^IN-BEÓAAFPE KINPEREN PIERLALA EW OMSTREKEN (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week., Nummer 84 Zondag 17 October 1948 BURELEN Kerkstraat 9, 'Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. 'fc' Nr. DE KOLEN BEVOORRADING Koningskwestie. TE VEEL VRAAG NAAR Weer andere senatoren drukten ech- ANTHRACIET ter hun voorbehoud uit voor een v.ij- Het Ministerie van Economische Za- I ziging der regering en voor mogelijke ken en Middenstand en het Ministerie kamerontbinding. Ten slotte werd Energie en Brandstof stuurden overeengekomen dat dhren De Bruyne. Volkse Opvoedkunde (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) Wij vernemen, dat de Bond voor Geesteshj'giëne, op 14 November aan staande een studiedag zal beleggen te Antwerpen. Op deze dag zullen me nigvuldige vraagstukken betreffende de min-begaafde, paedagogisch-achter- lijken, debielen, abnormale kinderen e. d. besproken worden. Ons eerste woord weze een woord van hulde en dank aan de initiatiefvol le inrichters van de Belgische Bond voor Geesteshygiëne. Hulde omdat deze pionniers zich apostolisch ten dienste stellen van. het min-begaafde 'kind, en dat dank deze belangstelling voor veel min-begaafden nog een hoopvolle toekomst zal geboren wor den. 'Dank ook in naam van deze minder bedeelde kinderen in de aller eerste plaats en ook in naam van hun ouders, die nu de overtuiging zullen hebben dat niet alles verloren wezen zal voor de toekomstmogelijkheden van hun ongelukkige kinderen, die an. dors in de wereld zeer dikwijls tot lach en spot dienen van de medemen sen... HET ACHTERLIJKE KIND... Een der pijnlijkste toestanden voor dewelke de *buders zich gesteld kun nen zien is dat een hunner kinderen achterlijk of minder begaafd is dan de andere kinderen uit het gezin... Die achterlijkheid heeft oorzaken. Wij dienen deze nu hier niet op te sporen of te ontleden.. De oorzaken zijn zeer dikwijls, om niet te zeggen in de overgrote meerderheid der ge-1 vallen, te vinden in het probleem der erfelijkheid. Om het kort en klaar te zeggen mogen wij als algemene regel vooropstellen dat uit een huwelijk aan gegaan tussen familieleden zeer dik wijls achterlijke kinderen geboren worden. Zelfs uit normale huwelijken kunnen achterlijke kinderen geboren worden. De verre oorzaken zijn dikwijls te zoeken op gebied van erfelijkheid j lijke zorgen, zijn er specialisten die de -ofwel langs de zijde van de vader ouders de nodige wenken zullen weten ofwel langs deze van de moeder. Maar I te geven om het kind ook op intellec- al te dikwijls, schier altijd, wordt bij tueel en op- zedelijk gebied te helpen K Het is geeen schande min-begaafd te wezen... enkel een ongeluk de leergangen volgen en het verstand dient te beginnen werken doet zich de, achterlijkheid voelen. Het achterlijk kind leert minder goed, volgt niet op in de klasse, moet overzitten of dub beien en is maar al te dikwijls het on derwerp van spot voor zijn medeleer lingen. Deze behandeling werkt nadelig in op de verdere vorming van het kind, dat zeer dikwijls zich begint terug te trekken, schuw en angstig wordt en daardoor nog langs om meer de klove vergroot die het van het nor male kind scheidt. Het kind lijdt meestal geweldig onder deze toestand: bij het pijnlijk gevoel van zijn mindere vermogens, van zijn aanpassingsmoge lijkheden komen dan meestal nog spij tige en betreurenswaardige vernederin- spot van zijn schoolmakkers. Dat heeft voor gevolg ontmoediging onbegrip. HOE DE OORZAKEN DER ACHTERLIJKHEID OPSPOREN Als de hulp van de huisdokter, zo als wij het hierboven reeds zegden, tij dig gebeurt kan veel worden voorko komen. De huisdokter kan een ziekte van de zintuigen, een ademhalingsde fect, stoornissen in de werking der klieren vaststellen. Hij zal constateren dat de groei en lichamelijke ontwikke ling niet normaal zijn, dat het spijsver teringsstelsel niet in orde is... Hij kan één woord lichamelijk opsporen of niet langs die zijde de achterlijkheid, haar oorsprong vond. Doch meestal beperkt de achterlijk heid zich niet slechts op physisch ge bied. Ook verstandelijk is meest altijd niet alles in orde en soms kunnen psycKise of zedelijke defecten aan de basis liggen van het niet normaal zijn van het kind. In dergelijke gevallen zal de huis dokter wel de rechte en de te volgen weg wijzen. Waar hij zich bepalen J chaam d: SPORTPRAATJE Het sport staat aan de orde van den dag Velosport, Motosport, Voetbal sport, Boxsport, Duivensport, Atle- thieksport, .Hondensport, enz., enz. Aan de sprotladder zijn ontelbare spor ten. Hier hebben we het alleen over 't sport dat door mensen beoefend wordt. Maar al zijn er veel soorten spor ten toch gaat het in het sport zoals in zoveel andere dingen Velen zijn ge roepen weinig uitverkoren Hoe komt het dat zo weinigen uit verkoren zijn om in een of ander sport tot die uitblinkers te behoren die het tot een nationale of zelfs internationale faam brengen Dit komt omdat de drie vereisten nodig om tot een werkelijke kampioen uit te groeien zo zeldzaam in één en de zelfde persoon voorhanden zijn. Welke zijn de drie vereisten Die zijn: Lichamelijke ontwikkeling; verstandelijke ontwikkeling en zedelij ke ontwikkeling. LICHAMELIJKE ONTWIKKELING: Het spreekt van zelf dat iemand die aan een of ander soort sport wil doen en de ambitie heeft om een kampioen te worden, (dus wat meer dan gezon de ontspanning) de nodige lichamelij ke vereisten moet bezitten om het door 'hem gekozen sport' met kans op succes te beoefenen. Sportleiders zullen bij jevelg de aspirant' kampioen een gro te dienst bewijzen met hem vanaf den beginne 'n ernstig en kundig onder-; zoek te doen ondergaan. Want wie op dit gebied niet tip-top in orde is zal het misschien tot een normaal velorijder, boxer of voetballer brengen. Doch nooit zal hij die technische vaardigheid bezitten die hem bij de uitblinkers zal rangschikken. VERSTANDELIJKE ONTWIKKE LING Er zijn wel Sportmannen te vin den die op gebied van lichamelijke ontwikkeling alles Ipbben wat nodig is om een sport-gloricfj te zijn en die in derdaad soms wonpvTwevk verrichten. Doch worden ze y^Vydoor min sterke en min vaardige ~®egestrevers in de schaduw gesteld. Hut komt het Om dat deze van minden gehalte voor wat lichaamskracht en vaardigheid betreft, ezonder hoofd op dat sterke li- volgende mededeling aan de pers "Reeds herhaalde malen is de dacht der bevolking gevestigd op het feit dat de ^beschikbare hoeveelheid ge klasseerde kolen kaliber 20-30 en 30 50 (die enkel nog voor huishoudelijk gebruik gecontingeerd zijn) buiten de magere kolen (anthraciet) nog ande: kwaliteiten bevat die gaan van Ya vet te tot vette kolen. Men stelt vast dat de verbruikers bijna uitsluitend anthraciet verkiezen. Het staat echter vast dat de beschikba re hoeveelheid anthraciet in geen ge val voldoende zal zijn om deze al: mene eis te voldoen. Daarom lopen ve le verbruikers gevaar gedurende onbe paalde tijd op de levering van hun voorraad te moeten wachten. Om zulks te vermijden zouden de :rbruikers zich, tenminste gedeeltelijk moeten vergenoegen met kolen van an dere kwaliteiten. Zij worden tevens met aandrang aangemaand hun voor raad aan te vullen met op de vrije markt te verkrijgen kolen. Onder die voorwaarde alleen zal tijdens de winterperiode de doorlo pende bevoorrading der bevolking zijn mening kunnen verzekerd worden. Men gaat v? Wat de kleinhandelaars betreft, de-[schil naar het andere ze dienen als verdelers blijkt te g van dezelfde voorzichtigheid door van nu af een voorraad niet gerantsoeneer de kolen aan te leggen, ten einde te kunnen voldoen aan de massale vraag die zich ongetwijfeld zal voordoen bij de eerste koude. Anderzijds wordt de bevolking aan herinnerd, dat de bestellingen contingenteerde kolen, die door de kleinhandelaars worden overgemaakt slechts aangenomen worden in zover de handelaars aan het departement ko- lenbonnen en bevoorradingsbewijzen voor een overeenkomend gewicht heb ben overgemaakt. Zodoende hebben de verbruikers ér alle belang bij reeds van nu af de bevoorradingsbewijzen, die zij bezitten, aan hun leveranciers over te maken ten einde het deze laat- sten mogelijk te maken de levering t< verkrijgen voor de contingenten, welki voor hun eigen bevoorrading nodi: zijn. i Zee- Huart, Lohest, Verbaet en Vai land de woordvoerders van de groep zouden zijn tijdens het debat in de Se-, naat en dat men na afloop van de stemming de toestand opnieuw zou on derzoeken. De aangeduide sprekers hielden na een groepsvergadering nog een korte bijeenkomst om hun tussenkomsten na der te bepalen. Kalm optimisme in het Vaticaan GEEN OORLOGSVREES NA BEMOEDIGENDE VERSLAGEN (Van Antonio Scanziani. berichtge ver van het Agentschap Belga). In tegenstelling met rsommige grote hoofdsteden, schijnt men zich in Vati caanse kringen over de internationale toestand helemaal niet ongerust te ma ken. Een hoge prelaat, die verklaarde dat een voor de deur staande oorlog uitgesloten was, omschreef als volgt moest bij het verstrekken 1 i Iichame- het aangaan van een huwelijk, deze voorname factor over het hoofd ge zien... Nochtans is het nagaan van de familieboom om het nu maar zo te zeggen van het allergrootste 'lang én voor de man én voor de en meer nog voor de kinderen die beurlijk uit het huwelijk zullen sprui ten. DE EERSTE OPVOEDINGSJAREN VAN HET ACHTERLIJKE KIND... Vele ouders constateren zelf niet dat 'hun kind niet is zoals de andere kinderen, 't Is dan ook maar als het kind school begint te lopen en het ab soluut niet mee kan met de andere kin deren, dat geconstateerd wordt dat het kind... minder gemakkelijk leert... lui is... vadsig... dan wanneer het «ach terlijk is. Achterlijk lichamelijk, ver standelijk of zedelijk. 0e eerste levensjaren van 'het ach terlijke kind doorgebracht in het gezin bij vader en moeder verlopen gewoon weg normaal. Vele ouders bemerken, zelfs niet de achterlijkheid of willen niet bemerken uit verkeerde en valsche liefde, 't Is hoofdzakelijk als het kind naar school gaat dat de kwaal duide lijk wordt. Dan is er reeds veel verlo ren. Een achterlijk kind kan niet rap genoeg geholpen en speciaal behan deld worden. De jonge ouders dienen er speciaal op te letten of hun kindjes, hun jeug dige kindjes normaal ïeageren zoals het normale kind zulks doet. In geval van twijfel dient de huisdokter geraad pleegd. Deze zal dan, wanneer het noozakelijk is, de nocSge wenken en vingerwijzingen geven om van bij de aanvang te laten ingrijpen en 'het min der begaafde kind aan een speciaal regiem te onderwerpen. Desnoods zal een specialist bijgeroepen worden die wellicht, dank aan een tijdig ingrijpen, nog wel redden zal wat anders hulpe loos verloren zou geweest zijn. HET ACHTERLIJKE KIND OP SCHOOL Een zeer groot aantal van de achter lijke kinderen komt op de volksschool terecht.Zij zijn daar'niet op hun plaats. Bij de aanvang blijkt de achterlijkheid niet zo erg te wezen, maar naar gelang te leiden. Deze personen zullen als eerste middel ter genezing opgeven speciaal onderwijs en *n speciaal opvoe dingsstelsel. Dan is het uw plicht, goe- be- I de ouders, uw hart NIET te laten spre ken dat u zeggen zal uw kindje, dat gij meer liefhebt nog dan de andere, niet van u weg te laten gaan. En noch tans is uw plicht in het belang van het kind dat gij zo mint, met het zijn toekomst, aan een speciaal opvoe- dings en onderwijsregime te laten on derwerpen. SPECIALE INSTITUTEN VOOR MIN-BEGAAFDE KINDEREN Dergelijke scholen ziin een zegen voor onze kinderen die minder be gaafd, achterlijk of abnormaal zijn. In een gewone school kan de leerkracht, hoe toegewijd en onderlegd hij ook weze, zich onmogelijk met de achter lijke kinderen bezig houden zoals dat behoren zou. Hij. is daartoe tenandere niet opgeleid. Bij achterlijke kinderen dienen gespecialiseerde leerkrachten tewerk gesteld. Dat geschiedt dan'ook in de speciale instituten die hier en daar reeds bestaan in ons land. Er zijn er, spijtig genoeg, nog te weinig en de ze die bestaan zouden de ruimste steun diénen tè genieten van officiële zijde. De uitslagen geboekt in deze specia le scholen en gestichten zijn zeer aanJ moedigend. Een zeer groot procent van de kinderen die aan de speciale scholen worden toevertrouwd worden daar zodanig opgeleid dat zij in staat wezen hun eigen brood te verdienen en niet ten laste van de familie dienen te bjijven gedurende gans hun bestaan of ten laste van 'de openbare Liefda digheid. De achterlijken een eigen be staan geven, is deze ongelukkigen als een zon medegeven in hun leven. Dooi en werk door het leven te kunnet/ in is voor hem een droom die we zenlijkheid werd. dank aan het spe- iaal onderwijs. £ET CONGRES TE ANTWERPEN Zoals v.*ij reeds vermeldden bij de anvang van dit artikel zal te Antwer pen op 14 November een Congres plaats «hebben waarop de talrijke pro blemen der achterlijke kinderen zal be sproken worden. Wij wensen dat deze bijeenkom** beste vruchten zal af werpen OPVOEDER. Waar de eerste roekeloos te werk gaan met hun lichaamskracht en ze op een ongepast en «onnuttig moment bruiken laten zij zich in de doekskens doen door de tweede soort tegenstre vers met meer dcAorzicht en met een: veel juistere hijk op de strijdphase.Het vlugge en juiste verstandelijk reflex speelt een zeer grote rol. ZEDELIJKE ONTWIKKELING Deze derde vereiste wordt helaas door zovelen veronachtzaamd. En toch.., n de twee eerste vereisten er brood- 'dig ze zijn niettemin totaal nutteloos vruchteloos waar deze derde ont breekt. Door zedelijke ontwikkeling bedoe len wij natuurlijk karaktersterkte. De sterkste, de 'behendigste en de slimste sportman die karakter sterkte mist brengt het nooit ver op sportgebied, ten minste niet voor langen tijd. De ondervinding is er om dit te bewijzen. In de sportgeschiedenis hebben we echte sport Jcampioenen wier gloriezon hoe snel en hoe hoog ze ook steeg even el en even laag daalde. Waar lag op tien negen de oorzaak Gemis aan lskracht. Iemand die in het sport een blijvend flink succes wil oogsten die moet zijn lichamelijke ontwikkeling en zijn verstandelijke ontwikkeling gaaf bewa il door zijn karaktersterkte. Een echt sportman moet zich veel zaken kunnen ontzeggen waarvan een ander een normaal gebruik mag van maken. We sommen 'hier enkele zaken, on der de vele. op die een echt sportman moet vermijden Te weinig nachtrust, roken, drinken, genotzucht, afmatten de ontspanning buiten de oefenuren, enz. Er zijn sportclubs die als leuze in hun vaandel hebben laten borduren Een gezonde ziel in een gezond li chaam Het is niet ondig dat alle sportclubs deze worden laten borduren in hun aandel maar het is hoogst nodig dat die woorden gegrift staan in geest en hart van de sportmannen en van hun- te supporters. Waar het geen afzonderlijk sport be treft maar ploegsport daar zien we, jammer genoeg, veel belovende clubs de sportladder -met rasse schreden af dalen omdat één of meer spelers deze derde vereiste missen. Vergeten we k niet dat bij ploegsport de ver-, antwoordclijkheid tégenover ploegt makkers ook groot is. PIERLALA* C. V. P.-SENATOREN BEREIDEN DEBAT OVER VOLKSRAADPLEGING VOOR De C. V. P.-groep van de Senaat kwam Donderdagnamiddag samen om het debat over de volksraadpleging, dat Dinsdag in de Senaat geopend erd voor te bereiden. Een lange bespreking ontstond hier over, waarbij tevens de algemene po litieke toestand besproken werd en vooral nadruk werd gelegd op de ge volgen die het eventueel verwerpen van het voorstel Syruye zouden kun nen hebben. Dhr Moyersoen was van oordeel dat men wijs deed met van nu af aan met de liberalen te onderhandelen wat be treft het liberale voorstel tot oprich ting van een onderzoekscommissie. Principieel had dhr Moyersoen hier niets tegen en hij meende dan ook dat men dit tegenvoorstel aandachtig diende te onderzoeken. Andere senatoren waren van oor deel dat de volksraadpleging in elk ge val diende gestemd en men desnoods niet moest terug schrikken voor een re geringscrisis, op conditie dat een ande re regeringsvorm voordeliger zou zijn voor een eventuele oplossing van de ene menmgsver- n het ene com promis wordt door het andere gevolgd zodat men mag aannemen, dat er nog veel tijd zal verlopen, alvorens het tot een werkelijk oorlogsgevaar komt. Deze geruststellende kalmte in Vati caanse kringen is kenmerkend^ te meer daar het défilé der apostolische nun tiussen in *t buitenland, die te Rome verslag kwamen uitbrengen, zopas ge ëindigd is. Ongeveer 20 nuntiussen of apostolische legaten, die de voornaam ste posten bekleden zijn op het Vati caan verschenen. Natuurlijk wordt om trent wat zij hebben verklaard de strengste geheimhouding in acht geno men, maar er zijn particuliere ge sprekken gevoerd waarvan de optimis tische sfeer, die men allerwegen waar neemt, 't gevolg is geweest. Zeker, sommige toestanden kunnen uit godsdienstig oogpunt door de H. Stoel niet als bemoedigend worden be schouwd, doch, zelfs in de landen waar de tegenstelling tussen de katholieke kerk en de politieke leiders 't scherps'/ is, wijzen de bisschoppen in hun ver slagen er op dat het godsdienstig ge voel diep in de ziel der gelovigen ge- >rteld blijft. Na de Verslagen der nuntiussen schijnen de pogingen van de H. Stoel ten doel te hebben de mogelijkheid ener verzoening te onderzoeken, zelfs ten opzichte van het meest tegenstrij dige kamp. Tn dit verband merkte de prelaat, iens mening wij hoger weergaven, op, dat de huidige toestand van de H. Stoel moeilijker is dan in 1939, daar de Vaticaanse diplomatie haar stem in de beide kampen niet kan doen horem Hij scheen evenwel de mogelijkheid van het herstel der diplomatieke be/ trekkingen tussen het Vaticaan en de U. S. S. R. niet uit te sluiten. Heeft cle H. Stoel, zo zeide de pre laat. uit hoofde van zijn natuurlijke vredesmissie. gee-* diplomatieke be trekkingen onderhouden met het Rus land der tsaren, die ten opzichte van hun katholieke onderdanen nooit al te teder waren, doch hen dikwijls ver volgden, en bestonden bedoelde be trekkingen ook niet met het Hitleriaan- se Duitsland, het is kenschetsend dat men sedert enkele dagen voortdurend over de mogelijkheid van diplomatieke contactnemingen met Moskou hoort spreken.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1