BE GAZET VAN AALST 1947 sterft - 1948 wordt geboren! PIERLALA EN OMSTREKEN Kerschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week, Nummer 104 Zondag 28 December 1947 BURELEN Kerkstraat 9, Aa 1st. Telei.n. 114. P. C. n. 891, <2. - 4e Jaarg. 1,25 fr- t Mt Volkse Opvoedkunde (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) NIEUWJAAR HET FAMILIEFEEST BIJ UITSTEKENDHEID... Kerstdag... Nieuwjaar, en zoveel an- Uere kerkelijke en burgerlijke feesten, zijn als MIJLPALEN in ons leven... m Ihet leven van arm en rijk, van zieke en gezonde, van burger en van werkman, ,Van iedereen... Dat dachten wij zo als we bij onze oude en jonge schrijvers eens overlazen en terug genoten wat zij 'de dichters, de schrijvers, de schilders, de musici... er over schreven, schilder den, musiceerden... En we dachten aan Guido Gezelle, de vrome priester-dich ter, aan Fonske Van de Maele, de ne derige, eenvoudige werkman-dichter, aan Valerius. De Saedeleer, de dichter met hel penseel, de Breughel van het Iheer'lijke Kerstmis- en Nieuwjaarland schap, aan het heerlijke lied, dat 't ou de jaar aan 't nieuwe knoopt, kleuren klankvol, stijlvol en naar het leven, ro mantisch, en toch levens-echt... Luistert hoe Guido Gezelle, t oude, naar zijn einde voortsukkelende jaar, dit versje, opdraagt 't Jaar is ziek, 't sukkelt op zijn laatste voeten, 6tuipende, en zal sterven moeten... eer veel tijd zijn 't oude jaar wij. weerom kwijt... En een andere dichter zegt op fcijn eigen manier «vaarwel» aan 't. ou de jaar en meteen biedt hij <t t nieuwe zijn beste Zo kort was weer 't voorbije jaar, vol klein geluk en stille pijn, En 't nieuwe lacht weer zonneklaar, Al is er licht veel gulden schijn... Als MIJLPALEN staan deze perio des van Nieuwjaar, Pasen, Kermis, Al lerheiligen, Allerzielen, Kerstmis... en meer andere nog in ons leven, in het leven van ieder onder ons... in het le ven van het GEZIN, van de FAMILIE, in het KERKELIJK LEVEN in het GE MEENSCHAPSLEVEN., Zowel de ouders als de kinderen, de school, de maatschappij, de samenle ving, de ganse gemeenschap kunnen zij ten goede komen als wij er een vrucht baar gebruik van weten te maken, als wij ze weten te «situeren» in ons leven, dat er vorm en lijn, richting en stijl door kan aanwerven, of versterken en verstevigen... Fonske Van de Maele wist dat zo goed, toch zo goed, hij de eenvoudige, niet-gelcerde, ongeschoolde werkman en dichter, hij de schone mens, die leef de voor zijn gezin, voor zijn vrouwke en zijn talrijke kinderen, vóór en dóór zijn werk, betrachtend en belevend zijn eigen ideaal... Elke dag van t jaar had zijn eigen plaatsje in zijn leven... en zo gingen de jaren voorbij één na één... 't ene volgend op 't andere... Luistert maar hoe heerlijk naiëf, onge kunsteld cn ongelouterd hij 't ons uit zingt in een versje Nimmer staat het uurwerk stil Op zijn spi. draait het immer voort, ongestoord. Wijst het nu de morgenstond, 't wandelt rond 't meldt - nauw over noen gegaan, - d' avond aan. En zo is het dag aan dag. Slag op slag... Andre dagen volgen op in galop. Haal den 't nieuwe jaar maar ih Blij van zin... 't Oude bracht U fris 7-v blij God nabij... Is dat niet heerlijk in al zijn eenvoud, in al zijn onbeholpenheid, gingen wij haast zeggen De OUDERS kunnen en moeten er voor zorgen -om ons nu bij Nieuw jaar te bepalen dat Nieuwjaar een mijlpaal daarstelle in het gezinsleven, dat de familiebanden verstevigen en sterken zal; dat het ouderlijk gezag en ontzag stevig stutten zal en schragen... Nieuwjaar mag niet als eeai gewone dag voorbij gaan in het huisgezin... Nieuwjaaravond, dient gevierd, op Nieuwjaarsdag zelf dienen de kinderen hun nieuwjaarsbriefje af te lezen voor vader en voor moeder, gezeten in een zetel... zoals dat vroeger bij ons thuis was... Vader en moeder zullen een traantje -wegpinken bij' 't aanhoren van al die goede wensen en vrome beloften.. Een liefdezoen en een Nieuwjaarsge schenk zullen dan alles bezegelen en t zal weer goed worden in het huisje., al was er vroeger wellicht een kruisje. De KINDEREN ook zullen er voor weten te zorgen dat Nieuwjaar een -wa re feestdag is voor hen niet alleen, maar voornamelijk voor hun brave ouders, ooms en tantes,... broers en zusters... Met het nieuwjaarsgeschenk krijgen zij nog bij de niet te meten dankbaarheid en innige liefde hun toegedragen... De SCHOOL zal de kinderen hierbij helpen en steunen en leren... Het is echt opvoederswerk er voor te zorgen dat Nieuwjaar benevens al die andere feesten, die mijlpalen, gevierd en beleefd worden op school en in huis... Dat is VORMING... die bijblijven zal, als langs reeds zal vergeten zijn het ver dere geleerde., en herhaalde op school, in boeken lijvig en dik... met gouden snee en zeven koperen sloten... BE-LE-VEN zullen wij het aan staande Nieuwjaarsfeest, dat niet het feest van één dag wezen mag, maar dat worden moet, wat Kerstmis is in Enge land, ...Christmas-time, Christ-mas- tijd... een tijd., geen dag., als rond het feest geweven, het vooibereidend opdat het op de dag zelve zou kunnen gevierd worden, oprecht, warm. diep en met overtuiging en opdat het zou kunnen NA.le-ven... in een voortdurende at mosfeer van innige liefde en schoon- menselijkheid... DAT wensen wij U nu van nu af reeds met het oog op Nieuwjaars dag... op het N1EUWJAARSGEBEU- RËN... Dat is onze vrome en diepge voelde wens voor het GEZIN, de SCHOOL, de GEMEENSCHAP. DAT is onze nieuwjaarsbrief... we lezen hem nu diep gemeend en innig beleefd en aangevoeld voor u reeds. Weze 1948 mooier, inniger, rijker, gezonder, steviger, echter vruchtbaar der aan mooi menselijkheid, aan edele plichtsbetrachting, aan vruchtbare ar beid; dan 1947, dat voorbij is,.: en dat wellicht niet hoeft beantwoord aan al. uw wensen en betrachtingen in uw doen en uw laten, uw willen en uw kunnen, uw hopen en streven... 't Jaar is uit, Nu vooruit met blij gemoed En i de jaren heen en voor een. De almanakken zijn verjaard en ontblaard. Viel er ieder blaadje at In zijn graf; Met erop een goede daad. Zonder kwaad. i begi et. 't nieuwe zal wel beter zijn acht en veertig een Festijn, als wij 't WILLEN en BETRACHTEN, waar wij allen zo naar smachten veel geluk en levensvreugd.... nooit versagen... nooitgetreurd WILLEN GELUKKIG ZIJN... IS T ZIJN ZO WORDT ACHT EN VEERTIG EEN FESTIJN... OPVOEDER (Nadruk verboden) OUDEJAARSAVOND MIJMERINGEN. WANDKALENDER. Einde December hoort men vaak zeggen Hij is vermagerd en zal het niet lang meer rekken. Daarmee be doelt men de wandkalender. Inderdaad deze van 1947 is fel ver magerd en heeft maai enkele uren meer te leven. Het was nochtans n* dikken en ge zonde blozerd. Hij beloofde veel. Maar dag na dag verloor hij een heel dun laagje van zijn vel... zo een heel fijn en dun schelle ken... zó dun dat zelfs de slachter met zijn snijmachien zo e n dun schelleken sal-ami niet kan snijden. Ja, bladje na bladje is gaan vliegen... en ieder bladje bracht hem onherroepe lijk dichter bij zijn einde. Wanneer hij verdwenen is (en ze;'s maanden er vóór), versleten... uitgediend en tot stof en as is vergaan liggen er veel an deren te wachten om zijn plaats in te nemen. Eén enkele maar zal hem daar aan de wand, op die zelfde plaats waar ook zijn voorganger^ hingen, komen vervangen. Het zal cok een felle dik kerd zijn, ook enen die veel belooft en wien ook hetzelfde lot. beschoren is... ook de tijd zal hem opvreten. En de andere die lagen te wacnteh blijven on gebruikt, overgeten haast, bij den hoop liggen, bij de massa, ook vol beloften, blozend en dik, maar krijgen geen kans in het leven. Ze zullen als speelding die nen voor de kleine gasten en nog vóór hun tijd verdwijnen ery zij die niet ten prooi van kinderhanden vallen zullen ook den weggeteerden wandkalender niet overleven, dik en blozend nog gaan ze ten onder aan een plotse dood. •y - JAREN. Zo als het de wandkalenders ver gaat zo ook gebeurt het met de jaren. Elk jaar biedt zich t hoopvol aan. Het mag een ziekelijkf begin 'hebben... het heeft lente en zmrlV. vóór zich en W. ."'-lr.ft.-n naar dewelke hoopvol wordt uitgezien. Ook het ene jaar volgtmet andere op dag aan dag wordt het afgevreten tot ook het ganse jaar tot het verleden be hoort en nimmermeer terugkeert. Elke dag van het jaar komt tot de mensen als een onbekende vriend. Een vriend omdat ieder hoopt in de volgenden dag, de blij en hunkerend naar meer vreugde, de droeven verlangend naar min be proeving. Zo is elke dag voor elke mens een welgekomen vriend, maar voor de ene een oprechte, voor de andere een valse vriend. Elke nieuwe dag rijk aan beloften bergt helaas veel illusies. Het jaar 1947 kwam beloftevol tot ons, want het jaar te voren had men zo veel goeds voorzien voor 't volgen de jaar... Ja, 1946 had veel plannen opge maakt en schitterende uitslagen voor speld. Maar... 1947 loopt op zijn laat ste benen, nog enkele uren en het is de eeuwigheid in. Van al die plannen en vooruitzichten kwam niets terecht en 1947 plaatste op zijn beurt veel goeds en schoons op de dagorde van zijn op volger 1948. Ondertussen zitten we nog met de zegelkens, achter de zegel- kens zitten de mannen van de zwarte markt en achter de zwarte markt zitten de, controleurs. We hebben bons om ons uit te rusten en bons uit compassie. We hebben economische- hulpverlenings- en vredecommissies die reeds veel ver gaderden en veel beloven voor 't vol gende jaar. Nog dreigen opstand, sta king en oorlog maar is 't voor... 't vol gende jaar Als we de mensen, die zou. den bevoegd zijn moeten geloven is er toch enen die veel verbeterd is geduren de 1947. Het was enen dip reeds aan 't verdikken was en die nu Amerikaan se allures krijgt, namelijk onze «frank», Want volgens de laatste berichten be gint onzen dikken Belga den dollar concurentie aan te doen. Als die nu maar geen te grote pretentie krijgt en op reis gaat en niet te veel gevraagd wordt in 't buitenland, want «wanneer niets komt tot iet kent iet zich zelve niet Spijtig dat die gezonde dikke Belga te veel op hopen gevlogen ^s en daar blijft liggen. Zij die hem in grot; hoeveelheid hebben houden hem achter geheime sloten of durven hem niet laten in klaar lichten dag komen, kwestie van de fiscus die er op loert. Immers de mannen die er op stoeffen begeren hem ook. Ondertussen heeft de grote hoop der mensen te weinig van die ge zonde belga-kens en met die weinige «gezonde» gasten kan men niet veel van zijne jan maken alhoewel het Co mité van «laat u niet beet nemen» een cursus aan 't geven is tot opleiding van 5 0/0 PREMIE IN DE MAC HINEBOUW Dhr. Van Acker, minister van Ar beid en Sociale Voorzorg a. i. bijge staan döor de hh. Peters, kabinetschef, Lhoir en Castelyns, sociale bemidde laars, heeft een afvaardiging van werk gevers en werknemers uit de machine bouw ontvangen. Volgende overeenkomst werd geslo ten Met het oog op het bevorderen van de stiptheid, de stabiliteit en de pró-r ductiviteit van het personeel. zal aan de arbeiders en arbeidsters, die werken in de machinebouw, een premie van maximum 5 t. h. der lonen verleend worden toepasselijk van 15 December af. De toekenning van deze premie zal ondergeschikt zijn aan volgende voor waarden 1. Haar toepassingsmodaliteiten zul len vóór I Januari e.k. door de gewes telijke paritaire comité s bepaald wor den. 2. De premie zal gesteund zijn, het zij op de stiptheid, hetzij op de pro ductiviteit hetzij op deze twee elemen ten samen. De factor, stabiliteit zal ins gelijks in aanmerking mogen genomen worden. 3. De betaling van de premie zal per maand geschieden, op verlopen datum, en voor de eerste maal in de loop van de maand Januari-1 948. 4. Indien het aangenomen criterium van beoordeling de stiptheid is, zal dc premie alleen verleend worden aan de jarbsidleits, die wekelijks hii*n volledige ■Üegenwoordigheidsprestaties gedurende de vervallen periode vervuld hebben. De uitzonderingen op deze regeling zullen gewestelijk vastgelegd worden. 5. Zullen alleen de premie genieten, de arbeiders die ingeschreven zijn bij dezelfde werkgever en dit van het begin tot het einde van de in overweging te nemen maandelijkse periode. 6. De toekenning van de premie wordt als een proefneming beschouwd. Er is tussen de partijen uitdrukkelijk overeengekomen dat deze overeenkomst opnieuw zal kunnen besproken worden, ndien op 15 Mei 1948, het driedubbel doel, dat wordt beoogd, niet bereikt is ten aanzien van de tegenwoordige toe stand. 7. De uitzonderlijke gevallen zullen ewestelijk geregeld worden. De partijen stellen er bij hetT sluiten van deze overeenkomst prijs op te Ver klaren, dat ze zich bewust zijn van de dringende noodzakelijkheid voor de machinebouw* het rendement, er. van óp te dóen voeren en "de .werkelijke prijs van haar productie te verminde- r. De nodige schikkingen werden geno men om onmiddellijk de gewestelijke paritaire comités bijeen te roepen te?#- inde de uitvoering van deze overeen komst te verzekeren. de koper. Spijtig dat de verkoper die lessen niet volgt. 3S MENSEN. Over de mensen valt. er weinig of niets te schrijven, want de mensen gelijken aan wandkalenders en aan jaren. Ook de mens begint steeds hoopvol een nieuwjaar. Ook elk dag is de mens 24 uren ouder en gaat hij onherroepe lijk naar zijn... dood. Wanneer de mens aan 't wegkwijnen is zijn er ook al n'n helen hoop die ver- ngen om hem te vervangen, om zijn positie over te nemen. Helaas, ook énen is geroepen om hem te ver vangen en de andere krijgen geen kans en dat is de grote hoop, de massa. De wandkalenders laten gebeuren, de mensen niet, want de mensen hebben «Verstand» En... dat verstand speelt den enen den anderen dikwijls vieze toeren. De meeste mensen kijken op oude-jaarsavond achteruit en kijken op illusies en... denken... wacht tot toe komende jaar 'k Zal het anders aan boord «leggen Wien het in 't afgelopen jaar goed ging, kwestie de Belga, die zwijgt er over als 'n graf en liegt er over dat hij zweet. Wie het niet weg steken kan dat hij een «internationale» waarde kreeg vindt het eigen land te min en is meer in 't buitenland dan in 't binnenland cn dat noemen ze dan buitenlandse zendingen en anderen schrijven het als «frais généraux» Elk jaar wordt elke mens een jaar ouder of dat men nu n'n economischen zwakken of n'n economischen sterken is. Elk jaar sterven er magere- en vette mensen. Van de vette misschien het meest. Maar... wat niet hetzelfde is dat is dat de uitgediende wandkalendei het afgelopen jaar tot het verleden be horen en nooit meer terugkeren... Ze zijn het «niet» ingegaan en bij de mens is dat het geval niet. Dc mens die zijn lepel afgelegd heeft, heeft vaarwel ge zegd aan den tijd en niet aan de eeu wigheid. Daarom zou ieder mtfns bij oude jaarsavond zich moeten afvragen En... het verlopen jaar was het me heilzaam voor mijn rekening op mijn eeuwig- heidskaknder 1 PIERLALA. LIBERALE OBJECTIVITEIT f «Voor een buitengewone grot? op- i komst opende de Fleer Gustaaf De ii Stobbelcir, Gemcenteraadslid.de vcr- gadering en leidde de besprekingen Voila 't Voorgaande werd letterlijk alge- schreven uit de «Waarheid» van 20-12- 1947. Een plagiaat uit het artikel D.' Grote Protestmeting (Die van Don derdag II December 1947.) Degene die er niet waren stellen zich dus een nokvolle zaal voor. Degene die er waren hebben geen jeite gehad om adem te halen. Er was veel «Zoning». En het artikel gaat voort met de zelfde liberale objectiviteit Van dhr D'Haeseleer en 't gene hij jezegd heeft wordt er weinig gezegd. We weten dus reeds dat de Liberalen NU meer zouden doen als VROEGER. Laat ons dus komen tot de Stadspo litiek. De stadspolitiek zoals M. De Stob- beleir die ziet. Door een blauwen bril Hij besprak de handelwijze der C. V. P—meerderheid inzake bouwen van het grootwarenhuis fti de Kattestraat en aan de hand van de reeds vroeger besproken feiten in de Gemeenteraad bracht hij ons de ware stand der zaken. Haltela Verontschuldig ons, maar hier gaar •e nu in 't geheel niet mede akkoord !f De N. V. i Grands Bazars Paristens niet in overtreding met de Grendelw^t in de Kattestraat. Ho Dat is iets nieuws Neen Al lang afgezaagd, De Co- medie van 't Groot-Warenhuis noemt men dat reeds in de Gemeenteraad. Het groot-warenhuis Grands Ba rs Parisien WAS in overtreding met de Grendelwet in de Zoutstraat, sinds Oktober 1945. Het- vorige stadsbestuur en de toen malige Regering hebben laten begaan f De overtreding hebben ze enkel van de Zoutstraat naar de Kattestraat ver huisd. M. De Stobbeleir wist dat niet Hij wist dat zeer, ZEER goed Maar de liberale objectiviteit van M. De Stobbeleir is groot, zeer, zeer groot Intussen is 't huidige stadsbestuur cn de huidige bevoegde Ministers bezig recht te maken wat M. De Stobbeleir en Co hebben laten begaan. p,,,.e - En vóór we 't eind-punt zetten wil len we even terugkomen op de zaak in dewelke M. De Stobbeleir overal (zeg je: OVERAL) ongelijk krijgt en waar in hij gelijk» zou willen doen uitchij- nen. (dus schijn-gelijk hebben) Ver koop van grond van de C. O. O. aan de Dames van Maria. «De hr Schepen van Openbare Wer- ken, Laurent De Wolf, die aanwezig was werd daarop het woord verleend. Spreker trachtte de verschillende aangewreven tekortkomingen van het huidige schepencollege in deze zaak goed te praten, waarin hij niet ge- lukte. Dat is waar 1 Hoe zou men er kunnen in lukken, tekortkomingen, die men niet-gedaan heeft, goed te praten Want... Hij (dhr De Wolf) HEEFT GE- LOGEN» (Dat is niet schoon van_ hem), M. De Wolf zegde dat het te vinden is in het verslagboek dat de commodo en incommodo bevolen werd door het schepencollege. Dat wordt niet bevolen door het Sche pencollege. Dat komt eenvoudig weg op de dienst van de Openbare Wer ken en die moet uitvoeren. Goed Als Mr. De Stobbeleir het zo wilt. Maar dan is 't de dienst van de Open bare Werken die in fout ZOU zijn' en .niet 't Schepencollege Akkoord Ik zei «ZOU». Want M. Dc Stobbe leir moet nu eerst bewijzen dat de dienst de commodo en incommodo niet —thing. Het gaat dus, volgens M, De Stobbeleir zelf, enkel om te weten of de Dienst zijn werk deed Intussen zouden we gaan vergeten dat M. De Stobbeleir het Bestemmings plan, dat die grond aan de Dames van Maria deed voorbehouden, goedkeurde en dat hij het was die door zijn onwe tende nalatigheid gunstig advies uit bracht voor de beslissing van de C.O.O. Dat vind M. De Stobbeleir spijtig Wij ook DE VOLKSTELLING Op 30 December e. k. zal dhr. F.. Amter. hoofdsecretaris van het Da- idsfonds, een spreekbeurt houden over de B.N.R.O.-Brussel van 19.40 tot 19,45 u., in verband met de aanstaan de volkstelling, inzonderheid met de be« tekenis van de talentelling. Alle Vlamingen dienen te deztr ge legenheid hun toestel in tt schakelen, op Vlaam«.Rnrtsel.

De Gazet van Aalst | 1947 | | pagina 1