ET VAN AALST Toespraak van Z. H. de Paus tot de Katholieke Jeugd PIERLA A EN OMSTREKEN Nummer 75 Verschijnt den Donderdag en Zondag van iede! Donderdag 16 September 1948 oliRELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telef.: n. 114. P. C. n. 881,72. - 5e Jaai «CHRISTUS IS UW LEIDER VAN ZEGEPRAAL TOT ZEGEPRAAL Z. H. de Paus heeft Zondag een belangrijke toespraak gehouden, ge richt tot de gelovigen en geheel de we reld. De H. Vader verklaarde aan zijn toehoorders in heel de wereld Chris tus is uw leider van zegepraal tot ze gepraal» en hij staafde zijn: woorden door de vier ruiters van de Apocalyps aan te halen. „U kent. diei'bare zonen, de geheim zinnige ruiters, waarvan de Apocalys spreekt, de tweede, derde en vierde zijn oorlog, hongersnood .en dood Wie is echter de eerste ruiter op het witte paard op dit paard zat er een, die een boog bezat en er werd hem een kroon gegeven en hij kwam uit als de overwinnaar. «Dit is Jezus Christus. De ziende evangeliêt zag niet alleen de puinen veroorzaakt door zonde, oorlog, hon gersnood en de dood. Hij zag eerst en vooral de overwinning van Christus. De kerk van Christus, de mannen van het geloof en van de christelijke liefdo zijn altijd degenen, die licht, verlos sing en vrede aan een mensheid bren gen, die zonder hoop is. «Christus is uw leider van zege praal tot zegepraal. DE KERK BLIJFT ONAANTASTBAAR De Heilige Vader - wijdde over de drie punten van zijn toespraak. Over het eerste punt, de overwinning over de godloochening, verklaarde «Tegenwoordig worden de grond slagen van de godsdienst, de Kerk, Christus, de mens en God ja. God zelf, aangevallen en geloochend... Wij zijn getuigen geweest van politie ke machten, die radicaal gewijzigd werden. Vele oude dynastieën zijn ae ene na de andere verdwenen, dictato ren, die ervan droomden, een wereld rijk van 1000 iaar op te richten, wer- ebracht. Gehele continen ten zijn op weg naar de ondergang of de opgang. De sociale orde ondergaat diepe wijzigingen. Maar een instelling blijft vast, altijd gelijk aan zichzelt en altijd nieuw en aangepast aan de wer kelijkheid van iedere tijd: de Kerk. van Christus, met de sterkte van de waar heid .en van de genade, waarvan zij de bewaarder, de woordvoerder en de de beschikker is, met de vastheid van het geloof en de geestelijke sterkte van haar zonen. DE TECHNIEK EEN GESCHENK VAN GOD. In verband met het tweede punt van zijn toespraak de overwinning van het materialisme, sprak de Heilige va der over de «eeuw van de techniek. Hij uitte de waarschuwing dat de techniek evenals het vuur kan redden of vernietigen. «De techniek is een ge schenk van God. Wegens haar na tuur kan de techniek echter in de han den van gewelddadige mannen of re geringspartijen een vreeselijk instru ment van onrechtvaardigheid, slavernij wreedheid worden. Zij kan in de mo derne oorlogen het lijden van het volk tot een ondraaglijk punt opvoeren. Indien de techniek daarentegen door een maatschappij wordt geschapen, die God vreest en die Gods voorschriften uitvoert en die geestelijke morele en eeuwige dingen hoger acht dan mate riële dingen, dan kan deze techniek de weldaden voortbrengen, waartoe zij, volgens de plannen van de Heer, ge roepen is. HET SOCIAAL PROBLEEM IS EEN MOREEL PROBLEEM De Heilige Vader zei over het derde vraagstuk ongetwijfeld eveneens een punt van zijn rede dat het social-l economisch vraagstuk is, maar het i veel meer een vraagstuk, dat de gere gelde ontwikkeling van de menselijke dan uit maatschappijen betreft. Het is, in zijn- diepste betekenis, een morele kwestie en om die reden een godsdienstige Hij zei dat het vraagstuk kon samen gevat worden in de vraag, of de mens de morele kracht bezit, om zulke open bare voorwaarden te scheppen, dan in het sociale leven geen enkeling en geen volk slechts voorwerpen zullen zijn, dat wil zeggen, beroofd zullen zijn van alle rechten en blootgesteld aan di uitbating door de anderen, «maar dat allen onderwerpen zullen zijn, dat zeggen, dat zij op een wettelijke wijze deelnemen aan de oprichting van de den ten val sociale orde en dat allen, overeen komstig hun kunde en hun beroep, rustig en gelukkig mogen leven, met voldoende bestaansmiddelen, op doel treffende wijze beschermd tegen de gewelddaden van een egotistische economie, in een vrijheid die beperkt zal zijn door het algemeen welzijn en in een menselijke maatschappij, w<* in iedereen de anderen eerbiedigt als zich zelf. de ARRONDISSEMENTELE CONTACTVERGADERINGEN VOOR DE VROUWEN AALST AAN DE BEURT. Wie Dinsdag 7 September in het lo kaal dicht bij het Belfort te Aalst aan wezig was, kon getuige van een mo derne verwezenlijking de organisatie van e christelijke vrouwen op politiek Pl Onder leiding van dhr. Carlier, een der flinkste arrondisfeementsvoorzitter der C.V.P. en onder bezieling van Me vrouw Broeckaert-De Somer arrondis sementssecretaresse, kwam de vrouwe lijke gemeenteraadsleden van de L.. w. O. en de leden van het Hoofdbestuur samen met enkele werksters. Voor de eerste maal werd de aan- ze«heid geboekt van de afgevaardig den uit de verschillende kantons, Zot- tegem, Ninove. Herzele, Geeraards- ^Mevrouw Broeckaert onderhield de aanwezigen over de politieke plichten van de vrouwen, ze onderlijnde hoe het aanstaande arrondissementeel Con gres dat plaats heeft te Herzele op 24 Oktober, het congres moet zijn van de mannen én van de vrouwen uit het arrondissement. De kantonale vergaderingen worden voorbereid onder haar leiding en zul len een besliste stoot geven opdat in elke afdeling vrouwen worden gecoop- teer in de plaatselijke raden. Juffrouw Frederickx, promotor van de Nationale Studiekring sprak daarna over de familiale politiek. Spreekster toonde aan dat de vrouwen zich niet alleen moeten interesseren aan op voedkundige lessen, enz. hun belang stelling moet ook gaan naar de wet geving rondom de familie, de %erde- Iing van het Nationaal Inkomen, enz. Ze vroeg dat er stroming zou verwekt worden van de vrouwen rond al datge ne wat de Minister van Volksgezond heid en het Gezin verwezenlijkte er zinnens is te verwezenlijken. Ze gaf uitleg over de Hogere Raad van het :e week., 1.25 ff. 'fc Ar. N HUISVADER artikel «Wat kost lbaar onderwijs verschenen in 29-8-48 schrijft Gezin, de post-natale toelagen, voor huwellijks sparen, gezinszorgen, liale oplediing, gezinsloon. zedelijke bescherming van de jeugd, alcohol- aagstuk, enz. Juffrouw Vertonghen. Algemene se cretaresse van het Vrouwensec.reta- riaat, gaf tevens een uiteenzetting. Waar we spreken van ons te organise ren op politiek plan moeten we ons doel klaar en scherp afgelijnd op het oog houden. Velen organiseren om te organiseren en bereiken zelden hun objectieven. mogen onze tijd niet verliezen, onze samenkomsten zullen .doenen om de vrouwen te vormen op politiek plan opdat ze op het geschikte ogenblik 'hun plaats zouden kunnen in- nemne, daar waar het moderne staats leven vrouwen nodig heeft. Waarom zouden de beste onder hen afschrik ken van verantwoordelijk werk te ver richten in parlement, provincie en ge meente. Waarom zouden ze terugdein-/ zen voor het te verrichten werk in ar- rondissementele politieke organismen in commsisies en raden. Waar de Vlaamse Vrouw aan het land toont dat ze kinderen wil, deze voedt en opvoedt, daar heeft ze het recht en de plicht verder te waken op de levensgroei van die kinderen. Het is misdadidig van andersden kenden de leidende posten zo maar aan ft bieden waar toch de familie al haar uitzichten het -"-'bijzonerste ele ment is van het maatschappelijk le ven. Maar om samen met de rr te kunnen werken in het openbaar le ven moeten de vrouwen tonen wat zij waard zijn. Er worcK inderdaad eens tal deugden vereist, als uithoudingsver mogen in de moeilijkheden die elke organisatie met zien medebrengt. Er w-ordt eveneens een grote krachtin spanning gevraagd van deze moderne vrouwen die tevens als eerste taak heb ben in hun gezin echtgenote en-moe der te zijn. In de schoot der C. V. P. kunnen de vrouwen degelijk werk verrichten. ,het arrondissement Aalst, waar 70.000 BRIEF VAN EF Ten gevolge het het officieel mi de 9450 ff. per leerli ons nummer 70 va l een huisvader het volgende Ik heb heel aa'idachtig uw bijdra- gelezen over del staatsuitgaven aan het officieel middepaar onderwijs. Als de cijfers juist zijn zou één leer ling der officiële middelbare school jaarlijks 9450 fr. kosten aan de staat. Dat is heel prachtig vanwege de staat Maar de ouders, die 89.355 leerlin gen sturen naar het vrij middelbaar on derwijs welke niets kosten aan de staat en aldus een jaarlijkse besparing van 800 miljoen verwezenlijken, hel pen daarenboven nog de miljoenen betalen van het officieel middelbaar onderwijs. Mijn persoonlijk geval is het vol lende Twee van mijn kinderen gaan aar het vrij middelbaar onderwijs. Ik betaal schoolgeld, boeken, enz. Wie dergelijk geval is weet wat zulks kost. Niet te veel, bekëken van de kant het schoolbestuur, maar wel veel bekeken van de kant der ouders Daar deze kinderen niet naar het offi cieel Middelbaar onderwijs gaan bete kent dat voor de staat een besparing van tweemaal 9450 fr. of 18,900 fr. Wanneer ik mijn. belastingbrief krijg wordt daar geen rekening rneè gehou den en ik mag nog heel te vreden zijn wanneer mij niet gevraagd wordt waar ik het geld haal om mijn kinderen te laten studeren aan betaalde scholen. Ik zou eens willen weten wat minis ter Eyskens zou antwoorden, moest hem de vraag gesteld worden om de belastingen met 9450 fr. per kind te vermindere van die belastingsbetalers die hun kinderen naar het vrij middel baar onderwijs te sturen. Moest d redelijke vraag ingewilligd worden dan zouden er zijn die zouden trekken plaats van te betalen. Men kan hierbp antwoorden dat ik niet verplicht ben mijn kinderen naar het vrij middelbsa^- onderwijs te stu ren. Qp dit antwoord wil ik met twee vragen antwoorden 1. Wie zegt dat ik niet «verplicht ben Ik ken iets van mijn plichten en vooral deze der ouders in zake keus der school. 2. Iemand noodgedwongen verplich ten zijn kinderen naar het officieel derwijs sturen is dat niet tegen de vrij heid van de huisvader, waar de linksen toch zo met schermen Nu heeft men mij gezegd dat ik, kwestie der belastingen, de schooluit gaven mag in rekening brengen. Als dit waar is, (ik zal het beproeven) dan is dit het minimum van wat men rechtvaardigheidshalve doen kan. Maar... dergelijke uitgaven in rekening brengen kan wel het totaal der te beta len belasting enigzins beinvloeden doch kan nooit opwegen tegen de som van 9450 fr. per leerling die ik voor de Staat uitspaar. Men heeft goed te zeggen dat gods dienst privaat zaak is, dat in zake godsdienst iedereen vrij is en dat die vrijheid moet geeerbiedigd worden. Doch zoals de toestanden in ons land thans zijn wordt die vrijheid nogal den hals omgewrongen en bestaat die eer bied alleen nog voor deze die vrij- denken De toestand is nu zo «Denk vrij en de staat zal voor u betalen; Denk godsdienstig en betaal voor u zelf en ook voor dezen die vrij-den- ken Wordt dit geen caricatuur vrij heid wanneer deze die ongodsdiens tig denken er moeten voor betalen Ik schrijf dit niet omdat mijn prin ciepen, in zake schoolkeus, aan t wan kelen zijn, maar ik schrijf in dienst dei- rechtvaardige behandeling van iedere staatsburger en opdat velen, die der vast in hun schoenen staan, het minder lastig zouden hébben trouw te blijven aan hun overtuiging Bij dit schrijven is het onnodig- no: commentaar te voegen. Misschien is 'het voorstel van deze huisvader wel wat simplistisch. Doch al wat in deze brief te lezen staat is, mijn inziens, l waard. PIERLALA. DE DIRECTE AMERIKAANSE DE CONFERENTIE VAN «DE HULP AAN ONS LAND GERINGE KANS» TE PARIJS HET LOT DER ITALIAANSE KOLONIËN TER SPRAKE In een nota aan de Raad der XVI te Parijs heeft de Belgische regering, zo men weet, bericht dat zij de verde ling van de directe Amerikaanse hulp aanvaardde. Het gaat hier om g van 250 millioen dollar waarvan 200 milloen dient overgedragen op het Europese Fonds. De Belgische re- ;ering stelde nochtans twee voorwaar den Ie dat men de handelsovereen komsten zou eerbiedigen en 2e dat de Europese wederuitrusting in overleg te Parijs zou worden bepaald. De eerste voorwaade is te Parijs aanvaard. De tweede werd nog niet besproken. Doch men verneemt dat de nettobij- drage door de crediteurlanden te leve- ren voor Belgie is bepaald op 207 mil lioen 500.000 dollar in plaats van 200 millioen. Deze verhoging van 7,5 mil lioen is het gevolg van een wijziging de verdeling van de directe hulp ten voordele van de Brits-Amerikaanse zone, waarvan het gedeelte met 120 millioen werd verhoogd en thans 414 millioen bedraagt. Elk land heeft een iffer moeten brengen. Deze verhoging .an de Belgische bijdrage brengt het percent van de op het Europese fonds over te dragen bedrag op 83. Dit offer wordt gebracht omdat de van de Amerikaanes hulp profiterende landen van oordeel zijn dat het herstel Europa onmogelijk is indien Duitsi land daarin niet wordt betrokken. DE 19de SEPTEMBER NIE! VERGEET Enkele dagen geleden, richtten wij een warme oproep ten voordele van een geldinzameling, ingericht door de Christelijke Sociale Vrouwenwerken Belgie, die ruim vijf en dertig jaar hun beste krachten wijden aan de be- oidering van de maatschappelijke rde op christelijke grondslag. Misschien zegt die naam van Chris telijke Sociale Vrouwenwerken U niet veel, maar hebt gij in de practijk van het leven al dikwijls kennis gemaakt met haar vele diensten en verscheidene activiteiten. Zeker is U de Christelijke Arbeiders Vrouwengilde bekend, die de arbei dersvrouwen volledig vormt tot hun taak van moeder en vrouw. U kent haar vacantiehuizen en raadplegingen, haar practisch onderwijs en uitgaven, Waarschijnlijk weet U reeds iets van haar Sociale Scholen, waarin maat schappelijke assistenten v. alle werkge bieden gevormd worden. De Sympathieke werking van de Ka* jotsters is U reeds lang bekend. Maar U hoorde zeker minder spreken over de nochtans zeer intense werking ter bevordering van het maatschappelijk dienstbetoon in onze colonie en over heel de wereld. Dat zijn slechts enkele activiteiten van de zo bloeiende Christ. Sociale Vrouwenwerken, die nog gedurig uitbreiding en meer aangepaste king streven. Dat vraagt echter in deze tijd zware financiële kosten. Daarom durven d. Christelijke Sociale Vrouwenwerken deze geldinzaling aan, van 19 Septem ber a.s. Laat uw edelmoedigheid spre ken. als men U de bus aanbiedt. Zet uw vrienden en kennisse door uw voorbeeld. En mocht U niet de gelegenheid krijgen uw milde gift in de bussen te storten, dan is een overschrijving spoe dig gedaan op het Postcheknummer 2967,45 van de Christelijke Sociale Vrouwenwerken van België, Poststraat lil, Brussel. Vertegenwoordigers der Grote Vier be-kwamen in het Quai d Orsay te Parijs bijeen, om er óver de toekomst van de Italiaanse koloniën te confereren. De Westerse staten noemden het een raad van ministers van Buitenland se Zaken niettegenstaande de Franse gastheer de enige werkelijke minister is. De Russen hielden vol dat dit niet een ministeraad is. De vergadering begon kort na half vier. De Sovjet afgevaardigde, waarne mend minister van Buitenlandse Za ken, Andrei Visjinski. arriveerde glim lachend en opgeruimd precies te l'5,30 uur. same.n met drie Russen en lijf wachten. De Amerikaanse ambassadeur, Le wis Douglas, trad de Quai d'Orsay met enkele helpers binnen. De Britse staats minister Elector Mc Neil was van twee vertegenwoordigers vergezeld. De vergadering vond plaats in de Salie Beauvais op de eerste verdieping van het bekend Frans ministerie van Buitenlandse Zaken. De Verenigde Staten, die alle hoop hebben opgegeven met Rusland tot een vergelijk te komen over deze kwestie hebben bij monde van hun vertegenwoordiger er op aangedrongen dat de zaak op de agenda van de Ver enigde Naties geplaatst zou worden. Rusland is degene geweest die deze conferentie bijeen heeft geroepen, doch thans beklagen de Sovjets er zich over dat zij moeilijk een ministerconfe- «►entie kan heten aangezien de minis ters zelf niet aanwezig zijn. De enige mogelijkheid, en deze is uiterst gering, om de kwestie van de agenda der O.V.V.-assemblee te hou den is, dat Rusland met enige radw caal nieuwe voorstellen, op de proppen komt, voorstellen welke voor de ande re drie aanvaardbaar zijn, iets wat on waarschijnlijk is. daar de Russen er aan vasthouden dat de koloniën aan Italië worden teruggegeven onder O. V.V. trustheeship. Amerikaanse autoriteiten beweren dat het zo goed als zeker is dat de kwestie van "t trusteeship voor de Ita liaanse koloniën aan de verenigde na ties zal worden voorgelegd, daar de drie Westerse mogendheden de me ning zijn toegedaan, dat het houden rier-minister-conferentie niet de verlangde resultaten zal opleveren Dezelfde zegslieden veronderstellen ook dat de Russische actie, de minis ters der vier staten bijeen te roepen, mogelijkerwijze ingegeven wordt door de volgende bijbedoelingen Ten eerste is dit de eerste Sovjet- este in de richting van de Italiaansj communisten, die sinds de verkiezin- -i Italië geheel door Rusland aan hun lot werden overgelaten. Ten twee de pogen de Russen met deze stap de aandacht af te leiden van het heel wat ernstige probleem dat te Berlijn op een veel dringender oplossing wacht. kiesgerechtigde vrouwen mede zullen beslissen over de toekomst van land en volk, moet er gewerkt worden van vrouw tot vrouw. Deze arrondissementele contactver gadering mag zeer wel geslaagd ge noemd worden. De arrondissementele voorzitter gaf het slotwoord en drukte hierin zijn te vredenheid uit over deze vergadering. Hij beloofde eveneens dat we steeds op hem zouden kunnen rekenen. dat er over zal beraadslagen en bet naar een algemene vergadering kan te rugwijzen!, welke onverwijld zou wor den bijeengeroepen. Ik kan hierom trent geen nadere verklaringen afleg gen, maar ik mag toch tot deze verga dering zeggen dat wij de vaste hoop hebben tot een accoord te geraken omtrent een formule, die inderdaad de onze zou zijn, gekenmerkt door een li berale geest van objectiviteit en recht vaardigheid, onze tradities van vader landsliefde en van gehechtheid aan de grondwettllijke vrijheden waardig. Ik zou met betrekking tot de konings kwestie nog slechts één ding willen zeggen n.l. dat wij vastbesloten zijn deze duidelijk te scheiden van het po litieke leven, alsmede van het spel der partijen. Hiermede verwezenlijken wij de inzichten van de koning zelf. die hij in zijn boodschap van 22 Juni jl. heeft te kennen gegeven. Ik wil aan aldiege- nen, die de koningskwestie en haar ge volgen rekenen om ons te bewegen tot een ïegeringcoalitie tussen liberalen en katholieken, zeggen dat zij hun verlan- jgens voor werkelijkheid nemen DE LIBERALEN EN DE KONINGSKWESTIE NOG STEEDS OP ZOEK NAAR FORMULE Ter gelegenheid van het feit dat het Tiense stadsbestuur sedert honderd jaar in liberale handen is, is de raad van de liberale" partij Zondag aldaar in buitengewone algemene vergadering bijeengekomen. EEN VERGISSING De voorzitter Motz heeft er weer een verklaring afgelegd inzake de Ko ningskwestie. «Ik zal eerst zeggen, aldus de voor zitter, dat. zo na de vergadering van 10 Juli 1948 van het hoofdbestuur der partij tot instelling van een commissie belast met het onderzoek van de Ko ningskwestie, zoals deze zich thans voordoet, een zeker aantal onzer vrien den heeft kpnnen menen, dat deze op- ossing betekende dat wij onze hou ding van 1945 ex-officio verzaakten, zij zich zeker vergist hebben RUSTIG ZOEKEN EN... WACHTEN. «Wat wij voornemens waren te doen en wat wij gedaan hebben was rustig te onderzoeken, ver van de hitte en het lawaai der met elkaar strij dige argumentaties, zonder vooroor delen en zonder hartstochten, met eer lijkheid en onpartijdigheid, alle oplos singen. die voor dit pijnlijk probleem konden worden gevonden en de voor- en nadelen hiervan af te wegen. De werkzaamheden der commissie, die door de vacantie zijn onderbroken, zijn thans nog niet geëindigd, doch zul len weldra hun 'beslag krijgen. Zij zul- len, vóór het begin van de maand Oc tober, in de vorm'van een verslag aan het hoofdbestuur worden, voorgelegd,

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1