Moe moer talen men kent hoe dlkwljler men mens is PIERLALA EN OMSTREKEN (Verschijnt den Donderdag en Numnler 62 Zendag 1 Augusts 1948 BURELEN Kerkstraat 9, 'Aalst. lelef.n. 114. r. G. Zondag van iedere week.; 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. *"t Nf. Volkse Opvoedkunde (Familiale Kroniik voor Opvoeding en Onderwijs.) Gij kent allemaal het mooie-gezegde de taal is Gans het volk. Hiermede wordt 'bedoeld dat de taal van het volk. gans de gemoed stemming van dat volk weergeeft. Dat men, om wezenlijk tot een volk te be horen, men de taal van dat volk moet 'kennen, dat wil zeggen schrijven spre ken, gebruiken in omgang, handel en wandel. In één woord die taal moet uw moedertaal wezen. Waar we nu in de laatste decennia reeds een zekere verbetering op dat ge bied kunnen vaststellen, t is te zeggen dat het stilaan minder en minder vast gesteld wordt, dat mensen die hier in ons land, in Vlaanderen - om het kind bij zijn naam te noemen gebo ren en gewonnen werden, de taal van dat land en van het volk dat daar woont, de taal der Vlamingen, de Vlaamse taal niet spraken, zoals dat vroeger jaren hoofdzakelijk ja schier algemeen in de hogere standen het val was, mag1 men thans met genoegen vaststellen dat schier alle inwoners van Vlaanderen het Vlaams kunnen spre ken en schrijven, wat nog niet zeggen wil daarom dat. zij het als hun moeder taal of huistaal hebben aanvaard. Die kentering ten goede hebben, wij te dan ken aan de Taalwetten die, op onder wijsgebied, onder meer voorschrijven dat de voertaal bij het "onderwijs, dat is de taal in dewelke de leervakken on derwezen worden, de 'taal van de streek moet zijn, zijnde de moedertaal der'kinderen. In al de lagere, middelbare, techni sche en normaalscholen, alsook in de. 'Hogesdholen is de onderwijstaal dér- halve het Nederlands voor de Vlamin gen en het Frans voor de Walen. Dat is ten andere maar logisch |Wie zou er ooit aan" denken in Japan als onder wijstaal b.v. hét Vlaams voor te stel len De eenvoudigste logica zegt ons dat. wil het onderwijs degelijk zijn en vruchtbaar, 'hét in de moedertaal van het kind dient verstrekt, en dit van laag tot hoog. Moedertaal-voertaal is een pedago gisch gezond principe Moedertaal-voertaal sluit absoluut niet uit het aanleren van een tweede taal en zelfs van zoveel mogelijk ande re talen. Moedertaal-voertaal is niet gericht tegen een. of andere, taal of volk, deze stelregel wordt gedicteerd door de lo gica. door het gezond verstand Jon ge Chineeskens dienen in het Chinees onderricht, jonge Congolezen in het Congolees, jonge Fransen in het Frans en jonge Vlamingen in het Vlaams Er is maar één land waar ooit tegen dat gezond pedagogisch principe ge zondigd werd cn dat is Vlaanderen^ Hier waren en zijn nog ja zeker, zijn nog scholen voor Vlaamse kinderen met een vreemde taal als voertaal. Het onderwijs lijdt er onder; de vorming, de ontwikkeling van de kinefcren lijden er onder Kent gij in Wallonië één school of klasse waar de_ voertaal bij het onderwijs niet hét Frans is Op dat gebied zijn de Walen veel slimmer dan sommige Vlamingen Mogen ons kinderen dan geen Frans Ieren horen we vragen... Zeker, want de kennis van het Frans is, in de huidige levensomstan digheden, een economische noodzake lijkheid Iedereen zou, in de mate van het mogelijke, onze tweede nationale landtaal, moeten kennen al naar ge lang zijn staat en positie en zijn le vensmiilieu Wij zijn voorstaander van 'het VERPLICHT aanleren van de Franse taal in de lagere school zowel als in de middelbare, technische nor maalschool en Hoge school. Wij zijn voorstaander van het ver plicht aanleren in Vlaanderen en in Wallonië (maar dan ook in Wallo nië) van de. twiede nationale landtaal: het Frans in Vlaanderen, hél Vlaams of het Nederlands, zoals gij het noe men wilt, in Wallonië.Wij voegen daar nog aan toe Wij zijn voorstaan der. var. het volgende Zowel in Wal lonië als in Vlaander/n zouden al de NA REGEN KOMT ZONNESCHIJN. DE TAAL IS GANS HET VOLK. bedienden, ambtenaren van de ge- meente, provincie of Staat, die door hun ambt in betrekking moeten komen met het publiek, verplicht moeten worden om te kunnen benoemd worden tot een mindere of meerdere kennis van de twee nationale landta len, al naar gelang het ambt of de func tie dL zij uitoefenen. Nu is dat zo niet Wij kennen minis ters die geen woord Frans... pardon (want dat bestaat niet) die geen woord Vlaams of Nederlands kennen en bet zijn Belgische ministers, minis ters van België, waarin Vlamingen en Walen wonen Gij kent er ook zo, zijn 't geen ministers dan zijn het func- tionnarissen die een openbaar ambt bekleden. Dat is verkeerd Bestaat er niet: een gezegde dat ongeveer als volgt luidt Alle Belgen zijn gelijk voor de wet En wanneer wordt op school aange vangen met het aanleren van de twee de nationale landtaal Ziehier wat daaromtrent de wet voorschrijft In de Vlaamse gemeen ten, of in de Waalse gemeenten van het land is het aanleren van de tweede taal NIET verplicht. De schoolbesturen 'zijn derhalve vrij dit leervak op het programma te brengen ja dan neen. In dien een schoolbestuur de tweede tionale landtaal (het Frai derlands) op het progra: plicht leervak brengt ma; ergangen zo zegt de gere scholen niet worden aangevan n vóór het 5e leerjaar; als de kinde i dus Ivl jaar oud zijn. Dan mogen n dit vak worden besteed 3 uur per :ek in de 3e graad en 6 uur per week de 4e graad. In Brussel en voorsteden is het aan leren van de tweede nationale land taal VERPLICHT van het derde leer jaar af, dat wil zeggen als de kinderen jaar oud zijn en de wet voegt er of het Né- als ver met deze ét in de Deze Zomer dachten de mensen dat geen zon meer was. Elke dag, weke te reke, kondigde de radio en wees de barometer bar weder aan. Het spijtig- ste van heel die historie was wel dat de man uit hét radio-kaske dese maal de waarheid zei en dat de barremeters al lemaal goeie waven. Men hoorde nieus dan klagen en jammersn en t was iedereen om te slechter. De Kei- n en de conjées péjees verregen den; de openluchtfeesten moesten uit gesteld of afgelast worden; de caféba zen en de biermakers liepen met een azijngezicht; de hoteiliers -,d« villa- en apartementverhuurders jeremiaden zo- danig dat zelfs de bolastmgscont.ro- leurs en de journalisten compassie me hen kregen; de boeren klaagden stenen uit den grond als ze die, zo veel belo vende oogst in de grond zagen liggen, zwaar van de nattigheid en de pe a - ten in een modderpoel moesten zoeken; al de handelaars en nijveraars bleven met hun marchandise zitten omdat - geen aezoen is; de dokters moesten hun luks-voituur bevuilen, ressorts breken kostelijke nafte verbruiken voor een paar zieke mensen, want 't was of het 'regenwater zelfs de ziekte microben meêspoelde. Enfin iedereen was onder den invloed van 't slechte weer vooral omdat het. geen tijd van 't jaar was te regenen. Men hoopte op de nieuwe- en .daarna de volle- en eindeli;k op de oude maan, doch ook de maan scheen al even onmachtig als de zon. De polaire stromingen behielden de bo ven hand en 'brachten koude lucht stroom en zwepende regenbuien mee. Er waren al mensen die er een beeld van den tijd in zagen want ze zeiden dat t weer al zo slecht was als den tijd. OM DE BERLIJNSE CRISIS OP TE LOSSEN Westerse stappen bij SVlolotov en wellicht bij Stalin ONDERTUSSEN VOLTREKT ZICH EEN ADMINISTRATIE SPLITSING TE BERLIJN Volgens welingelichte kringen zijn Engeland, de S. A. en Frankrijk thans definitief klaar gekomen met het bepalen van hun houding tèn over staan van de Berlijnse crisis. Zij heb ben een nieuwe nota- klaar gemaakt voor het Kremlin, maar het is zeer waarschijnlijk dat deze door de ambas sadeurs te Moskou aan Molotov mon deling zal worden medegedeeld. V olgens Reuter is het niet onmoge lijk dat de ambassadeurs ook een on derhoud met Stalin persoonlijk vra" teneinde met hém de mogelijkhe- om uit het Berlijnse slop te gera ken, te onderzoeken. Ér werd een nieuwe bijeenkomst ge- nouden van de vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten eh Frankrijk. De bijeenkomst vond plaats onqer voorzitterschap van dhr Lewis Dou glas, de vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten te Londen, en in aanwe zigheid van de deskundigen voor Rus sische aangelegenheden bij het staats- departement, Charles Bolhen, de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, Be dell Smith, de adjunct van Sir William Strang, hoofd van de dienst van de Duitse aangelegenheden bij het Foreign Office, Patrick Dean; de Britse am bassadeur te Moskou. Maurice Péter- de Franse-ambassadeur te Lon- Eindelijk kon de wester- en noorder wind niks meer aanvoeren. Al de regen was verspeeld en de regen-wolken wa ren op de aarde uitgegoten. De wind Hno- in alle richtingen zoeken naar wol keu en regen, n-bIroveral scheen mei uitverkocht en waren zelfs de reserves uitgeput. De wind ging dan maar lig gen! t'enden asem, want 't was mei- moeite dat men ziin asem no* voelde toe dat, bij speciale toelating gegeven bij Kon. Besluit, mag aangevangen worden met deze leergang van hét eer ste leerjaar af; als de kinderen dus 6 aar oud Voor de steden en gemeenten gele en op de taalgrens geldt dezelfde re- -el als voor Brussel en agglomeratie. Nu horen wij sommige ouders vra^ den, René Massigli. Dit zou het laatst' onderhoud zijn der vertegenwoordi- ;ers van de grote drie. Eveneens wordt bevestigd d'at on der deze vertegenwoordigers een over eenkomst zou zijn bereikt betreffende de wijze,»waarop de Russische autori teiten op de hoogte zullen worden ge bracht van het standpunt der Wester se mogendheden van de Berlijnse kwestie. Zij zouden eveneens m grote trekken hun houding hebben vastge legd voor het geval de U.S.S.R. een; -g scherpere politiek zou voeren Ingevolge de besprekingen verwacht, U. P° dat' de U.S.A., Engeland en Frankrijk de Sovjëtregering in de loop de week ervan op de hoogte zullen brengen, dat de Russische blokkade van Berlijn een schending is van het O. V V.-handvest, en wel van afdeling - van hoofdstuk 2. Dit bepaalt immers dat de leden van de O.V.y. hun ge schillen «met vreedzame middelen zul len regelen, op die wijze, dat de inter nationale vrede en veiligheid en rech .aardigheid niét in gevaar worden ge bracht». DE RUSSEN BLIJVEN OP HUN STANDPUNT. DE NIEUWJAARSGIFTEN AAN DE PAUS DANKBETUIGING VAN DE H. VADER. Mgr. Montini, substituut bij hét staatssecretariaat van het Vaticaan, stuurde aan dhr Delforge, voorzitter der Belgische katholieke journalisten, volgende brief naar aanleiding van de overhandiging der - «Nieuwjaarsgiftem aan de H. Vader «Mijnheer de Voorzitter. De Heilige Vader heeft met roe mde dankbaarheid de zeer edelmoedi ge giften in ontvangst genomen, die Hem onlangs door de Vereniging der Kutholieke Jouna-listen van Belgi; zijn toegezonden. Hij h:eft zodoende kunnen vast stellen, dat ondanks de naoorlogse weeën, de verknochtheid van zijn Bel gische kinderen aan de godsdienst en de liefdadige bedrijvigheid van de Op perste Herder zeer diep is gebleven. Bij het aanvaarden van deze her nieuwde uiting van kinderlijke vroom heid, vertrouwt Zijne Heiligheid aan uwe goede zorgen toe, om namens- Hem aan de Vereniging der Katholieke Journalisten en aan alle milde schen kers, de levendige erkentelijkheid te betuigen van. de Gemeenschappelijke; Vader voor deze gift, die Hem in staat zal stellen vele node en ellende 'te lem- Het is Zijne Heiligheid aangenaam Zijn wensen van voorspoed aan eb Vereniging te herhalen de Vereniging, die in deze moeilijke tijden een zeer grote activiteit ontwikkeld. Zijne Hei ligheid smeekt Gods overvloedige ze gen over haar af en zendt u zelf, al uw confraters van de pers en allen, die deel hebben genomen aan deze edel moedige daad, de troost van de Apos tolische Zégen. Waarom wordt het aanleren van de tweede nationale landtaal in AL de la gere scholen van Belgie niet verplicht gemaakt Waarom dat verschil met Brussel agglomeratie en de taalgrens waarom dus niét de tweede taal beginnen aan te leren van het 3e leerjaar af; met spe ciale toelating, indien hét schoolbe stuur zulks wenst, van het eerste leer jaar af Waarom hier twee méten en twee .gewichten Kan, met het huidig stelsel, dus met de tweede taal te beginnen aanleren van het 5c leerjaar af, en dan slechts maximum 3 uur per week in dé derde graad en 6 uur per week in de vierde graad, kan met dat stelsel een degelij ke uitslag bekomen worden En wij verstaan door degelijke uitslag dat de kinderen niet alleen de tweede natio nale landtaal verstaan, kunnen lezer en wat schrijven, maar ook een beetje spreken Hoe staat het met de uitslagen van het tweede taalonderricht op onze la gere scholen, op onze middelbare scho len, normaalscholen, enz. Wat dient gedaan om de wet te doen wijzigen en t - bekomen dat met het tweede taalonderricht vroeger aan gevangen wordt dan zulks nu het ge val is Dienen de leraars in de tweede taal een bizonder diploma te bezitten om deze cursus te mogen geven Al deze vragen en wellicht andere nog zullen wij trachten te beantwooiv J den een volgende maal en wij verzoe- iken de belangstellenden ons hun wen- bevindingen te laten geworden.. OPVOEDER. (Nadruk verboden). De zon maakte van deze rustkuur ge bruik om te landen. 'De eerste dagen, zou men gedacht hebben dat de invasie zou mislukken, doch al spoedig boorde de zon dieper en dieper door tot wan neer ze met volle kracht een geweldig offensief inzette en hele stralenbundels naar het vastenland zend. Een ware hittegolf heerst thans over onze stre ken en ware het niet dat het slecht ••eweldig verwenst werd men ZOU opnieuw aan 't jammeren en kla gen gaan. Uit eerlijke schaamte durlt men nu niet klagen. EN TOCH WERD HET ZOMER NAAR EEN NIEUW HITTERECORD? Op het einde van verleden week sloeg het vervelende regenweder plots in een hittevlaag, die met de dag feller wordt. De warme stromingen komen uit het Zuiden van dé Baltische Zee, waar. aldus de méteorlogen. een anticy cloon zich vastgenësteld heeft. We mogen ons dus aan nog versci l. i- dene warme dagen verwachten. Boven de Golf van Gascogne vormt zich een onweersbui, die naar Zuid-Ier land trekt, doch deze heeft aas land niet beïnvloedt, behalve wellicht enke le donderslagen in het Zuiden. Iedere dag kruipt het kwik een paar o-raden hoger en ervaren weerkundigen beweren dat wa mogelijk een nieuw hitterecord zullen beleven. Laat ons hopen dat dit mooie weer ook een tijdsbeeld is en dat er. zoals na •n zonneschijn komt, ook eindelijk oorlog, vrede; na armoede wel vaart; na crisis, economische herople ing; na onrust, kalmte en na ongrond wettelijkheid de grondwettelijkheid ze- eviere. Immers, wanneer esn zomer zonder zon geen zomer is, dan is een konink rijk zonder koning ook geen rijk In zake de. koningskwestie schijnt 'er nu toch eindelijk ook wat klaarte te komen en is men een offensief begon nen die niét meer kan stopgezet wor den. Hét eerste schot is gelost na drie jaar loopgrachten bezetting zonder vechten. De eerste offensiese stoot w.erd wonnen door de koningsgezinden en t is te hopen dat ook de volgende ope raties dezelfde gunstige uitslagen ople veren want moest de slag dp^r de ko ningsgezinden verloren worden dan zijn de noodlottige gevolgen voor ons land niet te overzien. Moesten de politieke passies hét gezond verstand zegev U KUNT ALTIJD IETS LEREN, r z.lfs zonder MANNEN dig opgelost Komt U overtuigen op Een meerderheid dc Zondag 8 Oogst n;uv^-s beletten een te 16 UUr zijn', heeft vroeg of m de OPENLUCHTSCHOUWBURG bots. TE AALST. olksraadpleging irden. spoe- Dr politieke ma meerderheid te laat zijn we PIERLALA. De Russische pers verklaarde dat de Berlijnse crisis niet de schuld is van de regering van Moskou. De waarnemers in de Russische hoofdstad twijfelen er niet aan dat de Russen een stap van de estelijke mogendheden met het oog op een nieuwe vergadering van de raad van Vier, gunstig zullen onthalen. In bijna alle Russische bladen beslaao de rede van Wallace, de progessistische candidaat voor het Amerikaanse pre sidentschap ongeveer 3 kolonnes. De Russische bladen onderstrepen dar Wallace voorgesteld heelt onderhande lingen aan te knopen met Rusland om een nieuwe vredeatmosfeer te schep pen. Rusland wenst ten spoedigste on derhandelingen over het Duitse vraag stuk in zijn geheel, doch opdat het een uitnodiging tot een vierlandenconferen- tie kan aanvaarden, zouden aan die itnodiging geen beperkende voorwaar den mo<*en verbanden zijn. Ingeval de raad der Vier opnieuw bijeenkomt, zal de Russische houding vermoedelijk de volgende zijn Een zeer krachtige stellingname n de Westerse voorstellen die een instelling van een regering te Frank fort beogen. De Russen stellen zien op het stand punt dat de handhaving van de vier- landencoritrole te Berlijn, onderge schikt is aan het opgeven van het plan der Westerse' mogendheden, Ce Frankfort een regering te vormen. VOLLEDIGE SPLITSING VAN BERLIJN In goed ingelichte kringen meent en dat de stad Berlijn eerlang in twee delen zal worden gesplitst het ene be staande uit de Sovjet-sector, het ande re uit de drie Westelijke sectoren. To dusver werd de stad bestuurd tj^rjdoor een gemeentebestuur, samenge DE TOESTAND VAN ONZE OOGST BETER DAN IN 1947 jaat ons land, en met ons land ook het volk, een noodlottige toekomst te ge- ,.ioet. Anderzijds is hét een vaststaand feit dat de terugkomst van onze vorst Leopold UI, ons huidig democratiscn 'iem nog veel meer zou verstevigen een niéts te schatten waarborg voor dé toekomst is. Moesten de huidige gezagdragers vergeten wat hun tot hiertoe van el kaar gescheiden heeft en gaan denken gfcuur bestaande Ult s aan wat hun samenbinden moet totn-is(€n die uitsluitend het heil van gans het volk en van de belgi-1 Russische bevelhebbir nen van gans - =- sche natie dan zou de koningskwestie, j kov. erkennen. steld uit een verplichte coalitie van de er erkende partijen. De socialistisch-communistische frac tie. "die thans een heftige oppositie .oert tegen de meerderheid, is voorne mens zich uit- deze coalitie terug te trekken. Aldus zou in het Westen een ge meentebestuur tot stand komen in overeenstemming met de groep der drie Westerse bevelhebbers en in het Oostelijk gedeelte, een gemeentebe stuur bestaande uit socialisjten-commu- t gezag van de generaal Ko'ti- Een persoonlijkheid die in nauw con tact met de Belgischelandbouwkrin- sPn staat, heeft aan een Belgaredactcui jlgende verklaring afgelegd over dé stand van de oogst en de overvloedige ;n der jongste weken. Begin Juni waren de oogstverwach- tingen beter dan voor een gemiddeld jaar. De overvloedige regens echter, die zes weken hebben geduurd, vooral in Juli, de maand waarin t graan bloeit en zon nodig heeft, hebben veel schade aangericht en de hoop die tij dens de maand Juni werd gekoesterd in duigen geslagen. Voor het wintergraan mag di-ent-egevolge slechts een gemid deld rendement worden verwacht. SCHRAAL IN HET ZUIDEN. Wat het zomergraan en onder meer de haver betreft, zal de oogst schraal zijn in het Zuiden van het land waar dé vorst en de droogteperiode van begin Mei verhinderd hebben dat het graan normaal opschoot. Wat het veevoeder -betreft kan voor het gehele land worden gezegd dat men er in geslaagd is een belangrijke hoeveelheid hooi en veevoeder in goe de omstandigheden binnen te halen. In de Ardennen daarentegen, evenals in het land van Herve, is een groot- deel van het veevoeder onherroepelijk verloren. De regen heeft voor de aardappel teelt dit "gevolg gehad dat de colorado kevers werden verdelgd; toch zal er een vrij lange hitteperiode nodig zijn om de knollen tot een normale ont wikkeling te laten komen. Hetzelfde geldt voor de voeder- en de suikerbie ten In de vlasteelt werd door de zoge naamde «vlasvlieg» schade aangericht en heeft de regen het gewas doen «neer slaan BEHOEFTE GEDEKT. Kortom, al heeft de regen ons een oogst bezorgd die minder zal opbren gen dan een gemiddelde, toch zal de invoer van broodgraan volstaan om m behoeften te voorzien en zal de bieten- en aardappeloogst toereikend zijn om 's lands behoefte te dekken. De mooie verwachtingen die wij een paar maand geleden koesterden, zullen dus niet in vervulling gaan. maar zo het weder mooi blijft, zal het algemeen .rendement slechts iets lager liggen dan dit van een gewoon jaar.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1