DE GAZET VAN AAL pe mbn^en \fm Voorzitter van C.V.P. en twee Ministers aan het woord PIERLALA HET OPEN VENSTER.». Jiet laatste laehsaeees van Het Ajaintje EN OMSTKEKEN Nummer 79 BURELEN VerschijnE den Donderdag en Zonda; Donderdag 30 September 1948 van ied' Kerkstraat 9, Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. 881,7-2. - 5e Jaak. 1.-25 fr. Nr. re .week. Zonda" hebben de hh. Staatsminis ter De Schrijver, Nationaal Voorzitter van de C. V. P., Behogne. minister van Openbare Werken en Orban. minister van Landbouw, het woord gevoerd respectievelijk te Virion en Dmant, Je- mappes en Brussel. 0 Te Virton zette de h. De Schrijver uiteen wat de Volkspartij wil levenwicht van de begroting l 948 2) besnoeiing van de staatsuit gaven in elk ministerie; 3) rechtzetting van sommige vergissingen ter zake van de belastingen; 4) opvoering van de gezinspolitiek; 5) gelijkheid van de belastingsplichtigen door juiste aangi - ten; 6)" geen onbuigzaamheid tegen over de kleine handelaars, die het slachtoffer zijn van ontelbare financië le teksten en besluiten; 7) wijziging van het stelsel der kinderbijslagen en uitbreiding van dit stelsel tot de niet- loontrekkenden8) een voortdurend streven om de kosten van levensonder houd te handhaven op een peil van normale prijzen. Te Üinant verklaarde hij dat de L. V. P., haar houding op het stuk van de Koningskwestie niet heeft gewijzigd dat zij er op staat de volksraadpleg ingang te doen vinden. Het zei dat de Wet van 1945 -geen grondwettelijk voorrecht kan opschorsen.Het is sjechts een gelegenheidwei, zo verklaarde de h. De Schrijver. Ze zou moeten afge schaft worden en dan zou de volks raadpleging overbodig worden. De volksraadpleging wil alleen d« mening van de meerderjarige burger: over een zo ernstig vraagstuk doer kennen. De Koning, het Parlement er het land zullen daaruit een besluit die; nen te trekken.'Een mislukking zou het standpunt van de C.V.P. in genendele veranderen. De h. De Schrijver ia ge- kant te"en een vervroegde Kameront- KnröSr omdat zij de werkelijke «volk», wil niet kan weerspiegelen. In dat ge val. aldus de Staatsminister, zouden wij kort daarop opnieuw ter stembus moeten gaan. DE WEDDEN IN v»M TECHNISCH ONDERWIJS. BEMOEIINGEN DER REGERING Zondag sprak ook minister Behogne ditmaal op uitnodiging van de C.V.P.- afdeling Bergen te Jemappes. Toen hij de balans opmaakte van de werkzaam heden van de C.V.P.-ministers in de redering, zei hij, betreffende het tech nisch onderwijs, dat het verschil tus sen de wedden der leraars van het vrij en van het officieel onderwijs op li t.h. is gebracht. «Wij zullen ons blijven inspannen., aldus de h. Behogne, om dit verschil volledig te doen verdwijnen BELASTINGSONTDUIKING De minister onderzoekt vervolgens de toekomstplannen der C.V.P. Het belastingstelsel dient te worden- herzien want er is nog heel wat belastingont duiking. Men moet de gezinnen ter hulp komen, de maatschappelijke ze kerheid gezonder maken, het econo misch herstel en de geestelijke en mo rele opleving van Europa bevorderen. LANDBOUWPOLITIEK De h. Orban, minister van Land bouw, heeft Zondag op een vergade ring van de «Alliance Agricole Beige' te Brussel verklaard dat de taak van de regering, inzake landbouwpolitiek te weten de landbouw van het diri- isme te 'bevrijden practisch ver- uld is, daar slechts de productie en de distributie van de tarwe nog onderwor pen blijven aan bepaalde wettelijke voorschriften. DE PRIJZEN IN DE LANDBOUWSECTOREN De minister weidde dan uit over de regeringspolitiek op het stuk van de prijzen in verschillende landbouwsec toren. Tarwe de iregering moet er de and aan houden dat eer, minirr.u.., an tarwebezaaingen blijft gehand haafd om een rendabele prijs te waar borgen en een zekere hoeveelheid in landse tarwe te doen malen tot brood- meel, zoalsvóór de oorlog het geval was. Zuivelproducten het plan van de regering was er op gericht de prijs van de boter, tijdens de zomer, op onge veer 80 a 90 fr. per kgr. te handhav De prijzen bereikten steeds een bevre digend peil. De kaasinvoer bereikt het vooroorlogse peil, d.i. 25.000 ton en kan als normaal worden beschouwd. Hoornvee en varkens ondanks de invoer bleven de prijzen bevredigend. Suikerbieten de wereldprijzen wa ren zo dat de inning van een invoer recht van 300 fr. per ton suiker vol doende is gebleken, om voor dit pro duct een lonende prijs te waarborgen. MOEILIJKE UITVOER Betreffende de uitvoer wees de mi nister op de moeilijkheden waaraan de regering op dit stuk het hoofd had te bieden., maar J*»j-JmUo 'mei de Brits-Amerikaanse zone een over eenkomst is getekend, waarbij de uit voer van l 80 fokpaarden is bepaald. VEESTAPEL T MEER RFMDEREN. Vervolgens bad de h. Orban het over de hoofdelementen van de land bouweconomie. De bescherming onze landbouwproducten door d' anetarieven van Benelux stemt overeen met di DE BOERENKRIJG EN DE COMMUNISTEN. Wij leven niet irri Rusland en. God dank, ook niet onder de vrijheidslie vende dictatutlr van een sovjet- bestuur. Dank deze toestand bestaat hier nog de vrijë-Radiotribuiin. Dank, onze deniocra(ie, mogen ook de communisten van. deze tribuun, ge bruik maken. j Dank de vrijheid' Van woord, pers radio, kunnen de communisten ha meren op alles wat'nog niet rood gei noeg is en protesteren tegen alles wat niet communistisch is en deze die de waarheid vertolkt <|ver het sovjet-re-' ^iem. Want, zij de lommunisten, alleen hebben de waarhJid en hen alleefl komt de vrijheid ld* -!! Dank de vrijheic van woord, persi radio en1 protestbetogingen komen de communisten uit hun schelp en delven hun eigen graf.. Ook dank hieraan kunnen wij soms e en zijn de dommen gekend, In Brussel beto; tegen een anti-coii Daar er in Bel; mag die film doori ten willen de Kine agenten gebruiken wordt geroepen op de politieke politieke gevan; hartelijk lachen .ken en de dwazen zijn papieren onderzocht een bij verstek vA die zich reeds lang ten wij wie 'hem b de incivieken met c ;en worden. n de communisten ,-iimunistische film. rijheid bestaat aan. De communis- nazaal binnen. De de matrak... Er ïchande Zij slaan vangene Die werd opgeleid het is ro®rdeelde inciviek ichuil hield. Nu we- sc'hermde en waar oen armen ontvan- Communistische digers, de mannen beeld en de parlen baarheid, laten d^: gecamoufleerde de kastanjes leidérs 'ffPij' die dou- genieten, vóór de Hij legde ook de .orlog, zo zeide hij. ladruk op het feit dat landbouw dient ;eoriënteerd te worden naar een over vloediger productie van inlands vee hoeder en naar een verhoging van het economisch rendement van de veesta pel. MODELHOEVEN De h. Orban deelde vervolgens me de dat er besloten is in elk landbouw- district een paar bestaande hoeven, we- ;ens hun waarde voor de gewestelijke economie, als modelhoeve in te rich ten. Zij zullen van het departement toelagen ontvangen maar als tegen prestatie moeten zij voor de landbou wers dienen als voorbeeld, wat betreft de practische resultaten van de jong ste landbouwtechniek. Betreffende de veekweek verklaar de de minister dat in 1948 een plan werd opgemaakt betreffende de con trole over 28.000 koeien, dit cijfer is tot 38.000 verhoogd en zal over twee jaar 140.000 bereiken. •olksvertegenwoor- m het goede voor- entaire onschend- kameraden en de ieken niet alleen ■i "'/-■> halen.) Echte pJkste- rsnïgSn'.- £>c aanval misluk? .t ^..chteraf gaan ze klacht indienen te.l-i de politie... Ze zijn onschendbaarT en... ze waren daar alleen om de ordete handha ven Hoe denken 'de rode kameraden nu over dit soort verdediging hunner voorposten «Niet 'banig zijn kameraden» roepen ze uit, «wij strijden vooraan» «Wij waren er bij om ze in te to men» luidt hunne verdediging. Dank de vrijheid van protesteren kennen wij de zwaarte deze moedige kampvechters. H. K. H. PRINSES JOSEPH IN A-CHARLOTTA WORDT 21 JAAR Een comité van Belgische dames heeft een intekenlijst geopend, waar van de opbrengst bestemd is tot het aankopen van een geschenk ter gele- henheid van de 21ste verjaardag van H. K. H. Prinses Josephina-Charlotta. De personen, welke nog geen storting konden doen, en wensen deel te nemen aan dien blijk van sympathie, mogen hun gift storten vóór lsten October a.s. op P.C.R. 881.72, DRUKKERIJ «DE GAZET VAN AALST,,, Kerkstraat, 9, Aalst. Het geschenk zal op 11 den October, datum van haar verjaardag, aan de Prinses overhandigd worden. MINISTER DEFRAITEUR NAAR PARIJS VERTROKKEN Colonel Defraiteur, minister van Landsverdediging is naar Parijs i trokken om er deel te nemen aan de conferentie der Ministers van Lands verdediging van de vijf landen, die het Pact van Brussel ondertekenden. De minister was vergezeld van generaal Deleval, bestendig afgevaardigde België bij de Commissie der Experten te Londen en van luitenant-colonel De Soomer, hoofd van het Cabinet. Op het Ministerie van Landsverde diging wordt verzekerd dat deze bij eenkomst geen onvoorzien karakter heeft, vermits de vergadering, voorzien voor begin September, uitgesteld werd wegens de Franse regeringsmoeilijkhe den. Naast de oprichting van de Com missie der Experten werd in het Pact van Brussel Van in de beginne voor zien dat de vijf ministers van Lands verdediging regelmatig met elkaar con tact zouden nemen. De vrijë-radio-tribuun laat toe dat ook de communisten hun kennis over geschiedenis uitbazuinen. Luister, 'beste lezer, en lach u geen 'breuk, wat ze weten over de Boeren krijg 150 jaar geleden streden de boeren zonen de hopeloze strijd tegen de Franse overweldigers, tegen het toen malige capitalisme. Gezien de boeren verdrukt werden door dat soort capi talisme was het voor de clerus een ge- akkelijke taak de 'boerenzonen tot den strijd op te 'hitsen. Nu ook be staat het verderfelijke capitalisme. nu ook moet tegen het capitalisme gestre den worden. Maar nu moet het gaan door de samenbundeling van al de ar beiders, zonder de clerus». Zo ongeveer sprak die communis tische spreekbuis. En zeggen dat eerst na 150 j'aar er communistische historicus moet opdagen om dit te ontdekken. 150 jaar lang dacht iedereen dat de Boerenkrijg gestreden werd «voor ou ter en heerd» hetwelk betekent «voor odsdier.st en gezin Twee zaken waartegenover de communieten vech ten als een stier tegen een rode lap. Wij danken deze communistische ze verbuis om zijne dwaasheid. Dwaas heid die kameraden uit zijn eigen ran- ;en een stommiteit noemen. Pas op man, of vader Stalin zal eens aan uw oren doen trekken en zeg den dat ge geen sikkepit verstand hebt om sovjet propaganda te maken. Hij zal u doen op het hart drukken dat ge móet anders spreken dan ge denkt. Het ultra rode krantje heeft zich in zijn laatste nummer, dit van 20-9-48 in roerende termen tot zijne lezers ge richt om. het te helpen in het dienen van den vrede en het voorkomen van oorlog, ellende, ondergang en andere lugubere benamingen. Het Ajuintje ,iag heel gerust slapen op alle oren vaarover het beschikt, ons volk zal dit zeker doen doch zonder de helpende hand te verlenen aan de kommunisten; ons volk is de oude Vlaamse spreuk Is de vos de passie....» indachtig. Doch, en hier komt het Ajuintje aan zijn nieuwste lachsucces, dat dit zelfde Ajuintje het volk oproept om de eco nomische en politieke onafhankelijk heid van Belgie te verdedigen en allèèn een ware democratische regering moge lijk acht met deelname van de Kom munisten, getuigt van een zo verre gaande onbeschaamdheid dat wij deze veeleer als onnozelheid zouden kunnen beschouwen. Gij, Kommunisten, hoe durft gij ge wag maken van democratie en vrij heid Gij, slaafse dienaren van het groot ste terreurland van de wereld, slaafse en gedwee zoollikkers van de meest gevreesden dictator van het heelal; gij zelf zijt niet vrij, want nooit kwam in Uwe pers of- in Uwe meetings een woord kritiek op de politiek of de han delingen, van deze dictator; voor U zelf is het reeds te laat want gebeurlij ke kritiek zou U misschien voor of ander «open venster» brengen de gevolgen welke men kent. U zijt egraatloze propagandisten vooi een regiem tegen hetwelk nagenoeg ;ans de wereld in opstand is geko nen; U zijt wellicht de «zwarten» var noigen. Gij, Kommunisten, zoudt de onaf hankelijkheid van Belgie verdedigen. Wij kunnen maar al te goed vaststel len hoe liet er toegaat in landen waar de Kommunisten hun democratie hebben ingesteld, ook a! noemt ge het volksdemocratie. Zet de grenzen van -atolLsdemocrajipr.^op)WV en1 U z,u 11 een der grootste volksverhuizingen kunnen 'beleven zoals de wereld er nooit gekend heeft. Onze Belgen mo gen hun land verlaten wanneer zij het verkiezen en... er terugkeren ook. Ons volk mag hier vrij en vrank zijn me ning te kennen geven ook als is deze niet vleiend voor onze regeerders; ons volk mag en kan diezelfde regeerders aan de deur zetten wanneer het zulks verkiest. o,m het dit mogelijk te maken zijn vrije maar vrije, verkiezingen ter hunner beschikking. Snuffelt in de pers der beruchte volksdemocratiën, geen <rd kritiek op het beleid der rege- of «leider». Bij het aan de macht komen van de Kommunisten zijn alle ,ultra-irode regeringen onfaalbaar ge worden, want er is ten slotte maar één enkele keuze in 'het zand kruipen of... het open venster. De Kommunisten hebben het te danken aan de echte democratische ;eest welke in ons land heerst om hun erderfelijke politiek te voeren, want _ij zelf worden beschermd door een echte democratie. De echte democratie laat hun toe te betogen voor een vreemde terreurstaat, laat hun toe de regering te beschimpen. De echte de mocratie laat hun toe de arbeiders te bedriegen en wilde stakingen uit te lokken. Probeert dit maar in rode dic- hierover uit te weiden, het doek is im- jevallen over deze zaak en wie de zittingen heeft bijgewoond en de verslagen in de bladen heeft gelezen kan zich zelf hieromtrent een oordeel vormen. Het Ajuintjé is niet bloed dorstig. Een paar vragen aan liet Ajuintje in welke kringen werden de moorde- aars gezocht en gevonden? Heeft het :erecht niet rechtvaardig geoordeeld n gevonnist ten opzichte van roof moordenaars Een kaakslag in het gezicht der pa triotten Welke patriotten bedoelt het Ajuintje Deze van 40-45, of deze van na Juni 41. Want het is enkel na deze datum dat het bondgenootschap riendschapsverdrag tussen twee dictatuurstaten een einde nam. Belgie was enkel het vaderland der kommu nisten nadat nazi-Duitsland brak met dë Sovjets, voorheen waren beide landen gebonden door een vriend schapsverdrag. Vriendschap tussen twee zelfde regimes, allèèn de temperatuur in deze landen waren verschillend, voor de rest... terreur. Patriotten, wij kennen er; er zijn er die hun gezond heid en hun leven veil hadden voor het vaderland; die gebroken uit de mar telkampen zijn gekomen, en anderen die uit deze" zelfde kampen gezond en goed gevoed zijn teruggekeerd. Twee maten en twee gewichten... niet waar Ajuintje HET AJUINTJE EN DE SCHOOLSTRIJD Het krantje neemt zijn lezers voor snullen en onnozelaars. Ofwel moet het nog wat ter schole gaan, naar een vrije of een officiële. Plet lasterkrantje vindt er graten in dat Katholieke on derwijzers lés mogen geven in het OF FICIEEL ondèrwijs. Waarom niet Ajuintje. Zijn de Katholieke onderwij zers geen Belgen die omwille hunner politieke overtuiging, hun rechten niet zouden mogen laten gelden om opge nomen te worden in het onderwijs dat door ALLE Belgen betaald en onder houden wordt. Wij zijn hier, nog .in Moscou niet. Dat er protest aangeheven wordt wanneer reklame gemaakt Wordt om de kinderen naar de Vrije scholen te sturen, vindt het snullig Ajuintje ge past; immers is alles op voorhand goedgekeurd wanneer het te pas komt in hun haatcampagne tegen alles wat Godsdienst, beschaving en ook de vrije scholen betreft. Niets belet de kommunisten ook scholen te bouwen en bolchewistische leerkrachten aan te stellen Zelfs wanneer de vrije scholen toelagen ontvangen komt het heel wat goedkoper dan zelf al die scholen te moeten bouwen, scholen die weliswaar gebouwd zijn met geld van de Katho lieken, ook al wordt dit geld bijeenge bracht door "lieden van Deinze. Het is altijd„'beter geld in te zamelen voor scholen dan voor vreemde avontu riers of hulp aan terreurstaten. GELD.... In een ander artikel heeft het Ajuint je het over God en het geld. Beiden zijn natuurlijk vijanden \an de Kom munisten; het geld alléén on papier. Lees maar. De prachtigste en luxu euste auto welke men voor het parle mentsgebouw kan 'bewonderen is ei gendom van dhr Fonteyne, Kommunis- tisch Kamerlid, dhr Marteaü, Kommu- in het huwelijk ge- ;ens de millioenen- tatuurlanden en U zult gauw aan derj nistisch Kamerlid, lijve ondervinden waarin het verschil j treden met omzeg li"t tussen volksdemocratie en echte rijkste dame der wereld vanzeitspre- democratie. Wij zouden voorbeelden kend kunnen deze Heren God met die- kunnen aanhalen tot in het oneindige nen tegelijkertijd met hun geld. r vinden het met deze enkele lij - voldoende. De vrije landen ken nen de theorie van onze ultra-rode slip dragers en wensen niet onder den knoet van de dictatuur te leven. De verkiezingen in de vrije landen Regering, laat de Communisten maar de vrijheid Zij gebruiken die zo^ kos telijk. Wij ammuseren er ons mee en zij maken de beste anti-communistische propaganda. Het volk leert het com munisme naar waarde schatten dank hun «ajuintjes gezever in blaadjes PIIERLALA. 'bevestigen onze beweringen, een paar dagen geleden hebben de Zweden er een hele boel Kommunisten uitgegooid ter gelegenheid der vrije verkiezingen welke aldaar werden gehouden. Wij vergeven 'het aan Het Ajuintje dat het dit nieuws, bij overvloed van copij. niet heeft kunnen opnemen in nummer van 20-9-1948. Doch zijn lezers en niet lezers zijn er van op de hoogte, zij hebben dit gelezen in de echte democratische pers van ons land. PATRIOTTEN BIJ UITSTEK. Het Ajuintje heeft enkele regels vrji om een 'huilkoor aan te heffen omdat een vroeger tot de doodstraf veroor deeld verrader begenadigd werd,dood straf werd omgezet in levenslange hechtenis, en dat Walgroef. een aan stichter tot moord, zijn doodstraf be houdt. Volgens het Ajuintje is er niets tegen Walgraef bewezen. Wij hebben waarom, waarom is mijn zoon nu g- het gerecht om [sneuveld 2. LtAA Hoeveel miljoenen ontbraken er, Ajuintje, in het Ministerie van Weder opbouw toen de Kommunistische Heer Terfve, toenmaals Minister, er zijn ambt neerlegde. Voor de rest weten de Kristenen at hun te doen en te laten valt en in dien U dezen aan Uwe zijde verwacht zal de ontgoocheling zwaar zijn. Alle eldenkende burgers, enkele avontu riers uitgesloten, houden aan de echte democratie en zijne instellingen; zij houden aan hunne vrijheid van me- ..ijheid van pers en geloof. Dui zenden en duizenden jonge levens zijn eofferd in den oorlog 40-45 in den strijd voor de vrijheid der volkeren te en de terreur, tegen de dictatuur. De ereld wil geen dictatuur die tenslotte een aanslag uitmaakt op de menselijke waardigheid en de beschaving. Het vergoten bloed uit den laatsten wereld oorlog mag niet te vergeefs gestort zijn; want eens zal de vloek dezer do den neer komen op het hoofd van de zen die dit levensoffer zullen hebben te niet gedaan. En miljoenen mogders, zullen teneergeslagsn de vraag stellen: te veel eerbied vqos

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1