DE GAZET VAN HALST IT Het Bloemenhuis ALMA <g> 'v BELGIE-KONGO Langs ongebaande wegen PIERLALA Kattestnaat, 20, Ratst. b„, u „„a,nh.idt^OEPERKENSPAG EN OMSTREKEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Nummer 37 Donderdag 9 Mei 1946 3e Jaargang 1946 1 fr. het Nr. BUREELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. 6de VERVOLG Dit gebouw meet 200 m. in legte op 160 in de breedte. Men zegt dat de gan gen "niet minder dan 1 6 km. zouden be slaan. Meer dan een kwartier kunnen "kunnen we van uit de trein dit onbe schrijfelijk meesterwerk bewonderen. Om 12 uur loopt onze trein het Noords.a.ion van Madrid binnen. In deze omgeving doen nog veel vernielde huizen aan den Spaanschen oorlog den ken. Het Noordstation, is een zeer mooi, maar klein gebouw, onbegrijpelijk klein voor zoo een stad als Madrid. Dit is ie s dal we in heil Spanje opgemerkt hibben dat de stations zoo goed als niets waard zijn. Nergens een hal, nauwelijks van den openbaren weg afgesloten, de tiket- ten worden dan ook niet bij het buiten gaan van he. station afgegeven, maar de controle op den trein zelf, is des te stren ger. Sinds meer dan 2 uur, stonden onze paters ons daar m;i de autobus van hi college af te wachten en brachten ons zoo in een rit naar het college.de Alberto Alquilera, waar ze aan niet minder dan 2000 studenten opleiding geven. Niet enkel humani eiten, maar ook technisch- middelbaar en universitair onderwijs wordt er v.rschaft. Een avondschool is hier aan vastgehecht, zooals dit ook in Gijon he: geval was. Wonder feit, in eenzelfde gebouw een univeristeit en een vakschool samen aan te treffen. Gelukkiglijk mag in Spanje mis gele zen worden tol 2 uur in den namiddag en zoo kon de H. Mis door onze pries ters nog opgedragen worden. Ze werden gediend door kleine studenten van het college die met verbazing naar die ruwe baarden opkeken. Na den namiddag bezoeken alle pa ters de werkelijk zeer mooie stad, onder de leiding van paters en scholastieken. Madrid is een kleine stad met 1.5 mil lioen inwoners, maar alle gebouwen zijn «r zeer hoog en mooi. Prachtige en in drukwekkende gebouwen in de groote straten geven ojjs een grooten indruk van dit Madrid. Eenigen der onzen blijven in het col lege om den Belgischen consul Mr. Cray- ner, op te wachten. Deze gebruikte al zijn invloed en het was werkelijk buitengewoon noodig om ons plaat sen te bekomen voor den trein naar Ca diz. P. Rector stuurde een broeder om d|a biljetten; we werden erg en aange naam verrast, want in plaats van derde klas, zooals tusschen Gijon en Madrid, deed hij ons plaatsen in eerste klas voor behouden. Dezen nacht zullen we dan tenminste eens flink kunnen doorslapen. Ter dezer gelegenheid merken we op dat de prijzen der plaatsen in Spanje buiten gewoon laag zijn, vooral dat wij, zoo als alle priesters en kloosterlingen van dit land voor halven prijs rijden. 24 DECEMBER. Van 10 tot 7 reden en sliepen we in een trek door. Te Cordoba werden we wakker. Zoo ver als het oog reiken kan, zien we en kel olijfboomen in groote boomgaarden. Al is het winter, s aan allen in volle blad, zooals de kurkeiken waarover we vroeger spraken. He: heeft in deze laat ste dagen flink geregend, een eenige ge beurtenis, wat sinds 5 jaar «iet meer ge kend was in Zuid-Spanje. Veel over stroomingen en uitgerukte telefoonpalen (het zijn trouwens maar lange stokken, zonder vorm, en door draden verbon den 1) Sevilla rijden we slechts door, we heb ben een mooi zicht op deze befaamde s'ad. We betreuren dat we zoo snel moe ten gaan. want van alle kanten lachen zwaar beladen oranje- en mandarinen- boompjes ons toe. Alles hangt-hier im mers vol vruchten. Om 13.15 komen we in Puerto de Santa Maria aan. De stad blaker; onder de Zuiderzon, de stad geeft een zeer Zuidersch uitzicht, met haar wit gekalkte huizen. Twee leurdertjes springen naar onzd zwaarste valiezen, we zetten ze op hun OOK OP NAGELS MET KOPPEN MOET MEN KLOPPEN Na een spreekbeurt, een voordracht, een radiorede, eïn tafelrede, een meeting hoofd en ze loodsen ons naar het «col- Qf het lezen van een artikel hoor; men legio Noviciado San Luis Gonzaga» dat dikwijls zeggen (.die houdt geen blad aan het uiteinde van het stadje ligt. voor den mond die zegt de zaken Alhoewel onverwacht, want de tele- zooals ze zijn.,, die durft nogal», gram kwam slechts 's avonds toe, wer- l(CUe dost er geen doekskens aan», dat den we hier met open armen ontvangen. Waren nagels met koppen Na het middagmaal raden de paters ons Voor enkele dagen nog las ik in een aan, een flink dutje te doen om frisch te blad een artikel waardoor aan de heeren zijn voor het nachtofficie. 25 DECEMBER. KERSTMIS. Om 10,30 vergezelden we de Junio ren die verschillende communiteiten wekken, op volksche wijze.In elke slaap zaal wordt er gezongen en de zang ministers enkele interessante vragen ge steld werden; o.a. over het kolossaal le ger amb enaren en bedienden in de mi- gaan nisterieele d-par.ementen; over de nog 1480 betaalde agenten der gelikwideer- de diensten voor de passieve luchtbe- Zaai VYU1U. V.I - 1 1. wordt door tambourins en castagnetten schermmg;ove^ de^ bananen die vroeger onderlijnd. .„.v ksnint hpl flthriP fle SC- ut W1UMO want die reeks vragen loopt de zwarte markt waren dan Oni'iT uur begint he. officie, de ge- de officieele winkels werden afgeleverd; zongen metten, gevolgd metten, gevolgd door de 3 enz. enz. nachtmissen. Heel de communiteit, in «ot het getal 18. witte surplis, zi; in het koor, de kerk is Toen ik nat las dacht «k zoo bij me- vol menschen, maar de middernachtmis zelf: Ja! Als dat alles waar is d 1 krij gen die heeren ministers nogal wat te slikken. Dat zijn nagels met koppen. Gisteren nog hoorde ik een paar ar beidersvrouwen tegen elkaar jeremiaden en de eene zeggen i.Peis nekcer Maria ik ga om een bloemkool en ze vroegen 25 fr. maar ik heb ze geweigerd; werk- menschen kunnen dat niet be.alen... we zitten met een regeering goed voor de rijke menschen. Weerom dacht ik Voila, weeral na gels met koppen En ik kwam daarna Seppen tegen in compagnie van Snuiver. Was me deze laatste aan he gesticuleeren I Op verren afstand zou men gezegd hebben «Nen kandidaat op' een of andere kiezerslijst want na de verkiezingen hebben al die mannen minder praat en minder armen gezwaai. Ik vertelde aan beide mannen al wat ,ik hierboven heb geschreven. Snuiver antwoordde nog met meer vuur «Voi la Seppen, heb ik u daar niet hetzelfde gezegd I i. «Maar» voegde Snuiver er bij, dat alles jnoet bekend gemaakt worden Nu toch ber. 1c met Snuiver niet ak koord. He: moet bekend gemaakt worden Och kom. ieder mensch praat er over de arbeiders gaan niet akkoord met den loonstop; dc producen en voelen zich in niets plichtig; de détaillanten meenen dat de prijzen maar juist rendeerend ge noeg zijn en kazakken op de prijzenpo litiekde gepensioneerden en kleine ren teniers vreezen den val van den frank Iedereen weet er het zijne over en ieder- n geeft nagels met koppen. Maar ik herhaal den titel van dezen Pierlala Op nagels met koppen moet men ook kloppen 1 En wie zal er op kloppen opdat ze er in geraken Het is niet de man van de straat die ze er in kloppen zal of kan. Men voelt zoo stilaan dat de men schen me bekend maken» alleen niet meer tevreden zijn en nog min me: aan klagen» alleen. Zijn er nu toch geen leiders meer te vinden die de hoofden en ook hun ver stand eens bij elkaar steken en leggen om te zien of er niet kan GEHANDELD worden Wanneer maa regelen en besluiten niet d;ugen waarom geen tegenvoorstellen d:e beter zijn. zelfs wanneer men geen kans zie da ze aangenomen worden Moest men tot het volk komen niet met aanklachten maar met daden; wan- De vaten liggen gerangschikt per jaar; neer men zou kunnen mededeelen dat door gedurige mengeling word, steed^ hebben we gedaan, zoo iets hebben we dezelfde hoedanigheid van wijn beko- voorges eld en er den noodigen uitleg men. aan toevoegen dan ten minste zou men Een tiende jonge wijn wordt bij de weten dat er iets GEDAAN wordt, oude vaten gevoegd; om die oudheid j Zoo kan men verschillende feiten onbetwistbaar e maken wordt nooit het aanklagen en aan de kaak stellen. Dan stof van d: vaten genomen. Zoo moch- zeggen de menschen: da's toch schanda len we in de sacristie binnendringen. |,R dat zoo iets gebeurt Ondertusschen waar de eers e wijnen der firma eerbie- blijven de aangeklaagde feiten en mis- dig bewaard worden, en de laag stof bru ken voor: bestaan en opgelost is er d:s te dikker de vatten bedekte. Naast dc niets. kathedralen bestaan er ook on zettend Ik begin stilaan te denken dat de hee- groote citernen waar de cognac onder ren ministers er waarlijk plezier aan be den grond bewaard, rechtstreeksch m de leven wanneer ze al die aanklachten in flesschen getapt wordt. blok letters te lezen krijgen in onze pers t Vervolgt.) daar ze bij ondervinding weten dat het begint om 12,30 uur, omda het officie niet tijdig eindigde. De mis draagt zeer sterk dit karak eristieke van Spanje, niet ce smaken voor Noorderlingen, wij moesten ons best doen om ernstig te blij ven bij al die meerstemmige zangen, die af en toe, voor ons. in kermisdansen ontaarden, maar bij de Spaansche paters in de hoogste gunste staan. We werden naderhand zeer dikwijls over die zangen ondervraagt en telkens hebben we ont wijkend moeten antwoorden. Aan de zijaltaren lezen, gedurende de middernachtmis aan het hoogaltaar, on ze priesters hun 3 heilige Missen. Hun verschijning in de kerk wekt algemeene verbazing omwillen van hun, voor Span je, lange baarden. Na het officie stroomt heel de kerk naar he. hoofdaltaar om de voeten van het Kindje Jezus te kussen. Veel minder talrijk was de menigte die onder de H. Mis tot de heilige Tafel na derde. Na een straf cognacje uit de streek gingen we naar bedjepluim. We waren zeer verbaasd dat er met Kerstdag zelf, 's morgens geen hoogmis meer was en dat er 's avonds 7»c goed als geen Lof plaats greep. Overdag gin gen we onze wenschen aan P. Rector aanbieden. Deze beantwoorde onze wen schen niet alleen met woorden maar me talrijke lekkernijen en tenslotte ook met eenige vrome prentjes. 's Namiddags rijden we met voorhis torische vigilanten, ge.rokken door graat magere paarden en een muilezel naar de villa van het college. Dit buitengoed, prach ig op den boord van den Oceaan gelegen, dient tegelijk als derde jaar en als retraitehuis. We maken een prachtige wandeling naast de klotsende golven van den oceaan, bewonderen het heerlijk gezicht op Cadiz en Rota, en maken voor het eerst kennis met een paar cameleond, die hun best doen om zich aan te passen aan he: zwart van den hoed waar we die lieve diertjes op geexposeerd hebben. 26 DECEMBER. Rond I 1 uur trekken we op, om de wijn- en cognackelders van de firma Os borne, Terry en de flesschen fabriek van Cabellero te bezoeken. De wijnkelders lijken op kathedralen, omwille van hun beukvormigen bouw, waarin de groote wijn en cognacvaten 500 li er in elk gerangschikt staan in rijen van 3 of 4 boven elkaar. Elk ekelder is meer dan 20 millioen pesetas (4 fr. I peseta) waard. Een leeg vat. in Amtrikaanschen eik, komt op 500 pesetas. DE UITSPRAAK IN DE ZAAK BREENDONK Zestien beklaagden worden ter dood veroordeeld. Baele, Van Hul, Cuyt en Vandermeirsch worden tot levenslange hechtenis verwezen. Amelinck wordt tot 20 jaar buitengewone hechtenis en Schmand: tot 15 jaar gewone hechtenis veroordeeld. Beklaagde Van Borm wordt vrijge sproken. Deze beslissing wordt op luidruchtig handgeklap onthaald. De zestien ter dood veroordeelden zijn Wijss, De Saffel, Pellemans, Van Nek. Brusselaers, Raes. Van de Voorde, Van Praet, Carleer, Obler. Lewin, Her mans, Vermeulen, De Bodt en De Vos, deze laatste twee bij verstek. De Staat, burgerlijke partij, bekomt 5 millioen schadeloosstelling, gezamenlijk te betalen door alle beklaagden. De eischen van de weduwen en wee zen, die zich burgerlijke partij gesteld hadden, worden ingewilligd. DE RAVITAILLEERING Di periode van groote melkproductie is aangebroken. Groo e hoeveelheden afgeroomde melk zijn ter beschikking van de bevolking. Er word: dringend beroep gedaan op de verbruikers opdat zij van hun leveran cier. melkventer, detaillant enz. eischcn. regelmatig in afgeroomde melk bevoor raad U worden en wel tegen den offi- cieelen prijs, 't zij maximum Rauwe afgeroomde melk prijs te be talen aan melkveehouder door verbrui ker. op hoeve, per liter fr. 1.30. Prijs te betalen door verbruiker aan veehouder-venter voor ten huize bes'elde melk, per liter fr. 1.65. Gepas euriscerde afgeroomde melk en gepasteuriseerde kunstmatig verzuurde melk, los of in kruiken prijs te betalen door verbruiker in winkels, per liter fr. 1.95. Prijs te b;'alen bij levering ten huize van verbruiker, per liter fr. 2.10. 400.000 AMERIKAANSCHE MIJNWERKERS STAKEN EEN RAMP VOOR DE WERELD Een verslag van het Bur:au voor de oorlogsmobilisatie en de reconversie, .dat aan president Truman is gericht stelt de staking der 400.000 Amerikaansche mijnwerkers, die thans 34 dagen aan de gang is, als een «nationale ramp voor. Het verslag verklaart nader dat «de fa brieken in het ganschc land tengevolge van de staking der arbeiders in de ko lenmijnen gesloten worden en noch'ans geeft het Amcrikaansche volk zich nau welijks rekenschap van den ernst van dezen toestand. «De gevolgen van de staking zullen weldra den economischen toes'and van het land beïnvloeden en er zullen maan den noodig zijn om de schade te herstel len die aan den vooruitgang van de re conversie is toegebracht »- Het rappor; meldt eveneens dat de re serve voorraden der regeering ernstig zijn aangesproken en voegt er aan toe «Zoo aan alle aanvragen om s'eenkolen moest worden voldaan, zouden de reserve- voorraden in 36 uren uitgepu zijn. Het vestigt er de aandacht op dat de gevolgen der staking zich nie tot de Vereenigd- Sta'cn beperken, doch zich tot de met hongersnood bedreigde we-' reld uits'rekken. «Zoo de s aking tot na 15 Mei voort duurt. zullen d fabrieken voor verpak- kingsma'eriaal b stemd voor de indus trie van verduurzaamde levensmiddelen hun activiteit in de komende dagen in belangrijke ma'e moeten beperken zoo beslui het verslag. Dhr Charles Ross. perssecretaris van den ProéfeLnt, heeft verklaard dat pre sident Truman de publicatie van dit rap por verlangd, opdat het publiek volle dig over den toestand zal worden inge licht. daarbij toch blijft. Oh ik weet wel da: men met ruiten breken niets opbouwd maar wtl ver brijzeld. Doch ik weet toch ook dat men van ruitenbrekers bang is Maar... kan men niet opbouwen zon der ruiten te breken 1 Wanneer het met waardigheid, kalm te en gezond verstand niet gaat. wan neer het me: opbouwende oppositie niet van stapel loopt, dan kan het oogenblik wel aangebroktn zijn da! er moet gepro beerd met hardheid. He moge dan gaan hard tegen hard. Zien we niet dat de politiek van laat ze begaan en ze zul len hun eigen dood teekenen nie de politiek is die uitslagen boekt 7 I PIERLALA. HET BROODRANTSOEN OP 350 GR. TERUGGEBRACHT Zaterdagvoormiddag ontving dhr Lal man, Minister van Bevoorrading de af gevaardigden van de pers. Hij vestigde vooreerst de aandacht op de zeer ernsti ge moeilijkheden van de ravi ailleering in zake broodgranen, vooral tijdens de drie eerstkomende maanden. Onze be voorrading hangt in de eerste plaats af van de mogelijkheden en de welwillend heid van de Vereenigde Staten. In he: buitenland wordt vooral gewag gemaakt van het Belgische broodrantsoen, da: 400 gr. bedraagt ten overstaan van het rantsoen in de Vereenigde Stillen en in Engeland. Hier wordt het brood niet gerantsoeneerd. Gezien de vele bijko mende produk en overschrijdt het ge middeld gebruik de 250 gr. niet. Er wordt dikwijls uit het oog verlo ren dat he brood meer dan 50 t-h. uit maakt van ons basisrantsoen. Anderzijds wordt de toestand in Bel- gi; getoïts aan de uitstallingen van fruit en groentenhandelaars. van suiker- en pasteibakkers. Twee doeleinden moe:en nag.'streefd worden Hei gebruik van broodgranen vermin deren en een guns ig klimaat scheppen in het buitenland tegenover den werkelij- ken toestand van de Belgische bevoor rading. STRENGE MAATREGELEN WORDEN VOORZIEN Te dien einde worden verscheidene strenge maatregelen voorzien 1He: broodrantsoen wordt op 350 gr. teruggebracht; nochtans worden aanvullende zegels voorzien voor werk lieden en bedienden 2. De v.-rkoop van bloem 'egen zegels wordt verboden 3. De spijshuizen zullen een dag per week geen brood mogen afleveren. De andere dagen is het ten s'rengsie ver boden brood te geven zonder zegels 4. Pastcigebakken, vervaardigd met versche melk, room. boter of ver se he eiren worden ten s'rengste verbo den 5 Slechts van s Zaterdags 's mor gens tot Zondags. 13 u. worden alle pasteigebakken, ui genomen die vermeld onder n. 4 toegelaten. Op dez; dagen worden Fransch brood, broodjes, sand- ches en mastellen toegelaten. Worden alle dagen toegelaten bau- lus' fruittaarten. vlaa taarten, beschuiten, confituur aarten en wafels. Minister Lalmand deelde mede dat de ze maatregel getroffen werden in over eenkomst met dc bedrijfsorganisaties. De er;redingen zullen streng gestraft wor den. vooreerst door sluiting van 6 maand en zoo dit niet geldt door een sluiting van 6 dagen op dé week. Verder wordt de aandacht er op ge trokken da- de verkoop van suiker en pasteiwaren verboden is op de openba ren weg. in drankhuizen, kruidenierswin kels. enz... Ook op de samenstelling van ijsroom zal strenge controle gehouden worden. Tenslotte kon de Minis'er toch één go-d nieuwes aankondigen. Het boter- rantsoen zal van de Ie rantaoeneering*- periode af verhoogd worden. Het huidi ge ran soen verzekerde dhr Lalmand. za, tenmins e verdubb:ld worden. BEDIENDEN WAAR zijt gij gemutualiseerd In een CHRISTELIJKE ORGANI SATIE Zijt U. waar U aangesloten zijt. met uw volle overtuiging en instemming. NEEN Neem dan de gelegenheid te baat welke U thans geboden wordt, door de We:, oni over te gaan naar de Chrise- lijke ORGANISATIE UWER KEUZE, de MUTUALITEIT VAN DF. I ANDF.- LIJKE BEDIENDE CENTRALE, de eenige specifieke bedienden organisatie in het Vlaamsche land, w. Ike de bedien den op Chris'elijke grondslag, en uitslui tend de bedienden, organiseert. Zij* werd opgericht en s'eeds bes'uurd door bedienden. Zij is dus ook alleen in staa\ volledig uwe nooden te begrij pen en uwe specifieke bedienden belan gen. te verdedigen en te behartigen. Aarzel dus niet langer. U hebt slechts enkele dagen tijd. Vraag inlichtingen aan Leo Calloens, Erembodegemstraat. 29. Aalst. DE WERLOOSHEID DAALT NOG STEEDS Over de week van 21 April tof 27 April 1946 was de daggemiddeldé van de gecontroleerde werkloofeen 65.300 :eg.-nover 68:807 de vorige w«e*k. dit is een vermindering van 3.507 werkloo- zen of 5.10 0/0. LID VAfl f-'LEUROP cn tevens ter gelegenheid zijner HEROPENING. DE RIJKSTE. MEEST GEVARIEERDE en GOEDKOOPSTE KEUS van Pracht Snijbloemen en Potplanten. Ingang vrij- Bestelling ten huize Telefonische bestellingen worden aanvaard. AALST 1122

De Gazet van Aalst | 1946 | | pagina 1