ook dhr. Spaak er het bijltje noodgedwongen moest bij neêrleggen is de regeeringscrisis op een dood punt geloopen en is alles te herbeginnen. Beginnen is niet zoo erg als herbeginnen. Want gedurende zijn informatie taak heeft dhr Spaak woorden gesproken en geschreven die best nooit uit zijn mond noch uit zijn pen kwamen. Dan heeft dhr. De Schrijver het veel kiescher gedaan, zoodanig dat dezelfde persoon zonder een zin of een woord terug te nemen een nieuwe poging mag worden gegeven. Ik weet niet hoe de Prins-Regent er over oordeelt. In ieder geval het land moet bestuurd. Deze noodzakelijkheid nochtans mag geen reden zijn om overhaastig te werk te gaan, want half-werk in de huidige omstandigheden is knoei-werk en kan er alleen toe bijdragen om de zaken meer en meer in de war te sturen. Als het waar is dat de koningskwestie den voornaamsten struikelsteen is dan moet deze van de baan geschoven. Hoe is jiu de vraag. Wanneer punt 8 door dhr. De Schrijver voorges.eld niet kan aanvaard (ik zie niet in waarom) dan moet er wat anders opgevonden. Tegen den wil in van den Koning is die kwestie toch te veel in het politiek vaarwater verzeild. BELGIUM EN RODAGE Overlaatst zag 'ik een mijlitaire-aur to rijden en op de achterruit stond in groene letters geschreven s ««n roda- ge». In het nederlandsch zou men schrijven «wordt ingereden». Een paar honderd meter verder stopte die auto en de geleider, in battle dress, stapte uit. Hij droeg op de eene boven i de woorden «Belgium». Deze mi litair vroeg den weg naar een bepaalde straat. Hij vroeg dat in 't Vlaamsch. Dus: een «vlaamsche» jongen mte «Bel gium» op den bovenarm en een auto en rodage Ik dacht De Belgen zijn toch cosmopolitiek». Inderdaad zijn wereldburgers geworden vooral in zake taalrijkdom. Maar, wat me het meest trof is niet die vlaamsch spreken de soldaat maar wel die woordjes «Bel gium» «en rodage i. Ik vertaal Belgh wort ingereden». Wie iets of wat verstand heeft van autos die weet geroeg wat «en rodage» beteekent. Onnoodig dus daar eene tenschappelijke uiteenzetting over te ge ven. België komt zooals elk ander land uit den oorlog. België draagt evenals elk ander land de gevolgen van dien oorlog. Min dan veel andere landen maar ook meer dan sommige andere landen. Heel de wereld en elk land ter wereld moet verstandig bestuurd om de schadelijke gevolgen van den oor log te overwinnen en op alle gouverne mentsgebouwen zou men mogen schrij ven «en rodage DE PUBLICATIE VAN 'S KONINGS WITBOEK Secretariaat van dne Koning, kunnen alle belangstellende ter zetel van het Bel gisch nationaal Blok, Stoopstraat, 2, Antwerpen, inschrijven op het Wit Boek van Zijne Majesteit Leopod III. Boekdoel I bestaat uit een memoran dum in l 5 hoofdstukken ingedeeld, zoo als de pers het reeds bekend heeft ge maakt. Boekdeel ll bundelt meer dan 300 documenten, die zonder commentaar ge publiceerd worden. De personen, dio het Wit Boek wen schen te ontvangen, worden verzocht de som van 250 fr., bedrag voor beide boekdeelen, op p.c.r. Nr 4551.45 van het Belgisch Nationaal Blok, Stoopstraat 2, te Antwerpen, te storten. Men kan ook afzonderlijk op Boek deel 1 inschrijven. Kostprijs 150 frank. Een bijzonderlijke oplage genummerd van I tot 1000 wordt tegen 2000 fr. ter inschrijving aangeboden. De inschrijvers worden verzocht te vermelden in welke taal zij het werk wenschen te ontvangen. DE PROVINCIALE SENATOREN IN OOST-VLAANDEREN Zaterdagvoormiddag heeft de Besten dige Deputatie van Oost-Vlaanderer. kennis genomen van de voorgestelde candidaten voor zes provinciale senato ren. Daar er maar zes candidaten waren voor de zes zetels, werden ze zonder verdere verkiezing benoemd. Deze heeren zijn 4 C. V. P. de h. Orban, uit St. Ni klaas, en de h. Gabriel, uit Gent, uittre dende senatoren; de h. Octaaf Van den Storme, ingenieur, uit Oudenaarde, en de h. Leonce Lagae, advocaat uit Gent; 2 socialisten: De Block August, uit St. Pieters-JeUe en Versieren August uit Oudenaarde. Ik weet wel niet of men in België na de bevrijding op ons gouvernements gebouw die woorden geschreven heeft. Dat zal niet. Maar al stond dat nergens geschreven in sommige landen toch stonden die woorden geschreven in den Zou een ex-parlementaire regeering geen meerderheid in de kamers kunnen geest van de ministers, behalen Deze regeering zou buiten de politieke partijen om den knoop der Na de bevrijding moest veel her- koningskwesüe kunnen doorhakken en eens die hinderpaal uit den weg ge- pakt, heringericht en heropgebouwd, ruimd zou het veel gemakkelijker zijn om den wil der kiezers te eerbiedigen. Die Men moest opnieuw herbeginnen. De wil, wij herhalen het, is toch wel eene regeering met de C. V. P. en de socialis- hemieuwings koorts had velen te pak- tische parrij aan de leiding. i ken om den geleden achterstel in te ha- Voor den nationalen en internationalen toestand van ons land ware het wel- '€n- Om die achterstel m te halen waren licht ook niet slecht dat de regeenngsleden niet afhankelijk zijn van hun on derscheiden partij-bureel. Dit zou t°ch n^ïü mogen uitsluiten dat een degelijke twee manieren: controol vanwege Kamer en Senaat zou gebeuren. Deze oplossing verdient zooveel te meer overwogen te worden sedert wij, dank de informatie van dhr. Spaak, de nationale en internationale eischen der Com munisten kennen. Het staat als een peil boven water vast! dat politiekers door het volk gekozen werden om het besaiur van het land in handen te nemen ten bate van land en volk. Partij berekening en persoonlijke sympathie of an.ipadiie zijn geen blij ken van hoogstaand staatsbeleid. Van dit laatste heeft dhr Spaak vooral blijk gegeven. Men zal misschien wel tot een andere oplossing geraken en velen zullen de schouders ophalen wanneer ze lezen over ex-parlementaire regeering. Doch, wanneer politiekers alleen maar politiekers zijn dan moet die menschen eens mores geleerd worden. In ieder geval moet de C. V. P. op haar standpunt blijven en waar met haar gezonde opvatting geen rekening wordt gehouden dan kan ze evengoed een ex- parlementaire met raad en daad bijstaan. W. V. H. heel langzaam zelfs maar met eene ge leidelijke vermeerdering der snelheid. In rennerstaai zou men zeggen: «S.aand vertrek». De andere manier was met «vliegend vertrek-.. Door de eerste manier word* men stilaan «INGEREDEN» en houdt men het lang uit. Door de tweede manier wordt men rap «UITGEREDEN» en geeft men het DE TABAKRANTSOENEN VOOR MAART-APRIL Het rantsoen afgewerkte tabakspro- dukten voor het geheel der maanden Maart en April 1946 wordt vastgesteld op 480 punten. In den loop van de maanden Maart en April 1946 zijn enkel geldig, de ze gels B van de nieuwe tabakskaarten als ook de speciale zegels T.v. Op elk zegel B staat het aantal pun ten waarvoor het geldig is. De bijzondere zegels T. v. hebben elk een waarde van 40 punten. Het ran.soen voor de maanden Maart en April 1946 mag aan de verbruikers slechts worden geleverd met ingang van 1 Maart 1946. De zegels A der tabakskaart en de spe ciale zegsis Ty zijn vervallen op I Maart 1946. Bedoelde zegels moeten uiterlijk op 7 Maart 1946 aan den gemeentedienst voor de ravitaileering en de rantsoenee ring afgegeven werden met het oog op hun omruiling tegen afgiftebewijzen. LOTENLEENINGEN Zeven lotingen zullen in den loop van de maand Maart in het openbaar plaats hebben, telken maal om 1 0 u., in de lo kalen van het Ministerie van Financiën, 30, Kunstlaan, te Brussel, te weten Op 4 Maart 18e loting der Lee ning met loten van 1941 één lot van 2.000.000 frank, één lot van I millioen drie loten van 500.000 frank; negen loten van 100.000 frank en vijftig lo ten van 50.000 frank. Op 5 Maart 89e loting der Leening met loten 1938: één lot van 1.000,000 fr. en twintig loten van 25.000 fr. Op 9 Maart 27e loting der 2e Lee ning met loten van het Verbond der Coöperatieve Vennootschappen Oorlogsschade (1922): één lot van 100.000 frank. Op 15 Maart 192e loting der 1ste Lecning met loten van het Verbond dei Zooals hij het tijdens een zijner pers- hebben het bij het goede eind. Die ge conferenties medegedeeld heeft werd raken er ook boven op. Zooals Hol- door den minister van Economische Za- land bijvoorbeeld. Zoo vertelt men toch ken besloten, in den loop der maand Frankrijk da's 't land hetwelk zelfs nog UITREIKING DER 5e KLEEDINGKAART d'Er zijn van die menschen die na hun concentratiekamp (wanneer daar waarlijk uitgehongerd werden, het geen niet voor allen het geval was) Zoo maar direct begonnen te eten buik sta bij. Die menschen zijn er onder bezwe ken. Andren waren wel verstandiger en voorzichtiger; Ze begonnen met kleine hoeveelheden te eten. Die menschen zijn ten boven op gekomen. De landen die de politiek van staand vertrek volgden hadden en Maart de 5de kleedingkaart te doen uit- deelen. Bedoeldte kaart zal aan gansch de bevolking in eenmaal uitgereikt worden in tegenstelling met wat ter gelegenheid der uitreiking van de 4de kaart is moe ten geschieden. Terwijl deze laaste slechts 100 punten telde, zal de 5 de kaart er 200 bevatten. aan den start niet verscheen, men is daar direct aan 't knoeiën gegaan en de ze die langzaam wilde starten werd zoo danig in den steek gelaten dat hij er "t bijltje maar bij neerlegde. Engeland en Amerika laat zich lang zaam «inrijden». In België was men voorstander van het «vliegend vertrek». Men heeft zich- Evenwel zullen slechts de eer6te 100 i zelf toegejuicht om die snelheid. Veel supporters kon men toch niet warm ma ken. Zelfs niet door dat applaus. Ze punten van de nieuwe kaart van de uit deeling af geldig zijn. De laatste 100 punten zullen later geldig verklaard dachten het is voorbarig. Met n'n nïeu- •vorden, ten einde het in omloop zijnde wen auto mag men aan zoo n snelheid lantal punten in overeenstemming te niet bollen of men geraakt sloot, irengen met de hoeveelheid beschikbare extielwaren. I Wie zou er nu gelijk hebben die heet- Deze uitreiking van de 5de Kleeding- gebakerde ministers en enthousiaste sup- Cooperaiieve Vennootschappen voor kaart beinvloedt geenszins de normale porters of die verstandige leiders en die Oorlogsschade 1921 één lot van verrichtingen van het Nationale Hulp- koele suppor'ers die niet naar de onmid I fonds voor de Huishoudelijke Wederuit- delijke successen zagen maar wel naar rusting, waarvan de geldig verklaarde den einduitslag Nu staan we in pan bonnen in omloop mogen gebracht wor- m<;t onzen ministerieelen auto I Wie zal den voor de verdeeling van een zekere ons dépanneeren 1.000.000 f: Op 18 Maart 150e loting der Lie-1 ning met loten 1933 één lot van 50.000 frank en zeventien loten van 25.000 frank; Op 2e Maart 274e loting der 3e Leening met loten van het Verbond der Coöperatieve Vennootschappen voor Oorlogsschade (1923) één lot van 250.000 fr., één lot van 100.000 frank en twee loten van 50,000 frank. Op 25 Maart 169e loting der Lee ning met -loten 1932 één lot van 500.000 frank en elf loten van 25.000 frank. TE BEGEVEN KOLONIALE AMBTEN IN DE RECHTERLIJKE ORDE Er wordt ter kennis van het publiek gebracht dat enkele betrekkingen van gc- rechtsbeambten (griffiers en parketsse cretarissen) in Belgisch-Kongo te bege ven zijn. Aan de koloniale loopbanen in de gerechtelijke orde zijn de volgende voor deden verbonden. 1 Aanvangswedde van 40.000 tot 50.000 fr. be aaibaar op de basis van 1 75 p.c. 2) Twee- en driejaarlijksche statutai re .verhoogingen; 3) duurtetoeslag van 1500 fr. per maand; 4) statutaire gezinsvergoedingen 5) loopbaan van 23 jaar met moge lijkheid er een einde aan te maken tij dens het 16e, 19e of 21e dienstjaar 6) statutair pensioen; 7) huisvesting, reizen geneeskundi ge zorgen ten laste vat. de kolonie. In aanmerking komen enkel de aan vragen der candida'en die aan volgen d.t voorwaarden beantwoorden 1Belg zijn 2) Minstens 21 jaar en hoogstens 35 jaar oud zijn; 3) Zijn middelbare studiën van den hoogeren graad hebben voleind. 4) in België gedurende minstens I jaar een gelijkaardig ambt hebben uitge oefend; 5) van goed gedrag en zeden zijn, en een bewijs van burgertrouw bezitten. De candidaten moeten hun aanvraag vóór 5 Maart 1946 zenden naar het Mi- nis'erie van Koloniën. Koningsplein, 7, te Brussel, onder gesloten omslag met de vermeldnig «gerechtelijke orde». De besprekingen werden gevoerd door den heer Spaak, met het oog op de ka- binetsvorming, hebben spoedig tot een beslissing geleid. En deze is negatief. De liberalen hebben zich tenslotte door den sirenenzang van den heer Spaak niet la ten bekoren. DE VERGADERING VAN DE LIBERALEN Het dagelijksch bestuur van den Na tionalen Raad der Liberale Partij ver gaderde Zaterdagnamiddag te 15 uur onder het voorzitterschap van den h. Heuse. De vergadering, waartoe de pers niet toegelaten was, duurde tot 5,30 uur. He; woord werd gevoerd door talrijke redenaars. Een motie werd eenparig goedgekeurd min drie stemmen. De voor stellen van den h. Spaak tot deelneming aan de regeering werden verworpen om de volgende redenen 1Bekrachtiging van de afkeuring van Liberale Partij door het kiezers korps ingevolge haar vroegere politiek. 2) Zwakheid van een regeering, die over een kleine meerderheid in den Senaat zou beschikken. Het comité gaf zijn bureau tot op dracht een brief aan dhr Spaak op te s.ellen om hem deze beslissing mede te deelen. SPAAK BU DEN PRINS-REGENT Het kabinet van den Prins-Regent deelt mede De prins-regent heeft Zondag den h. Spaak ontvangen, die hem in kennis heeft gesteld van het negatief resultaat der opdrach, waarmede hij belast werd. Op zijn verzoek werd de heer Spaak door den Prins Regent van zijn op dracht ontlast. De Prins-Regent zal tot nieuwe raadplegingen overgaan. De heer Spaak heeft de journalisten Zondag te I 2 u. 45 ontvangen. Hij ver klaarde «Mijn informatieopdracht heeft een negatief resultaat gehad. Het is mij niet bekenr of er morgen iemand met een in- firmatie-opdracht zal worden belast, want de Pirns zal den nooaigen tijd ne men om den toestand onder oogen te zien. Nu de eenvoudige formules on doelmatig zijn gebleken, zullen meer in gewikkelde formules moeien worden ar voren gebracht. Op een vraag naar zijn meening over het achtste punt van het programma der C. V. P. aangaande de volksraadple ging inzake de koningskwestie, ant woordde de minister van Buitenlandsche Zaken dat zulks hem als onmogelijk voorkomt. Beschouwen wij de zaken zooals ze zijn, vsrvolgt de h. Spaak. De C. V. P. zegt wij willen een volksraadpleging, erwijl de anderen er zich tegen verzet ten. Als vergelijk voorstellen er een te houden is geen vergelijk. Trouwens noch de socialisten, noch de communisten, noch de liberalen zouden hiervoor te vin den zijn. rr Op een vraag, in verband met een eventueel samengaan met de C. V. P. antwoordt de h. Spaak: In principe heb ik niets tegen de C. V. P. In de C. !V. P. zijn er die ik best mag, maar er zijn er ook anderen waar ik politiek gesproken, niet veel voor voel. Ik wil wel samenwerken met hen die mij gene gen zijn, maar niet met de anderen. Alvorens de journalisten te verlaten, voegde de h. Spaak er nog aan toe «Een oplossing is nog niet «n het ver schiet. De partijen blijven «in het har nas», de eene tegen de andere. De dag zal verloopen en er zullen geen nieuwe feiten op den voorgrond treden, n DE RAADPLEGINGEN VAN DEN REGENT hoeveelheid textielwaren. LOTENLEENING 1938 89e TREKKING OP 5 MAART 1 lot van 1.000.000 franks reeks dage» I 133049. I 20 loten van 25.000 franks reeksen 101282 I17136 133148 139313 147166 147270 155968 157040 164967 173511 178931 205387 2141 16 238697 257088 266742 276461 276754 278683 280390 I In ieder geval wie, na een ernstige I revisie, onzen ministerieelen auto aan 't bollen krijgt mag niet vergeten zich in het hoofd te hameren «Belgium en ro- In denzelfden gedachten gang kan ik best aannemen dat de Amerikanen zoo traag zijn om nieuwe autos naar Bel gië te sturen. Want menschen die zoo koortszig aangelegd zijn dat ze met een nieuwen auto het en rodage» nie eer biedigen die hebben rap stukken en da's voorzeker geen reklaam voor 'n auto fa brikant. Gelukkig heb ik die Belgische au'o met «Belgium en rodage» eerst pas na de verkiezingen gezien. Dat belooft voor de toekomst. Deze regels zijn 'er óverweging opge dragen aan Van Acker en Spaak en ook aan hunne te vurige supporters, van we- PIERLALA. VERSCHEIDENE PERSONEN ONTVANGEN Het kabinet van den Pirns-Regent deelt mede De Prins-Regent heeft Maandagmor gen ontvangen graaf Carton de Wiart, minister van staat, Paul Struye, advo caat bij het hof van Cassatie, Godding, minister van Koloniën en dr. Marteaux minister van volksgezondheid. De Prins-Regent heeft bovendien Maandagmiddag volgende personalitei ten in audiëntie ontvangen dhr Gillon, minis'er van slaat, dhr Van Overbergh. minister van staat, dhr Soudan, minister van staat, dhr Charles de Visscher, rech ter bij het Permanente Hof van Interna tionale Justitie. Maandagavond werden eveneens dhr De Vleeschauwer, oud-minister en dhr Bus:t, voorzitter van de Belgische Socia listische Partij, door den Prins-Regent ontvangen. TALRIJKE PERSONALITEITEN DOOR DEN PRINS-REGENT ONTVANGEN De Prins-Regent heeft hedenmorgen in audië*ntie ontvangen, dhr Delattre, minister van State. dhr. Devèze, minister van State, dhr Huysmans, minister van Sta'e. dhr. Heyman, minister van State, enI Idhr Lahaut, voorzitter van de Bel gische communistische partij. Dinsdagnamiddag werden achtereen volgens *en Paleize ontvangen Dhr De Schrijver. voorzi"er der C. V. P.; dhr Huart. burgemeester van Namen de ge wezen communistische minister Terfve;

De Gazet van Aalst | 1946 | | pagina 1