Kamerontbinding zou niet te verantwoorden zijn PIERLALA EN OMSTREKEN Nummer 77 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst. VAN AALST [Verschijnt den Donderdag en Zondag van ïedero week., Donderdag 23 September 1948 Telef.n. 114. P- C. n. 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. 't Nr MINISTER STRUYE TE HOEI INTERPELLATIE OVER SCHOOLPOLITIEK AANGEKONDIGD Een ontbindin: i de Op een vergadering van de C-V;P-' Zondag te Hoei gehouden, sprak dhr Paul Struye. minister van J"stlt,e een redevoering uit. waarin 'hij handelde over het werk der regering. Sprekend over de Koningskwestie zei de minister ..De bekommering van het land geldt vooral de Koningskwes tie. Sedert jaren, weegt ze zwaar op onze algemene politiek. Elke dag nog, citeert het Staatsblad de vereerde naam van Koning Leopold UI, onmogelijkheid van te regeren toedoen van de vijand... Deze formu le is vals geworden, en het dient ge zegd. ook schijnheilig, 't Is niet door toedoen van de vijand dat de Koning in de onmogelijkheid verkeert van te regeren, maar door een wet van Juli 1945, gesteund door een parlementai re meerderheid. Deze wet is in de ogen van elk onpartijdig jurist, een on grondwettelijke verbanningswet. De Regering heeft voortdurend krachtinspanningen geleverd om vooi dit pijnlijk en verdelend conflict, een verzoenende oplossing te vinden, m overeenstemming met de grondwet. Niemand, denk ik, zal betwisten dat de Regering de belofte, in deze aan het land gedaan, vervuld heeft. Het re geringshoofd vooral heeft met e.en vol maakte loyauteit gehandeld, waaraan ik hier met genoegen opnieuw hulde breng. Dhr Spaak is mislukt, daar de linkse partijen helaas onverzettelijk ge bleven zijn. De atmosfeer is in elk ge val veel serener geworden. In dit nieuw klimaat, heeft de Koning de wens uit- gedrukt, dat er 7,ou overgegaan wor den tot, een volksraadpleging. In de huidige Omstandigheden is dit een goe de oplossing, de enige die ons kan toe laten uit het slop te geraken. Üe C. V.P. had in baar kiesprogram in Februari '46. de instelling van de volksraadpleging over de Konings kwestie geschreven. Ter uitvoering var deze verbintenis heb ik de eer gehad, samen met andeik senatoren van rechts kort na de verkiezingen een wetsvoor stel neer te leggen. Deze week nog zal de volksraadple ging voor de 'bevoegde senatoriale commissies komen en een stemming zal heel waarschijnlijk in de loop van de volgende maand plaats vinden. Het is dus niet uitgesloten, dat de Kamer zich reeds in November zal kunnen uitspre- WAT ZAL ER DAN GEBEUREN Wat zal er dan gebeuren, vervolgde dhr Struye? Ik ben geen profeet en ik weet niet in welke zin de gebeurtenis sen zouden kunnen evolueren. Zojuist hebben de socialisten pu bliek bekendgemaakt, dat ze zich uit de Regering zullen terugtrekken, in dien de Kamer 't voorstel stemt. Men kan van mening zijn, dat ze 'met meer begrip voor het nationaal belang zou den gehandeld hebben, door zich neer te leggen bij de wil van een parlemen taire meerderheid. De loyauteit verplicht ons echter te erkennen dat, indien ze zich terugtrek ken op het ogenblik dat er zich een nieuwe parlementaire meerderheid rond een bijzonder punt vormt, ze in geen enkel opzicht het regeringspact schenden. Het is vanzelfsprekend dat deze be dreiging met regeringscrisis de CA .P. niet kan beïnvloeden. De C.V.P. za haar verbintenissen nakomen en an derzijds ook de wens door Z. M. d' Koning uitgedrukt gedenken, toen Hij zei dat de suggestie van een volks raadpleging niet moest beschouwd worden als een voorstel «dat het parle ment de weg van debatten zonder komst zou doen betreden «De liberalen zullen op dat ogenblik hun verantwoordelijkheden moeten opnemen; de tijd der goedkope dub belzinnigheden zal voor hen ten einde zou m. i. in de hui- o'mstandigheden niet goed zijn voor het land, vooral gezien de ge spannen internationale toestand. Hierbij dienen nog twee zaken op het oog gehouden de eerste is. dat de bedreiging met een ontbinding niet van aard kan zijn om de C.V.P. van_ de weg te doen afwijken, die door naar verbintenissen en haar programma uit gestippeld is. De tweede zaak, waarop ik bijzon der nadruk wil leggen Indien de on verzettelijkheid of de manceuvers van de andere partijen het land een kamei- tbinding, tijdens het regime van het algemeen stemrecht der mannen, doel ondergaan, dan zal de C.V.P. nooit aanvaarden dat het parlement uit die verkiezingen samengesteld, zou zete len tot na de datum, die vastgesteld werd voor het invoege treden van het lang verwacht vrouwenstemrecht. De C.V.P. zou, in die hypothese, alle wettelijke middelen gebruiken om nieuwe verkiezingen uit te lokken. Nieuwe verkiezingen, in de maand Ok tober 1949 zouden plaats grijpen FISCALE HERVORMINGEN WELDRA VOOR PARLEMENT. Dhr. Struye had het vervolgens over de financiële en economische taak der Regering. Er werd een grote inspan ning gedaan om het budget in even wicht te houden. Spreker beklemtoon de bier dat er thans meer en meer van de staat gevergd wordt en hij gaf hier van talrijke voorbeelden. Verder zei spreker «De Minister van Financiën heeft een uitgebreid ontwerp voor fiscale hervormingen uitgewerkt. Het zal weidia aan het parlement voorgelegd worden. Dit ontwerp voor ziet^ enerzijds vereenvoudiging, die deze van hogei vooral door de middenstand gewenst wordt en anderzijds rechtvaardigheid op sociaal en economisch gebied. MODUS VIVENDI IN DE SCHOOLKWESTIE Handelend, over de schoolkwestie zei de h. Struye «De C.V.P.-ministers waken en zullen er over waken dat de modus vivendi in de schoolkwestie in alle opzichten zal nageleefd worden. Het bouwen van nieuwe scholen in 1949 in het vooruitzicht gesteld, zal aan het parlement onderworpen wor den en de Regering is 'rrui. uitleg ver schuldigd aan de Kamer over de crite ria, die geleid hebben tot bet bouwen van nieuwe schoolinrichtingen in 1948. Het oprichten van nieuwe scholen koord GODSDIENST IS OPIUM VOOR HET VOLK. Slagzinnen, zoals dit opschrift, kun nen wel dienen om n n helen hoop mensen, die niet verder denken dan de lengte van hun neus. te misleiden. Een slagwoord of een slagzin voor gegaan van een gezonde redenering vaak een gelukkige vondst maar noch verafgegaan noch* gevo'gd van bewijzen dan is het noch min noch meer goedkope demagogie. Om het communistisch stokpaardje: «Godsdienst is opium voor het volkn te begrijpen moet men vooraf weten wat opium eigenlijk is. Opium is sap eener vrucht dat edroogH gerookt wordt vooral in het Oosten en een halve of gehele bedwelming tot gevolg heeft. Wanneer men opium synoniem maakt van godsdienst dan zou dus godsdienst zowel als opium dienen tot bedwelming. Er zijn ook bij olrs mensen te vin den die deze sovjetpil geslikt hebben en op deze mensen heeft dat een con traire effect gemaakt. Het gebeurde bij dit soort mensen voorwien de godsdienst nu juist geen opium was. Ze hadden de godsdienst voorschriften nog al zwaar gevonden voor hun week-karakter en waren dan ook bezweken. Dit afschudden hun godsdienstplichten had niet de wenste verlichting voor gevolg en hun binnenste begon de worm der on rust te knagen. Om nu die onrust dat geknaag kwijt te spelen en te be dwelmen hebben ze de russische pil in geslikt en inderdaad de truk lukte want hun geweten werd bedwelmd. Communisme werkte als opium. Voor deze categorie mensen was dus niet de godsdienst maar wel het communisme opium. Doch er zijn hier ook mensen te vinden die juist zoals de vorige soort een geneesmiddel zochten. Ze hepen bij velschillende specialisten doch vonden met wat ze Verlangden. Einde lijk beporefden "ZëHtev communistisch recept en pm zeker te zijn van de uit slag namen ze een grotere dosis dan ;enoemde categorie. JUBELJAAR TE OOSTAKKER-LOURDES PLECHTIG BESLOTEN Met diocesane bedevaart van het bisdom Gent. Zondag werden te Lourdes-Oostak- ker de jubelfeesten, ingericht ter gele genheid van het 23-jarig bestaan van het genadeoord, op waardige wijze be ëindigd met de grote diocesane bede vaart van het bisdom Gent. Deze be devaart moest inzake belangrijkheid devotie geenszins voor de vorige onderdoen. Even na 9 uur begon de toeloop ar de grot. Speciale treinen, trams en autobussen brachten de vrome bede vaarders uit de dekenijen en parochiën van het Bisdom naar het heiligdom. Onder begeleiding van hun priesteis, trokken zij biddend naar de grot en len op het grote plein voor de ba siliek plaats, terwijl tientallen vlaggen zich rondom het altaar, dat voor de kerk was aangebracht, schaarden. Om 10 uur werd een solemnele Hoogmis opgedragen door Mgr Van den Gheyn. eer-diocesaan bestuurder der Oost-Vlaamse bedevaarten. Hij werd aan het altaar bijgestaan door Pater Van den Driessche, missionaris E. H. Vanden Bossche, bestuurder der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes. De liturgische gezangen wer" den op volmaakte wijze uitgevoerd door het groot zangkoor van de Broe ders van O. L. Vrouw van Lourdes. en door de talrijke aanwezigen meegezon- VERSLAG VAN GRAAF BERNADOTTE AAN DE VERENIGDE NATIES OVERGEMAAKT In zijn laatste verslag, dat hij daags voor zijn dood opmaakte, en dat giste ren aan de UNO werd overgemaakt, legt hij de nadruk op de noodzakelijk heid var. krachtdadig optreden vanwe- de de Verenigde Volken in Palestina. Hij vindt het ook absoluut noodzake lijk, dat het huidige bestand zo vlug mogelijk doo'r een formele vrede zou vervangen worden. In het verslag, dat zoveel is als zijn testament, heeft hij de conclusies van zijn optreden in Palestina in 11. pun ten samengevat. Hij bekent dat hij er niet toegeko men is dc Joden en Arabieren tot een overeenkomet te brengen. maar hij drukt als zijn overtuiging uit dat derge lijke overeenkomst moet mogelijk zijn. Verder stipt 'hij aan dat het bestaan van een Joodse staat thans een feit is, en dat men willens nillens daarmee re kening moet houden. Dit is ten andere, zoals hij er aan toevoegt, de zaak die voor de Arabieren het moeilijkst te aanvaarden is. Hij stelt voor van Haifa een vrijha ven te maken, van Lydda een vrije luchthaven, en Jeruzalem een speciaal statuut te gevsn, onder controle van dc- UNO. Na de H. Mis grepen afzonderlijke bezoeken aan de grot plaats. Hiermede eindigde de ochtendplechtigheid. NAMIDDAGPLECHTIGHEID IN AANWEZIGHEID VAN MGR CALEWAERT In de namiddag kwamen een groot aantal gelovigen uit Gent en omgeving de bedevaarders, die reeds van s mor gens te Lourdes verbleven, vervoegen. Ook Mgr Calewaert, Bisschop van Gent, die tijdens het voorbije jubel jaar steeds op alle plechtigheden aan wezig was, stelde er prijs op de grote sluitingsdag bij te wonen. Om 'VS uur 'had een optocht door het Heiligdom plaats van de vlaggen der deelnemende parochieorganiöaties, volgd van een plechtig Lof, in open lucht met Pontificale.-assLstenti.e- Z. b H. Van Bossuyt, deken te Ledéberg, en diocesaan bestuurder der Oost- Vlaamse bedevaarten, lende kanselrede hield een bezie hij de welda- In plaats van gewetensbedwelming ij* j i\/i oorzake dc te sterke dosis, den verheer ,jste waarmede de Moe der Gods alle volken van werden ze, - razend. De ondervinding leert dat ra zende mensen nog veel gevaarlijker zijn dan razende horden. Willen we nu praktisch de resulta ten nagaan van deze sovjet patiënten dan bestatigen we het volgende. i 1. De enkeling slikt de pil en, daar hij gelooft dat godsdienst opium is, keurt hij de rug naar den godsdienst. Is hij daardoor ontlast van de lasten, de moeilijkheden en de miseries van het leven Integendeel, voor die men sen weegt dat alles nog zwaarder en soms zó zwaar dat de kracht en de moed ontbreekt om het leven nog ver der te dragen, en... de ene of andere hangen ze hun eigen leven alle tijden begunstigde. Talrijke zieken bevonden zich voor het altaar. Deze bedevaartdag stond tevens in het teken van een vroom aandenken wijlen Franz Van de Kerckhove, de jarenlange organisator en bezieler der Oost-Vlaamse bedevaarten. beïnvloedt niet alleen de rivaliteit tus- J °Qe sovjetpil was inderdaad radicale bedwelmini sen vrij en openbaar onderwijs het brengt ook meer algemene problemen mede nl. te weten of men onze jeugd niet meer naar de technische scholen, dan naar het eigenlijk middelbaar on derwijs moet oriënteren.. DE REPRESSIE het hierbij over de Dienst voor de Km- aer Kin.aer -li-, waQ dwaas- derbesche'minz, om vervolgens over omgekeerd dal a'le> «k™5, peroesciiciinnig, Keid Maar... door deze dwaasheid de repressie te handelen. Op de II j neia. ivioai am-n andere bestaande krijgsraden werden er 161 over boord te werpen kwamen andere afgeschaft. Er werd een ruim gebruik opium 2. Godsdienst is opium en gar gezin, gan.s de familie gebruiken «deze» ïode pillen. Allen voelen zich met den dag meer en meer opgekwikt, ontlast, vrij. Plichten van de huisva der, plichten als moeder en echtgenote, zijn. Het is mogelijk dat ze een ver-Jen de regering vroegde ontbinding wensen. vrijheid verkozen. smaakt van de genadeverlening en van de voorwaardelijke invrijheidstel ling, tén einde vele gestraften terug in de maatschappij te kunnen opnemen. HET COMMUNISME EN DE GESPANNEN TOESTAND Na onderstreept te hebben dat het een andere verdienste van de C.V.P. is. de communisten uit de regering ge weerd te hebben, eindigde de minister aldus Overal in de wereld, zet het communisme aan tot conflict en wan- oide. De toestand in Europa en in de wereld is en blijft gespannen. In de strijd tussen communisme en I de rest van de wereld, heeft ons land ;ekozen zij hebben de de kamer Naar verluidt zou de Kamer op 19 Oktober samen komen om verscheide ne punten af te handelen voor de tra ditionele kameropening in November. De vergadering zou zich bezig houden j met de begroting van koloniën voorj het dienstjaar 1948 en met het ont werp inzake de landpacht. lie enkelingen, families en volkeren langetast heeft kan alleen genezen vorden door Christus' lering, door de godsdienst. Weleer sprak Christus tot de tien nelaatsen ook het genezende woord. PIERLALA. dwaasheden het hoofd, opsteken en de personen dezer familie nu nekeer zoeken En... hoeveel gezinnen den door dit éne gezin niet besmet Zc erg. erger nog dan de verrottin! der melaatsheid. 3. Er ziin hele volkeren die de pil geslikt hebben en het gaat er zó Soe^ dat deze die gezond bleven het land der melaatsheid trachten te ontvluch ten en deze die aangetast zijn het me laatsen kamp mogen verlaten op voor gaarde dat ze anderen gaan besmetten met dezelfde ziekte. Dit noemen ze reldrevolutie hetwelk zo veel bete kent als wereld ontbinding. Wie de pil weigert durven ze voor eeuwig en altijd bedwelmen. Deze rode pillen zijn zodanig mooi gepakt dat velen aan de verleiding ten prooi vielen en meer dan één moest achteraf 'bekennen «dat men mij zó ver zou gebracht hebben bad ik nooit gedacht». Wie die men is moet ge niet vragen. Kunnen v.-e dan de communistische slagzin: «Godsdienst is opium voor het volk» niet gerust omkeren en zeggt Voor de enen is communisme opium voor het «eweten en voor de anderei; de verwaarloosde en MISDADIGE JEUGD OPRICHTING VAN EEN OPVOE DERSSCHOOL TE ANTWERPEN. Er bestaat in ons land reeds 'n zeer gewaardeerde instelling voor de ver waarloosde en misdadige jeugd. Het is het Margareta van Cortonagesticht te Antwerpen dat die edele taak reeds voor 33 jaar op zich had genomen. Een groot tekort aan geschoolde krachten die in deze opvoedingssector verdienstelijk werk kunnen presteren doet zich bijzonder scherp aanvoelen. Derhalve werd beslist een Opleidings school voor opvoeders (opvoedsters) van de zedelijk verwaarloosde en mis dadige jeugd op te richten. De cursus; sen worden te Antwerpen gegeven en zijn voorbehouden aan onderwijzers (ressen) regenten (tessen) .maatschap pelijke assistenten of personen die houder zijn van een diploma van mid delbare studiën of een gelijkaardige .pleiding genoten en die zich bezig houden met of zich wensen te wijden aan de wedeiopvoeding van hogerge- noemde jeugd. Voor inlichtingen schrijve r aan het secretariaat van de oplei dingsschool voor Opvoeders van de Zedelijk verwaarloosde en Misdadige Jeugd. Ste Margaretagesticht, St. Ber- nardsteenweg. 197, Antwerpen. kou reeds zo veel tijd in beslag hebben genomen lijkt het volgens de Westerse diplomatieke kringen te Parijs weinig waarschijnlijk, dat de Westerse mo gendheden het bij de huidige stand van zaken zullen laten. Thant maakt men diverse veronder stellingen over een eventuele voorleg- «rmcr van de Berlijnse kwestie aan de SCHUMAN, BEVIN EN MARSHALL VERGADEREN TE PARIJS De Ministers van Buitenlandse Za ken van de Westerse grote drie zijn te Parijs bijeengekomen. Men vermoedt dat de besprekingen in hoofdzaak lopen over de Berlijnse moeilijkheden, en over dc synchroni satie van de politiek der drie Westerse bezetters, in het licht van de vierlan- den-besprekingen te Moskou. D-e drie Westerse vertegenwoordi gers, die tot dusver met Molotov con fereerden, zijn bij hun respectievelijke ministers ontboden, die zich alle drie te Parijs bevinden, cn waaraan zij uit voeriger verslag zullen kunnen uitbren gen, dan tot dusver geschiedde. Zij hebben Moskou per vliegtuig verlaten. Bedell Smith, die de vaste ■Amerikaanse ambassadeur te Moskou is, evenals zijn Franse collega dhr Cha- taigneau. zullen er ambtshalve terugke ren, daar het hun regelmatige post geldt. Wat Bevin's extra-gezant be treft, ligt de zaak echter anders. Men weet niet of Frank Roberts nog ar Moskou zal terugkeren. In nega tief geval zou dat het einde van het dialoog op het Kremlin betekenen. Politieke waarnemers menen dat de rugkeer van Roberts naar Moskou zal afhangen van de beslissing, die de ministers van Buitenlandse Zaken aer drie Westerse mogendheden tijdens hun besprekingen zullen nemen. Londense politieke kringen zijn van oordeel, dat de afwezigheid van Ro berts te Moskou niet betekent dat de onderhandelingen te Moskou virtueel beëindigd zijn, en dat de Westerse mo gendheden van zins zijn, ze voort te zetten. MOLOTOV NIET ACCOORD. Men meent dat deze schorsing van de onderhandelingen te Moskou te wijten is aan het feit. dat Molotov tij dens het onderhoud van Zaterdag met de Westerse vertegenwoordigers. zijn definitieve instemming niet had betuigd met het verzoek van deze laatsten. nieuwe instructies aan maarschalk So- kolovski te Berlijn te zenden, om de hervatting der besprekingen van de vier militaire gouverneurs, betreffende het opheffen der blokkade van de Duitse hoofdstad, mogelijk te maken Te Parijs meent men dat de drie Westerse mogendheden geen viede zullen nemen met de manier, waarop maarschalk Sokolovski de instructies van Moskou ten uitvoer heeft ge bracht. BELANGRIJKER DAN O. V. V. Volgens de Westerse diplomatieke kringen is het overleg tussen de Wes terse ministers van Buitenlandse Zaken van meer belang dan de beraadslagin gen in de veiligheidsraad en in de al gemene vergadering van de O. V. V. Sir William Strang, die op het Fo reign Office met de Duitse aangelegen heden is belast, en die tevens Groot Brittanië en het comité van drie ver tegenwoordigt is uit Londen naar Pa- vertrokken. Zijn twee collega's, Le- Douglas en Massigli, ambassadeur van de Verenigde Staten resp. van Frankrijk, zullen insgelijks te Parijs deelnemen aan de besprekingen over de toestand in Duitsland. Veiligheidsraad of de algemene De communistische melaatsheid dering. OP DE LANGE BAAN. In de Westerse diplomatieke krin gen heeft men meer en meer de indruk dat de Russen het in feite niet op een erkelijk accoord aanleggen, maar dat zij daarentegen wensen de^ besprekin gen te Moskou en te Berlijn te doen aanslepen, om tactische voordelen te Berlijn té verwerven. 'Aangezien de besprekingen te Mos-

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1