HON EERSTE LES.,, PIERLALA EN OMSTREKEN [Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week., Nummer 78 Zondag 26 September 1948 BURELEN Kerkstraat 9, 'Aalst. Telefn. 114. P. C. n. 881,72- - 5e Jaarg. 1.25 fr. t In ons voorgaand Volks Opvoed kundig artikel deelden wij U onder de zelfde titel mede 'koe de grote meisjes uit een volksschool in Vlaanderen ont vangen werden door een hen begrij pende onderwijzeres. Wij ontvingen, ingevolge dit artikel, enkele brieven van moeders en ook een paar van groot-wordende meisjes... Wij danken deze belangstellende leze ressen voor hun waardering en diep- aanvoelen en begrijpen van ons be scheiden pogen... ONTSTEEKT VEEL LICHTJES Volkse Opvoedkunde ({Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) (VERVOLG.) ONTSTEEKT VEEL LICHTJES ONDER DE MENSEN. (Mw Th. De B....), twee meisjes de vertrouwelijke «moederpost» om ons klasje rein en gezellig te maken en te houden... Wie beginne daarmee En vijf en twintig vingers vlogen in de hoogte met eenveel nik, Mevrouw», als onderlijning er van en vraag om inwilliging... Giechelt nooit in 't gezicht van men sen, die wat eigenaardig gekleed zijn. «Goesting is koop, beste meisjes, en wat wij mooi vinden vindt misschien ander lelijk. Is 't niet zo Kijk s. Indien iemand voor drie jaar lange rokken zou hebben gedragen zou men gezegd hebben Komt die uit de vori ge eeuw of... is die de draad kwijt En nu Nu is het de mode van lange rokken en iedereen vindt het mooi en draagt ze Daarom, meisjes, kleden s zoals de mode het voorschrijft, zonder overdrijving. Noch de kortste., noch de langste rokken zullen wij ge dragen hébben... In medio virtus, zegt een Latijnse spreuk Te midden is de gulden weg... En lachen we niet met andermans kledij... al gaan we ook niet akkoord met keuze en snit Zullen wij in ons klas dit jaar ook «blouskens» leren maken, en een kleed- En zullen wij patronen leren, te kenen en knippen ie Zeker, en veel meer nog... koken ;aan we ook doen, en verstellen, en... mag ik het zeggen, zóu ik het verklap pen Het kleine kindje van de con cierge... zullen we wassen en verzorgen in luierkens leggen... een écht lé- d kindje... Madame, en maf het wiegske dan daar staan onder venster... dicht bij mij, ik zal klein moederke zijn en t kindje sussen als 't schreit <i Ja Ja !-.- klonk het door de klas- luidt en gul... zodanig, dat Me vrouw er moest tussen komen en zeg- En achtereenvolgens lieten wij in het klasje van deze artiste leerkracht en opvoedster branden de lichtjes die heten »Zet U dikwijls in de plaats van een ander Spreekt dikwijls fijngevoelig tegen armen en minderen dat gij; looft hen waar ge kunt... Aanziet het (misbaar,, werk van anderen als «onmisbaar»... Vandaag willen wij dan verder gaan, samen met deze model-opvoedster, in het hart van de kinderen en ook van ons die andere lichtjes aan te steken die licht en warmte brengen zul len in eigen leven en in het bestaan van anderen... Luisteren we naar wat de leerkracht zegde om haar les te besluiten tegen haar grote meisjes Deze namiddag vertellen wij verder, meisjes. Bidden wij nu, vooraleer huiswaarts te keren, een mooi Wees Gegroetje, opdat Onze Lieve Vrouwke van ons allemaal mooie vrouwkes maken zou... Weest beschaafd m uw manieren te genover uw huisgenoten... Dat was het éérste lichtje dat in die blijde Septembernamiddag opflakker de in de vierde-graadsklasse, die wij deze voormiddag verlieten... ((Niet alleen tegenover vreemden zuilen we beleefd, beschaafd en voor naam optreden, beste meisjes, maar de eerste plaats en voornamelijk genover vader, moeder, zusters broeders... Zij liggen ons 't nauwst aan 't hart... Hen zien we liefst van al!.. Gij zijt toch nooit bars of onbeleefd tegen over uw moeke En tegenover vader, al komt hij ook al eens minder goedge zind van 't lastige werk En schuchter keken vijf en twintig koppel oogskens de vriendelijk vragen de meesteresse aan en in hun schuch terheid lag een nederig zelfverwijt dat weldra, onder het begrijpend aanmoe digend medevoelen van de onderwij zeres, openbloeide tot een vaste wil het in *t vervolg wel anders en beter te doen... Bezwaart anderen niet met voortdu rend over eigen groot verdriet te spre ken. «Gij hebt van die mensen, ging de meesteresse verder, die immer 'maar over 'hun miseries praten.en nog pra ten... juist of zij alléén op de ganse we reld wat te lijden hébben... Wij alle maal krijgen ons aandeel in de vreugde en in smart... Ieder huisje heeft zijn kruisje... Dragen wij het wemoedig en vroom en belasten wij er een ander niet immer mee, die aan eigen kruis al meer dan genoeg te dragen 'heeft... Hier schenen ze nog niet heel en al te begrijpen, de jonge meisjes... Kruis jes op hun levensweg, die jeugdvol wenkt op heerlijke toekomst «En toch zal het zó wel zijn, want ons ((ma dame» ?£gt het... lazen we in hun oogskens... Lach nooit iemand uit die de huiska mer geze'dig wil maken... Zo vertelde Mevrouw, terwijl ze met haar meisjes, het klasselokaal wat op schikte.. Een vaasje met een paar bloe men hier, de vensterbfmken afgestoft, en in de lessenaars alles in orde ge schikt... «Zo doet gij het t huis toch ook Moeder heeft met de last van t huis houden en de kinderen niet immer tijd daarvoor Lach niet als kleine zus U hierbij reeds een handje toe wil ste ken, Weest gij allemaal de zon- er lichtbrengende kleine vrouwkes in huis. die willen ieder ding op zijn plaats en een plaats voor ieder ding!... Hier gaan we dat leren. Om de beurt krij- HET KON1NGSVRAAGSTUK. EEN NIEUW VOORSTEL. De laatste dagen is Jret Konings- vraagstuk weerom in de publieke be langstelling getreden. De parlementai ren waren in verlof en met hen was ook het Kpningvraagstuk op rust. De parlementaire werkzaamheden gaan herbeginnen en meteen herbegint de discussie rondom Leopold III. Als men, buiten dei bestaande poli tieke partijen om, de toestand bekijkt dan merkt men op dat, nu meer dan ooit, het koningsvraagstuk geworden is wat het nooit had mogen worden n.l. een politieke kwestie. Men kan de zaken draaien en keren hoe men wil de koningskwestie krijgt geen oplossing dan langs politieke weg, ten ware de politiekers eerst beslissen dat hetgeen politieke kwestie is en zij bijgevolg ingaan op he t eerste voorstel van Koning Leopold zelf, nl. zijn do cumenten onderwerpe r aan een com missie die boven en buiten de politiek staat. Gezien de parlementaire meerder heid toen bestond uil socialisten, libe ralen en communisten, een meerder heid die op het voorstel van de Koning niet wilde ingaan, heeft zijne Majes teit een volksraadpleging voorgesteld. Zal dat voorstel de ;meerderheid in het parlement behalen Dit is voor het ogenblik de grote vraag. En. als dit voorstel gestemd wordt zal de volksraadpleging kunnen door- „Stillekens... stil Wat zou Me vrouw de Directrice wel zeggen moest ze hier langs komen Ik zal t vra gen aan de concierge of we haar kindje af en toe wat mogen hebben in ons klasje, akkoord Ge moest de oogkes hebben zien glinsteren en de meisjes onderling heb ben horen giechelen en lachenZe voelden zich reeds moederkes, als ech te moederkes... al zou het met een «ge leend» kindje wezen!... Zwijgt als iemand spreekt, speelt of zingt... «Dat moeten ons mensen over_ t al gemeen nog leren... leren te zwijgen Als iemand spreekt gebiedt de beleefd heid dat wij zwijgen, niet zo Als iemand b.v. klavier speelt of zingt die nen wij eveneens te zwijgen en aan dachtig te luisteren... Naar een rede naar wordt geluisterd... Waarom niet een pianist of naar een zanger of zangeres 'Die spreken ook, door hun kunst, tot ons... Zwijgen kunnen is een teken van welgemanierdheid en voor naamheid... Zwijgen beste meisjes... En daar zaten andermaal die grote meisjes als ingetogen gretig naar het 'hartewoord van hun leerkracht te luis teren. Ze genoten er van... Zij er door gevoed... Zij werden mens door, mooier meisjes, vrouwkes in de dop, moederkens in begeerte. Wat een heerlijk vormings- en op- voedingsmillieu kan wezen een eenvou dige klasse uit een volksschool, als... vóór die klasse iemand staat met- een begrijpen^ hart en een alomsluitende liefde voor haar deren... «Kleine dingen om onze evenmens te helpen en te steunen zijn lichtjes in de harten der mensen... Zó besloot deze artiste in haar ambt haar eerste lessenreeks, die ze wist het zelf niet gans buiten het kader gevallen waren van de gewone lessen reeksen, en die juist daarom zó diep in werkte in het hart en het gemoed van de kinderen... Gelukkige kinderen die zó een leer kracht treffen Zij is als een lichtje in hun openbloeiend leven. OPVOEDER. (Nadruk verbóden.) Dit is een tweede vraag. En, als de volksraadpleging toch doorgaat in welke atmbsfeer zal zulks geschieden Dit is de derde vraag. 1. Zal de volksraadpleging gestemd worden De communisten zuren tegen sterric men opdat ze tegen _,het koningdom De socialisten-sten?" men, de ene omdat J. -ft vorstander zijn ener republiek, de andere omdat ze te-|ger compensatiebons ontvingen, nu gen Koning Leopold zijn, dan nog an-1 vergoeding toe te kennen, dere omdat ze zich niet durven uitspre ken en daarom beweren dat ze tegen een volksraadpleging zijn. De Liberalen zullen voor de volks raadpleging stemmen wanneer ze over tuigd zijn dat, in geval deze gestemd wordt, de socialisten uit de huidige H. K. H. PRINSES JOSEPH IN A-CHARLOTTA WORDT 21 JAAR Een comité ven Belgische dames heeft een intekenlijst geopend, waar van de opbrengst bestemd is tot het aankopen van een geschenk ter gele- henheid van de 21ste verjaardag van H. K. H. Prinses Joesphina-Charlotta. De personen, welke nog geen storting konden deen, en wensen deel te nemen aan dien blijk van sympathie, mogen hun gift storten vóór lsten October a.s. op P.C.R. 881.72, DRUKKERIJ «DE GAZET VAN AALST», Kerkstraat, 9, Aalst. Het geschenk zal op 11 den October, datum van haar verjaardag, aan de Prinses overhandigd worden. HET BEVORDERINGS BREVET VOOR DE ONDERWIJZERS Een afvaardiging van het Christen Onderwijsverbond werd door minister Huysmans ontvangen, geleid door dhr Van dén Berghe, volksvertegenwoor diger. De afvaardiging heeft de minis- ter van Onderwijs een nota overhan digd waarin het Christen Onderwijzers- verbond zijn standpunt uiteenzet be treffende het bevorderingsbrevet voor de onderwijzers der lagere scholen.De ze nota werd opgesteld door de studie diensten van de C. O. V. en bevat een schema van programma voor de cur sussen, die door het verbond gegeven worden. De afvaardiging drong er nogmaals op aan dat door de regering een wets ontwerp zou neergelegd worden tot re geling van de wedden voor het lager- en bewaarschoolonderwijs. De minister beloofde deze kwestie spoedig te re gelen. COMPENSATIEVERGOEDING VOOR STAATSBEAMBTEN Een afvaardiging van de staatsarrib tenaren werd ontvangen op het cabinet van de eerste-minister, waar ze met dhr Struyf, adjunct-cabinetshoofd, bespre kingen voerde over de kwestie van de compensatievergoeding voor staats ambtenaren en bedienden van de on dergeschikte besturen. Toen de com pensatiebons vervangen werden door een bijzondere vergoeding, hebben en kel de loon- en weddetrekkenden uit de private sector hiervan genoten, met uitzondering der voornoemde staats ambtenaren, voor wie een regeling in het vooruitzicht werd gesteld. Samen met enkele ambtenaren van het cabinet van de eerste-minister heb ben de afgevaardigden vooral de mid delen onderzocht om ai luisteren, ambt en voor de kin volksraadpleging zal ze door- j zullen treden met mogelijke ka-' merontbin'ding als gevolg. Integendeel denken dat de socialisten zich 'bij een volksraadpleging zonder meer zullen neerleggen dan zullen ze zich onthouden. De C.V.P.ërs zullen er voor stem men. Ge ziet dat de log niet gestemd is. 2. Als ze gestemd is, ;aan We veronderstellen dat de socialis ten woord 'houden en de dwaasheid begaan van de regering te val te bren- en misschien ook wel op kamer ontbinding aansturen. Wanneer zal dan de volksraadpleging gebeuren 3. De volksraadpleging gaat toch daar, maar in welke atmosfeer In het beste der drie gevallen ver- derstellen we dat de socialisten blij ven beweren dat ze,in geval dat volks raadpleging gestemd wordt, de rege ring verlaten. Dan zullen de Liberalen er voor stemmen, en behaalt men een meerderheid. Achteraf gaan de socia listen van krommen haas gebaren, de 'huidige regering blijft en de volksraad pleging gaat door. Zullen de kiezers dan ter stembus gaan om hun persoonlijke overtuigim door een ja of neen uittedrukken Zullen de politiekers die neen ge stemd hébben in het parlement van hun kiezers niet vragen hetzelfde te doen Wat zal bij de kiezers domineren hun koningsgezindheid of hun politie ke gezindheid Zal de uitslag van dergelijke volks raadpleging 100 t.h. de van het vol'k weergeven 5 Ik denk van niet. Is dan het koningsvraagstuk geen politiek vraagstuk geworden Zou er geen middel bestaan om in overleg met de Koning een oplossing te vinden buiten en boven de politiek om Maar dan moet terug langs politieke weg dit vraagstuk uit de handen der politiekers gehaald worden. Men heeft reeds zoveel commissies in 't leven geroepen, nationale en inter nationale. Kan er geen nieuwe commis sie tot stand komen, in accóord met de i Koning, om door buitenlanders deze DE WINNERS DER GROTE LOTEN VAN DE KOLONIALE LOTERIJ. 12e SCHIJF 1948. Het geluk is teruggekomen voor de gehele biljetten. Het supergroot lot van twee en een half millioen werd ge wonnen te Brussel door een handels reiziger en dat van een millioen door een landbouwer uit de omgeving van Diksmuide. Een van de twee grote loten van een half millioen werd geïnd door een Bruggeling. De drie loten van 250.000 fr., vijf loten, van 100.000 fr., vijf loten van 50.000 fr. en zes loten van 20.000 fr. werden nog gewonnen door gehele bil jetten. De tienden van hun kant verdelen under hen het tweede lot van een half millioen, zeven loten van 100.000 fr., zeven loten van 50.000 fr. en negen loten van 20.000 fr. Plaatsen waar belangrijke loten wer den verkocht of gewonnen Adegem, Antwerpen, Basècles, Bergen, Brugge, Brussel, Deynze, Dikmuide, Doornik, Dottenijs, Eisden. Fayt-le-Manage, Gent, Leuven, Luik, Mechelen, Mercbtem, Namen, Poperingen, Qua- regnon, Willebroeck. Een lot van 250.000 fr. werd gewonnen in Congo. Beroep van sommige winners een «potje» van 20 metaalbewerkers, een ander van 10 personen, een haarkap- per, een postzegelverzamelaar, een werkloze, een landbouwer, twee be roepsmilitairen, een postzegelhande laar, een kleermaakster, bedienden, een postbeambte, kooplieden. BESPREKINGEN DER DRIE VOORLOPIG GEËINDIGD. ZIJ ZONDEN EEN NOTA NAAR MOSKOU De drie Westerse mogendheden over; handigden een nieuwe nota aan Rus land, waarin zij dc Sovjets vragen «Aanvaardt u of aanvaardt u niet de vier mogendheden-controle op Ber lijn Het komt er dus op neer, dat de Grote Drie hun onderlinge houding be palen als één blok tegenover Moskou. Tot nu tóe was het te Moskou de niet al te homogene groep der Drie de houding van Frankrijk immers was niet zo machtig als die van de Angelsaksers en deze van Engeland niet zo 'uitge sproken als de Amerikaanse tegen-' over Rusland. Deze eindeloze besprekingen heb ben tot geen resultaat geleid en de Drie hebben de enige consequentie ge trokken, die te trekken viel onder ling beslissen welke houding aan te ne men tegenover de vierde, .moedwillig ste, «partner«. Men heeft veronderstellingen geop perd als: voorlegging- van het Berlijn- se probleem aan de Veiligheidsraad of- zelfs aan de Algemene Vergadering. Hiervan blijkt niets te komen. Men ichijnt zich bepaald te hebben tot een nota aan Moskou. Maar merkwaardiger is het feit, dat voorlopig geen besprekingen meer tussen de Drie plaats hebben dit geeft de indruk dat hun houding definitiel bepaald is en men zich meent te kun nen vergenoegen Moskou hiervan me dedeling te doen. De tweede bijeenkomst der minis ters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittanië en Frankrijk, die te 18 uur is begonnen,, heeft 2 uur geduurd, maar de gene raals Koenig, Clay en Robertson, even als de deskundigen, 'hadden een inlei dende conferentie gehouden en hebben hun werkzaamheden na het vertrek der ministers en van hun voornaamste politieke adjuncten voortgezet. Men verklaar.1: dat geen enkel spectaculair besluit is getroffen. Zulks betekent, naar het schijnt, dat er voor het ogen blik noch van een voorlegging van het Berlijnse probleem aan de Veiligheids raad of aan de Vergadering der Ver enigde Volken, noch van een onmid dellijke verbreking der met Moskou aangevatte onderhandelingen sprake is. MARSHALL ACHT VOORT ZETTING NODELOOS Jean Allary, van A. F. P. meent te weten dat tijdens de conferentie een poging in het werk is gesteld ^:ch rechtstreeks met de Sovjetunie te verstaan over de Berlijnse kwestie. Indien deze verstandhouding moge lijk blijkt, zullen onderhandelingen tussen de vier mogendheden plaats hebben ovöt het gehele Duitse vraag stuk en in dit geval zou de aanwezig heid van dhr Molotov te Parijs wense lijk zijn. In het tegenovergestelde geval, dat 1 zeggen, als er geen wijziging komt de toestand te Berlijn, zou de kwestie aan de UNO worden voorge legd. Van de aanvang der besprekin gen te Parijs af is het gebleken dat, hoewel generaal Marshall het onnuttig acht de besprekingen met Moscou voort te zetten, welke tot dusver geen resultaat hebben opgeleverd, er in de schoot van de Amerkaanse afvaardi ging stemmen zijn opgegaan om nog geduld te oefenen. De Britse en de Franse afvaardigingen delen dit stand punt, hetwelk overwegend is gebleken. De ministers zullen de volgende •eek opnieuw bijeenkomen en hebben zodoende de tijd om te zien hoe de toestand zich na deze nieuwe stapRen zal ontwikkelen. kwestie objectief te beoordelen Men zal opwerpen dat het een zaak van binnenlandse aangelegenheden geldt. Dat is waar maar men moet aan overtuiging deze commissie geen internationaal karakter geven. Zoals dat het geval is met de uno. Men kan de Koning enkele onbespro ken mannen laten aanduiden en de •egeribg kan van haar kant hetzelfde doen. 'Beide partijen kunnen zich bij die uitspraak neerleggen en ondertus sen gaat België den weg niet op der avonturen. Want, in de huidige toe standen kunnen we best alle avonturen missen. Misschien is dit voorstel dwaas. Best mogelijk, maar ik zou toch graat ten waarom het dwaas is. Of is deze laatste vraag ook dwaas PIERLALA. MEDEDELING VAN HET MINISTERIE van FINANCIEN Het Ministerie van Financiën brengt ter kennis van de houders van 3 JA t.h.. Sshatkistcertificaten van 1943, met 5, met 10 of met 20 jaar looptijd dat krachtens een besluit van de Regent in datum van 20 September 1948, de rentevoet van 3 JA t.h. Schatkistcertifi caten van 1943. met 5, met 10 of met 20 jaar looptijd, met ingang van 15 October 1948, op 4 t.h. "s jaars wordt gebracht. Derhalve zullen de coupons der ver valdagen van 1'5 October 1949 tot 15 October 1949 tot 15 October 1963 be taalbaar zijn tegen 40 fr., 200 fr.. 400 fr., 2.000 fr. 4.000 fr., of 40.000 fr.. naargelang zij horen bij effecten van 1.000, 5.000, 10.000, 50 duizend, 100 duizend of 1 millioen frank, zon der dat de houders enige formaliteit te vervullen hebben. Deze beschikking heeft ten doel de Dpbrengst van déze certificaten in overeenstemming te brengen met die van de diverse categorieën van Schat kistcertificaten op halflange termijn ter markt. Vermits de andere voorwaarden van "de uitgifte ongewijzigd zijn, blijven de- j certificaten naar kéuze van de hou der terugbetaalbaar per 15 October 1948 op de voet van 101 t.h. van de nominale waarde, of per 15 October (T963 op de voet van I 15 t.h» van nominale waarde.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1