DE GEZET VEN EELST Rmp vm state NEUTRALE OPV/OEPIN6 PI ERL'ALA IN WERKING GETREPEN EN OMSTREKEN 'Nummer 60 BURELEN Kerkstraat 9, (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week., Donderdag 26 Augustus 1948 'Aalst. Telef.: n. 114. -1 P. C. n. 881,72. - 5e Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Thans is het voor ons overduidelijk, en de ervaring nopens de menselijke dingen schijnt het elke dag meer te be wijzen zonder de godsdienstige lering van de Kerk, is er geèn licht en geen richting in de opvoeding. Zo oud als het christendom zelf gaaf en ongeschonden, zijn de dogma s bewaard, zij zijn een waarborg voor de waarheid, die één, onveranderlijk, eeu wig en onsterfelijk is. Het nationaal- socialisme, fascisme, laïcisme, commu nisme béb'ben ook een peedagogiek op gebouwd in verband met hun eigen ideologie. Blijken hun grondgedachten waar en vast genoeg om voor eeuwen, de op komende geslachten 'te bezielen en "te leiden De ervaring leert ons op welke formidabele failliet de systemen zijn uitgedraaid. Wij, katholieken, menen bij machte lts zijn om door bewijsvoeringen en lange reeksen feiten, aan te tonen, dat wij de waarheid aan onze kant hebben, en dat alles wat de andere opvoedings idealen aan leefbaarheid en echtheid bevatten, tenslotte ontleend is aan de eeuwenoude beproefde philosophic geloofsleer. De andere bezitten fragmenten stukwaarheden, meestal losgemaakt uit de gehele constellatie van 'waarheden waartoe ze behoren, ofwel opgedreven tot een extremisme, ofwel overwo: kerd door allerlei parasieten. En wie moest menen, dat de mens' lijke persoonlijkheid door het katho licisme, door geloof aan dogma, - door liefde en eerbied voor het gezag, kort om door e:.'n katholieke opvoedin; wordt verzwakt, antwoorden wij Geef on s een leger soldaten, zoals d> leer van de 'Kerk het wil geeft ons schoolmannen, onderdanen, echtgenoten, vrouwen en zonen en dochters, dienstboden, konin» gen, rechters, handelaas, belasting plichtigen en eindelijk fiscale agenten zoals de katholieke leer ze eist en... de wereld zal heel wat 'beter zijn. En toch wordt er in gans het land, ook in het katholieke Vlaanderen, in onze katholieke gezinnen een systema tische en fanatieke propaganda gevoerd voor een ncutéaal opvoedingssysteem, en neutrale school. Wij schijnen inderdaad aan de voor avond te staan van een gewichtige strijd met als inzet vóór of tegen Christus, met of zonder God. En die strijd concentreert zich op de school. Het is dan ook een zedelijke plicht voor ieder katholiek de actie tot het bcihoud van de godsdienstige school te voeren, teneinde te voorkomen, dat uit de harten onzer volksgenoten het laatste restje christendom zal worden weggevaagd. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Daarom moeten we ons de lessen var bet zeer nabije verleden in verschillen de Europese staten ten nutte maken daar waar men het christendom uit roeien wil, vernietigt men het eerst de christelijke school. Eloe bitter betreuren de katholieken van die staten, dat ze de ernst van de inzet niet voldoende hébben ingezien. Thans ondergaan ze de tragische ge volgen van hun kortzichtige en al te lankmoedige houding. Wij willen in geen* geval behoren tot die generatie van laffe christenen- en wij weigeren niet onze keuze te doen tussen spiritualisme en materialisme. Wij menen, dat het in de tegen woordige tijd volstaat ogen te hébben te zien, dat 'het spiritualisme, dat het christelijk onderwijs inspireert, het rhtste bolwerk is ter verdediging van de waardigheid van de mens deze eerbied voor de waardigheid van da mens is de toetsteen van een regime van vrijheid. Daarenboven een neu traal opvoedingssysteem, een neutrale school is niet denkbaar. De school betreedt twee van elkaar a zichzelf onderscheiden gebieden de ipleiding en de opvoeding; om het zeer eenvoudig te zeggen de opleiding 'beoogt het aanwerven: van verstande lijke - kennis. De opvoeding daarentegen beoogt d'e'zedelijke vorming van d enkeling. De opvoeding vormt de wil en het hart. Opvoeden is eerst en: vooral een be paalde zedewet voorhouden, leren wel ke daden goed zijn en welke slecht. Opvoeden is gedurig oefenen in *t goed doen en 'het kwaad schuwen. Herhaal de goede daden en onthoudingen van het kwaad brengen van- lieverlede goe de gewoonten en deugden voort. Op voeden is de voorbeelden voor ogen stellen van de beoefenaar van 't goede en ook zelf aan 't kind goede voor beelden geven. 1 In zake opvoeding is neutraliteit een negatief begrip. Dat wordt thans toe gegeven ook door niet-katholieke NOG OVER ONS STADSPARK. Op het artikel «Ons Stadspark» en waarin geklaagd werd over een zekere nalatigheid vanwege het stadsbestuur in zake de prachtige plantenverzame- ling waaraan het park rijk is, werd een (ditmaal ondergetekend) schrijven ontvangen. Niet vah den kant der aan klagers maar wel van den kant van hét stadsbestuur zelf. i Het is een waar igenoegen en tevens zeer aanmoedigend, dergelijke brief te ontvangen en er door te vernemen dat er in ons stadsbestuur toch nog men sen zijn met prach-ige initiatieven verre van alles zelf te wil'len dc bevoegde hulpkrachten beroep belanghebbenden ik de toekomst voor legenheden in volle (oprechtheid mogen de afdeling te onderwerpen, vies wordt gehecht aan dc De school schrijft boven haar deur haar doelstelling. Doelstelling onder stelt (iwaarheen» en «hoe». Aan de ba« elke opvoeding prijkt een le vensbeschouwing. De opleiding kan niet neutraal zijn opdat de opvoeding die er eeni essentieel deel van uitmaakt J niet neutraal kan zijn. En de opvoe ding kan niet onzijdig zijn omdat de zedenleer, die Haar tot grondslag dient, niet onzijdig kan zijn. Daarom is het een utopie te zoeken naar een school, die terzelfder tijd én de godsdienstige- én de, neutrale levens beschouwing eerbiedigt. Zulk een school is een absolutie onmogelijkheid. Gedoopte vaders eni moeders, be wust van uw gewetensplicht, van uw rechten en plichten tegenover uw ge doopte kinderen. Ge hebt uw jongens en meisjes een katholieke opvoeding bezorgd in een katholieke school. Ge hebt,'aldus handelend, u gebonden aan de wetten der Kerk, die beveelt dat aan hare kinderen een christelijke opvoeding moet verstrekt woiden. Gij hebt voor uw kinderen niet al leen de school gekozen die uw kind past, maar gij hebt bovendien de beste school gekozen. Albert VAN DEN BERG, volksvertegenwoordiger, DE BERLIJNSE CRISIS HEADEN, DE AMERIKAANSE PERSCHEF DOOR DE RUSSEN WEER VRIJGELATEN Thomas Headen. adjunct-chef van de-Amerikaanse informatiedienst, die Zondag op de Potsdammerp'latz door de Sovjetpolitie werd aangehouden en opgeleid, is weer in vrijheid gesteld. De legerautoriteiten verklaarden dat geen bijzonderheden voorhanden zijn. hoewel Amerikaanse zeglieden te Ber lijn de vrijlating reeds hebben beves tigd. Headen verklaarde na zijn vrijlating dat, toen hij poogde Zondagavond te slapen op een van de harde houten banken in zijn cel, een Russische wacht 'hem kwam halen, en hem naar binnen leidde. Na zijn bezoek aan het hoofdkwar tier van de politie snelde Headen naar huis, waar vrouw en kinderen hem op-i wachtten. MAATREGELEN TEGEN DE CHRISTELIJKE DEMOCRATISCHE PARTIJ. De kantoren der christelijke demo cratische partij te Berlijn, die in de Sovjetsector zijn gelegen,zijn gesloten. Zij worden bewaakt door Duitse poli tie uit de Sovjetsector. VOEDSELTOESTAND HOOPVOL Het Brits militair bestuur bericht dat de voorraden voedingswaren te Berlijn en de 'handelsuitvoer van Ber lijn naar de Westerse zones en de an dere landen thans aanzienlijker zijn dan op het ogenblik, toen de Sovjets, twee maand geleden, de Duitse hoofd stad blokkeerden. In het officieel En- jels verslag, waarin dit wordt bericht, wordt beweerd, dat de Russische po ringen om de economie der Westerse sectoren van Berlijn" te blokkeren vol ledig is mislukt. Er wordt aan toege voegd dat de hoeveelheid steenkolen, die te Berlijn is aangebracht, thans groter is dan die welke vereist is v de productie van electriciteit. Britse vliegtuigen landen ononderbroken, zo wel 's nachts o»s overdag, op het vlieg veld te Ga tow. Om de vier minuten daalt er een toestel zodat er dagelijks gemiddeld 360 landingen zijn. Anderzijds verklaart de Amerikaan se militaire gouverneur in Duitsland, Generaal Lucius Clay, in zijn twee maandelijks verslag dat d'e voorraden der Westerse sectoren toereikend zijn voor een periode van 35. dagen. Tevens wéten tot wien ze zich dergelijke aangi vertrouwen en wenden. 'j. In dit schrijven 'ivordt geklaagd over de- weinige belangstelling die onze be volking en ons onderwijzend personeel stelt in ons park eri over de vernielings- geest onzer stadsjeugd. Dit is een heel juiste aanklacht. j Maar... ik stel tbch'de "vraag of het wel psychologisch |s onze parken voor allerlei sporten en feestelijkheden te ge bruiken Zou datj wel de geschikte manier zijn om bij; de mensen in t al gemeen en de jeugd in t bijzonder eer bied aan te kweken voor perken en be planting Hier volgt de 'brief, lees hem en overtuig tl van dé goede intenties en de bereidwilligheid' van de schrijver Mijnheer Pierlala», Toen ik, na enkele dagen verlof ge nomen te hébben, jhuis kwam, lag, op mijn tafel, met een Vode streep en rond uw artikel van 8 Aügustus, betreffende «Ons Stadspark» oi mij te wachten. Ik hoop dat sedertdien de «colère» van uw vriend al Mt geluwd is en het mogelijk zal zijn met hem en met u een rustig, oprecht woordje te praten. Wat ik altijd vind 'is dat ve le mensen er «haast» 'klappen I Waarom is uw vriend niet eens bij onze séhepen van onderwijs», bij «ons tadsbestuur» zelf geweest 't Is nu nog wel dat gij hét schrijft en ik uw artikel las anders wist ik er niets van Die man zou WEL gpkomen geweest zijn, lijk alle mensen die belang stellen in ons stedenschoon. Ik zou hem dan gezegd hebben 'dat het stadsbestuur wel belang stelt in de mooie bomen en planten van park- en plantentuin; ik zou hem getoond heb ben dat de «Commissie voor Toerisme en Vreemdelingen» vouwblaadjse liet verschijnen waarin het park- en de kruidtuin als doel voor een wandeling worden opgegeven. Ik zo. li hem gezegd hebben dat aan de stadstuinier opdracht werd gege ven de bomen en planten van een naamplaatje te voorzien (maar als het publiek ze er zelf afrukt, kan die man toch altijd niet terughangen) ik zou hem medegedeeld hebben wat het, tadsbestuur met Br. Angelico al ge daan en voorgenomen heeft om de kruidtuin te verzorgen; hoe alle LEER KRACHTEN werden verwittigd, dat die tuin te bezichtigen is voor de SCHOOLJEUGD en dan zou ik uw vriend gevraagd hebben ons te helpen de «ronddolende» jeugd UIT te houden, die de bloempjes afrukt en de plantjes stuk slaat, of schopt of .hot»; want het stadsbestuur kan daar niet altijd zijn en de stadspark- wachter ook niet. Ik zou aan uw vriend gezegd hébben dat als hij nog mensen vindt zoals hij-zelf, zij steeds welkom zullen zijn of te helpen en dat hun wenken steeds met aandacht zuil. worden genoteerd en onderzocht om er gevolg aan te geven. Maar 't gaat eilaas, zo dikwijls an ders Ik wacht nog op de eerste De «commissie» liet een boekje ver schijnen ((Wandeltochtje door de stad» (4 fr.eeni ander Ons Belfortmu seum» (2 fr.) en nu onlangs een «vouwbladje» met zichten en plan en uitleg van de stad (gratis). En weet uw vriend hoeveel boekjes er reeds ver kocht werden 2 hoeveel bezoekers er kwamen in *t museum? Hoeveel blaad jes er al gevraagd werden. Als hij zulks verlangt zal ik het hem eens zeggen. Of Wenst 'hij wellicht dat het Stads bestuur ofonze schepen van onder wijs daar van deur tot deur zou mede rondleuren Ik meen dat zulks zijn wens niet kan zijn. Indien er mensen voor te vinden zijn om te helpen, dan zullen die met dank en open armen ontvangen wor den. Hoogachtend. DE TAAK DER TWEE AFDELIN GEN WERD VASTGELEGD Bij Regentsbesluit is de datum van de algehele inwerkingtreding van de Raad van State op 23 Augustus 1948 vastgesteld. De werkwijze van de nieuwe instel ling 'heeft een twintigtalRegentsbe- sluiten noodzakelijk gemaakt. Sommi ge dezer besluiten werden in de Minis terraad op 4 Augustus 1948 behan deld. Deze besluiten werden door de Raad van §tat'e uitgewerkt. Wegens het verschillend karakter van de taak die enerzijds op de afde ling «Wetgeving» en anderzijds op de afdeling «Administratie» van de Raad van State berust, is het nodig dat de bevoegdheid van -elke afdeling afzon derlijk wordt i/nder 'het oog genomen. DRIEDUBBELE TAAK DER WETGEVING. De afdeling Wetgeving dient voor gemotiveerd advies over de tekst van alle ontwerpen en voorstellen, die haar door de voorzitter van een van beidi wetgevende Kamers wordt voorge legd. Anderzijds dienen de Ministers, bui ten de gevallen van dringende spoed met uitzondering van begrotings wetten, de tekst van alle voorontwer- van wetten of uitvoeringsbeslui- aan het gemotiveerd advies van Het ad memorie van toelichting van de wetsontwerpen, zomede aan. de verslagen aan de Ko- De Ministers mogen ook het gemo tiveerd advies van de afdeling vragen over alle wetsvoorstellen, over alle ontwerpen van decreten, zomede over amendementen op wetsontwerpen of voorstellen. Ten slotte kan de Eerste-Minister de: afdeling Wetgeving belasten met het opmaken van de tekst van vooron - werpen van wetten, besluiten, van ver ordeningen of van amendementen, waarvan de' stof en het onderwerp door hem worden vastgesteld. Zijn thans als leden van de afde ling Wetgeving aangewezen de h.h. Suetens, vobrzitter; Devaüx, ?omer- hausen, Lepage, Decleire en Coyette, raadsleden. AFDELING ADMINISTRATIE De afdeling Administratie van de Raad van State beschikt nu eens bij wijze van adviezen, dan weer bij wege van arresten. De Ministers mogen aan het advies van de afdeling Administratie onder werpen, alle zaken en aangelegenheden van administratieve aard, welke niet betwist zijn. De afdeling Administratie dient van advies over alle vorderingen tot herstel- vlergoeding betreffende een buitenge wone schade, welke ontstaan is uit maatregelen door de staat, de provin cie, de gemeente of het koloniaal gou vernement genomen. 'De Raad van State geeft ten deze slechts een bloot advies, waaraan het bestuur niet gebonden is. 'De bevoegdheden van de Mijn-raad worden uitgeoefend door de afdeling Administratie van de Raad van State. Daaruit volgt dat de Raad van State voortaan zal adviseren waar de Mijn- raad wettelijk gehouden was zijn ad- :s uit te brengen. De afdeling Administratie beslecht bij wijze van arresten de moeilijkheden betreffende de respectieve bevoegdheid van de provinciale en gemeentelijke -verheden, of van de openbare instel lingen. Deze moeilijkheden mogen haar door ieder betrokken administratieve overheid aanhangig worden gemaakt. De afdeling Administratie doet uit spraak bij arresten over de beroepen tot nietigverklaring wegens overtre ding hetzij op straffe van nietig heid voorgeschreven vormen, Wegens overschrijding of misbruik van macht ingesteld tegen de akten en reglementen van de onderscheidene administratieve beslissingen in betwiste zaken. De afdeling Administratie moet uit spraak doen over het berbep tegen de beslissingen der commissies van beroep 'bij de wet van I October 1947 met betrekking tot het herstel van oorlogsschade aan private goede ren. De afdeling treedt in de plaats van de Koning op voor de uitoefening van de Rechtsmacht in de verschillende get allen die in de wet opgesomd zijn, te •eten a) De afdeling Administratis.' zal ennis nemen van alle beroepen, voor zien in de titels V en Vi van de ge meentekieswet tegen de besluiten ter zake door de Deputatie genomen. b) De afdeling zal uitspraak doen over de beroepen tegen de besluiten der Deputatie terzake van Openbare Onderstand. c) Ten slotte zal de afdeling uit spraak doen over de verzoekschriften betreffende de verbreking en de herzie ning van sommige vóór of tijdens de oorlog 1914-1918 afgesloten contrac ten. RECHTSPLEGING VOOR DE AFDELING ADMINISTRATIE De rechtspleging voor de Raad van State wordt ingeleid met de toezending van een'ter post aangetekend verzoek schrift. Bewust verzoekschrift dient te vermelden 1. De naam, hoedanigheid, woning of zetel der vorderende partij. 2. Het voorwerp der aanvraag of van het beroep, zomede de uitzetting van de feiten en middelen. 3. De naam, woning of zetel der te enpartij. 4. Eventueel een afschrift van de bestreden akten, bepalingen, reglemen ten of beslissingen. Behoudens voor zaken die de ge-« meenteraadsverkiezingen of de Open bare Onderstand betreffen. zijn de verzoekschriften aan een. recht van 300 fr. onderworpen. Dit recht wordt ge kweten door middel van plakzegels. -De Raad van State behoort niet tot de rechterlijke, doch alleen tot de Ad ministratieve macht. Nochtans kan het Hof van Verbre king bij toepassing van artikel 20 der wet, geroepen worden om bevoegd heidsgeschillen tussen, de Raad van Sta te en de Hoven en Rechtbanken te be slechten. TAALGEBRUIK Het taalgebruik voor de Raad van State is bij Regentsbesluit geregeld. De afdeling Administratie is onderver deeld in drie kamers een Franstalige-, een Nederlandstalige- en een tweetali ge kamer. De arresten gewezen in de afdeling Administratie worden gesteld in de taal of de talen van de akte, van s het reglement of van de beslissing, waar van de nietigverklaring wordt ge vraagd. De adviezen voorzien ter zake van vergoedingen, worden uitgebracht in de taal waarin de eis isv, gesteld. De arresten en adviezen worden in de zaken bètrefPefide een ingezetene van de kantons Eupen Malrriedy, Sankt-Vith of-van de gemeenten Mem- bach, Gemtmenich, Moresnet en Kal- min desgevraagd verleend in de Duitse taal. MGR CALEWAERT OP BEZOEK BIJ BELGISCHE SOLDATEN IN DUITSLAND Na het bezoek aan Keulen, ter gele genheid van de grootse feesten voor de zevenhonderdste verjaring van de ka thedraal heeft Zijne Exc. Mgr. Cale- waert, bisschop van Gent,vergezeld van Kan. De Kezel, president van het Groot Seminarie, een bezoek gebracht aan het 2e Linie Bon. te Siegem. Een kompagnie opgesteld aan de in gang van de kazerne, bracht de eerbe wijzen, terwijl hij verwelkomd werd door Majoor Bouhon S.B.H. Te 14 u. werd 'het bataljon aan Mgr. voorgesteld door de korpsovsrste waarna Zijne Exc. bedankte en zich in ontroerde bewoordingen wendde tot de soldaten. Na het bezoek der kazerne, 'de voor stelling der soldaten van het bisdom Gent, bad een ontvangst plaats voor al de families en kinderen van het kan- tonnement Siegem. Avonds hebben de officieren van het 2e Linie Bon een plechtig eetmaal aangeboden aan Mgr waaraan ook te genwoordig waren Kolonel Guérin, be velhebber van de 5e Brigade. Majoor Poncelet, de divisieaalmoezenier No bels, enz. 's Anderdaags heeft Mgr de H. Mis opgedragen voor de gesneuvelden van het 2e, 22é en 23e linie Bon van 1914- 18 en 1940-45. Voor zijn vertrek heeft Mgr. de.'t, Korpoverste I«?ajoor Bouhon S.B.H. en Aalmoezenier De Mey van harte be dankt voor de heerlijke en onvergetelij ke ontvangst. De soldaten die. de haag vormden, warm groetend vertrok Mgr. Cale- waert langzaarh, den weg terug naar Belgiéj.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1