De IIIe Fruitteeltdag te St-Amandsberg-Gent 1 ALLEEN, WIJ. PiERLA .A DE GAZET VAN HALST EN OMSTREKEN Verschijnt den Donderdag en Nummer 83 Donderdag 14 Oktober 1948 BURELEN Kerkstraat 9. Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. Zondag van iedtffe week. 881,72. - 5e Jaai1.25 fr. 't Nr. Ten aanzien van de grote politieke Vraagstukke van dezen, tijd staat de C. V. P. alleen echte nationale en aan gepaste oplossingen voor. Dit leert de ondervinding van 18 maand coalitie met de socialisten. INTERNATIONAAL VRAAGSTUK. Wij keuren de politiek van Spaak volledig goed. De socialisten boffen met hem, doch zij vergeten dat de po litiek die Spaak voert juist de tegen overgestelde is van diegene die zij ja ren lang hebben aangeprezen en dat Spaak slechts deze politiek kan voeren omdat wij aan 't bewind zijn, en hij door ons wordt gesteund en dat nu in al de socialistische partijen van West-Europa de politiek van krachtdadigheid tegenover het Com munisme ondermijnd wordt. Zie, wat sr in Frankrijk gebeurt. KONINGSVRAAGSTUK. De laatste brief van de Koning be wijst dat de C.V.P. het aan het goede einde had. Deze hoge getuigenis wreekt de C. V'. P. tegenover diege nen die haar van laksheid en halfheid betichtten. De socialisten gooien met slijk naar den Vorst. Het is opvallend dat zij Hem aanvallen op het punt waarop Hij juist het meest «volks» is geweest zij ne weigering om zijn troepen en zijn volk te verlaten. Dit verwijt kwam eerst uit de mond van diegenen die zelf hun kiezers had den in den steek gelaten. Dit legt veel uit. De liberalen hebben de kans verke ken om opnieuw een nationale partij te worden. De duistere macht van de vrijmetselarij heeft hel hier gehaald op diegenen die tot het besef waren geko men dat er onrecht was geschied. De C. V. P. staat- alleen. Dat dient hét Land te begrijpen en al die genen die den Vorst toegedaan zijn. 'Het is niet onze schuld indien de kwestie zich meer en meer tot een po litieke machtskwestie herleid. - De C. V. P. verzwakken betekent de ho-1 gerc nationale waarden in gevaar bren- gen. OP GEBIED VAN DE FINANTIELE POLITIEK. Sinds de C. V. P. aan het bewind is gekomen werden de staatsfinanciën ge saneerd. Dat heeft aan M. Eyskens eene buitengewone krachtinspannini gevraagd. Nu moet hij de kans krijgen de fis caliteit te saneren. De belastingen zijn te zwaar, dat is een. Daarom moet aan de socialistische manier van ver kwisting paal en perken gesteld. De belastingen zijn onrechtvaardig verdeeld. Er moet meer gelijkheid komen in de bedragen, maar dan ook meer plichtbesef. Zij moeten vooral aangepast wor den aan de familiale toestand van de belastingschuldige. Op dat gebied is er nog zeer veel te doen. De C.V.P. staat er op dat deze hervorming nog dit jaar er zou doorgaan. Zullen de socialisten ons daaiin steu nen Hun sociale concepties zijn he laas vastgeroest aan een verouderd in dividualisme. OP GEBIED VAN DE SOCIALE Het is de C. V. P. die thans een ge zonde en vooruitstrevende sociale poli tiek voert. De socialisten, gevangenen van hun ne theoretische dwalingen en van hun overheerschend anti-clericalisme, heb ben in al de grote sociale vraagstuk ken van dezen tijd een on-volkse hou ding aangenomen. Het technisch onderwijs is daar een eerste voorbeeld van. Het wordt stiefmoederlijk behandeld alhoewel dit bij uitstek een onderwijs is voor de ar beidersklasse. in zake woningbouw, hebben dege nen die zelf huizen bezitten, met hard nekkigheid de wet De Taye bestreden, omdat hunne theories hun verbieden het privaat-bezit in de hand te werken. in Familiaal opzicht, staan zijn maat regelen voor die weinig geven aan het grootste getal mogelijk, en niets subs- tentiels aan de familiën die het waar lijk nodig hebben. Dit is demago- Ook op sociaal gebied staan wij al leen met aangepaste oplossingen. Hét Volk, het Land, moet en zal begrijpen. Men geve ons de macht om te doen wat rechtvaardig is en goed. L. M. 1949 JUBILEUMJAAR VAN NIEUWE MUNTSTUKKEN DE BELGISCHE POSTZEGEL Op l Juli I949 zal het jubileum ge vierd worden van de uitgifte van de eerste twee Belgische postzegels. Deze markante gebeurtenis zal ge vierd worden m$t een groote postze geltentoonstelling, waaraan de postoe sturen van alle landen, de philatelisti- sche verenigingen en de verzamelaars zullen deelnemen. Om dit feest te kunnen organiseren werd in de begroting van 1948 reeds een krediet van 2 millioen uitgetrok ken. In de begroting van l 949 is een tweede schijf van 2 millioen voorzien. Men rekent er op dat de inkomgelden anderzijds l millioen zullen opbren- KONING BLAUWBAARD EN REINHILDE AMERIKAANSE LENING VAN 50 MILLIOEN DOLLAR VOOR BELGIE Uit betrouwbare bron wordt verno men dat Belgie een lening van 50 mil joen dollar bekomen heeft in de Ver enigde Staten. Het is een speciale lening, welke bui ten het Marshall-plan gegeven wordt en waarvan de progressieve terugbeta ling voorzien wordt over een periode van 35 jaar, aan een intrest, welke na het einde van het Marshall-plan in voege treedt. De overeenkomst werd nog niet af gesloten, maar men hoopt dat de dol lars spoedig op een geblokkeerde reke ning. welke de Nationale Bank van België bij de ln- en Uitvocrbank heeft, zullen gestort worden. De lenig zal kunnen opgebruikt wor den naar gelang hier*-" ehoefte be staat. 50 EN 100 FRANK IN ZILVER 1 fi\ en 25 ets in nickel. Op het ogenblik is men in de Munt te Brussel druk bezig met het slaan van nieuwe zilver- en nickelmuntstuk- ken. De vroegere zilverstukken van 20 en 50 frank werden ontwaard en ge smolten. Het totaal hiervan beliep 1,250 millioen frank. Met dit zilver zullen nieuwe stukken van 50 en 100 frank worden geslagen met een gehalte van 835 per duizend, zodat per dui zend gram metaal 835 gram zilver zal voorhanden zijn. De werkelijke waarde zal evenwel de noemwaarde niet bereiken omdat de nieuwe 50 frankstukken niet merk baar groter zullen zijn dan de huidige zinken vijffrankstukken. De nieuwe stukken van 1 fr. en 20 ets zullen in nickel uitgevoerd worden. VREES. d de massa reeds meuze wij heb- den heer Spaak, angst-psychose er aan. Wel integen- ;rkt deze vrees oorlogvrezende factor ten voor- ide "landen, vrees ontreddert, iek en we weten, ng hoe nadelig dezer stemming jop mensen den rmijdelijke maar die de kracht ont- f optimist te rlle dagen losbre ken van nog en- timisten onder de jaar vooraleer begint, len de defensieve De provisie- opend en de nen om geconser- open. Voeg er de over een devalua- elgaken en 't spel onmisbare huis- n met den dag Nog een duwken beest «de zwar- zijn duivelse inkelloketten zo ver weten de KOSTELOZE TUINBOUW- RAADGEVI NGEN Talrijke bloemisten, fruitkwekers en groentekwekers, weten niet dat zij kos teloze raadgevingen kunnen ontvangen van de Rijkstuinbouwconsulenten.Deze ambtenaren van het Ministerie van Landbouw staan geheel ten dienste van den Tuinbouw. Voor de Provincie Oost-Vlaanderen is het adres van deze ambtenaar Pee" ters Frans, Rijkstuinbouwconsulent.Dr. de Reusestraat, 40, St. Amandsberg. (Tel. 5 31.62) Ten einde het raadplegen te verge- makelijken houdt deze persoon zitdag: Te Aalst De derde Zaterdag der maand van 10 tot 11 u. in het lokaal Het Paviljoen» en van 11 tot 12 u. in het lokaal «Redt U Zelve». Radio Alle. Vrijdagen te 18,45 uur op de golflengte van Radio zender Gent, spreekt deze ambtenaar tot de tuinbouwers. Schriftelijke raadplegingen Techni sche vragen mogen schriftelijk worden gesteld. Deze worden dan kosteloos beantwoord OORLO< De oorlogsvrees te pakken vóór dc ben schrik-rede i Sedertdien is difl niet op achteruit g deel. Ongelukkiglijk verlammend voor d volkeren en is ze dele der oorlogzoekt Het is een feit da ontreddering zaait p? helaas, bij ondervinc paniek zijn kan. Het karakteristiek is wel dat een hele schijn geven het oi te aanvaarden. Deze beren van nog pess. zien de oorlog ken. De pessimisten sp kele weken en de zwartkijkers van t een nieuwe moordp; In afwachting wor preparatieven kamer wordt weêro: laatste cent moet di> veerde eetwaren te fluister campagne bij tie van ons gezond E is compleet. En de gevolgen Eetwaren en ande houdartikelen word duurder en schaarser en het zwarte woekei te markt» steekt wei tornie van achter naar boven. Al de waren die vjan geen onmisba ren aard zijn worderj door het spook «crisis» in de magazijnen opgestapeld. Mensen die van hun weekloon van week tot week moeten leven en die aan een provisie aankoop moeten den ken voelen de levensduurte aan hun preken knagen en bun Belgaken is al edevalueerd vóór d~' devaluatie. In sommige bcd.4f '~-n valt het werk helemaal stii o"f cfaah i met 50 v. h. en stijgt het getal werklë Jen met den da: Eens de toestand z< straatfilosofen te vertellen dat er om van alles te veel is, dat er te veel werklozen zijn en dat een nieuwe oor log moet komen om dat te veel aan den man te brengen en de werkmensen k te geven. De massa is nu niet meer in te tomen en het geloop achter provisie begint voor goed. Zo bevechten de mensen den oor log niet maar wel de vrede. Ze verde digen hun maag tegen den oorlog en doen den hongeroorlog en de miserie beginnen voor de min begoeden. Erg egoïstisch en volop materialis tisch is dit wel. En zeggen dat er nog mensen zijn die durven openlijk zeggen «ik heb nog zoveel kilos van dit en dat van vóór veertig.Zaken die binst den voor bije oorlog bij 'hun evenmens ontbra ken en door dit gebrek zag die even mens zijn eigen kinderen wegkwijnen of ging hij zélf ten onder. En diezelfde mensen die nu aan 't opkopen gaan beweren dat de volgen de oorlog zo verschiikkelijk zal zijn dat haast niemand zal ontsnappen. Hier bedoelen ze natuurlijk de atoom bom, ofwel beweren ze liever dood te zijn dan onder de russische bezetting te leven. Waarom dan al dat geloop achter provisie Meenemen bij Sinte Pieter gaat niet want bij Sinte Pieter is het land waar men reist zonder bagage. Of moet de provisiekamer dienen om de russische soldaten goed te stemmen: om ze af te leiden zoals men de wilde dieren afleidt De staatsleiding heeft natuurlijk de voornaamste taak te vervullen en de grootste veranwoordetlijkheid te dra gen in het voorkomen van een nieuwe oorlog. Maar elke staatsburger heeft zijn. vredesrol te vervullen en auti-oor- log propaganda te voeren. Deze rol en deze propaganda gebeure niet door woorden en ook n/et door hoogdraven de redevoeringen, maar door daden. Het is in den geest dat wij vrede mensen moeten zijn en dat wij ons te gen een mogelijke oorlog moeten wa penen. Die geest moet uitstralen door onze. daden. Laat ons van dag tot dag onze be roepsplicht vervullen alsof het nooit meer oorlog wordt en tevens zo waak zaam zijn alsof de vijand voor de gren zen staat. Dat is de rol der staatshoofden en de rol van elke burger. In deze waak zaamheid mag niemand vergeten wach ten te plaats!n ook binnen de grenzen van eigen land en van feigen hart. PIERLALA. 8 December 1946 en 23 November 1947 waren twee hoogdagen voor de Oost-Vlaamse fruitkwekers. Telkens stroomden 5 tot 600 belangstellenden naar de ruime zalen van de St.Amands- kring te St. Amandsberg-Gent. Waren het voor de kwekers twee studiedagen voor fruitteelteconomie en techniek, het waren voor de inrichters twee studiedagen voor organisatie. De bevindingen opgedaan in 1946 en 47 moeten het mogelijk maken van fruit teeltdag III een «unicum» te maken in de annalen van de Oost-Vlaamse geor ganiseerde fruitkweek. Schikkingen in die zin zijn dan ook genomen. Wat is het doel van zulke fruitteelt- dagen Ze zijn. ten eerste de bekroning van de driemaandelijkse streekgroepverga- deringen die op een meer bescheiden wijze worden .georganiseerd, maar waar we de wensen van de kwekers le ren kennen, zo economisch als techr nisch. Het is dan ook onder de drang naar het verruimen van bepaalde ken nissen dat de onderwerpen van de fruitteeltdagen worden gekozen. Ten tweede, zoals gezegd, de ken nissen worden er bijgewerkt door spre kers die hun onderwerp volkomen be heersen en weten welk onderdeel nauwkeurig dient belicht te worden. In de derde plaats is de fruitteelt dag ook een machtsvertoon in deze zin, dat in een democratisch land waar-1 we leven, en alleen respect bij de ,-erheid kan afgedwongen worden door het georganiseerde aantal. Het is ltijd goed dat de overheid eens ziet wat het Verbond der fruitkwekers achter zich heeft. Als vierde punt, een van algemeen belang voor de kwekerssolidariteit;zul- ke dagen brengen u in contact met al lerlei kwekers uit de ganse Provincie, welke gelegenheid zich anders moeilik voordoet. Het "doel van deze derde fruitteelt- g is ook duidelijk de nadruk te leggen op de positie die de Belgische fruitteelt inneemt in het Benelux-Ver- bond. Wij hebben zeker van Neder land iets te leren, maar wij hebben vooral ons stuk te staan in het geza menlijk optreden. Moet de organisatie gesmeerd lopen. ook het programma moet en zal uit munten. ~Er -zijn drie- spreekbeurten en een didactische tentoonstelling. Vooraf spreekt dhr Franz Peeters, Rijkstuinbouwconsulent over «De fruit teelt in het Benelux-kader». Wie dhr P. Peeters verleden jaar in zijn betoog over de afzet heeft gehoord, weet dat hij zeer beslagen is in de economische problemen van de fruitteelt. Hoe is de structuur van de Nederlandse fruit teelt, hoe de Belgische Hoe is de Ne- derlanse fruitteler georganiseerd, hoe ver staat z'n technische kennis, hoe re gelt hij zijn afzet en hoe doet de Bel gische kweker dat Wat zijn de voor naamste gekweekte fruitsoorten en het hoofdsortiment in beide landen, wat zijn de vooruitzichten in-de nabije toe komst Ziedaar enkele van de zeer actuele punten die dhr Peeters u zal voordragen. Deze spreekbeurt zal ze ker veel vooroordelen opruimen. Als tweede spreker krijgen we dhr Jozef Hiemeleers, Tuinbouwconsulent B.B. voor Limburg. Genoemde spre ker komt zo pas terug van een studie reis uit Amerika. Hij zal ons dus zeker een zeer recent beeld kunnen ophan gen van de Amerikaanse culturen. Flier zullen we uit eerste bron vernemen of de uitbreiding van Amerika's fruitteelt werkelijk schrik moet inboezemen voor onze afzet. Twee voorname actuele punten hebben dhr Hiemeleers aan dacht speciaal beziggehouden n.l. de verpakking en de verwerking. Zelfs een niet-fruitkweker zal deze spreek beurt merkwaardig vinden. De laatste spreker, maar zeker niet de minste, is de alomgekende Prof. E. Van Cauwenberghe van de Tuinbouw school van Vilvoorde. De les die dhr Van Cauwenberghe u zal geven za! niet alleen nieuwe perspectieven ope nen, zoals bij de voorgaande sprekers maar u in de mogelijkheid stellen in dit plantseizoen nog onmiddellijke tastba re resultaten te bekomen. Welke ver warring heerst er thans niet bij boom kweker en fruitkweker in de kersen- benamingen Een concreet sortiment is nu voor onze Provincie vastgelegd. Weet u. kwekers, welke variëteiten voldoen voor bepaalde gronden, voor bcpaaide markten, voor de export Weet u met welke variëteiten de oogstperiode kan vervroegd en verlaat worden Weet u welke voorname rol de onderstam speelt Is het u ontgaan dat de laatste tijd zoveel knapkersen, meestal kra kers of vleeskersen genoemd, na 15- 20 jaar afsterven Indien u over deze problemen meer verlangt te weten, kom luister dan naar dhr Van Cauwen berghe. Er zal ook een zeer leerrijke didac tische tentoonstelling worden ingericht. Schematisch zult u de uitbouw van uw verbond met z'n onderscheiden streek- groepen, in het kader van de moeder organisatie kunnen opvolgen. Ook het doel en de werking komen tot hun recht. Daarnaast een meer uitgebreide deel over techniek. Het belang van profile ring en grondonderzoek, de keuze van de onderstam, de snoei bij het planten, bestrijding van ziekten en insecten, de yariëteitskeuze; ziedaar een greep uit het technisch gedeelte. Daarbij komt een buitengewoon leer rijk deel over de afzet. Vooreerst de presentatie, waaronder sorteren, kalibreren, verpakken in het voorgeschreven inpakgoed. Tot slot de coöperatieve verkoop, het veilingswe zen dus. In elk geval zal het moeite lonen de lilde Oost-Vlaamse fruitteeltdag bij te wonen. Oude en jonge boer, fruitkweker, lesgever, elkeen die iets van fruit af weet hoort op 14 November a.s. op de fruitteèltdag te St Amandsberg-Gent in de St, Amandskring. Het zijn de zelfde zalen van verleden jaar in de Meersstraat. R. DE KEIJZER. OVER MIN-BEGAAFDE KINDEREN Een der pijnlijkste toestanden welke zich in een huisgezin kunnen voordoen is die van het achterlijk kind. De eerste jaren van het huiselijk le ve verlopen veelal zonder grote moei lijkheden (tenzij bij echt abnorma le kinderen, waarover wij 't thans niet hebben.) Doch eens op school, worden de moeilijkheden des te groter daar blijkt het alras dat het verachterde kind niet is zoals de anderen; het leert niet goed, het kan niet volgen, het mag niet opklimmen, en zo blijft een kind een of meerdere klasjaren ten achter. Het kind lijdt meestal geweldig on der zulke toestand: bij het pijnlijk ge voel van zijn mindere vermogens, en zijne aanpassingsmoeilijkheden komen dan nog meestal spijtige vernederingen de spot zijner schoolmakkers, de ont moediging en het onbegrip. Het kan voorvallen dat een genees kundig onderzoek tijdig één of ander geneesbaar gebrek laat ontdekken ziekten van de zintuigen, belemmerde ademhaling, stoornissen in de werking van inwendige klieren, voedings— en groeistoornissen kunnen dan met goed gevolg bestreden worden. Doch meestal bestaat de achterlijk heid niet in een beperkt lichamelijk of intellectueel defect. De ganse constitutie, de invloed van abnormal familial toestanden en so ciale omgeving, verbergen psychologi sche conflicten, verkeerde opvoeding, de na-oorlogse verwildering en karak ter verzwakking. dit alles vormt eei\ ingewikkelde bundel van nadelige in vloeden, die elkaar onderling verster ken. Men ziet het dus duidelijk Het pro bleem is én geneeskundig, én pedago gisch én familiaal, én sociaal, én mo reel. Slechts onderlinge samenwerking kan hier redding brengen. Het is dan ook begrijpelijk dat men van een onderwijzer met een normale klas niet kan verlangen dat hij zich speciaal met achterlijke leerlingen zou bezig houden. Een schoolbestuurder staat hier even onmachtig als de ou ders. Doch hier is eene rol weggelegd voor het «speciaal onderwijs» t.t.a:. bij zondere klassen waar speciaal-opgelei- de onderwijzers gelegenheid hebben de opleiding der moeilijk-lerende leerlin gen afzonderlijk te behartigen. Helaas, alhoewel dit door de wet voorzien is bestaan zulke klassen slechts uitzonderlijk in ons land. Het is nochtans dringend nodig hunne uitbrei ding te verzekeren. De statistieken, en de dagelijkse ondervyiding wijzen op het steeds groeiend getal school-achter- lijke kinderen. Wat zal er van al dezen geworden later in de maatschappij De Belgische Bond voor Geesteshy- gieen blaast het alarm. Het belegt een studiedag te Antwerpen op 14 Nov. a.s. waarop dit belangrijk vraagstuk in. zijn gehelen omvang zal besproken worden. I De ouders, de opvoeders, de open bare besturen zullen met belangstelling de, besluiten hiervan te bemoet ïien T. R

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1