Waarheen Zondag 26 Oktober a.s-? Arrondissementeel Congres van de C. V. P. te Brussel PIERLALA DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN herschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week, Nummer 85 Donderdag 23 Oktober 1947 (BURELEN r: Kerkstraat 9, (Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. 881,72. - 4e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Het arrondissementeel Congres van de C.VJ.P.-Brussel, dat Zaterdag be gonnen was, werd Zondag voortgezet. De Vlaamse en Waalse vleugels kwa- frnen 's namiddags in algemene vergade ring in de zaal Pletincks raat bijeen. Naast de personaliteiten in de zaal hebben op het podiutffl£>laats genomen: staatsminister Frans Van Cauwelaer .voorzitter van de Kamer, miniser Paul fitruyen, de hh. Stockmans en de Grun Pe, secretarissen en de h. Neybergh, burgemees.er van Jette. DE H. VAN HEMELRYCK TOT VOORZITTER VERKOZEN Deze laaste maakt, nadat 3e t^jui- chingen aan he adres van staatsmnis- ter Van Cauwelaert en minister Struyen ui gestorven zijn. de uilslagen bekend ivan de verkiezing van de nieuwe arron- 'dissementele voorzitter. De h. Van Hemelrijck wordt verko zen met I 15 stemmen op circa I50. DE UITEENZETTING VAN MINISTER STRUYE Het is de h. Paul Struye, Minister van Jus'i.ie die het eerst aan 't woord komt. In het Nederlands wenst hij de nieuwe Voorzit er geluk, waarna hij in het Frans zijn ui'eenzetting aanva'. De minister wijst er op dat er niet al leen in on3 land malaise, crisU en mis- Icvredenheid heerst. In andere landen zijn de materiële en morele ruines heel wat hoger opgestapeld. Belgie alleen kan niet ontsnappen aan de gevol; van een oorlog. Vervolgens onderzoekt spreker de Verwezenlijking van de regering, die 7 jnaanden geleden samengesteld werd. HET SCHERPSTE PROLBEEM Op het politiek plan, aldus spreker, is het nog seeds de koningskwestie, die de C. V. P. het scherpst tegenover zijn bondgenoten in de regering ops'elt. De huidige regering heeft erkend dat Ide kwestie niet opgelost was. DE ANDERE VRAAGSTUKKEN In verband met hoë vrouwenstem- Techt verklaart spreker, dat dit recht een feit zal ziin op he einde van dit jaar of in het begin van hel volgende. Langdurig weidt de Miniser dan uit over economische en financiële proble men en hij heeft hierbij een bijzonder word van lof voor de heer Eyskens, Minister van Financiën. DE REPRESSIE De Minister heeft het eerst over de te genstrijdige kritiek, waarvan hij inzake vrijlating van delinquen en, het voor werp is. Spreker erkent dat dc eerst© vonnis sen te streng waren. Bij de vrijlating worden me-, prioriteit de gevallen on derzocht van diegenen, die reeds de Jwee derden van hun straf uitgeboet hebben, nik verzet mij ten zeerste tegen de beweringen als zouden de gro e col laborateurs meer dan de lampisten van de invrijheidstellingen profiteren. De Minis er verdedigt dan het prin cipe van deze conditionnele invrijheid- S'ellingen. Ten slotte snijdt de h. Struye de inter nationale problemen aan, waarbij hij wijst op de grote hoop, die het Mars hall-plan aan Europa brengt DE TOESPRAAK VAN STAATSMINISTER VAN CAUWELAERT ZEER GEVATTE OPMERKINGEN OVER DE REPRESSIE Inzakd repressie houdt spreker Staatsminis er Van Cauwelaert hul digt eerst Minister S ruye en vangt dan zijn uiteenzetting aan. He. is gebleken dat de malaise in d® C. V. P. een zser oppervlakkig ver schijnsel is, zegt de voorzitter der Ka mer, inleidend. «De C.V.P. verricht beer werk in de regering dan in de oppositie verklaart spreker en hij haalt hiervan alrijke voorbeelden aan. «DE C.V.P. BLIJFT TROUW AAN GRONDWET EN KONING. De C.V.P. blijft trouw aan de Koning, aan de verbintenissen, die wij vóór, tijdens cn na de verkiezingen aan gegaan hebben. Men heeft aart de C.V.P. geen enkel verwijt te doen omtren nalatigheid of ontrouw in dit vraagstuk. He ligt niet in onze macht, de verbanningswet op te heffen. Wij hopen, da het onrecht, de. Ko ning aangedaan, weldra zal hersteld worden. Op ons mag men te dezer za ke, beslist rekt aan Miniser Struye te huldigen om de positie, die hij ingenomen heeft in dit netelig vraagsuk, Men kan echter niet ontkennen, dal de wijze waarop de repressie heeft plaats gehad, een element van onbe haaglijkheid vormt. Wij willen niets afdoen aan het prestige van onze recht banken, alhoewel men van mening kan zijn dat de militaire rechtbanken niel aangewezen zijn, om over politieke de lieten te oordelen. Dat is echter alles bijkomstig. Zij die de maatstaven van de repres sie aangaven zijn meer verantwoorde lijk, en dat zijn de voorgaande regerin gen. Spreker gispt in dit verband o.m. De toepassing van het wetsbesluit van l 9 I 8 inzake administratieve epuratie, de misbruiken bij de voorlopige aan houdingen; de zeer willekeurige toepas singen van de schadevergoedingen, die soms op een spoliatie van het eigen domsrecht neerkwamen. Hier is nog een taak weggelegd voor Minister Stuye, be sluit spreker. DE TERING NAAR DE NERING Inzake de economische politiek ver klaart Staatsminister Van Cauwelaert «spaarzaamheid, zuinigheid.» kortom de «lering naar de nering houden dat al les is geboden. Sprekende over de hervormingen op sociaal en economisch gebied, «Wij zijn de partij, die hierbij steeds bezorgd ge weest is om het welzijn van allen Een zeker dirigisme van de Staat zal nodig blijken in de komende tijden. Dat dirigisme willen we steeds steunen. Er is echter een ander dirigisme dat de Staat zou willen aanzetten tot bemoei zucht. Daaraan moet een einde komen,men dat vergeten I I opdat er meer klaarheid kome in onze economische en sociale politiek. ONDERMIJNING VAN HET VRIJ ONDERWIJS Op onderwijsgebied mag gerekend worden op de onverzettelijkheid van de C. V. P. Ik meen nochtans mogen te wijzen op het feit da' door het bevoegde departement t.o.v. ons vrij onderwijs niet gehandeld wordt met de nodige fairheid die wij mogen verwachten. Niet alleen in het technisch onderwijs maar ook in de middelbare scholen on dervinden wij dat er een zekere onder mijning van het gezag en de degelijk heid van ons vrij onderwijs plaats grijpt en dit door handelingen van het Minis terie van Openbaar Ónderwijs. Het ogenblik is gekomen om een ze kere waakzaamheid inzake het vrij on derwijs aan de dag te leggen. Indien men een schoolstrijd wil ontketenen moet men van de andere zijde niet meer rekenen op de C. V. P. Boven de mate riele belangen s ellen wij geestelijke en morele. (Toejuichingen). HET COMMUNISTISCH GEVAAR he' ER WAS EENS. I- Er was eens oorlogsgevaar. Dat ge vaar werd groter en gTo er. Tussen en kele landen brak de strijd los. Toen leeft er in een klein landje een koning en de koning van dat kleine land predik e. samen met v.ridere vredelieven de vorsten, onzijdigheid aan en spande pogingen in opdat de landengeschillen zonder de wapens zorden beslecht wor den. De koning van dat kleine Jandje wordt hierdoor een groot-koning. Ieder een loofde zijn houding en zijn pogen. Helaas, men geeft geen gehoor en de strijd woedde voor;. Zelfs zal men de neutraliteit der bui ten het geschil blijvende landen niet eer biedigen. Woeste overweldigers rukkerj ook het kleine land van die grote ko ning binnen. Aan het hoofd van zijn Ie-» ger bied» die koning weerstand. Een rechtvaardige maar. ongelijke strijcj breekt los tegen een gewe'enloos chtig overweldiger. Gans het kleine land wordt overrompeld. De ko ning heeft 3e eer van zijn land en zijn leger gered. Als koning voelde hij zich verantwoordelijk tegenover ai cie bur gers van zijn landeken; verantwoorde lijk tegenover zwakke vrouwen, onbe holpen ouderlingen «n schreiende kind©" ren. Hij luisterde alleen nog naar zijn Vaderhart, zijn plicht,- zijn geweten. Waar allen ontzenuwd Staan, heeft hij het hoofd kalm en begaat de misdaad niet. door een hopeloze en waanzinnige strijd, duizenden van zijn landgeno ei te laten doden. Onvoorwaardelijk wordt de s rijd gestaakt.de koning blijft bij zijn volk en zal a;wachten wat den overweldiger doen zal. De reeds zo geliefde. Vorst stijg; in achting en sympa hie Bij groot en klein, bij rijk en arm. Ander< landen benijden die liefde en sympathii Gevierd en er kend wordt die gbSi». ais r.en ied der en vader van miljoenen. Nooit zal ALLL AALSTENAARS nomen deel aan th chiale Kristus-Koninghuide der stad Aalst oj rock'® grootse ïnterparo- de Sint Jozetspa- Alle Aalstenaars zijn immers gedoopt, hebben aan Christus Liefde en Trouw gezworen op den dag van hun plechtige li- Communie, toen zij alsdan na twee jaar voorbereiding en onder richting hun doopgeloften vrijwillig hernieuwd hebben. Indien slechts ieder gezin zich deed vertegenwoordigen, dan wordt het een triomf zonder weerga En Christus heeft recht op dien triomf. Al wat we bezitten aan echte, ware beschaving, aan ech telijk. huiselijk geluk, aan naastenliefde, hoogschatting en waar dering van den evenmens, aan vroomheid en zielsgeluk danken we Christus... Zij. die niet bidden, leven onbewust van den over vloed en de vruchten van het Christendom en van een maatschap pij op kristelijke grondslagen gebouwd, Christus Koning moet een zonnedag, een hoogdag worden voor gans het diep "gelovig Aalst. Wij zelf hebben behoefte aan zulke hoogdagen, om in et nieuwen moed den kamp van het leven verder te strijden voor Christus Koning, dien we niet kunnen missen. Verschillende grote staats lieden uit verschillende landen zijn het erover eens dat alleen een moedige en intensieve beleving van het Christendom de mens heid nog kan redden en wat meer is, een weergaloos tijdperk van wereldvrede en welstand zou inluiden... Aldus president Tru man (V. St.), Crips (Eng.), De Gaulle (Fr.), Kristen Mannen en Vrouwen van Aalst,toont dat ge een scherp oog hebt voor de noden van uwen tijd, weest geen toeschouwers, maar beantwoordt aktief den oproep van den Paus, die U toe roept Gedoopten, bouwt het Christus Koningsfeest tot een mach tige OPENBARE hulde uit cd draagt aldus het uwe bij om de kus ten beginselen ook in het openbaar leven te doen zegevieren. Lezer(es), wat is uw antwoord Soldaten van Christus ont breken niet op het «appel», vooral niet op zijn Koninklijke naam- en feestdag .1 Ouders, geeft het voorbeeld en neemt zelf deel aan den Hulden- optocht der volwassenen, en laat uw kinderen deelnemen aan den Jeugdoptocht. De volwassenen der verschillende paro chiën vergaderen op het kerkplein van hun parochie, de jeugd groepen integendeel op de Grote Markt. Zie nadere richtlijnen en feestwijzer in het Stadsnieuws Er komt kentering in den s rijd. Be vriende slrijdkrachën samen met een deel der manschappen van die koning jagen de overweldigers uit het kleine land. Er word; gejubeld, gefeest. Mil joenen zijn bevrijd en onder den jubel van die miljoenen zijn er duizende die kunnen jubelen omdat zij hun leven aan hun Vorst te danken hebben. Helaas, naast véle betreurde slachtof-, fers van den oorlog, was er één grote afwezige. Hij die ontbrak was die ge vierde en beminde vorst. Duizenden ju belden, maar bij duizenden on'breck» iets aan de feeststemming. Er knaagt on rust aan het hart: Leefde hun konin:_ nog Zou de ontvoerde koning ook bevrijd worden Wanneer En.. meer zijn terugkomst gevierd Dan... Oh dan i gend doodsgevaar. De hemel allten kaïy helpen... God is almachtig. God is rech vaardig. God is goed. Hem zal men bidden. Hem zal men smeken om redding, om erbarmen. Nooit zal meij Hem nog vergeten wanneer hij, de Ko ning der koningen, bevrijding en red ding brengt. Bevrijdiitg en redding kom'. F.r is noeg geboet en gebeden. De zenuwen ontspannen, men viert feesMen dankt en huldigt de Koning der koningen. Meer dan üen duizend mensen huldi gen cn danken Kristus-Koning in het openbaar te Aals op den laasten Zon dag van October in het jaar 1944, fees van Kristus-Koning. Men vindt het billijk., men moet dankbaar blijven en telken jare zal men op zijn feest, de Ko ning der koningi een groo se en open- Tenslot.'e lieeft spreker het o communistisch gevaar. De opboi de vrede maakt weinig vorderingen. De spanning tussen Rusland^ en de U.S.A. levert een zeker gevaar op. De commu nistische uitbreiding en propaganda zijn een andere bedreiging. Wij moeten aan sluiting zoeken bij andere landen zodat een gemeenschappelijke verdediging mogelijk gemaakt worde. Wij moeten het communisme niet al leen als buitenlandse mach bestrijden, maar ook in het binnenland. Dit uur geen uur van rust. maar een uur van strijd, opdat het volk van ons land n\e< zou vergiftigd worden door verkeerd^ ideeëh. De communisten zijn overal: in onze administratie, in ons leger. misschii ook in onze veiligheidspolitie. De communisten hebben nergens iets prijsgegeven van hun marxistische leer. Hel communisme is en blijft een gevaar, n element van ontbinding in het open- iar leven. Van alle C. V. P.-ers verlangen wij dat zij zouden worden de ui bouwers van een machtige partij. S aa sminister Van Cauwelaert be sluit aldus zijn merkwaardige uiteenzet» ing, die in het Nederlands gchoudeq werd. Een storm van toejuichingen barst in de zaal los. Tol slo weerklonk de Brabangonne. Die koning leefde die koning wordt bevrijd Nu is alles in orde Hij zal in triomph afgehaald en gevierd worden Weeral helaas - De terugkeer komt niet. Er wordt gefluis erd... Men hoort ver dachte geruchten... laster... hij zou nie i'erugkeren.., hij is geen redder... hij is een verrader... Men is verontwaardigd. Men protesteert... hij moet terugkeren... Toch komt hij nie Men zwijgt... men schijnt te berusten... te vergeen. Ondank win het op dankbaarheid. Men is be vrijd... de oorlog is ten einde... de fa milies opnieuw vereenigd... Men heeft geen beschermer, geen redder, geen vaj der meer nodig 1! IL gevaar voor oorlog. Dat t de strijd breekt los tus- :n. Toen wordt het volk van een klein land angstig, «da volk voelt zich on machtig tegenover he dreigend gevaar. De hemel alleen kan helpen. Het geloof, he sluimerend geloof wordt wakker. Men loogt bij duizendtallen er beê- aar Men smeekt en bidt. Maar... God, de Scheppre, schiep d© mens met verstand cn vrije wil. Zij die het lo der volkeren in handen hebben ;ebruiken dat verstand en die vrijë wil naar eigen goeddenken en eigen goes ting. Onschuldigen worden overrom peld, gemarteld gedood. Vier jaren lang I ook dat klein landeken lijden erf bloeden onder dc terreur van een gewe-1 enloze overweldiger. Onmachtig staan de mensen tegenover dat immcj; drci-l bare dankhulde brengen. Sedertdien heeft men woord gehou- houden; in 1945 en 1496 heeft Aals de Koning der koningen gehuldigd. Helaas, niet meer met meer dan tien duizend... Men heeft vergeen... het gevaar is geweken, men kan God missen... On dank heeft het gehaald op dankbaar heid. Duizenden bleven trouw, duizen den werden ontrouw. Zondag a. s. is het an Kristus-Koning. Zondag a.s. huldig weerom in het koningen, de heid. Hoeveel dankbaren tellen :cral het fees en dankt Aalst penbaar de Koning der Redder der hele mens- Er is nog geen vrede, er is nog oor logsgevaar. er is nog onrus Nog ge bruiken leiders van wereldmachten ver stand naar eigen goeddenken en vrijë wil naar eigen goesting. Wie kan verstand en wil verlich en en sterken Wie kan de wereld vredeswegen op sturen z Wie kan vrede, rust en orde op de ■ereld hers ellen De almachtige God, hij alleen kan dat Maar... zal Hij Ja. Hij zal, wanneer de mensen die macht erkennen, hun wil richten naai zijn wil, en in boe e en vertrouwend ge bed zijn hulp, in nederige onderwer ping, inroepen. Zondag a.s. wordt het geloof. hei rlrouwen en de dankbaarheid, van de Aalsersche bevolking gemeten. Wie oprecht vrede wil en wie op recht dankbaar is viert openlijk hel Kris us-Koning feest l PIERLALA. DE GEMEENTEVERKIE ZINGEN IN FRANKRIJK DE GAULLE AAN DE LEIDING IN DE BELANGRIJKSTE STEDEN De zegepraal van de Gaulle's R.P.F. bij de gemeen everkiezing:n van Zon dag. schijnt de woede der communisten, die hierdoor de grootse nederlaag in Europa lijden seder het einde-van dc orlog, ten top te hebben gedreven. Na hun gedeeltelijke mislukking bij de ransportstaking, waarbij zij op de on« wrikbare houding van de regering zijn gestuit, zou het niemand verwonderen, indien zij thans »ot de uiterste middelen hun toevlucht namen, om hun fel ge slonken prestige te redden in de ogen hunner fana iekste volgelingen. De Franse regering stuurde dan ook reeds Maandagmorgen in aller ijl troe pen naar Parijs. De door de communis ten beheerse vakbonden hebben op nieuw gedreigd me een algemene sla king ingevolge de overwinning van ge- aal de Gaulle in de gemeenteverkie zingen. Uit betrouwbare bron wordt verno men, da de minister van Oorlog, Paul Caste-Flore!, troepen had gealerteerd die in he Zuiden van Frankrijk gekan- tonneerd zijn. De troepen moesten Maandagavond in Parijs toekomen, ;en einde het hoofd te bieden aan eventuele wanordelijkheden ingevolge de mislukking van de com munisten, om tijdens de verkiezingen nog gro ere controle over het land te winnen. Naar verluid werden sommige troe pen Maandagmorgen naar Parijs over gebracht en andere troepen kregen be vel Parijs in de loop van de avond lo bereiken. Zij werden geconcen reerd op zgn. veiligheidspunlen rond Parijs, waaronder het Bois de Boulogne, In ge-, val van onlusten dienen zij de stadspo-' li ic en de mobiele garde te steunen, die verleden weck werd gemobiliseerd bij het uitbreken van de staking onder de transpor arbeiders. STEEDS GROTERE TRIOMF DER R. P. F. Naarma'e de telling van de stembrie ven vorder komt het succes van de R- P. F. te Parijs meer en meet tot ui ing. Thans s aat het reeds vast dat de R.P.F te Parijs. Bordeaux. S raatsburg, Nantes, en Algiers de vols rekte meerderheid heeft, terwijl zij aan de leiding staat te Marseille. Dyon. Rijsel, Nancy, Rennes Grenoble. Kensche send is wel het feit. da de R. P. F. mooie resultaten heeft bereikt talrijke Parijse voorseden. waar de communisten seeds onbelwis de mees; ters waren Di vall voornamelijk op te Boulogne. Billancourt, Coufbevoie, Ba- gnolet. Bobigny, Bondy. Gennevilliers, Kremlin-Bicèire, Les Lilas, Moivrcuit, St-Denis. enz. enz RIJSEL R. P. F. 19 zetels; Socialis ten 9; communis en 6; M.R.P. 3. Het meest kenschetsende fei van de gemeen evtrkiezir.gen in Noord-Frank- Zie vervolg derde blad z.

De Gazet van Aalst | 1947 | | pagina 1