Beschouwingen over de Wet De Taeye PIERLALA NllN EERSTE LES... EN OMSTREKEN Nummer 76 BURELEN Kerkstraat 9, miial [Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week., Zondag 19 September 1948 Aalst.Telef.n. 114. P- C. n. 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. 't Nr. DOOR VOLKSVERTEGEN WOORDIGER MOYERSOEN oorlog tot het bouwen van meer dan .....entigduizend huizen aanleiding ge geven; een resultaat dat zijn volle be tekenis krijgt wanneer men daarnaast het cijfer van 50.000 eengezinswonin- ;en plaats die door de maatschappijen 'an goedkope woningen in een ruimer tijdbestek werden gebouwd. Thans komen de aanvragen in het Ministerie binnen a rato van 500 per dag. Tot heden reeds 7000 aanvra- Geen besluiten werden met zoveel ongeduld en belangstelling te gemoet gezien, als de uitvoeringsbesluiten dei wet tot aanmoedingen van het privaat initiatief bij het oprichten van goedko pe woningen, waaraan het CA.F. ka merlid De Taeye zijn naam- verbonden zag. Voor deze belangstelling waren' jneerdere redenen. Die besluiten moesten de eerste wer kelijk doortastende maatregelen uit vaardigen, die door de Regering wer den genomen voor het lenigen van de grootste sociale nood van deze tijd. De woningnood. Met onrust vroeg men zich af of de Regeling de wens van de meerderheid van de Kamer zou tegemoet treden en aan die besluiten de draagwijdte zou geven welke men mocht verwachten. Wij wisten dat tot in de Regerings kringen toe, het socialistisch verzet, dat zich op zo treurige wijze in de Ka mer en Senaat had doen gelden, bleef voortwerken en dat het zeer lan^ blijven der besluiten aan socialistisch boycot te wijten was. Na dat de besluiten verschenen zijn, willen wij aan deze wet,enige beschou wingen wijden, die niét alleen de be tekenis van deze bij uitstek sociale maatregel onderlijnen, maar ook de philosophic van zijn woning en ge schiedenis zullen belichten. De eerste vraag die we er over moe ten stellen, is wel of de minister van .Volksgezondheid en van het Gezin de. opdracht, die de Kaderwet geeft, heeft vervuld Het premiestelsel was niet nieuw - het werd reeds in 1922 ingevoerd maar het moest aangepast aan de nieuwe economische toestan den en er moest bij het bepalen van het bedrag der premie rekening wor den gehouden met de famiüetoestand. Het strekt de C.V.P. minister Ver bist tot eer dat hij deze opdracht zeer goed heeft opgevat. Het zegenrijke succes van deze wet is dus verzekerd. Zijn deze besluiten dan volmaakt en wettigen zij geen enkele kritiek van wege de indieners en verdedigers de wet Toch Tyel, want op bepaalde punten hebben wij voorbehoud te ma ken. Wij oordelen ten eerste dat de_ toe gelaten oppervlakte te gering is. 95 m2 is met te veel. Er dient echter beklem toond dat alleen de oppervlakte der bewoonbare plaatsen, gemeten tussen de afgewerkte binnenkant der mu: in aanmerking kcVnt en dat de ruimtq ingenomen door trap en gang niet dient bij gerekend. De voorwaarden betreffende de pervlakte van het terrein waarop het goed mag worden aangebouwd schijnt ons niet gelukkig en ingeval van aan koop van grond te gemakkelijk om te omzeilen. Wat de premie zelf betreft hadden wij liever een graduele verhoging der premie gezien van af het derde of vierde kind. Hoofdzaak echter is dat de verhoging dit maal beduidend i en de eerste stap van betekenis is in d> orden zin van een echte gezinspolitiek. Wij betreuren echter dat de beslui ten geen aanvullende premiën voorzien voor ieder kind dat na de aanbou van het huis wordt geboren. De tekst van de Kamercommissie voorzag deze aanvullende premies uitdrukkelijk ei de tekst werd nadien slechts gewij gd op uitdrukkelijke toezegging dat met deze wens in de besluiten zou wor den rekening gehouden. Minister Ver bist heeft slechts gedeeltelijk daaraan gevolg kunnen geven, daar de aanvul lende premie slechts wordt toegekend voor het kind geboren binnen de 300 dagen na de aanvraag. Aan de ge meenten en provinciën dient derhalve aanbevolen in deze leemte te voor zien. Tot onze spijt voorzien de besluiten het verbod handel te dieven in de hui- h. per kind ten laste j zen met premiën opgebouwd. Wij hadden gehoopt dat niet alleen arbei ders en ambachtslieden maar ook klein-handelaars van de voordelen der wet zouden hebben kunnen genieten. Des te dringender wordt" thans de noodzakelijkheid om het wetsvoorstel door de C.V.P. in de Senaat ingediend en houdende oprichting van ene Na tionale Maatschappij voor Wonin; bouw en Huisvestingskrediet ten behoe van de middenstand ter stemmini te leggen. Wij hopen dat de Regerin; het hare zal bijdragen om deze stem ing te bespoedigen. Tot hier onze kritiek. Over andere detailpunten willen wij het met heb ben. Graag -onderlijnen we dat deze besluiten zeer verdragende invloed hebben en dat de indruk in t land ir( het algemeen zeer gunstig is. Iets echter bedreigt de weldoende invloed van deze wet: de beperking der kredieten die er worden voor voor zien. De Regering zal er zich spoedig rekenschap van geven dat zij aan de vloed der aanvragen niet mag weer staan. Wij zijn anderzijds overtuigd dat de woningbouw zelf ook op finan- tieel gebied een goede zaak is en dat het beste middel om de finantiële last te beperken, ligt in de aanmoediging van het privaat initiatief. Meer dan twintig jaar ondervinding leren dat op afdoende wijze •L. MOYERSOEN. GEZONDE TAAL. 'Twee C.V.P. volksvertegenwoordi gers en een C.V.P. senator uit het ar rondissement Verviers werden in den loop der voorbijë week door den Eer sten Minister ontvangen. Deze afvaardiging heeft bij den Heer Spaak geprotesteerd tegen het oprichten van nieuw'e middelbare en lagere scholen in de Oostkantons. Hun protest was gewettigd door het feit dat in de bepaalde kantons het aantal ge meentescholen reeds voldoende is. Gezien dit protest gericht is tegen de nutteloze uitgaven van de bouw-minis- ter Kamiel, kon dhr. Spaak niets am ders doen dan met belangstelling naar deze gezonde taal luisteren en beloven dit feit te onderzoeken. Kunnen we ons niet de vraag stellen of zulks alleen het gevat is voor de 'Stkantons werden eenvormig de Ontsteekt veel lichtjes onder mensen Dit gezegde is niet van mij. maar van een onderwijzeres-opvoedster in een volkschool, uit een provinciestad in Vlaanderen Heerlijk woord, dat deze opvoed ster, want Opvoedsters zijn dergelijke leerkrachten, die zulke zelf-gemaakte teksten als lees- of stelinhoud aan hun leerlingen mededelen... en dat doen zij, daarvan zijn wij overtuigd Ontsteekt veel lichtjes onder de Is het geen feit dat de meeste nieu we scholen die dit jaar op staatskosten ingericht niet noodzakelijk waren? De premiën, die voor de oorlog vokens de grootte der gemeenten 3500, 3000. 2500 en 2000 frank be droegen, werden verhoogd tot 26,400, 24.200 en .22.000. Het verhogings- coefïicient is 7 /i, 8, 8,8 en 1 1 en dus aanzienlijk groter dat het verhogings- coefficient van de bouwprijzen. De verhogingen voor kinderen die '10 t.h. bedroegen voor ieder der twee eerste kinderen ten laste onder de 16 jaar en met 20 t.h. voor elk der gende kinderen, bracht op 20 t. onder de 18 jaar. In een gemeente met 30.000 inwo ners zal bijgevolg een huisvader die twee kinderen ten laste heeft in de plaats van 3600 fr. vooroorlogse premies eene premie kunnen beko men van 34.280 fr. d.i. meer dar. negen maal meer dan eertijds een huisvader met vijf kinderen zal een premie ontvangen 48.400 fr. in de plaats van 4.5Ö0. Waar gemeente en provincie bij premies storten,daar zal de totale tege moetkoming zeer hoge cijfers berei ken. In Oost-Vlaanderen bijvoorbeeld wordt een bijpremie in 't vooruitzicht gesteld van 1'0.000 frank, plus twee duizend fr. per kind voor de dri< ste kinderen en 4.000 fr. van af het vierde. Men zal dus eerlijk moeten beken nen dat eindelijk iets substantieel werd gedaan. Stellig blijft de persoonlijki inspanning die door de bouwers dient gedaan te worden nog aanzienlijk. D< bedoeling is echter niet aan eenieder een nieuw huis te schenken, maar die genen aan te moedigen die een per soonlijke inspanning willen doen, die gespaard hebben of de moed hebben te sparen om een eigen huis te bezit ten. De uitslagen zullen bewijzen dat de spoorslag die aldus gegeven wordt, doelmatig is. Moest dhr Spaak uit de verschillen de arrondissementen dergelijke afvaar diging ontvangen dan zou zulks er veel toebijdragen opdat de ogen van onzen Eerste Minister wat verder zouden open gaan en opdat hij metderdaad een heel ernstig onderzoek zou instel len over de nutteloze uitgaven van zijn achtbare collega. Door deze geldverspilling worden niet alleen nodige werken, afhangend van andere ministeries, uitgesteld en van de hand gewezen, maar gebeuren kleingeestige bezuinigingen in het mi nisterie van onderwijs naast het dwaze en niet te verantwoorden stijgen van het budget in dit laatste ministerie. Is men thans niet bezig met di school-opzieners helemaal te misvor men De school-opzieners zijn men sen die moeten wake:) over de dege lijke opvoeding onze J jeugd om hier toe bekwaam tc zijiil -moet ™en eerst zelf een goede opvoeder te zijn. Maai om goede opvoeder te zijn is de voor waarde van zelf goed opgevoed te worden Ik denk dat een ernstig schoolop ziener het belachelijke van zijn situa- el aanvoelt Hij moet enerzijds be zuinigen en anderzijds nutteloze uitga ven mogelijk maken. Op de ene plaats moet hij met een vergrootglas de minste détails nagaan en de schoolre glementen tot in de minste puntjes speelt 1Zet u dikwijls in de plaats van i ander... 2. Spreekt dikwijls fijngevoelig te n armen en minderen dan gij. Looft hen waar ge kunt. 3. Aanziet het «misbaar» werk van anderen als onmisbaar 4. Weest beschaafd in uw manieren tegenover uw huisgenoten. 5. Bezwaart anderen niet met voort durend over eigen groot verdriet te spreken. 6. Lacht nooit iemand uit, die de huis kamer gezellig wil maken. 7. Giechelt nooit in het gezicht van mensen, die wat eigenaardig doen of raar» gekleed zijn. 8. Zwijgt als iemand spreekt, of zingt. Kleine dingen cm onze evenmens te helpen en te steunen, zijn lichtjes in de herten der mensen. Dat was de tekst van de eerste lees les, van het eerste gesprek dat de meis jes op school gekregen hebben, nu bij het ingaan van het nieuwe schooljaar. In een gewone lagere volksschool.. In een vierde graadsklasse, bij meisjes dus van 1 3 en 14 jaar oud... Die tekst is geput, niet uit een of ander handboek, doch uit het hart. uit het warme hart van een ware op- voedster-onderwijzeres... Van af het eerste uur, dat de meisjes bij de nieu we leerkracht zijn aangekomen, heeft deze het hart van haar leerlingen van haar grootwordende meisjes gewonnen, met ze niet meer te behan delen als kinderen, doch wel als meis jes die aanvoelen lichamelijk, ver standelijk en moreel dat ze groot aan 't worden zijn... of het reeds zijn. en die derhalve als dusdani; handeld worden... doen naleven; op een andere plaat; moet hij door de vingers zien en de schoolreglementen op elastisch papier schrijven. Wat een tegenstrijd en een dubbelzinnnigheid in het leven van deze uitgelezen opvoeder Wat denkt die man *s avonds over zich zelf Moest men, wat op 't ogenblik in ons land gebeurt in zake schoolpolitiek, van A tot Z. ontleden en in klare taal neerschrijven er zou in heel ons land geen enkel onbevoordeeld mens te vinden zijn die, ten minste inwendig niet zou bekennen dat er met het geld van Jan en alleman de zot gehouden wordt. En zeggen dat dit allemaal gebeuren mag op het ogenblik dat ons land moet worden heropgebouwd en onder het goedkeurend oog of. het zwijgend toezien van mensen die van den mor- gend tot den avond den mond vol hebben over economische heropleving en voor samenwerking tot gezondhou- ding onzer nationale munt. Het premiestelsel had reeds vóór de AARDAPPELUITVOERDERS tuinbouwafzet de diensten v.n het departement houden zich ter bescniK.- king van de uitvoerder om hen behulp- KRIJGEN VERGUNNINGEN. CONTRACTEN VOOR UITVOER EVENEENS VERKRIJGBAAR Naar aanleiding van zekere geruch ten, die de ronde doen omtrent de uit voer van aardappelen, deelt het minis terie van Landbouw mede dat thans vergunningen worden uitgereikt aan al le uitvoerders, die in het bezit zijn van contracten in het buitenland. zaam te zijn bij de uitvoering van hun contracten. IN DE SCHELDE-TUNNEL Bij de ingang van de tunnel onSer de Schelde heeft men zopas een foto- electrisch apparaat geplaatst, dat het dint mogelijk maakt de personen te tellen] lijk maken Op den duur vraagt ne mens zich af hoe zulks mogelijk is en welke gehei me krachten er onder schuilgaan. We weten wel dat de wet die thai toegepast wordt haar ontstaan te dan ken 'heeft aan fanatiek anti-katholicis- me, gericht tegen de Katholieke opvoe ding. Maar sedert het ontstaan di wet heeft dhr Spaak toch reeds gezegd dat de christelijke beschaving de beste waarborg is voor het herstel van Euro pa en de wereld. Merkwaardig is het ook dat zo pas mensen, de socialistische syndikalist dhr Re-" naid in het socialistisch weekblad «Vo- lonté» schrijft dat het herstel van West Europa niet denkbaar is zonder dat het katholicisme daarin de hoofdrol Deze uitspraken enerzijds en de handelwijze van dhr Huysmans ander zijds geven al te klaar blijk van dub belzinnigheid en tegenstrijdigheid in het socialisme. Als het katholicisme moet een hoofdrol spelen waarom dan de opvoe- tot katholicisme willen onmoge- n. contracten in uuucii.ai.v.. - De nationale dienst voor land- en die van deze weg gebruik maken. PIERLALA. Volkse Opvoedkunde {Familiale Kroniik voor Opvoeding en Onderwijs.) Ontsteekt veel lichtjes Dnder de mensen (Mw. Th. De B..)' stellen, zowel in blijdschap als in pijn, zowel bij vreugde als bij smart... Heer lijke gave dat te kunnen en heerlijke, gunste dat te mogen doen... Willen wij Zullen wij het doen wanneer het past En de glinsterende oogskens van al de meisjes parelden hun antwoord al door een zilte traan, die langs hun ro- wangetje liep,... doch weldra plaats maakte voor een instemmend lachje een vriendelijk ja-geknik... Spreekt dikwijls fijngevoelig tegen armen en minderen dan gij. Looft hen waar en wanneer ge kunt. Dat was het tweede liefde-vlamme- ke dat weldra opflikkerde in de muis stille klasse... Oh, wie dat kan beleeft er zoveel deugd aan, wellicht meer nog dan de minderbedeelden tot wie het zoet.j woord gericht is... Een goed woord een fijngevoelig optreden tegenover arme mensen en tegenover in ïang en stand minderen dan wij, is als zalf op hun hart, als balsem op hun gemoed... Bekijk de ogen van de aime sukkel, gij een frank in de hand stopt, met een vriendelijk woord erbij... Ziet die vreugdetranen in de ogen van dc min der bedeelden als gij ja. GIJ meis jes een zoet woord, een woord van begrijpen en van aanmoediging hebt voor t geen zij doen of... laten... Als liefdezusters kunnen wij vrouwen door het leven gaan, rijkelijk uitde lend de heerlijke gaven van onze fijn- vrouwelijkheid... We doen het, niet? We willen en zullen zo zijn En weer zaagt ge in de oogjes van die grote meisjes dat willen voor het goede, dat ontplooien van die fijn vrouwelijkheid, pas ontluikend in hun jonge harten. En verder ging het in de klasse... waar een heerlijke atmosfeer van be langstelling en begrijpen heerste Aanzien het „misbaar,, werk van an deren als Onmisbaar Zoo luidde het derde lichtje» en klaarde het gemoed op van de meis jes in de klasse... „Wie doet wat hij kan is een eerlij!i~ man zegt de Vlaamse volksmond... Wij moeten het werk van iedereen ho- nering, hoe klein het ook weze, ja ware het zelf «misbaar» en soms wel ongepast, trachten te oppreciëren... Afbreken, meisjes, is gemakkelijk in 't leven... Om af te breken en tot gruis te verwerken heeft men slechts oorhar,er nodig en een paar forse armen... doch om op te bouwen, heeft men materialen, geest verstand, werk kracht, initiatief en wil nodig in het le ven... Het is niet iedereen gegeven in het leven «opbouwer» te wezen... Trachten wij dan deze die niet kunnen pbouwen« tot geen «afbrekers» te kweken, hun werk, al is het ook min-» derwaardig, soms nietig en petieterif, soms misbaar zelfs te negeren, in het belachelijk te trekken en niet te appre ciëren. Gij zijt hier nu alle bij mij. meisjes... Niet allen kunt gij de eerste van de klasse zijn... Dat hoeft ook niet, doch allen zullen wij ons best doen naar eigen kunnen. Wij zullen «ons best doen» en dan, dan zal het goed wezen.... en dan zullen we alle de éérste zijn, want de laatste zullen misschien meer moeten werken hebben om er te komen dan de eerste... en daarom zullen misschien in het latere leven de laatste de eerste zijn... Voor mij zijt gij alle de eerste.... als gij alle uw best doet!... Begrepen, meisjes Betrouwvol-dankend bezien de meis jes zij die niet bij de eerst-gerang- schikten waren in de vorige schoolja ren 'hun in-goede leerkracht, als willen zij zeggen: «Ons ook. de laatste van de klasse, ziet gij gaarne, ons ook? Wij ook. wij zullen de éérste zijn?... En trillend beven hun lippekens ter wijl ze een traantje slikken van zoet- zalvenje ontroering en innig medele ven... En die de éérste van de klasse waren monkelen zoet-lachend in stil •enot, omdat zij weten dat ook hun nin begaafde kameraadjes en vrien- dinnekens nu ook aan hun zijde zullerf zitten... als de éérste van de groep... En juist toen een instemmend Ja, Mevrouw!» door de klasse ging als in één adem geuit door al de meisjes, klonk de bel... Als een echo ging door de huiskamer waarin bun klasje omge toverd was een «Oh»... als een zucht van ontgoocheling., omdat het nu ge- daan was reeds... «Deze namiddag vertellen we ver- der, meisjes, bidden we nu, vooraleer naar buis te gaan een mooi Wees Ge- groetje, opdat onze Lieve Vrouwko van ons allemaal mooie vrpnwkes ma ken zou li) ('t Vervolgt.) OPVOEDER. willen be- Een fijne psychologische en wezen lijk zielkundige vondst vanwege- deze leerkracht noemen we het,deze spreek- en leestekst te hebben voorgedischt aan haar meisjes... - ((Gij zijt nu geen kinderen meer, gij (voelt dat aan. niet waar meisjes, dat gij nu grote meisjes zijt, kleine vrouw- lies, moedertjes in de dop., en als dus danig ook zullen wij gans dit jaar tegenover elkaar staan. Gij als Meisjes ik als Mosder; we zullen elkaar begrijpen, verdedigen. helpen en steunen,meieven met elkanders plezie' ren en metreuren met elkanders ver driet... Wij zullen één zijn in gedach ten en in streven., en zo zullen wij ons igen opwerken tot flinke vrouwen...» Zo' ging bet in die klasse., dat eer ste half uur... En ge moest de oogskes die «vrouWkes in dop van die «moederkens in verlangen» hebben glinsteren en stralen omdat ze nu eindelijk iemand gevonden hadden die hen zou verstaan, die met hen me deleven ging, tegen wie ze eens zou den kunnen praten... en dingen zegger die ze welicht niet aan hun eigen moe der zeggen zouden... Er was een at mosfeer van vertrouwen geschapen... Vertrouwen, dat aan de basis moet lico-en van elke opvoeding, samen met de= Liefde, wil de opvoeding slagen... Doch luisteren wij ingetogen vooral storen wij niet want daar ontsteekt deze artiste want een re onderwijzeres-opvoedster moet een artiste wezen elk der lichtjes... als opvlammende kaarsjes in een devote klasse atmosfeer... Luisteren wij hoe zij «haar» leerlingen, «haar» kinderen toespreekt en zien wij met hoeveel in teresse de gretig luisterende grote meis jes genieten van deze «levens-lesse «Ontsteekt veel lichtjes onder de kinderen dan zal heel uw leven als een licht wezen dat warmt en straalt, dat warmte en licht brengt in het soms duistere leven van zoveel mensen... Zet u dikwijls in de plaats van an deren... «Een grote gave en een grote kunst is bet, beste meisjes, U dikwijls in het leven in de plaats van anderen te kun nen stellen... Dan en dan alleen zult waarlijk medebeleven, mede aanvoe len kunnen 'het wel en het wee van anderen, dat en dan alleen zult gij veel vreugde kunnen brengen en haat weren. Ons in de plaats van anderen

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1