Uitvoeringsbesluiten der Wet De Tsye PIERLALA PEUTIé f^lLJOEH ONTWORTELDEN DE GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN .Verschijnt den Donderdag en Nummer 71 Donderdag 2 September 1948 BURELEN Kerkstraat 9, 'Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. Zondag van iedere week 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. 't Nr. DE PREMIEN VOOR GOEKOPE WONINGEN ln het Staatsblad verschenen de 'besluiten genomen in de uitvoering der wet van 29 Mei l -948 houdende bij zondere bepalingen tot aanmoediging van het privaat initiatief bij het op richten van goedkope woningen en bij het kopen van kleine landeigendom men. We publiceren ze hieronder. PREMIEN VOOR DE AANBOUW VAN GOEDKOPE WONINGEN EN KLEINE LANDEIGENDOMMEN Aan elke persoon die, voor eigen rekening, zulk een woning laat bouwen onder voorwaarde, onder andere, haar zelf te 'betrekken, haar noch ge heel of gedeeltelijk in huur te geven, en er geen handel in te drijven wordt een basispremie om niet ver leend van respectievelijk 26,400 fr., 24,200 en 22.000 fr. naar gelang de ze woning gelegen is in een gemeente van de grote agglomeraties (Antwer pen. Brussel, Charleroi, Gent, Luik) of in een gemeente vanmeer of minder dan 30.000 zielen. Deze basispremie "wordt verhoogd met 20 t.h. voor elk kind minder dan 18 jaar oud ten laste van de begunstigde. De aanvrager mag op deze gunst slechts aanspraak maken wanneer hij in eigendom of vruchtgebruik het vol le genot niet heeft van een andere Wo- Hij is er toe gehouden een te bouwen waarvan de oppervlakte der plaatsen (kelders en zolders afge rekend) in 't geheel de 95 M2 niet overtreft, zo hij ten hoogste 2 kinde ren ten laste heeft; een verhoging van 20 ten honderd is voorzien, zo hij er 3 of 4 heeft; van 40 ten honderd zo hij er 5 of 6 heeft en zo verder. Hij is er toe gehouden een woning te bouwen op een terrein waarvan het zij de oppervlakte, hetzij de verkoop waarde niet hoger, is dan 3 aren of 54.000 fx. in een gemeente van de'gró te stadsagglomeraties; dan 6 aren of 48 000 fr. in de gemeenten van meer dan 30.000 inwoners; dan 8 aren of 42.000 fr. in.de gemeenten van 5.000 tot en met 30.000 inwoners; dan 20 aren of 36.000 fr. in de gemeenten van minder dan 5.000 inwoners. Er wordt, óp eenvoudig verzoek, aan elke persoon die belang stelt in bedoelde zaken, door het Ministerie van Volksgezondheid en van het Ge zin (Dienst voor Volkshuisvesting en Volkswoningen, 3 Koninklijke Plaats Brussel) een verklarende nota verzon den houdende de bijkomende voor waarden gesteld tot het verlenen van de premiën voor de aanbouw van de ze woningen. PREMIEN VOOR DE AANKOOP VAN GOEDKOPE WONINGEN EN KLEINE LANDEIGENDOMMEN Onder voorbehoud van dezelfde voorwaarden als hierboven, wordt een premie om niet toegekend aan elke persoon die zulk een woning komt te verwerven van een bouwvennootschap aangenomen door de «Nationale Maat schappij voor Goedkope Woningen en Woonvertrekkenii of door de «Natio nale Maatschappij voor Landeigendom u, van de de Kleine Nationale Maatschappij voor de Kleine Landei gendom zelf, van een gemeente of van een commissie van openbare on derstand. Voor de woningen gebouwd na 10 Mei 1940 is de basispremie voor de aankoop, wat het bedrag er van be treft, gelijk aan deze voor de aan bouw. Voor de woningen gebouwd vóór 10 Mei 1940 is de basispremie ge lijk aan 1 0 ten honderd van de ver koopprijs. Dezelfde verhogingen van 20 ten honderd op het bedrag van de premie gelden in beide gevallen voor de kin deren minder dan 1 8 jaar oud ten las te van de begunstigden. Er wordt, op eenvoudig verzoek, aan elke persoon die-belang stelt in bedoelde zaken, door het Ministerie van Volksgezondheid en van het Ge zin (Dienst voor Volkshuisvesting en Volkswoningen, 3, Koninklijke Plaats Brussel) een verklarende nota verzon den houdende de bijkomende voor waarden gesteld tot het verlenen van de premiën voor de aankoop van de ze woningen. Er wordt ten andere aan deze per sonen de raad gegeven zich recht streeks tot de betrokken organismen te wenden om inlichtingen, in voorko mend geval, betreffende het te koop stellen van deze woningen. MINISTERIEEL BESLUIT TOT VASTSTELLING VAN DE VOORWAARDEN Elke woning, op te richten met het voordeel van de wet dd. 29 Mei 1948 moet 1 Opgericht worden overeen komstig de voorschriften der bestaan de algemene en bijzondere plannen van aanleg; 2 -Ten minste' voldoen aan de Algemene Normen voor de Wonmg, opgemaakt door de Nationale Maat schappij voor Goedkope Woningen. 3. Een rechtstreekse en afzonder lijke toegang tot een bestaande open bare weg bezitten. 4. Gebouwd worden oo een per ceel met een minimum breedte van 5 m. te meten aan voormelde openbare weg, en een minimum diepte van 16 meter. 5. Een open ruimte bezitten' die minimum een vierde van de oppervlak te van 'het perceel beslaat, en boven dien minstens een oppervlakte van 20 vierkante meter, in een stuk heeft. 6. Betreffende le inplanting en de aesthetiek, voldoen aan de door de provinciale directeur of de bijzondere commissaris van het bestuur van de Stedebouw opgelegde voorwaarden. De plannen en lastenboeken moeten opgemaakt zijn door een geimmatricu- leerd architect. De directeur-generaal van het be stuur van de Stedebouw kan afwijkin gen op voorgaande bepalingen toe staan. NAAR WELKE SCHOOL STUUR IK SVSJN K5ND NAAR DEZE DIE UWE KINDEREN EEN DEFTIGE EN SCHITTERENDE TOEKOMST BEZORGT De ouders mogen niet vergeten dat er naast de tijdelijke toekomst hunner kinderen nog een veel belangrijker toe komst hunner kinderen aan hen is toe vertrouwd, n.l. de eeuwige gelukkige toekomst De ouders mogen gerust onderzoe ken welke deftige en schitterende loop baan de oud-leerlingen der katholieke onderwijsgestichten thans bewandelen. De ouders mogen gerust nagaan wel ke de uitslagen zijn der oud-leerlingen der katholieke onderwijsgestichten voor staatsexamen en hogeschool stu diën. De voorrang geven inzake benoe mingen aan leerlingen der stads- en staatsscholen is dat eerbied heboen voor eenieders overtuiging De theorie van rood, blauw of Ul tra-rood of geen brood is dat. recht vaardig De voorrang geven inzake benoe ming aan de school in plaats van aan de bekwaamheid is dat staats- en bur gerzin Du? naar de katholieke school die «VOLLEDIG ii en up to date opvoedt en onderwijst. U handelt verstandig, naar plicht en geweten I boos en meent dat hij al de critiek en Zie vervolg vorige kolom. al de criticasters de kop ingeslagen 'heeft, met het bekende «critiseren is gemakkelijk, maar zelf doen, da s wat anders Zo'n antwoord krijgt vaak van de omstaanders een hoofdknik- kend goedkeuren. Nochtans de criticus die het hoofd koel heeft kan hierop heel flegmatiek antwoorden Inderdaad, vriend, cri- tiseren is veel gemakkelijker dan zelf doen; dóch, ik heb nooit de pretentie gehad het beter te kunnen en daarom zou ik dan ook nooit een kandidatuur aanvaarden. Maar... wie de pretentie heeft het land te helpen besturen moet er dan ook het nodige verstand, wilskracht en zelfverloochening voor hebben. En, beste vriend politieker, vóór dat ge verkozen waart heeft men u zwart en blauw verweten op meetings en door kiesmanifesten. Toen, spijts 'dat alles, behield ge steeds uw goed humeur. Doch, nu dat ge verkozen'zijt, zit ge voor een niets op uw pa<>rd en zijt ge een echt «kruitje roer mij niet», geworden. En... het slot is de vraag het toch dat cl kandidaat i zene niet meet te erkennen Hoe komt de geko- PIERLALA, CRITISEREN De Belg heeft de reputatie van een verstokte criticaster te zijn. Dit wil niet zeggen dat burgers van een andere nationaliteit niet even goed critseren dan de Belgen. In andere landen noemt men dat «discussie-eren» en dat klinkt voornamer. In de grond nochtans komt dat op 't zelfde neer als critiseren. Dit neemt niet weg dat dergelijke reputatie in menig geval nadelig is. Men zal gemakkelijk veralgemenen en overdrijven door alles als vitterij te be titelen en iedereen als een vitter te be schouwen. 'Men schijnt te gemakkelijk te vergeten dat er ook nog iets 'be staat als «opbouwende» critiek. Zij die van deze slechte reputatie het meest misbruik, maken zijn mensen die 1. het best kunnen critiseren; die 2. het best tegen de critiek moeten opge wassen: zijn; en, die 3. het minst critiek kunnen verdragen. Denk nu niet dat deze le 2e en 3e drie verschillende categoriën van mcn- sen zjin. Neen e( wordt maar één soort mensen door bedoeld, n.l. de po litiekers. De politieker die dit leest zie ik al een vies gezicht trekken, nerveus wor den en hoor ik, .tussen de tanden door, mompelen Weeral onnozele critiek op de politiek. Zachtjes en kalmtjes blijven Heer politicus. We gaan 'bewijzen. 1. Een politieker is die grootste cri ticaster Al wie reeds vóór de ver kiezingen de meetings, van gelijk wel ke partij, ging beluisteren .heeft daar van de kandidaat 1 vojlksvertegenwoor- ger, -senator, -provincie- of -gemeente raadslid, ooit niets- anders gehoord dan critiek over, de tot dan toe, ge voerde politiek. Zelfs de fouten door eigen partij in 't verleden begaan wor den niet verdonkere maand of goed gepraat. Doch de ondervinding, het nieuwe programma en de huidige can- didaten staan borg voor de toekomst. Het slot vuurweskA^n elke redevoe- ng is "bafi~óok fït^d&'Ceisr -s>ci>cuk t vv olie vertrouwen aan lijst N. zoveel en dan stemt ge niet voor ons maar voor u zelf Brengt ons aan de macht, wilt ge zelf meê regeren 1 Vraagt ons na enkele maanden rekening over ons beleid We vragen niets beter, want «kliekjes politiek» en «politiek van ach ter de schermen» moet tot het verle den be'horen 2. Politiekers zijn het beste opge-' wassen tegen de politiek Wanneer men aldus de metinggisten gehoord heeft dan ligt het bij de hand dat dergelijke mensen niet 'het minst afschrikken: van gelijk welke critiek. Integendeel, men zou denken dat cri tiek de welgekomen gast is. Hierdoor immers worden zij in de gelegenheid gesteld om eens openlijk en in het openbaar op allerlei dwaasheden te antwoorden en, aan de hand dei- klaarste feiten, aan te tonen dat door hunne gevoerde politiek de belangen der natie en der gemeenschap het ze kerst en het best gediend wareri. 3. Politiekers kunnen het minst van allen critiek verdragen. En toch, hoe logisch de redenering in 1 e en 2e is, zo onlogisch is het feit dat inderdaad politiekers een geweldi ge hekel aan critiek hebben. Wanneer de gewone man en zelfs een aegelijk ontwikkeld mens het aan durft critiek uit te oefenen op een of andere politieker of over een of ande re politieke partij, dan zit het er bo venarms op. Ofwel gewaardigt men zich niet er op te antwoorden en de enige reactie is een schouder ophalen met de woor den Och kom; we leven in Belgie en 't zou anders geen Belg zijn Heel simplistisch zó'n antwoord. Ofwel, wanneer de critiek van eey bepaalde persoon of uit een bepaal den hoek komt dan vindt men het nog eenvoudiger, want het enige antwoord is dan jaloesie ofwel «opgestookt». Weeral heef simplistisch. Komt de critiek uit de volksmond en is dus de critiek vrij en algerm dan is het «Luister toch niet naar die domme massa Nog al dankbaar tegenover hun kiezers, die vóór de. ver kiezingen als verstandige mensen moesten hun stem uitbrengen. En... wanneer de critiek de politie kers in het nauw brengt en waarlijk de onbevoegdheid of de goedzakkigheid aan de kaak stelt en dus een antwoord dat moet gegeven worden niet kan ge- I vonden tenzij door een nederige be- kentenis en het omzwaaien van het roer; dan maakt de politieker üich erg China's traged: fantastische inflatie te Changhai, noch in de nooit ophoudende gewonnen of' verloren veldslagen. Zó bestaat in de oneindige stoet van vluchtelingen, in de stroom van dertig miljoen hongeri ge, ziekelijke, wanhopige mensen, die van Mandjoerije en Noord-China naar het Zuiden toe vloeit. Ze betekent de instorting van de Chinese maatschappij onder de com munistische hamerslagen die China treffen.in de zware en oproerige "perio de van haar aanpassing aan Westerse ■vooruitgang. De communistische aan val stremt die vooruitgang en vernie tigt tevens het dorps- en familie-sys teem en al de oude pilaren die de Chi nese maatschappij, ondanks primitieve staathuishoudkunde en decadente po litiek, in stand hielden. Toe Foe, de grote dichter van het lijden zong reeds in de achtste eeuw> Sinds onheuglijke tijden kreunt mijn gans gezin vooruitstrompelend op de harde en hobbelige wegen, waar men alleen grove en schamteloze ke rels ontmoet. Gieren schreeuwen in de ravijnen. We zien geen enkele zwerver terug keren naar de plaats van waar we gekomen zijn. Heden is er een andere generatie van vluchtelingen, voor een andere eewigheid voortstrompelend op de lij densweg van communistisch naar na tionaal gebied. De omvang van deze exodus gaat alle Westerse gedachte en inbeelding te boven. Van uit het be legerde Tsj'ang-tsj'wen worstelt zich elke maand een leger van 140.000 mensen door vijandige lijnen en on herbergzame niemandslanden en tracht Tientsin of Peiping te bereiken in de hoop op leven. De afstand is 1200 km. Het ontzaglijk lijden dat ze doorstaan, zoals Americaanse repor ters en Chinese persberichten getuigen, zoii alleen een Toe Foe kunnen be schrijven. DE ZWERVERSTGCHT SCHIJNT TE VLOTTEN. Met tien pond goud, zeggen de vluchtelingen van Tsj-ang-tsj'wen, zou men nog geen luchtkaartje kunnen ko pen in de zieltogende Noord-Ooster- stad. De noodvliegtuigen die voor raad brengen voor 'het nationaal gar nizoen nemen slechts uitzonderlijk pas sagiers op die hoge voorrang hebben. Maar degene die overland kunnen vluchten-zijn c.-r.og beter aaiv toe dan degene die in 'het geheel niet weg kun nen. De reizigers gaan te voet of per kar. De kar en de paarden, doorgaans twee, zijn een risico. Op zijn 'best kun- ze onderweg verkocht worden u' een gedeelte van de oorspronke lijke prijs, op zijn slechts worden ze door de soldaten verbeurd verklaard;! dat geval is het geraadzaam voor de reizigers gewillig te zijn en te doen alsof hij ze als een gift wegschenkt. bestaat niet in de jeugd, zijn eerlijk» bevrijd gebied is e ingen ze «in geen plaats omkoperij De pelgrims komen weer op natio naal gebied te Kaiyuan, niet ver van Moukden. Ze zijn reeds vijf of zes da gen op de baan. Ze sliepen in hun lompen, soms in herbergen, meestal echter op de grond in open lucht. Ze zijn gelukkig omdat het hier de ijzige Mandjoerjsche winter niet is. Ze aten het voedsel dat ze bij hadden, door gaans tarwekoel^m. H het 'belegerd gebied van Mouk den worden hun namen andermaal op getekend, worden ze weer onderzocht. Verder dan Kaiyuan zijn paardenkar- ren niet toegelaten. Zó er nog zijn moeten ze verkocht worden aan de prijs die de bedreigende soldaten aan bieden. Communistische munt wordt geconfiskecrd. De tarwekoeken wor den gebroken om te zien of er geen opium in verborgen is. Dan duwen ze de reizigers op ruige terinwagens. Wa gens men mensenvee, volgepropt met ongewassen, Ievenmocde wezens. ONDER DE WILGEN. Van Tieling tot Sinmin reizen ze twee dagen. De reis gaat over Mouk den, waar ze zeggen de vluchtelingen, «dë mensen bitter zijn en de prijzen nog hoger dan te Tsj'ang-tsj'wen Te Sinmin eindigt de nationale lijn. Ten Zuiden van die spoorwegstad ligt het schrikkelijkste san-poe-kwan ge bied van allen, de beruchte Lioe-ho- k'ow of wilgensloot. Dit niemands land behoort tot rovers die gekleed in gele vesten en zwarte broeken ronddo len. Ze dragen witte knapzakken en regenschermen van oliepapier. Ze lig gen op loer tegen een sloot afgezet met een rij wilgen, springen op met dreigende revolvers en roepen «maak geen moeilijkheden, geef uw geld Degene die geen geld hebben worden verwenst en afgeranseld. Eindelijk komt het. mensenvee aan de oevers van de brede Taling-rivier. Flier eindigt het communistisch gebied. Aan de overkant van de rivier staan nationale wachten. Wie het ook waagt door de rivier te waden, er over te zwemmen of te varen wordt omver geschote*.». Dit is een voorzorgsmaat regel tegen een mogelijke vermomde aanval van de communisten. De enige mogelijke overtocht is langs een ge sprongen spoorwegbrug. Het is een vreeselijk waagstuk en een half uur acrobatie over gebreken - balken en_ verstengeld ijzerwerk. Hier wordt het uithoudingsvermogen van de uitgeput te vluchtelingen een laatste maal op de proef gesteld. Degene die. hoe dan ook, er in gelukt zijn een dollars te red den van rovers en soldatesque, kunnen nu een koelie huren om 'hem over te 'dragen. Deze plaatselijke boeren heb ben door training een ongelooflijke vaardigheid ontwikkeld. Met strooien j touwen zinden ze hun mensenvracht op rond de rug. Ze roepen doe uw ogen dicht, Er zijn drie gevechtslinies -- -i-w- Op de buitenste linie heb geen schrik, we heboen dit meer dan eens gedaan». Dan voeren ze hun waagstuk uit, terwijl de «passagier» in doodsangst en met duizelend hoofd de warrelende sj ang-tsj wen, worden de vluchtelingen door de na tionale soldaten aan een streng onder zoek onderworpen. De autoriteiten zijn wel blij de burgers te zien vertrek ken, wat voedsel spaart, doch niemand mag metalen voorwerpen als potten en pannen meenemen (noodzakelijk vo°^ 'het fabriceren van wapenen), noch oud of zilver (verboden speculatie of muntvermindering)noch zout (noodzakelijk voor eetwaren). De zwerverstocht schijnt goed te vlotten juist achter de perimeter van Tsj-ang-tsj'wen. Daar, tussen commu- ;tisch en nationaal gebied is een nie mandsland. Ze noemen het san-poe- kwan», wat letterlijk betekent: de drie bekommeren er zich niet om, d.i. een gebied waar noch nationalen, noch communisten, noch plaatselijke over heid controle uitoefenen. Het is echter ;edeserteer- ginds diep beneden stroom ziet voorbij vloeien. Veilig aan de overkant aangekomen, barst me nigeen in snikken los. NAAR HET AARDS PARADIJS. Van Tsin-tsjow lopen vluchtelingen- treinen naar ■Sja„-h ai-kwan, waar de Grote Meer de zee vervoegt. Hier, drie weken van Tsj'ang-tsj'wen, vinden de zwervers, voor de eerste maal, een plaats, een plaats waar ze ontvangen worden. Dit venter is trouwens primitief ge noeg. De gro.nd is uit nacikte aarde en de plaats is met zeildoek tegen de re gens beschut.. In de wasplaats is een pijp met lopend water aangebracht, i In de kleedkamer worden de 'belapte klederen wat hersteld of men bezorgt degene die kunnen hersteld worden. De een halve kom melk. Zo het kind niet spuw, ten gevolge van een niet gewen de maag. krijgt het nog een halve kom melk. Ten zuiden van Sjan-hai-kwam werd de spoorweg door de communisten verscheidene malen onderbroken. Zo c?<! trein kan lopen, dan stromen de vluchtelingen naar Tientsin of Peipir.g;. Deze stedsn zijn reeds overbevolkt. een roversnest, doorgaans de soldaten, die azen op de yoorbij-1 ^P_t«r^eer fu„ne„ 8Sew°«„T„Tard- 2" WbTeT WK*— k'»' wachtwoord. Enkel de behendigst ver borgen juwelen, vulpennen, uurwerken of brillen ontsnappen aan de speurzin van die schurken. Vinden ze een oor ring of armband verborgen in de plooi der" klederen, dan worden die verbeurd verklaard en bovendien wordt de ei genaar neergeschoten. Klederen die niet op lompen gelijken worden aan- geslagen Sommige vluchtelingen wa- gedeprimeerd, voor degc- gen het hun beste klederen of andereNoorden komen, zijn toebehorigheden te verstoppen. Ze nen ulc rollen ze diep in een bundel van zak- kegoed te midden in walgelijke vod den en vuil kinderlinnen. De geur al leen houd de rovers op afstand. DE EERLIJKE JEUGD. Na dit san-poe-kwan gebied dat on geveer 16 Km. uitgestrekt is, komen de vluchtelingen in de communistische lijn. Nu worden ze onderzocht door het communistisch jeugdkorps. Het zijn onomkoopbare jongens met grim mige ogen, gekleed in vaalbruin uni formen. Hun speren zijn versierd met i-ode kwasten. Dit jeugdkorps is onge voelig aan geflikflooi of wenken tot omkoperij, a Wij, de communistische echt paradijs. Met een gevoel van wanhoop aan schouwen de autoriteiten die inkomen de vloed van ellende. De vluchtelingen kunnen onder dak gebracht worden of oldoende gevoed worden. Ze verer ven de hongersnood.de choas en de el lende van het Nationaal China. In het Noorden draaien de comma nisten de schroeven nog dichter, nog méér miljoen,en strompelen kreunend voort op de. hobbelige wegen van chi na's tragt;dië. Blue Point, Lonb Island,N. Y Juli, 1948. Pater Jozef Goedertier, Missionnaris van Scheut»

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1