Volkse Opvoedkunde PE VACANTIE... Een l^em of een |4ctlp Een Voov- of een gadeel Een Zegen of een Vloek PIERLALA SHoeder1 de Micssaiwr dié het lastig heeff..» en hst es*k ucson H&aïshcasdeiïjk Hulpbetoon DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN Verschijnt den Donderdag en Zondag van ïedefe week.. Nummer 56. Zondag 11 Juli 1948. BURELEN Kerkstraat 9, Aalst. Tclef114, P. C. n. 881,72. - 5o Jaarg. 1.25 fr. 't Nr. (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs. Wie ontvingen een brief van een moe der van een Kroostrijk huisgezin... Och. Mijnheer, jammert deze goede vrouw ze heeft niet min- der dan acht kinderen zeg ons toch wat we aanvangen moeten h met al die gasten, vijf jongens en drie meisjes Gotekes toch wat een mizerietijd, die lange, lange H vacantie En toch, moederke, MOET de ver loftijd er zijn Hij MOET er zijn in het belang van Uw kinderen en... verschiet nu nief van U zelf' De grote kunst ligt in dat enkele woord geborgen, en dat woord zal U meteen antwoord verstrekken op de netelige door U gestelde vraag Wat aange vangen met al die gasten Het ant woord luidt AANPASSEN... Wij, ouders, wij vaders en moeders, grotere broers en zusters WIJ moeten ons AANPASSEN aan de vacantieperiode, want dan, en dan alleen zal ze vrucht dragend wezen niet alleen voor onze kinderen, voor onze jongens en meisjes, doch e'veneens voor ons zelf; dan en dan alleen zal deze vacantietijd niet wezen een REM doch wil een HULP, zal hij worden een VOORDEEL en niet een NADEEL, zal hij wezen een ver- kelijke ZEGEN en niet een VLOEK Aanpassen, Aanpassen... allemaal goed en wel, doch HOE ons aanpassen? Wat is daarvoor te doen Laten we even te leer gaan bij onze eigen ouders. Herinnert Gij U nog, bes te mensen, onze vacantietijd Dat is nu lange, zeer lange jaren* geleden en toch is het voor ons nog immer een zalig' terugdenken aan die goede-oude tijd, die ons in herinnering brengt ons moeder, onze vader, ons broers, zusters, vrienden en kennissen... 't Was een heerlijke tijd. een deugddoende tijd, een opfrissende tijd, en tijd van.herop- knapping en gereed maken toe beter werken... een hulp, doch geen rem, een voordeel en zeker geen nadeel, een zegen en niet een vloek Allemaal woorden, horen wij daar zeggen. Woorden en nog woorden... Kom maar eens bij ons aan huis gedu rende het verlof, als ge u de henen niet breekt dank dan Onze Lieve Heer! Wat een lawaai, wat een gewemel, t speel en soms een gevecht., dat de brok ken er af vliegen... Pas U dan aan Als wij er niet tegen op gaan, soms met de ruwe 'borstel, zijn ze ((ka pabel» van heel dc 'boel af te breken!... Daarin ligt het hem juist, moeder ke!... Of zoudt ge liever hebben dat uw kinderen te bed liggen en geen goes ting hebben om te spelen en ravotten?. Of wenst gij dat ze stil en geniepig in een hoek of kant zitten en zich bezig houden met zaken... die absoluut ver keerd zijn op alle gebied Laat ze spelen en ravotten laai ze al eens roe pen en tieren ze hebben zo lang moe ten stil zitten en zwijgen en luisterren op school met of tegen de goesting laat ze nu hun opborrelend leven uit spelen, uitzingen, uitgieren en, als het moet zijn eens... uitvechlten. Dat *s nogal beter... Nu gaat gij ons kinderen nog aanzetten het nog wat bonter te maken. To:, ga uw gang maar, en doe er nog een schepke bij Kalmkes aan nloederke... Wij me nen dat gij wel hiermede akkoord zult wezen, dat het beter is dat uw kinderen gezond en vreugdevol spelen en joelen, dan dat ze ziek, naar lichaam of geest, teruggetrokken en vals ingetogen U al dus piesten Laten wij dan samen de middelen opzoeken om al die jonge le venskracht, die zich uiten moet gedu« rende het verlof want het is er de aangewezen tijd voor te kanaliseren, te leiden... wat soms ook wel eens zeg gen wil, beteugelen en intomen... Wij zijn wel nieuwsgierig om dat te vernemen De grote kunst zich aan te passen aan onze kinderen gedur/nde deze va- cantieperiod e ligt o. m. hierin BE ZORG UW KINDEREN SPEEL-, WERK- EN ONTSPANNINGSGELE- GENHEID. AANGEPAST AAN HUN OUDERDOM. HUN KARAKTER. HUN AANLEG EN HUN AARD... Dat' zijn weeral van die grote stad huiswoorden... Maar HOE het doen, daar ligt de vraag... WERKGELEGENHEID... Zeker, werkgelegenheden, die dooi de met verlof zijnde kinderen ilmim opgevat worden als afleidingsgelegen heden, als ontspanning, als afwisseling.. Hoe onze MEISJES gedurende hei verlof werkgelegenheden verschaffen Ons moeder had daar een handje van weg Dat was een geboren opvoedster. Ons zusters zouden er voor gevochten hebben te mogen afwassen» na het noen- of avondmaal... Ons moeder wist dat zo fijn aan te brengen, ze wist ze er goesting voor te' laten krijgen... En er was natuurlijk altijd een belo- ningske bij, 'benevens een aanmoedi gend woordje... Een muntbol, een kus en daarbij 't woord van moeder ((Gij zult later een flink vrouwke worden en de meisjes zouden_ al gedaan hebben wat moeder vroeg en zelfs niet vroeg bedden opmaken, afwassen, schuren, dweilen, ruiten schoonmaken, op bood schap gaan en veel en nog meer... Ons moeder wist zich aan te passen aan de geaardheid van haar' meisjes Het was een artiste. En onze JONGENS Die wist zij op een andere manier tj pakken te krij gen... Laat de meiskes maar doen, mannen, zei ze... Afwassen is natuur lijk geen jongenswerk... Maar gij gaat eens flink de zolder opkuisen, he man nen, en al het hout beneden halen. En dan «moogt» ge (Ons moeder zei nooit «moet ge») de ramen verven... maar niet kladpotten, he Neen, neen, ge zult'gij eens laten zien dat gij flinke grote mannen zijt Vader zal verschie ten als hij deze avond thuis komt hij zal zijn ogen opentrekken... En aan 't werk schoten we, hoor Dat *t stof in de gebuurte vloog SPEELGELEGENHEID... Die moet er ook zijn en veel, zeer veel en afwisselend... De vacantietijd is er om te spelen... Dat werken van deze voormiddag was ook spelen... maar zulkdanig spel mag niet dagelijks her- haald worden want... dan wordt het- '(■werk» Laat ze spelen en ravotten. Ook "al eens in huis. Bij goed weder zo veel mogelijk in open lucht.. Bij slecht weder... ja. dan maar binnenhuis... De kamer mag al eens overhoop staan... Ze MOET dat af en toe... En de be zoeker die zulks niet verslaat geduren de het verlof bewijst geen slimmerik te wezen... Om zijn oordeel hoeft ge u dus niet te bekommeren. Daar hebben wij verder de wandelingen, de sportbe oefening, de jeugdorganismen als ont- spannings- en meteen als ontwikke lingscentra. ONTSPANNINGSGELEGENHEDEN- We noemden er daareven reeds een paar op. Zoek ze aangepast aan de jongens en de meisjes, aan hun ouder dom, hun geaardheid... In de huidige sociale inrichtingen zijn gelegenheden te over om. gedurende het verlof uw kinderen, onder degelijke en verant woorde bewaking, rationele en licha melijk en zedelijk gezonde ontspan ningsmogelijkheden te bieden. En om een speciale vraag te beant woorden van een andore moeder Wal gedaan om mijn kind. gedurende het zomerverlof. wat gelegenheid te ver strekken zich te oefenen in de Franse taal Uw voorstel is zeer goed, moeder Zend gerust uw jongen of uw meisje bij nonkel of tante woonachtig in Wal lonië... Daar gaan de kinderen «baden» in de Franse taal krijgen... Daar zullen ze wel moeten spreken Of bij een vriend of collega.. Aan u dan de beurt, de kinderen van ginder ver, ook bij U eens een paar weken te nemen.. Leer ze dan Nederlands Zo opgevat kan. moet- en zal deze vacantieperiode wezen een HULP en niet een REM, een VOORDEEL en ze ker geen NADEEL, en vooral een ZE GEN en geen VLOEK... zowel voor de ouders als voor de kinderen zelf. OPVOEDER. .(Nadrukken verboden.^ EEN GELUKKIGE KENTERING Er komt een zekere kentering in de mentaliteit der nadenkende en onverpo- litieke mensen. (Lees in de mentaliteit der politiekers die goddank nog niet verpolitiekt zijn). Deze kentering bestaat hierin dat het gezond nationaal- en volksgevoelen de voorrang krijgt op het onbezonnen ien opgezweepte partij-sectarisme. Het is deze gelukkige kentering die zich den laatsten tijd in verschillende landen heeft veropenbaart. De verkie zingen in Italië, Finland en Holland o. a. hebben op een doortassende wijze deze kentering be\Vezen. In deze landen hebben de Communistische partijen de vlag moeten strijken ten voordele der meer positieve en. in den grond, meer nationaal voelende partijen. Waarom zien we dat in de West-Eu- ropese landen het juist de communisti sche partij is die aan het achtervfit boe ren is Omdat de communistische partij steeds bewezen heeft dat het er bij haar niet om nationale belangen gaat, zelfs niet om internationale belangen maar alleen om het «kremlin» aan.de macht te brengen. Zou er in al de landen, die van 40 tot 44 door de Nazi's werden bezet, nog een w-eldenkend en rechtzinnig mens te vindén zijn die durft beweren dat de communistische weerstand in- gegeven was door Vaderlandsliefde -y- Ook in het Oosten van het LUJ°' pees werelddeel kwam deze kentering dees laatste dagen tot uiting. Komt immers heel het geval Tito hier niet op neer het stellen der nationale onafhankelijkheid en veilig heid boven het Rusiisch-Parlij-Commu- C-ommunisme niet op zijn russisch opgevat en los van de leiding van ach ter het ijzeren-gordijn is volgens de russische communisten een verraderlijk communisme. Het mag dan een"zeer gelukkige ken tering genoemd worden dal men in de niet-russische landen tot de overtui ging gekomen is dat- het er de Sovjet- Unie niet om te doen is democratie en vrijheid te vestigen onder de volkeren, maar wel dictatuur en dwingelandij on der het ijzeren commando der bloed zuigers uit het Kremlin, midden de strenge en geheime bewaking van het Politburo. De landen waar men zich dooi piooië slagwoorden en een gerafineerde leugen campagne 'heeft laten om den tuin leiden hebben alras aan het ver langen naar vrijheid en democratie vaarwel gezegd en eigen nationaal ge voelen in hun diepste denken begraven. De volkeren dezer landen ondergingen spoedig hetzelfde lot als het Russisch volk. Ook in Rusland leven de Russen die hun vaderland beminnen in een groot concentratiekamp achter het ijze ren-gordijn en dezen van wien het ge weten is dat ze* hun land en hun volk liefhebben, meer dan Stalin, die leven als dwangarbeiders in een concentratie kamp achter pinnekensdraad en onder de lichtstralen der wachttorens. Alleen gedurende de voorbije oor log was 'het toegelaten vaderlandsge zind te zijn en waren de nict-partijle- den goed genoeg om te sneven voor hun Russisch Vaderland. Als het waar is dat miljoenen Rus sen niet tot de partij behoren, ja zelfs de partij haten, waarom komen die dan niet in opstand Wij, die weten wat bezetting is, die kennisgemaakt hebben met de.gestapo praktijken en het net der geheime diens ten in alle middens en instellingen, moeten het antwoord op deze vraag niet zoeken. Wanneer een niets ontziende, gewe tenloze, vaderlandsloze en bloeddor stige minderheid aan het bewind komt dan staat een ongewapende meerder heid mac'hteloos. fdebben de miljoenen anti-Nazi's dat ook niet ondervonden. Zelfs wanneer het Nazisme te zieltogsn lag. geslagen door de verpletterde overmacht der verbondenen, dan nog waren de S.S. machtig genoeg om eigen roes- en volksgenoten onder slaafse volgzaam heid te houden, «De lessen uit het dichtste verleden en het huidig lot van sommige volke ren wezen een vingerwijzing voor die volkeren, waar men nog vrij mag spre ken en denken. Vergeten we niet dat het grootste gevaar vaak huist bij de niet-vaderland- se-Doli t ie ke-p a r ti j ën PIERLALA. Onlangs was ik toevallig op bezoek bij een moeder met een groot gezin. Ik kende haar sinds jaren, en had haar al tijd aanzien als een van die vrouwen waarvan de klare, heldere blik, de krachtige frisse gestalte als 't ware een waarborg was van gezonde levensblij heid en moederweelde. Ditmaal toch scheen zij niet zo monter te zijn zij was zenuwachtiger dan anders, zelfs ge drukt. Al pratend over een paar per soonlijke aangelegenheden, terwijl zij haar kookpot bezorgde, vertelde zij dat Baby juist ingeslapen was dat was haar zorgenkindje... hij wou minder goed op dan de andere de tandjes kwamen moeilijk en niets vond Baby smakelijk melk was hij zo goed als beu 'n aardappeltje met een klontje boter lustte hij niet groenten en soep wou hij niet eens pi oberen, na een eerste hapje van 'n koekje was hij vol- laan... Dé driearige kleine zus was nog- I erg verkouden geweest en Janneman was toch zo n wildebras Elke dag moest daar iest voor gelapt: of zn borst was gescheurd. of z'n broek kreeg een winkelhaak, of z'n bloes was stuk. Grote broer doet z'n best op school en Marieke wordt een flinke d, en over een paar jaar... Maar on dertussen- dient er gewassen, gestreken ;ënaaid en gestopt. En zidt U. na n ilapeloze nacht met baby valt het soms zwaar; alle dagen immers moet er op- ïw worden gekuist, bedden g,maakt en eten bereid, en zoals "U weet, is mijn man 's morgens vroeg weg en s'avonds is heet dikwils Iaat, al helpt hij zoveel hij kan. Kon zij toch maar nu ën dan eens geholpen worden.de dagen dat bet haar werkelijk te lastig viel; de lijden zijn echter moeilijk en het leven blijft duur; altijd is er wat anders waar eers' voor dient gezorgd. Jan heeft dringend een paar schoenen nodig, en Marictje is weer uit alles gegroeid.. Grote broer kreeg een nieuwe overjas., en de lakent- van de kinderen zijn ook ver versle ten,... Ja Moeder de vrouw heeft het las tig en zijn er allerhande nieuwig heden uitgevonden om't werk te verge makkelijken, de nieuwigheden zijn ech ter'duur en er. blijft zo oneindig veel te doen in een groot gezin. Elke vrouw die een paar kinderen heeft kan best vat hulp gebruiken. voor haar c-igen velzijn en het welzijn van haar kroost. Hoeveel moeders en zt.'.fs van de sterk ste, bebben dagelijkse sleur en het ze nuwslopend steeds opnieuw herhaalde huishoudelijk werk, dat dikwijls zo weinig naar waarde wordt geschat, met hun gezondheid betaald? Hoe heel an ders had het er in veel gezinnen kun- uilzien, waar moeder ziekelijk is, de kinderen verwaarloosd, en- de man mis tevreden, was er bijtijds afdoende hulp ;eweest. Hulp in het huishouden is een pro bleem dat zich stelt voor iedere vrouw ils zij kinderen heeft.. Afdoende hulp krijgt een vrouw, hoe haar levensom standigheden ook zijn, hoe langer hoe I minder naarmate haar aantal kinderen stijgt en haar last dus vermeerdert. Zelfs de Staat is het gaan inzien, eri dit word? bewezen door de subsidie ring die zal toegekend worden aan de werken voor huishoudelijk hulpbetoon. In grootsteden zoals Brussel en Ant werpen zijn er reeds instellingen die hulp aan gezinnen verlenen. Een school «Le clos de la Roseraic waarvan Mr. L.blanc de spil is, is opgericht te Brus sel en een twede is'in wording in West- Vlaanderen. Die scholen nu. vormen, ten eerste, familiale Assistent.n, ten twede, huishoudelijke helpsters en ho ren bij het technisch onderwijs in het Ministerie van Onderwijs. Om familiale assistente te kunnen worden moet men achttien jaar zijn en middelbaar onderwijs hebben genoten. De lc-ergangen belopen een tijdperk van drie jaar. Huishoudelijke helpster, vergt minder tijd en minder vooraf gaande studie. Om van de subsidiering te kunnen genieten moet het werk voor huishoude lijke hulp een vereeniging zijn zonder winstgevend doe! en als doel hebben de gezinnen bij te staan, de moeder te helpen, zelfs te vervangen. Het mag zich met alle gezinnen bezighouden maar zal enkel in de. volgende geval len voor subsidiering in aanmerking kommen a) waar d.- moeder ziek is; b) waar de moeder afwezig is; c) bij bevalling van de moeder d) bij overlijden van de moeder; e) waar minstens drie kin deren zijn. H--t werk moet de medewer king hebben van minstens een sociale werkster of verpleegster, moet minstens drie gediplomeerde werksters (huishou delijke helpsters) in dienst hebben on der leiding van een bevoegde persoon familiale Assistente). De familiale helpsters moet.n bezoldigd worden en dc familie zal een vergoeding moeten betalen, waarschijnlijk en maximum 5 fr. per uur. De subsidie zelf zou voor lopig vastgesteld zijn aan 10 fr. p-er uur. De verzekering op mutualistische voet, om in bepaalde omstandigheden vergoeding te ontvangen om een huis houdelijke helpster te bekostigen werd, spijtig genoeg, door Minister Troclet afgewezen. Het valt niet te betwijfelen, dat het Werk voor huishoudelijk hulpbetoon, waar het ook opgericht wordt, harte lijk welkom zal geheten worden door al onze moeders mét rijken kinderze gen... Wie van heh als de «maal soms eens overliep» heeft niet uitgezien of getracht, dikwijls te vergeefs, naar wat «afdoende hulp van een geschoolde» kracht zonder het .familiaal budjet, de alarmklok te laten slaan. Mw F. Brc:kaert-De Somer. Lid van het arrondissementeel Hoofdbestuur. EINDE DER ZEEPRANTSOE- NERING NAKEND WELLICHT REEDS IN AUGUSTUS OF SEPTEMBER.. In bevoegde kringen wordt bevestigd wat wij reeds melden, nl. dat de mi nister van 'Economische Zaken de af- ehaffing der zeeprantsoenering over weegt. Daar de vooruitzichten terzake zeer gunstig zijn, zal de zeep binnen afzien bare tijd kunnen vrijgegeven worden. Het is nochtans nog niet mogelijk met zekerheid te zeggen of die maatregel in Augustus of in September van kracht zal worden. VERMINDERDE BENZINE PRIJSVOOR BUITENLANDSE TOERISTEN. REGELING DER TERUGBETALING n aansluiting met hetgeen we in ons vorig nummer over de Verminderde benzineprijs voor buitenlandse toeristen elden vernemen we nog De teruggave zal mét ingang van 1 5 Juli tot.30 September aan de in het buitenland gevestigde personen ver leend worden op benzine die zij voor hun personenwagen of motorrijtuig aankopen, ingeval de aankoop ge schiedt tijdens een ononderbroken ver blijf van ten minste 3 dagen op het Belgische of luxiemburgse grondgebied (de dagen van aankomst en vertrek in begrepen). 'De teruggave wordt vastgesteld op 2 fr. per liter voor een. hoeveelheid van 20 liter per dag. zonder dat een quan tum van 300 liter tijdens de duur van het verblijf mag worden overschréden. Ten dien einde laten belanghebben den zich bij het binnenkomen in het land een bewijs van terugbetaling af leveren in een der voornaaimste doua- kantoren van Belgie en van het Groot-Hertogolom. Luxemburg. Het bewijs is persoonlijk en mag niït overgedragen worden,. Bij het aankopen moet de verkoper op de keerzijde van het bewijs, door aanduiding van datum van levering, naam en adres van verkoper, een aan tal vakken ongeldig maken gelijk aan het aantal keren dat hij 10 liter benzi ne afleverde. Ten einde de toeristen in geen moei lijkheden te brengen, worden de verko pers verzocht de vakken op leesbare vijze in te vullen. DE VERBLIJFTAKS TE OOSTENDE De verblijfstaxe werd volgens de verschillende categorieën vastgesteld ils volgt Eerste klasse Pensioen en hotel 2.fr. Villa op appartement 1,60 fr. Tweede klasse Pensioen en hotel 1,60 fr. Villa of appartement 1,20-fr. Derde klasse Pensioen en hotel: 1,20 fr. Villa of appartement Ifr. Vierde klasse Pensioen en hotel Ifr. Villa of appartement 0,80 fr. Vijfde klasse Pensioen en hotel 0,80 fr. Villa of appartement 0,60 fr. Zesde klasse Pensioen en hotel 0,60 fr. Villa of appartement 0,40 fr. Zevende klasse Pensioen en hotel 0,40 fr. Villa of appartement 0,20 fr. De taxe wordt berekend per dag en per persoon. Zij mag niet gevraagd worden voor 'n verblijf langer dan 40 dagen. Het personeel dat "hun meesters ver gezelt, dient een taxe van 0,50 frank per dag te betalen. De taxe wordt niet toegepast voor 1) oorlogsinvaliden 2) verminkten 3) oorlogsslachtoffers; 4) onderwijs-, instellingen en liefdadigheidsinrichtin gen, alsook voor kinderen onder de 13,. jaar.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1