Wordt de Officiële School bedreigd •••••••••••••- PIERLALA GAZET VAN AALST EN OMSTREKEN herschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week Nummer 73 Donderdag 9 September 1948 BURELEN Kerkstraat 9, 'Aalst. Telefn. 114. P. C. n. 881,72.. - 5e Jaarg. 1.25 fr. 't Nr. IllII IIIMIIIIIIMWH—aillMMIIliWI 'limilllMIIWIIIIIWIIMIIIII Te oordelen naar de «Comité s voor verdediging van het officie! Onderwijs» die hier in onze stad o. a. plots door de linkse partijen opgericht wor den zou men wel' moeten denken van Ja. Te oordelen naar het feit «dat er, in talrijke plaatsen van ons land, onzijdi ge. middelbare, lagere en bewaarschol len, wefden opgericht of gaan opge richt worden, meestal zonder werkelij ke noodzakelijkheid», zoals onze Bis schoppen schrijven, blijkt het van neen ■want 'het officieel onderwijs wordt, op de kosten van iedereen uitge breid» .Zijn het de bisschoppen die de «offi ciële» scholen bedreigen hoe zo,? Omdat zij bovenstaanden tekst schre ven Dat is toch waar en iedere on partijdige mens zal moeten toegeven dat de handelwijze van de Minister van onderwijs unfair is, en een gevaar voor de gemeentelijke «autonomie». bij «saboteert» het onderwijs der ge meenten in plaats van het «te steunen»). Waarom hier in Aalst b.v. een. lagere afdeling bij het atheneum voegen Zijn er geen gemeentescholen genoeg in Aalst en omstreken Waarom die leeg zuigen Om de gemeenten te be letten nieuwe onderwijzers te benoe men en er zo, op gecamoufleerde wij ze, toch het wetsontwerp Missiaens en Bracops door te krijgen Waar zijn nu de linkse partijen die steeds de vrijheid, de. democratie en de gemeentelijke autonomie verdedi gen... met woorden Waarom hier in Aalst een nieuwe handelsschool Heeft het Atheneum geen handelsafdeling Heeft het klein college geen handelsafdeling Heb ben de «Dames de Marie» geen han delsafdeling Bestaat er in onze stad, «in de lokalen van het klein-college, geen «Technische School voor Han- delswétens'chaopen Waarom' dan die nieuwe, die mil- liöenen kost Waarom met datzelfde geld niet de bestaande gesteund en aangemoedigd Waarom Omdat eft nood aan was Om het onderwijs te bevorderen Omdat het «officiël» be dreigd wordt Zijn het 'niet eerder de «Vrije scho len» die bedreigd-worden. Zouden niet de katholieken comité's moeten op richten voor de verdediging van het «vrij» onderwijs. Zouden zij geen aan spraak mogen tmaken op dat nutteloos verkwist geld Zijn zij misschien, geen Belgen meer of geen belastingbeta lers Of hebben de linksen alleen recht op de Staatsgelden Waarom krijgen de katholieken ook geen kosteloos middelbaar onderwijs? Zijn zij geen staatsburgers meer Of zijn zij niet meer «vrij» in België het onderwijs te kiezen dat zij willen En is 'het al geen grote ontlasting voor de Staat en de 'belastingbetalers d'at zij zelf hun lokalen bouwen. Waarom al die voordelen voor de linksen Zouden de linksen bun •comité niet beter «Comité ter verdediging van de «privilegiën» der officiële scholen» ge noemd hebben Gaan wij misschien de weg op van Rusland met zijn eenheidspartij en eenheidssyndicaat en eenheidschool en «alles één» als 't maar rood is.En doen de rechtzinnige liberalen en zelfs socia listen daar aan mee Of geloven zij misschien ook werke lijk dat dé katholieken het «officiël onderwijs;) willeVi, vernietigen Zijn zij dan werkelijk allemaal zo naïef of eng- geestig of partijdig sectair Of willen zij enkel «vrijheid'» voor zich zelf Maar dat is dictatuur Echte dicta tuur zoals in Rusland Men moye het dan nog honderdmaal «Democratie» noemen. Men moet niet zoeken het voor te stellen alsof de katholieken tegen het «officiël onderwijs» zijn Zij zijn voor het «vrij ond«£wijs». Is dat verboden, wellicht. Is men tegen iets omdat men voor iets anders is Zij vragen Vrij heid voor elk, maar ook gelijkheid voor elk Is dat een ^bedreiging Katholieke opvoeding voor gans de katholieke jeugd, in katholieke scholen zoals de bisschoppen zeggen Zij spréken toch van of tegen de anderen niet Maar als de linksen zeggen Allen naar de officiële school» (neutraal of niet) dan is «dat» een bedreiging en ook een verkrachting van de grondwet want dat recht hebben de linksen niet. Elk is vrij zijn kinderen te sturen naar de school die hij wil; en al hun '■maatregelen van bevoorrechting of achterüitstelling op minderwaardige behandeling van hen die al of niet naai de officiële school gaan is een loutere gemeenheid en partijdig. Of dat zij dan toch ten minste woorden als «vrij heid)), «verdraagzaamheid», «vader landsliefde». democratie, eo-z 'laar laJ ten en etfenaf bekennen dat zij huii chelen. Laatr*ze dan liever hun man staan en eerlijk zijn en de gevolgen van hun daden dragen en vlakaf zeg gen dat zij partijgangers zijn van, «dic tatuur», «dwang)), «ongodsdienstig heid)), «sectarisme», papenvreterij en dies meer ze zullen dan toch de eer en de moed hebben, van «rechtscha pen» te zijn. Of hebben zij die moed niet en willen zij zoals de wolf (met de zeven geitjes) hun poten en daden en bedoe lingen «verbloemen)). Is dat echte-volksliefde Is dat de rol van «ware» leiders Zijn dat de kenmerken van «goede herders» Of zijn het maar «huurlingen)) die zich om het lot hunner schapen weinig bekreu nen en slechts luisteren naar de stem van 'hun meester «de loge» of het Communisme Zijn de officiële scholen bedreigd of zijn het de «vrije». Leve de vrijheid in een vrij België. VIJF EN V3JFT8G ERE DEKENS U!T DE TEXT3EL- WIJVERHE!D KRIJGEN HET HALSSNOER Maandagochtend te 10,40 uur had in de eerbiedwaardige Pacificatiezaal van het Gentse, stadhuis de plechtige ^overhandiging plaats van het Erehals- snoer aan de Eredekens van de Arbeid in de textielnijverheid. De h. Elie Tro- clet werd hier vertegenwoordigd door zijn collega van Verkeerswezen, de h. A Van Acker, die tip het podium-om ringd was door burgemeester Claeys, gouverneur Vanden Boogaerde en oud-senator Van Ackere. Onder de talrijke përsonailiteiten •bevonden zich de hh. Lammens en De Groote, schepenen van Gent, volksver tegenwoordiger Struyvelt, Lacoste, comimissaris-generaal voor de Arbeids- tentoonstellingen, Keuleers, adjunct algemeen secretaris van het A. C. V., Van Wezenmael, voorzitter van het Algemeen Ch.\ Textielverbond, de le den van de bestendige deputatie en Morraye, voorzitter van de Jaarbeurs der Vlaanderen. Na de uitvoering van de -Braban- conne op het erge', nam burgemeester Glaeys het woord om narhens de stede lijke overheden de personaliteiten en c'e eredekens in de hoofdstad van de textiellnijverheid welkom te heten. Oud-senator F. Van Ackere, voor zitter van den middenstand en de be zieler van deze plechtigheid lichtte de betekenis toe van de uitreiking aan de meest verdienstelijke mannen, werkne mers, patroons of technici,die het ere- halssnoer in ontvangst zouden nemen. DE OVERHANDIGING VAN HET HALSSNOER. Minister Van Acker ging dan zelf over tot deze plechtigheid. Eén' voor één. 'kwamen de 5 5 eredekens naar vo ren en kregen 'het purperen halssnoer met gouden versierselen uit de handen van de vertegenwoordiger van de re« gering. Begasse de D'Hadrn Maurice, Luik; Beirens Frans Zele; Bostee'ls Léopold, Aalst; Claesens Heitor, Kortrijk Cap- puyns Joseph, Aalst; Claus Marcel,. Virginal; Cumont Robert, Sint Pieters Woluwe; Debeul iAlfons, Gent; Deco- ninck Arthur, Ronse; Defosses Ivan, Bilstain; Degouys Eug., Queveau- champs; de Hemptinne Pierre, Gent Dehullu Léon, Roeselaere; Delantseer Gaston, Gent; Deleneer Jean-Bapt., Ruisbroek; Depoorteré Louis, Kortrijk; de puyssieyr Herbert, Strijpen; Derud- der Julien, Aalst, Dcschepper Paul, Hamme; Deschrijver Joan-Bèpt. Aalst; Deveylder Johannes, Aalst; D'Haese Jozef, Aalst; Dobbalaere Pierre-Marie, Sleidinge; Dockier Francois, Verviers Gohy, Verviers; Haustiaete Emile, Leuze; Hebbelijck Adolphe, Gent; Zie vervolg 3de b'adz. EERBIED VOOR EENIEDERS OVERTUIGING Er wordt menigmaal, te pas en te onpas, geschermd met de slagzin «Eerbied voor eenieders overtuiging Wanneer iedereen er naar handelt dan kan er veel tweedracht en strijd vermeden worden; dan kunnen men sen die er eea verschillende overtui ging op nahouden, toch in vrede naast mekaar leven. Het is immers niet om dat men er, voor een bepaald punt an ders overdenkt dan zijn gebuur dat men op heel de lijn gaat in onverstand leven. Mag men dan nooit dat punt, waar over het meningsverschil bestaat, aan raken Dit moet men niet te pas en te on pas doen want dan lijkt het een gezaag en mist het doorgaans alle effect. Doéh, wanneer de gelegenheid zich voordoet mag -mem gerust zijn zienswij ze verdedigen en ook anderen er voor trachten te winnen. Men zorge dat der gelijke discussie steeds kalm en waar dig geschiede en vooral niet kwetsend noch dreigend wordt. Kwetsend spreken of bedreigingen uiten zijn niet de geschikte middelen om iem'and te overtuigen; het zijn geen argumenten om een gezonde redene ring te. staven. Wat zou men bijvoorbeeld denken van de volgende samenspraak die gaat over het actueel vraagstuk «de keus der school Mevrouw X gaat. op bezoek bij Me- J. Hier merkt Mevrouw X op dat het kleine meisje van Mevi. J. schoolplichtig geworden is en Mevr. X raakt deze plicht aan met de vraag Madame uw döchterken gaat zeker nog naar de school niet Mevr. J. Ze heeft nog niet geweest maar volgende week mag ze opstap- Pen- i Mevr. X Ge gaat naar toch zeker bij de masoeurkes niet laten gaan Mevr. J 'En waarom niet Madame Ik ben dat toch. zinnens en 'k heb ten, andere $00't anders ge dacht. Mevr. X: Ik vind dat nog een verou derd gedacht en ge zoudt het u later kunnen beklagen. Mevr. J Waarom zou ik me d'at be klagen Mevr. X Welja, omdat»ge een doch ter zult krijgen -met verouderde ge dachten en dan ook... kwestie van haar toekomst. Mevr'. J Och Madame, ik zelf heb bij de Masoeurkes op school geweest. Misschien vindt ge mij ook verou derd En, wat mijn eigen toekomst aangaat... ik meen dat ik er mij nog al goed doorsla... spijts die verou derde opvoedi/ig. Als mijn dochter later het zo goed heeft als ik nu dan zal ik al heel te vreden zijn. En... Madame' ieder ouder mag, geloof ik toch, vrij beschikken over eigen kin- derén Mevr. X Ja maar, pas toch op dat ge uw eigen ruiten niet uitslaat... ver geet niet dat ge winkel houdt en van iedereen moet leven. Mevr. J.: Zo, zo, Madame, denkt ge dat er zulke kleingeestige mensen bestaan Dan zullen er gaan vrijë winkels bestaan en officiële winkels, zooals vrijë- en officiële scholen Mevr. X (op 'haar tenen getrapt). Zeker zijn er zulke mensen en voor te beginnen IK, want als ge uw dochter naar de masoeurkes stuurt dan zet i'k geen voet meer in uwe winkea en 'k zal er voor zorgen dat ook andere aldus handelen. Mevr. J (imet ogen wijd open van verbazing) Och Madame nu be grijp ik dat briefje die de facteur bracht Eerbied voor eenieders overtuiging Maar de opvoeding van mijn kinderen is mij meer waard dan uw centen en mijn prin ciepen zijn ook niet te koop. Ge ziet dat, bij ernstige mensen, be dreigingen slechte middelen zijn om iemand te overtuigen. PIERLALA. DE FRANSE REGERING IS AFGETREDEN MOTIE VAN VERTROUWEN VER WORPEN MET 295 TEGEN 289 STEMMEN. In de wandelgangen van de verga ring verneemt men, dat de motie van vertrouwen in dc regering Schuman met 295 tegen 289 stemmen verwor pen is. Even later wordt gemeld De rege ring is afgetreden.. KONINGIN JULIANA VAN NEDERLAND LEGDE1 DE GRONDWETTELIJKE EED AF IK ZWEER AAN HET NEDER LANDSE VOLK DAT IK DE GRONDWET STEEDS ZAL ONDERHOUDEN en HANDHAVEN, In de toespraak, die door Koningin Juliana, alvorens de eed af te Ieggi voor de Staten-Generaal is gehouden, zegt zij met weemoed te zijn vervuld, daar zulks er op wijst dat Haar Moe der een halve eeuw lang haar krach ten in dienst van het Vaderland en het Rijk heeft, gegeven in een mate dat Zij nu eindelijk de zware last niet langer dragen kan. Verder verklaart zij Overeenkomstig de bepalingen van de grondwet ben ik tot het koning schap geroepen maar de moed öm de ze roep te volgen vind ik in vertrou wen op God en in de grote liefde waarmede ons volk mij tegemoet treedt. Deze liefde heeft mij mijn ge hele leven begeleid. Ik leefde in. de warmte daarvan in tijden van voor spoed en geluk, maar nooit bleek de kracht daarvan sterker dan in tijden van tegenspoed en verdriet. Daarnaast ben ik gelukkig in mijn land een le vensgezel naast mij te hebben, die een jrote steun voor mij is en hebben wij het voorrecht zélf al onze zorgen te gen wijden aan onze vier kinderen. Ik wil hier met nadruk vaststellen, dat voor een koningin, 'haar taak als moe der even belangrijk, is als voor iedere andere Nederlandse vrouw. De nieuwe Vorstin richt zich vervol gens tot haar Moeder, wier scherpe vi sie en sterke verbondenheid met de nedemen9 zij huldigt waarna zij die- jene, die Nederland en'de Rijksdelen over zee gedurende een halve eeuw- als «de Koningin hebben gekend», een welverdiende rust toewenst. Vervolgens verklaart Koningin Ju liana Een uiterlijk zinnebeeld, hoe ontoe reikend' ook moge U nog sterker ge voel van verbondenheid geven met de beste uwer wapenbroeders in de grote strijd. In de hoop dat Uw bescheiden heid U niet zal beletten, het te aan vaarden, worde U thans als symbool het 'hoogtepunt van Uw regëring. Uw leiderschap in de zwarte tijd van 'orlog en onderdrukking, het ridder kruis der militaire Willemsorde eerste klas aangeboden. Het tekenen van dit besluit was mijn eerste regeringsdaad ails koningin». Koningin Juliana spreekt de leden van de Staten-Generaal toe in dezer ege «Leden van de Staten-Generaal, Wij bevinden ons op dit ogenblik n de wereldgeschiedenis in eeni toe stand, waarin alles aankomt op onze houding tegen 'het onheil van het jong ste verleden en tegen de dreiging van nieuwe onheilen. Nederland moet niet alleen drijvende blijven op de wilde jolven van het wereldgebeuren. Het moet zelf zijn koers bepalen en boven dien trachten met de andere volken sa ri de koers uit te zetten van de gan se wereldvloot. wij moeten, er niet op i of dat offers kost. A,ls 'het nodig blijkt moeten wij bereid zjjn ballast uit te werpen. Alle 'hens aan dek: «Een dracht en nog eens eendracht heeft Koningin Wi'iheimina ons op het hart gedrukt. Veel goede voornemens worden ge uit, veel plannen worden gemaakt. Zullen wij ze ook waar maken bij het nastreven van sociale rechtvaardigheid, culturele ontwikkeling en economische welvaart in ons klein land met zijn gro te bevolking, in het regelen op voet an vrijheid, zelfstandigheid en gelijk aardigheid van onze verhouding tot de volkeren van Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen in het ver vullen van onze taak tussen de volken, in de wijde ruimte der wereldverhou dingen. Ja, wij kunnen en zullen waar ma^ ken, wij kunnen en zullen verwezenlij ken, wat in onze macht is om te berei ken. God help hen, die zich zelf hel pen. Doen. wij dit niet en zien: wij te veel op de offers, die het ons kosten zal, dan lopen wij het gevaar in de golven onder te gaan. In de laatste twintig jaren hebben in de wereldgemeenschap misdaden plaats gegrepen, zo groot, dat men zich die niet te voren had kunnen voor stellen. Als een kwaadaardige besmet ting heeft deze misdadigheid om zich heen gegrepen en een verwildering dér o-eesten tengevolge gehad, die ook ons volk ondanks een heldhaftig weer, niet geheel onaangetast heeft ge laten. Zo dadelijk zal ik mijn eed afleggen in honderd jaar oude bewoordingen. Daarbij zal mij voor ogen staan het zinnebeeld waarmede ik de regering ivan mijn Moeder kenmerkte» en dat voor mij het wezen van het Nederland se Koningschap weergeeft: De rots te midden van de woelige baren. Leden van de Staten-Generaal, te zamen zullen wij werken voor het heil van Nederland en hel Rijk. Moge God onze arbeid zegenen Koningin Juliana verheft zich van -haar zetel, heft de rechterhand met twee uitgestrekte vingers omhoog en zegt zeer traag en duidelijk, als met nadruk op elk woord «Ik zweer aan het Nederlandsche volk, dat Ik de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. «Ik zweer dat Ik de onafhankelijk heid en het grondgebied van den Staat met ai i'Vhjn vermogen zal verdedigen en bewaren dat Ik de algemeene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle Mijne onderdanen zal bescher men, en tot instandhouding en bevor dering van de algemeene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te Mijner beschikking stellen, zoals een goed koning schuldig te doen. «Zoo waarlijk helpe mij God al machtig REGLEMENTERING VAN HET BROOD EN BANKET- BAKKERSBEROEP Alle bakkers moeten in het bezit zijn van een vergunning WIJZIGINGEN IN HET VERLENEN VAN VERGUNNINGEN Het Staatsblad van 8 September ïldt de afschaffing van de besluiten n 24 Januari 1946 en dit van 8 Oc tober 1946 betreffende de vergunnin- jen voor de broodbakkerij, de banket bakkerij en de verkoop van brood- meel. Hetzelfde Staatsblad kondigt de bijzondere voorwaarden af voor het verlenen in de toekomst van vergun- jen aan brood- en banketbakkers. Het behelst onder meer Artikel 1. Niemand mag voor zijn jen rekening het 'brood- of banket- bakkersberoep, of het brood-banket- bakkersberoep, zoals hierna omschre ven, uitoefenen, indien hij er niet toe gemachtigd is door het verlenen van een vergunning welke door de Minis ter, van Economische Zaken en Mid denstand wordt afgeleverd. Deze vergunning dient aangevraagd "cIooraTIë ondernemingen welke bakke rij- en banketbakkerij producten, hetzij /ervaardigt voor de .verkoop, hetzjj vervaardigt en in het klein verkoopt; ze zal worden verleend aan alle natuur rechtspersonen die aan de in onder havig- besluit vastgestelde voorwaarden beantwoorden. Art. 2. Zijn er toe gemachtigd hun bedrijvigheid voort te zetten, alle na tuur- en rechtspersonen welke op de dag van het van kracht worden van onderhavig besluit een toelating van het 'Ministerie van Invoer en Ravitail lering bezaten, afgeleverd krachtens het ministerieel besluit dd. 24 Janua- 1946, waarbij zij er toe gemachtigd rden het brood- of banketbakkers- beroep of het brood-banketbakkersbe- roep uit te oefenen, en dit laatste wer kelijk op deze datum uitoefenen. In de volgende artikelen wordt ge- liartdeld .over het indienen van een aanvraag voor een vergunning binnen de acht maanden, over de voor te Ieg- ;en bewijzen en de voorwaarden waar- ian de instellingen moeten-voldoen. LOOP DER BEVOLKING In de loop der maand April 1948 werden 12.364 geboorten aangegeven tegen 12.638 in April 1947, wat een vermindering betekent van 274. Het aantall overlijdens 'bedroeg 8.684 te- 8.964 in April 19.47, hetzij een vermindering van 280. Er werden in dezelfde periode 8,709 huwelijken ge sloten tegen- 9.421 in April 1947, het zij een vermindering van 712. Wanneer men de vier eerste maan den van het jaar vergelijkt met de iDvereenstemmende periode van het voorgaande,, dan stelt ny;n vast dat het aantal huwelijken ongeveer hetzelfde is gebleven, terwijl liet geboorte- en het sterftecijfer resp. met 3 t.h. en 21 t.h. verminderden. Het aantal huwe lijken steeg in zes provincies het daal de in de provincies Luik, Henegouwen en Namen. Het geboortecijfer daalde in alle provincies, behalve in Limburg, waar het op hetzelfde peil bleef. In alle provincies werden eveneens minder sterfgevallen vastgesteld. Voor-.<3e maand April was er een geboorteoverschot van 3.128 voor^het Vlaamse landsgedeelte, 373 voor Wal lonië en 179 voor het arrondissement. Brussel. Voor de vier eerste tnaanden van 'het jaar 1948 beliep 'b/et geboorte overschot 11.347 voor Vlaanderen, (51'1 voor Wallonië en 478 voor het 1 orrondi^sement Bryssel,.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1